erbes Carlile verbitterd ver terugval Shane Gould Waterpolo-team door foegoslavië ingepakt Hockey-toernooi ook financieel succes geworden Sparta verbolgen na loting finale »73 Nederlaag Billie-Jean King Henk Groot verlaat Ajax nge Australische ontdekt andere kant van de medailles: het leven Vierde plaats kunstzwemsters Bewaking in Belgrado verscherpt JltW/KWARTET DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 SPORT T11/K13 bnze speciale verslaggever JiRADO Precies een jaar geleden zocht de zwemwereld nog (de fraaiste superlatieven om de talenten van Mark Spitz en Sha- ]ould afdoende te kunnen beschrijven. De gouddelvers van de jpische Spelen hebben hun activiteiten inmiddels gestaakt. De ping van de eerste wereldtitels zwemmen zal vanaf vandaag in rado plaatsvinden zonder het tweetal, dat zo vaak als 'fenomeen' fciteld. Spitz is op het hoogtepunt van rrière zeer bewust van het ere- i gestapt en zet nu als een vol- [zakenman zijn roem om in har- Shane Gould echter is van gevallen. Haar wacht niet meer dan de herinnering s tijd, dat ze nog als een mach- [heerser alle wereldrecords op e slag verzamelde. 1 Spitz van de ene naar de an- J vorstelijk betaalde schnabbel I moét Shane Gould in Australië eloos toezien hoe haar eens zo wekkende reputatie steeds ver- jordt gesloopt. Het meisje, dat |leine twaalf maanden geleden de prima donna naar ïen reisde, is in sportief opzicht a figurante gedegradeerd. Shane geldt dan ook als de 'grote af in de Joegoslavische hoofd laar al is dit seizoen met op ijk gemak overgenomen door i 15-jarige Oostduitse Kornelia •uikelen van Shane Gould in de zwemwereld is door insiders 5 een grote surprise binnen ge- Dat haar greep op de record- beograd Gerrit den Ambtman .1 zo snel is verdwenen, verbaas- diter velen. Ook haar coach, de Ijiommeerde Forbes Carlile, die zijn pupil slechts met de t moeite de kater na het kort- maar hevige feest kan ver- i. Carlile is wellicht een van de zvremcoaches ter wereld, maar t wel met zijn talenten kunnen i. En een in de zwemsport zo ïfde leerling als Shane Gould is in het dunbevolkte Australië zeldzaam als dolfijnen in de Carlile, in Belgrado aanwe- eerste coach van de Australi- afvaardiging, ziet met de aftake- 'iran het prestatieniveau van zijn ook zijn eigen roem op een 1 professional in de zwemsport (ijke manier verminderen. De j die de familie Gould eens als |al beschreef, zet zich nu fel af met name de ouders van de ster. Carlie: 'Zij zijn er de schuld I dat Shane nu voor de top verlo- I is gegaan'. J race naar wereldprestaties van |oe Gould is even stormachtig ge- I st als de wijze, waarop zij van dat ui is vertrokken. Binnen nog la twee jaar stond haar naam ach- I zes wereldrecords. In Miinchen 3 de zij weliswaar enigszins teleur, I ir veroverde desondanks drie gou- I i en twee zilveren plakken. Nu rest haar, misschien nog tot het einde van deze week, één toptijd: die op de 200 meter vrije slag. FUNEST Shane Gould reisde na de Olympische Spelen ruim vier maanden naar de Verenigde Staten. Dat was volgens Carlile, oud bondscozch in Nederland, funest voor haar carrière als zwem ster. Hij: 'Het is dom van haar ouders geweest om Shane naar Amerika te laten gaan. Daarvoor was ze in de eer ste plaats nog te jong. Maar ook niet zelfstandig genoeg. Haar ouders be slisten alles voor haar. Toen ze plotse ling allemaal zelf moest uitzoeken, kon ze de verantwoordelijkheid niet aan. Ze heeft tijdens haar verblijf in Amerika nog wel getraind. Vooral de eerste drie weken ging het redelijk. Maar daarna zwom ze niet meer dan 25 mijl per week. Dat is niets natuur lijk. Mijn vrouw en ik hebben haar gewaarschuwd, haar' ontzettend lange brieven geschreven, naar het hielp niets. Daarom hebben we verwacht dat het zo zou gaan'. Forbes Carlile is wellicht dieper te leurgesteld dan Shane Gould zelf. Want voor de nu 16-jarige zwemster is eindelijk de andere kant van de medaille zichtbaar geworden: het le ven. Want voor andere zaken dan zwemmen en studeren is haar de afge lopen jaren geen tijd gegund. Shane Gould heeft 'de schade' blijkbaar wil len vereffenen. De zwemfanaat Carlile kan dat moeilijk verwerken. Met de nodige afschuw zegt hij: 'Ze ging in de Verenigde Staten naar steeds meer feestjes en ontvangsten. Ze is zelfs in Las Vegas geweest. Ze dacht niet meer aan haar gewicht en de training was een bijzaak geworden'. OUDERS De cozch zag zijn pogingen Shane Gould als de personificatie van zijn werk terug te winnen, stranden op de andere wereld. Het ontbreken vsn Shane Gould in het gevecht om de wereldtitels betekent een nederlaag voor de vakman Carlile. Daarom zet hij zich af. Tegen de ouders van de zwemster vooral. 'De publiciteit was niet in de eerste plaats voor Shane zelf, maar wel voor haar vader en moeder teveel. Zij zijn het sterkst veranderd door de successen van hun dochter. Ze hebben die extra last niet kunnen dragen. Steeds weer zeiden ze: het is onze dochter. Wij weten heus wel wat het beste voor haar is. De trots van de ouders weegt zwaar. Zo zwaar, dat voor hen op een gegeven moment de coach niet meer belang rijk is. Voor succes in de zwemsport is een goede samenweking en samen spraak tussen de ouders, de pupil en de coach een eerte vereiste'. Toen Shane Gould zich in mei weer in Australië meldde, wist Forbes Carlile dat hij het paradepaardje uit zijn zwemstal verloren had. Verontwaar digd: 'Ze was zwaar geworden, onge looflijk gewoon, meer dan twintig pond aangekomen. Op dat moment had ze echt nog wel bepaalde preten ties om terug te komen, maar toen al was het te laat. Shane heeft in een in- doorbad nog een 200 meter vrije slag gezwommen. Een tijd van 2.05.8 erg goed onder die omstandigheden, maar twee dagen later zei'ze te willen stop pen. Shane praat alleen nog maar Shane Gould, afwezig in Belgrado, op twee foto's die het begin en het einde van haar opmerkelijke car rière markeren. Op de bovenste foto deelt Shane Gould, veelvoudig Olympisch kampioene, tijdens de door haar coach Carlile zo verfoeide wereldreis handtekeningen uit aan jeugdige fans. Zij deed dit half april van dit jaar in het Londense Crystal Palace. Op de onderste foto een andere Shane Gould. In decem ber 1971 gaat zij de dag nadat zij het wereldrecord op de 1500 meter vrije slag heeft verbeterd, naar school. over zwemmen. We zullen haar niet meer aan de top zien'. Forbes Carlile kan nauwelijks verwer ken, dat zijn pupil nooit tegen de grenzen van haar mogelijkheden heeft aangeleund. Shane zwom wereldre cords met het gemak van een school- wedstrijd, maar ze had nog aanzien lijk sneller kunnen acteren. Carlile weer: 'De 2.05.8 van de zomer bewijst wel, dat ze nog veel beter kan. Haar werkelijke kracht heeft ze nooit ge toond. Ze trainde wel hard, maar nooit hard genoeg. Zelf heeft ze niet willen begrijpen, dat ze met nog meer inzet kon trainen. Ergens had ik nog gehoopt, dat ze in de Verenigde Sta ten dat zou leren, maar die wens is heel anders beantwoord'. MOTIVZTIE Het 'probleem Gould' zoals coaches het wegvallen van een van hun beste pupillen graag noemen, geldt voor de gehele wereld. Nederland miste het afgelopen seizoen Anke Rijnders, West-Duitsland Silke Pielen en de DDR Gabrielle Wetzko. Omdat er naast zwemmen ook andere zaken aan dacht verdienen. Carlile: 'Het is lo gisch dat topsporters op een bepaalde leeftijd andere interesses krijgen. Maar vooral in Europa en de Verenig de Staten blijven de toppers langer doorgaan dan in Australië. Wij mis sen de internationale competitie. Een Nederlandse zwemmer of zwemster gaat bijna voortdurend naar het bui tenland. Die motivatie is bij ons veel minder, omdat er te weinig reizen op het programma staan'. Australië, toch npg altijd een van de toonaangevende zwemnaties, is dan ook blij, dat het eerste toernooi om het wereldkampioenschap eindelijk een feit is. Carlile: 'Dat haalt ons wat Iederland kansloos voor plaats in finale-groep ln onze speciale verslaggever -GRADO Dit keer was het piet scheidsrechter, dit keer was het 'erlands waterpoloteam zelf de ildige van een onnodige nederlaag, iderend liet de formatie gister- ïd in Belgrado tegen gastland Joe- ivië de kans op een plaats in de •poule van het toernooi om het ipioenschap liggen. Joegosla- won met duidelijke cijfers (85). !t omdat de Oosteuropese vetera- ïploeg zo sterk speelde, maar voor- omdat Nederland geen schim was i de inspirerende opponent, die een saai eerder Olympisch kampioen sland in een houdgreep had geno- n. Jderland kan na het teleurstellende, lar verdiende verlies tegen Joego- wë evenals vorig jaar tijdens de mpische Spelen in Miinchen, niet er hoger dan de zevende plaats rei- i. Aangenomen mag namelijk wor- i, dat Rusland en Joegoslavië in de arwedstrijden geen noemenswaardi- misstap meer zullen maken. De te- iwijzing naar de troostronde mogen Pupillen van coach Harry Vriend üedig op eigen rekening schrijven. ploeg miste de vechtlust en het frakter van het duel tegen Rusland toonde in de aanval vrijwel geen en brutaliteit. De Joegoslaven ble- -n geroutineerd genoeg om het ge- intel van het Nederlands zevental f het juiste moment af te straffen, ederland verloor alle illusies in fei- al in de eerste periode. Vooral toen teeg het team van de verdedigend cinig imponerende Joegoslaven een ffie unieke scoringskansen aangebo- in. Maar de Nederlandse aanval faal- i en kon slechts via Hans Parrel uit -in strafworp de Joegoslavische doel- lan Markovic passeren. Eerder al had Harry Vriend deze eens zo gerenommeerde tegen stander eveneens uit een strafworp de leiding genomen. Harry Vriend, ont goocheld: 'Als je de normale speelkan- sen bekijkt, moet je in die periode al een 30 voorsprong nemen.' De malaise hield echter ook in de vol gende twee perioden aan. Steeds weer buitte Joegoslavië een nummerieke meerderheid met een doelpunt uit. De Nederlandse aanval, die al spoedig de ervaren inidvoor Wim Hermsen we gens drie zware overtredingen defini tief naar de kant zag gaan, kon de rommelige defensie van de Joegosla ven geen moment verontrusten. Zelfs bij een 61 achterstand in het derde kwart gedroeg Nederland zich als een schuchter kind tegenover de machtige vader. Vriend: 'Als je eenmaal met 61 achterkomt, kan je niets meer verliezen. Maar zelfs toen bleef de lef uit. Zeker als je met een man meer speelt, moet je op het doel schieten en niet heen en weer blijven dobbe ren. Die risico's werden pas aarzelend genomen toen het te laat was. In de laatste periode namelijk.' Het Nederlands team bleek in verge lijking met de karaktervolle tegen stander die Rusland een dag eerder ontmoette, een onherkenbaar geheel. Vriend: 'De ploeg kan blijkbaar geen twee belangrijke wedstrijden meer achter elkaar spelen. Het waarom is voor mij een raadsel. Er was geen concentratie en inzet. Met de helft van de vechtlust als die tegen Rusland hadden we deze partij kunnen win nen. Maar er was geen enkele spirit.' Nederland heeft de afgelopen jaren altijd torenhoog tegen de Joegoslavi sche grootmeesters opgezien. Maar de glorie-periode van die brigade is sinds de Olympische Spelen duidelijk voor bij. Vriend wist dat, zijn spelers ook. Desondanks liet Nederland zich volle dig inpakken. Vriend: 'Tegen dc Joe goslaven hebben we altijd met gering verschil verloren. We hebben dit jaar in IJsselstein tegen die ploeg gespeeld en ze hier in Belgrado twee keer aan het werk gezien. Iedereen had het idee, dat het geen geweldenaren meer waren. Als we ooit van deze tegen stander hadden kunnen winnen, dan was het nu wel geweest.' De cijfers (2—1, 2—0, 3—2, 1—2) spraken echter anders. meer uit het isolment. Maar tegelij kertijd is er een nieuwe zorg bijgeko men. Het geld van onze zwembond is op. Deze trip naar Belgrado kost zo'n 50.000 dollar. De regering heeft de ge hele Australische sportwereld welis waar een subsidie van 1,2 miljoen dol lar toegezegd, maar daarmee zijn dd financiële problemen nog niet opge lost. Een toernooi als het wereldkam pioenschap hebben we voor de ont wikkeling van de zwemspert toch hard nodig als stimulans'. Carlile zonder echte topper, maar wel met een wereldrecordhouder (Stefen Holland) van een concurrerende trai ner in zijn ploeg, is in Belgrado weer de underdog. De luxe van een pupil als Shane Gould lijkt weer voorbij. Carlile wil nog proberen de geschon den relatie met de familie Gould te herstellen. De zwemwereld, waar vluchtigheid troef is, zal er zich niet druk over maken. 'Belgrado' zal de ster van het vorig seizoen nog sneller naar de schaduw duwen. Kornelia Ender gaat de troon definitief over nemen. BELGRADO De Nederlandse verte genwoordigers in het toernooi om het wereldkampioenschap kunstzwemmen in de Joegoslavische hoofdstad Belgra do hebben opnieuw een vierde plaats bereikt. Eerder had Elisabet Wouda zich tijdens het individuele nummer al op die positie geplaats, gisteren herhaalde zij deze prestatie in samen werking met Monique Gerritse bij de zogenaamde duetten. Evenals bij de solo's was het verschil met de medail le-winnaressen niet te overbruggen. AMSTERDAM (ANP) Henk Groot gaat weg bij Ajax. De voormalige eer- ste-elftalspeler en oud-international was werkzaam als coördinator betaald voetbal bij de drievoudige Europese kampioen. In die functie hield Groot zich bezig met het analyseren van wedstrijden van toekomstige tegen standers en, vooral, met jong Ajax. Tevens was hij scout, een speurder naar jong talent. Henk Groot, die indertijd zijn voet balloopbaan wegens een ernstige knie blessure voortijdig moest beëindigen, heeft de laatste maanden bij Ajax niet meer plezierig gewerkt. Groot: 'De samenwerking klopte niet meer, onder meer niet met het bestuur. De situatie werd steeds onbevredigender voor mij. Met de komst van de nieu we trainer (Knobel) had ik verwacht dat de zaken beter zouden lopen, maar dat is niet uitgekomen. Daarom vertrek ik maar'. Henk Groot volgt momenteel een trai nerscursus. Ook daarbij wordt hij nog gehandicapt door zijn knie. Groot: 'Zeer binnenkort zal wel bekend wor den of er een nieuwe chirurgische in greep moet volgen. De ene dokter zegt ja, de andere nee. Van onze speciale verslaggever BELGRADO De veiligheids maatregelen tijdens het toer nooi om het wereldkampioen schap zwemmen, waterpolo, kunstzwemmen en schoonsprin- gen in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado zijn gisteren ver scherpt. In de zwembaden, bij de hotels van de deelnemers en rond het perscentrum bevinden zich aanzienlijk meer politiea genten dan tijdens de eerste da gen van het evennement. Met na me de Israëlische vertegenwoor diging in Belgrado wordt voort durend zwaar bewaakt. Alle toe schouwers moesten gisteravond bij de ingang van de zwemba den hun tassen openmaken en zij werden later voortdurend gecontroleerd. Publieke belangstelling ongekend Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De Koninklijke Nederlands Hockeybond kan terug zien op een aan alle kanten ge slaagd toernooi om de wereldbe ker. Op de eerste plaats geldt dat natuurlijk voor de sportieve kant van de zaak, met de eerste plaats van het herenteam en de tweede plaats van de dames in het jubi- leumtoernooi. Dat geldt echter ook voor de financiële kant van de zaak. De KNHB had een begroting opge steld van ruim 700.000 gulden voor het hele toernooi. Dat bedrag heeft de Hockeybond helemaal kunnen dekken. De meest onzekere factor in het geheel was uiteraard de publieke belangstelling. Juist door de suc cessen van het Nederlands team liep die belangstelling tot voor hockey ongekende hoogten op. Op de acht dagen dat er gespeeld werd, werd driemaal de maximum capaciteit van 8.000 toeschouwers bereikt. Slechts op twee dagen bleef de belangstelling onder het verwachte niveau. Dat werd echter op de topdagen weer goedgemaakt. De hockeybond hoopte in totaal op 30.000 toeschouwers te komen. Dat aantal is ruimschoots overschre den, al zijn de exacte cijfers dan ook nog niet bekend. Die toeschouwers zorgden ervoor, dat de 200.000 gulden die de KNHB aan recettes hoopte te ont vangen, werd overschreden. Een andere onzekere post bij het op stellen van de begroting was de belangstelling die de televisie zou tonen voor het evenement. Ook dat is, al weer door het succes van de herenploeg, niet onder de verwach tingen gebleven. Omdat via spon sors al meer dan de helft van de verwachte uitgave van 700.000 gul den binnen was gekomen, is de KNHB ervan overtuigd in ieder geval quitte te hebben gespeeld. Terwijl de mogelijkheid bestaat dat de aanslag die op de spaarpot gedaan moest worden, niet zo fors zal uitpakken. Dat alles dus dankzij de prestaties van het herenteam. De ploeg vier de zondag tot diep in de nacht uit bundig feest rond de door Pakis taanse militairen uit goud, zilver en edelstenen vervaardigde wereld beker. Voor zes spelers was het meteen ook een afscheidsfeestje. Bart Taminiau, Flip van Lidth de Jeude, Nico Spits, Jeroen Zweerts, And ré Bolhuis en Paul Litjens kunnen om verschillende redenen de tijd niet meer vrijmaken die te genwoordig een voorbereiding op een groot Internationaal toernooi vereist Ovër A'ndré Bolhuis vertelde de nieuwe coach Cees Tania: 'Hij heeft een formidabel toernooi ge speeld. Een grootse inzet getoond. Maar hij heeft er privé wat voor over gehad. Hij is tandarts en hij heeft bij wijze van spreken tussen drie noodvullingen dcor ook nog even tijd kunnen vinden om aan de trainingen deel te nemen. Zeker is dat voor andere spelers dit soort moeilijkheden ook gegolden heeft. Dat geeft de prestatie alleen maar meer glans'. Een andere vroege vertrekker is Paul Litjens: 'Ik ga weg uit Nederland. Ik ga in Afrika werken. Dus is het gewoon afgelo pen voor mij. Jammer, maar ik heb wel een geweldige tijd in het Nederlands team achter de rug om Coach Ab Grimbergen op de schouders van onder anderen Ties Kruize. aan terug te denken'. Die tijd heeft ook coach Ab van Grimbergen gehad. 'Ik ben altijd van plan geweest om na Miinchen te stoppen. Maar toen ik hoorde dat iedereen toch nog door wilde gaan tot het toernooi in Amstel veen, heb ik ook besloten dan toch maar tot dat moment te blijven. Het afscheid dat nu is gekomen, had ik me niet beter kunnen wen sen'. Betekent het aanvallende concept dat Nederland toch koos na de te leurstellende start; dat volgens dat concept met vier aanvallers het aanvallend hockey heeft gezege vierd? Van Grimbergen: 'Het 4-3-3 concept waarmee we begonnen zijn heeft meer toekomst. Dat is geko zen op grond van de nieuwe bui tenspelregel. Ik hoop ook dat Ne derland in de toekomst volgens dat systeem blijft spelen, omdat het veel meer het totaal-hockey is dat we voorstaan. We hebben voor het 1-3-2-4 gekozen omdat we gewoon merkten dat je tegen Aziaten voor al ook je kracht moet uitbuiten. Maar het wil niet zeggen dat het zo door moet gaan. Ik zie veel meer in het systeem waarmee we begonnen zijn, dat h^t nu nog geen vruchten heeft afgeworpen is alleen jammer, maar het mag nog geen reden zijn, om dat systeem af te wijzen'. Van Grimbergen eindigde zijn op treden als bondscoach met een ode aan de man die hij op hockey-ge- bied als geen ander bewondèrdt. 'Ik hoop dat Rein de Waal het al lemaal gezien heeft. Hij is altijd mijn grote voorbeeld geweest. Toen wij in 1956 door de politieke situatie niet deel konden nemen aan die Olympische Spelen in Mel bourne, was ik speler van het team en hij was coach. Van die man heb ik ontzettend veel opgestoken. Ik hoop dat hij het allemaal heeft ge zien, omdat het ook een deel zijn verdienste is geweest'. RUUD VERDONCK Thuisivedstrijd voor Fortitudo Bologna Van onze honkbalmedewerker AMSTERDAM Het bestuur van de Rotterdamse honkbalclub Spar ta is zeer verbolgen over de gang van zaken rondom de loting voor de plaats waar de finale om de Europa Cup zal worden gespeeld. De Sparta-bestuurders verklaarden geen genoemen te nemen met de toe wijzing via het lot aan de Italiaanse club Fortitudo Bologna. Deze toekenning van de finale-wed strijd tussen Sparta en Fortitudo (op 22 en 23 september) is pas in het af gelopen weekend bij de Rotterdam mers bekend geworden. Op de admini stratie van de club trof voorzitter Ig natius een brief aart" van de secretaris van de Technische Commissie van de CEBA (de Europese Honkbalbond). Hij verklaarde gisteravond dat het merendeel van zijn mede-bestuurders NEW YORK (UPI, Reuter) Billie- Jean King zal haar Amerikaanse ten- nis-titel niet kunnen prolongeren. De 29-jarige Billie-Jean verloor gisteren op de aan verrassingen zo rijke strijd op Forest Hills van haar landgenote Julie Heldman. Billie-Jean King had de eerste set gewonnen, kwam in de tweede set met 41 voor, maar ver loor uiteindelijk deze set met 6—4. In de derde set liep zij een achterstand van 41 op, waarna zij de partij zon der verder te spelen opgaf. Billie-Jean King leek bevangen door de hitte: het is in New York 35 gra den, de lucht is vochtig en het is windstil. Bij de wisseling van helft in de derde set leek zij een langere rust te nemen dan de toegestane minuut. Julie Heldman sprak daarop weinig vriendelijk tot de umpire: 'Als ze zich wil terugtrekken, moet ze het nu doen'. Billie-Jean King zei daarop: 'Als je op die manier wilt winnen, goed dan', Zij liep daarop onvast naar de kleedkamer, een handdoek om haar hoofd gebonden. De Nederlaag van Billie-Jean King komt op een weinig gelukkig moment, wat over 17 dagen moet zij in Hous ton aantreden tegen Bobby Riggs, de 55-jarige oud-Wimbledon-kampööen die wil bewijzen dat dames-tennis Ook Tom Okker behoort tot de ge plaatste spelers die voortijdig werden uitgeschakeld. Okker verloor gister avond in de achtste finales in drie sets van de 21-jarige Amerikaan Jim Connors: 62 63 64. niets om het lijf heeft. Eerder al ver sloeg Riggs Margaret Court op ver pletterende wijze. Bij het gevecht tus sen Riggs en Billie-Jean King staat 100.000 dollar op het spel. Met de uitschakeling van Billie-Jean King is Forest Hills min of meer een ramp geworden voor het plaatsingsco mité. Afgezien van het verlies van Billie-Jean King valt bij de dames de schade nogal mee (de als achtste ge plaatste Olga Morozova is eveneens uit de strijd verdwenen), maar bij de heren is de slachting onder de ge plaatste spelers groot Van de 16 ge plaatste spelers zijn er reeds zeven uitgeschakeld, onder wie drie van de eerste vier: Ilie Nastase, Arthur Ashe en Rod Laver. HerenenkeUpel, derde ronde: BJorn Borg (Zwe)—Arthur Ashe (VS) 6—7P 6—4, 6—4, 64: Ross Case (Austr)Manuel Orantes (Spa) 8—1. 64. 7—6; Stan Smith (VS)—Ro- scoe Tanner (GB) 67. 7—6. 8—4, 6—3; Tom Gorman (VS)—Mark Cox (GB) 3—6P 7—5, 6—i. 64; Nlkki Plllc (Joeg)—Phil Dent i Austr) 4—6, 6—3, 6—3, 6—1; Jan Kodes (TsJ)—Ismael El Shafel (Eg) 6—3, 7—5, 7—6; John Alexander (Austr)—Cliff Druvsdale (ZAfr) 7—6, 6—2. 6—2. Achtste finales: Vij- ay AmrJtraJ (Ind>—Allan Stone (Austr) 6—2, 6—2. 62; John Newcombe (Austr)Andrew PatUson (Rhod) 67P 61. 7—5. 6—4. Damesenkelspel, derde ronde: Kerry Melville (Austr)—Isabel Fernandez (Col) 62. 6I: Evonne Goolagong (Austr)—Jeanne Evert (VS) 6—2, 6—1; Julie Heldman (VS—BilUo Jean King (VS) 36, 6—4, 41 opgegeven; Helga Masthoff (WDld)Olga Morozova (Rusl) 5—7, 61. 6—2: Rosy Casals (VS)— Kris Kemmer (VS) 63, 63. en de spelers nog niet op de hoogte zijn van het lang uitgestelde nieuws. Zoals bekènd had de CEBA de beide finalisten gelegenheid gegeven om plaats en tijd van de finale te bepa len. In het geval er geen overeenstem ming zou komen, zou de Technische Commissie via het lot een uitspraak doen. Het Nederlandse lid in de TC, bondsvoorzitter Guus van der Heij den: 'Om de kosten te besparen is er al tijdens de Europese Kampioen schappen in Haarlem (30 juni—8 ju li) gesproken over deze materie. De hele TC was daar bijeen. Wij hebben er toen al rekening mee gehouden, dat de beide finalisten (wié was toen overigens nog niet bekend) niet tot overeenstemming zouden kunnen ko men. In dat geval zou de voorzitter, de Spanjaard Rodriquez, een door-en door-fatsoenlijk mens, zelf de loting verrichten. Nogmaals, om de kosten te drukken.' De loting wees Bologna als finale plaats aan. Van der Heijden was daar van op de hoogte, maar weigerde me dedelingen te doen aan Sparta: 'Dat kon ik niet verantwoorden. Medede lingen daarover moest Rodriquez doen.' Hierop is de woede van het Sparta-be- stuur gericht. Ignatius: 'De loting is reeds verricht vó0r onze onderhande lingen met Fortitudo. De uitslag is zowel bij ons als bij de Italianen uit gelekt. Dat betekende dat onze onder handelingspositie geen enkele waarde meer had. De Italianen konden rustig overal 'nee' op zeggen. Maar nogmaals hier nemen wij geen genoegen mee.' Het Sparta-bestuur komt vanavond bijeen om zich over de zaak te bera den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13