IEDERLANDER IS NOG TEEDS GOEDE SPAARDER Lp KNSM wil bod doen op 'Ceteco' Kweken van zeevis nodig voor behoud Nederlandse visserij Suiker Unie zwijgt nog over hoogte bod Crisis rond Pond dreigt Ondanks jaarlijkse geldontwaarding Geldmarkt leent half miljard ROBECO s. V. - het fundament van uw vermogen weekstaat ned.bank 'Honds' gevolg lagere dollar DOW JONES INDEX Wall Street sluit hoger Beurswaarde Bezig bedrijf in aug. omlaag logere rente bij paarbank voor tad Amsterdam !0UW/KWlAIRiHET DONDBRDAiG 6 SEPTEMBER 1973 FINAA'CIëN EN ECONOMIE T15/K19 >or Noud van Iperen 1STERDAM 'Ondanks de geldontwaarding is zin tot sparen in ons land nog steeds diep gewor- d. De Nederlanders liebben in liet algemeen nog hekel aan kopen op afbetaling, al zijn de men- in de steden in dit opzicht wat gemakkelijker 11 op het platteland. Maar vergeleken met Aine- a is Nederland op dit terrein nog steeds bijzonder ïservatief.' it zegt mr. H. Schiphorst, directeur an de Nederlandse Spaarbankbond in msterdam. 'Dat sparen gebeurt niet mdat wij dat zo graag willen', voegt ij eraan toe, 'maar de cijfers tonen an dat sparen in de ogen van het pu- liek nog zin heeft.' e cijfers geven hem gelijk, want in et afgelopen jaar bereikten de natio- ale besparingen een record van ruim 1 miljard gulden, waaraan de gezin- en voor ruim vijftien miljard (dat is lim vijftien procent van het beschik- aar inkomen) bijdroegen. Dit bedrajr erd gespaard via levensverzekering 1.75 miljard), pensioenfondsen 5.80), spaarbanken 4.56), han- ilsbanken 1.46) en overige wegen, [aaronder niet uitgekeerde winsten an de particuliere bedrijven 1.50 liljoen). Mr. H. Schip- Merkwaardig, want in deze tijd horst, m inflatie is het geld, als het opge- directeur men wordt, minder waard dan des- ,T ids bij de inleg. Nederlandse iat er tóch wordt gespaard heeft Spaarbankbond ee redenen: Cmdat ook bij inflatie sparen be- r is dan niet sparen. Hierbij wil ik ijzen,op onderzoekingen in Amerika aaruit blijkt, dat het publiek vindt, at de positie, juist door niet te spa- :n, in tijden van inflatie slechter ordt. Omdat de aard van de. besparin- :n, vooral na de tweede wereldoor- g, ingrijpend veranderd is en wel in e zin dat vroeger vooral werd ge mard op de lange termijn, terwijl het genwoordig vooral (doel)sparen is p korte termijn; dat wil zeggen tot en jaar of drie. Weinig risico [list doordat de tijd dat het geld ge- liddeld op de spaarbank staat zo kort I geworden, is het niet zozeer onder- pvig aan de gevolgen van de geldont- Karding. Bovendien en dat is in VA opzich opzicht zeer belangrijk hebben lilt dat soort uitgaven waarvoor men korte termijn spaart, eerder de ;iging goedkoper te worden dan uurder. Die uitgaven hebben betrek- Üng op duurzame goederen, die wan neer zij worden uitgebracht een luxe karakter hebben, maar na verloop van tijd in grote hoeveelheden op de markt komen waardoor de prijs daalt. Denk in dit verband aan (kleurente levisie, (vaat)wasmachines, koelkasten enz. Een andere reden tot doelsparen is bijvoorbeeld de vakantie. Tegen woordig moet vaak al in december of januari in elk geval geruime tijd voordat het vakantiegeld wordt ont vangen een deel van de reissom worden betaald.' U vindt sparen, om maar eens een reclamekreet te gebruiken, verstandig en handig? 'Het publiek doet er verstandig aan te sparen omdat het doel en dat wordt meestal gevormd door duurza me consumptiegoederen waarvoor wordt gespaard niet of niet zo infla tiegevoelig is. Bovendien dient een gezin als het mogelijk is over wat geld te beschikken om onverwachte uitgaven te kunnen opvangen. 'Ten slotte is het afsluiten van een lening' of huurkoop niet voordelig, al is de rente dan aftrekbaar voor de belas ting.' Maar sparen terwille van de rente lijkt weinig zin meer te hebben, te meer omdat de inflatie groter is dan de rentevergoeding, terwijl over die rente belasting moet worden betaald, 'Spaarders die geen koersrisico bij be legging in aandelen of obligaties kun nen of willen lopen kunnert zich te gen de geldontwaarding zoveel moge lijk dekken door termijnspaarrekenin gen die, afhankelijk van de tijd waar voor het geld wordt vastgezet, een re latief hoge rente krijgen. De hoogte van de belastingen daarover werkt verschillend uit, omdat die afhanke lijk is van het inkomen. Maar ik moet1 toegeven dat er door de geldontwaar ding en de belasting van de rente op een gewone spaarrekening niets over blijft.' Bestaat er een spaarverschil tussen de oudere en jongere generatie? 'Het spaarpatroon verloopt in samen hang met de hele levenscyclus. Naar mate mensen in het leven bepaalde fasen doorlopen, verandert ook het spaarpatroon. Het begint meestal met schoolsparen. Dat gaat niet om de be dragen (die zijn niet zo groot), maar dat heeft een opvoedkundige waarde waarmee, tussen haakjes, nogal wat kosten zijn gemoeid. In de tienerperi ode is de spaarneiging niet zo groot, want de behoeften van jonge mensen zijn in het algemeen groter dan de middelen. 'ZILVERVLOOT' Dat neemt niet weg dat de 'zilver vloot' de meest populaire spaarrege ling is. In de periode dat jonge men sen trouwplannen krijgen gaat men verwoed aan het sparen, want de ten dens is nog steeds dat als je gaat trouwen het huis redelijk comfortabel ingericht moet zijn. Mensen met (op groeiende) kinderen kunnen in het algemeen weinig of niets opzij leggen. In die tijd wordt vaak gebruik ge maakt van financiering. Als de kinde ren het huis uit zijn neemt het spa ren toe om bij het pensioen op de bo demvoorziening nog een extra bedrag achter de hand te hebben.' Hoeveel spaarrekeningen hebben de spaarbanken, wat wordt er gemid deld op gestort, hoeveel staat er ge middeld op en hoelang blijft zo'n be drag in doorsnee staan? 'De spaarbanken hebben zo'n 5mil joen rekeningen en hun cliëntele be staat voor het grootste deel uit de laagste, lagere en middelste inkomens groepen. De gemiddelde inleg per in- woner bedraagt circa 800 gulden en bij ons staat er gemiddeld 1.923 gul den (bij de Rijkspostspaarbank 1.352 gulden) op een boekje. Gemiddeld blijven de spaarbedragen een jaar staan.' In hoeverre zijn de bondsspaarban ken anders van karakter dan andere (spaar) banken? 'De belangrijkste karakteristiek is dat wij besparingen van een bepaalde streek in diezelfde streek dienstbaar willen maken. De aangesloten banken hebben ook een zelfstandig beleid en wat ook belangrijk is een plaat selijke binding. Onze doelstelling is niet in de eerste plaats winstmaken, maar het bevorderen van de spaarzin. Wij gaan uit van onze traditioneel sociale doelstelling.' Wat denkt u van de verdere ont wikkeling van de rente? 'Dat is een bijzonder moeilijke vraag, waarop op de langere termijn niets zinnigs te zeggen valt. Belangrijk zijn de internationale rente-ontwikkelin gen, het beleid van de Nederlandsche Bank en de daarmee samenhangende onderlinge concurrentie tussen de banken. Hóe groter de concurrentie, des te meer zal men met hoge(re) rente de spaarders willen lokken. AMSTERDAM De geldmarkt heeft weer eens een moeilijke week achter de rug. Er moest voor bijna een half miljard gulden worden geleend van de centrale bank, om onder andere de uitzetting van het bankpapier en de betalingen, aan het rijk te kunnen fi nancieren. De nu bestaande saldi van de banken 41.6 min) steken schril af tegen de opgenomen voorschotten van bijna een miljard. Forse omzetstijging in Simonwinkels ZAANDAM Simon (de Wit) heeft, na een dieptepunt bij de introduktie van de vernieuwde Simon-winkels, in vier maanden een aanzienlijke omzet stijging geboekt. Een verdere stijging wordt, op grond van de tot nu toe op gedane ervaringen, verwacht. Deze mededelingen deed de heer C. Govers. lid van de hoofddirectie van, Simon- Miro bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van deze Albert Heijn- dochter in Zaandam. Nieuw concern niet ruim 9000 num AMSTERDAM De besturen van KNSM-Group en Handel- en In dustrie-Maatschappij "Ceteco" voeren onderhandelingen over een eventueel samengaan van beide ondernemingen. Indien overeenstemming wordt be reikt zal KNSM-Group een openbaar bod doen op de uitstaande aandelen en certificaten van Handel- en Indus trie-Maatschappij 'Ceteco'. Het minis terie van economische zaken, de be trokken vakorganisaties en de onder nemingsraden zijn van de lopende be sprekingen in kennis gesteld. 'We hebben do fusiegedragsregels van de SER zeer stringent nageleefd. Van daar, dat er momenteel nog niets vaststaat over de hoogte van een eventueel door ons uit te brengen bod. De eigenlijke besprekingen met alle partijen moeten nl. nog begin nen', aldus een woordvoerder, van de KNSM. Wat de achtergronden van het streven Raad voor Oceanologie in nota: Van een onzer verslaggevers HAARLEM Het is noodzakelijk wil ons land niet achterblijven bij de internationale ontwikkeling dat Nederland zich gaat be zighouden met de kweek van enige vissoorten als tong, tarbot en aal In verschillende landen, zoals Japan, Noorwegen, West-Duitsland, Engeland en Frankrijk wordt reeds op dit gebied in belangrijke ma te onderzoek gedaan. ONDEN (UPI, AP)' Het zieke e. Iritse pond is opnieuw in acute moei- jjkheden. Kranten en financiële ex- erts in Londen voorspellen een nieu- ie crisis rond het Britse betaalmid- el, waarbij het Pond Sterling de rol )r kn de dollar als minst gewilde valuta m overnemen. t de afgelopen twee dagen heeft het lond op de Londense valutamarkt bij- k vier dollarcent verloren tegenover p dollar, de grootste teruggang sinds aanden. Dinsdagmorgen was het ond nog 2,4575 dollar waard, dinsda- tvond 2,4415 en gisteravond 2,4212. ven was zelfs 2,4150 genoteerd. Ook het continent was het mis met het ritse betaalmiddel. In Frankfort zak- het 13 pfennig en in Parijs van frs. 1,57 tot frs. 10,36. Ook de dollar was reral weer lager en als reactie daar- het goud weer hoger, anleiding voor de nieuwe moeilijk- iden rond het Pond zijn enkele zeer ïgunstige berichten over de Engelse :onomie. Zowel economen als de re- :ring hebben voorspeld, dat de Brit- betalingsbalans dit jaar een tekort 1 vertonen, dat ligt tussen de 7 en miljard gulden. Nog maar twee we- ;n geleden moest de regering boven- en toegeven, dat de recente krachti- produktiestijging wegebt en dat pt een hele toer zal worden om de 5 :t. groei, die de regering zich als ak had gesteld, te verwerkelijken, en ander minder prettig bericht was mededeling, dat de Britse monetai- reserves in augustus met 112 mil ten dollar zijn afgenomen tegen 385 iljoen in juli. Oorzaak hiervan is de eun aan het Pond, die de Bank of ngeland heeft verleend op de valuta- larkt. remier Heath (toont zich bij dit alles [Jtimistisch. 'De regering is vast be oten door te gaan met de economi- :he expansie, zei hij, 'er is geen weg rug. (ADVERTENTIE) CSM zet deur op kier ROTTERDAM De Coöperatieve Suiker Unie heeft de hoogte van haar aangekondigde bod op de Centrale Suiker Maatschappij nog niet bekendgemaakt. Overeenkomstig de fusiegedragsregels van de SER zijn het CSM-bestuur en de vakbonden uitgenodigd over het bod te komen praten. Daarom zijn geen concrete mededelingen over de hoogte van het bod gedaan. POSTBUS 973 - ROTTERDAM TEL (010) 65 0711 Wel heeft de Suiker Unie toegezegd, dat het bod wezenlijk beter zal zijn dan dat van het enig andere dat thans nog geldt. Daarmee doelt de Suiker Unie op het bod van Kon. Scholten- Honig, welke maatschappij, zoals be kend, ƒ1000 in 7,25 pet. achtergestel de obligaties plus 50 in contanten. Het bod van Scholten-Honig loopt tot en met 7 september. Inmiddels heeft CSM-bestuur meege deeld, de Suiker Unie in de gelegen heid te stellen haar bedoelingen met het communiqué nader uiteen te zet ten, DE CSM constateert, dat het door haar afgewezen Suiker Uniebod van 30 mei is ingetrokken. Commisarissen en directie van CSM wijzen er uit drukkelijk op dat in hun verantwoor delijkheid jegens de CSM en alle daarbij betrokken geledingen hun in het verleden ten opzichte van de sui ker unie steeds ingenomen standpunt met betrekking tot de zelfstandigheid van de CSM dient te worden gehand haafd. De nieuwe stap van Suiker Unie heeft, aldus het bestuur van dit be drijf, opnieuw ten doel om tot inte gratie van de Nederlandse suikerin dustrie te geraken. Hierover is reeds op 25 juni het oordeel van de Com missie van de Europese Gemeenschap pen gevraagd. Verwacht mag worden dat uierlijk medio december 1973 het standpunt van de commissie bekend zal zijn. Alsdan zal Suiker Unie zich omtrent de gestanddoening van dit bod, rekening houdend met dat stand punt, en overigens bij voldoende aan melding, definitief uitlaten. Dit schrijft de Industriële Raad voor de Oceanologie in een nota inzake de Nederlandse Visserij aan de minister van landbouw en visserij.Andere aan bevelingen zijn: voor het handhaven of verbeteren van de mosselcultuur is het noodzakelijk dat, gezien de slui ting van de Oosterschelde, de mossel cultuur wordt overgebracht naar de Waddenzee. Voorts, teneinde de gar nalenvisserij in de gelegenheid te stellen de positie op de internationale markt terug te winnen en eveneens het verlies van visgronden in de Wad denzee op te vangen, te zoeken naar nieuwe visanethoden voor de garnalen visserij. De omzet van de Nederlandse visserij, zo blijkt uit het rapport, was verleden jaar 349 miljoen gulden,.waarvan iets meer dan 329 miljoen gulden door de zee- en kustvisserij. Daarnaast levert de visserij een zeer belangrijke bij drage aan de Nederlandse industrie door opdrachten voor de bouw, uit rusting en onderhoud van vissers schepen, alsmede door de visverwer- kingsindustrie. Het rapport zegt, dat voortdurend de dreiging bestaat dat een belangrijk deel van die bijdrage aan het Neder lands nationaal inkomen verloren zal gaan door de scheefgetrokken concur rentievoorwaarden in de internationa le visserij door de belangrijke over heidssteun die in het buitenland aan de visserij wordt gegeven. Als voor- In duizenden guldens activa 27-S-1973 3-9-1973 Verschil Guud 6.848.795 6.848.795 onv. Bijz. trekkingsr IMfr 2.140.123 2.140.125 onv. Ueservepus. IMH 1.564.628 1.564.628 onv. Vord. butleril. geld 5.333.084 4.977,671—355 413 Buitenl. bel. niid. onv. 456.816 406.300 —50.516 onv. 505.375 995.816 +490.441 17.372 15.928 —1.444 423.441 423.689 +248 195.071 195.071 onv. 537.234 541.747 -+4.513 18.022.15918.109.9S0 +87.821 Vord. buitenl. gids. Disconloportef Gekocht papier Voorsch. rek. crt. Voorschol Staal Ned. munien Bel. kap. en res. Geb. en invent. Div. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere tngez. Buit. ctrcul. hkn. And. niet ingez. 's-Rijks sch. btjz. beeld wordt genoemd de ernstige ach teruitgang van de garnalenvisserij door de ongunstige subsidieerhouding tussen Nederland en de Bondsrepu bliek. De westduitse overheid steunde verleden jaar de vissersvloot voor DM 31 miljoen. De Nederlandse overheid subsidieerde de visserij toen voor ruim 7 miljoen gulden, waarbij wordt aangetekend dat de Nederlandse visse rij 7/10 produceert van de Duitse. Wat het kweken van enige vissoorten betreft wordt opgemerkt dat in de West-Europese wateren thans een maximum aan bepaalde vissoorten wordt gevangen waardoor een terug gang van de visvangst te verwachten is in plaats van eeu vermeerdering. In de geïndustrialiseerde landen is dan ook al een ontwikkeling merkbaar, over te gaan van de visvangst naar de kweek. Daarbij komt dat de oester- 011 mosselcultuur in de Oosterschelde over rijf jaar beëindigd zal zijn, waar door deskundige kwekers beschikbaar Komen voor vissoorten als tong, tar bot en aal. Verondersteld wordt dat bij het kwe ken van deze (duurdere) vissoorten al een goede verhouding tussen kostprijs en verkoopprijs kunnen opleveren. BELEID In het rapport wordt een aantal be leidsmaatregelen geadviseerd: met na me: - het invoeren van maatregelen 0111 het toenemend motorvermogen van viskotters in de perken en het vissen in kustwateren alleen toe te staan tot een maximum motorvermogen; - uitbreiding van de Nederlandse vis- serijzone tot twaalf mijl: - het voorkomen van de uitbreiding van de IJslandse visserijprefenties in Nederlandse visserij-havens en te trachten door internationaal overleg de IJslandse visserijzones tot de in ternationaal aanvaarde breedte terug te brengen; - het weigeren van preferenties aan de Noorse visserij op de Nederlandse visgronden en in de Nederlandse vis serijhavens. naar een samengaan van KNSM en Ceteco aangaat kan worden opge merkt. dat de KNSM al heel lang za ken doet met Ceteco (vroegere Cura- gaose Handel Mij. geheten). De KNSM heeft nl. altijd de goederen voor Ceteco getransporteerd naar Mid den- en Zuidamerikaanse bestemmin gen. De Ceteco heeft hier haar vestigingen. Midden- en Zuid-Amerika is echter ook het vaargebied van de KNSM. Voorts bestaat er een band tussen bei de ondernemingen doordat één van de bestuursleden van Ceteco commissaris bij de KNSM is en omgekeerd. Jaaromzet 743 min Bij een samengaan van de twee groe pen zal een nieuw concern ontstaan mét een jaaromzet van 743 min. en een personeelsbestand van ruim 9000 man. KNSM, met een jaaromzet van 409 min. en 4725 man personeel, heeft lijndiensten tussen Europa en Amerika, inlereuropese en interameri- kaanse diensten, haven en transport bedrijven, agenturen en expeditie-on dernemingen. Voorts een belang van 40 pet. in Transavia. Over 1972 werd een winst behaald van 14.7 min. waaruit een van 1 tot 12 pet ver hoogd dividend werd betaald. Ceteco (omzet ƒ34 min, personeel 4320), houdt zich bezig met export vanuit Europa en de V.S. naar Latijns- Amcrika. Zij beweegt zich op het terrein van de produktiehan,deI, groothandel, winkelbedrijven en de tailhandel, dienstverlening en indus triële bedrijven. In 1972 boekte het bedrijf een nettowinst van 8.7 min. Het dividend werd verlaagd van 17 tot 15 pet. De notering van Ceteco en KNSM is dinsdag door de Vereniging voor de Effectenhandel opgeschort. De laatste koers per aandeel Ceteco van 100 was 167,40. Voor een aandeel KNSM van dezelfde nominale waarde werd het laatst 202 betaald. FULDA (Duitsland) Dc koersda ling van de Amerikaanse dollar heeft een nieuw bijverschijnsel aan het licht gebracht: het aantal zwervende honden in het Westduitse Fulda. waar veel gezinnen van Amerikaanse mili tairen wonen, is aanzienlijk toegeno men. De voorzitter van de vereniging voor dierenbescherming aldaar, Oskar Kra mer lieeft gezegd dat Amerikaanse ge zinnen de viervoetige huisvriend ken nelijk op straat zetten als zij krap in liet gehi komen te zitten. Men her kent deze honden aan liet feit dat zij 'anders vreten', aldus Kramer. liidUKl. Spuien IUII. tlbl. MndS 31 aug. 887.57 159.35 96.02 71.71 652 6 4 sept. 895.39 161.33 96.11 71.73 649.7 5 sept. 899.08 162.33 97.04 71.74 639.1 AMHd. O lil. lot. II. L. 31 aug. 10.530 13.780 1.733 885 491 4 sept. 14.210 16.300 2.155 1.363 459 5 sept 14.580 17.190 1.740 816 549 Koersen in Montreal Bnvls Duni Tar Cher Huskv Nat. Glas Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada 5.45L ekg. Krediet IMH Bil. geldsoorten legenw. IMMrekk. Kapitaal Reserves Uiv. lekenmgen Totaal Guud en deviezen Muntbiljetten ikkkingsperc. 11.565.83611 791.232+225.396 665.156 L000.461 +335.365 13.354 41.566 +28.212 35 707 32.748 —2.959 31+938 154.270—157.668 37.644 44.535 +6.891 1.400.000 1.400.000 onv. onv. 2.195.819 1,824.947—370.872 833.006 833.006 onv. 20.000 20.000 onv. 404.136 404.136 onv. 539.563 563.079 +23.510 18.022.159.8.109.980 +87.821 13.355.63813.508.783 153.145 13.612 13.607 —5 60.34 61.00 +0,66 MSTERDAM De Spaarbank voor e Stad Amsterdam zal per 15 septem- er a.s. een nieuwe termijnspaarreke- ing met een opzegging van 48 maan- en tegen een rente van 8 pet invoe- sn. Tevens zal dan de rente op de avolgende spaarrekeningen worden erhoogd: termijn met 36 maanden pzegging van 7 tot 7.5 pet, winstde- nde spaarrégelingen van 6 tot 7 pet n ambtenaren- en gewone bedrijfs- paarregelingen van 6 tot 6.5 pet. n verband met het algemeen geste en rentepeil ziet de spaarbank zich enoodzaakt de rente op alle hypothe- en en die met gemeentegaratie de ent o.m. dat voor gewone hypothe- en en die met gemeenteregarantie de ente op 8% pet. is gebracht. AMSTERDAM Op de Amsterdamse beurs werd in augustus voor een ef fectief bedrag van 1444,6 min aan aandelen verhandeld, tegen 217,8 min. in augustus 1977 en 152,9 min. in juli jl. Voor obligaties waren deze cijfers resp. 548,1 min., 911,5 min. en 553,8 min. Van de verhandelde Nederlandse aan delen had de vorige maand 449,3 min betrekking op internationale con cerns (in juli 481,0 min en in au gustus 1972: 780,7 min), op handel en industrie 427,2 min 528,7 min en 658,2 min), op scheep- en lucht vaart 47,7 min 46,0 min en 129,8 min), op bank- en verzeke ringswezen 295,7 min 149,9 min en 203,4 min) en op de beleggings maatschappijen 144,3 min 21,0 min 'en 231,1 min). De meest verhandelde fondsen waren in augustus Kon. Olie, Delta-Lloyd, Unilever, Philips en Robeco. In juli was de volgorde Kon. Olie, Philips, Rolinco, Unilever en Robeco. De tota le reële waarde van de gewone Neder landse aandelen op de beurs is in au gustus bij een weer iets gestegen no minale waarde verder uiteindelijk ge daald van 46.653 min. tot 45.631 min. Internatio-Müller ROTTERDAM De nettowinst van Internatio-Müller (incl. de Amalga-on- dernemingen) is in de eerste helft van 1973 met 52 pet.gestegen tot ƒ24.9 (16) min. Deze stijging was te danken aan een toeneming van de be drijfswinst met ƒ3 min tot ƒ29.6 min. en aan enige belangrijke buitengewo ne baten, welke ten dele niet aan be lastingheffing onderworpen zijn. Verwacht wordt, dat de nettowinst over geheel 1973 die van vorig jaar belangrijk zal overtreffen. De buiten gewone baten en lasten per saldo ad 7.2 min. over het eerste halfjaar om vatten o.m. de winst uit verkoop van het belang in Pacific Nickel, een aan zienlijke bate behaald bij verkoop van de aandelen van een tot de groep be horend bedrijf met een daaraan ver bonden langjarige huurovereenkomst, alsmede een belangrijk valutair ver lies uit hoofdé van herwaardering van de buitenlandse deelnemingen tegen de per eind juni j.l. geldende wissel koersen. Dit verlies is geheel ten laste van het resultaat over jan-juni ge bracht. Co-op Holland ARNHEM De coöp b-declgenoten hebben in een vergadering op 3 sep tember met algemene stemmen beslo ten een coop-holland bv op te richten waarvan onder andere een centrale marketing afdeling deel uitmaakt. De ze afdeling marketting zal op korte termijn worden gerealiseerd en wor den gehuisvest in Utrecht. Gunstig le halfjaar voor ACF Holding AMSTERDAM Omzet en resultaat van ACF Holding hebben zich in het eerste halfjaar van 1973 gunstig ont wikkeld ten opzichte van dezelfde pe riode van 1972, aldus het halfjaarbe richt. Rekening houdend met seizoen invloeden, die traditioneel ten gun ste van het tweede halfjaar werken, werd deze positieve ontwikkeling eveneens bereikt ten opzichte van het tweede halfjaar 1972. In het eerste halfjaar van 1973 steeg de omzet met 9,2 pet van 118,3 min tot 129,1 min, de winst met 8,0 pet van ƒ4,3 min tot ƒ4,6 min. In het jaarverslag over 1972 werd de verwachting uitgesproken dat het in dat jaar bereikte resultaat in 1973 minstens zou worden geëvenaard. Ge zien de gang van zaken tot dusver en de orderpositie mag thans worden aangenomen, aldus het halfjaarbericht, dat in 1973 een hogere winst per aan deel zal worden behaald (v.j. ƒ16.65). Bod op Mees Bouw AMSTERDAM Aandeelhouders van Mees' Bouwmaterialen in Groningen kun en tto e met 9 oktober hun aan delen aanmelden als zij gebruik wil len maken van het eerder aangekon digde bod van 1.900 in contanten per aandeel van ƒ1.000 door Verenig de NBM-Bedrijven in Rijswijk. Het is de bedoeling dat NBM en Industriële Deelneming Maatschappij (IDEM A in Amsterdam, die reeds 25,9 pet van het geplaatste kapitaal van 2,7 min van Mees in bezit heeft, met ieder 50 pet als aandeelhouders van Mees zul len optreden. IDEMA is op haar beurt een joint venture van de ENCI in Maastricht en de Cementfabriek IJ- muiden (CEMIJ), waarin de tran sport- en handelsbelangen van ENCI en CEMIJ zijn gebundeld. Het uitgebrachte bod is 'gebaseerd op de verbeterde resultaten over 1972 ten opzichte van vorige jaren. Deze verbe tering heeft zich in het eerste half jaar van 1973 voortgezet. In deze peri ode werd een geconsolideerde winst behaald van ƒ426.000 tegen ƒ602.000 over geheel 1972. Uitgangspunt voor de prijsvaststelling was tevens de in trinsieke waarde en de recente beurs koers. Het personeelsbestand (220 per sonen) van Mees zal ongewijzigd blij ven. NEW YORK 4/9 5/9 ACF Industrie 43% 43% Alreo 11% 11", Allied Chemical 35% 35% Alum. Co of Am. 71% 71 American Brands 34% 36% American Can 29% 30% Am Cyanamtd 23% 24 Am Electr Power 25% 25% Am Metal Climax 35% 34% Am Motors 7% Am Smelt C Ref 20% 20% Am Tel Tel 47% 48'3 Ampex 4% 4% Anaconda 22% 22% Armco Steel 19% 19", Atlant Richfield 87% 89% Bendix 34% 33% Bethl Steel 26% 26% Boeing 17 17% Burlington Ind 29% 29% Can Pacafic Ry 16% 16% Celanese 30% 30% Chase Manhattan 49% 49% Chessie SysU-m 42"» Chrysler 24% 23% Cities Service 44% 44 Colgate Palmnllve 33% 32' Colt Industries 13%- 13" Commonw Edison 29- 29- Cons Edison 21* 217 Cont Can 24 3 24" Conl Oil 31 30s Curtiss Wright 20-' 21". Curtlss Wrigln A 27% 26" Dart Ind 27% 26% Deere and Co 55'. 55% Dow Chemical 56' 57 Du Pont 1 El I 16' 16- Eastman Kodak 37% 137% First Nat City 47 43% 59', i Gen Electric Gen Funds Gen Motors 63 Gen Publ Uil! 19', Gen Tel Tel 29% Getty Oil 116% Glletle 60% Cimbel Brothers 22'; Goodyear 1 and B 22% Gulf Oil 21% Illinois Ceniial Ind. 17% Insllco K Int Busln Mach 196% Intern Harvester 33% Int Nick of Can 32% Int Paper 4! Int Tel Tel 32% Johns Mai vllle Kemiecoit Copper 31 Kraft Co 43% Ling.Lemen Viuigh 9% Utlon Ind 9% Lockheed, Aircraft 61 Marcor 24'; Martin Marietta Mav Dep Stores McDonnell Doug! Mobil Oil Corp Nabisco 39% Nat Cash Register 34% Nat Distillers 13% n 16% 29 29% 24 23'.i l'ac Gas and El 25% 26' Penn Central 1% S PepsIco 81% 80% Phelps Dodge 47", 48% Philip Morris 113 107 Philips l'eir 54% 56% Procter «t Ganibl 100 99% Royal Dulch l'etr 43% Santa Fö Ind 24% Sears Roebuck 97% Shell Oil 53% o Southern 17% Southern Pacific 29% Railway 34", Sperrv Rand 50% Stand Oil Calir 64%, Si and Oil Indiana 82% 10% 10% 5 19% 19% 23% 23% 14% 14% 39% 40% Can Breweries Cetlo Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cont. Telephone Fluor Corp Int Bank for Rec i8%b98%b Int Flav Fray 93% 92% Int Paper (J 4) 39% I Kansas Citv Ind c/,zi Kansas Power 21'', 21% KI.M 37 36% Kroner 15% 60 Leasco l.nne Star Cemei Lehman Madison Fund 11% 11% 17% 17% 15% 14% United Aircraft United brands US Steel West Union Weslinghnua Woolwurth Nat Can NY Con I r North West N Am Pluli s Co 23% 24 Standard Brands 49% Tandy 19% Union Electr 13% 1 United Corps 8", Untied Gas 15% 1 Western Bancorp 27%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19