Libië verdubbelt zijn olieprijs Betonnen platen verpletteren vier mensen in auto In deze krant Geen 150 pagina's Koninklijk paar sprak gisteren deputaties krijgsmacht Compromis tussen Dajan en Meir Dokter vijftig cent duurder Gemeente voorkomt dumpen van gevaarlijke stoffen Engeland wil met ons land praten Legio zijn de bronnen waaruit Trouw/Kwartet zijn nieuws put. Ter voorkoming van misverstand: de duimen van onze redacteuren behoren daar niét toe. Wat er wel toe behoort, ligt voor een deel op het terrein van de strikt eigen nieuws garing en kan wel het daglicht, maar geen ruchtbaarheid ver dragen. Daarnaast zijn er de binnen- en buitenlandse persbu reaus, de vrienden van onze krant over de hele wereld, en de eindeloze reeks ministeries, gemeentehuizen, actiegroepen en vele, vele, vele andere organisaties, instellingen en bureaus die dagelijks karrevi-achten bedrukt papier over ons uitstor ten. Als we dat allemaal gingen publiceren en bij u thuis bezor gen, zouden er heel wat brievenbussen in Nederland vervan gen moeten worden (om van de wervelkolommen van onze bezorgers maar te zwijgen). Dan zouden we zelfs aan 150 pa gina's per dag lang niet genoeg hebben. We moeten er niet aan denken al was het alleen maar om dat onze ijverigste lezers (en daar hoort u zeker bij) dan helemaal geen tijd meer zouden overhouden om nieuwe abon nees te winnen. De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). 3 Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Binnenland 'Nederland lielpt N.-Vietnam te weinig' 5 Academisch jaar geopend 11 Buitenland TUC royeert twintig bonden 9 Kerk Tischendorf nog een dief 2 Sport Terugval Shane Gould 13 Economie Inflatie in Italië 15 Nieuwe boeken 2 Puzzel 2 Men schrijft ons 2 Strips, feuilleton fi Radio en tv 6 Recepten 6 Dichtbij en verder 7 Commentaar 7 Weer 7 In verband met de viering van het jubileum van konin gin Juliana verschijnt mor gen geen krant. Onze kan toren zijn die dag gesloten. Telefonische opgave van familieberichten is echter mogelijk van 16.30 tot 20 uur, uitsluitend via telef.nr. 020-220383. De directie Meer keus in Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanar U8.30 uur Nieuwe Leidse Comant „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" fcenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,55 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 132 De krijgsmacht heeft gisteren op Huis ten Bosch het koninklijk paar een huldeblijk gebracht. Op de foto boven spreekt prins Bern- hard met een lang harige landmacht militair. De foto links toont het ko ninklijk paar te midden van marine- afgevaardigden. Voor verslag zie pagina 5. Van een verslaggever AMSTERDAM De huisartsen rao- ogezegd an studenten moet een zekere udievrijheid gegund worden, •als men ook ruimte moet laten >or een type hoogleraar dat con- quent overschoenen en para u's vergeet. Prof. dr. I. A. Diepenhorst Opklaringen In het noorden van het land I veel regen, met eerst nog plaat- selijk regen, elders droog weer en perioden met zon. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen van 18 graden in het noorden tot circa 25 graden in het zuidoosten van het land. Morgen en overmorgen: Eerst plaatselijk regen, later meer zon en daling van tempe raturen. Morgen zon op: 05.58 onder: 19.19 maan op: 15.36 onder: 23.08 Overmorgen zon op: 05.59 onder: 19.16 maan op: 16.17 onder: Van een onzer verslaggevers VAASSEN Vier inwoners van Amsterdam zijn gistermiddag in het centrum van de Gelderse plaats Vaassen verpletterd onder een lading beton die van een trekker met oplegger gleed. en de ijsjes te klein Het beton kwam terecht op de perso nenauto van de slachtoffers, toen de chauffeur van de trekker uitweek voor een auto die onverhoeds vanuit een parkeerhaven de weg opreed. Het ongeluk kostte het leven aan de 59-ja- rige A. de Jong, die de auto bestuur de, diens 59-jarige vrouw E. de Jong- van Elsas, de 83-jarige R. de Jong, de vader van de bestuurder, en de 78-ja- rige J. Steltman-van de Heuvel. De trekker, bestuurd door de 30-jarige G. J. Westendorp uit Kampen, was ge laden met tien schokbetonelementen met eengewicht van elk drie ton. Toen de chauffeur van de trekker naar rechts uitweek, schoven de ele menten naar links, waarbij er negen terechtkwamen op de auto uit Am sterdam. die uit tegenovergestelde richting naderde. De lading was niet vastgemaakt, maar volgens de politie in Vaassen staat het niet vast dat daarmee in strijd met enig voorschrift is gehandeld. Een vandaag in te stel len onderzoek zal moeten uitwijzen of dat laatste het geval was. Bij het on geluk werd ook een andere auto zwaar beschadigd, de bestuurster daar van, een inwoonster van Vaassen, had de auto kort ervoor verlaten. De HAARLEMMERMEER De gemeen te Haarlemmermeer heeft nog net kunnen verhinderen dat ongeveer 60 vaten met magnesium en chloorkalk bij een bedrijf aan de Vijfhuizerdijk zouden worden gedumpt. Het bleek dat een bedrijf, de firma Kooien, al geruime tijd gelegenheid geeft voor het dumpen van afvalstoffen. Aan het TNO te Delft zal worden gevraagd na te gaan welke gevaarlijke afvalstoffen al onder de grond zitten. Dit geval is een van de redenen dat de gemeente Haarlemmermeer zeer streng gaat op treden tegen het ontduiken van de hinderwetvergunning. chauffeur van de trekker raakte niet gewond, maar klaagde wel over pijn in de rug. gen hun tarieven met terugwerkende kracht van 1 september) met vijftig cent per consult of visite verhogen. Een consult (bij de arts aan huis) kost nu meestal ƒ13,75. een visite (bij de patiënt thuis) 20.50. De ministers Boersma, Lubbers en Vorrink, met wie over deze tariefstij ging overleg gepleegd is, vinden de zaak' aanvaardbaar uit een oogpunt van algemene inkomensontwikkeling. De landelijke huisartsenvereniging vindt dat eigenlijk de aanpassing al op 1 juli had moeten gebeuren, maai de gegevens waarujt de verhoging be rekend moet worden, kwamen dit jaar laat door, 'Die twee maanden' juli en augustus kunnen nu gezien worden als een bijdrage aan de inflatiebestrij- uirig', zei de voorzitter van de lande lijke huisartsenvereniging F. N. M. B lerens. De tarieven van 13,75 en 20,50 worden niet door elle huisartsen bere kend. Artsen die een paar jaar gele den, toen de prijsbeschikking op de artsentarieven van kracht werd, bóven de toen algemeen gangbare ta rieven zaten, wijken ook nu nog af: alle arts en tarieven zijn steeds met eenzelfde percentage of bedrag om hoog gegaan. Nood in Pakistan KARATSJI (UPI) De regering van Pakistan heeft gisteren de spijsolie gerantsoeneerd. Volgens westerse di plomaten in het land zouden andere levensmiddelen binnenkort kunnen volgen door de overstromingen, die een groot deel van de oogst hebben vernield. Met name zou voedselrantsoenering worden ingesteld in de provincie Poenjaab, waar acht miljoen mensen van de overstromingen te lijden heb ben gehad en waar volgens de provin ciale premier ruim 1 miljoen ton graan verloren is gegaan. Zondag al had de Pakistaanse rege ring de naasting van 's lands 26 spijs- oliefabrieken bekendgemaakt. CAIRO/BEIROET/TRIPOLIS (Reuter, AP) De naasting van 51 procent van de bezittingen van de buitenlandse oliemaatschap pijen zal geen invloed hebben op de Libische uitvoer van olie. Wel is Libië van plan de prijzen van zijn olie nagenoeg te verdubbelen. Dit heeft premier Abdel Sallam Jalloud van Libië in ccn toespraak voor radio Tripolis verklaard. Libië wil nu een gemiddelde prijs van zes dollar per barrel (is 159 liter). Bovendien wil het land in-.zijn ver koopcontracten de bepaling opgeno men zien, dat de prijzen tenminste om de drie maanden moeten worden herzien. Dat moet dan gebeuren aan de hand van wisselkoersveranderingen en met inachtneming van de wet van vraag en aanbod. Ook wil Libië geen dollars meer voor zijn olie hebben, omdat het Ameri kaanse betaalmiddel te weinig waard is geworden. Libië wil betaald worden in een geldeenheid die in goud kan worden omgezet, aldus majoor Jal loud. Tijdens een persconferentie in Tripo lis heeft premier Abdel Sallam Jal loud nog verklaard, dat Libië zijn contracten zal nakomen en aan alle verplichtingen tegenover zijn afne mers zal voldoen. Er zullen wel maat regelen worden genomen, die ten doel hebben zuinig met de olie om te springen. Vroeger bedroeg de produk- tie vier miljard barrel per jaar. Dat 's nu al teruggeschroefd tot twee mil jard. Volgens Jalloud beschikt Libië over dermate grote financiële reserves, dat de uitvoer van olie desnoods 10 jaar zou kunnen worden stopgezet. De jongste maatregel van zijn regering noemde hij een zuiver binnenlandse aangelegenheid en één van de doel stellingen van de Libische revolutie. Het gebruik van olie als wapen tegen de Verenigde Staten is naar zijn me ning een plicht omdat Amerika al zijn militaire economische en politie ke hulpbronnen voor zijn oorlogen aanwendt. Zie ook pagina 9 LONDEN Engeland wil met de re geringen van Nederland en de Vere nigde Staten en andere belanghebben den praten over de gevolgen van de overneming van 51 procent van de be zittingen der buitenlandse oliemaat schappijen in Libië, zo is in Londen uit goede bron vernomen. De Britse regering zou via de diplomatieke ka nalen contact met Den Haag en Was hington willen opnemen voor de uit wisseling van meningen en inlichtin gen over Libische maatregel. Later zou Engeland andere olieverbruikende landen willen raadplegen. best doen om u van dienst te zijn en u uw wettelijke rechten terug te ge ven'. Ooggetuigen verklaarden dat 'Waldheim ontroerd was door wat hij in het kamp. zag'. Kampbewoners ver telden de secretaris-generaal, dat zij vastbesloten zijn terug te keren naar hun oude woongebieden, die nu door Israël zijn bezet. Phantoms Begin 1974 zullen de Verenigde Sta ten Israël nog eens 48 gevechtsvlieg tuigen van het type Phantom leveren, zo berichtte gisteren het dagblad Sun in Baltimore. Het Pentagon en de Is raëlische ambassade in Washington wilden het bericht ontkennen noch bevestigen. De levering van de hon derdtwintig Phantoms, die Amerika al eerder besloten had aan Israël te zul len leveren, loopt eind dit jaar af. De levering van de aanvullende 48 zou drie jaar in beslag nemen, aldus de Sun. AVIV (UPI, Reuter, AP) Het secretariaat van de regerende Israëli- Arbeiderspartij heeft gisteren een verkiezingsmanifest aangenomen, versnelde vestiging en aankoop van grond in de bezette Arabische ge- door Israëli's wordt aanbevolen. Verder wórdt erop aangedrongen de van de in Israël wonende Arabieren te verbeteren Golda. Meir liet gisteren in Aviv weten, dat de resolutie het naar een vredesregeling met Arabische landen niet in de weg staan.. Als onderdeel van een com- met de minister van defensie, Dajan, heeft mevrouw Meir er- ingestemd het verbod op parti- aankoop van grond in de be- Arabische gebieden door Israë- te verzachten. Zij verzekerde, dat geen speculatie uit zal voort- Yigal Allon zei, dat de geen wezenlijke verandering van de tot dusver door Is- gevoerde politiek ten aanzien van de westelijke Jordaan-oever, de Sinai, Golan en Gaza. Na een debat van vijf uur werd het verkiezingsmanifest door het secretariaat van de Arbeids- partij met grote meerderheid aange nomen. In een vorige maand gepubliceerde regeringsstudie over dit vraagstuk wordt gesteld, dat de komende vijf jaar zeker 36 Israëlische nederzettin gen in de bezette gebieden kunnen worden opgebouwd. Sinds de zesdaag se oorlog in 1967 hebben de Israëli's al 48 nederzettingen in de bezette Arabische gebieden gevestigd. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft giste ren in Amman besprekingen gevoerd met koning Hoessein. Volgens zegslie den benadrukte de Jordaanse koning zijn instemming met resolutie 242 van de VN, waarin Israël wordt bevolen zich terug te trekken uit de bezette Arabische gebieden. Jordanië is het laatste land, dat Waldheim tijdens zijn huidige reis door het Midden-Oos ten aandoet. Later bezocht Waldheim ook een Pa lestijns vluchtelingenkamp nabij de grens met Israël. In een toespraak tot. de vluchtelingen zei de chef van de VN: 'Ik ben hier om u te zien en uw situatie te bestuderen. Ik zal mijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1