Politie legt een kordon om Schiphol Waldheim blundert opnieuw Ontslag dreigt voor 160 bosopruimers !n deze krant Hoogleraren houden zich vaak afzijdig Biesheuvel en Udink bij Ogem VADÉMO CSM, Meneba en Gist staken hun fusiegesprek Cholera plaagt toeristenoord Nederlander oorzaak treinbotsing in West-Duitsland FAO verontrust: tarwelanden bijeen Minder treinen Enka-Breda: in twee jaar ruim 100 man personeel minder Dit jaar al tien clandestiene stokerijen ontdekt Giro 2211 Het mag via de telex |,|M Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam .^RDAG 1 SEPTEMBER 1973 54ste jaargang no. 130 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Meer keu* in Tpassende i-omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Bestuur universiteit Van onze onderwijsredactie TILBURG De belangstelling bij hoogleraren voor het democratisch be stuur van de universiteit blijft soms ver beneden de maat. Er zijn nog al- tijd hoogleraren die zich moeilijk ,i kunnen verzoenen met het verlies aan 1 autonomie als gevolg van de wet Uni- j 1 versitaire Bestuurshervorming van 1970. Zij houden zich afzijdig en doen niet mee aan het werk van raden en commissies Deze hoogleraren kregen gisteren een standje van hun collega dr. C. F. Scheffer bij de overdracht van het rectoraat van de katholieke hoge school in Tilburg. Prof. Scheffer is per 1 september benoemd tot vice- voorzitter van de academische raad. Hij is in die functie de opvolger van prof. mr. W. F. de Gaae Fortman, die nu minister van binnenlandse zaken is. Van een onzer verslaggevers Zogezegd China is een aantrekkelijk stuk vlees, dat begeerd wordt door al len. Maar dit stuk vlees is taai en jarenlang heeft niemand er in kunnen bijten. Chinese premier Tsjoe En-lai ADVERTENTIE Makelaardij \4PW HOOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 Droog Wolkenvelden afgewisseld door zon en overwegend droog weer. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Maxima omstreeks 21 graden maar vlak aan zee iets lager. MORGEN EN OVERMORGEN: onbestendig met temperaturen iets onder normaal. Morgen zon op: 05.53 zon onder: 19.26 maan op: 12.38 maan onder: 21.00 Wedstrijd in gebraden haan eten AMSTERDAM Mr. B. W. Biesheu vel zal als adviseur toetreden tot de raad van commissarissen van Ogem 1 holding nv. 1 Het ligt in de bedoeling op een later tijdstip (in verband met de daarvoor I geldende procedure) de heer Biesheu- 1 vel voor te dragen voor de benoeming tot commissaris. Eerder al is de heer Biesheuvel toegetreden tot de raad j van advies van Unilever. Verder heeft de raad van commissa rissen van Ogem drs. B. J. Udink be- noemd tot lid van de raad v a be stuur. UTRECHT De besturen van CSM, Gist-Brocades en Meneba hebben de besprekingen over samenwerking van de drie ondernemingen beëindigd. De onderhandse plaatsing van aandelen zal ongedaan worden gemaakt. Daar mee wordt de situatie van voor 2 juli hersteld. Zie voorts pagina economie en finan ciën. In Napels liggen de stranden ver laten en worden de mensen mas saal ingeënt, nu de stad geplaagd wordt door een cholera-epidemie. Doordat gisteren weer twee Ita lianen overleden is het dodental nu gestegen tot negen. In het zie kenhuis liggen 154 patiënten, van wie er bij dertig cholera is geconstateerd. De rest zijn ver dachte gevallen. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie die moet nu morgen de ge braden haan uithangen ASSEN Voor 160 a 170 werk nemers, die in Drente meewerken aan het opruimen van de door de novemberstorm van vorig jaar geteisterde bosen, dreigt per 7 september ontslag. Zij waren tewerkgesteld op grond van de regeling voor aanvullende werken, maar het geld dat de minister van so ciale zaken daarvoor beschikbaar had gesteld is volgende week op. Het di rectoraat-generaal van de arbeidsvoor- Van een verslaggever HANNOVER Bij een botsing tus sen een trein en een geparkeerde Ne derlandse oplegger zijn gisteren in West-Duitsland twee kinderen om het leven gekomen en acht kinderen zwaar gewond. 26 kinderen liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde bij Asel in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen. Volgens de Westduitse spoorwegen had de Neder landse chauffeur, de 40-jarige H. S. uit Ter Apel zijn wagen te dicht bij de spoorbaan geparkeerd. De oplegger stak enige centimeters over de spoor baan. Met de trein keerdn le40 kinde ren van vakantie terug. rome De directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de VN (FAO), a. boerma, heeft de belangrijkste tarwe-exporterende landen bijeengeroepen voor een spoedvergadering op 20 september om tot maatregelen te komen tegen de verslechtering van het graanaanbod in de wereld. Boerma zei ernstig veront rust te zijn over aanwijzingen dat de graanvoorraden voor 1974 negen mil joen ton minder bedragen dan de im portbehoefte. De oproep van Boerma kwam nadat uit het jaarlukse over zicht van de FAO was gebleken dat de graanvoorraden in de wereld het laagste niveau van de afgelopen 20 jaar hebben bereikt. Volgens de FAO zijn de voorraden vooral geslonken door de grote graanverkopen aan de Sowjet-Unie. De uitgenodigde landen zijn Argentinië, Australië, Canada. Frankrijk en de Verenigde Staten. ziening. re-orterend onder het minis terie van sociale zaken, beraadt zich nog over een nieuwe oplossing. De met ontslag bedreigde mensen zijn 'in dienst van de Grontmij, die het op- ruimingswerk verricht in opdracht van Staatsbosbeheer. Ir. A. C. A. Kuhn, houtvester van de Staatsbosbeheer in Drente is met het dreigende verlies van deze medewer kers allesbehalve gelukkig. In totaal werken er nu aan het opruimen van de Drentse bossen ruim 400 mensen. Zouden de A.W.-ers dit gezelschap moeten verlaten dan zal er belangrijk ke vertraging komen in het oprui- mingswerk en dat kan afhankelijk van de boomsoort tot meer of min der bederf van de gestreken bomen lei den. Ook bij de Grontmij zou men vertraging van het boswerk betreuren. Een bijkomende moeilijkheid is dat de arbeidsbureaus in Drente in de komende maanden toenemende werk loosheid verwachten door verminde ring van de pendel naar Duitsland. Herplaatsing van de 170 werklozen zal daardoor extra moeilijk zijn. 'Alleen ai om het gratis con cert van Stan Kenton op za terdag 1 september Alleen al om de NOS klank presentatie Alleen al om de drie hifi- stereo LP's voor speciale RAI-prijzen is de Hifi Rai 73 een gebeurtenis. tentoonstelling van hifi-stereo apparatuur UTRECHT Woensdag, de nationale feestdag ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van koningin Juliana, laten de spoorwegen minder treinen rijden dan op normale weekdagen. De forensentreinen laten verstek gaan. De autobussen van het streekvervoer rijden in het algemeen als op zondag. Het goederenvervoer wordt drastich ingedamd. Stukgoederen-postvervoer valt van woensdag op donderdag in zijn geheel stil. 'Rita, heb je mijn lippenstift gezien?' Trein-Toegangshiljetten bij NS stations Van een onzer verslaggevers BREDA Het personeel van Enka- Breda zal in twee jaar met ongeveer 100 tot 150 man moeten worden ver minderd. Er zullen echter geen mede werkers op straat worden gezet. Dit blijkt uit een schets van de nieuwe opzet van Enka-Breda, zoals die door de raad van bestuur van Enka-Glanz- stoff thans is aangegeven. Zie pagina 31 Van con verslaggever WAALRE Politie en douane heb ben gisteren een inval gedaan in een boerderij aan de Heistraat in Waalre, waar een clandestiene jeneverstokerij gevestigd bleek te zijn. Dit is de tien de clandestiene drankfabriek die dit jaar is ontdekt De stokerij in Waalre was tijdens de inval in vol bedrijf. De stoker is aan gehouden. Het bedrijf had een capaci teit van drie- k vierduizend liter per week. De stokerij is de fraaiste van de tien die dit jaar ontdekt werden. De lei ding voor het riekende afvalwater was ondergronds aangelegd en mondde op een afstand van zeshonderd meter van de stokerij uit in een grote plas. JERUZALEM (Reuter. AP, UPIf Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, die gisteren voor besprekingen in Egypte aan kwam, heeft tijdens zijn kortstondig bezoek aan Israël een tweede politieke blunder begaan. Bij een dronk op Is- raëls minister van buitenlandse zaken Abba Eban in Jeruzalem zei hij: 'Het is ons een grote eer en genoegen om hier in uw hoofdstad te zijn'. Nu is Jeruzalem als Israëls hoofdstad sinds de stichting van de staat Israël een zeer omstreden zaak, omdat de stad volgens het delingsplan van de VN voor Palestina internationaal zou zijn. Noch Jordanië, noch Israël heb ben zich na de oorlog van 1948 hier van iets aangetrokken. De stadsdelen, die zij in handen hadden, hebben zij bij zich ingelijfd. Een paar jaar later maakte Israël van zijn stadsdeel de hoofdstad van het land, wat noch door de VN, noch door de grote mo gendheden en ook niet door de mees te westerse landen erkend werd. Prak tisch alle ambassades zijn dan ook in Tel Aviv. Gisteren herstelde Waldheim zijn ver gissing, die hem bepaald niet in dank zou zijn afgenomen door de Arabische landen. Hij gaf een verklaring uit. waarin stond dat 'het standpunt van de VN betreffende de status van Jeru zalem duidelijk uiteen wordt gezet in een aantal resoluties en uit talloze rapporten naar voren komt, waaron der mijn recente rapport over de Mii- den Oosten-kwestie van 18 mei 1973 aan de Veiligheidsraad. Het is duide lijk dat het niet mijn bedoeling was hiervan af te wijken'. Eerder had hij gezegd: 'In een onvoorbereid ant woord op een dronk heb ik zonder het te willen deze gebruikelijke woordvorm gekozen'. Waldheim herstelde zijn eerste blun der het weigeren van een hoofd deksel tijdens een religieuze plechtig heid in het herdenkingscentrura Yad Washeem door de volgende dag met bedekt hoofd een synagoge te be zoeken en door de mededeling dat hij niet op de hoogte was geweest van dit religieuze voorschrift bij joodse cere monieën. Tips over aanslagen terroristen HOOFDDORP Burgemeester C. van Stam heeft gisteren opdracht gegeven aan de politie alle we gen rond Schiphol, uitgezonderd de rijkswegen, af te sluiten. Dit als gevolg van een waarschuwing, die eerder op de dag de gemeente Haarlemmermeer bereikte, dat een terroristische groepering plannen zou hebben om verscherpte acties te voeren nabij de luchthaven Schiphol. Zoals bekend is woensdagavond de lo kale commissie voor de veiligheid, van de burgerluchtvaart op Schiphol in spoedzitting bijeen geweest. Over een eventuele verscherping van maatrege len werd toen niets bekend gemaakt. Toeristische wegen De veiligheidsmaatregelen die thans genomen zijn houden in dat aan een ieder de toegang tot en het verblijf op de zogenaamde toeristische wegen rondom de luchthaven verboden wordt. Op sommige van deze wegen, met na me de wegen die in het verlengde van start en landingsbanen liggen, plegen zich vaak mensen op te houden om de vliegtuigbewegingen te volgen en fo to's te maken van startende machines. Dat is met ingang van heden verbo den. De maatregelen gelden voorlopig tot 10 september. Tot de afgesloten weggedeeldten beho ren de '2000 1', het gedeelte van de Aalsmeerderweg over een lengte van dertienhonderd nifcter, gelegen ten noordoosten van de aansluiting van de Oude Meerweg en het gedeelte van de Sloterweg, gelegen ten zuidwesten van de tot Schiphol toegang biedende wiel rijderstunnel. Iedereen, ongeacht of hij te voet is of gebruik maakt van enig vervoermid del, is het verboden te stoppen of stil te staan op het Noordzuid lopende ge deelte ter lengte van ongeveer dertien honderd meter van de Rijnlanderweg. De maatregelen zijn onmiddellijk ;n werking getreden. Het verbod is niet van toepassing op hen, die aan de be treffende wegen wonen of in het bezit zijn van een speciale vergunning, die te verkrijgen is bij de commissaris van politie in Hoofddorp. Van wie de tips over eventuele aan slagen afkomstig zijn is uiteraard niet bekend gemaakt. De maatregelen van de politie maken echter duidelijk dat ze grimmig ernstig worden genomen. ADVERTENTIE Steun de kerk van Pakistan bij haar hulpprogramma's voor de slachtoffers van de ernstige overstromingsramp in Pakistan. t.n.v. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, Koningslaan 7, Utrecht. De buitenlandse berichtgeving in onze kranten is niet alleen afkomstig van de persbureaus waar we gisteren over schreven. Ook onze eigen redacteuren leveren hun aandeel. Geregeld vliegen sommigen van hen het land uit, op weg naar de bron nen van het wereldnieuws. Voor een deel worden hun verhalen per telefoon doorgegeven, in Amsterdam opgenomen op een grammofoonplaat en ver volgens uitgetypt. Soms ook komen ze op de telex binnen via nummer 13006. Het is weinig gebruikelijk, via dit telex-nummer nieuwe abon nees aan te brengen. Maar het mag natuurlijk best. Al is het wel even gemakkelijker, daar de bon voor te gebruiken, die hieronder staat, De directie. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: EK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) EeD postzegel is niet nodig. Die beialen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Binnenland Weg naar groepspraktijk5 Bel te hoog, bed te laag17 Toneelspullen in galerie17 Buitenland Eis tegen Jakir en Krasin: drie jaar 9 Twistappel in Israël.9 Kerk Kind en geloof2 Kunst Voorzichtig met kunst19 Sport Merckx: formule wereldkam pioenschap onjuist 21 Hockey-team na strafballen in finale 23 Economie Contant geld op giro 31 Commentaar 7 Familieberichten 11 Puzzels 21 Men schrijft ons 21 Bloem en plant 21 Dammen cn schaken 25 fADVERTENTIE Efficiënte doeltreffend® cursussen door geheel Nederland. Ook voor het universitair Kring WrecWse Repetitoren Veemarktplein 35, Utrecht030-840641

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1