CLUBSTRUCTUUR HOUDT SUBSIDIE OP Hockeypioeg finalist Afgang voor Benecke en Steenkist De jonge winnaar van Petropolis Met de trein eropuit? Pie Keizer enMühren m<t Ajax tejen NEC Olympisch kampioen West-Duitsland met straf ballen verslagen pectiebestum Werkt hard aan autonome wereldbeker 1973 amsterdam DOOR RUUD VERDONCK a a 1 i m 1 i I fü si X 2 IS a p ♦NS-Vakantiedagtochten ♦NS-Gezinskaart NS- MeerMan'sKaart voordelig uit met NS TROF/KWARTET ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 SPORT T25/K25 Gemeente Amsterdam zegt duidelijk 'nee' tegen financiële steun aan het betaalde voetbal AMS1RDAM Het ziet ernaar uit dat vax morgen weer over de in Span: geblesseerd geraakte Piet Kei zer eGerrie Mlihren kan beschikken. Beid spelers hebben de laatste dagen weenraktisch op volle kracht meege- speel Nochtans laat trainer Knobel de saenstelling van de voorhoede in de ctmoeting met NEC nog in het midch. Aangenomen wordt dat Ger- rie ïeton, Johnny Rep en Piet Kei zer It aanvalsfront zullen vormen in het adion De Goffert. Bij EC zal in ieder geval de deze weel weer onder contract gestelde Chri Kr onshorst weer van de partij zijn. Wie voor hem moet wijken houc trainer Meg de Jongh nog tot morjnmiddag geheim. Bijzonder snel verl*pt het genezingsproces van de aan .e meniscus geopereerde Jan Pe- ters.Vandaag maakt hij zijn rentree in ht jeugdteam van NEC. Overigens les Wever opnieuw het doel van Aja: verdedigen. Heinz Stuy heeft de traiing pas gisteren weer kunnen hervtten. Gisteren ook is Jan Mulder wee langdurig in het ziekenhuis on- iericht. Gebleken Ls dat zijn herstel naa wens verloopt. Na de 'Nacht van Swat' heeft het kwetsbare gewricht ®eei vocht meer afgescheiden en in de :omende drie weken zal Mulder rijn gewichtentraining tot een maxi- miu opvoeren om daarna weer met le nltallige selectie mee te gaan. toiler blessurezorgen komen 'Spitz' Kohi en Kees Rijvers aan de start in de interessante eredivisiewedstrijd vanmorgen, FC Twente-PSV. In Alk- mar verdedigt Cor Rijkers het doel van Go Ahead in de wedstrijd tegen AZ. Spijkerman heeft een tamelijk ernitige vingerblessure, die hem voor- lopg aan de kant hóudt. Feyenoord kont in zijn sterkste opstelling aan de itart tegen Haarlem, dat wellicht Peyi en Boshard moet missen. Trai ner Ron Groenewoud verandert zijn plo^, die MW zó knap versloeg, niet Hugo Hovenkamp ligt met zijn beei in een gipsbed en zal voorlopig voefbal kunnen vergeten. Bloemberg wordt daarom op het middenveld ge handhaafd. De tegenstander in het Oosterpark 'De Graafschap, mist in ie- Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het Amster damse college van B. en W. heeft het voorstel van zijn wethouder van sportzaken A. A. Verheij om de subsidieaanvrage van de be taalde voetbalclubs af te wijzen, overgenomen. Dal betekent dat FC Amsterdam af moet zien van de saneringssubsidie 450.000), waar het op grond van annonces, die eigenlijk alleen FC Amster dam uit de mond van de wethou der eVrheij optekende, recht meende te hebben. Die veronder stelling leidde overigens in een eerder stadium al tot een open lijke twinst tusen FC Amsterdams voorzitter Stoop en wethouder Verheij. Toen trok de heer Stoop zich, soals gemeld, zelfs terug om dat hij persoonlijke grieven meende te herkennen in de ge meentelijke weigering van finan ciële steun. Met die daad heeft Stoop de subsidie, zo blijkt nu, niet kunnen forceren. Met nadruk gaf wethouder Verheij aan, dat Stoops suggestie irreëel was. 'Ik vind het een dwaze veronderstel ling zelfs. Als dat zo zijn zou, zou ik ails stadsbestuurder niet het niveau hebben, dat je van een stadsbestuur der mag verwachten'. Vandaar dat de wethouder gistermid dag de afwijzing van de werkelijke nuances voorzag. De overwegingen, die het gemeentebestuur tot zijn voor de vooral FC Amsterdam en De Vole- wijckers teleurstellende beslissing hebben geleid, vloeien in de eerste plaats voort uit de algemeen, benarde situatie, die er in het betaalde voetbal heerst. Een tweede punt school voor de Amsterdamse college in de aanwe zigheid van drie betaaldé verenigin gen per plaats. Verduidelijkte wethou der Verheij: 'We hebben niet te ma ken met een vereniging, waar we ons louter op kunnen richten, maar wij hebben drie objecten. Als je de ene helpt dan moet je de ander ook steu nen'. De meest importante schakel in de keten van bezwaren van subsidiever- lenging blijkt evenwel voor het ge meentebestuur in de bestuursstruc tuur van FC Amsterdam en Volewijc- kers en de wijze van besluitvorming te schuilen. RESPECT Het steekt het gemeentebestuur, dat de bestuurssamenstelling is gereali seerd op basis van de financiële in breng van de individuen en niet op grond van bestuurskwaliteiten. Wet houder Verheij: 'We begrijpen dat de financiële belangen zwaar wegen, we respecteren die ook. Alleen ds daar door een situatie ontstaan, die het on logisch maakt om er gemeenschaps geld in te steken. Hier is namelijk duidelijk sprake van de aanwezigheid van twee schuldeisers, het Stichtings bestuur en Stoop. Zij zijn dus automa tisch eigenaar. Dat betekent dat het bestuur van de Stichting geen enkele zeggenschap heeft. Een vereniging moet een gemeenschapskarakter bezit ten, wil het in aanmerking komen van gemeensohapsigelden. En in die veronderstelling worden we gesteund door een groot aantal mensen, dat is ons gebleken uit de gesprekken die we her en der hebben gevoerd. Duide lijk is ons toen ook geworden dat het Amsterdamse publiek verlangt te we ten hoe de schulden zijn ontstaan, waar de verantwoordelijkheid ligt. En ook dat ligt niet zo simpel'. Een laatste overweging, die de nega tieve reactie van het gemeentebestuur voedde, wordt afgeleid uit de informa tie die FC Amsterdam aanboorde op aandringen van het gemeentebestuur. Verheij: 'Men kon ons niet garande ren, dat het slechts een sanering be trof die subsidie-aanvrage. De moge lijkheid, dat er nog exploitatiesteun werd aangevraagd, bleef open. En hoewel de KNVB ons verzekerde dat die exploitatie-cijfers bij FC Amster dam veel gunstiger lagen dan bij veel andere eredivisieclubs (voor de heer Stoop aanleiding oan erg optimistisch over de subsidie te doen, red.) wilden we daaraan niet beginnen. Exploita tie-steun namelijk brengt je in een dwangpositie. Die moet je namelijk ieder jaar verstrekken. Wij hebben oog voor de problemen van betaalde clubs, wij zeggen alleen waarom moest die KNVB-«anering met zo'n grote boog om Amsterdam worden ge trokken. De KNVB gaf, door De Vole- wijckers buiten de toto-uitkering te houden, toe dat drie betaalde clubs toch teveel was. En als we de KNVB op dit moment vragen hoeveel betaalde clubs er nu in Amsterdam moeten zijn, krijgen we opnieuw geen antwoord'. Dat houdt overigens niet in dat er nu van gemeentezijde op een bundeling van de clubs zal worden aangedron gen. Er zal een commissie worden in gesteld, waarin vertegenwoordigers van Ajax, FC Amsterdam en De Vole- wijckers de verenigingen werden gisteren op de hoogte van het ge meentelijk vonnis gebracht en het gemeentebestuur zullen gaan onder zoeken op welke basis er in de toe komst wel subsidie te veroveren is. Verheij: 'We moeten een plan opstel len dat niet aleen hulp aan de clubs impliceert, maar ook duidelijk verbe teringen in de structuur aanbrengt'. Dat dit geen sinecure is, onderkent ook wethouder Verheij. Van FC Am sterdam heeft hij de toezegging dat het in ieder geval tot aan het ednd van dit seizoen doorgaat Mocht dan de bestuursconstellatie niet veranderd zijn, zo lijkt nu, ban FC Amsterdam gemeentelijke steun ook dan vergeten. Wethouder Verheij: "Het blijft toch een onmogelijkheid dat een vereni ging bestuurszetels op financiële in breng gaat aanbieden (FC Amster dam) of dat een vereniging (Volewijc- kers) zonder medeweten van de spe lers over verkoop van het totaal (naar Holland Sport) gaat prate*'. POUL ANNEMA AÏSTELVEEN Na 107% mi- niut hockey op het scherp van de siede en na een serie straf-pushes is Nederland er gisteren in ge- saagd de finale te bereiken van let toernooi om de wereldbeker, ilympisch kampioen West-Duits- and bleef bij de strafballen de der geval de door een voorhoofdshol- zenuwen onvoldoende de baas, «mistaking gekwelde Gerrit Mintjes. terwijl Nederland in Bart Tami- Bovendien is het meespelen van Coen Poules dubieus. Trainer De Visser zal Uiteindelijk een Uiterst koele eventueel Overgoor en Martin Haar, afronder had van een middag a.s vervangers in het veld brengen, hockey, zoals dat in Nederland (tok Roda JC sukkelt met probleem i)es. Preiffer en De Wit spelen zeke- niet. Tegenstander Sparta tobt 110 met de kwetsuren van Willy Kreuz e Stef Walbeek en Ron Venneker eb op de training met elkaar in botsig kwamen. Janus Kowalik is overigfls weer aan de selectie toegevoegd, ie- de-koploper FC Utrecht komt op or- logssterkte naar Breda, waar NACop- rueuw Addy Brouwers moet misen. ZEIST Ondanks de druk, ie voor al van de zijde van Ajax (VS' Praag) iop het demissionaire sectiebstuur be taald voetbal, iis uitgeoefend verwierf in het hoogste college hm en het profvoetbal massale steun. laar liefst 32 clubs stelden in de *rgadering. waarvan door een téchnifhe storing gisteren geen gewag wed gemaakt zich achter het bestuurspparaat op, Ajax stemde tégen en F( Amsterdam onthield zich van stemmig, en daar door trad het denjissioiiire bestuur weer in functie. Vandag al zal het sectiebestuur zich met het bondsbe- stuur beraden over de voorbereiding van de bondsvergaderin, dié voor 10 november is vastgesteld Daarvoor zal het sectiebstuur op 27 itober al zijn verlangens kenbaar moen maken. Of die te realiseren zijn, lift na de jong ste vergadering lioogst,Avijfelachtig. Door de pressie, die hel'iondsbestuur (Meuleiman), de amateus (Van Mar ie) en Ajax uitoefende iwamen er za ken naar buiten, die desteun in het sectiebestuur niet metea zullen ver groten. De oppositie jde bmafceurs zijn in een chaotisch vergadering troeven in handen gesseld, die het dankbaar accepteerde, 'aardoor oor- al lijkt zelfstandigheidvan de stuur groep voorlopig het mnmaal haalba re. Van de zijde van h. bondsbestuur werd Hogewoning h; verwijt ge maakt, dat hij en zij bestuursleden zich onvoldoende me de resultaten van de een jaar geiden ingestelde stuurgroep hebben tlast. De straks vereiste autonomie kieg daardoor bo vendien een aanzienlke deuk. Tot de bondsvergadering za'het zich daarom maximaal moeten ïzetten, oan het 'verlies' te herstelle- nog niet eerder vertoond is. De climax van gisteren lijkt morgen in de finale tegen India, dat gis teren Pakistan met 1-0 klopte, nauwelijks meer haalbaar. Het toernooi is na alle dramatiek van gisteren voor Nederland gewoon Nederland-Duitsland, de krachtmeting tussen de Olympische kampioen en de ploeg die weer een aanval wil inzet ten op de bestaande hockeytop, werd een duel dat hockey-techniseh te wei nig te bieden had. Door de zenuwen overmand bleken beide ploegen niet in staat hun normale vorm te halen. Dat mag, ondanks het grandioze ge vecht dat geleverd werd, gezegd wor den. Want grandioos werd het door de manier waarop beide ploegen met volle inzet elkaar bekampten. De Duitse coach Hugo Budinger: 'Onder de gegeven omstandigheden was het een pracht wedstrijd. Alle spelers hebben zich voor de volle honderd procent gegeven. Mag ik dan een beet je teleurgesteld zijn? Er moet nu een maal een ploeg winnen in zo'n wed strijd. Met strafballen heb je alle twee een even grote kants. Nederland won. Dat is voor mij jammer, maar ik moet er vrede mee hebben. Dit was voor de Nederlandse toeschouwers ze ker en ongelooflijke middag.' Hugo Budinger wilde geen meester- schap erkennen na het duel. De Duit se coach had daar volstrekt gelijk in. Het nemen van strafballen blijft al tijd een beetje een loterij. De Neder landse coach Ab van Grimbergen die refereerde daarbij vooral aan de voor de zege, zag het nog iets anders. Hij regereerde daarbij vooral aan de voor bereiding die Nederland had gehad: 'We wisten dat er een goede kans was, dat het op strafballen uit zou draaien. Daarom hebben we de avond voor de wedstrijd al de volgorde be paald van het nemen. Coen Kranen- berg als voorlaatste, Bart Taminio als laatste. Zij hebben de sterkste zenu wen. Dat bleek'. En Hugo Budinger: 'Ja de zenuwen speelden een erg gro te rol. Je kunt nog zo'n geweldige ploeg hebben, maar je moet met hef nemen van strafballen altijd je zenu wen de baas kunnen blijven. Ons luk te dat niet. Ik heb mijn beste spelers een strafbal laten nemen. Ik vergeef het hun dat ze op zo'n moment dan toch nog falen.' Coen Kranenburg scoort het derde punt in de strafballeu-strijd met West-Duitsland. Doelman Rott valt naar de verkeerde kant uit. Nederland had zich volop gewapend voor de slag. Technisch gezien en tac tisch gezien. Duitsland ook trouwens, en het is een opvallende zaak dat in dat sijtage-gevecht slechts twee spe lers last kregen van kramp. Van Grimbergen: 'We hebben dit uithou dingsvermogen te danken aan de in- tensieve trainingen die we in Over- veen, in Amstelveen en in Papendal hebben gehouden. We hebben werke lijk naar een topconditie toegewerkt. Met twaalf weken trainen lijkt dat. niet optimaal te realiseren, maar in het verloop van het toernooi zijn we er helemaal naar toe gegroeid. Daar om ook ben ik niet bang een slijtage slag als tegen Duitsland nu geleverd werd, een nadelige invloed zal hebben op de wedstrijd van morgen. Als we vandaag nog zouden moeten spelen, zou je het gemerkt hebben. Nu er een dag rust tussen zit, kunnen we weer helemaal in onze grote vorm aan de wedstrijd tegen India beginnen. Daar voor hebben we de beschikking over video-opnamen. We kiezen een van de drie wedstrijden die we van India in dit toernooi hebben opgenomen uit, laten die aan de jongens zien en we maken aan de hand daarvan de opstel ling. In dat gevecht hebben we een goede kans. India speelt nog heel or thodox hockey. We moeten dan onze kans kunnen grijpen. Ab van Grimbergen wisselde in het hele duel slechts een speler uit. Ron nie Steens, de nummer 14' van het hockey, die toch niet helemaal uit de verf kwam, werd pas voor de derde verlenging naar de kant gehaald. De frisse Wouter Leefers nam zijn plaats in. Van Grimbergen: 'We weten uit de trainingen dat Ronnie vermoeider lijkt dan hij is. Daarom heb ik zo lang gewacht met wisselen. We wil- Bruyn en \erhulst als enige Nederlanders via herkansing in halve finales MOSKOU (.NP) Dat Ludwig Be necke en Joan Steenkist de halve fi nales van dj Europese roeikampioen- schappen iet haalden, daarmee zou het kleine groepje Nederlandse sup porters in Moskou nog vrede kunnen hebben. War zeker niiet met de ma nier waarp de stuurmanloze Willem III-ploeg ïfging. 'Het was een puin hoop', ga'Johan Steenkist toe, direct na afloo van de race, die voor Ne derland jen hoopgevend verloop leek te krijgn, maar toch nog in een dra ma einigde. Met de Westduitsers Alois lerl en Winfried Ringwald, de Austraiers Timothy Konrad en Peter Shakepear, alsmede John Yallop en Leonad Robertson streden de Am- sterdmmers om drie plaatsen in de voorlatste ronde. Beslist niet al te impoierende tegenstanders, van wie de Ditsers dit seizoen nog het meest naam hebben gemaakt. WestDuitsland nam direct de leiding, om <Ü5 niet meer af te staan. Tot 750 meter van de finish voeren de Austra liërs ii tweede positie, direct gevolgd door Villen III. Groot-Britannië lag op eei klane twee lengten achter de Amstffdadmers op de laatste plaats. De ptsitiis leken bij het naderen van het 1500-m etermerkteken geconsoli deerd. De in zeer laag tempo roeiende Nederlanders gingen omhoog, passeer den Australië en benaderden zelfs de Duitsers tot op een enkele seconde. Die krachtsinspanning werd Ludwig Benecke teveel. Hij kon Johan Steen kist niet meer volgen, waardoor de boot steeds schever op de baan kwam te liggen. Australië, en later ook Groot-Brittannië Liepen moeiteloos langs de bijna stilliggende Nederlan ders, die hun race beëindigden buiten de bebakenimg. 'Het was ronduit slecht', gaf chef d'equipe Teun Panne- koek onomwonden toe. 'Op de natio nale liep het geweldig, maar hier kwam Benecke gewoon kracht tekort'. Dat Aegir in het mmiveld van acht ingeschreven achten te weinig klasse heeft, werd in de enige herkansing duidelijk aangetoond. Vier van de zes ploegen haalden de eindstrijd van zondag. De Groningers hebben geen moment kans gehad zich bij die eer ste vier boten te scharen. Constant heeft Aegir in vijfde positie gelegen. Het heeft in de slotfase zelfs ook weinig gescheeld of de Polen waren de Neder landers nog voorbijgevaren. Dat werd de jonge Aegir-acht echter nog juist bespaard. 'Het verbaasde mij niet dat de ploeg zich niet plaatste', was het commentaar van de Nederlandse chef d'equipe. 'Aegir heeft zo goed geroeid als het kon en dat was in dit milieu eenvoudig niet goed genoeg'. BTuyn en Verhulst zorgden er giste ren voor dat naast de vier zonder stuurman van Asopos Nederland za terdag ook nog vertegenwoordigd is bij de dubbel tweeën. De Oostenrij kers Fritz Kutmann en Heinz Zippel, die aanvankelijk derde lagen, vielen al snel terug. Aangezien drie van de vier boten zouden overgaan, behoefde de Skadi-équipe zijn positie alleen maar te behouden. Het verschil tus sen de leidende Zwitsers Hams Ruck- stuhl en Ulrich Isler, de kort daarop volgende Franse combinatie Jean Noël Ribot-Roland Thibaut en de Ska- di-ploeg en de Oostenrijkers, was na 1250 meter amper nog in lengten uit te drukken. De beslissing was geval len. Skadi bleef moeiteloos derde en had op de 2000-meterlijn bijna 14.5 se conde voorsprong op de Oostenrijkers. Skiff: Eerste drie naar halve finale: overigen uitgeschakeld: eerste herkansing: 1. Demiddl (Arg) 7.31.43: 2. Oswald (Zwits) 7.38.28: 3. Straka (TsJ) 7.41 40. Tweede: 1 Karppfnen (Fin> 7.37.42; 2. Sykes (Aus) 7.42.37; J. Scheffler (Mexi 7.52.93 Derde 1. Drea (Ier) 7.26.80; 2. Valtchev (Bu;) 7.3S.27; 3. Dietz 'VS) 7.41.53. Dubbel twee Eerste drie naar halve- finales) eerste herkansing: I. Tschechoslowaklje 6.58.53, 2. Bulgarije 7.02.94. 3. Zweden 7.07.46. Tweede herkansing; 1. Zwitserland 6.57.23; 2. Frankrijk 7.00.19; 3. Nederland (Skadi) 7.03.01; 4. Oostenrijk 7.17.48; Derde herkansing: 1. Sowjet Unie 7.08.63; 2. Noor wegen 7.M.05; 3. Roemenië 7.20.52.Twee zon der stuurman (eerste drie waar halve fina les): Eerste herkansing: 1. De Sowjet Unie 7.17.60; 2. Ver. Staten 7.19.89; 3. Brazilië 7.20.40: Tweede herkansing: 1. West Duits land 7.21.74; 2. Australië 7.24.34 3. Groot Brittannië 7.25.30; 4. Nederland 7.27.61. Twee met stuurman: (eerste drie naar halve finales): eerste herkansing: 1. Polen 7.44.51; 2. West Duitsland 7.46.23 3. Brazilië 7.55.39. Tweede herkansing: 1. Roemenië 7.46.70; 2. Denemarken 7.48.67 3. Oostenrijk 7.57.51. Derde herkansing: 1. Frankrijk 7.40.69 2. Zwitserland 7.46.69; 3. Canada 7.48.61. Vier zonder stuurman (eerste drie naar halve fi nales): l. Denemarken 6.56.05; 3. Verenigde Staten 6.56.23; 3. Groot BrittanwtC 6.57.19. Vier met stuurman: (eerste drie naar halve finales) eerste herkansing: 1. TsJechoSlowa- kije 6.47.73 2. Nieuw Zeeland 8.49.80; 8. Groot-Brittannië 6.53.70 Tweede herkansing: West-Duitsland 6.47.58: 2. Australië 8.49.82 3. Joegoslavië 6.50.71. Derde herkansing: 1. Bu;- garije 6.50.70; 2. Noorwegen 8.51.57; 3. Cana da 6.52.05;Achten (eerste vier naar finale): 1. Sowjet Unie 6.10.46: 2. Tsjechoslowakije 6.10.79; 3, Hongarije 6.14.67: 4. West Duits land 6.19.29; 5. Nederiand (Aegir) 6.26.40. 6. Polen. EREDIVISIE AZ'67—Go Ahead FeyenoordHaarlem NAC—FC Utrecht FC Twente-PSV NEC—Ajax FC AmsterdamMW FC GroningenDe Graafschap Roda JCSparta FC Den Haag—Telstar EERSTE DIVISIE FC WV—FC Dordrecht FC Den Bosch—SVV SC AmersfoortPEC HeerenveenVitesse Fortuna SCVeendam WageningenHeracles VolewijckersCambuur Helmond SportWillem II EindhovenExcelsior Fortuna VI.Volendam den in de verlenging ook per se op winst blijven spelen. Er waren stem men in de groep opgegaan om te pro beren dan te gokken op een gelijk spel en strafballen. Dat heb ik per se niet willen doen. Daarom ook zag je dat we in de verlenging steeds aanval lend bleven spelen.' Duitsland werd in die verlenging in derdaad zo af en toe fors weggedrukt Hugo Budinger wist dat dat zou ge beuren: 'Ook wij hebben onze topcon ditie bereikt, maar we gokten op snel le counters toen Nederland de aanval bleef zoeken. Die zijn er jammer ge noeg onvoldoende uitgekomen. Maar we werden dan ook weer niet over speeld. Ik blijf er dan ook bij dat je de stijgende lijn die in ons hockey zit, ook nu nog kunt zien. Een neder laag na strafballen zegt dan niet zo veel meer. Niemand kan ons Iets ver wijten.' Nederland-West Duitsland 0—4 Nederland wint na strafballen met 42 (Litjens 1O, Strötar -, Kruize 20, Baumgart 21, Frans Spits -, Seifert -, KraneWberg 31, Peter 3 2, Tamlniau 42), Scheidsrechters Servette (Arg) en Vijayanathan (Mal). Toeschouwers 8, OM. Nederland: SlkkJng; Tamtnlau; Van Lldth de Joude, Bolhuis, Kranenborg; Zweerts, Nico Spits, Steends (na tweede verlenging Leef ers). Frans Spits. Kruize, Litjens. DAMES: NederiandAustralië 10 (rust 0—0, 44. Dorette Wolfrlng 10). Engeland— Ver. Staten 30. BelgiëFrankrijk S—1. West-DuitslandNew-Zeeland 21. Engeland Nederland West-Duitsland Australië Nieuw-Zeeland België Ver. Staten Frankrijk Enrique Costa Mecking, 21 jaar, heeft het internationale toernoo in Brazilië gewonnen, boven Portisch, Geiler, Po- loegajewski Smyslov, Hort en Bron- stein, (18 deelnemers). In de laatste ronde hoeft hij slechts in dertien zet ten remise te spelen tegen Ljubojevic, om zeker te zijn van de eerste plaats. Ondanks de spaarzamelijke persberich ten over het toernooi kunnen wij hier nu een mooie aanvalspartij van de winnaar bespreken, al zal het niet zijn mooiste partij zijn, want zijn te genstander heeft zich ergens een een voudige remise laten ontgaan. ENGELSE OPENING MECKING-TAN 1. c4 e5 2. Pc3 Pf6 3. Pf3 Pc6 4. g3 Lb4 5. Lg2 0-0 6. 04) e4. Iets te voor barig. Te8 is een beproefde voortzet ting. 7. Pg5 Lc3: 8. bc3: Te8 9. d3 ed3: 10. ed3: d6 11. Tbl h6 12. Pe4 Pe4: 13. Le4: Pe5! Wit heeft nu het loperpaar tegen paard en loper. Deze materiaal verhouding is in open stellingen voor delig. Zwart dreigt echter nu niet al leen 14. Pc4: 15. dc4: Te4:; maar ook Lh3 of Lg4. Voor wit zou de pi onwinst 14. Lb7: Lb7: 15. Tb7: niet goed zijn wegens Dc8 met Dh3 of Df5. In paats van een pion te winnen, of fert Mecking er liever zelf een! 14. f4! Pc4: 15. f5! Nu dreigt 16. f6! en z wart kan de opmars van de pion niet door f6 stoppen wegens 16. Ld5t. na 15Df6 zou de pionwinst wèl mogelijk zijn: 16. Lb7: Lb7: 17. Tb7: Pe3 18. Le3: Te3: 19. Tc7: enzo voort. Eigenlijk zou dit nog een uit stekende verdediging zijn. 15. d5 16. Lg2 Pe3 17. Le3 Te3: 18. f6! g6! Zwakker was gf6: 19. Dd2 met Dh6: en na bijvoorbeeld 18. c6 zou 19. Tb4 sterk zijn. 19. Dd2 Te6 20. Dh6: Tf6: 21. Tf6: Df6: 22. Ld5: Lf5! Na Le6 23. Tfl! Dc3:? 24. Le6: of 23. De5 24. Lb7 met Le4 bleef wit in het voordeel. De tekstzet moest een snelle remise af dwingen. 23. Tb7: Td8! Lc4 Dc3:?? Na Ld3: zou „wit niets anders dan 25. Ld3: Td3: 26. Tb8t met remise gehad hébben! 25. Lf7:t! Kf7: 26. Tc7:t! Dc7: 27. Dh7t Ke6 28. Dc7: TdJ: 29. Da7: Tdlt 30. Kf2 Td2t 31. Kf3 Td3t 32. Kf4 Kf6 33. Da6t. Opgegeven. Wees niet te bang voor meerzettlge problemea! Veel schaakspelers beperken zich bij het oplossen van problemen tot twee- zetten en vermijden consequent drie-, vier- of meerzetten. De opvatting, dat de oplossing daarvan te moeilijk zou zijn, is echter ongegrond. Dikwijls zijn de moderne tweezetten met veel stukken het moeilijkst, terwijl de lo gische conceptie van meeriotten meer in overeenstemming Ie met het den ken van een partijspeler. In onderstaande stelling faalt de po ging 1. Lc7 (dreigt 2. Ld6 mat) op Td3. Na 1. Lb6 dreigt 2. Lc5 mat. Als zwart deze dreiging met 1. Pd3? dekt, is het veld d3 niet meer voor zijn toren toegankelijk. Dan is 2. Lc7! al mogelijk. Zwart speelt echter 1. Pb3! en veld d3 blijft voor zijn toren beschikbaar. Eerst moet dus b3 voor het paard geblokkeerd worden. Hoe is dat te bereiken? A. Guljajew en R. Hofman 1937 r it s Mat In vier zetten Oplossingen PROBLEEM: 1. La51 Tb3 2. Lb6 Pd3 3. Lc7 enz. LUDEK PACHMAN (ADVERTENTIE) Keuze uit 30 met zorg samengestelde dagtrips met een Vader en moeder betalen, de kinderen gratis mee. Een heel jaar voor f 50.- en bovendien voor het gehele gezin één dag gratis reizen, bijvoorbeeld op 5 september. Met een groepje voordelig een dag onbeperkt kriskrassen vóór 9 uur geldig. Maximaal 5 personen op één kaait voor f 50.-. Pasfoto op NS4egitimatiebewij*s vereist Brochures en folders met volledige informatie aan de NS-loketten. NB: Treindienst ah op werkdagen met een beperkinginde vroege ochtenduren m spitsuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25