Cholera over hoogtepunt in Z.-Italië 1 E DS Libië naast 51 pet van oliebedrijven Koningin denkt niet aan spoedig aftreden Drama in Brabant: 3 doden Brandt niet naar Praag !n deze krant A v. d. Velde i Binnen twaalf minuten verovert wereldbeker Inzamelaars op stap oranje Rotterdam wil brievenbussen niet ombouwen i RAAMSDONK Op een weg in Raamsdonk heeft zich gisteren een drama voltrokken, waarbij drie mensen de dood vonden in een brandende auto. De rijkspoli tie is er zeker van dat het om een misdrijf gaat. Een van de inzit tenden moet de twee andere, on der wie een kind van drie jaar, om het leven hebben gebracht. Bewolkt Twee miljoen buitgemaakt aan diamanten Nieuwe Leiclse ComiiranU MAANDAG 3 SEPTEMBER 1973 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Bteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblaven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN. Zoetervroudseweg S3, tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van Nijeveltitr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanat 08.30 uur BONN (Reuter, AP, UPI) Kanse lier Willy Brandt gaat donderdag niet naar Praag om het verdrag te onder tekenen, waarmee West-Duitsland en Tsjechoslowakije diplomatieke betrek kingen aanknopen. Brandt besloot tot uitstel van het bezoek omdat de Tsje- choslowaken geen positief antwoord willen geven op zijn compromis-voor stelen betreffende de Westduitse ver tegenwoordiging van West-Berlijn in Tsjechoslowakije. In de pers wordt kritiek op organisa torische gebreken bij het bestrijden van de epidemie uit geoefend. Kranten hekelen het feit dat tienduizenden mensen vele uren lang in de branden de zon op een inenting moesten wach ten. De 'Corriere della Sera' kapittelt de Italiaanse staatstelevisie, die geen juist beeld van de situatie in Napels zou geven. In enkele andere Europese steden zijn maatregelen genomen in verband met de cholera-epidemie in Italië. Joego- slaven die uit de besmette gebieden komen moeten zich direct na aankomst in Joegoslavië voor controle bij een arts melden. In Doebrovnik is een quarantainebureau voor arriverende vliegtuigpassagiers geopend. Op het vliegveld van Istanboel en bij de be langrijkste Turkse grensposten zijn de Niet alleen verhalen, maar ook foto's kunnen vanuit het buitenland in een wip worden afgeleverd bij Trouw/Kwartet. Dat is eenvoudiger dan u denkt. Voor geïnteresseerden volgt Uier het recept. Men neme in de ene hand een foto, en in de andere een soort kastje, zo groot als een platenspeler (verkrijgbaar op ons hoofdbureau te Amsterdam). Men vervoege zich daar mee op een buitenlands postkantoor en dele een dienstdoende beambte mee, dat men een foto-lijn naar Trouw/Kwartet in Amsterdam wenst te huren. Men steke een bij het kastje be horende stekker in het stopcontact dat door de beambte wordt aangewezen. Ten slotte schuive men de foto. die men nog altijd in de ene hand heeft, via een gleuf in het kastje. En zie binnen twaalf minuten is de opname op ons hoofd kantoor afgedrukt. De bon hieronder doet er heel wat langer over om in Am sterdam te komen. Maar dat geeft niet, als hij er maar komt. Doet u hem vandaag nog in dat kastje van de PTT? NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: J Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap - brief pa- flessenon- pier en pen). Pletine-schaaltje denetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel Is niet nodig. Die'betalen,wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Het Nederlands hockeyteam heeft gis termiddag in Amstelveen dc wereldbe ker veroverd, door na vijf verlengin gen en een serie strafballen India te verslaan. Hel was de bekroning van een toernooi waarin Nederlanders hadden laten zien op succesvolle wijze te kunnen wedijveren met de tech nisch hoogstaande ploegen van India en Pakistan. Nadat Nederland vrijdag al vijf verlengingen tegen West-Duits land had moeten doorstaan, bleek een nieuwe beproeving net niet teveel voor de ploeg. De vijf strafbalspccia- listen konden voldoende concentratie opbrengen om de wereldbeker (waar de 50.000 gulden) in bezit te nemen. Meer opvallende gebeurtenissen op sportief gebied van dit weekeinde: Ajax kwam voor het eerst zonder Jo- han Cruijff niet verdei dan 11 bij NEC, terwijl Feyenoord en FC Utrecht dankzij overwinningen nu lijstaanvoerders werden, Felice Gi- mondi werd wereldkampioen bij de profs, bij de amateurs eiste een sterk rijdend Szurkowski (Polen) die eer voor zich op. Uitgebreide reportages over deze en andere gebeurtenissen op de sportpagina's. Van een verslaggever DEN HAAG Meer dan honderddui zend mensen gaan vanavond met de collectebus op stap om huis aan huis geld op te halen voor het nationaal geschenk voor de Koningin. In een bijeenkomst in de Amsterdamse RAI wordt het geschenk dinsdagavond aan de Koningin persoonlijk aangeboden. Tijdens herdenking van revolutie BEIROET/TRIPOLIS (Reuter, AP, UPI) Het militaire bewind in Libië heeft zaterdag als onderdeel van de feestelijkheden ter gele genheid van de vierde verjaardag van de resolutie bekendgemaakt, dat 51 procent van de bezittingen van alle buitenlandse oliemaat schappijen waren genationaliseerd. Het betreft de California Asia tic Oil Company. Texaco, Socal's Ano- seas Co., Mobiloil Libya, Shell Co. voor exploratie en produktie, de Li bya American Petroleum Co, Esso Standard Libya. Het besluit beëindigde volgens de re- \olutionaire raad 'het tijdperk van chantage en overheersing door mono polistische maatschappijen ten koste van het Libische volk' en het werd door een grote menigte in dc straten met gejuich begroet. De raad heeft een jaar geleden alle bezittingen van British Petroleum in de olievelden van Sarir genationaliseerd. Deze vel den werden door BP samen met de Amerikaanse maatschappij Bunker Hunt Oil geëxploiteerd. Het grootste gedeelte van Libië's dag- produktie van 2,2 miljoen vaten gaat naar West-Europa. Libië is de derde plieproducent in de wereld, na Saoedi Arabic en Iran. MISLUKT OVERLEG Volgens Standard Oil is hier sprake van een illegale confiskatie. Vorige week waren de onderhandelingen tus sen de Libische regering en de vijf belangrijkste maatschappijen over de overdracht van 51 percent van de be zittingen afgebroken omdat het beta lingsaanbod van Libië naar het'gevoe len van de maatschappijen 'op geen enkele manier de werkelijke waarde (ADVERTENTIE) vooralle kinderen die meekomen met vader en moeder Wi deGruyter is oké geldig maandag 3 en dinsdag 4 september van deze bezittingen weergaf.' Stan dard Oil had kortgeleden zijn aandeel houders gewaarschuwd dat de politiek van het Westen inzake het Midden- Oosten wel erg weinig rekening hield met de Arabische belangen. Het aan bod van Libië voor de begeerde 51 percent van bezittingen der oliemaat schappijen was ver beneden het peil dat soortgelijke onderhandelingen met Saoedi Arabië en verscheidene Golf staten hadden opgeleverd, en de prijs die Libië wilde bedingen voor de aan de maatschappij terug te verkopen olie was aanzienlijk hoger. Zie verder buitenlandpagina Van een verslaggever ROTTERDAM Rotterdam ziet niets in de brievenbusactie van de PTT. Het bedrag dat daarvoor op tafel moet komen wordt geraamt op 15 tot 20 mil joen. Dat geld kan beter ge bruikt worden voor onderhoud en verbetering van woningen, vinden b. en w. In een brief aan de ministers van volkshuisvesting en verkeer wordt bezwaar gemaakt tegen de actie. Deze houdt in een aan passing van de brievenbussen aan de eisen van de PTT, waar bij hoogte en breedte van de gleuven worden vergroot. Doel hiervan is een vlottere bestel ling te bevorderen. Deze aanpassing zal volgens het college vooral in de oudere wo ningcomplexen op onoverkome lijke moeilijkheden stuiten. Er zijn gevallen bekend waar bij uitvoering van de eisen van de PTT duizend gulden per wo ning moet worden betaald. 'Wij achten dit een niet te verant woorden bedrag', aldus het col lege. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Geruchten als zou koningin Julia na van plan zijn, in de nabije toekomst af te tre den, zijn uit de lucht gegrepen. Er is geen sprake van, dat de vorstin een spoedig aftreden zou over wegen. Dit heeft zij laten blijken in een gesprek dat zij zaterdagmorgen heeft gevoerd met de leden van het Nederlands Genootschap van Hoofdredac teuren. Dit genootschap werd door de vorstin op palcis Soestdijk ontvangen voor een persconferentie. Deze markeerde het begin van de viering van haar zilve ren regeringsjubileum, dat overigens, zoals de Ko ningin vertelde, op Soestdijk niet In de huiselijke kring gevierd wordt. De koningin beantwoordde vragen over o.a. de-huidige bezorgdheid over het milieu, haar Kerstredevocringen, haar politieke rol en de opvoeding van haar kinderen. Over haar optreden bij kabinetsformaties merkte zij op, dat zij zich 'geheel naar de politieke adviezen' richt en zich daarbij 'uiteraard niét laat leiden door bepaalde persoonlijke voorkeuren, zoals wel eens van nie verteld wordt.' Dat 'kén in ons systeem ook eenvoudig niet', voegde zij eraan toe. Op een vraag over de opvoeding van haar kinderen antwoordde de koningin onder meer: 'Ik zie opvoe ding als de belangrijkste taak die mensen hebben: ieder jong wezen met liefde te omringen en zijn unieke persoonlijkheid te respecteren en zo leder van hen alle kansen te bieden om tot volledige ont plooiing te komen, opdat ze kunnen uitgroeien tot volledige mensen.' Vóór de persconferentie ontving de vorstin een ge schenk van het Genootschap van Hoofdredacteuren: een boek met afdrukken van de voorpagina's van alle Nederlandse kranten die op de dag van haar inhuldiging in 1948 verschenen. Het werd haar overhandigd door dc voorzitter van het genoot schap, de heer H. A. M. Hoefnagels, hoofdredacteur van de Haagsche Courant Koningin Juliana stelde dit cadeau zichtbaar op prijs. Als een wat minder verheugende verrassing ervoer ze daarentegen, dat zich onder de aanbieders, de hoofdredacteuren van Nederlandse dagbladen, geen enkele vrouw bevond. Het gezelschap dat zij op de persconferentie toe sprak, bestond uit 29 mannen. De volledige tekst van wat de Ko ningin op haar persconferentie van zaterdag heeft gezegd, staat elders in deze krant. De slachtoffers van dit drama, ver moedelijk een familievete, zijn de 53- jarige J. W. Broekhuizen uit Tilburg, de 30-jarige A. J. Kerkhof uit Rotter dam en zijn driejarig zoontje A. Kerk hof. De heer Broekhuizen was de schoonvader van de heer Kerkhof, die gescheiden was. De heer Broekhuizen reed het zoontje, dat aan de moeder was toegewezen, eens per veertien da gen naar Drimmelen waar de ouders van Kerkhof wonen. Bij de verbrande auto werd een jerry can gevonden met een geringe hoe veelheid benzine. De dop van de jerry can is in de verbrande auto terugge vonden. De achterbank van de auto werd in een sloot gevonden. De drie doden lagen op de vloer achterin de auto. In de auto is een geweer ge vonden. Kapitein B. A. Lutken van de rijks politie zei gisteravond: 'Ik vermoed dat tenminste twee van de drie dood zijn geweest, toen de auto in brand vloog'. Hij acht het mogelijk dat er een vierde persoon in het geding is geweest. De brand op een eenzame weg bij Raamsdonkveer werd ont dekt door een landbouwer, die het vuur vanuit de verte zag. Hij waar schuwde de politie en de brandweer. Globe van Mars PASADENA (Reuter) In Pasadena in Californië is meegedeeld dat geleer den de eerste gedetailleerde globe van Mars hebben samengesteld. Deze heeft een diameter van meer dan een meter en is gemaakt van meer dan 1.500 nvart-wit foto's, afkomstig van het ruimtevaartuig Mariner dat de pla neet vorig jaar vanuit zijn baan film- Zogezcgd Ik ben mijn hele leven deel van het Nederlandse volk geweest. Koningin Juliana Veel bewolking met nu en dan regen of motregen, in de mid dag voornamelijk in het zuiden van het land ook perioden met zon. Matige, aan zee af en toe krachtige wind uit zuidwest tot west. Maximum-temperaturen van 18 graden in het Wadden gebied tot 24 graden Celsius in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Nu en dan regen, afgewisseld door opklaringen en gematigde temperaturen. Morgen zon op: 05.56 onder: 19.21 maan op: 14.45 onder: 22.16 zuigfles ver wanners deugen niet O 't wordt toch zo'n deu- geniet NAPELS (Reuter, UPI, AFP, AP) Volgens de Italiaanse ge zondheidsautoriteiten is de cholera-epidemie in het zuiden van Ita lië aan het afnemen. Het aantal gevallen is het afgelopen weekeinde in Napels en Bari tot 102 gestegen. veiligheidsmaatregelen verscherpt. De douane van Beieren verstrekt sinds dit weekeinde drukwerk waarin degenen die van vakantie uit Italië te rugkeren op de mogelijkheid van be smetting met cholera worden gewezen en het advies krijgen zich met hun huisarts in verbinding te stellen. Het Spaanse ministerie van gezond heid heeft bekend gemaakt nog geen aanleiding te zien tot bijzondere maatregelen. Er bestond al een voor schrift dat reizigers uit het zuiden van Italië in het bezit moesten zijn van een bewijs dat zij tegen cholera zijn ingeënt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vier mannen heb ben gistermiddag bij een gewapende overval op een diamantenhandel aan de Amstel in Amsterdam voor twee miljoen gulden aan diamanten meege nomen. De mannen bedreigden het personeel in de damanthandel met twee revolvers en een handgranaat. Zij dwongen één verkoper de kluis te openen. Aanvankelijk kwamen drie mannen de winkel binnen met het verzoek wat diamanten te mogen zien. Eén van hen verwijderde zich een ogenblik om z'n bril te halen. Even later kwam hij terug met een koffertje en in gezel schap van een vierde man. In het kof fertje bleek geen bril maar wel een revolver en een handgranaat te zitten. Daarmee werden de twee verkopers er» één verkoopster bedreigd. Terwijl twee leden van het personeel aan el kaar gebonden werden, moest de der de de kluis openen. Een van de over vallers haalde de kluis leeg en een ander nam de sieraden uit de vitri nes. Voor ze weggingen bonden ze de derde verkoper vast aan het al aan el kaar geknoopte tweetal. Het duurde daarom enige tijd voor de politie gea larmeerd kon worden. De politie is nu op zoek naar drie 'donkere, oosters uitziende typen' en naar 'een grote. Engels sprekende man, met rossige baard'. Het centraal expertisebureau in Am sterdam heeft een 'buitengewone hoge beloning' in het vooruitzicht gesteld voor het terugbezorgen van de juwe len en diamanten. De hoogte van de beloning zal wel bepaald worden 'door de waarde van hetgeen wordt terugbezorgd'. Binnenland Wie is mevrouw Kuitert? 6 'Open school' 14 Buitenland Brand in Kopenhagen ver moedelijk aangestoken 8 Kerk Kerken komen Portugese dienstweigeraars te hulp2 Kunst Barend de Graaff 754 Toon blijft de moeite waard 7 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Dag maandag 6 Men schrijft ons 6 Weer s Familieberichten Dolgelukkig tonen de Nederlandse hockeyers de wereldbeker die gistermiddag werd veroverd. V.l.n.r.: Hofkpvtpa rn Nieo Spits. André Bolhuis en Maarten Sikking. Het officiële dodencijfer is nog steeds 9. Uit Bari is gisteren het overlijden gemeld van een patiënt, die mogelijk aan cholera leed. Dit staat echter nog niet vast. Terwijl in Bari en Napels tienduizenden urenlang in rijen ston den voor een vaccinatie, deden de Ita liaanse autoriteiten een beroep op de bevolking, geen zeevoedsel te eten. Gebleken is dat vele choleralijders mosselen hadden gegeten. Op grote schaal is zeevoedsel vernietigd. Het baden in open water is verboden. In vergelijking met zaterdag, toen het bij nagenoeg alle vaccinatie-centra in Napels tot felle tonelen kwam naar aanleiding van geruchten als zou er geen vaccin meer zijn, is het gisteren rustig gebleven. Donderdag kunnen alle 2.5 miljoen inwoners van Napels ingeënt zijn. Militaire artsen en Ame rikaans personeel van de bij Napels gelegen NAVO-basis zijn ingeschakeld. Als voorzorgsmaatregel zijn zondag in Napels en Bari twee belangrijke wed strijden om de Italiaanse voetbalbeker afgelast. In Rome bleef de bekende zondagse 'vlooienmarkt' aan de oude Porta Portese gesloten. De markt wordt gewoonlijk door talrijke hande laren uit Napelé bezocht Kritiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1