KRITIEK OP DE AMERIKAANSE GRONDWET IS TIJDGEBONDEN Chileense arbeidersmacht wachten moeilijke tijden [ÓUW/KWARTET ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 WtlW/KW^ BUTEM.AND T11/K15 loor prof. dr. J. W. Schulte Nordholt Ie gescliiedenis, zo blijkt het wel, wordt gemaakt door het heden. Fat er ooit precies gebeurd is, is niet meer n<a te gaan, de bronnen jjn, tenminste wat de nieuwe geschiedenis betreft, niet te schaars taar te talrijk. Iedereen kan er wel wat van zijn gading in vinden, rts wat aardig aansluit bij de actualiteit. Dat heet dan engagement. ropa, men had het gevoel iets heel nieuws te beginnen (zo nieuw, schreef Jefferson, dat in de nieuwe wereld voor het eerst het Bijbelwoord werd gelogenstraft dat er niets nieuws is onder de zon). In de onbe vlekte natuur van Amerika zou de mens weer goed worden, was hij niet de tabula rasa van Locke? Maar lang niet allen dachten zo, ge loofden zo lichtvaardig in die goed heid zonder gezag. In de conventie van 1787 overheerste veeleer een ze ker pessimisme, een wantrouwen in de mogelijkheid tot vervolmaking van de mens. De Founding Fathers waren er op uit een gezag in te stellen dat enerzijds de anarchie van puur indivi dualisme moet beteugelen, anderzijds de belangen van de kleine groepen in toom moest houden. Daarom stelden zij een centraal gezag voor met een evenwicht tussen de machten, een ge zag dat de vrijheid van het individu moest waarborgen, maar de 'energie' (dat was het geliefde woord) van de regering niet verlammen. Zij die waarschuwden voor zoveel con centratie van macht in één plaats, één regering, één iwan zelfs, brachten daarmee een gevoel tot uitnnig dat diep leefde onder de gewone mensen. Immers, waren niet déérom zij en hun vaderen uit de oude wereld ge vlucht om te ontkomen aan de mach ten die daar heersten, de koning, de adel, de staatskerk, het leger? Was het nieuwe begin waarin zij geloofden niet juist daarin gegarandeerd dat het kon plaatsvinden in de wildernis, waar zij weer natuurlijk konden le ven, goed in de natuur, ver van de corrupte Europese beschaving? Was er iets dat meer corrumpeerde dan macht? Ja, de dromen van Rousseau kregen gestalte in de nieuwe wereld. en aardig voorbeeld daarvan vindt en in de hernieuwde belangstelling K>r de Amerikaanse constitutie, ook ons land gesignaleerd. Tot nu toe dat staatsstuk, opgesteld in 1787, al- jd voor het summum van wijsheid ïhouden, het is de oudste democrati- grondwet der wereld en is, met einig veranderingen (die heten in merika amendementen), blijven be- tot op de dag van heden. Het heeft, sterk beïnvloed door Mon- drie machten ingesteld, de tvoerende, rechterlijke en wetgeven- en tussen die drie een scheipe heiding aangebracht. Maar tegelijk ►eft het de natuurlijk noodzakelijke menwerking tussen de drie zo ver- jiftig in elkaar gezet, dat er een renwicht is ontstaan, een systeem m 'checks and balances' (zekeringen I tegenwicht). Zo tenminste had het beten zijn, was het misschien op |n best. De werkelijkheid sindsdien »eft het ideaal niet waargemaakt. In ize eigen tijd zien we een president ie meer macht usurpeert dan de 'ounding Fathers' (de opstellers van grondwet) ooit bedoeld hebben, en it dat dan toah maar mogelijk Is in ►t systeem, maakt natuurlijk dat de- men die, al in het begin, het 'steem zélf wantrouwden, in onze |d weer in ere komen. Geëngageerde itici van Nixon hebben de geschie- nis van het ontstaan van de grond- nog eens bestudeerd, en, jawel, ar vonden ze de waarschuwende ngers bij bosjes opgeheven, is inderdaad, toen in 1787 de sta- van de nieuwe republiek der Ver- tiigde Staten bijeen kwamen om over n nieuiwe grondwet te spreken, fondig en breedvoerig nagedacht de grote problematiek van het aatsbestel, over de eeuwige vraag in het smalle evenwicht tussen gezag vrijheid, bedreigd door anarchie i tyrannic. Die discussie stond op en zeer hoog peil, het is nu nog ver- luffend om te lezen hoe diepgaand r van gedachten werd gewisseld, zo- iel in de conventie zelf (de discussies aren geheim, maar zijn dankzij aan- ekeningen van James Madison be jaard gebleven) als in de' pers. Het oornaamste punt daarin was zeker de erhouding tussen het centrale of fe il erale gezag en dat der deelstaten, [aar ook de instelling van een uit gerende macht, geconcentreerd in *n persoon leidde tot vurige twisten. rat er wezenlijk in het geding was as de mensbeschouwing van de ver- jhillende deelnemers. Er heerste in merika meer optimisme dan in Eu- Alexander Hamilton (midden, staande) als minister van financiën gedurende de tweede presidentiële termijn van George Washington (links). 'Een soort koning' In onze tijd kunnen ze daarom weer populair worden. Inspraak, medezeg genschap, wantrouwen tegen de macht, al dat soort moderne senti menten vindt men in de aktiviteiten van deze pioniers terug. En nu macht zo misbruikt wordt als door de huidi ge president van Amerika, nu moeten als vanzelfsprekend de boeken worden opgeslagen en krijgen de Cassandra's van toen een gelijk dat hun twee eeu wen ontzegd is. De instelling van het presidentschap heeft, zjo beseft men thans, inderdaad de risico's meege bracht, waarover zij zo duidelijk en verontrust spraken. Komt er een pre sident, zo schreef George Mason, een rijke planter uit Virginia, dan krijgen we todh een soort koningschap. Hij zal omgeven zijn door slaafse diena ren en gunstelingen. En daar hij her kozen kan worden is het gevaar groot, dat hij een blijvende macht vestigt. Een andere belangrijke criticus was de gouverneur van de staat New York, George Clinton. In New York in het algemeen was er veel verzet te gen een sterke Unie, ook uit economi sche motieven (de staat hief invoer rechten op de doorvoerprodukiten van de naburige staten). Clinton bracht dat verzet onder woorden, in de New York Journal, een krant, publiceerde hij, naar de gewoonte van zijn tijd onder een klassicistische psydoniem, nl. Cato, een serie van zeven artike len, waarin hij al zijn bezwaren tegen de nieuwe grondwet opsomde. Die stukken verschenen tussen 27 sept. 1787 en 8 januari 1788, en waren be doeld als een oproep aan de staten om de constitutie, juist in Philadel phia vastgesteld, niet te ratificeren. De argumentatie van Clinton is wel interessant. Hij geloofde, in het voet spoor van Montesquieu, dat een demo cratie alleen kan bestaan op een be perkt grondgebied. Een groter geheel zou alleen door meer machtsconcen tratie, meer legermacht dus ook, sa men gehouden kunnen worden. Aan het hoofd van zo'n centrale macht dan ook nog een president te stellen was levensgevaarlijk, herstelde de mo narchie, waar men juist van verlost was. Zo'n man zou om zich heen een hof vormen men alle ellende van dien, leegloperij, ijdelheid, vleierij, al les wat zo regelrecht in strijd was met de simpele burgerdeugd waar het om ging. En dat hij dan bovendien zoveel macht dn handen kreeg, als voornaamste wetgever, als leider van de buitenlandse politiek, als opperbe velhebber, dat was de dwaasheid ge kroond, dat maakte hem gelijk aan een koniinig. Hamilton, fel en intelligent (en eigen lijk een heimelijke bewonderaar van het koningschap) diende Clinton van repliek, wees op de grote verschillen tussen het ambt van president en dat van koning. Met twee vrienden, James Madison en John Jay, zette hij een se rie artikelen op, getiteld The Federa list, in totaal 85 stukken, die op een meesterlijke wijze de grondwet verde digden, en nog altijd mogen be schouwd worden als een hoogtepunt in het politieke denken. Die stukken hielpen zeker mee aan het suooes dat tenslotte behaald werd: de grondwet werd aanvaard, tenslotte door alle sta ten. Maar de tegenactie had ook suc ces. Aan de grondwet toegevoegd werd een Bill of Rights, een serie van tien amendementen, die de persoonlij ke vrijheden moesten waarborgen en die een even kostbaar bezit van het Amerikaanse volk zijn geworden. Maar al met al kan men zeggen dat Hamilton over Clinton triomfeerde. De tijd, die Amerika opstuwde tot een grote macht, scheen hem geheel gelijk te geven. Tot het moment kwam dat die macht in de crisis ge raakte. Niet alleen door Nixons gehei me hof- en boekhouding natuurlijk. De crisis ligt dieper, is al begonnen in de zestiger jaren, en veel wezenlij ker openbaar geworden in het Viet nam-conflict. En zo lezen we met veel instemming Clinton. Wat heeft die Sam Ervin van de 18de eeuw het goed gezien, zo zeggen we nu, nauwkeurig geprofeteerd. Daarin is wel een zekere waarheid, maar een zeer eenzijdige. Ons actuele engagement verblindt ons. Wij zouden hetzelfde niet hebben gezegd, niet eens hebben gezien, in de dagen dat de president opkwam voor de gewone mensen, dat hij, in strijd met een we- derspannig Hooggerechtshof (de rech terlijke macht) en een treuzelend Congres (de wetgevende macht) een groots programma van sociale wetge ving ontvouwde. Roosevelt Ja, nu heb ik het natuurlijk niet over Nixon, maar over zijn voorganger der tig jaar geleden, Franklin D. Roose velt. Ik bedoel maar, onze visies zijn betrekkelijk, zolang ze zo tijdgebon den zijn. Toen zouden we met meer instemming de woorden van een voor stander van de grondwet hebben aan gehaald, ni. Gouverneur Morris (dat 'Gouverneur" was niet zijn titel maar zijn voornaam) die bepleitte dat een sterke president nodig was als 'de kampioen van het volk, speciaal van de lagere klassen, tegen de tyrannie van de groten en tijden die in de loop der ontwikkeling noodzakelijker wijze het wetgevend lichaam zullen beheersen'. Dat bleek waar in de tijd van Roosevelt. Ja en toch was het Franklin Delano Roosevelt de eerste president die een groot bureau aan zijn ambt verbond. Roosevelt die het Instituut instelde •vaar Nixon nu zo'n misbruik van maakt, nl. het Executieve Office, het speciale bureau van de president in het Witte Huis. In het algemeen gezegd: de grondwet is nog niet zo slecht, niet beter of slechter dan de mensen haar maakten. Ze heeft gewerkt, telkens bedreigd door usurpatie van macht, soms van de uitvoerende macht, maar ook wel van de wetgevende, zoals in 1868 toen werkelijk een president in staat van (valse) beschuldiging werd gesteld (daarover leze men vooral hoofdstuk 6 van president Kennedy's boek Profi les in CourageDe Amerikaanse grondwet heeft de drie machten naast elkaar gesteld, niet enkel gescheiden, zoals Nixon beweert, maar ook in evenwicht, djWJZ. samenwerking. Dat evenwicht is vaak in gevaar geweest, is het nu weer. Maar tot nu toe, haast twee eeuwen, heeft Amerika bij die grondwet kunnen bestaan, met vallen en opstaan, maar niet zonder gran deur. En waarin anders dan in haar blijvende waarde ligt de betekenis van een grondwet? Al is het enerzijds waar dat een volk de regering krijgt die het verdient, anderzijds mag gezegd worden dat een goede grondwet de mogelijkheid tot herstel in zich houdt Ik geloof dat het Watergate verhoor van de Senaat juist heeft bewezen hoe goed de Ame rikaanse grondwet is. Hoe ongelijk George Clinton had. Ja, alleen uit gaande van de goedheid van de mens ligt het natuurlijk heel anders, ls alle macht kwaad. Maar dan zou er geen grondwet nodig zijn. James Madison, de diepzinnigste van de opstellers van de grondwet, die de erenaam draagt Vader van de Constitutie, zei het bij zonder kernachtig: 'Wat is een rege ring zélf al anders dan het beste com mentaar op de menselijke natuur? Als de mensen engelen waren, was er geen regering nodig". Schone lel, of: onbeschreven blad naar de opvattingen van de 17de eeuwse Engelse wijsgeer John Locke. log geen jaar geleden begonnen e Chileense arbeiders eindelijk n en vuist te maken. Tijdens de ktober-crisis, toen een deel van e Chileense oppositie door mid- el van grootscheepse stakingen e regering-Allende probeerde te erdrijven, begonnen autonome rbeidersorganisaties als padde- e toelen uit de grond te schieten. lp het land nam het aantal Boerenra- jen in snel tempo toe, in de volkswij- ten van de grote steden explodeerde let aantal JAP's Comité's voor Be- oorrading en Prijscontrole en tommandos Communales comité's, ie tal van diensten en activiteiten in ien wijk coördineren. En op de fa- rieksterreinen aan de rand van San- iago begonnen ineens Cordones In- ustriales te floreren, of wel 'Indus- riële Gordels', groepen fabrieken in len bepaalde zóne, waarvan de arbei- ;ers zich verenigen om hun genatio- ialiseerde of bezette fabrieken te ver- FERRY VERSTEEG IN LATIJNS AMERIKA ledigen en een daadwerkelijk begin e maken met de vorming van 'vólks- nacht'. De spontane geboorte en groei van leze nieuwe arbeidersorganisaties, die lok voor Allende als een verrassing jwam, vormde een bron van onuitput- Clijke vreugde voor het linkse kamp n Chili. Schreef de ideologie van de [reedzame overgang naar het socialis- ne immers niet voor. dat geleidelijk lieuwe centra van 'volksmacht' dien- len te ontstaan, die langzaam maar teker de 'wormstekige instellingen' fan het oude kapitalistische regime louden gaan vervangen? In de eerste jaren van de regering-Al- cnde had de Chileense linkerzijde langdurig geklaagd over de gebrekkige Itrijdbaarheid, het teleurstellende 'so- lialistische bewustzijn' of het tekort lan mobilisatie' van de massa der be reiking. Daarmee bedoelde men, dat ook Allende's eigen aanhang de meeste 'evolutionaire regeringsbesluiten pas lief accepteerde, er te weinig van be- peep en er daardoor niet actief bij K'as betrokken. Wat tot gevolg had, Jat men onvoldoende eelt wist te vor- tnen tegen campagnes van rechts, dat men te weinig bereid bleek de han den eens extra uit de mouwen te ste ken, en men blijk gaf van gebrekkige bescheidenheid bij het stellen van Jiieuwe looneisen. Toch hadden Allende en zijn Unidad Popular sinds hun komst in november *970 allerminst stilgezeten en deden De socialistische leider Altarairano (met hand op de borst; onderhoudt een intensief verkeer met de nieuwe formaties van arbeiders in Chili. zij veel om de arbeidersbevolking op 't land en in de stad uiteindelijk hun voornaamste steunpilaar te emanciperen. Op 't land werd het grootgrondbezit in enkele jaren uitge roeid en vervangen door het systeem van de landhervormingcentra. In de ze centra gingen vrijgekozen Boeren- raden een belangrijke rol spelen, al bleven de overheidsinvloeden in de agrarische sector vooralsnog sterk. In de meeste onteigende industrieën nu ongeveer vierhonderd werd de oude directie vervangen door een be stuursraad, samengesteld uit vijf afge vaardigden van de staat en vijf door de werknemers te kiezen vertegen woordigers. Van deze laatsten moeten er drie uit de produktiesector komen, één uit de technische sector en één uit de administratieve sector van het bedrijf. Aan het hoofd van deze tien- hoofdige ploeg benoemde de regering een chef of 'interventor'. Deze inter ventor moet zich elke twee maanden verantwoorden voor een voltallige ar beidersvergadering, die hem eventueel naar huis kan sturen. Behalve een bestuursraad kiezen de werknemers vertegenwoordigers in een arbeids-coördinatie-commissie, die de beleidsvragen behandelt met verte genwoordigers in de bedrijven van de vakcentrale CUT. Tenslotte kiezen de werknemers produktie-comité's, die in de verschillende afdelingen van het bedrijf moeten waken voor een cor recte uitvoering van het uitgestippel de beleid. Verschillend In de fabrieken, die wij bezochten, bleek dat dit systeem zeer verschil lend funktioneert. Zo werkt het in de conservenfabriek Perlak bijvoorbeeld uitstekend. De hele fabriek straalt een prikkelend élan uit, terwijl de produktie sinds de onteigening van dit bedrijf aanzienlijk is toegenomen. Maar in een genationaliseerde textiel onderneming als Ex-Hirmas staan de zaken er minder rooskleurig voor. Het bedrijfsbeleid wordt voortdurende ge hinderd door ruzies tussen de socialis tische interventor en de meer behou dende vertegenwoordigers van de overwegend communistische vakcen trale CUT. De invloed van de arbei ders blijft door hun gebrek aan élan en door de bazige houding van de CUT-vertegenwoordigers beperkt. De arbeidsdiscipline laat te wensen over gemiddeld is twintig pet. van de arbeiders afwezig de aanvoer van grondstoffen voor de produktie blijkt onvoldoende en deze produktie is sinds de overname van het bedrijf dan ook gekelderd. Niet alleen op bedrijfsniveau, maar ook op het nationaal niveau streefde de regering-Allende er naar de arbei ders direct bij het beleid te betrek ken. In de economische planning-orga nen van de staat, zoals CORFO en de Nationale Ontwikkelingsraad, zitten niet alleen ministers in interventoren van de staatsbedrijven, maar ook di rect door de arbeiders gekozen verte genwoordigers. Tussen het nationale- en bedrijfsniveau bemiddelen regiona le planningsorganen, waarin ook ar beiders vertegenwoordigd zijn. In het algemeen bleek dit op papier lang niet onaardige systeem toch min der stimulerend op het élan en het bewustzijn van het arbeidende deel van de bevolking te werken, dan werd verwacht. De invloed van overheid en vakbonden in de bedrijven bood vaak nog te weinig ruimte voor arbeidsini- tiatieven. Maar niet zelden speelde ook de apathie van de arbeiders zelf een rol. Sociologen, de dit verschijn sel bestudeerden, kwamen met fraaie conclusies. Zo bleek de strijdbaarheid van de arbeiders toe te nemen naar mate zijn loon lager, de werkomstan digheden moeilijker en de scholing uitgebreider waren. Maar praktisch kon de regering weinig met deze con clusies uitrichten. Tot vorig jaar oktober ineens het to vermiddel voor de mobilisatie van de arbeiders werd aangereikt. Niet door Allende, maar door zijn tegenstanders, die de Unidad Popular door middel van een reeks politieke stakingen trachtten te wippen. Pas toen maakte het arme Chili, tegen de verdrukking van het rijke Chili in, een krachtige vuist en begon de 'arbeidersmacht' in de vorm van een spontane groei van arbeidersorganisaties gestalte te krij gen. Een van de bekendste en waarschijn lijk effectiefste arbeidersorganisaties, die vorig jaar oktober werden opge richt, is het Cordon Cerrillos, een 'In dustriële Gordel' in de wijk Maipu van Santiago, die 192 fabrieken met bijna honderdduizend arbeiders omvat. Wij bezochten de president van het Cor don Cerrillos, de 20-jarige bedrijfslei der Hernan Ortega, de afgelopen maanden één van de meest geïnter- vieuwde mensen van Chili. Hij stelt zonder meer, dat het In Chili niet langer mogelijk is serieus naar het socialisme te streven met inacht neming van de traditionele wetten van de kapitalistische maatschappij. Omdat de regering-Allende deze wet telijke kaders nog steeds respecteert, werden de arbeiders gedwongen naar nieuwe vormen te zoeken om hun programma's uit te voeren. Een van deze nieuwe vormen, aldus Heman Ortega, zijn de Industriële Gordels. Zij zijn de uitdrukking van de onrust bij de arbeiders zelf. Daarom funktione- ren ze onafhankelijk van de burgerlij ke staat, wat niet betekent, dat ze alle traditionele organisaties zonder meer opzij willen schuiven. 'Zij zijn ontstaan', zo zegt de presi dent van het Cordon Cerrillos, 'omdat de arbeiders zich ervan bewust zijn geworden, dat ze de voorhoede in het revolutionaire proces vormen en dat ze nieuwe revolutionaire vormen en wetten moeten ontwikkelen. Zij vor men het zaad van de volksmacht. Zij zijn nog veel meer dan de regering- Allende en de vakcentrale CUT voor stander van arbeiderszelfbestuur op alle niveaus'. De voltallige arbeidersvergaderingen van de deelnemende fabrieken kiezen de leiding van het Cordon Cerrillos, die enkele keren per week vergadert. Het Cordon eist van de regering, dat alle overheidsmaatregelen eerst in het Cordon worden besproken en daarna door de arbeiders zelf worden uitge voerd.. Een aantal zaken, zo meent Hernan Ortega, moet aan de arbei ders zelf worden overgelaten, zoals het vaststellen van de omvang van de genationaliseerde sector van de econo mie. 'Dat is uitsluitend een zaak van de arbeiders zelf, meent Ortega. Het Cordon dient verder de con trole te krijgen over krediet, de aan voer van grondstoffen, de produktie en de distributie van de produkten. Verden .zegt hij, dat de arbeiders de instellingen en mogelijkheden moeten scheppen om zich met succes te kun nen verdedigen tijdens de botsing met de rechtse reactie die zeker zal komen. Vooral het punt van de grondstofaan- voer ligt gevoelig in het Cordon Cer rillos. Zo heeft de regering-Allende in het verleden enkele al te radicale en zelfstandig optredende bedrijven tij delijk geen grondstoffen meer ter be schikking gesteld. Een nieuwe ontwikkeling begon zich afgelopen juni af te tekenen. Toen be sloot het Cordon Cerrillos tot nauwe samenwerking met andere volksorgani saties in de wijk Maipu, zoals Boeren- raden, Commandos Communales en Comité's voor Bevoorrading. Zo hiel pen vijfduizend industrie-arbeiders, studenten en andere bewoners van Maipu onlangs de Boerenraden bij het bezetten van de laatste grootgrondbe zittingen in de wijk. Omgekeerd ver kopen de boeren direct een deel van hun produkten aan de wijkbewoners. Ook enkele conservenfabrieken in Maipu leveren direct aan de wijkbe- volking. Een huisvrouw op zo'n nieu we 'volksmarkt': 'Veel mensen kunnen niet geloven, dat het mogelijk is hier verse melk te kopen voor tien escudos en zonder in de rij te hoeven staan. Ik geloof, dat wij in deze Maipu in staat zijn door samenwerking de he- voorradingsproblemen zelf op te los sen'. De mislukte poging op 29 juni van een groep rechtse militairen om presi dent Allende uit het Moneda-paleis te jagen, vormde opnieuw een krachtige stimulans voor de nieuwe arbeidersor ganisaties. Tijdens deze poging tot staatsgreep bezetten fabrieksarbeiders, boeren en andere bewoners van de uitgestrekte volkswijken de meeste bedrijven, namen ze aanwezige voorra den en vrachtauto's in beslag en slo ten zij de toegangswegen tot hun be drijven en wijken af. Toen de gemoederen enigszins waren bedaard, liet de radicale socialistische leider Carlos Altamirano weten: 'De arbeiders in Chili zijn nu volwassen strijders geworden en in alle fabrie ken. mijnen, boerenbedrijven en volkswijken zijn volkskazernes ge vormd'. De belangrijksre spreekbuis van de rechtse oppositie, het dagblad El Mercurio, schreef echter over 'de opkomst van de anti-staat-organisatie, die zich in de staat binnendringt'. Campagnes Allende's tegenstanders begonnen de afgelopen weken felle campagnes te gen de nieuwe 'volksmacht', tegen de bewapening van arbeiders en tegen 'de vorming van volksmilities', die het geregelde leger zouden willen ver nietigen. Deze campagnes vielen sa men met grootscheepse militaire raz zia's in bedrijven en andere arbeiders- bolwerken. En daarmee werden de arbeiders en de militairen de nieuwe hoofdrolspelers op het politieke strijdtoneel van Chili. DU was het tweede verhaal uit een serie van vier. Volgende week zater dag: Allende dreigt de greep op mili tairen te verliezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15