Nieuwe regering jn lamgelegd Chili Bijna 400.000 man vrij door akkoord India-Pakistan Ras-klassificatie werkt als valbijl in Zuid-Afrika Drie Algerijnen vermoord bij rassenincidenten c0l0ureöj alleenlik k 5 only leurlingé european 5 only alleenlik. b.lankes Gegijzelde vrouw vond rover aardig Vierkant in defies Rond op de tong )issidenten-bewegin g esterse uitvinding' llende stelt vrachtvervoerders ultimatum Kapers in spé niet afgekocht 'Grensgevallen' vechten voor hun leven F H9RBI llMiWMWMMHi Kr*-.. Chinees partijcongres benoemt nieuwe leiders 3UW/KWARTET DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 pJTIAGO (Reuter, AFP, AP) President Salvador Allende van Chili beeft gisteren voor de tien- taal in de 33 maanden van zijn bewind een nieuw kabinet geïnstalleerd. Van de vijftien ininis- i zijn er vier hoge militairen, onder wie liet hoofd van de para-militaire politie. Negen ministers i al in bet vorige kabinet. ADVERTENTIE ïieuwe regering geeft geen specta- ire wijzigingen te zien en waarne- s vragen zich dan ook af, waarom •en nieuw kabinet gevormd moest ■den en de opengevallen ministers- atsen niet gewoon opgevuld wer- De oppositie heeft al gezegd dat inde er alleen maar op uit is om te winnen. president dreigde met drastische tregelen tegen de oppositionele s, die naar zijn zeggen verdraaide chten over zijn regering heeft ge- Iiceerd en haar zelfs van racisme tt beschuldigd. Hij zei dat de bijna jaar geleden begonnen revolutie voortgaat. 'Er komt geen staatsgreep en ook geen burgeroorlog, omdat de bevolking in grote meerderheid derge lijke oplossingen afwijst'. Hij gaf de stakende vrachtwagenchauffeurs tot woensdag middernacht de tijd om de regeringsvoorstellen te aanvaarden. Daarna zouden 'alle maatregelen wor den genomen om te voorkomen dat het land stikt'. Ook zou een einde ge maakt worden aan het terrorisme in het land. 'Ik vertegenwoordig een re volutionairproces van verandering, dat niet gestopt kan worden door terreur of bedreigingen', zo zei Allende tij dens de beëdigingsplechtigheid van de ussische 'liberaal' Jakir: )SKOU (UPI, Reuter, AP) De Russische dissident Pjotr ir, die in het verleden eens tegenover een westerse journalist dat liij alles zou verklaren, wat de autoriteiten maar wilden, als opnieuw gearresteerd en geslagen zou worden, heeft nu in het )ces tegen hem en zijn vriend Viktor Krasin gezegd, dat de be ding van dissidenten in de Sowjet-Unie in feite nooit bestaan ifty en, als zij al bestond, door organisaties in het buitenland ge- ;aniseerd werd. beweging van dissidenten werd luit het Westen naar de Sowjet- e overgebracht, waarna een aantal tenlandse persbureaus, kranten en ivisiestations daarover berichtten, zou zij in de Sowjet-Unie ontstaan aldus Jakir. Zijn eigen rol hier- jwas dat hij verhalen verzon over kidenten, die zogenaamd in psychia- fcche inrichtingen zouden zijn ge- ipt, verhalen die hij aan de buiten- Idse correspondenten doorgaf. ,wel Jakir als Krasin getuigden dat voor hun 'vervalsingen' materiaal Tlden gekregen van de Amerikaanse s ïiozender Radio Liberty en andere I sterse radiostations. Bovendien ver fde Jakir dat hij geholpen was door anti-communistische organisatie ■1 Sow jet-emigranten NTS, 'die door P|)italistiscbe staten betaald werd en ireid was alles te doen en ieder vuil fifal mee te spelen dat maar tegen de [e wjet-Unie mogelijk was.... Binnen organisatie, die het Sowjet- gtjttéem omver wil werpen, werd de se ;m 'Democratische Beweging' gebo- Maar die Democratische bewe- tg was niets anders dan een 'wes- pe bourgeois-uitvinding'. En het pgramma dat die beweging zei te (■kondigen, had slechts een handje- l"l aanhangers binnen de Sowjet- le. pen de rechtbank Jakir vroeg, wat er ar was van de berichten in het festen dat hij zich schuldig had rklaard en zijn berouw had uitge raken, als gevolg van druk die op to was uitgeoefend, zei Jakir: 'Dat jeen leugen... Het onderzoek was (r correct. Ik uitte zelfkritiek als (volg van mijn eigen gedachten'. Het ksische persbureau Tass dat als ige over dit 'open proces' bericht, hgezierï westerse journalisten 'we- 1 ris plaatsgebrek' niet worden toege- en; berichtte gisteren dat de vrouw S n Jakir, Valentina, als getuige heeft lt. testigd dat haar man anti-Sowjet- Iteriaal heeft verspreid en geheime imoëtïngen hééft gehad. kir," die nii in het proces zou heb- n gezegd dat de berichten over in t gekkenhuis gestopte dissidenten pr hem verzonnen waren, zond in K"lober 1971 een open brief a:vpar- secretaris Brezjnew en aan Frank jes president Pompidou. Hij i—lreef in die brief dat dissidenten óf krresteerd worden óf in psychiatri- pe inrichtingen worden gezet, uit- litend en alleen vanwege hun afwij- Ode politieke inzichten. proces van gisteren leverde be- n op dat Jakir verantwoordelijk voor het schrijven enverspreiden de Kroniek Van Lopende Gebeur- iissen, een ondergronds tijdschrift de Democratische Beweging, irin regelmatig een overzicht werd leven van de schendingen van de tsenrechten in de Sowjet-Unie. onderzoek had uitgewezen dat Ja- l0p schrijfmachine gebruikt was voor adl uittypen van dit 'lasterlijke mate-, !al', zo kregen westerse journalisten ;e [horen. I secretaris-generaal van de Franse imunistische partij, Georges Mar is, heeft gisteren in het partijblad R-pumanité geschreven dat het inter- iw van de Russische schrijver en 'lelprijswinnaar Alexander Solzje- lin onderdeel vormt van een geor- liseerde campagne tegen de ont- ining in de internationale betrek ken. Marchais vraagt zich af, wat :ou gebeuren als de Russische dele- ie bij de Europese veiligheidscon- ntie in Geneve opeens vragen zou in stellen over het kapitalistische iteem. 'Als men alles wat over de lire Solzjenitsin is geschreven en :egd, zou moéten geloven dan zou jn denken dat de Sowjet-Unie terug jekeerd naar de stalinistische peri- i, die een vervorming was van het tialisme. Als dat waar was, zou de ,Snse communistische partij dat ver- rdelen. Maar wij zien geen concrete (ten om deze veronderstelling te chtvaardigen'. Marchais noemde het lt dat Solzjenitsin een intervieuw jn buitenlandse correspondenten had (nnen geven, 'een interessante voor tgang, die hopeljjk doorzet', ït partijblad van de Italiaanse com- linistische partij Unita heeft Solzje- ftsins beschuldiging dat de KGB hem ar het leven staat, als 'absurd en af wijkend' van de hand gewezen. Maar het blad vraagt zich toch wel af, waarom Solzjenitsin voor zijn inzich ten westerse journalisten nodig had. 'Socialistische landen zouden de gele genheid moeten bieden voor een grootscheepse confrontatie van idee ën Een open kritisch debat is (één van de noodzakelijke vormen, waar door een maatschappij over zichzelf denkt en dus. aan haar eigen ontwik keling meewerkt', aldus Unita. nieuwe regering. 'Degenen, die altijd tegen h'et volk zijn geweest, zullen mij niet dwingen af te treden. Dit is mogelijk de laatste kans die wij heb ben om een burgeroorlog tussen Chi- lenen.te vermijden'. De regering staat voor een onmogelij ke moeilijke taak; nu de onderhande lingen met de ongeveer 40.000 staken de transportondernemers zijn mislukt, de winkeliers gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag staakten en de artsen en andere beoefenaars van vrije beroepen nu al een week niet werken, alles uit solidariteit met de transportondernemers, die nu al 36 dagen niet werken. De voorraden voedsel, benzine en olie hebben een i gevaarlijk leegtepunt bereikt en onder de strijdkrachten die zich tot dusver traditioneel niet met de politiek inlie ten is grote ontevredenheid ontstaan. Nieuw Vietnam Hoewel Allende dit laatste ontkende volgens hem 'hebben de strijd krachten altijd achter deze regering gestaan en doen ze dat nog' waar schuwde zijn partijgenoot de socialis tische senator Carlos Altamirano voor de radio dat er 'helaas aanwijzingen zijn dat de goede verstandhouding tussen het volk en de strijdkrachten, in dienst van de grootste idealen van de socialistische bevrijding, ernstig wordt bedreigd door sommige officie ren, die ovèrwegen een staatsgreep te plegen. Pogingen om de regering om ver te werpen, zouden volgens de se nator 'Chili veranderen in een nieUw heroïsch Vietnam'. In het nieuwe kabinet heeft de presi dent de banden met de strijdkrachten behouden. Generaal Jose Sepulveda, de bevelhebber van de paramilitaire politie, werd minister voor grondbe zit; iuchtmachtgeneraal Humberto Magliocchetti bleef minister van ver voer en publieke werken; admiraal Daniel Arella Arrellano werd minis ter van financiën en generaal Rolando Gonzalez minister van mijnbouw. NEW DELHI (Reuter) India en Pakistan zijn overeengekomen bijna 400.000 soldaten en burgers op het subcontinent in vrijheid te stellen, maar een uiteindelijke regeling van de problemen, die voortspruiten uit de oorlog van 1971 moet wachten op Pakistans er kenning van Bangladesj. HAIFA (Reuter) Israëls minister van buitenlandse zaken heeft gezegd dat er geen enkel bewijs is voor het bericht in de Jerusalem Post, dat min stens vier Westeuropese luchtvaart maatschappijen miljoenen dollars af koopgeld aan verschillende Palestijnse guerrillabewegingen hebben betaald om voor verdere vliegtuigkapingen ge spaard te blijven. De minister van de fensie, Dajan, had vorige week een soortgelijke beschuldiging geuit. Volgens de Jerusalem Post waren de luchtvaartmaatschappijen tot het in zicht gekomen dat het veel goedkoper is om meteen geld te betalen dan om zeer dure veiligheidsmaatregelen te gen vliegtuigkaperijen te nemen. doo- Jeremy Toye PRETORIA Een familie van blanke nationalisten in Pretoria - aanhangers van de apart heidspolitiek leeft nu al ja renlang onder druk van het feit dat één harer leden geheel on verwachts als 'kleurlinge' te boek kwam te staan. De jaren lange pogingen van mevrouw Annie Koekemoer, een 25-jarige huisvrouw, om de kleurgrens te overschrijden, typeren de ver nedering, angst en bitterheid die de Zuidafrikaanse ras-klassi- ficatie telkens weer in mensen levens brengt. Mevrouw Koekemoer moest onlangs in Pretoria terecht staan ter zake van valse aangifte van huidskleur en etnische oorsprong zij had zich zelf blank verklaard teneinde een blanke ma te kunnen huwen. Zij werd vrijgesproken van de aanklacht maar nu is het lange gevecht hoger op in de Zuidafrikaanse recht spraak begonnen om haar classifica tie als 'gekleurd' onder de Bevol- kings-Registratiewet ongedaan ge maakt te krijgen. Deze wet, aangenomen in 1950 en sindsdien verschillende keren veran derd en verscherpt, vereist, dat iede re Zuidafrikaan wordt geklassifi- ceerd naar 'raciale' groep. De groe pen variëren van blank, via Kaapse kleurling, Griqua, Maleis, Indisch en overige Aziaten tot Afrikaan. Voor de meeste mensen wordt de klassificatie heel gemakkelijk vastge steld uit een combinatie van wie de ouders waren en van hoe de samen leving ze altijd bekeken heeft. Maar voor grensgevallen \yordt er telkens opnieuw veel hartzeer veroorzaakt dikwijls veroorzaakt na een klacht bij het ministerie van bin nenlandse zaken door een onbeken de derde. - 11 Apartheid in Zuid-Afrika. Kleurlingen links, blanken rechts. 'Grijs' mag niet bij het paaitje blijven staan. Blanke zusjes Het probleem voor mevrouw Koeke moer is nu dat haar huwelijks trouw aan haar blanke man haar tot een overtreedster maakt van de beruchte 'ontuchtwet'. Met die wet hebben ook haar ouders te maken gehad: haar vader, de heer William Walker, werd in 1963 als kleurling geklassificeerd. Hij ging in beroep tegen deze beslissing maar verloor. Inmiddels zijn echter drie van zijn dochters wèl als blank geklassifi* ceerd en zijn inmiddels dan ook met blanke mannen getrouwd. Maar toen ook Annie Koekemoer zich in 1971 voor een dentiteits- kaart meldde vernam zij voor het eerst dat zij als kleurlinge geklassi ficeerd was. Een ambtenaar lichtte haar toe dat dit berustte op de klas sificatie van haar vader en omdat negen mensen die haar kenden haar als kleurlinge beschouwden. De vrouw weigerde klassificatie te aan vaarden. Toen zij vorig jaar met een blanke in het huwelijk trad ver klaarde zij bij de burgerlijke stand dat zij blank was. dat leidde tot een strafrechtelijke vervolging, geduren de welke zij zich verweerde met de opmerking dat zij alleen maar het codenummer had geraadpleegd, toen zc haar klassificatiepapieren thuis kreeg. En dat sloeg naar zij meende op blank. Bij de behandeling voor de recht bank zei dr. George Nurse als beë digd getuige-deskundige dat me vrouw Koekemoers bloed geen spoor yan gekleurde afstaihmeling had op geleverd. Blond, maar toch De 'vrbuw maakt zich nu vooral zor gen over haar 14 maanden oude zoontje.' 'Wat voor een toekomst gaat die tegemoet als kleurling?! vroeg zij zich- af. Het kind. Sarei, is blond. Een deskundige van het mi nisterie van binnenlandse zaken zei: 'We gaan natuurlijk niet op de ui terlijke verschijning af maar deze baby ziet er uit als een blanke.' Me vrouw Koekemoer heeft 'een advo caat in de arm genomen die bereid is het telkens met haar hogerop te zoeken om de klassificatie ongedaan te maken. Hij geniet haar volle ver trouwen omdat hij er zeven jaar ge leden ook in geslaagd is haar tante over de rassenbarrière terug te slepen in het blanke domein. De laatste gevens van het ministerie van binnenlandse zaken over 1972 tonen aan dat van de 62 mensen die vorig jaar in beroep kwamen tegen hun classificering slechts 28 hun. zaak behandeld kregen en slechts 2 door het hof in het gelijk werden gesteld Beslissend De gevallen zijn tekenend voor de beslissende betekenis van de ras- klassificatie in de. "Zuidafrikaanse maatschappij: een handelaar uit East Londen moest na alle toekomstplan nen van zijn dochter een baantje als huisbediende voor haar gaan zoeken nadat zij tot 'kleurlinge' was ver klaard. Een 53-jarige kleurlinge moest 'n pleegkind waarover zij zich had ontfermd, weer afstaan nadat zij als 'Afrikaans' was geclassificeerd. Volgens 't ministerie van binnen landse zaken zou zij zeker door de kleurlingen zijn uitgestoten als zij niet opnieuw geclassificeerd was. Een jaar geleden werd een moeder van drie kinderen- uit haar woning in een kleurlingenwijk verwijderd na dat zij als Afrikaans gekwalificeerd was. Voor diegenen die het lukt om opnieuw tot de begeerde blanke staat terug te keren houden de pro blemen nog niet altijd op. Zo werd een 13-jarige jongen uit Pieter Ma- ritzburg ondanks zijn klassificatiebe- wijs door de blanke scholen in zijn hele omgeving geweerd omdat men zijn huid te donker vond. Jeremy Toye is correspondent van Reuter in Pretoria. Volgens het akkoord, dat dinsdaga vond werd gesloten, zullen 90.000 Pa kistaanse krijgsgevangenen, die in In dia worden vastgehouden, worden be vrijd. Pakistan zal ongeveer 200.000 Bengali's repatriëren, onder wie de 203 man tegen wie een een proces dreigde. Op zijn beurt zal Pakistan een 'aanzienlijke hoeveelheid' nlet- Bengali's uit Bangladesj accepteren. In het akkoord wordt echter geen spe cifiek tijdschema bekend gemaakt. Bangladesj, hoewel afwezig bij de be sprekingen, hield nauwe ruggespraak met India en heeft toegestemd de voorgenomen processen tegen 195 Pa kistaanse gevangenen uit te stellen, tot de repatriëring is voltooid. Over hun toekomst zal worden beslist tij dens een bijeenkomst van alle drie landen. Het akkoord schrijft echter: 'Bangladesj heeft er de nadruk op ge legd dat het aan een dergelijk gesprek alleen maar kan deelnemen op voet van soevereine gelijkheid'. Dit bete kent dat Pakistan eerst Bangladesj of ficieel moet erkennen. PEKING Het Indiaas-Pakistaanse akkoord opent de mogelijkheid voor een verbetering van de Chinese betrekkingen met In dia en Bangladesj, zo menen diploma ten in Peking. China is een hechte bondgenoot van Pakistan, weigerde Bangladesj te erkennen en trof ook Dacca's toetreding tot de VN met een veto. Het verklaarde dat eerst de VN- resoluties, die opriepen tot vrede en terugkeer van de krijgsgevangenen, moesten worden v oldaan. Aan deze voorwaarden wordt nu voldaan. Pe king zal echter wel wachten met de erkenning van Bangladesj, totdat Pa kistan daartoe is overgegaan. STOCKHOLM (Reuter, UPI) De politie van Stockholm ver baast zich over de reacties van Kristin Enmark (21), één van de gijzelaars, die vijf dagen door twee rovers werd vastgehouden in een bank. Zij had alleen maar vriendelijke woorden over voor Jan- Erik Olsson, die eerder door de politie 'een beest' was genoemd. ,Na alles wat er gebeurd is is bet moeilijk haar reactie te begrijpen', zei een agent. Toen de politie de kluis binnenstorm de, riep ze dat zij de rovers geen kwaad mocht doen. Voor hij de hand boeien omkreeg gaf Olsson zijn jack aan Kristin, die bibberde van de kou. En voordat Olsson werd weggeleid, zei Kristin tegen Olssons vriend Olofs- son: 'We zien elkaar nog wel'. Politie- artsen zeiden dat haar vriendelijke re actie een gevolg was van shock en spanning. Maar later moest worden toegegeven, dat Kristin in verrassend goede toe stand was. Een arts verklaarde: 'Ik had verwacht iemand onder handen te krijgen, die uitgeput was en dringend behandeling nodig had. Maar Kristin was de rust zelf en haar pols en bloed druk waren normaal'. De andere gij zelaars waren apatisch en hadden niet veel te zeggen. GRAPJES Dat zij verkracht was, ontkende zij ten stelligste. 'Ik was geen moment bang. Ik was banger voor de politie. Wij wisten niet wat voor domme din gen die kon doen'. Zij zei dat er veel grapjes werden gemaakt met de ro vers en dat ze kaart speelden om de MARSEILLE (Reuter, DPA) Door opflakkerende rassenhaat zijn drie Noordafrikanen in zuid-Frankrijk vermoord, nadat een zenuw zieke Algerijn zaterdag een buschauffeur in Marseille had doodge stoken. Kristin Enmark tijd te doden. Later hadden ze daar geen zin meer in en werd het slapen ongemakkelijk. 'Wij konden niet eens op de vloer slapen. Toen de politie gaten begon te boren, stroomde er wa ter naar binnen. Het kwam wel 15 cm hoog'. Dat stroppen om hun halsen waren gehangen noemde Kristin 'al leen maar een gebaar. Er is nooit ge vaar geweest dat we werden opgehan gen.' In de nacht van dinsdag op woensdag werd in Marseille een 16-jarige Alge rijn doodgeschoten vanuit twee snel rijdende auto's. Hij werd drie maal getroffen en overleed enkele uren la ter. Ook werd een zwaar gewonde Al gerijn gevonden, die met een bijl was aangevallen. In een voorstad van Metz werd de 28-jarige Algerijn Achmed Reski voor een flatgebouw doodge schoten gevonden. Bij een aanslag op Noordafrikanen in het stadje Le Per- reuz (bij Parijs) doodde een jonge Fransman een 28-jarige Noordafri kaan, die in een café zat, en bracht twee anderen zware verwondingen toe. De politie van Marseille verbood gis teren een protestbetoging van een 'verdedigingscomité van Marseille', naar aanleiding van de dood van de buschauffeur. Het nieuwe comité eist strengere controle op de illegale bin nenkomst van Noordafrikanen in Frankrijk. In Toulouse heeft het leger een regi ment parachutisten bevolen in hun barakken te blijven, nadat een groep van 50 soldaten maandag 'een strafex peditie' had uitgevoerd tegen Algerij nen. Verscheidene Noordafrikanen werden gewond bij het gevecht. Het leger maakte bekend dat het de ver antwoordelijke militairen op 'strafoe fening' had gestuurd. De één miljoen man sterke Algerijnse gemeenschap in Frankrijk zwelt zeer tot ongenoegen van veel Fransen aan door legale en illegale immi gratie. De meeste Noordafrikanen zijn in Frankrijk achtergebleven, nadat Algerije onafhankelijk werd na de Frans-Algerijnse oorlog. Zij doen vaak het vuilste werk. In Zuid-Frankrijk wonen ze meestal in gesloten gemeen schappen. 'Wij willen hier geen Arabisch Har lem', verklaarde één van de leiders van het 'Verdedigingscomité van Mar seille'. Eén van haar pampletten dat in de stad op grote schaal is ver spreid zegt: 'Marseille is bang. Mar seille duldt niet langer de terreur, die opgelegd wordt door de Noordafri- kaanse onderwereld'. BEPERKING De Algerijnse ambassade in Parijs heeft haar bezorgdheid uitgedrukt over de rassenrellen. Georges Gorse, de Franse minister van arbeid, heeft gisteren toegegeven, dat het rassen probleem een ernstige zorg is voor zijn regering. PEKING (Reuter, AFP, UPI, AP) In de Chinese hoofdstad Peking is het gisteren tot luiddruchtige feeste lijkheden gekomen na een officiële bekendmaking dat het langverwachte tiende landelijke congres van de Chi nese communistische partij van 24 tot 28 augustus bijeen was gekomen. Het congres heeft voorzitter Mao Tse- toeng herkozen en de uit de gratie ge raakte en bij een vliegtuigongeluk omgekomen opvolger van Mao, Lin Piao posthuum uit de partij gestoten. Ook zijn collega Tajen Po-ta werd uit de partij gestoten. Lin Piao was vol gens het congres een 'bourgeois, carriè rist en samenzweerder, een contrare volutionaire overloper, een renegaat en een verrader'. Het congres benoemde verder Tsjoe En-lai tot premier, terwijl Wang Hoeng-wen, de 50-jarige secretaris van het partijcomité van Sjanhai onmid dellijk na Tsjoe En-lai genoemd werd. Hij is samen met nog drie anderen tot vice-voorzitter van de partij ge kozen. Het volledige presidium van de Dartij dat werd gekozen, bestaat uit i48 personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9