Vlissingen begon een eeuw geleden aan een nieuwe ontwikkeling Boltini krijgt niet vrije hand in Rhenen Willem III opende in 1873 nieuwe haven, sluis- en spoorwegwerken Kunst Grote expositie in Rotterdam over Adriaen v. d. Werff Twee tv-films van Rubinstein 'Beelden bij Boeken' Van Huiten: maak stedelijk gebied gemeensehapsbezit Vier bejaarden overleden na verhuizing Cursus milieubesef bedoeld voor brede laag van bevolking ÏOO.- extra voordeel 259,- 100. extra voordeel r 499,- JKL concerteert met Engels orkest TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND Van onze correspondent VLISSINGEN Tot half september is het feest in Vlissingen. Op tal van plaatsen in de stad zijn aktiviteiten gepland in verband met het feit dat honderd jaar geleden de aanzet plaats vond voor een geheel nieuwe ontwikkeling van de stad. Van 7 tot en met 10 september 1873 stond de Scheldestad namelijk in het teken van de 'Opening der groote Rijks Haven-, Sluis-, Kanaal- en Spoorwegwerken, een opening die werd verricht door koning Willem III. Die opening kwam overi gens op een moment dat Vlissingen bijzonder hard aan een stimulans toe was: zij zou welvaart brengen in een stad die ten prooi was ge vallen aan armoede en verval. Al vanoudsher is Vlissingen onlosma kelijk verbonden geweest met de zee. In de zevende eeuw nog een visserege hucht, ontwikkelde Vlissingen zich al snel tot een belangrijke vissersplaats die in de Middeleeuwen nieuwe ha vens kreeg, onder meer doordat de gunstige ligging aan de Scheldemond niet onopgemerkt bleef. Deze ligging was ook altijd van groot strategisch belang geweest, Karei V noemde Vlis singen eens: 'De sleutel tot de Neder landen'. Geen wonder dat de stad vaak ten tijde van oorlogen werd be- ROTTERDAM Er komt, in septem ber, een grote tentoonstelling over de kunstenaar Adriaen van der Werff in het Historisch Museum te Rotterdam; koningin Juliana en de Alte Pinako- thek te Mtlnchen behoren tot de be langrijkste bruikleengevers. De Kralingse molenaarszoon dat heeft hij dau zó al gemeen met Rem brandt nu toch wel enigszins ver geten, was tijdens zijn leven een tot ver over onze grenzen vermaard schil der. Hij maakte portretten van verschillen de grootheden en vorsten uit die tijd (hij leefde van 1659 tot 1722) en on der hen was Johann Wilhelm, keur vorst van de Palts, die hem tot hof schilder benoemde en hem in 1703 zelf nog in de adelstand verhief. Het ligt in de bedoeling om op deze expositie van 4 oktober tot 1 no vember te laten zien, dat Van der Werff, al was hij dan niet het genie waarvoor zijn tijdgenoten hem versle ten, toch zeker niet alleen maar pro ducent was van gelikt en ongeïnspi reerd vakwerk. Bovedien was hij een zeer veelzijdig man: zo ontwierp hij de in de oorlog vernielde Beurs te Rotterdam, was ook beeldhouwer en tuinarchitect. Het museum heeft bij hoge uitzondering de beschikking ge kregen over een reeks van vijftien schilderijen. 'De mysterieën van de Rozenkrans', die Van der Werff voor zijn vorstelijke opdrachtgever in Dlisseldorf maakte. Deze panelen ko men uit de Alte Pinakothek. Bijzonder interessant is ook een der tigtal kleine portretten, die Van der Werff als ontwerper voor boekillu straties uitvoerde. Ze behoren tot een serie van ongeveer zeventig, die sinds de vorige eeuw in koninklijk bezit is. 't Is voor het eerst, dat deze portretjes worden geëxposeerd. Dat geldt ook voor het zelfportret van familieleden die eens in het riante huis van de kunstenaar aan de Delftse- vaart te Rotterdam hebben gehangen. Samen met zijn adelsbrief en een aan tal persoonlijke souveniers werpen de ze objecten een nieuw licht op leven en werk van de kunstenaar. AMSTERDAM Deze week maakt een Duitse Filmmaatschappij in het Amsterdamse Concertgebouw twee tv- films van Arthut Rubenstein met het Concertgebouw-orkest onder leiding van Bernhard Haitink. De thans 85-ja- rigc meester-piandst is nog steeds ac tief en bereidt nu zelf de uitgave van zijn memoires voor. De opnamen be treffen vertolkingen van het Eerste piano-concert van Brahms en het Der de van Beethoven. Waarschijnlijk zal de Nederlandse televisie de films te zijner tijd uitzenden. WASSENAAR Beeldhouwkunst nu in de galerie-bibliotheek van de Was- senaarse openbare leeszaal: 'Beelden bij Boeken' georganiseerd door Chris Verheugd, staffunctionaris van het Nederlands Cultureel Contact, de man die ook de fijne exposities 'Beelden in De Bilt' maakt. Verheugd doet het iets anders dan anderen. Hij gaat er namelijk van uit dat er in het exposi- tiebestel van nu over het algemeen te veel aandacht en ruimte geboden wordt aan het artistieke experiment. De waarde van dat experiment schat hij zeker wel op volle waarde, maar hij vindt toch ook dat er daarnaast te weinig tentoonstellingsruimten zijn die gelegenheid bieden aan de kunste naars die een eigen creatieve stijl ge vonden hebben en daarmee verder gaan. Deze tentoonstelling 'Beelden bij Boe ken', die nog tot 14 september blijft, is vooral ook bedoeld als een gelegen heid waar iedereen terecht kan. Er is betaalbaar figuratief en abstract beeldhouwwerk bijeengebracht, plas tieken die geschikt zijn voor de ver fraaiing van de eigen woon- en ook werk-omgeving. Er zijn beelden in prijzen van 175 tot 4000 in zeer verschillende mate rialen als brons, marmer, aluminium en polyester. Ze werden gemaakt door Perry Abramsen, Eric Claus, Evert van Gelder, Hans Goddefrooy, Frans Peetere, Godfrie Pieters en Arie Teeu- wisse. schoten, belegerd en ook vaak vernield. Als stad aan het water heeft Vlissin gen altijd scheepsbouw gekend en ui teraard dus ook scheepswerven. Aan het eind van de zestiende eeuw werd een Admiraliteitswerf opgezet, die in de loop van een paar eeuwen geducht uitbreidde. Begin negentiende eeuw werd er een belangrijk besluit geno men: nadat de Engelsen die Vlissin gen van het Franse juk moesten be vrijden in 1809 er door diezelf de Fransen weer uit waren gejaagd, en alles wat van de marine was had den vernield, werden Rijkswerf en Loodsdienst vanuit Antwerpen naar Vlissingen overgeplaatst. Een niet ge ringe zaak die het land vijftig miljoen gulden kostte Toen in 1868 het besluit viel de werf in Vlissingen op te heffen, betekende dat eigenlijk de genadeslag voor Vlis singen. In de loop van enkele jaren was de werf van grote betekenis ge worden, niet alleen voor Vlissingen maar ook voor geheel Zeeland. In het jaar 1850 werkten er duizend mensen; Vlissingen had toen ongeveer tiendui zend inwoners .Het jaar 1868 was voor Vlissingen en Zeeland een ramp jaar, een gevolg van 'bezuinigings maatregelen' van de minister van Ma rine. Het Sloe In december 1871 ging het Sloe dicht, een brede geul tussen Walcheren en Zuid-Beveland. De bouw van de dam begon in maart van dat jaar; als men bedenkt dat alle benodigde materiaal per zeilboot werd aangevoerd en alle werk nog met de hand moest worden uitgevoerd, zal het duidelijk zijn dat er daar een unieke prestatie is gele verd. Toen de 'Sloedam' er lag was het eigenlijk voor de hand liggend dat er over die dam een spoorlijn zou worden aangelegd en al in 1872 kwam de lijn Vlissingen-Venlo gereed. Via een tractaat met België was Neder land verplicht bij afdamming van het Sloe te zorgen voor een andere vaar weg, die even goed bevaarbaar en vei lig was. Ongeveer tegelijkertijd met de aanleg van de spoorlijn, werd een begin gemaakt met de aanleg van het Kanaal door Walcheren, dat een leng te kreeg van ongeveer vijftien kilome ter. Zo kreeg België een uitstekende verbinding met de Nederlandse bin nenwaterwegen. Het graven van het kanaal ging ge paard met de aanleg van sluizen en sluishoofden, er moeten nieuwe ha vens komen, totale kosten: achtien miljoen. De gunstige verbinding met de overige delen van Nederland en ook met de andere landen van Europa die Vlissingen nu had, deden de stad weer in de belangstelling stijgen, met name van de zijde van vervoersonder nemingen en de industrie. In aanslui ting op het eindstation Vlissingen opende de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in 1875 een geregelde nacht dienst op Engeland. Stimulans Een nieuwe stimulans kreeg Vlissin gen toen. in 1875 de Scheepsbouw- en Werktuigenfabriek N.V. Maatschappij 'De Schelde' werd opgericht, nadat Arie Smit, telg uit bekend scheeps bouwers-geslacht, belangstelling had getoond voor de verlaten accomoda- ties van de vroegere Rijkswerf, en ko ning Willem III bij de opening van de 'Rijks Haven-, Sluis-, Kanaal- en Spoorwegwerken' opdracht had gege ven, de bouw van een particuliere scheepswerf op de plaats van de oude Rijkswerf te bewerkstelligen. Nieuwe werkgelegenheid maakte een einde aan veel ellende, het was feest in Vlissingen! De ontwikkelingen zet ten zich dan steeds sneller voort, er kwamen diverse bedrijven scheepsbe vrachters, agentschappen van scheeps- lijnen, hotels etc. Exploitatie van ha vens en kanaal voldeed uitstekend en steeg zoals verwacht werd. De spoor wegverbindingen met binnen- en bui tenland namen toe naarmate de scheepvaartverbindingen met andere landen zich ontwikkelden. Vlissingen bloeide weer. Na de over stromingsramp van 1953 kreeg de ont wikkeling nog een nieuwe impuls: in het kader van de Deltawet werden de dijken langs het Zuid Sloe verhoogd en verzwaard. De vraag rees daarbij of verdere inpoldering de voorkeur verdiende boven het geven van een andere bestemming aan de buiten dijks gelegen terreinen; men koos voor het laatste: zo ontstond op onge veer vijf kilometer van Vlissingen het haven en industrie terrein Vlissingen- Oost. Er vestigden zich bedrijven als Iloechst Holland N.V., Pechiney, de Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' legde er een reparatiewerf aan ('Scheldepoort') en er kwam ook een speciale haven voor containerschepen. In de directe omgeving van het Vlis- sings industriegebied liggen de Kern centrale 'Boreele' van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij en de olieraffinaderij in aanbouw van Total. Zo bleek de basis die bij de feestelij ke opening in 1873 werd gelegd, uitein delijk de basis voor een veel grotere ontwikkeling, die Vlissingen en ook de provincie Zeeland momenteel in het middelpunt van de belangstelling doen staan. Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) meent persoonlijk dat op lange termijn het stedelijk bezit en zijn naaste omge ving in bezit dienen te zijn van de ge meenschap (staat, streek of stad). Het verwezenlijken van deze toekomstvisie zou een rigoureuze aantasting beteke nen van het eigendomsbezit van allen die eigendommen in bebouwde kom men en de omgeving daarvan hebben. De heer Van Huiten heeft zijn visie enige tijd geleden in een toespraak in Londen ontwikkeld, hij sprak in zijn (vorige) functie bij de Europese cul tuur stichting. Het Tweede-Kamerlid Tolman (CHU) stelde er vragen over. Dr. Van Huiten antwoordt nu dat hij te Londen niet als bewindsman sprak. Op de vraag wat het beleid van het kabinet-Den Uyl ten aanzien van de bebouwde kommen en de omgeving daarvan zal zijn, deelt hij mee, dat 'thans gewerkt wordt aan de verdere concretisering van het in de regeringsverklaring aan gekondigde beleid inzake de grond- pol itiek'. Op deze luchtfoto een overzicht van het sluizencomplex te Vlissin gen. Rechts op de foto het eindstation van de Nederlandse Spoor wegen. De veerboot naar Breskens vertrekt juist uit de fuik voor de oversteek naar Zeeuws Vlaanderen. HEELSUM Van de veertig geeste lijk gestoorde bejaarden uit het ver pleeghuis Casa Rusticana te Heelsum (gemeente Renkum), die de afgelopen weken wegens sluiting van deze parti culiere inrichting moesten worden overgeplaatst, zijn er inmiddels vier overleden. Directeur D. Boorsma zegt dat uiteraard de verhuizing niet als directe oorzaak van het opvallend gro te aantal sterfgevallen in zo korte tijd is aan te wijzen, maar dat deze er ook een rol bij heeft gespeeld, staat voor hem vrijwel vast. Casa Rusticana werd gesloten, nadat de eigenaar was overleden. Wanneer een dergelijke inrichting in andere handen overgaat, wordt ze als een nieuw tehuis beschouwd. In dat geval worden de eisen, die de overheid stelt, stringenter. Er moest een stich ting van gemaakt worden, de outillage verbeterd, het aantal bejaarden moest tot 28 worden teruggebracht, maar de kosten mochten niet voldoende wor den doorberekend in de verpleegprij- zen. Daarom besloten de erven tot sluiting per 15 augustus. Het is een enorme opgave geweest al le demente bejaarden elders onder te brengen. Tenslotte lukte het vooral met de hulp van de GG en GD te Arnhem en de Stichting voor de Gees telijke Volksgezondheid in Gelder land. Maar zij zijn wel over een twaalftal tehuizen verspreid en daarin steekt voor hen een groot stuk tra giek. Ook heeft de sluiting voor het personeel consequenties gehad; onge veer 40 procent is nog niet weer aan de slag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) begint binnenkort (in samenwerking met de stichting instelling voor vor ming, informatie en onderwijs) een cursus milieubesef. De opzet is hier door een brede laag van de bevolking een meer compleet beeld te geven wat het begrip milieu, de bescherming en de aantasting daarvan inhoudt. Het IVN opgericht in 1960 con stateerde na het natuurbeschermings jaar 1970 een toenemende vraag naar informatie. Deze voorlichting moest echter Tos' gegeven worden (zonder dat daardoor een duidelijk verband te bespeuren viel). Door middel van de genoemde cursus wil het instituut trachten hierin verandering aan te brengen. De cursus bestaat uit 26 lessen, die in maandelijkse taken van twee k drie lessen worden toegezonden. De vele facetten van het leven, die het milieu bepalen worden behandeld. Getracht wordt om bij die cursus rekening te houden met de jaargetijden, zodat de lessen van oktober bijvoorbeeld ook iets behandelen over het vallen van de bladeren. In de cursus zijn drie 'velddagen' opgenomen waarbij de cursist zelf in de natuur het geleerde kan waarnemen. De cursus kosten inclusief de drie 'velddagen' 180 gulden is niet zo zeer bedoeld om op de scholen te worden gevolgd, maar meer voor de onderwijzers en leiders van jeugd- en vormingswerk, die aan de hand van de opgedane kennis de milieuproble matiek kunnen behandelen met de jeugdigen. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen heeft een voorstel van burgemeester en wethouders om circusdirecteur Toni Boltini wat meer vrijheid te geven bij het beheer van zijn winterresidentie op het landgoed 'Het Koetshuis' afgewezen. Met negen tegen vier stemmen be sloot de gemeenteraad, dat het doen en laten van de heer Boltini en de zijnen scherp in de gaten moeten wor den gehouden en dat door de politie, zodra overtredingen worden geconsta teerd, proces verbaal dient te worden opgemaakt. Dat laatste was juist wat bij B. en W. de doorslag had gegeven pogingen in het werk te stellen wat milder te kunnen optreden tegen de Boltini's. Nu moeten er regelmatig bekeuringen worden gegeven omdat er op het ter rein van 'Het Koetshuis' iets is ge beurd dat niet door de beugel kan omdat het in strijd is met de bestem ming van landelijk gebied die aan de terreinen rond 'Het Koetshuis' is ge geven. 'Boltini zit er nu eenmaal. 'Het Koets huis' en omgeving is zijn eigendom. Laten we hem daar maar een beetje zijn gang laten gaan. Dan hoeven wij niet telkens politiemensen op onder zoek uit te sturen om overtredingen te bestraffen', was de visie van het college, die niet door de meerderheid van de gemeenteraad wordt gedeeld. 'Het Koetshuis' blijft zodoende een zorgenkind voor de Rhenense politie. Zowel de gemeente als de Boltini's zullen, naar valt te vrezen, nog veel last van elkaar hebben. De hier afgebeelde eethoek bestaat uit i royale tafel en 4 heerlijk zittende stoelen welke bekleed zijn met gezellige moderne stoffen. Het geheel is afgewerkt in palissan der of wengékleur. Normaal betaalt u voor deze eethoek 365.- maar ALLEEN WANNEER BESTELD OP DONDERDAG, VRIJDAG of ZATERDAG a.s. slechts EETHOEK MAASTRICHT Deze eethoek bestaat uit een langwerpige eiken tafel, 120x80 cm en 4 stoelen, welke bekleed zijn met originele skai (dus geen plastic) in de kleuren rood, groen en tabak. Het geheel is gemaakt van echt, eerlijk eiken hout. De normale prijs van deze eethoek is ©Q O.™* maar wamleer BESTELD OP DONDERDAG, VRIJDAG of ZATERDAG a.s. slechts LEIDEN Het Jeugdkamerorkest Leiden heeft van 24 augustus tot 3 september een Jeugdorkest van de Dogdyke County School uit Tatters- hallbridge (Lincoln, Engeland) op be zoek. Op zaterdag 1 september geven zij met medewerking van het Jeugd kamerorkest Leiden een concert in Het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Aanvang 20.00 uur. Uitgevoerd wor den werken van Mussorgski, Von We ber. Dvorak, Grieg, Terwen en Elgar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8