SECTIEBESTUUR TOCH ONDER Dl JUK direct Knudsen maakt het waar CONSERVATISME REMT HOCKEYSPORT Asopos in halve finales wk wielrennen Kees Douze vijfde Kritiek op reizen prins Bernhard per regeringstoestel Gestolen antieke tegels terug JOOP HOLTHAUSEN Zuid-Afrika en Rhodesië uit de FIN A Tom Okker staat een set af aan veteraan Gonzales affen KNVB wereldbeker 1973 Amsterdam DOOR RUUD VERDONCK HipOW/IKWiAiRTET VRUDAG 31 AUGUSTUS 1973 SPORJT T13/K.17 [jax-voorzitter Jaap van Praag: 'Geschaamd voor aftreden en de wijze waarop is gelogen' n onze speciale verslaggever HST Veel groter eigenlijk q verwacht was de druk waar der het demissionaire sectie- stuur van de KNVB, gister- >nd tijdens zijn buitengewone fgadering, werd geplaatst. Er s immers een tendens, die ïgaf dat de clubs hun vertrou- n in het zich formeel gepas- ird voelende en daarom afge- den sectiebestuur zonder meer zou spreken. Daarom ook lag 1 voor de hand te veronderstel- I, dat de bijeenkomst in Zeist zou groeien tot een formali- dat werd het uiteindelijk aller- st. Al lijkt de gewraakte competi- ijd tussen het sectiebestuur ei bondsbestuur in veel gevallen t eens het centrale thema. De af- e-Cruijff, zo verzekerde sectiebe- arslid mr. Kernkamp nog in een lichting, is het niet die ons zo ckelt Die verwikkelingen rond Ijff waren echter uiteindelijk wel aanleiding van een openlijke pole miek tussen sectievoorzitter mr. Jac ques Hogewoning en Ajax-peaese Jaap van Praag. Een geëmotioneerde Van Praag: 'Ik heb me geschaamd voor het aftreden van het sectiebestuur. Geschaamd voor de wijze waarop er dn die bewus te vergadering is gelogen. Ik ben bo vendien diep teleurgesteld. Want juist van voorzitter Hogewoning ..en van bondsvoorzitter Meuleman had ik de steun verwacht die ons het geprolon geerd bezit van Cruijff moest garan deren'. De repliek van Hogewoning, die een maximale inzet probeerde aan te tonen, griefde Van Praag, die met een aantal vragen de incompetentie van het sectiebestuur trachtte te be lwijzen. Hij raakte echter in zijn vraagstelling de in laatste weken ge mobiliseerde problematiek niet. Hij haalde een urgente wijziging in de in ternationale transferzaken aan. Sprak over de inkomsten uit de Toto-op brengst en raakte zo verhit, dat hij zijn tirade afslooot met: 'Ik hoop dat dit sectiebestuur demissionair blijft en ontsla u, heer Hogewoning, van het beantwoorden van mijn vragen. Op mij komt de hele affaire af als een poging om de reeds aangekondig de aftocht van mr. Van Vloten te dek ken'. KWALIJKE FOUTEN Overigens was Van Praag niet de eni ge die de vergadering verzocht het sectiebestuur te onthouden van de door Hogewoning geëiste steun. Ook de FBO-voorzitter Herman Choufour drong op een dergelijke stap van het sectiebestuur aan. Hoewel hij zeer na drukkelijk zijn vertrouwen ventileer de. de reden van aftreden ook accep teerde, maar het sectiebestuur toch op een aantal kwalijke fouten wees.Chou- four alleen wilde niets weten van de 'urgentiecommissie' die het sectiebe stuur wenste te formeren om een eventueel nieuwe situatie te module ren. Choufour: 'Voor mij is het onmo gelijk met de ons op dit moment ge boden mogelijkheden het hoofd te bieden aan de actuele problemen. Dat betekent voor mij dat de huidige structuur op de helling moet. Daarom ons FBO-voorstel om het sectlehe- stuur demissionair te laten, een com missie in te stellen die zich vereenzel vigt met het sectiebestuur en in nau we samenwerking met het bondsbe stuur binnen drie maanden een nieuw structuur creëert'. STEINHUDE (SID) De Nederlan- der Kees Douze bezet na vijf races de vierde plaats in de algemene rang schikking van het internationale kam pioenschap van West-Duitsland voor Finnjollenzeilers. Gisteren, toen er ein delijk eens een stevige bries stond over het water voor Steinhude (bij Hannover), werkte Douze zich 's och tends (4e race) naar een zeer fraaie tweede plaats, 's Middags (5e race) ging het iets minder goed: zesde plaats. De vijfde race leverde een overwinning op voor de Westduitser Werner Süu- berg, die nu aan kop gaat en met nog een race voor de boeg een goede kans heeft om het bezit van zijn titel te prolongeren. 1. Sülberg 25 pnt. 2. C.erz (WDI) 37. 3. Helnz- mann 38.9. 1. Douze 39,«. 5. Bock (WDI) 54.9. 6. Mal 55.9. DEN HAAG Het PSP-Kamerlid Van der Spek vindt het onjuist dat prins Bernhard in zijn functie van voorzitter van het wereld natuur fonds reizen maakt met de regerings- friendship. Hij heeft premier Den Uyl gevraagd of de reis die de prins mo menteel naar Zuid-Afrika en Zaire maakt door het rijk betaald wordt. Het Kamerlid vraagt voorts of uit de reis van de prins per regerings- friendship moet worden afgeleid, dat het bezoek aan Zuid-Afrika met de in stemming van de regering wordt ge maakt. UTRECHT De onderhandelingen over een mogelijke overdracht van fi lialen van de failliete Gerzon verlopen moeizaam. Bovendien is door gebrek aan belangstelling van gelijksoortige bedrijven en de hoge huurprijzen'van de winkelpanden, het aantal gegadig den zeer beperkt. MIDDELBURG De recherche in Middelburg heeft binnen twee weken na aangifte de diefstal opgelost van 250 antieke wandtegels uit de 16e eeuw met een waarde van ongeveer 50.000 gulden. De tegels, eigendom van het Zeeuws genootschap der we tenschappen, bevonden zich in het leegstaande voormalige Zeeuws Mu seum in Middelburg. De diefstal werd al in juli gepleegd. Maar het genoot schap deed toen geen aangifte omdat zij geen enkele foto of aanknopings punt bezat van de schouw, waarin de tegeltjes waren ingemetseld. Dank zij een particulier uit Middelburg die wel een foto van de tegelwand bleek te hebben kon het onderzoek begin nen. Zij heeft drie verdachten aangehou den: de 17-jarige B. W. van H. uit Vlissingen (na verhoor naar huis ge stuurd). De 24-jarige S. W. A. K. en E. W. uit Middelburg. s "ouden Noorse achtervolgers ook favoriet in wegkampioenschap RCELONA Zes jaar geleden zag de Deense oud-beroepswielren- Leon Anderson op een primitieve baan in het Noorse Levanger 16-jarige renner met opvallend gemak oudere concurrenten ver in. Anderson onderkende onmiddellijk het grote talent van deze reur. Hij plukte hem van de baan en beloofde hem, mits hij zich Andersons raadgevingen zou houden, binnen drie jaar een we- ïtitel. Nu, zes jaar later, is Knud Knudsen een Olympische en een •eldtitel rijk op de achtervolging. Morgen begint voor hem het de en laatste onderdeel van de wereldkampioenschappen 1973: titelstrijd voor amateurs op de weg. IVOUD flersons voorspelling, Knudsen bin- drie jaar wereldkampioen te ma- zou zonder twijfel bewaarheid geworden, als de Noor niet twee lang gedwongen was geweest de itrijdfiets op te bergen. Een jaar at Anderson de Noor onder zijn de had genomen, werd hij elfde op achtervolgingsnummer tijdens de ===^npische Spelen in Mexico. Het daarop klom hij al op naar een STA?e Plaats en maakte hij bovendien l uit van de Noorse équipe, die zevende plaats behaalde in de 100 neter ploegentijdrit op de weg. na werd de lijn, die naar de we- Ititel moest leiden, abrupt afgebro- Knudsen: 'In Olympia's ronde duele achtervolging, de 100 kilometer ploegentijdrit en de wegwedstrijd. Ik geloof van niet. De vorm is bepalend of je het aankunt of niet' Knud Knudsen heeft de afgelopen twee jaar voldoende tijd gehad om te trainen. 'Ik ben als technicus betrok ken bij de bouw van olieplatforms voor de kust bij Levanger. Mijn bazen delen mijn tijd zo in, dat ik vrij kan nemen, als ik die tijd nodig denk te hebben om te gaan trainen. Wielren nen is populair geworden in Noorwe gen. Ik denk dat het nu bijna op de zelfde hoogte staat als skiën. De Noor se televisie zond twee uur per dag uit vanuit de Anoeta-baan in San Sebasti- i Nederland in 1970 kwam ik nogal fctig ten val. Ik liep een knie-bles- i op, die mij noodzaakte om het i aan te doen. De arts adviseerde i om twee jaar lang geen grote "Strijden te rijden. Bovendien was die tijd getrouwd met een die eiste dat ik zou stoppen Wielrennen, Toen heb, ik de wecl- Bfiets aan de kant gezet. Mijn feenote vroeg desondanks toch (ding aan. Ik heb in die tijd de "rljdsport wel afgezworen, maar jleef de fiets trouw. Als ik maar I tijd had, klom ik op de fiets trainingsritjes. Ik forceerde mij maar oefende zonder mij ooit 3 te doen. In mijn achterhoofd iken steeds maar weer die woor- )van Anderson: binnen drie jaar ik je wereldkampioen. Dat liet fciet los. Bovendien was en is die mijn leven. Als ik op de fiets roei ik mij het meest gelukkig', ïsen had in '68 en in '69 al de ba- jelegd voor zijn latere successen. Anderson nam mij mee naar imarken. Daar kon ik trainen op echte wielerbaan: die van Kopen- n. Twee jaar lang hoefde ik niets rs te doen dan fietsen. In Dene- :en,n9*en leerde ik goed op de baan te rt/witïn_ Noonvegen bezit in feite geen irenfotifcrbaan. De baan, waarop Ander mij in Levanger ontdekte, ver- ■■i die naam niet'. ■h 1 Knudsen begon na zijn herstel i 1972 weer vol moed aan de trijdsport. 'Ik wilde toch probe- Com de Olympische spelen in chen te halen. Dat ik daar ten e goud won was ook voor mij een lete verrassing. Vijf jaar nadat rson het mij had beloofd, won ik vakmett Trek daar die twee Jaar van de ure af, dan zie je dat zijn voor- vJng is uitgekomen', üu J*oud v311 Knudsen betekende een ndboekvuze start van (je j^00rse wielren- 'In 1971 telde Noorwegen 250 li- lei dingethouders. Dit jaar zijn het er 500 !s de lijn zich doorzet, zullen er Itotdagpd jaar 800 licentiehouders zijn. (orden overal plannen gemaakt egelicht^ komen tot de bouw van een itraties. rbaan- In Osl° en Skiën valt de- btl *and de beslissing of er daar ba- druk Knud Knudsen traint op schema's die zijn opgesteld door de Noorse 'schaats- pröfessor' Stein Jonsson. 'Hij heeft mij enorm veel geleerd. Jonsson pakt de training zo wetenschappelijk moge lijk aan. Toch mist hij wieier-achter grond. Eigenlijk zou hij eens in de gelegenheid gesteld moeten worden om naar typische wielerlanden als België, Franló-ijk en Italië te gaan om de trainingsmethoden, die daar wor den toegepast, te bestuderen. Als je Knut Knudsen in San Sebastian op het erepodium als wereldkampioen bij de amateurachtervolgers. Links de Nederlander Herman Ponsteen, tweede, en rechts de als derde geëindigde Duitser Ruppert Ivratzer. de resultaten van de 100 kilometer ploegentijdrit bekijkt, zie je dat wij minder goed gepresteerd hebben dan de Zweden. Toch zijn de Noren indi vidueel niet minder. Maar de man, die achter de Zweden staat, Knud Ja- cobson, beschikt over meer ervaring. Hij weet wanneer er versneld moet worden. Hij kan beter leiding geven, dan onze coach, omdat Jacobson meer 'wieler-achtergrond' heeft'. Knud Knudsen gelooft in de toekomst van de baanwielrennerij. 'Zeer zeker in Skaninavië. Er kochten 10.000 mensen een toegangskaartje om de finalé te zien van de kilometer tijdrit in Ko penhagen. Een finale, waarbij de ren ners afzonderlijk over de baan gaan. Maar Kopenhagen liep uit om het du el tegen de klok van Fredborg en Pe- dersen met eigen ogen te kunnen zien. Wanneer er in Noorwegen een baan komt, als ook de Zweedse plan nen gerealiseerd worden, dan ben ik ervan overtuigd dat de baansport in Skandinavië een gouden tijd tegemoet gaat'. Knud Knudsen zal morgen met meer dan normale aandacht gevolgd worden door de directie van de Italiaanse fir ma Joly Ceramica, een firma die ook het Italiaanse talent Giovanni Batag- lin in de wielerploeg heeft. Knudsen: 'Die Italianen zijn vorig jaar al bij mij geweest met een profcontract. Ik heb toen dat contract geweigerd, om dat er in geval van ziekte niet doorbe taald zou worden. Daarna hebben zij mij verschillende keren opgebeld om toch te komen. Na het wereldkampi oenschap is er weer een bespreking. Ik wil wel professional worden, maar dan moet er goed betaald worden. Want dan moet ik er Noorwegen voor opgeven en dat doe ik nu eenmaal niet graag. Ik heb het in Noorwegen niet slecht, er moet heel wat tegeno ver staan om mij een profcontract te laten tekenen', Knudsen, die dit jaar ook Noors kam- pioeh op de weg werd, won de finale van het achtervolgingstoemooi in San Sebastian van Herman Ponsteen. KnudSen: 'Die Ponsteen is een gewel dig coureur. Hij heeft alleen de fout gemaakt zich ook op de kilometer te richten. Wanneer hij zich uitsluitend op de achtervolging voorbereidt, kan hij mij verslaan. Daar ben ik van overtuigd'. Knud Knudsen heeft voor de komen de maanden nog grootse plannen. Hij overweegt om het werelduurrecord voor amateurs aan te vallen (evenals Fedor den Hertog). Tijdens een trai ning op de weg voor die aanval legde hij 50 kilometer af in 1 uur en 6 mi nuten, een tijd, die zelfs in profkrin gen verbazing wekt. 'Er is ook nog een mogelijkheid dat ik deelneem aan de tijdrit om de Grote Prijs der Na ties. Wanneer die tijdrit echter begin november wordt gehouden, is dat voor mij een moeilijke zaak. In Noor wegen is het seizoen nu afgelopen. Om in vorm te blijven, zou ik dan in West-Europa moeten blijven. Maar daartoe ben ik alleen maar bereid als de Noorse bond de verblijfkosten voor mij betaalt*. BELGRADO (ANP) Voor de eerste keer sinds de oprichting in 1908 heeft de Internationale Zwemfederatie (FINA) twee lidstaten uitgestoten. Met acht tegen zes stemmen besloot het bestuur na een zitting van meer dan vier uur Zuid-Afrika en Rhodesië uit te stoten wegens het bedrijven van rassendiscri- minatie. Deze uitspraak zal ongetwijfeld een vingerwijzing zijn voor het Internationaal Olympisch Comi té, dat na de moeilijkheden met Rhodesië vlak voor de Spelen van München, de zaak op de lange baan heeft geschoven en nog steeds geen commissie van onderzoek naar beide landen heeft gestuurd. De FINA deed dit wel. Zij stuurde in maart een driemans commissie, be staande uit voorzitter Harold Henning (VS), vice-voorzitter Ezzelel Din (EG) en oud-voor zitter Jaime Ostos (Mex) naar Salisbury en Johannesburg om feiten te verzamelen. Op basis van hun rapport kwam het FINA-bestuur tot de conclu sie dat in Zuid-Afrika de zwem- sport is gebaseerd op verschil len in ras en dat in Rhodesië momenteel geen sprake is van integratie. Gezien de voorstellen van Rusland en Oost-Duitsland op het laatste FINA-congres vo rig jaar in Mllnchen kwam het bestuur er niet onderuit zowel Zuid-Afrika als Rhodesië te schorsen. De argumentering ten opzichte van beide landen was enigszins verschillend: Zuid-A frika werd uitgesloten totdat een geïntegreerde federatie de zwembelangen van dat land in zijn geheel behartigt; Rhodesië werd uitgesloten totdat het kan bewijzen dat er geïntegreerd wordt gezwommen. Voor zowel Zuid-Afrika als Rhodesië komt de uitsluiting niet onverwacht. Beide landen hebben reeds een jaar geleden laten weten geen vertegenwoordigende ploegen te zullen afvaardigen naar de we reldkampioenschappen in Bel grado. De FINA heeft verder besloten, onder druk van het IOC, toe te 'geven aan de wens van dit. li chaam een drietal nummers te schrappen van het Olympische programma. In de toekomst zul len de herenzwemploegen mo gen bstaan uit in totaal 33 man (is nu nog 38) en de dames teams uit 30 (is nu nog 33). Er is nog niet definitief besloten wel ke nummers zullen verdwijnen, maar vermoedelijk zullen de 200 meter wisselslag voor dames en heren en de 4x100 meter vrije slag estafette heren van de lijst worden geschrapt. MOSKOU (ANP). 'Als je niets ver wacht valt alles mee', zei één van die schaarse Nederlandse supporters gis termiddag in Moskou toen de vier- zonder-stuurman van Asopos door een derde plaats in de series nog juist de halve-finales van de Europese roei- kampioenschappen voor heren had be reikt. De wijze, waarop de Leidenaren hun race hebben geroeid op die ope ningsdag van de titelstrijd, verdiende beslist een positieve benadering. Te recht kozen de Nederlanders voor ze kerheid. De wetenschap, dat een der de plaats hun een ronde verder zou kunnen brengen, maakte dat zij het belangrijker vonden snel de Joegosla vische en de Amerikaanse vier achter zich te laten. Na 500 meter was er al licht tussen de boten van de Verenig de Staten en de Nederlanders en lag Asopos een halve lengte voor op de Joegoslaven. Halverwege dc wedstrijd waren die verschillen al verdrievou digd en was beslist wie zich halve-fi- nalist mocht noemen. In die halve- eindstrijden rceien de Leidenaren overigens zaterdag pas de 'race van de waarheid'. Immers, in alle drie series waren de kanshebbers heel snel van de kanslozen gescheiden, waardoor de tijden amper een aanwijzing geven van de mogelijkheden die de ploegen in zich hebben. Asopos was de enige van de Nederlandse ploegen die zich zelf een vrije dag bezorgde door van daag niet te hoeven starten in de her kansingen. De Willem III-ers Benecke en Steenkist in de twee-zonder- stuurman, de Skadi-dubbel twee Bruyn- Verhulst en de Aegir-acht moesten al len winnen om een ronde verder tp komen. 'Toen Benecke en Steenkist zagen dat zij geen eerste konden wor den', bekende chef d'equipe Panne- koek na afloop, 'hebben ze gas terug genomen. Dat gold ook voor de dub- bel-twee'. Slff(winnaars naar halve finales, overigen naar herkansingen!: eer-ste serie: 1. Boektoes (Rus! 7.23.40. Tweede serie: 1. Kolbe (WDld! 7.19.80. Dorde serie: 1. Guldenpfennlng (DDR) 7.08.65. Dubbeltwee (nummer 1, .2 en 3 naar halve finales, overige ploegen naar herkansingen): 1. Groot Brlttannic 6.34.47. 2. Zwitserland 6.37.07, 3. Zweden 6.44.84. Tweede serie: I. Oost Duitsland 6.35.44, 2. Tsjechoslowaklfe 6.39.54, 3. Rusland 6.43.84. Derde serie: 1. West Duitsland 6.43.57, 2. Noorwegen 6.47.80, 3, Nederland (Brui)rr-Verhulst) «51.60. 4. Verenigde Staten 7.04.00, 5. Brazilië 7,06.09. Twee zonder stuurman: Winnaars naar halve finales, overige ploegen naar herkansingen!: Eerste serie: 1. Nieuw Zeeland 7.11.52. Twee de serie: 1. Roemenie 7.06.44. 2. West Duits land 7.07.59. 3 Brazilië 7.15.31. 4. België 7.25.33, 5. Nederland (Benecke-Steenkist) 7.25.70, 6 Hongarije. Derde serie: 1. Oost Duitsland 7 01.09. Twee met stuurman (winnaar naar halve fi nales. overige ploegen naar herkansingen): Eerste serie: 1. Tsjechoslowakije 7.27.21. Tweede serie- 1. Rusland 7.21.88. Derde se rie: 1. Oost Duitsland 7.26.45. Vier zonder stuurman (winnaars naar halve finales, overige ploegen naar herkansingen): Eerste serie: 1. West-Duitsland 6.28.41. Twee de serie: 1. Noorwegen 6.26.08. Derde serie: 1. Oost-Duitsland 6.17.12. 2. Rusland 6.20.00. 3. Nederland 6.25.10. 4. Joegoslavië 6.32.06. 5. Verenigde Staten 6.35.47. Vier met stuurman (winnaars naar finale, overige ploegen naar herkansingen): Eerste serie: 1. Oost-Duitsland 6.50,15. Tweede se rie: 1. Rusland 8.40.88. Derde serie: 1. Vere nigde Staten 6.47.00. Achten (winnaars naar finale, overige ploe gen naar herkansingen): Eerste serie. l. Verenigde Staten 5.51.51. Tweede serie: 1. Oost-Duitsland 5.50.35, 2. Tsjechoslowakije 6.02.33, 3. Nederland 6.09.15. 4. Hongarije 8.13.37, FOREST HILLS (UPI). Op dezelf de dag dat hij door de Associatie van Tennisprofessionals (ATP) gestraft werd vanwege zijn spelen op Wimble don, heeft Ilie Nastatse zich schijn baar onbekommerd geplaatst voor de tweede ronde van Forest Hills. De Roemeen, die zijn titel van internatio naal kampioen van de Verenigde Sta ten verdedigt, maakte korte metten met de Venezolaan Humphrey Hose: 64, 63, 63. Nastase was niet erg te spreken over de speelomstandighe- den. Hij vond het gras te 'springerig' en de temperatuur veel te hoog (38 graden celsius). Tom Okker plaatste zich voor de tweede ronde door een viersetszege op •veteraan' Pancho Gonzales: 6—7, 6 3, 61, 6—4. Ook Ashe overleefde de eerste ronde door een overwinning op de Australiër Dibley: 7—6, 6—7, 7—5, 6—2. vant Scheidsrechters en reglementen houden geen gelijke tred met snelle ontwikkelingen in de top uilen komen. Skiën, krijgt waar lijk een overdekte baan. Als dat aat, ga ik mij daar vestigen. Dan k dagelijks op de baan trainen'. fAGENIsen heeft zich in '72 en in dit •nauwelijks op de baan voorbe- g'Het meest trainde ik op de weg r de motor van mijn broer Gun- 61s je goed in vorm bent en je er aanleg voor kun je zowel op !g als op de baan rijden. Ik vind jeweldig zo van de weg naar de te kunnen overstappen. Er zijn In die zich hebben afgevraagd of iet te veel is voor mij: de indivi- jtAAG Door de tuchtcommlssle van (VB zijn de volgende straffen ultge- jalOCZiP: J Dcrksen (Veendam) één wedstrijd 5chermCwe"n-/-1-0°i-A- d*n B-u-n*r ■-.» J n. vit,, liuiuti (OAVCIJI- wedstrijd, één wedstrijd voorwaarde- en OP4 150; G. den Butter (Excelsior) één één wedstrijd voorwaardelijk en Heezen (Vitesse) één wedstrijd, één I voorwaardelijk en 100; M. J. Ooft ibuur) één wedstrijd, één wedstrijd •delijk en 100: P. Prauser (FSC) Istrijden voorwaardelijk en 125: R. Haarlem» twee wedstrijden voor- H. M. Nieuwenhuis (Heracles) ijd voorwaardelijk en 100: M. R. (Veendam) 100: H. Zoetendal wi) één wedstrijd voorwaardelijk H. Pelzcr (FC VVV) één wedstrijd Van onze speciale verslaggever AMSTELVEEN De hockey- sport ontwikelt zich de laatste ja ren in een sneltreinvaart. Van een vrolijke vrije tijds besteding is het vooral in de top geworden tot een amateursport die als prof- sport wordt benaderd. Er wordt op tactisch gebied steeds meer uitgevonden, een stevige dosis hardheid in het spel wordt als vol ledig geaccepteerd en bij trainin gen kan men zich slechts verba zen over het feit dat men met amateurs te maken heeft en niet met goed betaalde acteurs. Die evolutie heeft zich in een snel tempo voltrokken. En onvermij delijk zijn er ook groepen die al les niet hebben kunnen volgen. Vooral bij bestuurders proeft men nogal eens een onvrede met de huidi ge gang van zajken. .Ontwikkelingen worden dan ook regelmatig afgeremd. Een andere groep die de ontwikkelin gen niet volledig heeft kunnen volgen wordt gevormd door de scheidsrech ters. Vreemd is dat natuurlijk niet, als de FIH in zijn reglementering steeds maar achter loopt bij de ont wikkelingen, mag men van 'n scheids- rechtcrscorps niet verwachten dat er steeds wel goed wordt gereageerd. tijdens het toernooi om de wereldbe ker in Amstelveen is echter gebleken dat de scheidsrechterij in een groot aantal gevallen eigenlijk ongeschikte ménsen oplevert voor de topsport. En het wordt ook ernstig wanneer er twee arbiters op het veld staan die er heel verschillende opvattingen op na houden. Tijdens NederlandEngeland kwam dat nogal frappant naar voren. De Duitse scheidsrechter Seegers re gelde alles streng, sprong wel af en toe in de fout, maar liet een redelijke indruk achter. Aan de andere kant van het veld stond de Italiaan Penso- sl, die er nogal vreemde opvattingen op nahoudt De Nederlandse coach Ab van Grimbergen vond het jammer dat in de eerste helft het oog van Pensosi vooral gericht was op de Nederlandse aanval. 'Die man durft namelijk nau welijks strafcorners te geven. En als hij het dan al eens wel dcet, dan fluit hij snel weer af wegens sticks. Aan de andere kant ging het na rust aanmer kelijk beter.' Het blijft een vreemde zaak.trouwens dat Pensosi voor zo een belangrijk du el kon worden aangewezen. In zijn ei gen land staat het hockey op zo een laag pitje, dat hij hooguit ervaring kan opdoen met lichtontvlambare stickvechters, maar niet met werke lijk tophockey. Mannen van het kali ber Pensosi lopen er overigens meer rond in het toernooi. En ieder met zijn eigen opvattingen en mét de on- wrikbare overtuiging alles volstrekt foutloos af te werken. De Spaanse ar biter Salvalella bijvoorbeeld draait al enkele jaren mee in de grote toer nooien tot ongenoegen van de deelne mers, want Salvatella lijkt te vaak ook nog een stukje persoonlijk onge noegen met alles wat zich op het veld afspeelt af te willen reageren. In München, tijdens de Olympische Spe len, kreeg hij van alle kanten kritiek te verduren, in Amstelveen is het bij na yari hetzelfde laken een pak. Maar Spanje heeft af en toe een goede pese ta over om een toptoernooi te organi seren en dan kan men op dit soort dissonanten ook weer niet te zwaar kijken. 'VOORUITSTREVEND' In de reglementering blijft de FIH dus achter lopen. De groepering bin nen de organisatie die voor de spelre gels moet zorgen is de International Hockey Rules Board. Tekenend voor die commissie is wel dat met trots de ze week werd vermeld dat voor het eerst in de geschiedenis buiten Enge land is vergaderd over spelregelwijzi gingen. Dan kan men van de vooruit strevendheid van zo'n commissie ook geen al te hoge pet op hebben. Dat bleek ook. In Nederland beginnen competitie wedstrijden al enige tijd niet meer met een bully, maar internationaal is dat nog steeds wel het geval. En wat zegt nu de IHRB, 'de bully begint langzamerhand een minder gewenste manier te worden om een wedstrijd aan te vangen. Overwogen dient te worden of het niet wenselijker is om de wedstrijd met een vrije slag te be ginnen.' De IHRB overweegt dat maar zegt ook meteen, dat voor 1 au gustus 1974 geen wijziging in de spel regels verwacht mag worden. Toch zal de FIH snel moeten ingrij pen. Niet alleen op deze in feite niet eer-, zo belangrijke zaak. Maar er zijn zaken die sneller moeten worden aan gepakt omdat de aard van het hoc keyspel dreigt te worden aangetast. Veel teams ook Nederland leg gen zich erop toe strafcorners te for ceren om via zo een kans een doel punt te maken. Die ontwikkeling te kent zich al enkele jaren af, maar de reglementencommissie gaat zich er nu eerst eens ernstig over buigen. Maat; hier ook weer, binnen een jaar mag geen wijziging worden verwacht in de huidige regels. De strafccrner is echter al heel ver op weg het spel dat hockey heet voor het publiek minder aantrekkelijk te maken. Volgens de regels die nu be staan wordt een overtreding die ge maakt wordt 'om, een doelpunt te voorkomen' minstens bestraft met een strafcorner. De IHRB is er nu achter gekomen, de beslissingen van de ver schillende arbiters geven er al heel lang alle aanleiding toe, dat die regel voor nogal wat uitleg vatbaar is. En zegt de IHRB, is niet iedere overtre ding in de cirkel erop afgestemd om een doelpunt te voorkomen? Wanneer nu iedere overtreding binnen de cir kel een strafbal zou opleveren op een enkele erg lichte overtreding na die nog een strafcorner oplevert zou niet alleen het aantal overtredin gen gereduceerd worden, maar zou het spel aan kijkwaarde aardig wat kunnen winnen. Zo zijn er meer zaken in de arbitrage die verdienen eens stevig en vooral uiterst snel ender de loep genomen te worden. Het tegengaan van spelbederf bijvoorbeeld. Iedere wedstrijd kost het nodeloos wegslaan van ballen, het verhinderen dat iemand een vrije slag neemt en het herhaaldelijk onvol doende afstand nemen ettelijke minu ten. Een kaart (de hockeysport kent drie soorten: groen officiële waar schuwing; rood vijf minuten aan de kant; geel rest van de wedstrijd uit het veld)' wordt trouwens ook in het geheel niet uniform getrokken. De ene wedstrijd deelt een overijverig arbitraal duo zeven groene kaarten uit, de andere wedstrijd blijven de zelfde overtredingen gewoon onbe straft. ANDERE REGELS En tot slot, het wordt ook hoog tijd dat de regels voor het dameshockey gelijk worden gemaakt aan de regels voor het herenhockey. Het blijft een belachelijke zaak, dat bij het dames- hockey dat toch ook een aardige evo lutie heeft ondergaan in de laatste ja ren, nog steeds de mogelijkheid be staat om een doelpunt te maken zon der dat de bal de doellijn passeert. Een strafbal bestaat niet bij de da mes. In plaats daarvan wordt een strafbully gegeven, waarbij de verde digende partij bij een fout een straf- doelpunt tegen krijgt. Dat is in de af gelopen dagen in Amstelveen voorge komen. Het staat in geen enkele ver houding meer tot het niveau waarop dameshockey nu gespeeld wordt. Ge zien echter het feit, dat vooral oudere Engelse dames een stevige vinger in de reglementering hebben te brokke len, valt ook hier niet zo snel een wijziging te verwachten. Dat is een rem op de ontwikkeling van hockey in de richting van een aangename kijksport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17