lok in Brazilië neemt het vleestekort grote vormen aan f \eztg bedrijf Aantal wasserijen daalt nog steeds 'Je vlees of je leven' Beginselakkoord over Koffie-overeenkomst Vrije zaterdag noodlottig voor kartonindustrie en al ig juatie in Amerika en Engeland al hoogst penibel ne ën Regering wil geen grote winkels Van Gelder beziet positie verpakkings bedrijf in Westzaan Fokker boos over verkeersvliegtuig NewYork nauwelijks prijshoudend ^/KWARTET VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 FEX AA'CIëX EN ECONOMIE TPNOU.S15/K19 Venk"DE JANEIRO Het tekort jen uivlees in Brazilië heeft ertoe recljd dat slagerswinkels wer eldbol overva^en' wagens voor met 'svervoer worden gekaapt en ardeiijiwordt gestolen. ïad twen zbn er de afSel0Pen week een i'pond vlees vandoor ge- straf n* nadat z'j zicb °P een nacht oorwa^ns liadden verschaft tot de sla- van d( Hortencio Figueiredo in Sao o, de grootste stad van Brazilië. SDuil^® cruzeiros (83 dollar) die in ,,„j.assa lagen raakten zij niet aan. ijjeorie zouden de 100 miljoen in de it oper- de cha hij zie. De s De puiter, ir ver! spuitt ten u reeds pgelej vei moeten eten. Dit enorme Zuidameri- kaanse land heeft 90 miljoen stuks vee en uitgestrekte weilanden. Maar omdat moderne veeteeltmethoden nog steeds ontbreken, heeft het land nog steeds te kampen met een perio diek tekort aan kant-en-klaar vlees. In de zuidelijke staat Rio Grande do Sul werd José dos Santos, vrachtwa genchauffeur in dienst van een vleesbedrijf in Santo Antonio van zijn vlees beroofd toen hij moest stoppen omdat hoge rotsblokken op een rijksweg hem de toegang ver sperden. Vier bewapende mannen sprongen uit het struikgewas, haal den 800 pond rundvlees uit de wa gen van Santos, stouwden het in een volkswagenbusje zonder nummer bord en maakten dat ze weg kwa men. Veeboeren in de staat Minas Gerais hebben melding gemaakt van een plotselinge golf van veediefstal len. GESTELD De Brazilianen zijn erg gesteld op hun stukje rundvlees. Naar speciale aanbiedingen van kip, kalkoen, ko nijn, geit, eend, vis en zelfs krokodil kijkt men in de supermarkten van Sao Paulo niet eens. In plaats daarvan staan ze in de rij voor diepvries rundvlees, dat op last van de regering aan de winkeliers is verstrekt om tegemoet te komen aan het tekort en om inflatie te vermij den. Het belangrijkste weekblad van Bra zilië, Veja, verscheen onlangs met een foto van een runderlapje op do Het vleestekort schopt op het ogen blik een beetje de plannen ora van Brazilië een belangrijk vleesexporte- rend land te maken in de war. De voorpagina. In het dagblad O Globo verscheen een spotprent waarop een gemaskerde man staat afgebeeld, die zijn geweer heeft gericht op een jonge stier en zegt: 'je vlees of je le- regering heeft een heffing van 200 dollar per ton ingevoerd op de ex port van rundvlees en uiteindelijk alle vlecsexport voor de rest van het jaar verboden. 'De Braziliaanse con sument gaat voor de consumenten in het buitenland', zo vertelde mi nister van buitenlandse zaken Anto nio Delfim Netto. RECORD Het militaire regime in Brazilië pro beert op het ogenblik ook om een record van 20 jaar te breken door de inflatie over het jaar 1973 te be perken tot 12 procent. In veel ste den zijn de vleesprijzen in de win kels gedurende de afgelopen 12 maanden bijna 20 procent gestegen en in sommige steden zelfs 35 pro cent. Brazilië heeft lange termijn-plannen om in het Amazone-gebied kwalita tief hoogstaand rundvee te gaan fok ken. De jungle in dit gebied moet echter eerst worden ontsloten. De regering hoopt ook de boeren in de oude veeteeltgebieden zover te krij gen dat ze de kwaliteit van het gras land verbeteren, de dieren extra voedsel zullen geven, meer hekken zullen plaatsen cn veeziekten beter aanpakken. Experts hebben .erop gewezen dat een Braziliaanse boer er 4 jaar over doet om zijn koeien op een gewicht van 450 pond te krijgen terwijl een noordamerikaanse boer zijn koeien in minder dan twee jaar op een ge wicht van 470 pond heeft. e RANTEPAPIER WORDT tCHAARS IN ONS LAND In Amerika en Engeland kampen de kranten met iteeds groter wordend papiertekort. In het eerste land hebben r 's mfoeidene, vooral lokale, bladen het aantal pagina's en edities moeten inkrimpen. In Nederland is de papiersituatie eveneens ndigt ig rooskleurig, zij het dat het er vooralsnog niet naar uitziet, dat ie mladen een wat schrielere aanblik krijgen, cc atoreirel we ons hart in mei en juni volk tiventjes vasthielden'. 'We zagen de muiten met een paar pagina's voor dot aldus de heer L. W. H. Leib- mbiqul, directeur van het papierim- edrijf Polak &Van Berg. Hij t dat de situatie nu enigszins is "ard, ofschoon krantenuitgevers opig alleen maar kunnen reke- ooiop de hoeveelheden die ze in het van dit jaar hebben besteld. In geval niet meer. :ten nu voor krantenmakers plot- sche B gouden tijden aanbreken, bij- :h 90Peeld door een aanzwellend ad- jaar ?ntie-aanbod, clan bestaat dus niet ste ongelijkheid dat de Nederlandse rdt oprfabrikanten en -importeurs aan i groffextra-vraag zullen kunnen vol- de Ook het op de markt brengen nieuwe krant voor wie het hoofd mocht halen is geen met Ur weggelegd. 'We zouden zonder •orig s inspanning dit jaar nog 25 pro- .ingenmeer kunnen verkopen, maar er waterten krantepapierfabrikant die ons ie 5 can leveren', aldus de heer Leib- indu Sni!f:RTEN"nES mijn) papiersituatie in de Nederlandse 35 ftenwereld penibel, hij is nog veel vligsanter dan in Amerika en Enge- etaaithet geval is. Zoals gezegd zijn in •ika sommige uitgevers van loka- ;den ertoe overgegaan het aantal a's en edities te verminderen, idien is aan de Amerikaanse se- jevraagd de export van krantepa- beperken. Ingeland blijken krantedirecties Vd fors hogere prijzen te betalen maar papier wordt geleverd, verzoeken bereiken ook Neder- aldus de heer Leibbrand, die r aan de Nederlandse uitgevers icht is en zich niets extra's kan irloven. Het afgelopen jaar is de voor krantepapier in Engeland 12 pond sterling gestegen tot 89 sterling, een prijsstijging die al- de landelijke kranten al 15 mil- kostte. resultaat is, waar ook ter wereld, re advertentieprijzen en duurdere ten voor abonnées. Dit najaar [>gen de meeste Engelse landelij- laden de advertentietarieven met 10 procent omdat anders de ad- intie-omzet cle kosten van het pa- niet meer dekt, waarop dezelfde rtenties zijn gedrutk. oorzaken van deze schaarste aan tepapier zijn, volgens de heer brand, te vinden in zowel de g naar als het aanbod van krante er. Daar is in cle eerste plaats de ;gen vraag, die sterk verband It met het toegenomen adverten- ilume in Europese en Amerikaan- ranten. Omdat de omvang van de krant niet wordt bepaald door de prijs van het gebruikte papier, maar door het volume van de advertenties, d« de vraag en de prijs sterk opgelopen. AANBOD Van de kant van het aanbod springt in het oog de geringe bereidheid tot investeren in meer produktiecapaci- teit de afgelopen jaren, omdat de prijs per afgewerkt produkt te laag was. 'Dagbladen zijn als een groot blok gezamenlijk opgetreden tegen af zonderlijke, elkaar beconcurrerende papierfabrieken. Hierdoor kon de prijs met succes worden gedrukt', zo meent de heer Leibbrand. Het gevolg was, dat het rendement van deze fa brieken zeer laag was, waardoor som mige, met name Engelse fabrieken, de produktie hebben gestaakt. Zo is in dat land in de afgelopen 2 jaar de produktiecapaciteit met 40 procent ge daald. 'Uitgevers van kranten hebben nooit zo geloofd in die geringe winstgevend heid van papierfabrieken', aldus de directeur van Polak Van Berg. Ter illustratie wijst hij op het feit, dat de uitgevers in 1972 een ton krantepa- pier gemiddeld 30 goedkoper wisten te krijgen dan het jaar daarvoor. GERING Toen voor 1973 papier moest worden ingekocht, trapten de Scandinavische papiermakers niet meer in de eisen van de Nederlandse krantenuitgevers en vroegen (en kregen) rond 50 meer per ton. Zodat over twee jaar gerekend de prijs per ton met 20 ig gestegen. 'Een geringe stijging', vindt de heer Leibbrand, wijzend op de prijsstijgingen her en der. (Volgens de Nederlandse Dagblad Pers verbruikten de kranten in ons land in 1972 ruim 212.500 ton papier. Hiervan werd 92.150 ton door Neder landse papierproducenten geleverd. De rest moest worden ingevoerd, vooral uit de Scandinavische landen). Andere factoren voor de huidige pa pierschaarste is de reeks stakingen in Canada (leverancier aan Amerikaanse kranten) en arbeidsonrust in de ha vens van Finland (leverancier aan Europese kranten). En tenslotte is er nog de sterk toegenomen vraag naar papier in de ontwikkelingslanden. DEN HAAG De regering wil de tailhandelsvestigingen op 'De groene weide' (de buiten de steden gelegen gebieden) in het algemeen weren. De grote bezwaren die volgens de rege ring, in een brief aan de Tweede Ka mer, aan dergelijke vestigingen kle ven zijn de grote verkeersaantrekken- de werking, het extensief grondge bruik en cle aantasting van het karak ter van het open gebied. De organisaties in het midden- en kleinbedrijf tonen zich tevreden met deze opvatting van de overheid. Dit voorjaar hadden zij nog om een nood wet hiervoor gevraagd, mede naar aanleiding van de vestiging van een grote zaak van Bijenkorf Beheer te Muiden. Minister Gruijters van volks huisvesting en staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken zeggen in hun brief aan de Kamer dat wette lijke regelingen zijn te verwachten om willekeurige vestigingen tegen te gaan. Vooralsnog zal elke aanvraag voor een vestiging gevolgd moeten worden door een distributie-planolo gisch onderzoek. De wettelijke maat regelen zullen betrekking hebben op zulke onderzoekingen bij het opstel len van streek-, structuur- en bestem mingsplannen die een relatie hebben met distributieve voorzieningen. Bij de besluitvorming van de vestigin gen behoort volgens de regering niet alleen de gemeente, maar ook de pro vincie betrokken te zijn met name als het gaat om regionale aspecten van cle vestiging. In de brief wordt verder meegedeeld, dat alleen dan dergelijke vestigingen op de groene weide in de nabijheid van cle steden toelaatbaar zijn, als zij een aanvullende functie hebben ten opzichte van de voorzie ningen in de binnensteden. Met na druk wordt gewézen op het gevaar van grote centra met lage prijsstellin gen en die gemakkelijk te bereiken zijn, omdat niet-autobezitters en oude ren in hun eigen woonwijk de wegge concurreerde winkelvoorzieningen zul len moeten missen. Stadscentra en - deelcentra mogen, volgens de be windslieden niet door dergelijke vesti gingen worden aangetast. LONDEN De werkgroep van 11 landen, die is gevormd door de 47 koffieproducerende landen van de wereld heeft in beginsel een akkoord bereikt over een aanbeveling aan de producerende landen voor exportquota plus een mechanisme waarmee koffie van de markt kan worden gehouden. Juristen zijn nu bezig met een mecha- beperking van de export zal drukken Accou ntan tsra pporl con cl u deert: UTRECHT Invoering van de vrije zaterdag in de massief karton industrie zal een noodlottig resultatenvermindering te zien geven. Het produktieverlies van 5 pet. zal voor dit soort bedrijven onoverko melijk zijn. Aldus een rapport van het accountantskantoor Keuze kamp in Amsterdam over de gevolgen van een vrije zaterdag in deze bedrijfstak. wordt ingevoerd. Volgens het rapport zal het bedrijfsresultaat van de fabrie ken tot één-vijfde worden terugge bracht, wanneer de 40 wekelijkse uren niet zó worden verdeeld, dat ook op de zaterdagen wordt doorgewerkt. Ook wanneer hiertoe wel wordt over gegaan. zal dit resultaat bij een 40- urige werkweek worden aangetast. In het accountantsrapport wordt dit ech ter niet onoverkomelijk geacht, ook omdat in dit geval extra arbeidskrach ten zullen moeten worden aangetrok ken. Dit zal de werkgelegenheid in de karton industrie ten goede komen. Als deze oplossing niet kan worden be reikt, zal die werkgelegenheid echter ernstig worden bedreigd, aldus het rapport. Het stuk geeft de invloed weer van de verlaging van de produktie in vijf kartonfabrieken. Deze fabrieken beho ren tot de ondernemingen met ver houdingsgewijs gunstige bedrijfsresul taten. Hieruit trekt men de conclusie dat, wanneer cle vrije zaterdag voor de minder rendabele bedrijven in de kartonindustrie een feit wordt, deze voor de noodzaak komen te staan spoedig tot sluiting over te gaan. Tot de instelling van het accountants onderzoek is besloten nadat partijen bij het cao-overleg in de kartonindus trie overeengekomen waren een onaf hankelijk deskundigenonderzoek te la ten doen naar het effect van de pro- cluktieverlaging op de bedrijfsresulta ten. Zoals bekend, zijn de werkgevers in de mqssief kartonindustrie akkoord gegaan met een gemiddelde 40-urige werkweek. De ruim 500 werknemers van de kar tonfabriek Union in Oude Pekela heb ben gedreigd met sluiting van de fa briek als niet met ingang van zater dag 1 september de vrije zaterdag UTRECHT De raad van bestuur van Van Gelder Papier is een gesprek begonnen met de betrokken onderne mingsraden en de grafische bonden over de positie van het verpakkings bedrijf in Westzaan. Het maakt teza men met de vestigingen in Leeuwar den, Arnhem, Rotterdam en Francker deel uit van de verpakkingsdivisie van Van Gelder. Het streven naar een zo goed moge lijk functioneren van deze divisie heeft ertoe geleid dat voor het bedrijf in Westzaan verschillende mogelijkhe den van positieverandering worden overwogen. Deze alternatieven zijn in het overleg met de werknemersverte genwoordigers aan de orde gesteld. Daarbij staat handhaving van de werkgelegenheid van de 38 werkne mers voorop: Het bedrijf in Westzaan houdt zich thans bezig met de pro duktie en verkoop van vouwkartonna ges en handelsdrukwerken. Produktie van krantepapier niet voldoende om aan de vraag te vol doen. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In liet telefonisch avondver- kcer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren). AKZO 69.80-7(100 gl (70.00). HoogoVens (63.60). Kon. Olie 110.10-110.40 gl 110 001 Philips 50.20 (50 20). Unilever 127.20 (127 00). KLM (99.50). SCHIPHOL De Fokker-VFW fa brieken zijn verontwaardigd over het besluit van de Engelse regering de produktie van de HS-146 van de Haw ker Siddeley Aviation met een bedrag van 46 miljoen pond sterling financi eel te steunen, waarmede deze Britse vliegtuigfabriek daadwerkelijk in staat wordt gesteld het project uit te voeren. De HS-146 kan namelijk worden be schouwd als een rechtstreekse concur rentie van Fokker F 28-Fellowship. Beide toestellen zijn bestemd voor de korte afstand, beide leggen nadruk op start- en lanclingsprestaties en de aan- tallen zitplaatsen zijn vrijwel gelijk: 60-70 voor de F 28 en 70 tot 85 voor de HS-146. In een verbolgen commentaar zegt de directie van Fokker-VFW het besluit van de Engelse regering in strijd te achten 'met elke redelijke Europese politiek ten aanzien van de ontwikke ling van nieuwe vliegtuigen'. Het scheppen van zo'n politiek is volgens Fokker-VFW dringend noodzakelijk in hét kader van Europese aaneenslui ting. Zowel de EEG als cle WEU heb ben uitvoerige studies aan deze poli tiek gewijd. De HS-146 wordt een nieuw Engels verkeersvliegtuig, waarvan Hawker- Siddeley er zeker 400 van denkt te kunnen verkopen. Volgens cle bekend making van de Britse vliegtuigfabriek moet het toestel worden beschouwd als de opvolger van de verouderde Vis count Turboprop. De HS-146 zal in 1977 aan cle klanten kunnen worden afgeleverd. nisme waarmee produktielanden, die zich niet aan gemaakte afspraken hou den, kunnen worden gestraft. Duide lijk is nog niet hoe het systeem, waar mee koffie van de markt kan worden gehouden, gaat werken. Er zijn twee mogelijkheden: 1. De produktielanden stellen wereld- exportquota voor het gehele jaar vast. Dit betekent, dat bij de traditio nele markten tie exporten aan nieuwe markten worden vastgesteld om ver volgens een rententie (terughouding) toe te passen door de leverantie van koffie in het eerste kwartaal van het koffiejaar aanzienlijk kleiner te ma ken dan in de volgende drie kwarta len. 2. Een rententie kan ook betekenen, dat de voorraden in de produktielan den worden geblokkeerd, totdat uit de statistieken van de koffiegebruikende landen blijkt, dat van de voorraden van 9 miljoen zakken, die zich in de en in West-Europa 1.5 miljoen zak ken. op de robusta-koffies, die in Afrika worden gekweekt. Daar wordt de pro duktie op het ogenblik sterk opge voerd. Deze Afrikaanse produktielan den hebben ook de, grootste voorraden (12 miljoen zakken onverkochte kof fie). Ook hebben deze landen de laag ste koffieprijzen, zij liggen acht dol larcent onder het normale peil. Het huidige prijsverschil tussen de robus- ta's en arabicas bedraagt 12 dollarcent per Engels pond. Dat moet worden te ruggebracht tot 4 dollarcent. Van de voorraad van 12 miljoen zakken in Afrikaanse handen bevindt zich ruim de helft in Ivoorkust en Angola. WISSELMARKT HZ AMSTERDAM Contante prijzen: New York 2.67525-2.67775, Londen 6.5935-6.5995. Montre al 2.66223-2.68473, Parijs 62.265-62.315. Brus sel 7.1435-7.1485, Frankfort 109.560-109.610, S'nckholm 03.775-03.825. Zürich 89.025-89.075. Milaan 47.425-47.475. Kopenhagen 46.155- 46.205. Oslo 47.840-47.890, Wenen 14.79-14.S0, Madrid 4.65-4.90. DOW JONES INDEX Indust. Sporen (Uil. (Ibl. Mods 28 aug. 872.07 155.25 95.28 71.64 669.0 29 atig. 883.43 157.50 95.22 71.61 661.1 30 aug. 882.53 156.96 95.83 71.63 654.2 Aand. Obl. Tot. H. L. 28 aug. 11 810 15.410 1.752 801 565 29 aug. 15.690 17.850 1.763 995 420 30 aug. 12.100 14.370 1.940 1.011 5.93 Koersen in Montreal 2.13 21», 25', 10' 22», 5.44L 20», Mass Ferguson Nat Resources Shell Canada moeten treden. Boer verwacht lijke winst iVERSUM Het geconcolideerde rijfsresultaat van Kon. Drukkerij Uitgeverij voorheen C. de Boer Jr. r het eerste halfjaar van 1973 |ft op hetzelfde niveau gelegen als ide overeenkomstige periode van 2. Verwacht wordt dat in het twee- halfjaar van 1973 de kostenstijgin- I voldoende zullen worden gecora- iseerd, op grond waarvan het be- ifsresultaat op jaarbasis ongeveer pk zal zijn aan dat over 1972. )gere winst bij in Nelle ITERDAM De gang van zaken iDe Erven de Wed. J. van Nelle is [het afgelopen halfjaar van 1973 jform de verwachtingen geweest. >ral door een verdere verbetering de resultaten van de buitenlandse Inemingen lag het nettoresultaat een hoger peil dan in dezelfde pe- Ie van 1972. Naar het zich laat zien zal 1973 kunnen worden afge- 3 en met een hogere winst dan over E i. ei fcr tubel verhoogt idend TERDAM Matubel (biosco- zal aan de jaarvergadering op 1 ember voorstellen het slotdividend fcr 1972-73 vast te stellen op 3 (15 pet) per aandeel van ƒ20, nadat in maart over dit boekjaar reeds een interimdividend van 2 (10 pet) be taalbaar was gesteld. Over 1971-72 werd in totaal 3 uitgekeerd. In de thans verstreken vier maanden van het lopende boekjaar 1973-74 heb ben de omzetten van de in het Tu- schinski-concern samenwerkende on dernemingen alsmede de bedrijfsresul taten zich zeer gunstig ontwikkeld in vergelijking met die van de overeen komstige periode in het boekjaar 1972-73. Geen fusiegesprek Van der Giessen KRIMPEN AAN DEN IJSSEL —Het resultaat over het eerste halfjaar 1973 bij Van der Giessen-de Noord (scheepsbouw) wettigt de verwachting dat de geconsolideerde nettowinst over 1973 tenminste gelijk zal zijn aan de nettowinst over 1972 5,3 min). Dit ondanks het feit dat voor het eerst weer de volledige vennoot schapsbelasting verschuldigd zal zijn. De bestaande orders in de scheeps- nieuwbouw waarborgen een goede be zetting tot ver in 1975. Alle drie de divisies waren in het afgelopen half jaar nagenoeg volledig bezet. De tota le orderportefeuille bedraagt ongeveer ƒ260 min (eind 1972: ƒ205 min). Met de Ballast-Nedam groep is in principe overeenstemming bereikt over verkoop van 50 pet van de aan delen van Variel Nederland (een on derdeel van de divisie bouwmateria len). Van der Giessen is momenteel met geen enkele vennootschap in on derhandeling over een fusie of over neming van de onderneming. Furness neemt Burger over ROTTERDAM —Furness en Haven- bedrijf Burger hebben overeenstem ming bereikt over de toetreding van Burger tot de Fur ness-groep. De over neming heeft uitsluitend betrekking op het stuwadoorsbedrijf van Burger. Het Cargadoors-, expeditie- en passa- gebedrijf D. Burger en Zoon zal zelf standig worden voortgezet. Het gehele geplaatste aandelenkapi taal van Burger zal tegen contanten door Furness worden overgenomen. Het is de bedoeling een integratie tot stand te brengen tussen het stuwa doorsbedrijf Seaport Terminals (100 pot Furness) en Burger. De Vakorga nisaties en de ondernemingsraden van cle twee stuwadoorsbedrijven zijn tij dig ingelicht over de voorgenomen plannen. Verwacht wordt, dat door de integratie van de beide bedrijven de werkgelegenheid voor langere termijn veilig kan worden gesteld. Seheepshyp.bank Nederland ROTTERDAM De Seheepshypo- theekbank Nederland heeft met in gang van maandag de uitgiftekoers van haar 8,5 pet pandbrieven 1973 per 1978-1982 verlaagd van 98 tot 97,5 pet. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De meeste wasserijen hebben het snelle wegvallen van het gezin als klant nog niet kunnen verwerken. Het aantal ves tigingen loopt in Nederland nog steeds twee procent terug. Dit staat curja te lezen in een door-de Stedebouwkundige Dienst Oost-Veluwe aan r"r" B. en W. van Apeldoorn uitgebrachte werkgelegenheidsnota. Waar vroeger het accent lag op de huishoudwas, vindt deze nu nog slechts voor 15 pet. zijn weg naar de wasserij. De klantenkring is meer en meer die van ziekenhuizen, hotels, te huizen en het leger geworden. Deze groep laat momenteel voor 50 60 pet. buiten de deur reinigen. In de werkgelegenheidsnota wordt op gemerkt, dat het althans voorlopig te voorbarig is te concluderen tot gunsti ge perspectieven voor de wasindus- trie. Met name ook in Apeldoorn heb ben de structurele moeilijkheden de bedrijven aangezet tot samenwerking en in enkele gevallen tot fusie. Nieuwe markten Het personeelsbestand liep de laatste jaren regelmatig terug. Enerzijds ge volg van het geringere aanbod op de arbeidsmarkt, anderzijds van de me- Eastmai chanisering. De wasindustrie is duide- F,rS| lijk in beweging: men probeert nieu we markten te ontdekken (zo gaat men zich onder meer ook richten op de verhuur van bedrijfskleding). Er is een structuuronderzoek aan de gang, men sleutelt aan de public rela tions enz. In Apeldoorn zijn op het ogenblik nog ruim 700 personen in deze bran che werkzaam. Aangenomen wordt in de werkgelegenheidsnota, dat de te ruggang in het personeelsbestand nog wel zal doorzetten, maar in 'n geleide lijker tempo. Omdat de wasserijen hier veelal tot de grotere behoren be staat het vertrouwen dat de herstruc- tuering goed zal worden doorstaan. NEW YORK 29 3 30/8 ACF Industrie 43 42'; Alreo 11». 11% Allied Chemical 35 35% Alum. Co of Am. 70% 71% American Brands 34% 33% American Can 28', 2S' j Am Cyanamtd 23% 23% Am Electr Power 24% 25 Am Metal Climax 341* 34% Am Motors 7 7 Am Smelt C Ref 19 is»; Am Tel Tel 47% 47»; Ampex 4»', 4»; Anaconda 21% 22% Armco Slcei 19% 19% Allan! Richfield 87 86 Bendix 33% 33% Betht Steel 26% 26% Boeing 16% Rurlinglon Ind 28% 28% Can Vacafic Ry 16% 16% Celanese 31 31 Chase Manhattan 46% 47U, Chessle System 41% 41% Chrysler 24% 24 Cities Service 44 43% Colgate Palmollve 33'', 32», Colt Industries 14% 14% Commonw Edison 29% 29% Cons Edison 21% 21»; Cunt Can 24»4 24». Cont nil 30% 30% Curilss Wright Corliss Wright A 21 20' 26 Dart Ind 26% 28 neere and Co 56 55 Dow Chemical 54% 55% Du Pont (El) 160 159 Eastman Kodak 135% 133»; First Nat City 47 47», Ford Motor 54% 54% Fruchauf 25% 25% Gen Electric 58 '4 58% Gen Foods 24 24», Con Motors 63", 63", Con Publ Uill 19% 19% Gen Tel St lei 27»; 28' Getty Oil 110% 116% Gilette 60", 60% Guntiel Brothers 2? 22 Goodyear I and B 22 21% Gulf Oil 21% 21% Illinois Central Ind. 18% 18% Insllco 9' i 9»; Int Busin Mach 304'; 303", Intern Harvester 34 34 Int Nick of Can 31", 31% Int Paper 43», 44», Inl Tel Tel 32 31% Johns Manville 19% 20 Jones and LauRh 17% 17» i Kennecoit Copper 31", 30% Kraft Co 41% 41»,; Llng.Lemco Vnugh 9% 9»; Llllon Ind 8% 8% Lockheed Aircraft 6% 6 Marcor 24 24% Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 29% 28», McDonnell Dnugla 21% 21», Mobil Oil Corp 58% 58 Nabisco 39% 39% Nat Cash Register 34% 34% Nat Distillers 134ii 13% Nat Cvpsum 13 13 Nat Steel 34% 34 Nat Lead Ind 13% 13% Pac Gas and El 25% 25'. Penn Central 2 2 PepsIco 82 81', Phelns Dndee 46% 46', Philip Morris na lifi', Philips Petr SS 54', Procter *r Gam hl 101% 97', RCA 23% J8V4 Republic Sleet 22'22'. Reynolds Ind 45% 45 Royal Dutch Petr 44% 44', Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell 011 Southern Southern Pacific Railway Sperrv Rand Siand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker Worth Sun Oil 81 'S 81', 89% 88»., 36 35% 45% 45% Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal Untied Aircraft United Brands US Sleel 26% 26% 7% 71. 29% 29% Admiral Corp 10% 10% Gen Cigar 14', 14% Nat Can 9% 19 Allengheny Pott'S 19% 19», NY Centr A 6% 6% Akxnna 23% 22% Int Bar.k for Rec North West R 59% 59% Am Siandard 13", 13% 9S%!) 98% o N Am Philips Co 22', 23% Anisted Ind 40", 40 Int. Flav Frag 89", 91 lot Paper ($4) 39 39% occidental Petr 9 Bait St Ohio Bavuk Cigars 42% 41% Inlerspar 21.40 21.K' Pacific Light 21% 21 Kansas City Ind Public Sleel - Can Breweries 4% 22", 22'. standard Brands 48 48»; Cello 13", 13% KIM 37% 38 Chadimtirn (i»ih Chase Select Kd 1% 9 73 1% 9.7 r. Kroger 16 15% Tandy 18% 18», CoHimtita Gas.. Coni Telephone 26 19% 26% 33'. 19 l.eaaco l.one Star Cement Lehman 11% 17'. 15 11 17 15-. Union Electr United Corps United Gas 15% 8", 16 15% 15% Fluor Corp 45% 45 Madison Fund 9% 9% Western Bancorp 26 26%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19