Een Leidse culturele buurt: wie weet hoe lang het duurt innenstad op 5 ber dicht Vrijwilligers zetten bijgebouw neer naast Kaagse dorpskerk Agenda voor Leiden LEIDATO's JEUGDVISWEDSTRIJD ZATERDAG 8 SEPTEMBER Redding van De Camp over tien jaar nauwelijks nog mogelijk ^||V Nieuwkoop sjouwt kantine eetal verdacht nt> an 30 diefstallen __-OI KW Mi l ET VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 STAD EN' REGIO L3 Do route Apothekersdijk, Kippenbrug, Booramarkt, alsmede de route Apothe kersdijk, Stille Rijn, Stille Mare, Lan ge Mare zal voor het verkeer beschik baar blijven, hoewel met vertraging rekening dient te worden gehouden. In het voor autoverkeer afgesloten ge bied zal ook het parkeren van S tot 18 uur verboden zijn. Voor nadere inlichtingen omtrent de ze verkeersregeling kan men zich wenden tot het Bureau Verkeerszaken en Binnenstadsaangelegenheden van de gemeente-secretarie, kamer 314, stadhuis, telefoon 45344, toestel 253 of 254. De routes van de-autobussen gaan van 8 tot 18 uur via Hooigracht, Pelikaan straat, Langegracht en Lammermarkt. Op Lammermarkt en Pelikaanstraat, ter hoogte van de Haarlemmerstraat zullen vervangende halteplaatsen wor den ingericht, terwijl verder gebruik zal worden gemaakt van de bestaande halten op Hooigracht, Levendaal en Korevaarstraat. DE KAAG Naast de bijna honderd jaar oude kerk van de Hervormde ge meente van De Kaag, is sinds het be- ADVERTENTIE voor jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar. ZEER FRAAIE PRIJZEN tussen 9 en 12 uur. Viswater een van de Leidse singels. Inschrijven v.a. zaterdag 1 september, 1,50 per persoon. Hr. Brandt, Pretoriusstraat 8, Leiden; Gé I-Iofenk, Haarlemmerstraat 66 en 221, Leiden: v. Zijp, Haarlemmerstraat 279, Leiden: v. Zijp, Brahmslaan 16-18, Leiden. MAXIMUM AANTAL DEELNEMERS: 400 gin van de lente een handjevol en thousiaste Kagers aan het werk om in hun vrije tijd een bijbouw, dat aan de kerk grenst, uit te voeren. Deze dient als uitbreiding van het zaaltje achter de kerk, dat men voor allerlei doel einden nodig heeft. Het gedeelte dat erbij komt bestaat uit een hal met garderobe, een keu kentje en toiletten. De mensen die er mee bezig zijn, besteden daar bijna al hun vrije uurtjes aan. Het zijn niet allen vaklieden; sommigen kan men in winkels en kantoren tegenkomen. Natuurlijk zijn er wel mensen die er kijk op hebben. In het begin was het wel moeilijk, maar als je wilt lukt al les vrij snel. Het (punt)dak zit er op, en de elektriciteit is al aangesloten. Het is een puntdak geworden, omdat men dit beter bij de kerk vond staan dan een plat dak. De eerste tekeningen werden al een jaar of vijf-zes geleden gemaakt, maar voordat er een serieus plan ontstond, gingen er jaren overheen. In decem ber ging het plan naar de gemeente Alkemade. Het zaaltje achter de kerk wordt ge bruikt voor de kindernevendiensten (zondagschool genoemd). De kinde ren verlaten tijdens de dienst de kerk. De ene week is het de groep van 4-7 jaar en de andere keer van 8- 1 jaar. Omdat de Hervormde Ge meente van De Kaag gastvrouw is voor de recreanten die in de week einden op de plassen verblijven en in dit kerkje komen, wordt iedereen na de dienst uitgenodigd een kopje kof fie te drinken. Over een week of acht hoopt men met alles klaar te zijn. De vrouwen 'kle den het dan aan'. Ze maken de gordij nen en maken alles schoon. Zo levert ieder die wil een bijdrage tot de bouw van dit gemeentecentrum. LEIDEN LDG speelde zijn tweede oefenwedstrijd tegen het tweede team van landskampioen RDG Den Haag. Het verloor met 13-15. Vrijdag kwart voor 8 speelt LDG zijn derde oefen wedstrijd tegen Ons Genoegen Bode graven, Pieterskerkstraat 1 Leiden. VK1JDAG 31 AUGUSTUS Marekerk. 8 uur: orgelconcert Arle Kcljzer. m.m.v. Frans Vreugdenhil, trompet. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Clubgebouw Muntgomerystraat, S tot 10 uur nam.: receptie t.g.v. 40-jarig Jubileum van de korfbalver. Zuiderkwartier. APOTHEKEN LEIDEN E.O. Dienst apotheken: De avond-, nacht- on zon dagsdienst van de apotheken in de regio Leidon wordt waargenomen van vrijdag 31 aug. tot 7 sept. door de Doeza-apotlicek, Doezastraat Leiden, en de apotheek Van Breest Smallenburg te Leiderdorp (Loeves- tein). Tevens op zaterdag tot G uur nam. door de Oegstgeester apotheek. Wilhelmina- park 8 Oegstgeesi. DIENSTVERLENING ARCIIITEKTEN-Informallecentruni Rijnland Donderdagavond 19.30-21.30 uur zitting in Lelds Volkshuis Apothekersdijk 33. tel. af spraak noodzakelijk, tel. 01710-26385 op alle werkdagen tussen 2 en-5 uur. Juridisch Adviesbureau: Rechtswinkel. Apo thekersdijk 33. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 13 uur. Donderdagavond van 19 tot 21 uur. Dependance iri De Zeven sprong. Bernhardkade 35, Geopend vrijdaga vond van 19 tot. 21 uur. Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden: Kantoor Haarlemmerstraat 73-b. Lei den, lel. 30360. Openingstijden dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag "s ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en donderdagavond van 19 tot 21 uur. Stlhtlng Gezinsverzorging Lelden: Gezinsver zorging. hulp aan bejaarden en chronisch zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45, tel. 49441. Dienstencentrum: Noordelndspleln 2b. lel. 40483. algemene informatie dagelijks van 9-10 uur. Actie Moeders voor Moeders: Opgave zr. E. Janssen-Nicmeyer. Hofdijck 32 Oegstgeesi. lel. 01710-53652. Release, hulpverleningsdienst. Nieuwe Rijn. tel. 24355. ma t.m. vrij 20-22 uur en dl l m. za 14-17 uur (behalve vrljdags). SOS telefonische hulpdienst: Tel onio-25202, elke werkdag van 20.00 uur tot 08.00 uur en gedurende het gehele weekeinde. Gemeenschap Zuid-West: Hulpverlening»- en Bezoekuren Dluconesscnhuls ie klas: dagelijks van 11-12 uur. van 13.15-14 uur en van 18.45-18.30 uur. 2e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 3e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14-19 uur. Voor alle patiünlen (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: elke dag 15-16 uur en van 18.30-20 uur; voor de kinderafdelin gen elke dag 15-16 uur en van 18.30-19 uur. Bezoekuren Acud. Ziekenhuis Lelden Voor de premaiurenafdellng gelden de vol gende bezoekuren i alleen voor ouders): maandag t.m. vrijdag 18.30-18.45 uur en za terdag aan ernstige pallüntcn: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegesiaan, kan de hoofdverpleegkundige niervoor speciale kaarten verstrekken. ALPHEN AAN DEN RIJN RIJnourd: le en 2c klasse 10.30-11, 14-14.45 e 18-19 uur, 3e klasse 14-14.45 en 18-19 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14.45 Kraamafdeling 16-17 uur alleen voor echtge noten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.31 uur. LEIDEN De korfbalvereniging Zuiderkwartier bestaat veertig jaar. Het jubileum wordt zaterdag 8 sep tember gevierd met een feestavond in in deplorabele staat door Willem Schrama LEIiDiEN Het zal nog heel lang duren voordat het gebied De Camp (tussen Haarlemmers laat, Turf markt, Oude Vest en Lange Mare) weer een levensvatbaar stukje Leiden zal zijn. Het is niet waar- okimijnlijk dat er de eerste tien jaar niet keiioeg centen binenkonien 0111 het genhde weer nieuw leven in te blazen. De veelheid aan vervallen monumenten vereist een massa restaiuratieweiikzaainlieden' die oever lie agemeii veel kostbaarder zijn da afbraak en wederopbomv. I11 verband met de festi- ter gelegenheid van de vie- van het zilveren regeringsjubi- van H. M. de Koningin zullen lensdag 5 september in de bin- de volgende straten van 8 tot 18 uur voor alle autoverkeer zijn af gesloten: Breestraat. Papengracht tussen Lange- brug en Breestraat. Botermarkt, Vid- markt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn tussen Hartesteeg en Hoogstraat, Nieuwstraat tussen Hartesteeg en Burgsteeg, Mid delweg, Hooglandse Kerkgracht. Kaas markt, beide zijden van de Oude Rijn tussen Pelikaanstraat en Hoogstraat, alsmede de overige straten, gelegen binnen het door genoemde straten pn de Haarlemmerstraatpromenade ge vormde gebied. Camera: Iedere avond om S uur en do. vr. ma, dl en do om 14.00 'De acht van de Ge neraals'. Kindermat. za 0111 14.30 en zo. wo om 14 en 16.15 uur 'Winnetou en de dodo vallei. Nachtv. do. vr. za en do 'Rcballion' IS Jr, aanvang 23.30 uur. Hoofdfilm 18 jaar. Lido: 'Scorpio' 18 jr. dag. 14.30, 19 en 21.15 uur. zo om 16.45 extra. Studio: 'Niet Iedere nacht Is een huwelijks nacht' is jr., Tijden zie Lido. Luxor: 'De Naakte Gravin' 18 jr. Tijden zto Lid o. Trinanon: Frank en Eva' 18 jr. dag. 14,30, 19 en 21.45 uur en zo extra 14.15, 16.30 uur. Rcx: 'De blinde Zwaardvechter' 18 Jr. Tijden zie Trinanon. Nachtv. vr, za 'Zij zijn naakt' 18 jr. Aanvang 23.30 uur. Woensdag 5 sep tember van 13-18 uur cineac. TENTOONSTELLINGEN Drukkerij De Bink. Roosevellstraal 3 Lelden: grafische expositie Hab van den Wijngaard. 'De Stilte'. Tot 28 september. Rijksmuseum v. Oudheden: Casper Jacob Christiaan Reuvens archeoloog. Tentoonstel ling bij de uitgave van zijn reis door Dren the in 1S33. Rijksmuseum v. Volkenkunde: In het Pren- tenzaajtje 'Japanse Prentkunst uit eigen be zit van 1670-1750'. Tentoonstelling 'Thailand, land zonder honger' met woensdag (15.30) en zondag (151 filmvoorstellingen. Dc Lakenhal: recent werk van Koos van de Water, 31 augustus tot 4 oktober. informatiedienst, lel. 64115. 33921 en 61944. BEZOEKUREN ST .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 uur. 14-14.45 en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15-12 i alleen v. echtgenoten15-16. en van 18.45-19.45 uur. KinJerafdoling: dagelijks van 15-18.30 uur. on van 18.45-19 4a uur. Kraamafdeling: dagelijks van 15-16 uur cn van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Endegeesi: dinsdag en vrijdag 13-14 uur. 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. le klasse de gehele dag. Annakliniek: dag. 13.30-14.30 uur en 18-19 JCIDEN De recherche van de Vrijkspolitie heeft donderdag twee in- [ners van Leiden aangehouden die jrden verdacht van in totaal dertig braken in heel Zuid-Holland. Het van de politie is nog gaan- De Leidenaren, resp. 20 en 34 jaar en ld. zitten in voorarrest. De mannen den het voornamelijk gemunt op 1 en braken meestal in particuliere lingen in. De plaatsen die zij be- phten waren Boskoop, Oegstgeest. armond, Hillegom, Wassenaar, Lis- ijk Bodegraven en Leiderdorp. Over Sli) waarde van het gestolene kon de w. aiitie niets meedelen. JEUWKOOP Tijdens de jaarver- tijdering van de sportvereniging verteuwkoop is uitvoerig gepraat over e Zt-bouw van een kantine annex kleed- Vrtmten. Ongeveer veertig leden zul- z. lfi daaraan veel vrije tijd gaan beste- In. Er is een bouwcommissie be- waaJemd, die de werkzaamheden zal en ordineren. De 14 heipalen zitten al aan i de grond. Morgen, zaterdag, zal lelfct-het uitgraven van 600 m3 grond de nrden begonnen, fan 'J de bestuursverkiezing werden de jk fren A. Vijfhuizen en L. v. d. wijjorn, herkozen. Het jeugdbestuur ïoudistaat uit de heren J. v. d. Bosch, II i) obrweij en J. Schutter. voorstel van het bestuur om bij n strafzaak veroorzaakt door een lid In de vereniging, de kosten 25) pspfior rekening van dat lid te laten ko- UthP' werd aangenomen, met dien ver- 3nde dat de maatregel alleen geldt KJ)or senior- en juniorleden die de feftijd van 18 jaar hebben bereikt. En toch bestaan er al enige tijd vrij concrete plannen voor De Camp. Plannen om er een overwegend cultu rele buurt van te maken. Plannen die vorige week weer een beetje actu eel werden toen de Adviesraad voor de Binnenstad er haar visie op gaf. Al trof het ook de Adviesraad, dat er nog nauwelijks enige beschrijving van de economische uitvoerbaarheid van de plannen kan worden gegeven. Dat is ook vrij moeilijk. Het meeste geld zal moeten loskomen van de zijde van het ministerie van CRM, die zoals bekend niet erg scheutig is. Even min trouwens als het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, dat ook onder het nieuwe progressieve bewind nog niet over tuigd is van het feit, dat oude steden het eerst en het best moeten worden geholpen, omdat anders de zaak van daag of morgen ineen valt. Deplorabel En de Camp is van die grens niet ver meer. Daarom ook is de kans groot, dat ever tien jaar redding vrijwel niet of nauwelijks meer mogelijk is. Immers, het Boerhaavezaiencomplex (het voormalige Caecilia Gasthuis) verkeert nu al in een deplorabele staat. En dat is nog wel de kern, van waaruit het gebiedje weer zal moeten worden opgetrokken. In augustus 1971 heeft het Leidse ar chitectenbureau Van Oerle en Schra ma een onderzoek afgesloten, waarin de mogelijkheden werden bezien om van het voormalige Caecilia Gasthuis een museum te maken. Geen medisch- historisch museum zoals aanvanke lijk de bedoeling was maar een nieuw home voor het Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurweten schappen, dat aan de Steenstraat kampt met een enorm ruimtegebrek. Van Oerle kwam tot de conclusie, dat met name de Boerhaavezaien, de snij kamer en het dolhuis (pesthuis) op zichzelf al museumstukken zijn, en bijzonder geschikt voor wisselende tentoonstellingen. Overigens zou het totale complex voor dit doel bestemd moeten worden, inclusief de omrin- Elisabeth Gasthuishof: enige parel. gende voormalige provenierswonin gen, het z.g. stadsmagazijn en de bin nenplaats. Bovendien zou op het ge deelte langs de Lijsbethsteeg (naar de Oude Vest toe) een stuk nieuwbouw moeten verrijzen, twee verdiepingen hoog, dat via een 'oversteek' in de Caeciliastraat zou moeten aansluiten op het bestaande complex, dat geres taureerd zou moeten worden. Dat is het plan van Van Oerle, maar het is de vraag hoe lang het zal duren voordat er geld loskomt. Vooral wan neer we bedenken dat eerst de Schouwburg op de wachtlijst staat om gerestaureerd te worden, en vervol gens nog het naast gelegen complex van K. en O. Kropje sla Als voorloper van het rehabilitatie plan kwam enige jaren geleden de restauratie van het Elisabeth Gast huishof gereed, tot nu toe de enige parel in deze rotte holte van de bin nenstad. Voor de rest is armoe troef. De Camp is eigenlijk een verrotte ap pel met een vrij gave schil, zo schreef het bureau voorlichting in 1969 eens in een brochure, een buurt waar een blaadje groen éls het er al te vin den is van een kropje sla moet zijn afgewaaid. De situatie is nu nog niet veel beter, al is er weer wat veld geruimd door krotten af te breken. De bedoeling "s om er uiteindelijk een aantal kleine pleintjes aan te leggen, daarlangs of omheen wat woningbouw te plegen voor bejaarden, kunstenaars en even tueel kleine gezinnen. De grote hoe veelheid monumenten en de hofjes zal in elk geval zo mogelijk in een betere zetting behouden moeten blijven. Bij de ingang van de Caecilia straat (bij de Lange Mare) is tegeno ver het Antonius Clubhuis een plein- vormige verbreding gedacht, om een betere toegankelijkheid te krijgen voor het K. en O.-complex en de Schouwburg. Er zouden tenslotte nog wat aardige winkeltjes moeten komen (boetieks e.d.) en een voetgangers- brug over de Oude Vest. Dat is eigenlijk in kort bestek het he le plan, al moet daarbij nog vermeld worden dat gedacht wordt aan vervan ging van de oude kleuterschool aan de Haarlemmerstraat, die domicilie zou moeten gaan vinden in een nieuw gebouw, dat zou aansluiten op de be staande lagere school bij de St. Ursu- lasteeg. Is dit allemaal gebeurd, dan heeft Leiden zijn culturele buurt. Maar het zal nog wel even duren. Een karrevraclit met daarop de symboliek van een buurt: rommel en nog eens rommel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3