oningverbetering kan en verplichting worden Nederlandse Credietbank 3oeo Nu sparen bij de Nederlandse Credietbank 5 Vt 6 8 00 4%-8 612 Mooie kleren van Barbara Farber Peperdure, maar mooie couture bij Kuiper a. KVP en ARP ergeren zich aan presentatie svoningbouwprogramma 4% 6Vz TA T/z 7% A W drastische opvoering van vernieuwingsprogramma Verwarring bij Albert Heijn over koffie Op gewone brief postzegel van 40 Zware straffen geëist in roof uit V en D-auto Per 1 september tarieven omhoog tot ck bmfe ww je 7^! :OLW/KWAKTET VRUDAG 31 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T9/K11 i fan onze parlementsredactie )EN HAAG Woningbezitters en -huurders zullen verplicht wor- len, om wanneer de gemeente dit wil, hun woning te verbeteren, 'is een van de meest ingrijpende maatregelen waarmee minister Iruyters (volkshuisvesting) op grote schaal de woningverbetering dl aanpakken. Hij kondigt dit aan in de 'nota woningbouw in de ren 1974 tot en met 1977', die gisteren werd gepresenteerd. [og voor dit jaar hoopt de minister iet de nieuwe maatregelen het 'ver- ieuwbouwprogramma' op te voeren it zeventienduizend. Met toepassing an de huidige bepalingen zouden er olgens de begroting dit jaar maar sstienduizend woningen verbeterd gunnen worden. Vooral in de jaren jaarna zullen volgens de minister de ieuwe maatregelen een krachtige sti- ulans betekenen voor de woningver- ieuwing. Het totaal aantal woningen at wordt verbeterd zal dan kunnen igevoerd van in 974 22.000 met de .uidige maatregelen naar 27.000 mét Voering van de nieuwe bepalingen, oor de jaren 1975, 1976 en 1977 zijn iflopend subsidie oor wie duurder uurhuis betrekt eze cijfers achtereenvolgens van ,000 naar 37.000, van 30.000 naar .,000 en van 34.000 naar 51.00 ver- eterde woningen per jaar. m de stadsvernieuwing te bevorde- jn zal de minister behalve de ver lichting voor verhuurders en huur- ers bij woningverbetering (de zoge- lamde 'gedoogplicht';, bepalingen in- >eren die verhuurders en huurders leer zekerheid bieden over de huur- jogte na woningverbetering. Ook zal woonruimtewet weer verder wor- ën ingevoerd, om daarmee bewoners an huizen die worden gesloopt of op en andere manier aan de woning- oorraad worden onttrokken, te kun- en herhuisvesten. Op financieel ter- éin wordt voorgesteld de mogelijkhe- en van individuele huursubsidie te verbeteren, een aflopende subsidie te geven aan mensen die verhuizen naar een huis met een veel hogere huur (de zogenaamde 'huurgewenning1) de verhuisvergoeding te verbeteren en steun voor vervangende woningbouw na sanering of na uitdunning als ge volg van woningverbetering. Ook denken de bewindslieden over een maatregel die het mogelijk moet maken dat gemeenten particuliere wo ningen kopen van die eigenaren die geen geld hebben voor de verbetering van hun woning. Bovendien moet de stadsvernieuwing gestimuleerd wor den door het instellen van een idee encentrale en door stadsverniewings- consulenten. Het aantal krotten dat per jaar wordt afgebroken nu tien duizend zal jaarlijks met driedui zend moeten worden opgevoerd. Nieuwbouw afremmen Terwijl de 'vernieuwbouw' een extra accent zal krijgen, wordt tegelijkertijd het nieuwbouwprogramma geleidelijk iets afgeremd. Zo zullen er uiteinde lijk in 1976 ongeveer tienduizend wo ningen minder gebouwd worden dan in dit jaar. Voor de werkgelegenheid betekenen deze plannen dat het ni veau 'enigszins onder het huidige uit zonderlijk hoge peil komt te liggen', aldus de minister en zijn staatssecre tarissen Schaefer en Van Dam in de nota. Maar het uit te voeren bouwpro gramma biedt redelijke vooruitzichten voor een stabiel verloop van de werk gelegenheid in deze sectoren voor de komende jaren, menen de bewindslie den. Volgens de raming van de woningbe hoefte, gebaseerd op de volkstelling van 1960 en de woningbehoefteonder zoeken van 1964, 1967 en 1970, zal de (R-fractieleider Aantjes zei hierover isteravond: 'De inhoud ervan is ge- eel overeenkomstig de geest van het Bgeerakkoord-Steenkamp. We hebben r al jarenlang op aangedrongen te toppen met het opvoeren van het ieuwbouw-programma, om meer aan- acht te kunnen besteden aan die wo- ïngverbetering. Daarom: in deze wijze in presentatie herken dk de arrogan- je waarmee destijds het programma an de progressieve drie, Keerpunt '72, aar buiten werd gebracht', ok de KVP-woningbouwspecialist brnelissen vindt dat in deze nota et beleid van de ex-ministers Schut ARP) en Udink (CHU) is doorge- fokken. 'Eindelijk hebben de pro- ressieve drie dan toch ingezien dat i eens moesten stoppen met de ver- ieilijke getallenjacht op de nieuw- juwcijfers', meent hij. e CHU noemt de nota 'geen reëel taar een papieren programma'. Het Brnpunt van haar kritiek is, dat er il horizontaal in: 1. uitgestotene, 2. Ijstaand dak op palen, 3. muziekin- fument, 4. esdoorn, 5. sla het blad 1, 6. keur, 7. uitslag op metalen, j juiste oplossing vormen begin- en eindletters beiden van boven naar heden gelezen twee namen van t>emen. •lossing van gisteren •rizontaal: 1. bres, 4. tol, 7. doel, 8. Ide, 9. itala, 11. rag, 12. lente, 14. ka, neo, 16. ar, 17. ester, 19. eik, 21. 'ion, 23. edel, 24. enig, 25. tor, 26. ër. irticaal: 1. bot, 2. real, 3. ellens, 4. re, 5. Oda, 6. legering, 7. diskreet, I Aneta, 13. toeren, 17. eker, 18. Ri- 20. ido, 22. oir. woningvoorraad van 1973 tot en met 1977 moeten worden uitgebreid met minimaal 493.000 tot maximaal 550.000 woningen, of wel 99.000 tot 110.000 per jaar. Uit een onderzoek van het CBS is gebleken dat vooral goedkope woningen en woningen met een hoge huur, alsook huizen met twee S drie kamers en grote woningen onderverte genwoordigd zijn. Verder leert het onderzoek dat in het tekort aan goedkope woningen veel kleine en in het tekort aan dure wo ningen daarentegen relatief veel grote woningen voorkomen. Daarom zal er aan de bouw van deze woningen een zwaarder accent worden gegeven. De bewindslieden concluderen dat de wijze waarop in de woningbehoefte moet voorzien in belangrijke mate een verdelings-vraagstuk is, nu vol gens een doorstromingsmodel geble ken is dat van de 880.000 mensen die een (andere) woning wensen er met een goede doorstroming 645.000 bin nen de bestaande voorraad een huis kunnen vinden, als men let op het door hen gewenste aantal kamers. Voor een goed functioneren van de woningmarkt en rekening houdend met het verschijnsel van de tweede woning willen de bewindslieden de reserve aan goede woningen opvoeren van twee naar twee-en-eenhalf tot drie procent. Het gaat daarbij om korte leegstand. Volgens het CBS stonden er per 1 april van dit jaar negentig duizend woningen leeg, waarvan er 79.000 geschikt waren voor bewoning. Volgens diezelfde instantie waren er op die datum 13.555 tweede woningen in gebruik, waarvan er 9.101 geschikt waren voor permanente bewoning. fan onze parlementsredactie )EN ITAlAiG AlRP cn KlVP hebben zicli geërgerd aan de presen- atie van bet bouwprogramma van minister Gruijters. Wel bebben ij zich in een voorlopige reaktie positief uitgelaten over de mate- iële inhoud ervan. in dit programma 'geen enkele aan wijzing is, waaruit blijk dat er ge noeg betaalbare woningen komen. Bo vendien is het programma gebaseerd op onvolledig en gebrekkig feitenma teriaal', vindt deze partij, die de nieuwbouw niet verder wil opvoeren, maar op twee procent wil houden. Ook VVD-leider Wiegel vindt de nota 'veel te vaag'. Naar zijn mening zou het aantal nieuw te bouwen huizen bovendien veel hoger moeten liggen. Mr Van de Hof van de Nationale Wo ningraad noemde het een reëel pro gramma, waarbij er hard aan getrok ken moet worden om het genoemde aantal gerenoveerde woningen te be reiken. Het nieuwbouwprogramma lijkt hem een haalbare kaart, mits een gebrek aan bestemmingsplannen de haalbaarheid niet negatief zal beïn vloeden. De werkgevers vinden de no ta een 'moedig stuk'. Tegelijkertijd betreuren zij het dat de minister al leen aantallen woningen vermeldt, maar niet de geldswaarde die er mee gemoeid is, vooral wat betreft de re novatieplannen. Zij vragen zich dan ook af of er een meerjarig financie ringsplan is, waarin de benodigde middelen voor dit bouwprogramma worden gevonden. De federatie van de bouwbonden van het NKV en NW vraagt zich af of dit realistische programma ook een sociaal aanvaardbaar plan is. Dit zal helemaal afhangen van het te voeren subsidiebeleid. De federatie zegt dat er over de werkgelegenheid in de bouw nog weinig te zeggen valt, om dat dit zal afhangen van de plannen in de wegenbouw en de utiliteitsbouw van de komende jaren. De bouwbond CNV, die het voorgestelde beleid 'bij zonder ambitieus' noemt, zegt dat zij twijfels heeft over de door de bewinds lieden geschetste werkgelegenheidssi tuatie. Volgens haar inlichtingen is het aantal werknemers in de woning bouw, vergeleken met september vo rig jaar, juist met vijf duizend afge nomen, terwijl de produktie is toege nomen. Zij ziet eerder de tendens, dat werknemers uit de nieuwbouw naar een andere sector van de bouw trek ken, dan omgekeerd. Met al haar aar zelingen over de nota wil zij tenslotte de regering bij dit programma toch het voordeel van de twijfel geven. AMSTERDAM/ZEIST Er is bij Al- bert Heyn nogal enige verwarring ontstaan over de Angola-koffie, die onder de naam 'Indonesia' koffie gis teren is geïntroduceerd. De oorzaak van deze verwarring, die bij sommige filiaalhouders grote vor men heeft aangenomen is het feit, dat AH afgelopen maandag besloot deze Angola-koffie terug te trekken, voor dat ze op de markt zou worden ge bracht. Dit bericht bereikte de filiaal houders dinsdag. Diezelfde dag echter besloot de directie van AH alsnog, dat de koffie wel zou worden verkocht. Dit bericht kwam woensdag bij de fi lialen aan. Het gevolg van dit alles is echter, dat een groot aantal super markten de bewuste koffie niet blijkt aan te bieden. Inmiddels is de eerste demonstratie tegen het weer opnieuw in de ver koop brengen van Angola-koffie ge houden. De werkgroep Zuidelijk Afri ka Bunnik-Zeist demonstreerde giste ren voor het filiaal van Albert Heyn aan de Slotlaan dn Zeist. De werk groep noemt AH mede-schuldig aan de bloedbaden in de Portugese koloi niën, omdat een deel van de op brengst van de zogenaamde Indonesia- koffie wordt gebruikt voor de kolonia le oorlogen in Afrika. DEN HAAG Met ingang van morgen moet op een brief tot en met 20 gram een postzegel van 40 cent en niet meer van 35 cent Ook andere PTT-tarie- ven zijn verhoogd. Zwaardere brieven verzenden kost voortaan 70 cent (20-50 gram), een gulden (tot 100 gram) of ƒ1,25 (tot 250 gram). Ook het tarief voor pakjes en postpakketten Is hoger gewor den. Alle aangetekende stukken tot 250 gram gaan een rijksdaal der kosten (port en aanteken- recht). Hetzelfde geldt voor ex pressestukken. Het telefoonabonnement wordt een gulden per maand duurder; ook de tarieven voor de ge sprekken gaan omhoog. Tele grammen in het binnenland kosten nu voortaan ƒ4,20 per zeven woorden en per ieder vol gend woord 50 cent Van onze moderedactie HEEMSTEDE De 78-jarige me vrouw J. A. Anama, die gisteren op de Heemsteedse Dreef te Heemstede, niet ver van het bejaardencentrum waar zij woonde, overstak, is door een auto, bestuurd door een 36-jarige au tomonteur uit Heemstede aangereden en ter plaatse overleden. AMSTERDAM Barbara Farber heeft weer verschrikkelijk mooie kinderkleding gemaakt. Het enige grote bezwaar is zoals ieder jaar dat de kleren van haar collectie niet direct voor twee kwartjes in de winkel hangen. Maar goed, wie zijn kin deren er het allermooist van de hele school wil laten bijlopen, genoeg geld én een fiks aantal kinderen heeft: ja, 'die kan prima terecht bij Barbara Farber. Want waar het ene kind is uit gegroeid, daar kan de volgende dan in. Bovendien verwerkt Barbara stoffen van uitstekende kwaliteiten, zodat de broeken, rokjes, pullovers, hemden, jasjes en wat al niet, beslist een paar jaar meegaan. Erg veel broeken dit jaar. Slank gesneden, een beetje wijd uit lopend, met zijzakken en voor ADVERTENTIE DEN HAAG Vier, drie en twee jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag geëist tegen respectievelijk de 49 jarige Gerard van D., de 35-jarige Dick H. en de 22-jarige Jan S. uit Amsterdam. Op 12 maart roofden zij in Den Haag 322.000 uit een geld transportauto van Vroom en Drees- mann. De drie hebben een bekentenis afgelegd maar van het verdwenen geld houden zij nog 126.000 achter. w Oud% Nieuw% Bankboekje en Spaarrekening 47* Termijnspaarrekening 3 maanden opzegging 574 Termijnspaarrekening 6 maanden opzegging 574 Termijnspaarrekening 12 maanden opzegging 674 Termijnspaarrekening (nieuw) 24 maanden opzegging Termijnspaarrekening 2 jaren vast 774 Termijnspaarrekenïng 3 jaren vast 772 Termijnspaarrekening 4 jaren vast 774 Termijnspaarrekening 5 jaren vast 774 KLIMSPAARREKEIMING Het ideale en unieke spaarplan 4-772 Jeugdspaarrekening Zilvervloot 674 wat het motief: veel ruiten en strepen. Een grote collectie truien en overhemden, die qua kleur uitstekend passen bij de broeken. De jongensmode is erg stoer. Geen grote mannen-mode in het klein, want Barbara stoort zich zelden of nooit aan de voorschriften van Parijs. Bij de meisjes gaat dat niet helemaal op, want de manteltjes en jasjes hebben bepaald een modische snit. Behalve wol, katoen, cor duroy en polyesterwol wordt ook veel borg gebruikt, vooral in jassen en jacks. Voor de meisjes is het rokje weer helemaal terug, zo wordt meegedeeld, alsof de rokken ooit zijn weggeweest. Mooi-gemaakte klokrokjes, broeken en overhemden. Jurkjes hebben we vrijwel moeten missen. Maar je kan ook niet alles hebben. Op de foto: enige combinaties uit de collectie van Barbara Farber, zoals die werden getoond. NCKi34.3K.1iT Van onze moderedactrice AMSTERDAM De mensen van Mai- son Kuiper hebben dit jaar weer erg mooie kleren ingekocht. Natuurlijk niet het hippe spul van een paar tientjes. Nee, een jas bij Kuiper kan drieduizend gulden kosten en dat is daar heel gewoon. Maar dan krijg je ook wel de echte haute-couture, wat dat vandaag de dag dan ook mag zijn. Op de modeshow die gistermiddag werd gehouden kwam het element bont sterk naar voren. Overal wordt bont in verwerkt: jassen, rokken, jur ken en zelfs avondjaponnen worden gegarneerd met ingeverfd bont in de zelfde kleuren als het kledingstuk. Broeken verkoopt Maison Kuiper vrij wel niet meer. Jurken daarentegen erg veel, evenals vesten, die lang, kort, met- en zonder mouwen gedra gen worden. Het modieuze plissê werkt zelfs door in leer: leren plissé- rokken! De avondmode is erg mooi, veelal goudlamé, lurex en pailletten. Omdat Parijs ook niet meer weet wat nou precies de modekleur voor de komen de winter is, heeft Maison Kuiper zelf maar iets bedacht: moutarde, nègre, apricot en gauloise blauw. Dat de knie bedekt moest zijn, dat wisten we al en daar zullen de (meestal wat ou dere) klanten van Kuiper wel blij mee zijn. Op de foto: Twee van de meest vlotte modellen van de nieuwe collectie van Maison Kuiper. Links een driedelig pantalon-ensemble waarvan het impri- mé ivollen corsage een gebreid rug pand en gebreide mouwen heeft. Rechts: eveneens van Lanvin een rok, blouse, cardigan-vest in diverse kleur combinaties als groen-rood-zwart en geel-blauw-zwart. >4

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11