Roolvink: ook negatieve kanten in China ontdekt dichtbij Commentaar Overwinnen van materiële ellende torenhoge prestatie Hoopvol teken Gezonde dwang Partij beheerst alles, van de wieg tot het graf +++oproep toeristen+++ weerrapporten het weer vreemd geld Zomer vrij warm Strandverwachting Zeilverwachting vrouw zijn in chili niet leuk slapeloos staart help TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND/'COMMENTAAR T5/K7 Het communiqué over het beraad tus sen mgr. Gijsen en de Limburgse de kens mag als een hopvol teken wor den geïnterpreteerd - in die zin dat in dit stuk wordt erkend dat een moeilijk en gecompliceerd probleem ook als zodanig moet worden behan deld en niet in de sfeer van een ulti matum, en vooral omdat de bisscop en de dekens verband hebben gelegd, met de kerk elders, niet louter een lo cale oplossing hebben nagestreefd. Er valt in het communiqué een erken ning te lezen van de pluriformiteit van de rooms-katholieke kerk ook in Limburg en een erkenning dat de universaliteit die de rooms-katholieke kerk wil belijden, niet alleen door de paus van Rome wordt zichtbaar ge maakt, maar mede en evenzeer door de collegialiteit van alle bisschoppen. Er valt ook iets in te herkennen van de zorg, die in de vorige eeuw bij de strijd in de hervormde kerk van ons land werd verwoord door Hoedemaker in het klassiek geworden 'heel de kerk en heel het volk.' Immers: de aanvan kelijk in Limburg nagestreefde oplos sing van de moeilijkheden zou, hoe dan ook, haar invloed hebben doen gelden in de andere Nederlandse bis dommen (en misschien door de excen trische ligging van Limburg ook in België en Duitsland). Van die feitelijke en historisch ge groeide situatie kan en mag de rooms- katholieke kerk van Limburg zich niet losmaken. In zoverre dat wordt er kend in het communiqué van donder dagavond, mag er voorlopig van een hopvol teken worden gesproken. Het valt te waarderen dat de troika van het ministerie van volkshuisves ting (Gruijters, Van Dam Schaefer) blijkens de nota 'woningbouw in de ja ren 19741977' een verplichting wil invoeren tot woningverbetering en -on derhoud. Natuurlijk is een verplichting en een dwang altijd vervelend en op zichzelf te misprijzen, maar de thans waar neembare praktijk (in tal van grote steden met name) en een zorg voor een verre toekomst rechtvaardigen in dit geval zeker een hoeveelheid dwang. Het valt namelijk steeds meer waar te nemen dat grote institutionele beleg gers zich van hun woningvoorraad proberen te ontdoen omstreeks de tijd dat de kosten van het onderhoud de exploitatie van de woningen wat min der aantrekkelijk of lucratief maken. Dat heeft dikwijls tot gevolg (of dat nu de bedoeling is of niet, doet min der ter zake; de praktijk valt in talrij ke plaatsen waar te nemen) dat de huizen in handen van speculanten val len die er alleen maar belang bij heb ben een zekere tijd een zeker rende ment van de woningen te hebben en voor de rest op zo snel mogelijke ver krotting en sanering spelen. Met andere woorden: op het ogenblik dat de woning een goede huisbaas no dig heeft om het sociale goed van het wonen veilig te stellen, komt het voortbestaan van het huis zelf in de gevarenzone. Die tendens zal zich door allerlei ont wikkelingen binnen het bouwbedrijf zelf nog versterken. Alle roepen om productieverhoging en verbetering van methoden in de bouw hebben wei nig resltaat gehad, en dus nog alleen maar op het terrein van de nieuw bouw; niet bij het onderhoud van hui zen. Die ontwikkeling op haar beurt ver sterkt weer de neiging om het huis te gaan zien als een gebruiksvoorwerp als alle andere, dat na een zekere pe riode kan worden weggeworpen en vervangen door een ander terwijl (ook nu nog) onverkort kan worden vastgehouden dat een huis met goed en regelmatig onderhoud een levens duur kan hebben van honderd of misschien nog wel meer jaren. Voorkomen moet worden dat de nei ging het huis en de bebouwde om geving te zien als een wegwerp- product om zich heen grijpt en dat de steden met al hun historische en cultu rele verworvenheden, ook in de bouw, verworden tot een permanente bouw plaats waar niemand zich meer thuis voelt, behalve een paar doorgewinter de speculanten. Wij stipten in één zin al even de his torische en culturele verworvenheid aan die in het bebouwde opgesloten kan liggen. Zo gaat het er evenzeer om te voorkomen dat alle wijken ge lijkvormig worden en dat overal het kleinwinkelbedrijf wegvalt en de voor zieningen worden overgelaten aan de steeds belangrijker wordende groot winkelbedrijven. Het is een heel verhaal, maar om al deze facetten en het behoud op lange termijn van wat velen in onze steden en dorpen lief is (en de groep die er van houdt en het ziet, wordt steeds groter) zal een onderhoud- en verbete ringsplicht voor de snoodaards onder de huiseigenaren alleen maar gunstig werken. En verder zijn wij van mening dat met deze nota van Gruijters, Van Dam Schaefer het in het verleden zo dik wijls ten onrechte misprezen beleid van minister Schut op gelukkige wijze wordt voortgezet Van onze parlementsredactie HILVERSUM Eén van de klei ne dingen die het AR-Tweede Ka merlid B. Roolvink zich herin nert van zijn bezoek als lid van de parlementaire delegatie aan China is zijn ontmoeting met een 87-jarig vrouwtje in een kleine commune in de buurt van Peking. Het vrouwtje, een wdduwe, zat in een van de woningen van de commune, in een minuscuul kamertje te werken aan een spinnewiel dat nog uit de middeleeuwen scheen te dateren. Ze zat gestaag, maar hard te werken, zo dat bij Roolvink de vraag opkwam of ze met een liefhebberij bezig was dan wel dat zij nog zoiets als een beroep uitoefende. Uit het antwoord bleek dat de hoog bejaarde vrouw wel degelijk aan het produceren was. In formele zin deed ze het vrijwillig, maar in werkelijk heid kon ook zij niet uit onder de eis dat van iedereen die er nog maar een beetje toe in staat is, een prestatie ten dienste van de vooruitgang wordt gevraagd. Niemand, ook dit vrouwtje niet, kan zich onttrekken aan de soci ale druk die tot het leveren van pres taties dringt Roolvink vertelt dat hier het hart van het Chinese systeem wordt geraakt en dat is wat de gemeenschap, de samen leving, van a tot z en tot in de klein ste onderdelen toe volstrekt beheerst en dat de communistische partij vol gens de Leninistiseh-Marxistische be ginselen, vertaald door voorzitter Mao, een muurvaste greep op het leven heeft. Het AR-Kamerlid komt met dit ver haal als wij hem voorleggen dat vol gens alle verhalen van de China-reizi- gers het leven in de volksrepubliek wordt gekenmerkt door een sober heid, gemeenschapszin, blijmoedigheid en een gebrek aan persoonlijk winst bejag die wij, in het 'christelijke' wes ten bij lange na niet bereikt hebben. Roolvink bevestigt die verhalen; hij bekent zelfs dat hij zo nu en dan heeft overdacht dat het leven in de eerste christengemeenten ongeveer zo moet zijn geweest: onbezorgd, afge wend van uiterlijke schijn, toegewijd aan de samenleving en aan elkaar, zonder honger maar ook zonder over daad, onbezorgd en met plezier in het vaak harde werk. Misschien is ook een overeenkomst dat het leven in China sexloos schijnt te zijn. Vrou wen en mannen zijn amper verschil lend gekleed, zij doen, op het land of in de fabriek, precies hetzelfde werk. Mannen trouwen niet voor hun 26ste, vrouwen niet voor hun 24ste levens- sjaar. Voorechtelijk geslachtsverkeer is er niet, wordt althans streng afge keurd. 'Een gedwongen huwelijk is een publieke schande, zo wordt het in de stad en op het platteland aange voeld', zegt Roolvink, ook al voegt hij naarmate hij dieper doordrong in het systeem van de Chinese samenleving. De alomtegenwoordigheid van de par tij heeft soms komische trekken, zoals in die wijk in Peking waar de delega tie kennis heeft gemaakt met een vrouw die onder meer tot taak had, ruzies tussen buren en zelfs echtlie den te beslechten. Ernstiger is al dat de mensen in het produktiesysteem worden ingezet en overgeplaatst waar de partij hen belieft neer te zetten. Sollicitaties bestaan niet. Roolvink zegt dat hem nooit duidelijk is geworden hoe de revolutionaire co- mité's die in het zeer gedecentrali seerde China de communnes of stads wijken besturen, tot stand komen. In China hebben ze het over vrije ver kiezingen, maar Roolvink vermoedt dat dit begrip daar een andere inhoud heeft dan in het Westen. In elk geval loopt de lijn van de partij er dwars doorheen, ook al is lang niet iedereen lid van de partij. Geen enkele marge En de partij duldt geen enkele afwij king van de officiële koers, er is geen enkele marge. De partij wijst elke vierkante centimeter van de weg van de wieg tot het graf. Al op de kleu tercrèches waar de kinderen veitolij- ven terwijl vader en moeder werken, begint de indoctrinatie en wordt de gehoorzaamheid aan de wetten van Mao er 'ingedrild', zoals Roolvink het zegt. De ordelijkheid en discipline van die kleuterklasjes is naar Neder landse maatstaven dan ook onvoorstel baar. Ook later is afwijking van de lijr on mogelijk, wie toch uit de pas loopt of probeert te lopen, wordt net zolang bepraat tot hij op het rechte pad is teruggekeerd. Lin Piau, eens de rech terhand van Mao, een man met grote verdiensten voor de opbouw van Chi na, is wegens zijn ongehoorzaamheid gestraft met de benoeming tot 'eeu wig verrader' Roolvink onderkent hier weer een religieus element: Lin Piau is voor eeuwig verdoemd. Geen vrijheid B. Roolvink: religieus element hieraan toe dat voorbehoedsmiddelen vrij en op grote schaal verkrijgbaar zijn en dat abortus vrij is. De over heid hangt strenge zeden aan, maar ziet ook gaarne dat de gezinnen niet al te groot worden. Moet de overheid veel moeite doen om het volk zo keurig in het gelid te houden? Springt er nooit hier en daar iemand uit de band of vinden de mensen het zelf het prettigst zo? Roolvink weet het na slechts een dag of tien in China te hebben rond gekeken natuurlijk niet nauwkeu rig. Wel vermoedt hij dat de Chinees een ander type mens is en dat de ziel van het Chinese volk blijkbaar ont vankelijk is voor de religieuze toon in het systeem van de communistische partij van voorzitter Mao. Werklust Roolvink Is vol bewondering voor de opgewekte werklust en discipline die hij heeft waargenomen. Dat in een sa menleving van 750 miljoen mensen de honger en materiële ellende is over wonnen acht hij een torenhoge presta tie, van de gezondheidszorg in China is hij zeer onder de indruk. De harte lijkheid van zijn gastheren en van de mensen met wie hij en zijn collega's hebben mogen rondkijken, was over stelpend. Maar hij getuigt ook dat hij meer negatieve kanten heeft ontdekt, Het is een systeem dat zich geen vrij heid van vereniging en vergadering kan veroorloven en evenmin vrijheid van godsdienst, hoewel dat laatste recht wel in de grondwet wordt gega randeerd. Roolvink denkt echter dat daar in de praktijk weinig van te recht komt. Hij heeft op de zondag van het bezoek in Peking een soort Presbyteriaanse kerk bezocht die voornamelijk wordt gebruikt door de diplomaten. Er waren 25 of dertig kerkgangers, met slechts vijf Chine zen, onder wie wel de predikant en de pianist. De diplomaten wisten van het bestaan van andere kerken niet af. Roolvink gelooft dat de partij zich het risico niet kan veroorloven, een christelijke kerk van enige omvang te tolereren. Hij heeft dan ook de in druk dat christenen het in China moeilijk hebben. Roolvink: 'Ik beweer niet dat wij niets van China kunnen leren en he lemaal niet dat wij, in het Westen, het Koninkrijk Gods verwerkelijkt hebben. Maar ik ben toch blij dat ik er niet hoef te wonen'. De onderstaande person'en wordt dringend verzocht de ANWB-Alarmcentrale In Den Haag te bellen (tel: 070-264436). DUITSLAND fam. F. van Erve-Van der Elshout. Tilburg, metaUlc blauwe Sim- ca 1301, 25-39-JE. ZWITSERLAND H. Veenstra, BUthoven, beige VW. SPANJE W. N. Streng, Gouda, grijze Ford Taunus 12M (stationcar), 55-21-VA. ITALIë Fam. Pangemanaann, Arnhem, lichtblauwe Opel Kadett, 61-70-HL. HONGARIJE Fam. J. T. H. NIJhuls-Van Houten, Arnhem, donkerblauwe VW 1600. Weerraporten van hedenmorgen 7 u., max.temp. en neerslag van afgelopen 24 uur: Amsterdam hailf bew. 20 0 De Bilt mist 19 25 Deelen mist 17 6 Eelde onbewolkt 19 0.6 Eindhoven licht bew. 20 1 Den Helder half bew. 17 0.2 Luchth. Rtd. regenbui 18 0.4 Twente licht bew. 18 1 Vlissingen zwaar bew. 19 0.3 Zd.-Limburg zwaar bew. 20 4 Aberdeen regen Barcelona zwaar bew. 27 0 Berlijn regen 20 3 Bordeaux licht bew. 22 3 Brussel half bew. 20 4 Frankfort regen 21 21 Genève regenbui 23 0.6 Helsinki zwaar bew. 19 0 Innsbrück regen 23 17 Kopenhagen licht bew. 18 0.1 Lissabon onbewolkt Locarno zwaar bew. 25 0.6 Londen zwaar bew. Luxemburg half bew. 16 5 Madrid onbew. 33 0 Malaga licht bew. 30 0 Mallorca zwaar bew. 29 2 MUnchen regen 22 34 Nice zwaar bew. 27 0 Oslo regen 15 21 Parijs licht bew. 21 0.2 Rome zwaar bew. 29 0 Split onbewolkt 27 0 Stockholm regen 20 0.1 Wenen zwaar bew. 24 0 Zürich regenbui 22 4 Casablanca licht bew. 28 0 Istanboel zwaar bew. 25 0 Las Palmas onbew. 28 0 New York onbew. Tunis licht bew. 31 0 AMSTERDAM Zij die vandaag vreemd geld kopen en verkopen kun nen rekenen op de volgende koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld opbrengt, het tweede wat het kost Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudos Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Zweede kronen Noorse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings 2.61-2.71 6.50-6.80 6.94-7.19 107.50-110.50 43.0046.00 10.90-11.90 2.59-2.69 60.75-62.75 87.25-90.25 62.75-64.75 47.0049.00 45.2547.25 14.75-15.05 (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen). HOOG WATER HZ 2 september: Vlisstngen: 4.53-17.09: Haring- vlietsluizen: 6.35-18.54: Rotterdam: 7.51-19.55; Scheveningen: 6.03-18.22: IJmuiden: 6.43- 19.02: Den Helder: 10.56-23.16; HarUiïgen: 1.13-13.06; Delfzijl: 3.03-15.10. 3 september: Vlissingen: 5.30-17.51: Haring- vlletslulzen: 7.12-19.31; Rotterdam: 8.25-20.32; Scheveningen: 6.35-18.56; IJmuiden: 7.19- 19.40; Den Helder: 11.17-23.35; Harllngen: 1.39-13.37; Delfzijl: 3.35-15.46. 4 september: Vlissingen: 6.17-18.47; Haring- vlietsluizen: 7.54-20,14; Rotterdam: 9.03-21.17; Scheveningen: 7.17-19.43: IJmuiden: 8.04- 20.30; Den Helder: 11.39-23.57; Harllngen: 2.02-14.06: Delfzijl: 4.09-16.24. Van onze weerkundige medewerker Eerder deze week hebben we aan de zomer van 1973 een vijfde plaats kun nen uitreiken op de ranglijst van mooiste zomers van deze eeuio, en een derde over de laatste vijftig jaar. Dit aan de hand van een eindcijfer, ver kregen na verwerving van het surplus aan zonneschijn en temperatuur plus het neerslag tekort in casu het over schot aan droge dagen (zo zeer ge waardeerd door de vakantieganger). Wat pure warmte betreft heeft de huidige zomer zich helemaal niet zo uitzonderlijk gedragen. Voor een on derzoekje gaan we uit van het begrip: warmtegetal. Dit wordt verkregen door van elke warme zomerdag het meerdere van de gemiddelde etmaal- temperatuur van 18 gr. Celsius te ne men en dit bij elkaar op te tellen. Een voorbeeld: een etmaalgemiddelde van 18.7 gr. Celsius levert 0.7 gr. op, één van 22.1 gr. C. 3.1 gr. De huidige zomer bereikte een totaalscore van 63 op 33 warmtedagen. Dat is meer dan in 1972: 38 (15 dagen) en 1971: 42 (12) dagen kort maar hevig dus. De huidige zomer was echter minder icarm dan het seizoen van 1970: 63 (39 dagen) en 1969: ruim 99 (42 da gen), alles geldig voor De Bilt. De zo mers van 1959 en 1947 haalden een score (mei en september meegere kend) van respectievelijk 100 (42 da gen) en 222 (70). De zomer van 1911 kwam tot 135. Vandaag wordt het wat warmer in een zogenaamde warme sec tor van een diepe IJslanddepressie. Bij zonnige perioden loopt de tempe ratuur op tussen 20 en 23 graden en het blijft op de meeste plaatsen droog. Gisteravond daalde overal op de Britse eilanden de barometer, maar Engeland en Zuid- en Midden-lerland gaven toen droog weer. Zondag na dert een nieuw regengebied uit het westen en dan wordt de regenkans weer groter. Hoe noordelijker op de Britse eilanden, hoe meer water: de meeste neerslag werd gisteravond ge meten in het uiterste noorden van Schotland: Sule Skerry 30 mm, Kir kwall (Orkaden) 27 mm en Cape Wrath 23 mm neerslag. Vandaag droog met zonnige perioden en een stevige zuidwesten wind. Lucht: circa 20 graden, zeewater 19. Vandaag zuidwesten wind maximaal 5 of 6 (krachtig). onder redactie van loes smit In Chili worden stripverhalen ge maakt, waarin problemen uit het leven van alledag aanschouwelijk gemaakt worden. Die strips worden verspreid via jongerenorganisaties en zijn bij kiosken te koop, zodat iedereen makkelijk deze geïllu streerde leerstof tot zich kan ne men. De KWJ (katholieke werken de jongeren) zijn op het (goede) idee gekomen sommige van deze strips te vertalen en in ons land in omloop te brengen. De eerste Chilistrip ging over de woning nood en werd in 3000 exemplaren verspreid, vooral via vormingscen tra. De tweede strip is net uit en gaat over vrouwenemancipatie. Het ver haal gaat over twee vrouwen, van wie de een met een rijke man trouwt en van een koude kermis thuiskomt; de andere vrouw trouwt met een arm persoon en heeft het ook niet prettig. De man nen blijken volgens de wet alle macht over hen te hebben en als de vrouwen iverk willen zoeken om tenminste uit de geldproblemen te komen lukt dat niet, omdat ze te weinig geleerd hebben. Bovendien vinden werkgevers xoerkende vrou- toen een noodzakelijk kwaad dat vooral niet gestimuleerd moet wor den, omdat het hun (naar ze zeg gen) geld kost. De twee sneue vrouwen besluiten zich niet in slaap te laten sussen door romanti sche tv-series, romannetjes en ge zeur over de mode, maar massaal in opstand te komen en zelf iets te gaan doen aan verbetering van hun rechten. Eeinde van de strip. De KWJ wil deze strips niet alleen als aardige illustraties zien, maar spoort de lezers aan de Chileense situatie te vergelijken met de toe stand in Nederland. En als mocht blijken dat het ook in ons land al lemaal niet zo prettig is voor vrou wen (en dat zou er inderdaad wel eens in kunnen zitten) dan toil de KWJ graag dat de lezers proberen tot aktie te komen. De strip over de twee vrouwen (onder de titel De Grote Waar heid) werd in Chili begin vorig jaar verspreid. Met hulp van een vrouw die de toestand in Chili goed kent vertaalde de KWJ de strip en paste hem aan aan Neder landse toestanden. Het NVV-vrou wensecretariaat heeft inmiddels 1500 exemplaren van de vrouwen strip afgenomen om die te gebrui ken in gespreksgroepen, waarbij de vrouwenproblematiek aan de orde komt. De strips zijn voor drie kwartjes te bestellen bij de KWJ in Utrecht, Oorsprongpark 9. 'Ik heb hier al negentien vrouwen en als ik de twintig vol maak, verplicht de wet mij een crèche op te richten en dat kost veel geld!' Met dat argu ment van de fabrieksdirecteur kan een van de twee vrouwen die het in het Chileense stripboekje De Grote Waarheid zo moeilijk hebben, wel weer opkrassen. Ze krijgt geen baantje, alleen omdat ze een vrouw is (zie ook 'Vrouw zijn in Chili niet leuk'). Een enig plannetje van het natio nale feestcomité om één gemeente uit honderden ge,interesseerden te loten en dan de jubilerende konin gin en haar gezelschap daar een dagje feest te laten vieren. Maar wel een dagje waarover nu al in het hele land hoofden worden ge broken. 'Dat wordt in zo'n plaatsje nog een hele nachtelijke extra or ganisatie, dat kun je rustig aanne men. De koningin komt toch min of meer onverwacht, dus zo'n bur gemeester doet geen oog meer dicht', heeft freule Wttewaall van Stoetwegen (in de NCRV-gids) al gezegd. Want wat er uit de loterij bus komt zal dinsdagavond pas be kend worden en dan rit er voor de gelukkige nog maar één nachtje tussen dan en de komst van de ko ningin. Is die gelukkige toevallig een grote stad, dan zal het nog wel te regelen rijn. Maar wat moet een kleine plaats als die aangewezen wordt? Waar haal je In een dorp zo gauw feestruimte en mensen vandaan om honderden gasten te kunnen ontvangen? Hoeveel burge meesters zullen nu al nachtenlang slapeloos woelend doorbrengen, piekerend over hun eventuele toe spraak? In de provincie Utrecht rijn 23 van zulke kleine gemeenten, waar de oranjeverenigingen zich als ge gadigden hebben aangemeld, en die dus een van allen uitverkoren kunnen worden. Burgemeester Zielhuis van Benschop (een plaats je met zo'n 2500 inwoners)! heeft er nog niet wakker van gelegen. Benschop hepft de zaalruimte niet voor het opsvheppen maar, zegt de burgemeester nuchter, 'als er een paar honderd mensen zijn, en de koningin en nog een stuk of hon derd kunnen er in, dan moet de rest maar buiten wachten. Het zou natuurlijk een hele eer voor de ge meente zijn en als het ons over komt zullen we moeten improvise ren. Als de koningin meent dat ze naar een kleine gemeente kan ko men, zou het wel gek zijn als wij verstandiger wilden zijn en zouden zeggen: koningin, dat kan niet Trouwens, de koningin zal zelf heus niet zo'n accomodatie ver wachten als in een grote stad. We zullen gewoon roeien met de rie men die we hebben'. Airborne Wie hard voort maakt, kan vandaag nog meelopen in de Airborne wandeltocht, die in Oosterbeek van start gaat De rou tes van tien, vijftien en vijfentwin tig kilometer gaan langs de belang- grijkste punten, waar de luchtlan dingstroepen in 1944 slag leverden. - Wippen - Wie een eigen Woopy Wip bezit - zo'n wiebelplankje als in Zeskamp is gebruikt - mag woensdag meedoen aan de door Oranje-comité's georganiseerde wip-wedstrijden. Wie het vlugste voort kan wippen, kan een van de vele grote prijzen winnen. Een Woopy kost bijna een tientje, maar de snelste Mister Wip en Miss Woop mogen dan ook per KLM naar Curacao. Koopstrookje bij het oranjeoomité inleveren. Bijna driehonderd kilometer van Katmandoe, de hoofdstad van Ne pal, blijkt een measje van een jaar te wonen met een vrij lange staart. Aan het uiteinde zit een toefje haar. Het kind heeft verder een volkomen normaal lichaampje, maar naarmate ze groter wordt groeit ook haar staart. Het aan- groeisel is nu al vijfenveertig cen timeter lang. Tultpa Vermelha, de 'rode tulp' - verzetsorganisatie van Portugezen buiten Portugal zoekt medewer kers. Mensen die een handje wil len helpen met allerlei redactione le werkjes voor het hier eens per kwartaal verschijnende Portugal Bulletin, met typewerk of vertalin gen uit het Frans en Engels, kun nen via postbus 12039 in Amster dam contact met de beweging op nemen. Ook mensen van buiten de hoofdstad rijn welkom; die zouden bijvoorbeeld aan de knipseldienst kunnen meewerken. Wie wel wil maar niet kan, kan altijd nog zelf een abonnement op het bulletin nemen; een tientje op postgiro 2465235 ten name van Tulipa Ver melha, Amsterdam, en je zit voor twee jaar goed. 'Hij vraagt of we per uur of per karwei willen betalen/

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7