Sow jet-adviseurs lelpen Syrië niet' Tokio woedend op Seoel na ontvoerings-schandaal Chili's bevolking tegen vrachtrijders opgeroepen raat ook over lot van olitieke gevangenen op luropese Veiligheidstop ixon wendt zich nu >t hof van beroep Waldheim weigert hoofddeksel in Yad Washeem Arbeiders vechten bij Keulse Ford-fabriek Choleraplaag in Napels jaagt toeristen weg Doodvonnissen 16 Marokkanen straftijd heeft uitgezeten, een pakje Zuidkoreaanse oppositieleider verdween Uitwedstrijd? Neem een MeerMan's Kaart! 14)1 W KM AliTKT VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 riendschapsverdrag inzet van moeilijkheden IIROET, ROME, CAIRO (Reuter, UPI, AP)Syrië heeft momenteel de- fde problemen met zijn Russische militaire adviseurs als Egypte had, vlak >rdat president Sadat in juli 1972 de Russen Egypte uitwees. Libanese weekblad Al Hawadess dit bericht, meldt dat de Russi- adviseurs in Syrië verscheidene n hebben geweigerd luchtdoelra- af te schieten, die onlangs de Sowjet-Unie aan Syrië zijn irerd. De Russen voerden aan dat gebiuik van deze raketten tegen dische vliegtuigen boven het Syri- luchtruim het conflict in het len-Oosten alleen maar zou verer- n. Maar volgens het blad willen ussen met deze taktiek de Syriërs gen om een verdrag van vriend- i> en samenwerking te sluiten, zo- Ie Sowjet-Unie ook met Egypte, en Irak gesloten heeft. De presi- van Syrië, Hafez al-Assad heeft lusver geweigerd een dergelijke lenkomst te tekenen. »yrische geheime politie heeft on- 42 legerofficieren geëxecuteerd en mislukte aanslag op president sad. Dit hebben buitenlandse di aten in de Syrische hoofdstad ;edeeld. Op 12 juli zou een po- om de president te vermoorden, mislukt. De presidentiële stoet in een hinderlaag van jonge offi- n. De president werd slechts gewond aan zijn been. nternationale Burgerluchtvaartor- ;atie - (ICAO) heeft gisteren na stormachtig debat Israël veroor- wegens de kaping op 10 augus- ji. van een door Irak gecharterd ïees passagiersvliegtuig, waarvoor Palestijnse guerrillaleider George sh had geboekt. De stemverhou- was 87 tegen één (Israël), bij onthoudingen (Bolivia, Singapo- erland en Thailand). In de reso- wordt 'plechtig gewaarschuwd bij herhaling van dergelijke ac- .de vergadering nieuwe acties te gen Israël, zal némen.' De Israëlisfche vertegenwoordiger ver dedigde de actie als een 'uitzonderlij ke daad, die erop gericht was onschul dige levens te redden van een gevaar lijke misdadiger (George Habash). De Arabische gedelegeerden onderbraken hem voortdurend en eisten dat hij de naam Habash niet zou gebruiken, om dat deze zelf niet aanwezig was om zich te verdedigen. De vertegenwoor diger van Quatar aan de Perzische Golf wees erop dat de vele Arabische vliegtuigkapingen, waarnaar de Israë lische vertegenwoordiger had verwe zen, door individuele personen wer den uitgevoerd, terwijl die van Israël door een staat werd bedreven. Volgens de Israëlische vertegenwoor diger was de resolutie gericht tegen het enige land, dat luchtpiraterij met terdaad bestrijdt. De resolutie bete kende zo zei hij een vrijbrief voor die Arabische staten en terreur organisaties, die direct of indirect proberen de internationale orde in de luchtvaart omver te werpen. Hij vroeg zich af, waarom de ICAO nooit iets gezegd had, toen het vliegtuig van Moise Tsjombe gekaapt werd en deze voormalige Katangese leider in Algiers gevangen werd gehouden tot aan zijn dood. Op het Vliegveld van Beiroet zijn gis teren twee Arabieren gearresteerd, die. met wapens en explosieven op een Tsjechoslowaaks vliegtuig^ naar Praag wilden reizen. Ze hadden Ethiopische paspoorten. Wat ze met hun handgra naten, machinepistolen en geluid dempers van plan waren, is niet be kend. De Egyptische pers heeft de unie tus sen Egypte en Libië, waarover woens dag overeenstemming werd bereikt, issische ex-gevangenen: SKOU (DPA) Tien voormalige politieke gevangenen uit de 'jet-Unie hebben een beroep op de Europese Veiligheidsconferen- en de daaraan deelnemende regeringen gedaan het lot vali de po- ike gevangenen in Europese landen grondig te bespreken. iet appèl, dat gisteren in handen n van westerse correspondenten joskou, wordt gezegd dat de Euro- Veiligheidsconferentie de rege- !n van de Sowjet-Unie, Albanië, ihoslowakije, Oost-Duitsland. Jop- ivië, Portugal en Spanje 'in het van de vrede en de samenwer- moet aansporen het lot van de eke gevangenen in hun landen ïrbeteren. tien verzoeken om vorming van internationale Europese commis- iie de gang van zaken in de kam en gevangenissen met politieke pgenen moet volgen, 'om hen te ien van de hongerdood, de wille- en de vernietiging, wier enige td bestaat in het uiten van woor- en het hebben van denkbeelden |e betrokken regering onwelgeval- Internationale Rode Kruis en de ■■■Wepartmentale Unie moeten de tlijkheid krijgen de toestand van jolitieke gevangenen in de Euro- landen te controleren, pppèl is onder meer ondertekend de dichter Wladimir Osipow die l jaar in een kamp heeft doorge- ht en de kunsthistorici Nikolai voor het eten. Voor de politieke gevangenen, aldus hét,appèl, is het daarom zelfs onmo gelijk eens per maand een halve kilo margarine, een blikje soljanka (vis- of vleessoep), zeep en tandpasta te ko pen. Zelfs tijdens het bewind van Sta lin konden de gevangenen net zoveel pakjes ontvangen als zij wilden. Nu mag men nog maar eens per jaar en dan pas nadat men de helft van zijn toegejuicht als een historische gebeur tenis op de weg naar een volledige Arabische eenheid. Maar politieke waarnemers geloven dat er nog steeds ernstige meningsverschillen zijn tus sen president Sadat en president Khaddaffi van Libië. In de eerste twee alinea's van hun constitutionele verklaring over de unie wordt name lijk gesproken over hun 'hoop op een heid'. Bovendien vindt men het merk waardig dat Sadat zaterdag niet naar Libië zal gaan, waar de feestelijkhe den worden gehouden, ter gelegen heid van de vierde verjaardag van de staatsgreep, die Khaddaffi aan de macht bracht Vice-president Hatem zal namens Egypte de feestelijkheden bijwonen. Een regeringswoordvoerder in Cairo heeft meegedeeld dat secretaris-gene raal Kurt Waldheim van de VN van avond 'met open hart en met een open geest' ontvangen zal worden, ondanks het feit dat Egypte van mening blijft dat oorlog de enige oplossing bete kent van het ArabischIsraëlische conflict. JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De secretaris-generaal van de VN, de Oostenrijker Kurt Waldheim heeft gisteren in Jeruzalem voor een inci dent gezorgd, toen hij weigerde een hoofddeksel op te zetten tijdens een herdenkingsplechtigheid in Yad Was heem voor de zes miljoen Joden, die door de nazi's vermoord werden Het is bij plechtigheden als deze en zeker als ze op geheiligde grond plaatsvinden gebruikelijk dat men het hoofd bedekt Van bezoekers wordt hetzelfde verwacht en die ple gen zich hieraan ook te houden. Waldheim wees echter tot tweemaal toe een hem aangeboden hoofddeksel af en stond blootshoofds voor de eeuwi ge gedenkvlam van het gedenkteken met gevouwen handen en gebogen hoofd, terwijl de voorzanger het ge bed voor de doden zong. Toen de journalisten Waldheim na af loop vroegen, waarom hij de joodse traditie niet had willen respecteren, antwoordde hij: 'Ik ben hier als secre taris-generaal van de VN en ik vond dat ik op mijn eigen manier respect kon betuigen'. Hij voegde daaraan toe dat hij hoopte te hebben getoond hoe ontroerd hij was geweest tijdens de ceremonie en over hetgeen hij gezien en gehoord had in het museum van Yas Wesheera. Een Israëlische vrouw, die bij de journalisten stond, vroeg luidkeels of de secretaris-generaal ook zou weige ren zijn schoenen uit te trekken, als hij een moskee zou bezoeken. Het ant woord op deze vraag werd niet gege ven. Tien mensen werden gisteren ernstig gewond bij schermutselingen tussen politie en stakende arbeiders bij de Ford-fa- brieken in Keulen. De werkzaamheden bij de fabriek die maandag door wilde stakingen werd gesloten werden gis teren hervat, maar ongeveer 500 Turken trachten hun werkwillige collega's tegen te houden. SANTIAGO (UPI, AP, Reuter) De regering van Chili heeft gisteren de bevolking opgeroepen om op 'alles wat rijdt, op straat te brengen', teneinde d e staking van de vrachtvervoerders te breken. De oproep kwam van de minister van binnenlandse zaken, nadat de onder handelingen met de bond van vracht wagen-eigenaars was mislukt en de re gering de erkenning van de bond had ingetrokken. De minister zei dat de regering nieuwe vrachtwagens ter be schikking zal stellen aan de 'arbei ders, boeren, studenten en vaderlands lievende Chilenen', die de nu 37 da gen durende staking willen breken. De staking heeft de Chileense econo mie totaal verlamd en geleid tot mas sale stakingsacties in alle sectoren van het openbare leven. President Al- lende heeft de vrachtwagenchauffeurs verweten dat zij uitsluitend politieke doelen nastreven, terwijl zij met hun staking het land nu al een verlies van 250 miljoen gulden opleveren. De stakende vrachtrijders, die hun auto's bijna allemaal zelf bezitten, willen hoger loon, nieuwe auto's, in voer van reserveonderdelen op grote re schaal en garanties tegen nationali satie. De vrachtwagenchauffeurs zeggen nu bang te zijn, dat linkse extremisten hen met geweld willen dwingen de staking op te heffen. Woensdagavond heeft president Allende besloten de militairen' terug te trekken, die aan vankelijk de stilstaande vrachtwagens hadden moeten besturen. Maar nadat die poging mislukt was, bleven de militairen bij de auto's om de chauf feurs te beschermen tegen mogelijke represailles. Gisteren vertrokken de militairen echter, de chauffeurs in angst en beven achterlatend. Inmiddels heeft de moord van een jonge legerofficier nieuwe munitie aangedragen voor de Chileense crisis. Volgens de regering was het geen politieke moord, maar de oppositie dagbladen schrijven de moord toe aan linkse extremisten. Gisteren bleven voor de derde achter eenvolgende dag duizenden winkels in Chili dicht, bij wijze van protest tegen Allendes economische politiek. Volgens eenwoordvoerder van de Chi leense kamer van koophandel was de winkelsluiting voor 98 procent effek- tief. In de stad Rancagua, 100 km ten zui den van Santiago is het woensdagavond tot ernstige ongeregeldheden gekomen tussen linkse en rechtse extremisten. Het gebouw van het dagblad El Ran- caguino, dat de oppositie steunt, werd aangevallen. Er werden vernielingen aangericht en het personeel moest vluchten, zodat de krant gisteren niet uitkwam. Een man, die handtekenin gen verzamelde voor een petitie, waar in president Allende verzocht werd af te treden, werd gewond, toen er scho ten vielen bij vechtpartijen tussen linkse en rechtse activisten. De oppo sitie heeft aangedrongen op het uit roepen van de noodtoestand in Ran cagua, maar de regering heeft ver- A klaard dat de rusti in die stad volledig AlleS O.K. is hersteld, nadat rechtse extremisten aanvallen hadden gedaan op winkels, regeringsgebouwen en kantoren van plaatselijke bestuursinstanties. NAPELS (UPI, Reuter) Toeristen trekken met honderden tegelijk weg nu in Napels een cholera-epidemie is uitgebroken. Zeven mensen zijn reeds overleden, 73 slachtoffers liggen in het ziekenhuis. Vijf van hen zijn er ernstig aan toe. Er worden gratis vac cinaties verstrekt en de gemeente be spuit de straten met desinfecterende vloeistoffen. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van volksge zondheid heeft verklaard dat de uit barsting geen epidemische proporties heeft aangenomen en onder controle kan worden beschouwd. Deskundigen bij de Wereldgezondheidsorganisatie menen dat de cholera in Napels een geïsoleerd geval zal blijven. Wel moet er rekening mee gehouden worden, dat zich elders in Europa ook geval len zullen voordoen, veroorzaakt door toeristen uit Napels. Nobelprijs OSLO (AP) Dit jaar zijn 47 perso nen voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Tot de kandidaten be horen president Nixon van Amerika, president Tito van Joegoslavië en de Braziliaanse aartsbisschop Dom Hel der Camera. Frans racisme PARIJS (AP) President Pompidou van Frankrijk heeft gisteren gewaar schuwd dat Frankrijk, getroffen door een golf van anti-Arabische sentimen ten, zich verre van racisme dient te houden. Korte tijd later overleed een 21-jarige Algerijn aan de verwondin gen, die onbekenden in Marseille hem hadden toegebracht. Het is de vijfde Noordafrikaan, die sinds zondag is vermoord. Mitchells blijven bijeen NEW YORK (UPI) —Martha Mit chell heeft tegengesproken, dat zij wil gaan scheiden van haar man, John Mitchell. 'Ik blijf tot het bittere eind', verklaarde ze. Berichten over een mogelijke echtscheiding, afkom stig van 'vrienden', bestempelde ze als 'vervloekte leugens'. 'Het is precies zo als met alle verhaaltjes over mij', zei Martha. RABAT (DPA, AFP) In het hoog- verraadproces voor het Marokkaanse militaire gerechtshof in. Kenitra .zijn gisteren zestien doodvonnissen uitge sproken. In het op 25 juni begonnen proces moesten zich in totaal 157 beklaagden verantwoorden voor aanslagen op de staatsveiligheid. De meeste beklaagden zijn leidende leden of sympathisanten van de in zichzelf verdeelde oppositie partij Union Nationale des Forces Po pulates (UNFP). Het proces was het vervolg op de bloedige opstand in het voorjaar van dit jaar in het Atlasgebergte van 'Ma rokkaanse verraders in Libische loon dienst'. CORK (Reuter) Twee Engelsen, die reeds een dag gevangen zitten in een gezonken mini-onderzeeër, op een diepte van ruim 400 meter hebben contact gemaakt met de buitenwereld om te vertellen dat tot nu toe alles O.K. is. Er is genoeg zuurstof tot morgenochtend. Bestorming uan pas ndudi iuen uc iicin van aijn a I van vijf kilo ontvangen. En dan nog worden deze pakketten onder allerlei bw en Valentiria Masjkowa die verscheidene jaren, in kampen ien gezeten. fet appèl wordt er de nadruk op {d d at de levensomstandigheden fle politieke gevangen in de Söw- toie in de afgelopen jaren veel iter zijn geworden. ^ikrijgt op..-.het ogenblik dagelijks calorieën. Dit kost de Russische evenveel als een pakje sigaret- jExtra levensmiddelen kan men n krijgen met het geld dat men jet kamp of de gevangenis ver- 1 heeft en dan maar tot maxi- j 5 roebel (volgens de officiële is een roebel vier gulden De politieke gevangenen ver in gemiddeld 40 roebel per ld. De helft hiervan wordt door Idministratie Ten bate van de ingehouden en 13 tot 15 roebel voorwendsels afgenomen. In de oproep wordt voorts gezegd dat christenen in de kampen en gevange nissen 'aan heftige vervolging' bloot staan en dat er jacht wordt gemaakt op godsdienstige literatuur en lec tuur. De bijbel wordt zonder meer in beslag genomen. Wie op kerkelijke feestdagen zoals pasen en kerstmis, niet op zijn werk verschijnt, krijgt straf. Gebedsbijeenkomsten en biech ten zijn verboden. Zelfs stervenden mogen zelfs niet de communie ont- vangen. Als iemand toegeeft dat hij een gelovige is, betekent dat voor hem een verzwarende omstandigheid Deskundige medische hulp wordt niet gegévén; De ondertekenaars wijzen in dit ver band op de zaak-Galanskow. Joeri Ga- lanskow was een letterkundige die in november van het vorig jaar na een maagoperatie in de gevangenis stierf. De ondertekenaars noemen het een 'hemeltergende willekeur' dat politie ke gevangenen samen met misdadi gers worden opgesloten en zeggen dat mensen die het niet met de politiek van het Kremlin eens zijn, ook nadat zij uit de gevangenis ontslagen zijn, vervolgd worden. Zij blijven onder toezicht van de politie staan en mo gen zich in bepaalde steden niet vesti gen. Het doel van het strafsysteem is andersdenkenden van inzicht te doen veranderen. Maar, zo staat in de op roep, dat heeft niets te maken met vreedzame coëxistentie, vrede en sa menwerking in Europa. OTTAWA (UPI) Honderden woe dende spoorwegarbeiders zijn gisteren het Canadese parlement binnenge stormd. 'Wij gaan niet aan het werk', schreeuwden ze, terwijl sommigen ruiten en stoelen braken. Premier Trudeau had het parlement van va kantie teruggeroepen om de verlam mende spoorwegstaking te verbieden. Na drie kwartier konden de betogers verdreven worden. Indianen OTTAWA (AFP) Ongeveer 200 in- 'dianen uit geheel Canada hebben gis teren het Canadese ministerie voor indiaanse zaken bezet. De indianen ei sen dat de regering reageert op hun aanspraken op grondgebied in Brits Columbia en dat de bouw van een wa terkrachtcentrale bij de James-baai waardoor 6000 Cree-indianen moeten worden verdreven wordt stopgezet. De politie heeft het ministerie omsin geld. Rattenplaag door Michael Neale Een ontvoerings-schandaal heeft een ernstige verkoeling teweegge bracht in de betrekkingen tussen Japan en Zuid-Korea. Het is'de nog steeds niet opgeloste affaire van de 47-jarige Zuidkoreaanse opposi tieleider Kim Dae-joeng, die uit de Japanse hoofdstad Tokio is weg gehaald en die zich nu in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel onder huisarrest bevindt. olg van pagina 1. ps advocaten Buzhardt en Wright b woensdag onmiddellijk naar hs villa in California, nadat rech- firica zijn uitspraak bekend, had iakt. Het Witte Huis liet toen al i dat de mogelijkheid van beroep overwogen, tesamen met andere, nader aangeduide mogelijkheden Ie geheime geluidsbanden in het Ivan Nixon.te houden. leidde tot de speculatie dat Nixon I rechtstreeks tot het Hpogge- jshof zou wenden, aangezien de daar ongetwijfeld toch terecht pmem De Amerikaanse justitiële liedenis kent slechts een pféce- i in 1807 werd president Thomas rson door het Hooggerechtshof •en persoonlijke stukken te over igen die als bewijsmateriaal ten dienen, in het proces tegen n Burr, die van verraad werd be schuldigd. De opperrechter zei toen dat een Amerikaanse president in tegenstelling tot de Engelse koning zich diende te onderwerpen aan een gerechtelijk dwangbevel. us advocaten hebben gezegd dat 1 "resident gedwongen wordt de riwelijke geluidsbanden te over- het Amerikaanse president- onherroepelijke schade zal zijn acht. Nixon beroept zich op a o, grip 'presidentiële pnvile- de noouzakelijke vertrouwe- v in de gesprekken, die op het Witte Huis worden gevoerd. Volgens Nixon heeft rechter Sirica .met .zijn bevel de grondwettelijke scheiding van de Amerikaanse presi dentiële en gerechtelijke macht ge schonden. Al eerder heeft hij echter laten weten, dat hij wel een uitspraak van het Hooggerechtshof zal eerbiedi gen. Voor donderdag zal de president beroep aantekenen. De Zuidkoreaanse regering heeft kop pig ontkend ook maar iets met Kim's ontvoering te maken te hebben gehad. Kim, die de meest uitgesproken kriti- cus was van president Park Tsjoeng- hee, werd op 8 augustus uit zijn hotel in Tokio ontvoerd. Vijf dagen later, op 13 augustus dook hij op in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel en werd hij waargenomen met een blind doek voor. Hoewel het bewind in Seoel zei de zaak te hebben onderzocht slaagde zij er niet in Tokio een overtuigend ant woord te geven op de vraag hoe het kwam dat Kim onder invloed van ver dovende middelen uit Japan was weg gehaald en klandestien naar Zuid-Ko rea kon worden verscheept. Japan heeft zijn boosheid laten blijken door economische besprekingen uit te stel len, die de twee landen regelmatig op kabinetsniveau plegen te houden. De volgende ronde was vastgesteld op 8-9 september, maar die gaat nu niet door. Yasoehiro Nakasone, de Japanse mi nister van buitenlandse handel heeft het parlement in Tokio meegedeeld dat Japan zijn economische hulppro gramma aan Seoel zal moeten herzien als mocht blijken dat de Zuidkoreaan se regering betrokken is geweest bij Kims ontvoering. De Japanse pers had de ontvoering een schending van de persoonlijke vrijheid en van de Japan se souvereiniteit genoemd. Zuid-Korea heeft het verzoek van To kio van de hand gewezen om Kim naar Japan te laten terugkeren, zodat hij de politie kon bijstaan bij het on derzoek. De Japanse premier Kakoeei Tanaka en zijn minister van buiten landse zaken Masayosji Chira formu leerden hun verklaringen echter in voorzichtige bewoordingen. Tanaka zei dat hij hoopte dat de zaak zou worden opgelost zonder de vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee landen te ondergraven. Maar volgens politie ke commentatoren in Tokio heeft de Kim-affaire een der ernstigste diplo matieke crisis veroorzaakt sinds Zuid- Korea en Japan acht jaar geleden hun betrekkingen normaliseerden (Korea werd in 1910 bij Japan ingelijfd en in 1945 weer bevrijd). Kwamen de VS lange tijd op de eer ste plaats, thans is Japan de grootste verschaffer van buitenlandse leningen en investeringen aan Zuid-Korea. Het zijn leningen en investeringen die van vitaal belang zijn voor de ambi tieuze industriële ontwikkelingsplan nen van president Park's regime. KCIA De Zuidkoreaanse oppositieleider Kim kreeg in 1971 als presidentskandiaat 46 procent van de stemmen bij de presidentsverkiezingen. Hij was in ok tober 1972 het land uitgegaan om in de VS en Japan de oppositie tegen Park te mobiliseren. Vrienden van Kim in Tokio hebben verklaard dat de ontvoering op touw is gezet door de Koreaanse centrale inlichtingen dienst, de KCIA. Verschillende diplo maten in Seoel hebben verklaard dat zij ervan overtuigd zijn dat de KCIA de hand in deze affaire heeft gehad. Een westerse zegsman vertelde zelfs: 'Wij zijn hier voor 99,99 procent ze ker van'. De Zuidkoreaanse regering heeft deze beweringen echter ongegrond en kwaadwillig genoemd. Dat werd ook gezegd bij de uitwijzing van drie journalisten van het toonaangevende Japanse dagblad Yomioeri. Ook het bureau van de krant in Seoel werd tal aanplakbiljetten dat in het kader van de campagne mag worden ge bruikt. Park Tsjoeng-hee door Park's bewind gesloten nadat Yomioeri weigerde een artikel te her roepen waarin Zuidkoreaanse zegslie den verklaarden dat de KCIA bij het ontvoeringsschandaal betrokken was. De KCIA, zo hebben goedingelichte zegslieden meegedeeld, heeft vangar men die de gehele wereld omspannen. Zo zou het ook de KCIA zijn geweest die in 1967 een aantal Koreaanse stu denten uit West-Duitsland heeft ont voerd. Door het huisarrest is Kim, die alge meen wordt beschouwd als de groot ste potentiële bedreiging voor presi dent Park, nu doeltreffend als opposi tiemacht uitgeschakeld, zo hebben di plomatieke zegslieden laten weten. Zuidkoreaanse functionarissen hebben laten doorschemeren dat Kim eventu eel voor de rechter zal worden ge bracht. Hij zou ervan beschuldigd worden dat hij tijdens de verkiezings campagne van 1971 de bepalingen van de kieswet heeft overtreden. Deze be palingen beperken onder meer de hoeveelheden geld die aan de campag ne mogen worden besteed en het aan- Dictatuur President Park, die sinds de grond wetswijzigingen van afgelopen decem ber dictatoriale bevoegdheden heeft, is sindsdien doorgegaan met de syste matische uitroeiing van de oppositie. Hij heeft de pers onder censuur ge plaatst, zich verzettende studenten en intellectuelen de pin op de neus gezet en is sinds kort ook bezig kritische christenen te vervolgen. Het arreste ren en aftuigen van opposanten is nu de gewoonste zaak van de wereld in Zuid-Korea, zo is uit Zuidkoreaanse bronnen vernomen. Buitenlandse waarnemers in Seoel zeggen dat president Park nu muur vast in het machtszadel zit. Dat komt. zo m erkte één van hen op, omdat Park het 'doortrapte vermogen' bezit de 550.000 man sterke strijdkrachten en de KCIA onder controle te hou den. Volgens een andere waarnemer is Park bezeten van een 'messiaans geloof' dat Zuid-Korea een sterk regi me nodig heeft nu moeizame pogin gen worden gedaan nieuwe betrekkin gen op te bouwen met het communis tische Noord-Korea. Park heeft bovendien het voordeel dat hij kan wijzen op de krachtige economische vooruitgang, die onder zijn regime is geboekt In de twaalf jaar van zijn bewind is de Zuidkore aanse economie jaarlijks met ongeveer tien procent gegroeid en is de natio nale levensstandaard aanzienlijk ver hoogd. Een westerse zegsman merkte op: 'De meerderheid van de Zuidkoreanen zal zeggen dat wij de manier waarop een aantal zaken is aangepakt niet op prijs zullen stellen, maar dat wij over het geheel genomen niet over de be drijfsvoering van het land mogen mopperen'. Michael Neale is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Tokio. LIMA (UPI) Per iedere inwoner van Lima zijn er vijftien ratten, zo heeft de minister van gezondheid meegedeeld. De Peruviaanse hoofdstad telt 3,5 miljoen inwoners en 52,5 mil- joe ratten. Normaal is één rat per in woner, meende de minister. Basken SAN SEBASTIAN (UPI) Een Spaanse krijgsraad heeft 13 Baskische jongelui veroordeeld tot -gevangenis straffen variërend van vier maanden tot een jaar. Zij werden schuldig be vonden aan het deelnemen aan tegen de regering gerichte demonstraties, die in april in Lazcano werden gehou den. Kabel j au w-oorlog REYKJAVIK (AP) De IJslandse kustwacht heeft Engeland verantwoor delijk gesteld voor de eerste dode in de 'kabeljauw-oorlog'. Toen een Brits schip een schijnaanval uitvoerde werd een IJslandse machinist, die aan het lassen was, getroffen door een' over- spattende golf. De man werd geëlek- troduceeerd en stierf enkele uren la ter. Japanse defensie TOKIO (DPA) Japan wil zijn de fensieuitgaven met een kwart verho gen. Het land wil de strijdkrachten verbeteren en 160 tanks, 131 vliegtui gen en 10 oorlogsschepen aanschaffen. ADVERTENTIE Samen met teamgenoten of supporters op zaterdag of zondag naar n verre uitwedstrijd reizen (ongeacht de afstand) kost voor 2 personen 3 personen 4 personen 5 personen f35- f40- f45- f50- Eén van de reisgenoten moet een NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9