Dpmars Oostduitse zwemsters Grote nederlaag van Arsenal in Engelse league Brigitha mist medaille Papanickolaou uit Grieks team gezet '73 ichterstand op Amerika bij Spelen in München al op eerste dagen van vereldkampioenschap weggewerkt ZWEM- CIJFERS ewcombe als ?rste in live finale ijlrecord van aico Scharn vende plaats t hoogste Weer dode [2 |UW/KWARTET DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1973 SPORT Til/KI 3 onze speciale verslaggever LgRADO De Oostduitse dames-zwemploeg heeft de in Mün- ji nog zichabare achterstand op de Amerikanen tijdens de eerste ten van het toernooi om het wereldkampioenschap al weggewerkt, thts op de 200 meter vrije slag moest de DDR tot nu toe aan de fcurrentie toegeven. Op de overige nummers was het machtsver- h zo imponerend, dat de geschokte Amerikanen het moment van jnning al hebben aangekondigd. Ulrike Richter op de rugslag en late Vogel op de schoolslag zorgden gisteravond in Belgrado voor [we topprestaties en breiden het aantal overwinningen van de kduitsers uit tot vier van de vijf. nooit is de strijd om de suprema- |n het dames-zwemmen zo fel ge it als deze week in het warme yado. Een jaar geleden nog, tij- i de Olympische Spelen in chen, heersten de Amerikaanse [en met de macht van de rijkste iiagnaten. Maar de DDR had toen fcgenaanval allang geopend. Korne- Ender, Angela Franke Ulrike ter, Renate Vogel en Andrea tier behoren tot de exponenten j een nieuwe generatie talenten, fle Oostduitsers in de zwemsport 1 wereldniveau stuwen. Het is de- agen in de Joegoslavische hcofd- een sport apart om de formule het Oostduitse succes te ontleden, horden door insiders de fraaiste ingewikkeldste theorieën opge- rd om een verklaring voor de tatie-explosie te vinden. Maar het en gissingen; de deksel van de waarin de talenten voor de re- jachten worden klaargestoomd. It niet gelicht. staat evenwel, dat het selectie- egeleidingssysteem van de Oosteu- se natie de perfectie heeft be- Sport is meer dan een al dan plezierige vrijetijdsbesteding in >DR. Vanuit dat overbekende ge- n krijgt de sport zowel aan de ba lls in de top van de staat kapitale lies. 'Faciliteiten' is in de Neder- pe zwemwereld nog een tover- d. In de DDR zijn die faciliteiten vanzelfsprekend als het succes, lie mogelijkheden zijn niet alleen >temd op het creëren van studie- rainingsmogelijkheden, maar rei- ock naar een zorgvuldige begelei- Nergens ter wereld is het we- ;happelijk onderzoek in de sport Br, houdt de medische staf zich zo isief met vooral het zwemmen be- 1 YORK (UPI, Reuter) De Au- lër John Newcombe heeft zich gis- i als eerste gekwalificeerd voor de finales van de Amerikaanse ten- impioenschappen op Forest Hills. :ombe, tiende geplaatst, versloeg kwartfinales de Amerikaan Jim lors, die een ronde tevoren Tom it had uitgeschakeld. Het was een dit, waarin het service-geweld •aal stond. Newcombe brak slechts keer door de opslag van Connors mdat hij zijn eigen opslag behield vee tie-breaks won, werd het 64 •6. eden zich op Forest Hills, in te- lelling tot de voorgaande dagen, verrassingen voor. In de achtste es maakte opnieuw de Australische ■aan Ken Rosewall (38) indruk, versloeg zonder moeite Cliff Ri- en heeft tot nu toe geen set be en af te staan. Nikki Pilic wees inge Zweed Björn Borg terug. Ie dames zijn reeds drie halve fi- es bekend: Evonne Goolagong, Jaret Court en Helga Masthoff. Bil- san King die maandag zo verras- van Julie Heldeman had verloren, li een dag later weer in actie in dubbelspel. De Wimbledon-kam- le versloeg in het dubbelspel met I Casals haar landgenoten Julie An- y en Mona Schallau. Volgens Da- Manfredi, toernooi-arts had Billie King een injectie gekregen tegen virus-ziekte en hij achtte het ïchijnlijk dat zij daarom de warn et kon verdragen. ENDAL (ANP) Negentien en vier maanden nadat Roger lister als eerste ter wereld de En- i Mijl binnen de vier minuten in 3.59,4 heeft Nederland ook een 't die de magische barriërc op de meter heeft doorbroken. Haico m, recordhouder op de 1500 me- deed dat dinsdagavond op Papen- De Arnhemmer werd in zijn re- poging gesteund door clubgenoot i Wassenaar en de Schoonhoven- tleet Koos v.d. Heul. GRADO Het Nederlands wa- ilo^evental is in de kwalificatie van het toernooi om het we- lampioenschap als derde geëindigd, oquipe van bondscoach Harry id won weliswaar de beide laat- iuels tegen respectievelijk Enge- en Australië, maar was door de rlagen tegen Rusland en Joego- al kansloos geworden voor een in de finale-poule. Nederland het troosttoernooi nog hooguit zevende plaats kunnen bereiken. |>ositie werd ook aan het slot van Olympische toernooi ingenomen. Rusland-F.ngeland 14-1. Mexico-En- 53. Bederland-Australic 42, Ne- Sneeland 8—1, Joegoslavlc-Australiö usland-Mexico 74. Rusland en Joe- fiö gaan over naar de finale. Neder- speelt om de zevende tot en met de .[de plaats tegen West-Dultsland. Rocme- Spanje Griekenland en Mexico zig en worden vakmensen zo zorgvul dig opgeleid als daar. Hoe ver de DDR met de begeleiding van zijn zwemkinderen precies gaat, is een raadsel. Juist daarom zijn de succes sen een bron voor achterdocht, twij fels en vermoedens. Wie meisjes als Komelia Ender. An drea Hübner en Angela Franke door de zwempiste ziet stevenen, denkt au tomatisch aan omstreden preparaten. De kracht, de ontwikkeling van het li chaam, de lengte en het gewicht zijn in de meeste gevallen zo frappant, dat een vergelijking met de 'kalkoen-in dustrie' voor het oprapen ligt. Neem Kornelia Ender, die de zwemwereld ook in Belgrado weer in vervoering brengt. Veertien jaar is ze pas, maar op weg naar de top is haar gewicht het laatste jaar wel vijf kilogram (van 58 naar 63) toegenomen en is zij vijf centimeter (van 1.73 meter naar 1.78) gegreeid. Daar staat en praat geen bedeesd zwemstertje, maar een volwassen vrouw. Professor doctor Heinz Schramme. chef-trainer van de DDR-ploeg, houdt uiteraard afstand. Hij: 'Ons geheim? We hebben geen geheimen. Een optimale discipline, dat is onze grootste kracht. En dan ons kader. De nauwe samenwerking tussen de trainers en de wetenschap hebben we als noodzakelijk ervaren. We hebben in ons land 70 zwem-tral- ners. Zij allen hebben minstens drie jaar de sporthogeschool bezocht. Dat het nu zo goed gaat, danken we aan ons harde werken. Direct na de Olym pische Spelen van vorig jaar zijn we doorgegaan met het harde trainen. Deze wereldkampioenschappen zijn het hoogtepunt van het seizoen. We hebben deze zomer veel wedstrijden gezwommen. Teveel wellicht. De Eu ropa Cup-wedstrijd in Utrecht hebben we als een storing in de opbouw ge zien. We hebben daarnaast de natio nale titelstrijd en een interland tegen Rusland afgewerkt. Maar dat waren toch geen hoogtepunten in ons pro gramma. De tijden vormen een zaak, de zege een andere'. In de DDR gaat nauwelijks talent ver loren. Iedereen leert, verplicht, op jonge leeftijd tijdens de schooluren zwemmen. Artsen en andere vakmen sen geven de richting aan voor welke sport het kind het meest geschikt is. Wie eenmaal onder supervisie van een erkende trainer staat, zal zich ra zendsnel moeten ontwikkelen, anders verdwijnen de faciliteiten. De Oost duitse partijleider Erich Honecker heeft onlangs nogeens verklaard 'dat de sport een geïntergreerd onderdeel van ons leven is. Daarom zullen wij zowel de recreatie- als de topsport binnen ons vermogen mogelijk blijven steunen'. Kornelia Ender, Andrea Hübner en Ulrike Richter bijvoorbeeld profiteren van dat beleid. Ender is, vier jaar ge leden pas, op medisch advies wegens een vergroeiing in de heup, intensief met de zwemtraining begonnen. 'Voor die tijd kon ik maar een beetje zwem men, had ik me nooit in deze sport verdiept', zegt zij. Maar onder leiding van Helmuth Langbein, trainer bij Chemie Halle, won ze in 1970 in haar leeftijdsgroep zes medailles tijdens de Spartakiade. In de afgelopen drie jaar verbeterde ze haar tijd op de 100 me- Volkomen uitgeput ligt de Oostduitse Andrea Hübner in het water, nadat zij erin geslaagd is een nieuw wereldrecord op de 200 meter wis selslag te vestigen. ter vrije slag van 1.07.7 naar het hui dige wereldrecord, 58,12 seconden. Andrea Hübner verraste door haar prestatie op de 200 meter wisselslag in Belgrado niet alleen Kornelia En der, maar ook de Qostduitse ploeglei ding met een wereldrecord (2.20.51). Dit voorjaar versloeg ze Ender tijdens de jeugdinterland Nederland-Oost- Duitsland in Rijswijk nog op de 100 meter vrije slag. Toch oordeelde men de zwemster uit Maagdenburg niet ge- beograd Gerrit den Ambtman talenteerd genoeg voor die afstand. Hübner schakelde over naar de zwaar dere wisselslag. Binnen luttele maan den bereikte ze daarmee de wereld top. Niet door toeval, wel door het beleid van de Oostduitse zwemleiding. Ulrike Richter (14) trainde aanvanke lijk met matig succes bij een club in de omgeving van Dresden. Haar tij den waren nog verre van imponerend, maar toen zij extra faciliteiten voor de ontwikkeling van haar zwemcarriè- re kreeg, een speciale school voor top sporters ging bezoeken en bij een ge- renomeerde club als Dynamo Dresden werd ondergebracht, toonde haar pres tatiecurve een verbazend snelle stij ging. Ulrike Richter verraste idereen vorige mand in Utrecht tijdens de strijd om de Europa Cup. Daar vestig de ze een wereldrecord op de 100 me ter rugslag. Sinds gisteravond mag ze zich ook de onbedreigde wereldkampi oene noemen. Haar mogelijkheden zullen straks nog groter worden. Want in de Oostduitse sportwereld wordt succes beantwoord. Al is het maar met een speciale studiebeurs of extra voeding. Hoe sterk de DDR in de breedte is gegroeid, toonden Renate Vogel en Brigitte Schuchardt op de 100 meter schoolslag. Een van de weinige num mers, die de suprematie van de Oost duitsers zelfs in Europa ter discussie heeft gesteld. Maar op dit moment zijn ook de problemen op die slag verdwenen. Renate Vogel bleef slechts een fractie van een seconde van het wereldrecord verwijderd, maar verbe terde met 113.74 wel haar eigen Euro pese toptijd. Brigitte Schuchardt maakte de Amerikaanse nederlaag op dit nummer compleet door voor de Russin Rusanova als derde te fini shen. De DDR heeft tijdens de beide eerste dagen van het wereldtoemooi alleen de 200 meter vrije slag (Keena Rothameer en Shirley Babashoff) aan de Amerikanen moeten toegeven. Maar ook hiervoor zullen de leiders wel een oplossing vinden. PSV wint met 5-3 van Anderlecht LONDEN (Reuter, ANP) Arsenal, dat vorig seizoen als tweede ein digde in de eerste divisie van de Engelse league, heeft dinsdagavond de uitwedstrijd tegen Sheffield United met 5-0 verloren. Titelhou der Liverpool won thuis met 2-0 van Derby County. Teleurstellend optreden in rugslag-finale Van onze speciale verslaggever BELGRADO Enith Brigitha heeft gisteravond tijdens het toernooi om de wereldtitels zwemmen in Belgrado een medaille laten liggen. De Amster damse, die dit seizoen haar Neder lands record op de 100 meter rugslag regelmatig heeft verbeterd, verzuimde op het beslissende moment die presta tie te herhalen. Het kostte haar min stens brons, misschien wel zilver. Enith Brigitha reikte daarom niet verder dan de vijfde plaats. Een te leurstelling voor de kleine Nederland se afvaardiging, die zich op de andere nummers vaak opmerkelijk had gema nifesteerd. Enith Brigitha werd tijdens de Olym pische Spelen in München vorig jaar al als een talent van hoge internatio nale klasse geroemd. Ook toen echter bleef ze tijdens de eindstrijd op de 100 meter rugslag beneden het ver wachtte niveau. Dit keer verbeterde ze in de avonduren weliswaar haar in de series afgeleverde tijd, maar een explosie bleef uit. Zij finishte in een tijd van 1.06.55, eenhonderdste secon de achter de Hongaarse Andrea Gyar- mathi. Het verschil met de winnares van de bronzen medaille, de Canadese Woddy Cook, was nog geen 0,3 secon de. Bondstrainer Bert Sitters: 'Na tuurlijk ben ik teleurgesteld. Op een gegeven moment lag Enith op de tweede plaats. Die moet je vast kun nen houden'. Dat lukte Enith Brigi tha evenwel niet. Opnieuw waren haar start en keerpunt niet feilloos en verloor ze onnodig veel op de laat ste meters van de door de Oostduitse Ulrike Richter gewonnen race. Sitters: 'Nu wreekt zich het feit, dat er te laat aandacht is besteed aan k'eine technische dingen in haar zwemmen. Aan het zelfvertrouwen, zoals in München, ligt het niet meer. Of die techniek nog bijgeschaafd kan wor- Euith Brigitha: opnieuw medaille gemist. den, weet ik niet onmiddellijk. Mis schien kan het nog wel vijf jaar du ren voordat ze werkelijk perfect zwemt'. Op de 100 meter rugslag speelde de Haagse Jozien Elzerman, veel nadruk kelijker nog dan haar Nederlandse collega, een ondergeschikte rol. Zij eindigde als achtste in 1.07.90, een tijd die zelfs matiger was dan in de series, toen zij haar persoonlijk beste tijd tot 1.07.51 terugbracht. Verras send voor de Nederlanders was even wel het optreden van de Eindhovense Veronica Stel op de 200 meter vrije slag (zevende in 2.09.41). Zij acteerde daarmee op hetzelfde niveau als Anke Rijnders in München. Haar trainer, Peter van de Biggelaar: 'Ook ik ben verrast. Maar ik weet tegelijkertijd, dat ze beter kan. Dit is in ieder geval een goede stimulans'. Veronica Stel was eerder ook een op merkelijke schakel in de 4x100 meter wisselslag estafette-ploeg, die in 'alter natieve' samenstelling (zonder de af wezigen Anke Rijnders en Hansje Bunschoten) naar een Nederlands re cord (4.28.86) zwom. De vierde plaats die Enith Brigitha, Alie te Riet, An nette Segaar en Veronica Stel behaal den, was des te opmerkelijker, omdat de uitzending van deze equipe lange tijd discutabel is geweest. Tony Currie de briljante middenvel der van Sheffield United, die volgen de maand een belangrijke rol zal moe ten spelen in de wedstrijd van Enge land tegen Polen in de voorronde van het wereldkampioenschap, nam twee van de vijf goals tegen Arsenal voor zijn rekening. Derby County leed zijn eerste neder laag in het nieuwe seizoen. Phil Tompson en Kevin Keegan (straf schop) maakten de doelpunten voor Liverpool. Met Leeds United kwam Southampton door het gelijke spel (22) tegen Norwich City aan de lei ding in de eerste divisie. Paul Gil christ maakte de twee doelpunten voor Southampton. Ipswich Town blijft teleurstellen. De club verloor thuis met 13 van Newcastle United. PSV PSV heeft dinsdagavond de de vriend schappelijke wedstrijd ter gelegenheid van zijn zestigjarig jubileum tegen Anderlecht, gewonnen met 53. De stand bij de rust was merkwaardiger wijs 00. Hoewel PSV veel in de aan val geweest was. Het scoreverloop in de tweede helft was: 50. Denul 01, 5. Lubse 11, 56. Willy v.d. Kerkhof 21, 60. Van Himst 22, 65. en 69. Rene v.d. Kerk hof 32 en 42, 79. Schmidt Hansen (invaller voor Willy v.d. Kuylen) 5 2. 85. Dockx 53. Bij Anderlecht speelde Attila La- dinsky niet mee: hij was geblesseerd. Pol van Himst vervulde een onopval lende rol op het middenveld en werd na rust vervangen door de Bolle. Uit blinker bij Anderlecht was, vooral in de eerste helft, doelman Jqn Ruiter. Scheidsrechter in Eindhoven was Theo Boosten. Er waren 10.000 toe schouwers. NAC De Bredase eredivisieclub NAC heeft gisteren op eigen terrein in een vriendschappelijke wedstrijd met 20 gewonnen van Lierse SK, dat uitkomt in de hoogste Belgische afdeling. Vreijsen scoorde voor rust, Musialek erna. Er waren 1000 toeschouwers. WEST DUITSLAND Het Westduitse voetbalelftal heeft gis teren in Moskou een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Rusland met 01 gewonnen. Het enige doelpunt in het met 75.000 toeschouwers gevulde Le- nin-stadion werd in de 62e minuut ge maakt. door Gerd Müllër. Het was de derde achtereenvolgende overwinning van de Westduitsers op de Russen. RIVELINO De Braziliaanse international Roberto Rivelino is te koop. De international die in 1970 deel uitmaakte van het Braziliaanse elftal dat wereldkampi oen werd, heeft geen overeenstem ming kunnen bereiken over een nieuw contract bij de Corinthians. De voorzitter van de Corinthians, Mateus, heeft daarop besloten Rivelino op de transferlijst te plaatsen. De vraagprijs is bijna drie miljoen gulden. SPARTA Sparta heeft gisteren in Delft met 4-1 gewonnen van de jubilerende ama- teurverendging CSVD (40 jaar). Bij rust stonden de amateurs voor met 1- 0 door een doelpunt van Zoudendijk. Na rust stelden Kreuz (2), Sadek en Kowalik orde op zaken. NEC De competitiewedstrijd voor de ere divisie tussen NEC en De Graafschap die was vastgesteld voor zondag 16 september is verschoven naar zaterdag 15 september. Aanvang 20.00 uur. ZWEDEN Atvldaberg-Sirius Uppsala 1-0. Elfsborg Bora- s-Oergrytc Goeteborg 3-1. Aik Stockholm- Djurgaarden Stockholm 0-3, Malmoe FF- Landskrona Boys 1-1, Oesters IF-IFK Norr- koeping 4-1 (na IS wedstrijden) Is de stand aan de kop: 1. Atvidaberg 32 punten, 2. Oes ters IF 24. 3. Landskrona Boys 21. FC GRONINGEN FC Groningen heeft gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Westduitse regionalliga-vereniging VFL Osnabrueck gewonnen met 21. Bij de rust was de stand 11 door doelpunten van Heegekuetter (derde minuut) en Gritter (achtste minuut). Zeventien minuten na de hervatting scoorde Van der Heide de winnende treffer. Er waren 2000 toeschouwers. Scheidsrechter was Jan Keizer. VOETBAL Tijdens de ledenraadsverga dering van AJax is de heer A. de Wit Jr. gekozen tot commissaris algemene zaken. TENNIS In de Zwitserse plaats Wen- gen heeft de Nederlandse dames-tenni- sploeg tijdens een drie-landen-toernool met 60 van Zuidslavië gewonnen. DAMES 100 meter rugslag: Eerste serie: 1. Andree Gyarmati (Hon) 1.08.08; 2. Josien Elzerman (Ned) 1.07.51; 3. Angelica Gries er (Wdl) 1 08.40; tweede serie: 1. Wendy Cook (Can) 1.00.27; 2. Sylvle Noaeh (FY) 1.07.88; 3. Lil* da Young (Aus) 1.08.01; derde serie: 1. Me lissa Belote (VS) 1.00.23; derde serie: 1. Me lissa Belote (VS) 1.06.23 2. Christine Herbet (Odl) 1.07.98; 3. Donna Marie Gurr (Can) 1.08.64; Vierde serie: 1. Ulrike Richter (Odl) 1.06.08; 2. Enith Brigitha (Ned) 1.06.09; 3. Linda Stlmpson (VS 1.07.23. Finale: 1. Ulrtke Richter (Odl) 1.05.42 2. Melissa Belote CVS) 1.06.11: 3. Wendy Cook (Can) 1.06.27: 4. An drea Hes-Gyarmati (Hong) 1.06.54; 3. Enith Brigitha (Ned) 1.06.55 6. Christine Herbst Odl) 1.07.46 7. Linda Stlmpson (VS) 1.07.69; 8 Josien Elzerman (Ned) 1.07.90. 200 meter vrije slag: eerste serie 1. Lesley Allardic (GB) 2.12.94; 2. Brenda Holmes (Can) 2.14.43: 3. Marie Sundborg (Zwe) 2.15.50; tweede serie: Lrwi Johansson (Zwe) 2.09.26; 2. Elke Sehmlsch (Odl) 2.09.97; 3. Veronica Stel (Ned) 2.10.87; derde serie: 1. Andrea Eife (Odl) 2.08.09; 2. Leslie Cliff (Can) 2.11.50; 3. Angela Stelnbach (Wdl) 2.12.43; vierde serie: 1. Keena Roth- hammer (VS) 2.07.53 2. Sirzy Anderson Aus) 2.11.17; 3. Maria ElLza Gutmaraes (Braz) 2.14.21; vijfde serie 1. Shirley Babas hoff (VS) 2.07.75; 3. Virginia Rickard (Aus) 2 09 93 3. Jutta Weber (Wdl) 2.10.77. Fina le:! Keena Rothhammer (VS) 2.04.99 2. Shlrlev Babashoff (VS) 2.05.33: 3. Andrea Ei fe (Odl) 2.05.52 (Europees record), 4. Virgi nia Richard (Aus) 2.07.88; 5. Irwi Johansson (Zwe) 2.08.89: 6. Elke Sehmlsch (Odl) 2.09.33: 7. Veronica Stel (Ned) 2.09.41; 8. Jirtta Weber (Wdl) 2.10.58. 100 meter schoolslag: Eerste serie: 1. Marie Brltt Smedh (Zwe) 1.17.03: 2. Marcla Morey (VS) 1.17.32; 3 Eva Kiss (Hong) 1.18.13: tweede serie: 1. Lioebov Roesanova (SU) 1.16.76; 2. Brigitte Schuekardt (Odl) 1.16.87; 3. Petra Now* (Wdl) 1.17.27; derde serie: 1 Renate Vogel (Odl) 1.14.60: 2. Lynn Colella VS) 1.16.67; 3. Olga Loeskatova (SU) 1.18 92. Finale: 1. Renate Vogel (Odl) 1.13.74 (Europees record). 2. LJoebov Roessanova (SU) 1.15.42; 3. Brigitte Schuekardt (Odl) 1.15.82: 4. Christine Jarvis (GB) 1.16.35; 5 Lynn Colella (VS) 1.16.73; 6. Britt-Mane Smedh (Zwe) 1.18 79; 7. Petra Nows (Wdl) 1.16.93: 8. Marcla Morey (VS) 1.17.04. 200 meter wisselslag: le serie: 1. Leslie Cliff (Can) 2.28.84 2. Karln Bornrar/n (WD1) 2.30.19 3. Anita Zwanowieckl (Zwe) 2.30.40. 2e serie: I. Kathy Heddy (VS) 2.28.30 2. Ja ne Wright (Can) 2.30.03 3. Trine Krogh (Noor) 2.31.28 3e serie: 1. Andrea Hübner ODD 2.24.16 2. Novella CalUgarls (Ita) 2.26.49 3. Debbv Cain (Aus) 2.26.72 4a serie: 1 Kornelia Ender (ODD 2.25.31 2. Julie Mary Woodcock (VS) 2.28.66 3. Yukari Take- moto (Jap) 2.29.55. Finale: 1. Andrea Hueb- ner (ODD 2.20.51 (wereldrecord), 2. Kome lia Ender (ODD 2.21.21. 3. Kathy Heddy VS) 2,23.84. 4. Novella CalUgarls (It) 2.24.07. 5. Julia Woodcock (VS) 2.25.72. 6. Leslie Cliff (Can) 2.26.26, 7. Yukari Takemo- to Jap) 2.26.47, 8. Debbie Calif (Can). 2.26.63. 4 x 100 meter wisselslag: Eerste serie: 1 Oost Duitsland 4 25.87,1 2. Nederland 4,30.39.2 3. Canada 4.34,05.3 Tweede serie: 1. Ver Staten 4.20,88 2 Zweden 4.29.02,2 3. West Duitsland 4.32.04.3. Finale: I. Oost Duitsland 4.16.84 (wereldrecord). 2. Verenig de staten 4.25.80. 3. West-DuJtcUand 4.26.57. 4. Nederland 4.28.86 (Nederlands record), 3. Canada 4.29.60, 6. Zweden 4.30. 59, 7. Sovjet Unie 4.33.38, 8. Australië 4.34.45. HEREN 200 meter vrljc-slag: le serie: l. Werner Lampe (WDld) 1.57.62, 2. Bruce Robertson Can) 1.58.21. 3. Michael Wenden (Aus) 1.58.25. 2e serie: 1 Vladimir Boere (SU) 1.57.14. 2. Wilfred Hartung (ODld) 1.57 51. 3 Fritz Warncks (Noor) 1 59.40. 3c serie.- 1. Peter Xocke (WDld) 1 57 34, 2. Aleksander Samsonov iSU) 1.57.81. 3. Iarr Mackenzie (Can) 1.59.51. 4e serie: 1. Roger Pijttel (ODld) 1.57.09. 2. Jorje Delgado (Ecuador) 1.57.75, 3. Jose Luciano Namorado (Bra) 1.57.82. 5 eserlc: 1. Kurt Krumpholz (VS) 1.54.58. 2. Stephen Badger (Aus) 1.57.43, 3. Arnaldo Clnquettl (Ita) 1.58.40. 6e serie: 1. James Montgomery (VS) 1.56.73 2. Brian Brinlcley (GB) 1.57.42, 3. Bernt Zarnowiecki (Zwe) 1.57.50. Finale: 1. Jim Montgomery (VS) 1.53.02. 2. Kurt Krumpholz (VS) 1.53.61. 3. Roger Pyttel (ODld) 1.53.97 (Eur. record). 4. Stephen Badger (Aus) 1.55.66. 5- Brian Brinkley (GB) 1.56.42 6. Vladimir Boere (SU) 1.56.45, 7. Bernt Zarnowiecki (Zwe) 1.56.58. 8. Peter Nocke (WDld) 1.58.97. 100 meter rugslag: Eerste serie: 1. Lutx Watrja (ODld) 59.93, 2. Laszlo Cseh (Hong) 59.88. 3. Romulo Arantes (Bra) 1.00.17. Tweede serie: 1. John Murphy (VS) 59.33. 2. Klaus Stelnbach (WDld) 59.83 3. Zoltan Ver- raszto (Hong) 1.00.49. Derde serie: 1. Mike Stamm (VS) 59.10, 2. Ian Mackenzie (Can) 1.00.43 3. Mark Tonelli (Aus) 1.00.59, 4. Ka- rim Ressang (Ned) 1.01.51 Vierde serie: 1. Roland Matthes (ODld) 58.69, 2. Carloe Ber- rocal (Porto Rico) 1.00.59. 3. Colin Cunning ham (GB) 1.00.77. Finale: 1. Roland Matthes ODld) 57.47. 2 Mike Stamm (VS) 68.77. 3. Lutz Wanja (ODM) 59.08. 4. John Murphy VS) 59.37, 5. Laszlo Cseh (Hong) 59.51. 6. Klaus Stelnbach (WDld) 59.77. 7. Romulo Arantes (Braz) 1.00.37, 8. Ian McKenzie (Can) 1.00.60. 100 meter schoolslag: Eerste serie: 1. Rick Colella (VS) 1.06.72 2. Peter Hrolitschka (Can) 1.08.62, 3. Ove Wlsloff (Noor) 1.09.49. 2e serie: 1. David Wilkle (GB) 1.06.98. 2. Bernard Combet (Fra) 1.08.26, 3. Pawek Dyrek (Pol) 1.09.60. 3e serie: 1. Nikolai Pan- kin (SU) 1.06.10, 2. JUrgen Glas (ODld) 1.07.32 3. Nigel Cluer (Austr.Nw. Guinea) 1 07 59. 4e serie: 1. Mikhail Krtoektn (SU) 1 06.78. 2. Michael Glentor (WDM) 1.07.07 3. Felipe Munoz (Mex) 1.08.37. 5e serie: 1. John Henckeif (VS) 1.04.35 (wereldrecord). 2. Nobutaka Taguchl (Jap) 1.05.80, 3. Pedro Balcells (Spa) 1.08.88. Finale: 1. John Henc- ken (VS) 1.04.02 (wereldrecord), 2. Mlkhsll Krioekin (SU) 1.04.61 (Eur. record), 3. No butaka Taguchl (Jap) 1.05.61, 4. David Wil- kie (GB) 1.05.74. 5. Nikolai Panton (SU) 1.06.55. 6. Rick Colella (VS) 1.06.69. 7 JUrgen Glas (ODld) 1.07.41. 8. Nigel Cluer 'Austr. Nw Guinea) 1.08.12. Eerste serie: 1. Andras Hargltay (Hong) 4 38.96, 2. Wolfram Sperling (Odld) 4.41 83. 3. Nell Martin (Aus) 4.44.55. Tweede serie: 1 Brian Brinkley (GB) 4.43.54 2. Hans Joa chim Gelsler (Wdld) 4.47.68. 3. Peter Tetlow Aus) 4.51.98. Derde serie: 1. Rodney Stran- chon (VS) 4.40, 2. Serge Zakharow (Su) 4 41.96. 3. Patrick Moreau fFr) 4.45.14. Vier de serie: l. Richard Colella (VS) 4.38.50, 2. Bengt Gingsjo (Zwe) 4.41.23, 3. Andrei Smir- nov (Su) 4.42.65. Finale: 1. Andras Hargltay Hong) 4.31.11 (Europees record), 2. Rod Strachan (VS) 4.33.50, 3. Rick Colella (VS) 4.34.68, 4. SergeJ Sacharov (Su) 4.37.05, 5 Wolfram Sperling (Odld) 4.37.71, 6. Bengt Gingsjoe (Zwe) 4.37.62, 7. Brian Brinkley (GB) 4.40.94. 8. AndreJ Smirnov :Su) 4.41.26 4x100 meter vrije slag estafette: 1. Verenigde Staten (Nash. Bottom. Montgomery en Murphy) 3.27.18. 2. Sowjet-Unle 3.31.36. 3 Oost-Diiitsland 3.32.03. 4 West-Duitsland 3.33.33, 5. Brazilië 3.33.39. 6. Australië 3.35.27, 7. Italië 3.36.64, 8. Frankrijk 3.41.26. DOUGLAS (UPI) —Het circuit op het eiland Man heeft gisteren weer een mensenleven geëist: dat van de 22- jarige Britse motorcoureur Eric Pi- ner, die tijdens een race in de 250 cc- klasse ten val kwam. De rijder werd per helikopter naar een ziekenhuis ge bracht, waar hij aan inwendige ver wondingen overleed. Eric Piner is het 102de slachtoffer in de geschiedenis van motorraces op het circuit van Douglas op Man. een eiland in de Ier se zee. Polsstokhoogspringer uit kritiek ATHENE (UPI) De Griekse sportbond (Segas) heeft gisteren bekend ge maakt dat de vroegere wereldrecordhouder polsstokhoogspringen, Christos Pa panickolaou. uit het Griekse atletiek-team is gezet. Deze beslissing werd geno men omdat Papanickolaou kritiek heeft geuit op de Griekse sportbestuurders in verklaringen aan de pers en omdat hij naderhand weigerde voor de bestuur ders te verschijnen. De moeilijkheden begonnen tijdens de Balkan-spelen, die pas in Athene zijn ge houden. Papanickolaou raakte geblesseerd en het publiek ,niet op de hoogte van zijn blessure, Joelde en gaf hem later de schuld van het feit dat Grieken land het polsstokhoogspringen niet had gewonnen. Hij kreeg geen steun van de officials en .vertelde toen: 'ZIJ denken sport te kunnen bevorderen met geld. Maar als Je ze nodig hebt, zijn ze nergens. Als ik 5,50 meter had gesprongen, zouden ze allemaal op me af komen en naast me staan om op de foto te komen. Zij zijn niet geïnteresseerd in de echte sport, alleen in een facade'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13