Kabinet wil eigen huis meer belasten LIEFDE DOET WONDEREN Modehuis Joyeuse mag niet verloren gaan Minister Vorrink vraagt 't lawaai te bestrijden FAMILIEBERICHTEN 'International' Verffabriek B.V. JONGE ENERGIEKE MEDEWERKER TYPISTE Akkoord Gij sen en dekens Vakbonden vragen AH: stop verkoop van Angola-koffie Waarschijnlijk géén NS-order voor rijtuigen Tot ongenoegen van SGP Weer aftrek van onderhoud? Advertentie 'goed en eerlijk verhaal' of 'misleidende leus'? TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND Kil Dankbaar «n blij hopen wij D.V. 12 «eptember a.i. met onze Ouders en Grootouden Y. Woudstra J. Woudstra- van Koevoringe 40 ]aar wij stellen U gaarne ln de ge legenheid hen te feliciteren op vrijdag 14 sept, van 3.00 tot 5.00 u. n.m. ln "Atrium", Karei- Doormanstraat 143, Rotterdam- Centrum. Heden nam de Heere tot Zich, nog vrij onverwacht, onze lieve Moeder. Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante Tlieodora Blom weduwe van Leendert Brand ln de ouderdom van 88 Jaar Kinderen, behuwd-, klein- en achterklein kinderen en verdere familie Dordrecht, 31 augustus 1973 Bejaardencentrum ..Dubbelmonde". Koningstraat 290. De overledene ligt opgebaard ln de rouwkamer van het bejaardencentrum ..Dubbel monde". Gelegenheid tot condoleren aldaar op zater dagavond van 7.00-7.30 uur. De begrafenis zal plaatsheb ben maandag 3 september a.s. op de Algemene Be graafplaats om 13 uur. Ver trek vanaf Dubbelmonde" om 12.45 uur. D.V. hopen wij I september a.s. met onze Ouders Rocus Verheul Emma Margaretht Verheul-Griffioen hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen Alie Rocus Nella llarga Abcoude, Sluyterstraat 5. Gelegenheid tot feliciteren zaterdag 15 september a.s. vanaf 19.30 uur in het Gereformeerd Centrum, Baar slagstraat 21, Abcoude. SOLI DEO GLORIA Met dankbaarheid en vreugde laten wij u weten, dat onze Ouders en Grootouders P. Kurpershoek W. P. Kurpershoek-v. d. Linden D.V. 20 september a.s. 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen Zij, die in onze vreugde willen delen, worden gaarne ver wacht in de zaal van de Vredevorstkerk, Wilgenplaslaan 200 op zaterdag 15 september 's middags tussen 3 en 5 u. Rotterdam, september 1973 Ceintuurbaan 157. Na een ernstig en langdurig lijden nam God tot Zich onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Cathrina Timmerman sedert 12 april 1972 weduwe van Petrus Johannes Verhoef op de leeftijd van 68 jaar. Familie Timmerman Familie Verhoef Berkel en Rodenrijs, 30 augustus 1973 Raadhuislaan 40. Corr.adres: Borculoseweg 13 Barchem, post Lochem. De begrafenis vindt plaats op dinsdag 4 septem ber a.s. omstreeks 14.45 uur op de algemene be graafplaats te Berkel en Rodenrijs. Voordien wordt een rouwdienst gehouden in de Gereformeerde kerk „De Ark", Oranjestraat 2, aanvang 14 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Hiermede geven wij kennis dat heden na een kort stondige riekte, voorzien van het H. Sacrament der zieken, van ons is heengegaan, onze dierbare Broer, Zwager en Oom Jacobus van der Eist in de ouderdom van 72 jaar. Namens de familie: F. M. Heerkens Dordrecht, 30 augustus 1973. Cond.-adres: Hertenrade 55, 's-Gravenhage. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Bautersemstraat 1 hoek Zamenhofstraat te 's-Gra venhage. Bezoek zaterdag en zondag van 121 u., maandag 45 uur. De gezongen H. Mis van Requiem zal worden op gedragen in de Parochiekerk van de H. Pius, Zon- neoord op dinsdag 4 september om 11 uur, waar na de begrafenis van de kerk uit zal plaatsvinden op de R.K. Begraafplaats St Barbara aan de Binckhorstlaan te 's-Graveniiage, circa 12.15 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de ontvangkamer van de begraafplaats. Zeer plotseling heeft God tot Zich genomen mijn innig geliefde Man en onze zorgzame Vader en Grootvader Cornelis Zwartbol echtgenoot van Lijntje Knook op de leeftijd van 73 jaar. Fijnaart: L. Zwartbol-Knook Kinderen en kleinkinderen Fijnaart. 30 augustus 1973. Wilhelminastraat 27. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 3 september om 2 uur in de Geref. Kerk, waarna de begrafenis zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren in gebouw De Schakel, Voorstraat 15. Fijnaart. Psalm 1088. De Heer zal het voor U voleinden. In Christus en Zijn Vrede is ontslapen, onze ge liefde en zorgvolle Vader, Schoonvader, Groot- en Overgrootvader Cornelis de Lint weduwnaar van Alida Cornelia Ensie Gep. Keurmeester van de Keuringsdienst van Waren, in de ouderdom van ruim 100 jaren. Uit aller naam: 's-Gravenhage: A. C. de Lint. 's-Gravenhage, 30 augustus 1973. Apeldoornselaan 183. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Geen toespraken. De bijzetting in het familiegraf op de begraaf plaats "Westduin" aan de- Ockenburghstraat te Loosduinen is bepaald op maandag 3 september om 12 uur. In vrede ontslapen, na een zeer gelukkige echt vereniging van ruim 50 jaren, mijn lieve Vrouw, onze Moeder en Grootmoeder Annechien Barkema-Burema ruim 73 jaar oud. Haar altijd dienende liefde en zorg voor ons allen zullen we node missen. De wetenschap dat haar wens haar Heer en Hei land in volmaaktheid te mogen dienen, thans is vervuld, is ons tot grote troost. H. Barkema P. H. Barkema J. A. Barkema-Oudman T. W. Barkema H. Barkema-Knjgsheld Elburg: W. R. Barkema J. Barkema-ten Kate Koelenhof (Z.-Afr.): R. M. Barkema E. M. Barkema-Schreve Middelburg: R. M. Barkema A. C. G. Barkema-v. d. Molen A. R. Barkema A Barkema-dc Vries en kleinkinderen Middelburg, 30 augustus 1073. Oude Vlissingseweg 60. Haar stoffelijk overschot hopen we te begraven dinsdag 4 september te Zuidwolde (Gr.). Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in het gebouw 'Irene', aanvang 2 uur. In Middelburg gelegenheid voor bezoek zaterdag 1 september 's avonds van 7 tot 9 uur aan huis. Middelburg: Kanata (Can.): Haren (Gr.): Ter Apel: Hoogeveen: Na een kortstondige ziekte is zacht en kalm van ons heengegaan onze lieve Vader, Schoon vader, Groot- en Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom, Frank Pieter van Duijn weduwnaar van Adriana Breugom, in de ouderdom van 83 jaar. Uit aller naam: M. van Duijn Scheveningen, 30 augustus 1973 Van Egmondstraat 32. Correspondentie-adres: Bevelandsestraat 30. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Atropos", van Boetzelaerlaan 292. Bezoek zondagmiddag van 1.30-2.30 uur. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 7-8.30 uur in de rouwkamer. De teraardebestelling zal plaatshebben maandag 3 september om 1.30 uur op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van de rouwkamer om 1 uur. Heden behaagde het de Heere van onze rijde weg te nemen onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom Gerrit van Herk weduwnaar van Adriana Stofberg eerder weduwnaar van Trijntje van der Wel in de ouderdom van 92 jaar. „Mijne tijden zijn ln Uwe hand". Ps. 3116a. Berkel: C. van Herk A. van Herk-Blijleven Pijnacker: L. van Herk W. P. van Herk-v. d. Kleij Rotterdam: A. C. van Herk Pijnacker: W. van Herk L. van Herk-Vreugdenhil De Lier: G. van Herk J. C. van Herk-v. d. Kleij Berkel: M. A. Schep C. A. Schep-van Herk Dordrecht: A. C. van Herk Klein- en achterklein kinderen en verdere familie. Berkel en Rodenrijs, 31 augustus 1973 Raadhuislaan 7. Corr.adres: C. van Herk, Vogelaarstraat 42, De overledene is opgebaard in de rouwkamer van Huize "Hergerborch", Raadhuislaan 7, bezoek al daar: maandagavond 3 september van 7.30-8 uur. De rouwdienst zal plaatshebben dinsdag 4 sep tember in gebouw Rehoboth aan de Wilhelmina straat 2, aanvang 2.30 uur, waarna de teraardebe stelling op het Ned. Herv. Kerkhof te 3 uur. Postbus 5029, van Maasdijkweg 66. Rotterdam 3022. Telefoon 010-291888. Wij rijn een internationaal georiënteerd bedrijf voor onze afdeling administratie. Gezien het bovenstaande, is het wel gewenst dat u beschikt over enige ervaring op dit ter rein en bekendheid geniet, met het moderne boekhoudsysteem. N eder lands/ Engels Haar taak zal bestaan uit het typen van corres pondentie en enige administratieve werkzaam heden. Mocht u interesse hebben in een van boven staande vacatures belt u ons dan even of schrijf een briefje dan kunnen we een afspraak maken. OKKE JAGER Overdenkingen van een teievisiepredlkant Over het evangelie en onze menselijke eigen- echappen en verlegenheden. Een bewonderen»* waardig boek van een man die de moderne men» en zijn wereld als weinigen kent Moedgevend» en rlchtlngwijzende woorden van hart tot hartt Bijzonder goede dingen zegt Okke Jager over de mogelijkheid van levens- en karakterv»r- nleuwlng. Verkrijgbaar In de boekhandel/gebonden 12^0 n^een boek van Zomer Keunlng, Wagenlnge» ROERMOND Bisschop Gijsen en de dekens van het Limburgse bisdom hebben elkaar voorlopig gevonden op basis van de volgende formulering: 'Wij verklaren, dat wij in de ene rooms-katholieke kerk staan en willen blijven staan, en dat wij daarin het evangelie van Jezus Christus willen beleven en verkondigen, zoals ons dit onder leiding van paus en bisschop pen wordt voorgehouden, biddend om Gods Geest. Binnen deze rooms-katho lieke kerk aanvaarden en bevorderen wij alle door haar leiders als juist en waardevol erkenbare vormen van. evangelie-beleving. Hierbij dient plaats te rijn voor verschillende vi sies, waardoor het beluisteren van de stem der gelovigen en het verstaan van de tekenen des tijds ook tot hun recht komen. Hiermee is het scherpe dilemma voor de bisschop niet meer nodig en derhalve door hem terugge nomen'. Op een vergadering in oktober zal de brief van de Heerlense studenten aan de orde komen in het kader van een bespreking van de hele problematiek rond de priesteropleiding. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) heeft in een brief op Albert Heyn een dringend beroep gedaan de verkoop van de koffie-melange met Angola-koffie onmiddellijk stop te zet ten. In de aan de directie van AH verzonden brief laat het overlegor gaan weten, dat het met grote veront rusting kennis heeft genomen van be richten, dat AH beeft besloten op de Nederlandse markt Angola-koffie te brengen. Herinnerd wordt aan de adhesie, die de drie vakcentrales destijds aan de boycotactie hebben betuigd. Ookijde betrokken vakbonden verlenen actieve steun. Naast de afschuw jegens de Portugese koloniale oorlog in Afrika was het motief voor deze steun het feit, dat de arbeid op de koffieplanta ges in Angola onder de meest men sonwaardige omstandigheden plaats vindt en duidelijk een vorm van de- angarbeid is. Het overlegorgaan zegt, dat in deze situatie geen verandering is gekomen sinds het begin van de boycotactie, die dan ook moet worden voortgezet. Inmiddels nemen de acties tegen het opnieuw in de verkoop brengen van Angola-koffie door AH toe. Na Zeist donderdag werd gisteravond door le den en sympathisanten van het Ango- la-comité gepost bij vijftien AH-filia- len in Eindhoven. Ook in Baarn werd gisteravond gepost. Vanmiddag zullen er deminstraties worden gehouden bij Albert Heyn in Wageningen en Zaan dam. Het bestuur van de PPR ondersteunt de actie van het Angola-comité tot al gehele boycot van het grootwinkelbe drijf Albert Heijn. Het roept al haar leden en geestverwanten op niet bij Al- bert Heijn inkopen te doen zolang dit bedrijf koffie verkoopt die uit de Por tugese kolonie Angola komt. Rechterlijke macht: tot advocaat-gene raal bij het gerechtshof te Arnhem is benoemd mr. J. E. Vriesma, nu officier van justitie in Amsterdam. Zwakzinnigenzorg: De stichtingsraad van het Nationaal Orgaan Zwakzinni genzorg in Utrecht heeft mr. J. Cra mer benoemd tot ere-voorritter van deze organisatie. Mr. Cramer is eerder deze maand als voorzitter van het NOZ afgetreden en opgevolgd door dr. ir. F. Prakke. Tussen 1951 en 1964 was mr. Cramer commissaris van de koningin in Drente. Plan: fiscale en werkel ijke huurwaarde meer in overeenstemming Van onze moderedactie AMSTERDAM Het was gisteren een druk dagje voor de dames en heren van de modepers: ln de ochtenduren een show van modehuis Joyeuse; tusen de middag liet het Internationaal Wol Secretariaat zien wat handige huisvrouwen allemaal met de nieuwe stoffen kunnen maken en in de namiddag showde Korrigan reeds de lente-collec tie 1974. Om met een show te beginnen die nooit verloren mag gaan: Modehuis Joyeuse, voor de vrouwen die al dat nieuwe gedoe uit Frankrijk met lede ogen moeten aangezien omdat ze on mogelijk in het naalddunne manne- quinwerk passen. Bij Joyeuse in de Amsterdamse Geleenstraat ontwerpen ze voor de vrouw met de zogenaamde grote en moeilijke maten. En je kunt eigenlijk wel stellen dat de heer en mevrouw Kockmeijer een stukje soci aal werk verrichten, want om de prij zen hoef je hun modehuis ook niet voorbij te lopen: voor 275 gulden ma ken ze een winterjurk op maat en een mantel op het lijf gesneden kost 475 gulden. De prijzen bij Joyeuse zijn natuurlijk wat opgelopen, maar dat kan niet anders want de stoffen zijn vandaag de dag haast niet meer te be stalen. 's Middags dus een stoffenshow van het Internationaal Wol Secretariaat onder de naam 'Beauty Wool'. Ontwer pers als Frank Govers, Edgar Vos en Esterel leefden zich in de zuiver scheerwollen stoffen flink uit Op de foto twee modellen van Esterel: links een geruite zuiver wolen flannel rok in enkelengte. De brede bijpassende sjaal is uitgevoerd in effen flannel in de twee kleuren die in het ruitdessin voorkomen: camel en paars. Rechts: het deux-pieces in paars, lila en ca- melkleurig Donegaltweed. Op de rok een soepel vallend jasje van hetzelfde materiaal. Camel is er dit jaar in vele kleuren te krijgen: rood, groen, ko balt en zwart. Dit alles te combineren met de echte flannelkleur. Ook veel wollen stoffen met Lurex en die zijn er natuurijk voor de avondkleding. Over een week of twee zijn er patro nen van Burda en Esterel te koop in speciaalzaken. En dan de firma Korrigan. Reeds nu de collectie lente 1974. Korrigan is een soort Rodier, alleen iets lager in prijs. De roklengte was op de show nog fiks boven de knie, maar de ver wachting is uiteraard dat er wel het een en ander bijkomt. Gemeentebesturen aangemaand DEN HAAG Minister Vorrink heeft de gemeentebesturen ge vraagd alles te doen om geluidshinder te beperken of te voorkomen. In een circulaire vraagt mevrouw Vorrink de gemeenten om in afwach ting van een landelijk beleid voor de bestrijding van de geluidshinder nu reeds 'atten* te zijn op mogelijkheden het akoestische leefklimaat te beper ken'. Mevrouw Vorrink wijst op vier moge lijkheden: 1. Bij het maken van struc tuur- of bestemmingsplannen de 'ge- luidsgevoelige' en 'geluidsongevoelige' bestemmingen zo goed mogelijk te groeperen; 2. De wettelijke mogelijk heden die er al zijn (hinderwet, bouwverordening en politieverorde ning) effectief te gebruiken; 3. Het aspect van de geluidsproduktie te be trekken bij de aankoop van machines, transportmaterleel en dergelijke; 4. Maatregelen in de bebouwde kom te treffen om het verkeerslawaai! te be perken. Minister Vorrink zegt dat de hoofdlij nen van het beleid tot bestrijding van geluidshinder zich steeds duidelijker af gaan tekenen. In de circulaire geeft de minister een paar aanbevelingen in de vorm van voorlopig te hanteren normen voor geluidshinder. Die nor men zijn afgeleid uit een internatio nale aanbeveling en mevrouw Vorrink geeft nu in het bijzonder aan hoe de ze aanbevelingen in de prakijtk kun nen worden toegepast voor het ver keerslawaai van autowegen. De minis ter is van plan meer circulaires over dit puut te versturen. UTRECHT Uit bezuinigingsover wegingen zullen de Nederlandse Spoorwegen waarschijnlijk géén order plaatsen voor een serie van veertig nieuwe rijtuigen' voor het buurland- verkeer. Oorepronkelijk was de NS dat wel van plan. Een eerdere serie rijtuigen van dit type (46 stuks) werd aan het eind van de jaren zestig nog geleverd door de inmiddels opgedoekte wagonfa- briek van Werkspoor Utrecht. Een nabestelling van rijtuigen van dit type bij een Duitse wagenfabriek zou waarschijnlijk veel te duur uitkomen, omdat een serie van veertig stuks ei genlijk te klein is voor de opbouw van een rendabele produktielijn. Minister Vorrink Van onze Haagse redactie DEN HAAG De bewoners van het eigen huis zullen, als het plan van het kabinet doorgaat, volgend jaar méér inkomstenbelasting moeten betalen. Het is de bedoeling de nu lage fiscale huurwaarde van de eigen woning, die bij het inkomen wordt opgeteld, meer in overeenstemming te brengen met de wer kelijke huurwaarde. Het gevolg is, dat het inkomen van de bewoner van 't eigen huis voor de fiscus stijgt en hij voor een hoger bedrag wordt aangeslagen. In de advertentie merkt Albert Heijn ondermeer op te weten, dat de klan ten zelf kritisch genoeg zijn om hun eigen verantwoorde keuze te hebben. 'Wie zouden wij rijn om de klant het recht op eigen meningsvorming te onthouden?' Het Angola Comité stelt hier tegenover dat Albert Heijn niet adverteert voor de vrijheid van de consument, maar voor de vrijheid van de ondernemer. 'Albert Heijn wil de vrijheid hebben om te kiezen voor de onvrijheid van anderen als het bedrijf daardoor de winst kan vergroten. Wat Albert Heijn hier als vrijheid wil ver kopen, is de onvrijheid en dwangar beid in Angola', akhis het Angola Co mité. Albert Heijn wil niet spreken van een tegenaanval op het Angola Comité dat in het geweer is gekomen tegen het feat dat Albert Heijn weer Angola-kof fie in de sortering heeft opgenomen onder de naam Indonesia-koffie. 'Het is een goed en eerlijk verhaal dat we al sinds sinds jaar en dag hebben, maar dat nu weer actueel is gewor den', aldus een woordvoerder van Al- bert Heijn. In de advertentie wordt een aantal artikelen genoemd met daarbij de landen van herkomst. Het voornemen het eigen woningbezit zwaarder te belasten, is in Den Haag uitgelekt. Verondersteld wordt, dat de fiscale huurwaarde van het eigen huis wordt verdubbeld. Volgens de nu gel dende tabellen is, om een voorbeeld te noemen de huurwaarde van een huis met een verkoopwaarde tussen de 60.000 en 120.000 gulden bepaald op zeshonderd gulden. Dat bedrag zou nu twaalfhonderd gulden worden. Dat de fiscale huurwaarde op het ogenblik ver beneden de werkelijke huurwaarde ligt, heeft een duidelijke reden. Drie jaar geleden verviel de fa ciliteit dat de onderhoudskosten van i de woning aftrekbaar zijn van de in- i komstenbelasting. Deze maatregel was vooral genomen, omdat vele kopers j van een tweede huis (een oud boer derijtje) dit voor een groot deel op kosten van de fiscus lieten opknap- j Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In het verslag over de beraadslagingen van de Rotterdam se gemeenteraad over de moeilijkhe den op Katendrecht is gisteren een zetfout geslopen. Er staat: 'het artikel waarin homoseksualiteit strafbaar j wordt gesteld dit tot ongenoegen j van de SGP is uit de verordening verdwenen'. Het is duidelijk dat er had moeten staan: het artikel waarin homoseksualiteit strafbaar wordt ge- steld, is dit tot ongenoegen van de j SGP uit de verordening verdwe nen'. pen. Als compensatie van het verval len van de belangrijke aftrekpost van het onderhoud was de fiscus bereid een betrekkelijk lage huurwaarde te accepteren. Scheef Dit voorrecht van de bewoners van de eigen woning wordt nu ook weer in getrokken. De achtergrond van dit nieuwe voorstel 4.;, dat de bewoner van het eigen huis fiscaal toch een voordeel heeft boven z'n overbuurman, die geen eigenaar is, maar eht huis huurt. De eigenaar van het huis, die bijvoorbeeld vijfhonderd gulden per maand vaste kosten heeft, mag het deel van deze lasten, dat hij als rente van zijn hypotheek-schuld betaalt van zijn inkomen aftrekken. De overbuur man, die vijfhonderd gulden huur per maand betaalt, kan echter niets van zijn (huur) kosten aftrekken. Kort nadat hij minister was. geworden liet minister Gruijters een ballonnetje op om aan deze scheve verhouding een eind te maken. In een informeel gesprek stelde hij voor 'iets te doen' aan de huurwaarde en de aftrekbaar heid van rente van hypotheken te la ten vervallen. Er stak een storm van kritiek op on der de fiscale deskundigen en de huis eigenaren. Het doorvoeren van de maatregel, aldus een sombere voor spelling, zou het Instorten van de bouwmarkt betekenen. Als bezwaar werd vooral genoemd, dat van de ren te-inkomsten wel belasting wordt be taald. Hier staat dus het recht tegeno ver van de aftrekbaarheid van rente- schulden. Een andere moeilijkheid was, dat de bewoners van het eigen huis andere vormen van leningen kunnen aangaan, waarvan de rente wél kan worden afgetrokken. Onderhoud Het kabinet zoekt het nu alleen bij de huurwaarde om het eigen woningbezit zwaarder te belasten. De eerste reac ties op het plan waren niet pertinent afwijzend. Maar wel mag worden ver wacht, dat er in de Tweede Kamer zal worden aangedrongen, dat er meer mogelijkheden komen voor de aftrek van de onderhoudskosten. Juist deze kosten zijn de laatste jaren sterk ge stegen. Wie nu echter een maandsala ris of meer moet besteden aan het la ten verven van zijn eigen huis aan de buitenkant, mag hiervan niets aftrek ken. AMSTERDAM Met een misleiden de leus probeert Albert Heijn te pro fiteren van de vrijheidszin van de Ne derlanders. Dit ia de reactie van het Angola Comité op de advertentie van het grootwinkelbedrijf in de dagbla den. Het motto van de advertentie is: 'In een vrij land vrije keuze voor vrije mensen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11