Hetze opgevoerd tegen dissidenten Toekomst van bezette gebied twistappel in partij van Golda Meir Sihanoek: aanval op Phnom Penh komt in december Tsjoe waarschuwt voor Russische verrassingsaanval Parijs blijft wapens aan Libië leveren Bruynzeel zoekt dealers met durf en ondernemingsgeest Deensi minister: kathoieke kerk hield nensen dom FBI grijpt drie bedrijfsspionnen Feisal zet VS met olie onder druk Bomgeweld in Londen Peru wil invoering arbeiders-bestuur bruynzeel Pakistan pakt oppositie aan TROT ~W /"KW.\iRiTE" ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 BLTTENLAM) T7/K9 Tegen Jakir en Krasin zes jaar geëist .■MOSKOU (leuter, DPI, AFP. AP, DP A) Terwijl in de Russische pers de hetze tegen de schrij ver Alexander Selzjenitsin en de naturkuiidige Sacharow opgevoerd wordt, heelt de openbare aankla ger tegen de voormalige dissidenten Pjotr Jakir en Viktor Krasin drie jaar gevangenisstraf en drie jaar verbanning uit Moskou geëist. De beklaagden, die waarschijnlijk van- Jdaag gevonnist zulten worden vanwe- ge hun saraenwerkitg met de als 'neo- I fascistisch' gekaralteriseerde Russi- sche emigranten-orgmisatie NTS en I vanwege hun werk ds 'betaalde infor- manten' voor buiteriandse correspon- 1 denten, hebben in hm slotverklarin gen opnieuw verklard schuldig te i zijn aan het hun ten laste gelegde en daarover diep berom te hebben. Om die reden heeft de opnbare aanklager zoals hijzelf zei —niet de zwaarste straf geëist. I Krasin zei volgens "ass in zijn slot- verklaring: 'Ik heb liet langer enige 'gevoelens van vijaiischap tegenover de Sowjet-staat. Ik overschatte mijn eigen inzichten. Mar ik heb mij de onwettigheid van mjn daden gereali seerd en ik verooneel ze en heb er berouw over. In on land zijn er geen redenen en kunnerer ook geen rede nen zijn va welkf aard om vijadige anti-Sowjet-activifeten te bedrijven'. Jakir zei ongevee.' hetzelfde en vroeg het hof zijn str;f te verzachten. Intussen wordt de druk op Solzjenits- jin en Sacharw groter. Nadat eerst Sacharow bij 'et proces van Jakir en Krasin gemei?d was, heeft Jakir nu ook van Solzjnitsjin beweerd dat de ze regelmatg anti-Sowjet-materiaal van Jakir in mtvangst nam en dat hij KOPENHAGEN (Reuter) De Deense mnister van cultuur, Niels Matthias», heeft voor opschudding gezorgd dx>r te verklaren dat de kri tiek van utholieke zijde op de voor genomen flm 'Het liefdesleven van Jezus Chriius' reactionair is. In een dagblad interview zei de minister dat de katholike kerk eeuwenlang de mensen dm had gehouden en had onderdrukt De ministe van godsdienstzaken, me vrouw Dote Bennedsen, reageerde j onmiddellifc door Matthiasen genera- lisering teverwijten. 'Ik weet dat de katholieke kerk in Latijns Amerika bijna revwtionair is. Men moet voor- zichtig zi.i als men de dingen zo sira- plistisch vilt stellen, als Niels Matthi- jasen hfét gedaan'. Rörcgencontrole WAS1INGTON (UPI) De Ameri- I kaans consumentenadvocaat Ralph Nadf heeft de regering verzocht tij- delij de röntgen apparaten te verbie den, die op luchthavens worden ge- bruit om bagage te onderzoeken. Na- dervreest dat de apparagen schadelijk jzijrvoor de gezondheid. iFianse kernproeven PAPEETE (DPA) Frankrijk zal noit in het openbaar de toezegging den dat het zijn kernproeven in de afaosfeer beëindigt ,maar het bestu- dert wel de mogelijkheid ze onder- gonds te gaan nemen. Dit heeft de Pan se minister van defensie, Robert Gilley, gisteren in Tahiti gezegd. Hij vas naar Papeete gekomen om de mo- glijkheid van ondergrondse proeven b bestuderen. Brandt waarschuwt EREFELD (Reuter) Bondskanse- lér Willy Brandt heeft gisteren de Vestduitse arbeiders opgeroepen zich riet door 'radicalen en reactionairen' cp sleeptouw te laten nemen en de arbeidsbetrekkingen, die nu door een reeks wilde stakingen bedreigd wor den, te vertroebelen. Dnrust in Soedan CAIRO (Reuter) De universiteit an Khartoem is voor onbepaalde tijd gesloten, na demonstraties en relie ves, waarbij een soldaat werd gedood. De studentenbetogingen waren tegen iet huidige bewind gericht. Volgens de regering zijn de onlusten het werk van communisten, leden van de mo- j lammedaanse broederschap en aan- ïangers van vroegere partijen. Olifantenjacht NAIROBI (DPA) In Kenia, waar,' naar schatting jaarlijks 12.000 olifan ten om hun slagtanden worden ge dood, is sinds donderdag de jacht op olifanten en de handel in ivoor verbo den. Op Europese en Amerikaans* narkten wordt grof 'geld betaald voor het ivoor. Noordvietnamezen SAIGON (Reuter) Tijdens een ver hit debat tussen de plaatsvervangende hoofden van de gemengde militaire commissie in Vietnam, heeft de V:et Cong toegegeven dat zich in Zuid- Vietnam 300.00 Noordvietnamese mili tairen bevinden. Met grote stelligheid hebben de noordelijken altijd tegenge sproken dat er noordelijke soldaten in het zuiden zijn. Tegen terrorisme SALISBURY (AFP) De ZuHafrl- kaanse minister van binnenlandse za ken Connie Mulder heeft verklaard dat zijn land bereid is militaire steun te verlenen aan elk land, ook Mozam bique en andere Portugese gebieden, om het terrorisme te bestrijden. De Iguerrill a-strijders willen mair een ding: de blanken verjagen, aldus mi nister Mulder. Vrachtwagens LONDEN (DPA) Milieubewuste jonge Britten zijn van leer getrokken tegen de omstreden mamnuet-vracht- wagens uit het vasteland vai Europa. Jongeren maakten in de nacht van donderdag op vrijdag mnstens vijf van deze grote vrachtwagms het ver der rijden onmogelijk. ermee akkoord ging. Of Solzjenitsjin akkoord was met de inhoud van dat materiaal, of alleen met de actie er van, werd niet gezegd. Wel is duide lijk dat met 'anti-Sowjet-materiaal' het ondergrondse tijdschrift 'Kroniek van de Lopende Gebeurtenissen' be doeld werd, dat tot juni vorig jaar om de twee maanden uitkwam en ge detailleerd weergaf, welke nieuwe ar restaties en protestacties eer in de Sowjet-Unie hadden plgsgevonden, in verband met schendingen van de rechten van de mens. Het regeringsblad Izwestia bracht gis teren en eergisteren kolommen vol met 'ingezonden brieven van veront waardigde lezers'. Tegen Sacharow, wiens uitstoting uit de Academie van Wetenschappen nu ieder ogenblik verwacht wordt. Izwes tia liet de lezers ook weten dat het belang van Sacharows wetenschappe lijk werk lang niet zo groot is als men wel aanneemt. Sacharow werd in vroeger jaren de Vader van de Russi sche Waterstofbom genoemd, vanwege zijn wetenschappelijk werk daaraan. Terwijl Izwestia alle gramschap richt te op Sacharow en in mindere mate op Solzjenitsjin, ging het partijblad Prawda (Waarheid) over tot een fron tale aanval op Solzjenitsjin. Een brief werd gepubliceerd van 30 schrijvers leden van de Russische schrijver sbond onder wie de tweede Nobel prijswinnaar voor literatuur Michael DETROIT (UPI) De Amerikaanse geheimde dienst FBI heeft een Roe meense regeringsfunctionaris en een Amerikaan van Turkse afkomst gear resteerd. De mannen zouden details hebben wiillen stelen van een vele miljoenen dollars omvattend project van de Ford-fabrieken voor het ma ken van glas. Ze hadden de gegevens voor een flink bedrag willen verkopen aan een Portugese firma. De Roemeense regeringsfunktion aris is de 46-jarige Elexandroe Patrascoe, ambtenaar op het ministerie voor lichte industrie in Boekarest. Hij zou medewerking hebben gehad van Fanel Mangoe, de tweede secretaris van de Roemeense ambassade in Washington. De Amerikaan van Turkse afkomst is de 39-jarige John Akfirat, een tech nisch ingenieur die bij Ford in dienst was als een van de leiders van de glas afdeling. Hij zou systematisch kopie- en hebben gemaakt van de Ford-docu menten. Volgens de FBI zouden zij voor 250.000 dollar de kopieën hebben wil len verkopen aan de Portugese firma Covina Vdidreira Naoional in Lissabon. Socholow, waarin gezegd werd dat 'het gedrag van mensen als Sacharow en Solzjenitsjin die de regering belas teren en het politieke systeem, die zich inspannen om wantrouwen te wekken over devredelievende politiek van de Sowjet-Unie en die er bij het Westen op aandringen de koude oor log voort te zetten, geen andere ge voelens kan opwekken dan de diepste minachting en veroordeling'. In het proces tegen Jakir en Krasin zijn behalve Solzjenitsjin en Sacha row ook een aantal westerse jour nalisten beschuldigd. Tot hen behoor den David Bonevia, de uitgewezen correspondent van de Times, de vroe gere correspondent van het Italiaanse blad Le Stampa, Caretti en de corres pondent van het Amerikaanse week blad Newsweek, Jay Axelbank. De correspondent van het persbureau As sociated Press, Roger Leddington zou Jakir een radiozender cadeau hebben gegeven en de correspondent van de Chicago Tribune, Sterr zou Jakir een bansopname-apparaat hebben gegeven. Toen de rechter Jakir vroeg, waarom, antwoordde hij: 'Uit dankbaarheid voor het in het buitenland uitgegeven materiaal'. NEW YORK (UPI) Koning Feisal van Saoedie-Arabië is van mening dat de voortdurende steun van Amerika aan Israël het zijn land uiterst moei lijk maakt, te blijven voorzien in de Amerikaanse oliebehoeften. Ook ko men de vriendschappelijke betrekkin gen tussen Amerika en Saoedie-Arabië in het gedrang. In een interview met de Amerikaanse televisiemaatschapp ij NBC zegt de monarch dat 'wij zonder meer onder druk staan van de Arabieren zelf, we gens onze vriendschap met de Vere nigde Staten, en dat wij worden be schuldigd van samenspanning met het zionisme en het Amerikaanse imperia lisme tegen de Arabieren. Ik wil daar om de aandacht van onze Amerikaan se vrienden hierop vestigen, opdat we niet zover komen dat we gedwongen zijn andere maatregelen te nemen. Wij leggen niet graag beperkingen op aan onze olie-export naar de Verenig de Staten maar, zoals ik al zei, de voortdurende Amerikaanse steun aan. het zionisme en tegen de Arabische wereld maakt het voor ons uiterst moeilijk de olievoorziening te blijven voortzetten'. 'Het projekt van de unie heeft geen onmiddellijke militaire betekenis en daarom zal de Franse regering haar standpunt niet veranderen', zei een regeringswoordvoerder. Dat standpunt is sinds de zesdaagse oorlog van 1967 officieel geweest dat Frankrijk geen wapens levert aan de zgn. 'frontsta- ten'. die in die oorlog verwikkeld wa ren, maar wel aan andere staten. Op grond daarvan werd de reeds betaalde Israëlische bestelling van Mirage- vliegtuigen geannuleerd. Frankrijk sloot in 1970 een overeenkomst van 300 miljoen dollar met Libië voor de verkoop van 112 gevechts- en trai ningsvliegtuigen, waarvan .er reeds 70 geleverd zijn. Hassanan Heykal, hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Ahram heeft de wapenaankopen van de landen in het Midden Oosten in de afgelopen vijf jaar op 25 miljard gulden gesteld. In de komende vijf jaar zal aan wa pens nog eens 15 miljard gulden wor den uitgegeven, schreef Heykal. Hij beschuldigde de grote mogendheden, zoals de VS en Engeland, ervan hun wapenverkopen te gebruiken om hun betalingsbalansen te verbeteren, ter wijl Frankrijk de wapenverkopen ge bruikt om zijn onderzoek naar moder nere wapens ermee te financieren. Heykal kritiseerde ook de Arabische staten, zoals die aan de Perzische Golf, dat zij wapens aankopen om an dere Arabieren ermee te lijf te gaan. Hij verwees naar Noord-Jemen, dat wapens aanschaft tegen Zuid-Jemen. en omgekeerd, naar Koeweit dat wa- door Thomas Ackerman Binnen de twee maanden die nog resten voor een verwachte herver- I kiezings-overwinning is het voor de Israëlische premier, Golda Meïr, I wel duidelijk dat politieke kwesties binnen de eigen Arbeidspartij 1 meer zorgen baren dan de dreiging die uitgaat van het aangekon- 1 digde samengaan van centrum en rechts. Volgens publieke opiniepeilingen en politieke tegenstanders zal de Arbeids partij, die al sedert de uitroeping van de staat Israël 25 jaar geleden on afgebroken aan het bewind is, ver moedelijk geen ernstig gevaar te duchten hebben bij de verkiezingen van 29 oktober voor het 120 leden tel lende Knesset (parlement). Maar of zij eensgezind overeind zal blijven staan, is een andere kwestie. Minister Mosje Dajan van defensie zal daarop mogelijk het antwoord verschaffen. Het was immers Dajan die vorige maand dreigde af te treden tenzij zou worden voldaan aan zijn eisen inzake patroon en tempo van het vestigen vqn Joden in de Arabische gebieden die Israël sedert de zesdaagse oorlog van 1,967 bezet houdt. Uit de opinie peilingen blijkt dat de oud-generaal en held van de Sinaï in populariteit slechts wordt overvleugeld door de 75- jarige 'grootmoeder' premier Golda Meïr. Als de wegen van Dajan en Gol da Meïr zich scheiden, zal het leider schap van de arbeiderspartij naar men verwacht gevoelige schade lijden. Persoonlijke aanhang is echter niet de enige factor bij het dreigement van Dajan. In het centraal comité van de partij heeft hij ook meer dan twin tig procent achter zich, een aandeel dat hij heeft gehandhaafd sedert hij met de van de Arbeiderspartij afge scheiden Rafi-groepering na de oorlog van 1967 tot de partij terugkeerde. Dajans aanhang zou 'n nieuw machts evenwicht kunnen vormen tussen de overige gelederen van de Arbeider spartij en de vier partijen van een- trum en rechts. De Nationale Consoli datie genaamd, die besloten samen de verkiezingen in te gaan. Kruipende annexatie In tegenstelling tot de Nationale Con solidatie die nog een programma moet opstellen en over haar kandidatenlijst moet onderhandelen, verzet Dajan Minister Mosje Dajan: Joden moeten Arabische grond kunnen kopen. zich weliswaar tegen regelrechte an nexatie van de Egyptische Sinaï, de Strook van Gaza, de westelijke Jor- daan-oever en de Syrische Hoogte van Golan. Maar, zegt Dajan, Israël moet geen van de 44 coöperatieve gemeen telijke stedelijke en para-militaire Joodse buitenposten die het tot nu toe in de bezette gebieden heeft opge bouwd teruggeven. De kwestie is, al dus Dajan kort geleden op een partij- bijeenkomst, 'of wij op willen houden of het maximum willen bereiken dat mogelijk is onder de huidige omstan digheden op politiek democratischs en veiligheidsgebied. Dit zijn allemaal as pecten die een basis voor vrede zullen bieden.' 'Het zou immers kunnen blijken dat bij het voorbijgaan van de jaren de joodse dynamiek zich zal manifeste ren. De vrede met de Arabieren nog zal uitblijven en de gebieden over de status waarvan nog moet worden be slist, door een proces van 'kruipende annexatie' zullen inkrimpen. De Ara bische gebieden zullen kleiner wor den. En dat zie ik niet als zo'n drei gende mogelijkheid', zo vervolgde Da jan. Als onderdeel van zijn plan pleitte Dajan voor de aanleg van een haven aan de Middellandse Zee aan de kust van de Sinaï en 'n paar kilometer ten zuiden van de bezette Strook .van Ga za. Dajan vooreiet dat er tegen het eind van deze eeuw 230.000 Joden in de havenstad, Yamit genaamd, zullen leven. De minister drong ook sterk aan op opheffing van een verbod voor Joodse particulieren, rechtstreeks grond die Arabisch eigendom is, in de bezette gebieden te kopen. Mevrouw Meïr handhaafde echter in juni haar steun aan het verbod, waarop Dajan zijn voorstel tot ophef fing introk. Voor deze plannen ondervindt Dajan de felste tegenstand van de minister van financiën, Pinhas Sapir, woord voerder van diegenen in de partij die menen dat een eventuele veilige vre de het teruggeven van de meeste ver overde gebieden zou rechtvaardigen. Dynamiet Sapir uitte ook zijn vrees dat geleide lijke integratie van de 'miljoen Ara bieren in de betrokken gebieden, vooral als zij niet de rechten van het Israëlisch burgerschap zouden krijgen, Minister Pinhas Sapir: vrede via teruggeven van bezet gebied. dynamiet zou zijn voor het opblazen van het land als die gebieden blijvend tot een Joodse staat zouden moeten behoren. Om beide partijen te vereoenen na men de ministers van - de Arbeiders partij onlangs een diplomatiek opge steld memorandum aan dat echter be doeld was om Dajan ten dele tevreden te stellen. Het document pleitte onder andere voor versnelde plannen en opbouw van Yamit zonder aan te geven, hoe groot de havenstad eventueel zou zijn. Ook werd goedkeuring gehecht aan gecontroleerde particuliere en collec tieve grondaankopen 'mits deze be doeld waren voor constructief gebruik en na bestudering van de politieke en veiligheidsaspecten.' De krachtproef voor Dajans actie zal komen als de partij in september op een Conventie haar programma zal opstellen. Sapir zal dan met steun van andere ministers aandringen op een koers, meer in de lijn van de 'dui ven.' Maar tegenstanders van Dajan bren gen in herinnering dat een eerder dreigement van Dajan (vóór de alge mene verkiezinen van 1969) uit het kabinet te zullen treden, alleen maar onderdrukt werd door te voldoen aan de eisen van de minister van defensie. Het programma werd toen gewijzigd om te verklaren dat Israël onder geen beding de Hoogte van Golan, de Strook van Gaza of Sjarm-el-Sjeik aan de zuidelijke punt van de Sinaï zou teruggeven. Daarom zijn de duiven nu bezorgd dat er terwille van Dajans 'kruipende annexatie' meer amendementen in de maak zijn. Thomas Ackerman is correspondent in Tel Aviv van het Amerikaanse persbureau United Press International (UPI). PEKING (UPI) De verbannen prins Norodom Sihanoek heeft gis teren verklaard, dat de Cambodjaanse rebellen in december een mas sale aanval op Phnom Penh zullen lanceren, met directe militaire steun van Noord-Vietnam. China zal betalen voor de Noordvietname se wapenleveranties. De zwaarste bom uit de reeds twee weken durende golf van aansla gen ontplofte gisteren voor een hotel in het centrum van Londen. Er werd veel materiële schade aangericht door de explosie, die door de hotelportier werd omschreven als 'een kudde olifanten op het dak'. De gasten kregen acht minuten om het hotel te verlaten, voordat de krachtige boni ontplofte. De politie vermoedt dat de aanslagen het werk zijn van IRA-sympathisanten. PARIJS, NEW YORK (Reuter, UPI) De Franse regering zal haar wapenleveranties aan Libië niet staken, ook niet nu Libië en Egypte een unie gaan vormen. De prins zei dit in een exclusief in terview met UPI-correspondente Sylvana Foa. Sihanoek meende dat een dergelijke aanval niet in strijd is met de Parijse vredesakkoord van ja nuari, aangezien de munitie afkomstig is van voorraden van de Noordvietna mezen in Zuid-Vietnam. 'We tekenden begin augustus een overeenkomst en de Noordvietnamezen en de Viet Cong zijn reeds begonnen ons te be voorraden uit de depots in Zuid-Viet nam', aldus Sihanoek. 'U moet dit nieuws aan Sirik Matak vertellen, dat zal hem veel plezier doen', schaterde Sihanoek. Brigade-ge neraal Sirik Matak is een neef van de prins en een van de mannen achter de staatsgreep van 1970, die Sihanoek ten val bracht. 'Het nieuws zal Nixon ook genoegen doen', lachte de prins. BELEID PEKING China is bereid Noord-Vietnam com pensatie te geven voor zijn leveranties aan de Cambodjaanse rebellen. 'Direc te wapentransporten uit China zijn niet mogelijk, omdat de Chinezen de Noordvietnamzen niet willen vragen hun grondgebied te schenden. Boven dien heeft de regen die Ho Tsji Minh- route zeer modderig gemaakt". De prins zei dat de Chinese politiek ten opzichte van de Cambodjaanse rebel len eningszins beperkt werd door Pe- kings verlangen naar goede betrekkin gen met Amerika. 'Ik moet er echter op wijzen dat ik noch China, noch Noord-Vietnam be kritiseer omdat zij hun betrekkingen met de Verenigde Staten willen nor maliseren. Wij moeten ieder over on ze eigen toekomst en onze eigen poli tiek beslissen en aangezien ik niet wens dat China of Hanoi onze toe komst en onze politiek bepalen, kan ik hen niet bekritiseren voor hun be leid. Zij hebben nooit onze rechtvaar dige strijd bedrogen en zij steunen ons zelfs nu volledig'. AMERIKAANSE WAPENS De prins vertelde dat de Cambodjaan se rebellen hun plannen voor een aanval op Phnom Penh hadden uitge steld, vanwege het gebrek aan zware wapens en munitie. 'Maar iedere dag maken onze troepen steeds meer mo derne wapens buit op de troepen van Lon Nol. Op het ogenblik gebruiken we bij onze pogingen Kompong Tsjam te bevrijden, Amerikaanse 105 howit- zer-kanonnen'. Met een glimlach voeg de hij eraan toe: 'Dank zij Lon Nol en Nixon zullen we nooit een muni tietekort hebben. Zij geven ons aan vullende voorraden onvrijwillig'. pens koopt tegen Irak en naar Irak, dat zich bewapent tegen Pereië. 'We bewapenen ons meer tegen elkaar dan tegen Israël', aldus Heykal, die erop aandrong een gezamenlijke Arabische wapenaankoop-commissie op te rich ten. Het aantal wapens in Arabische handen zou op die manier vele malen groter zijn dan dat van Israël. LIMA (Reuter) De linkse militaire regering van Peru heeft bijzonderhe den bekendgemaakt over een ontwerp van wet dat de leiding van fabrieken in handen legt van de arbeiders en overneming van bestaande bedrijven door de werknemers mogelijk maakt. Aan de overneming van de bedrijven is de voorwaarde verbonden dat een meerderheid van aandeelhouders er mee akkoord moet gaan en de econo mische en financiële basis van het be drijf gezond moet zijn. Wanneer het gaat om nieuwe, door arbeiders op te richten fabrieken, voonaiet het wetsontwerp in een offi cieel onderzoek naar de levensvatbaar heid van zo'n bedrijf. Voorgesteld wordt de oprichting van een 'fonds voor maatschappelijk be- zifvoor het op de been helpen van bedrijven met een arbeidersdirectie. ADVERTENTIE C^ENSKASTEN-KEUKENSKASTEN- 2 Hebt u een eigen zaak en jr zoekt u assortimentsuitbreiding? U Of wilt u een eigen zaak gaan opbouwen? Bruynzeel is de grootste fabrikant van keukens m kasten in Nederland. Er worden meer Bruynzeel keukens en kasten verkocht dan van enig ander merk. En omdat de vraag nog steeds sterk stijgt,willen wij graag ons distributie-net uitbreiden. Wie een goede boterham wil verdienen In de verkoop van praktische, mooie en vooral betaalbar* keukens en kasten, die belt meteen: 01640-38666, toestel 344,of schrijft naar: Wattweg •NI31SVMSNQMD3M Bruynzeel Keukens B.V.. Wattweg 17, Bergen op Zoom C. •N3ISVM-SN3YN' HONGKONG (Reuter) Premier Tsjoe En-lai heeft het Chinese volk gewaarschuwd tegen een verrassingsaanval van de Sowjet-Unie. Tsjoe deed dit in een rapport aan het tiende partijcongres, dat gis teren door het persbureau Nieuw China werd verspreid. Een groot gedeelte van het rapport werd in beslag genomen door een bit tere afkeuring van Rusland. 'Wij moe ten volledig voorbereid zijn op iedere agressieoorlog, die het imperialisme kan ontketenen en in het bijzonder tegen een verrassingsaanval op ons land door het Russische revisionisti sche sociale imperialisme', verklaarde Tsjoe. De Chinese premier beweerde dat Rusland 'Tsjechoslowakije was binnen gevallen en had bezet, grote hoeveel heden militairen langs de Chinese grens had samengetrokken, troepen had gestuurd naar de Volksrepubliek Mongolië, de verraderlijke Lon Nol- kliek had gesteund, de Poolse arbei ders rebellie had onderdrukt, in Egypte had geïntervenieerd, Pakistan had geamputeerd en subversie had uitgevoerd in vele Aziatische en Afri kaanse landen'. Over het Russisch-Chinese grensge schil zei Tsjoe: 'Moet China al zijn grondgebied ten noorden vam de grote muur aan de Russische revisionisten geven om te tonen dat wij voorstan ders zijn van de vermindering van de spanningen in de wereld en dat wij de betrekkingen tussen China en Rus land willen verbeteren? Het Chinese volk kan niet bedrogen of bang ge maakt worden'. NIET AANVALLEN Tsjoe herhaalde dat de betrekkingen met Rusland genormaliseerd op basis van China's 'vijf punten van vreedza me coëxistentie' en dat het grensge schil zonder dreigementen moet wor den geregeld. Maar hij voegde eraan toe: 'Wij zullen niet aanvallen, tenzij wij aangevallen worden. Als we aan gevallen worden, zullen we zeker een tegenaanval uitvoeren. Dat is ons principe en we menen wat we zeg gen'. De Chinese premier verklaarde dat Rusland en Amerika elkaar altijd zul len bestrijden, maar dat hun 'samen gaan' een verwijzing naar de recen te besprekingen tussen Breznjew en Nixon slechts tijdelijk was. 'Strate gisch gezien is Europa het sleutelge- bied in hun strijd', meende Tsjoe. Het Westen had altijd geprobeerd de Russen naar China te drijven en 'Chi na is een aantrekkelijk stuk vlees, dat begeerd wordt door allen. Maar dit stuk vlees is taai en jarenlang heeft niemaftd er in kunnen bijten'. •NOODZAKELIJK' Over de besprekingen met Nixon en Kissinger, merkte Tsloe on dat 'nood zakelijke compromissen nftsen revolu tionaire landen en imperialistische landen onderschelden dienen te wor den van besprexingen en compromis sen tussen het Russische revisionis me en het Amerikaanse imperialisme'. KARATSJI (AP)Meer dan 10 lei ders van het Verenigde Democratische Front dat oppositie voert tegen pre mier Zoelficar ali Bhoetto zijn gear resteerd sinds het front vijf dagen ge leden met een burgerlijke ongehoor- zaamheidscampagne begon. In Lahore doorzocht de politie don derdag het hoofdkwartier van het Front en arresteerde 65 leiders van de beweging. Arrestaties zijn ook ge meld uit Karatsji, Moeltan en enkele andere steden. Het fronit, een coalitie van verschillende oppositiepartijen, begon zijn campagne uit protest tegen een verbod door de regering van openbare bijeenkomsten en optochten. Ook streefde het naar de vrijlating van gevangen gehouden politici. De leden van het Front werd opgedra gen om zich ami arrestatie bloot te stellen door het verbod te overtreden. Tot dusverre zijn alleen leiders van het Pront gearresteerd in de provin cies Poendjaab en Sand, hoewel de op positie in de twee andere Pakistaanse provincies, Baloechistan en de noord westelijke grens, ook bijeenkomsten en demonstraties hebben j Transplantatie ORLANDO (AP, UPI) Ouders van een Amerikaanse jongeman, die hope loos was epwond door een verkeerson geval, hebben de doktoren opgedragen de pogingen de jongen kunstmatig in leven te houden op te geven, zodat zijn nieren het leven zouden kunnen schenken aan twee mensen. Kort daar op werden zijn nieren verwijderd. Eén werd overgeplant op een 40-jari- ge vrouw, die het thans goed maakt De ander werd naar een ander zieken huis gebracht voor een tweede tran splantatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9