Arabieren dreigen twaalf gijzelaars in Parijs te doden Gewestvorming van bovenaf opleggen Dominee, die gastarbeiders hielp, Frankrijk uitgezet In deze krant WASAUTOMATEN ,,499- Een zonnige, zomerse feestdag Rechtstreeks van importeur Jongen bekent miljoenenbrand te hebben gesticht Onderzoek naar handel met Rhodesië Gewonden bij optocht Wetsontwerp begin 1974: it'iiu's uit Ituritunië Nieuwe Leidse Courant HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanat 08.30 uur PARIJS, ROME (AP, Reuter, UPI) Zes gewapende Arabieren hebben gis teren precies een jaar na het drama van München de ambassade van Saoedi-Arabië in Parijs bestormd, zich in het gebouw verschanst en ongeveer dertien personen, onder wie vier vrouwen, gegijzeld. De koningin wist zich het voorhoofd af, terwijl prins Bernhard zijn jasje al heeft uitgetrokken: het is een zonnig, maar vooral warm feest in Tilburg. Daar en overal elders in het land is gisteren het regeringsjubileum van de koningin uitbundig gevierd. Verslagen en foto's op de pagina's 5, 7 en 11. (ADVERTENTIE) CHERNY-PIANO'S WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-PIANO'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Alleen bij J.v.URKb.v. ANNO 1898 Westersingel 42 44, ROTTERDAM, telefoon (010) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway. Irmhach. Bcchner. Rich Wcber. Warm De Bilt verwacht tot morgen avond: Snel optrekkende mist en ver spreid voorkomende opklarin gen. Droog weer. Maximum temperaturen van 20 graden aan zee tot omstreeks 26 graden Celsius in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en in het algemeen zon nig, maar minder warm. Morgen zon op: 06.01 onder: 19.14 maan op: 16.50 onder: 00.08 GENEVE, PARIJS (AP, Reuter) In Frankrijk is opnieuw op schudding ontstaan nu de Fran se regering zonder opgaaf van redenen de 39-jarige Zwitserse predikant Berthier Perregaux het land heeft uitgezet. Ds. Perregaux heeft met zijn vrouw zes jaar in Marseille gewerkt-bij de organisatie CIMADE, een oecumeni sche dienst voor hulp aan buiten landse arbeiders en politieke vluch telingen. Aangenomen wordt dat de predikant is uitgewezen omdat hij eerder een hongerstaking van Tune sische gastarbeiders in Frankrijk op touw heeft gezet. Ds. Perregaux heeft op een perscon ferentie, in de zetel van de Wereld raad van Kerken in Genève, verteld op welke wijze hij door de Franse autoriteiten is aangepakt. Hij ver klaarde dat 'dinsdagochtend om zes uur een menigte politiemannen ons appartement binnendrong. Een 'van hen pakte me vast en de rest over spoelde letterlijk onze woning. Zij zochten overal, keken of er geen granaten, geweren, of de hemel mag weten wat, in huis waren verbor gen 'Mijn vrouw was nog in bed. Zij moest zich in aanwezigheid van de gendarmes aankleden. Er waren zelfs twee agenten bij me op het toi let toen ik daar heen moest, hoewel ik als ik had willen ontvluchten de pot had moeten induiken en me Marcellin: 'zieke man'. door de afvoerpijp had moeten wrin gen'. Vervolgens kreeg de predikant te horen dat hij het land uit moest en wel onmiddellijk. Een reden voor de uitwijzing werd niet gegeven. De predikant liet weten dat hij wel eer der op 5 juli voor een beroeps commissie in Parijs had moeten ver schijnen, nadat hij ervan was be schuldigd arbeiders tot ongehoor zaamheid aan te zetten. Dit hield verband met een hongerstaking van gastarbeiders die vorige maand door hem was geleid uit protest tegen de erbarmelijke omstandigheden waar onder gastarbeiders in Frankrijk wonen en werken. MARCELLIN Op de persconferentie deed ds. Per regaux gisteren een felle aanval op de Franse minister van binnenland se zaken, Raymond Marcellin, die voor zijn uitwijzing verantwoorde lijk is. Marcellin is een 'zieke man', zo verklaarde Perregaux, 'die in ie dere buitenlander een vijand van Frankrijk ziet'. Over de omstandigheden waaronder de Algerijnse, Tunesische en Marok kaanse gastarbeiders in Frankrijk werken, merkte de predikant op dat 'Frankrijk de gastarbeiders nodig heeft om het vuile werk te doen, zo lang zij zich koest houden en de meest erbarmelijke omstandigheden aanvaarden'. Perregaux vervolgde dat het racisme in Frankrijk groei ende is. Maar dit is niet exclusief Frans, overal in Europa worden gast arbeiders slecht behandeld, aldus de predikant. CIMADE, de organisatie waarvoor Perregaux werkte, heeft krachtig te gen de uitwijzing van de predikant CIMADE dat de uitwijzing het feit onderstreept hoe precair de situatie van buitenlanders in Frankrijk isr zelfs al worden zij door een belang rijk deel van de publieke opinie gesteund'. Arabieren, die zich leden van de Pa lestijnse verzetsgroep Al Eqab (be- straffings-organisatie) noemen, heb ben gedreigd het ambassadegebouw met alles wat erin is op te blazen. Zij eisten vrije aftocht met een geblin deerde bus naar het vliegveld Orly met meeneming van de gijzelaars, vrij vertrek per vliegtuig naar Algiers en de vrijlating van de Palestijnse guer rillaleider Aboe Daoed, die in Jordanië ter dood is veroordeeld. Gisteravond hebben de Arabieren het lichaam van een van de gijzelaars een diplomaat van Saoedi- Arabië het raam van het ambassadegebouw uitgesmeten. De man is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht. Hij zou lichtgewond zijn. Ongeveer tezelf dertijd riep een van de arabieren: 'Wij beginnen nu onmiddellijk met het terechtstellen van de gijzelaars'. In Rome zijn gisteren vijf Arabieren gearresteerd die met twee in de Sow- jet-Unie gemaakte raketwerpers on de luchthave van Rome een lijntoestel van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al wilden vernietigen. De raketwerpers waren gevonden in een appartement in de badplaats Ostia bij Rome. De raketten uit het hypermo derne wapen kunnen worden gebruikt tegen dalende of opstijgende vliegtui gen. Zij waren uitgerust met appara tuur die gevoelig is voor infra-rode straling, waardoor de raketten op hun doel afgaan. Dit heeft de Italiaanse politie op een persconferentie bekend gemaakt. Volgens de politie had de aanslag enkele uren nadat het vijftal was opgepakt gepleegd moeten wor den. De Arabieren zijn een libanees, een Irakees, en Syriër een Algerijn en een Libiër van tussen de 20 en 25 jaar. Parijs Officieren krijgen gratis gouden kiezen houd je kiezen op elkaar kerel! Van een verslaggever GROESBEEK De rijkspolitie te Groesbeek heeft opheldering kunnen brengen in de miljoenenbrand, die op 20 augustus de meubelfabriek Hamé te Groesbeek in de as legde. Deze week werd een 19-jarige jongen uit Mook, die in het bedrijf werkte, aan gehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De jongen, die in geldnood verkeerd, gaf als motief van zijn daad dat hij enkele dagen tevoren uit het fabriekskantoor enkele duizenden gul dens had gestolen. Om de sporen van de inbraak uit te wissen had hij de fabriek in brand gestoken. DEN HAAG De regering stelt een onderzoek in naar de handelingen van 'Fretair' een onder Gabonese vlag opererende luchtvaartmaatschappij. Staatssecretaris Kooijmans (buiten landse zaken) heeft dit dinsdagmiddag in de Eerste Kamer meegedeeld. In het bijzonder zal worden nagegaan of via deze maatschappij goederen vanuit Rhodesië in ons land worden inge voerd. Zogezegd Moeten wij soms geloven dat wij in een paradijs leven waarin geen wantoestanden of misdaden voor komen? Igor Sjafaretvitsj Russisch wiskundige AUGUSTINUSGA Bij de feestelij ke optocht in het Friese Augustinusga zijn gistermorgen drie mannen ge wond, waarvan één ernstig. De mannen werden van een wagen ge slingerd, die op nogal primitieve wij ze achter een sloopauto was gekop peld. Zij moesten naar het ziekenhuis in Groningen worden gebracht. Daar bleek dat een van hen een schedelba- sisfractuur had opgelopen. Zijn toe stand werd gisteravond zorgwekkend genoemd. De twee anderen (broers van zeventien en achttien jaar) zijn er minder ernstig aan toe. HOOFDDORP In de (oude) fa briek van Dam's chips te Hoofddorp is dinsdagavond brand uitgebroken. Hoewel de brand zich ernstig liet aan zien, doordat olie vlam had gevat, is de schade beperkt gebleven. Enige personeelsleden van de 250 man die er werkeji, waren nog in de fabriek en probeerden de vlammen met poe derblussers te doven. De brandweer heeft het blussingswerk voltooid. Dit wetsontwerp dient ter vervanging van een nog tijdens het kabinet-De Jong ingediende gewest-regeling, vol gens welke de gewesten van onderaf, door de gemeenten zelf, tot stand ge bracht zouden moeten worden. De nieuwe wettelijke regeling krijgt de vorm van een kaderwet, die de Kroon de bevoegdheid geeft, gewes ten, waar dat noodzakelijk is, bij alge mene maatregel van bestuur in te stellen. De Kroon (in feite de minis ter van binnenlandse zaken red.) moet volgens het wetsontwerp tevens bepalen, welke taken en bevoegdhe den het gewest precies zal krijgen. Een en ander komt te staan in de me morie van toelichting op de begroting van binnenlandse zaken die op Prins jesdag bekend zal worden gemaakt. Desgevraagd ontkende de minister gis teravond tegenover ons, dat hij van plan zou zijn een experimentele fase bassade binnenkomen om met de drie Arabieren te praten. Via Adwan werd vernomen dat de Arabieren zich leden noemden van Al Leqab, de afstraf fingsorganisatie, die een splintergroep van de Palestijnse verzetbeweging zou zijn. Palestünen Uit Beiroet ls gisteren vernomen dat de Palestijnse commando-organisaties hebben ontkend bij de aanval op de ambassade in Parijs betrokken te zijn. WAFA, het persbureau van de Pale stijnse verzetsbeweging, meldde dat de groep Al Eqab bij haar niet bekend was. Van de gijzelaars werd gisteren slechts zo nu en dan iets vernomen, In Parijs hebben honderden politie mannen de ambassade omsingeld waar de zes Arabieren zich met de twaalf overige gijzelaars hebben verschanst. Scherpschutters hebben zich op het dak genesteld van het hoofdbureau van de OESO (de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling) dat tegenover de ambassa de staat. De politie heeft het OESO- gebouw gisteren laten ontruimen. Gisteravond duurden de onderhande lingen met de bezetters voort, nadat zij vier keer hun tijdslimiet vcor de uitvoering van hun dreigement had den verschoven. De Arabieren drongen gisterochtend al schietend het ambassadegebouw binnen. Zegslieden verklaarden twee of drie schoten te hebben gehoord toen de mannen het gebouw binnen trokken. Kort na elf uur werd een man, vermoedelijk een van de leden van de ambassadestaf, met een bran card weggedragen. Volgens een oogge tuige was de man uit de tweede ver dieping van het bezette gebouw naar beneden gesprongen. Na de aanval werden de rolluiken op de bovenste verdieping van de ambassade gesloten. Zo nu en dan ging één van de luiken een stukje omhoog en sprak een van de Arabieren met onderhandelaars. Het overleg werd aanvankelijk ge voerd met de ambassadeur van Koe weit in Parijs Faisal Saleh al-Moeta- wa. Later werd het overleg op ver zoek van de Arabieren gevoerd met de ambassadeur van Saoedi-Arabië, sjeikh Mahammed Ali Reza. Anwar Adwan, een correspondent van het Iraakse blad Al Thoera mocht de am- Faisal Saleh al-Moetawa, de ambassa deur van Koeweit in Parijs, heeft gis teren lange tijd onderhandeld met de guerriileros, die zich met elf gijze laars in het ambassadegebouw van Sa oedi-Arabië in dc Franse hoofdstad hadden verschanst. De ambassadeur sprak met de ontvoerders via een me gafoon. vermoedelijk om de eisen van de Ara bieren kracht bij te zetten. Zo schreeuwde één van de vrouwelijke gijzelaars gisteren voor het raam: 'Maak voort, zij gaan ons terechtstel len'. Dit gebeurde nadat een van de Arabieren had laten weten dat bom men waren geplaatst en dat men klaar stond ze tot explosie te brengen. Anwar Adwan, de journalist die van de Arabieren het gebouw mocht be treden, kreeg gisteren een brief van de Arabieren waarin stond: 'Wij zijn geen moordenaars, maar militante verdedigers van onze zaak. Als er zich moeilijkheden zullen voordoen dan plaatsen wij de gehele verantwoorde lijkheid bij de Franse autoriteiten. De politie dient niet op te treden om de veiligheid van ons en onze gijzelaars te verzekeren'. De Franse autoriteiten hebben gewei gerd de Arabieren met de gijzelaars te laten vertrekken. Zij hebben hen vrije aftocht aangeboden, mits zij on gewapend zonder gijzelaars het ambas sadegebouw verlaten. Gisteren is ook de ambassade van Koeweit in Parijs bedreigd. Een ano niem telfoontje werd ontvangen waar in werd gezegd dat alles de lucht zou ingaan. Ook dit gebouw staat nu on der zware bewaking. Binnenland Beter contact nodig met zwakzinnigen 6 Buitenland Ehrlichmann in staat van beschuldiging 9 Pressiegroep in Japan 9 Kerk 'Goed' Graham-congres 2 Sport Opmars van Oostduitse zwemsters 13 Economie Wij sparen veel19 Nieuwe boeken Kerk ln de wereld Men schrijft ons Kadlo en tv Strips, feuilleton Recept Puzzel Weer Familieberichten Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mr. De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) zal be ging 1974 een wetsontwerp indienen, dat de instelling van gewesten door de centrale overheid mogelijk maakt. in de gewestvorming in te lassen. Be richten die hierover in Den Haag cir culeren, noemde hij onwaar. Volgens hem berusten deze op een misver stand, dat ook in de ministerraad over deze zaak was gerezen, maar dat vlug uit de wereld was geholpen. In eerste instantie had minister De Gaay Fortman in de ministerraad van een experimentele fase gesproken. 'Ik be doelde daarmee dat enkele jaren na instelling door de Kroon van een ge west, zou kunnen blijken, dat het ta kenpakket gewijzigd zou moeten wor den', aldus minister De Gaay Fort man .In zijn memorie van toelichting zal de term 'experimentele fase' niet meer voorkomen, om daarover misver standen naar buiten te voorkomen. Op het eerste wetsontwerp voor de Zie vervolg op pagina 5 Omdat de grootste regeringspartij van Ruritanië de defensie begroting wil halveren en de zeehavens van dit land toch al half verzand zijn, overweegt het Ruritaanse kabinet om de marine af te schaffen. Het plan is nog strikt geheim. Zelfs de ene admiraal die het land rijk is, weet van niets. Geen journalist heeft nog lont geroken. Behalve John Scoop, de wakkere correspondent van het persbureau Reuter. John Scoop heeft zich niet voor niets verloofd met de Ruritaanse die op het kantoor van de pre mier dagelijks de prullemanden ledigt. Het duurt niet lang, of ook bij Trouw/Kwartet ratelt de Reuter-telex het uit: 'Ruritanian cabinet intends to get rid of navy'. En dan? Hoe wordt zo'n bericht behandeld? Wat gebeurt er mee, voordat het vertaald, opgemaakt, bekopt en verlucht met een portret van de Ruritaanse premier de volgende morgen op uw voorpagina staat? Deze en aanverwante vragen zullen de komende dagen openhartig beantwoord worden in deze hoek van Trouw/Kwartet een krant om mee in zee te gaan. Zorg dat u erbij komt! De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: .PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: Dc Chr., Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD C (aankruisen a.u.b.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1