Dure huizen, maar niet voor de eigen inwoners dichtbij pmmentaar Dorpelingen in de Betuwe betalen wél voor bouwaktiviteit iycot Straalvliegtuig Affretair wordt ongemoeid gelaten Beperking nodig van gebruik water +++oproep toeristen+++ R boos over afwijzing atie van WDM-ers 19 het weer vreemd geld i V\\ <J Zon na regen van alles een beetje meer scheepsgezin feest nummeren uit UW/KWiARTET DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/D11/RHL7 :n al de veroordeling van de apart- [yl in Zuid-Afrika door de Verenig- Naties is een meer dan voldoende, lisch-geldende reden om acties tc- Zuid-Afrika voor tc bereiden en 'oeren, zoals nu door het comité 'Boycot Outspan-Actic' (BOA) t gedaan. hamvraag, die zeker aan de orde romen bij het kort geding dat de en O-organisatie heeft aangespan- tegen de actievoerders is echter: middel mag gebruikt worden om gerechtvaardigde doel te bereiken? een staking en wat is een eco- lische boycot van producten hier rs dan een kopersstaking? zijn Éd ook anderen het slachtoffer dan lenen tegen wie de staking is ge- is juist de kracht van een staking anderen er hinder van ondervin- De Londense vuilnisoDhalers ont- en wanneer zij staken de ambtelij- instanties met de eigen schoon- ^kdiensten nauwelijks: wèl de bur- Het aanzetten tot een staking is zichzelf geen onrechtmatige daad. kan het wel worden door de ma- j- waarop er toe aangezet wordt; oorbeeld door een lasterlijke ad- tentie in de krant. Ook kunnen de jruikte middelen ongeoorloofd zijn; ^vjoorbeeld mensen beletten hun weg Jrt te zetten. I overreden van mogelijke kopers pJ outspan-sinaasappels om deze niet m||Kopen is echter niet ongeoorloofd; Y lussie en overreding zijn juist za- die in een democratie hogelijk ge- irdeerd worden. Het organiseren discussie en overreding is ook ge loofd. De discussiemethode en de its van discussie zijn open voor jsche beschouwing: kan iedereen zegje doen en blijft het ieder mo- jk zij het met enige hinder jweg naar de winkel voort te zet- Door falen van rijk en provincie chaos in rivierengebied de van het antwoord op deze vraag het af naar welke kant bij het ging van A. en O. tegen ROA de ïal zal doorslaan, en; „gto^wpo-en jn emand zal het kabinet-Den Uyl er- verdenken, dat het de Nederland- ^jejspoorwegen ziet als een bedrijf dat ;rafjn verlies mag lijden. Zeker deze vas jeringsploeg behoeft niet bekeerd te ïle%len tot het beginsel, dat ter wille ute) het maatschappelijk rendement j de spoorwegen financiële verlie- voor lief moeten worden geno- jn. lar dit principe behoeft en be- ort zelfs de minister van verkeer ©^waterstaat niet te beletten, te, Jaten Verzoeken hoe de chronische verlie- van de spoorwegen kunnen wor- beperkt. In het algemeen is kos- v? bewaking hier wellicht noodzakelij- dan elders in het bedrijfsleven, aandacht voor de sociale func- de NS en kostenbesef niet van jure hand in hand gaan. Bovendien stellig niet alle uitgaven van NS gerechtvaardigd worden met beroep op het sociale belang van I openbare-vervoersbedrijf. Tenslotte it erkend te worden, dat, bij de iige stand van de overheidsfinan- i, ook de stijging van de kosten die met een beroep op dit belang ver- ceijigd kunnen worden, aan praktische en berkingen onderhevig is. alles neemt niet weg, dat bij het 6 00iken naar mogelijke besparingen de Jws.jatschappelijke functie van de NS, rnle,3 het even kan, moet worden ont- iuooh. Daarom verdient het plan van ène'[ NS-directie om de dienstregeling :ien|de zogenaamd onrendabele uren in uiterst kritisch te worden [roet. Openbaar vervoer kan alleen t behoorlijk functioneren, wanneer (regelmaat ervan buiten de spitsuren wordt verstoord. aanslag op die regelmaat is ook oor f aanslag op een document waaraan leden van dit kabinet, als act. het goed hebben begrepen, een dio.fr bijzondere waarde hechten: Keer- 1972. Daarin wordt niet alleen het algemeen gepleit voor een ver- |rs- en vervoersplan, waarin 'bevor- jing van het openbaar vervoer cen- il staat', maar wordt ook in het :onder 'een drastische uitbreiding het railnet en het busnet' ver- ;d. is waar: Keerpunt 1972 wenst 'het gebruik van de fiets' bevor- :hljd te zien. Maar moet dat nu speel gelden voor mensen die op 'onren- icut: iele' uren van de trein gebruik wil- maken? door Rudie van Meurs HUISSEN In enkele noodlijdende Betuwse gemeenten worden 'over de ruggen' van de eigen mensen heen, dure landhuizen ge bouwd voor kapitaalkrachtige nieuwkomers. De gemeenten verkopen daartoe voor een spotprijs grond aan makelaars die er bungalows opbouwen, die voor de mensen uit het dorp zelf onbereikbaar zijn. De woningnood in de gemeenten blijft door die selectieve bouwactivi teit onverminderd bestaan. Sterker, de autochtone bevolking van de Be tuwse dorpen wordt er zelfs slechter van. Zij moet opdraaien voor de kos ten van wegenaanleg, riolering, enz. In een brief aan staatssecretaris .T. Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, heeft het PvcLA- tweede kamerlid D. A. Th. van Ooyen zich onlangs over dit verschijnsel be klaagd. Als voorbeeld noemde hij de gemeente Beusichem, een landelijk dorp aan de Lek bij Culemborg. De gemeente verkoopt hier aan een ma kelaar-bouwer zeshonderd vierkante meter grond voor de spotprijs van veertienduizend gulden, dat is nog geen 25 gulden per vierkante meter. Op die grond komen luxe bungalows te staan die in Nederland en in Duits land aangeboden worden voor 180.000 gulden. Nu is Beusichem een, wat je zou kun nen noemen, chronische artikeh twaalf gemeente, een dorp dat elk jaar extra uitkeringen uit het ge meentefonds nodig heeft om zijn be groting in evenwicht te houden. An dere armlastige gemeenten zijn Bu ren, Buurmalsen en Echteld. David van Ooijen vindt het uiterst be denkelijk dat deze plaatsen in hun wens 'villa-dorpen' te worden vrijwel uitsluitend bouwen voor het betere publiek, 'over de ruggen' van de ei- Van een verslaggever SCHIPHOL De DC-8 van Affretair. die naar men vermoedt gebruikt wordt als blokkade-breker ten gunste van het regime van Ian Smith, wordt op Schiphol ongemoeid gelaten. De vrachtpapieren van de laatste maan den zijn nauwkeurig geïnspecteerd en daaraan mankeert niets. De vracht die in Amsterdam aan boord wordt geno men gaat volgens de papieren niet -naar— Rhodesië. Weliswaar is de ma chine deze week door dè Britse televi sie gefilmd op het vliegveld van Salis bury in Rhodesië, maar volgens de heer Hoegen, directeur van Amster dam Air (verkoop agent voor Affre tair) was de lading toen allang gelost in Libreville, Johannesburg en Mala wi. Volgens de gegeven svan het Brit se zondagsblad Sunday Times neemt de machine in Salisbury rundvlees aan boord dat bestemd is voor Athe ne. Dat feit zou echter onvoldoende argument zijn om de machine in Am sterdam te boycotten. gen mensen heen. Want de autochto nen betalen in feite drie keer voor de dure bouw: Dure gemeentegrond gaat voor een zacht prijsje (gesubsidieerd) naar de particuliere bouwers-in-het- groot; de woningnood onder de plaat selijke bevolking wordt niet opgehe ven; de aanlegkosten van wegen en ri olering, die vaak niet in de grondprijs begrepen zijn, komen op de gemeente begroting te drukken. 'Zo betalen de woningzoekenden mee aan het subsi diëren van de woningen voor de koop lustigen elders' zo besloot Van Ooijen zijn brief aan Schaefer. Onverantwoord Tri vragen aan minister Gruijters, wees David van Ooijen kort geleden op de ongezonde situatie die in hec Gelderse rivierengebied bestaat. Door net stimuleren van de dure bouw van huizen voor niet-inwoners, groeien de dorpen onverantwoord snel. Terwijl' de tweede nota voor de ruimtelijke ordening toelaat dat de kleine kernen in hel Betuwse gebied slechts de 'na tuurlijke groei' van de autochtone be volking opvangen een groeipercen tage van maximaal een tot twee pro cent groeien sommige plaatsen met vier tot zeven procent. Een groei die zich vrijwel uitsluitend voltrekt in de premie- en vrije sector. Gruijters gaf een 'nietszeggend' ant woord en daar is Van Ooijen, dis trictskamerlid van de PvdA voor het rivierengebied, onvoldaan over. Hij zegt: 'Het planologisch beleid is er op gericht dat dit gebied niet mag vollo pen. Maar er mogen kennelijk weLvol op eerste en tweede woningen komen voor de tien procent beter gesitueer den in ons land'. Geen streekplan Als belangrijkste oorzaken voor de verprutsing van de Betuwe ziet hij het ontbreken van een streekplan. 'Het provinciaal bestuur van Gelder land schiet tekort omdat het wacht op de gemeentelijke herindeling. En die blijft weer uit omdat er geen streek plan is. De nationale overheid blijft in gebreke omdat ze straffeloos toe staat dat gemeenten die niet mogen groeien, tóch groeien'. Omdat het rijk en de provincie 'geen visie hebben', bestaat in het rivieren gebied de grootste chaos. 'Alles in de Betuwe is nu gebaseerd op het kopjes tellen. Meer mensen betekent een ho gere uitkering uit het gemeentefonds aïtsürr ■m—wat D. A. Th. van Ooijen: bedenke lijke ontwikkeling en betekent betere voorzieningen. Maar als een gebied tot functie heeft niet te groeien, dan moeten er extra gelden komen voor voorzieningen in de sociale en culturele sfeer. Dan moeten die niet afhankelijk zijn van het aantal inwoners'. thonen bij elkaar te brengen. Daar door ontstaan vaak gespannen situa ties. De mensen uit het dorp kijken vreemd aan tegen de 'nieuwkomers' uit de stad, die andere zeden, andere gewoonten hebben en hun geld an ders besteden. De 'nieuwe rijken' zaai en dan ook vaak onrust en ontevre denheid. David van Ooijen: 'Door wat nu ge beurt maak je zowel de steden als het platteland kapot'. Projectontwikke laars, die Van Ooijen omschrijft als 'gewetensarmoêdige mensen' hebben de Betuwe ontdekt. Niet geremd door de lokale of nationale overheden, zon der rekening te houden met de pro blemen die Van Ooijen opsomt, bou wen de projektontwikkelingsmaat- schappijen snel landelijke dorpen vol met bungalows, landhuizen en tweede woningen die uitsluitend het gerief van de beter gesitueerden en de ver lies- en winstrekening van de make laar-bouwers dienen. Die situatie heeft ook nog tot gevolg dat de spora dische woningwetwoningen die ge bouwd worden, duurder en duurder worden. Kapot Verpest Maar mag je mensen, die graag bui ten willen wonen en in de Betuwe eén huis vinden, die mogelijkheid ont nemen? David van Ooijen: 'Mag je toestaan dat door die ontwikkeling zowel het platteland als de steden worden ver pest? Bovendien is het zo dat de men sen die buiten gaan wonen behoren tot de tien procent die in de hogere inkomensklasse zit. Dat is onrecht vaardig'. 'Ik heb eens het voorbeeld genoemd van de boerenarbeider die op het platteland geen woning meer kan krij gen. Hij. woont in een flat in een bui tenwijk van Arnhem. Als hij 's mor gens vroeg naar de boer gaat, loopt hij kans enkele uren later een AKZO- employee tegen te komen die, na z'n pony gevoerd te hebben, op reis is naar z'n kantoor in Arnhu. in Huissen In het dorp Huissen, onder Arnhem, waar David van Ooijen een plaats heeft in het rustieke domicanenkloos- ter, heeft het PvdA-kamerlid een overeenkomstige ervaring. Er worden hier zeshonderd woningen gebouwd, waarvan 50 voor de beter gesitueer den. Arnhemmers, verhuizen daardoor naar Huissen. De inwoners uit Huis sen die de nieuwe woningen niet kunnen betalen zijn gedwongen een flat (met huursubsidie) te betrek ken in Arnhem. 'Een idiote situatie. De makelaars en aannemers bouwen hier woningen omdat de grond zo lek ker goedkoop is. Maar de dorpsbewo ners moeten het veld ruimen'. David van Ooijen wijst op de proble men van maatschappelijke aard, die mede door de situatie ontstaan. In de Betuwe is geen geld voor opbouwwer kers om de autochtonen en de aloch- Zo wordt het eeuwenoude rivieren landschap in midden-Nederland in hoog tempo kapot gemaakt Er wor gebouwd waar niet gebouwd mag wor den, er worden illegaal huizen neerge zet waarna de gemeenten achteraf toestemming geven, er wordt door een aannemer in Maurik een recrea tieproject gerealiseerd terwijl het provinciaal bestuur dat verboden heeft. Drie keer hebben gedeputeer den bevolen dat de bouw moest wor den stilgelegd, twee keer ging de bou wer toch door. Het is onbekend hoe de situatie nu is. Een gedeputeerde rijdt regelmatig langs het bouwwerk om te zien of de hand wordt gehou den aan de bouwstop. De ruimtelijke chaos is slechts één punt waarop Van Ooijen zich richt. De dijkverhoging die het landschap in hoge mate bedreigt, de ontgrondingen die met name in het Gelderse rivie rengebied diepe littekens slaan en de houding van waterschappen die vaak ongeremd door democratische ver plichtingen heer en meester zijn in het rivierengebied, zijn andere proble men. 'De onttakeling van het land schap gaat hier heel hard' zegt David van Ooijen. Van ee verslaggever DEN HAAG —Op korte termijn is het nodig maatregelen tenemen die tot het afremmen van het waterge bruik kunnen leiden. Dit zegt de raad van de waterstaat (een adviescollege in waterstaatsza ken) in een commentaar op de vorig jaar uitgebrachte urgentienota mi lieuhygiëne. In het commentaar wordt opgemerkt dat veel water kan worden bespaard door het installeren van an dere we's dan de gebruikelijke. Onderstaande personen wordt verzocht de ANWB-alarmcentrale te bellen <070—264426) FRANKRIJK Fam. A. E. Eygenraam-Schut uit Delft in ge le DAF (stationcar), 59-02-PU, fam. B. J. M. SchulJe-Besuyen, Amsterdam in donkerblau we Vauxhall Viva. 35-95-NZ. ZUID OOSTENRIJK A. van Othuizen, Amsterdam in beige Merce des, IIAM-FS-89. SPANJE Fam. C. J. Wouters, Rotterdam In llchtblau- Opel Manta Caravan, W. N. Streng, Goti- een verslaggever STERDAM Het hoofdbestuur de PPR is verbaasd en ontstemd r het antwoord van de minister justitie en de staatssecretaris van ensie op vragen van het Tweede nerlid Jurgens over de gratieverle- g aan de VVDM-bestuurders. De ering heeft de straffen van de zes- Vi voormalige VVDM-bestuurders, enveroordeeld waren tot straffen t eisen de drie weken en twee maan- zoiP. gehalveerd op voorwaarde van en?d gedrag. j. ,een verklaring aan de minister en staatssecretaris zegt het PPR-be- ,erg|ur dat het als vanzelfsprekend een de genoeg volledige gratieverlening d verwacht. Maar vooral de voor- arde van goed gedrag steekt de F- da in grijze Ford JOEGOSLAVI Frank de Grool, 68-91-EZ. Taunus 12 M, 55-21-V Drunen in rode Fiat 1500, weerrapporten Amsterdam geh bew 20 0 De Bilt geh bew 22 0 Deelen licht bew 23 0 Eelde zwaar bew 21 0 Eindhoven zwaar bew 21 0 Den Helder geh bew 20 0 Luchth Rtd geh bew 21 0 Twente zwaar bew 23 0 Vlissingen regen 21 0.1 Zd Limburg geh bew 21 0 Aberdeen regenbui 17 1 Athene onbew 30 0 Barcelona onbew 28 0 Berlijn licht bew 26 0 Bordeaux half bew 25 0 Brussel geh bew 22 0 Helsinki licht bew 17 0 Kopenhagen licht, bew 0 Lissabon onbew 36 0 Londen zwaar bew 21 0 Luxemburg half bew 25 0 Madrid onbew 32 0 Malaga onbew 29 0 Mallorca licht bew 28 0 Munchen onbew 23 0 Nice onbew 27 0 Oslo geh bew 19 0 Parijs geh bew 22 0 Rome zwaar bew 27 4 Split regen 24 15 Stockholm half bew 23 0 Wenen regen 17 16 Zurich half bew 23 0 Casa Blanca onbew 28 0 Istanboel licht bew 26 0 Tunis onbew 32 0 AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires 2,62—2,72 6,53—6,83 6,94—7,19 107.75—110.75 043.25—0.46 Portugese escudos 10.9011.90 Canadese dollars 2,602,70 Franse francs 60.7562.75 Zwitserse francs 87.2590.25 Zweedse kronen 62.7564.75 Noorse kronen 47.0049.00 Deense kronen 45.2547.25 Oostenrijkse schillings 14.7515.05 aanvankelijk regen ~-*TP T i X.20 f' 2£_ ANP/KNUI 12.00 30-8 ZONNIG «STb SNEEUW OPKLARINGEN (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld RE0EN in guldens. De overige noteringen zijn a^a,HAGEi in centen). TT,T I BEWOLKING WAX. TE MP. MIN.TEMP. WINDRICHTING Van onze weerkundige medewerker Tot gisteravond behoorde augustus 1973 met de collega's van 1944, 1913 en 1911 nog tot de droogste oogst maanden van deze eeuw. Een voor zichtige berekening gaf voor het lan delijk gemiddelde een neerslag waar de van tussen 20 en 30 millimeter. In augustus '44 viel er landelijk niet meer dan 27 mm, augustus 1913:25 mm. en augustus 1911, 15.5 mm. In de vorige eeuw vinden we verder nog au gustus 1899 met 16 mm. en augustus 1857 met 22 mm. In geen enkele ande re augustusmaand sedert het begin van de waarnemingen in 1S49 kwam de hoeveelheid onder de 33 mm. Of augustus '73 zijn lage klassering zal weten te handhaven? Er is inmiddels toch een wat sterker regengeruis hoorbaar geworden. Een koufront kwam via de Britse eilanden dichter bij ons land, waarbij zich in het front boven Wales een afzonderlijke lage- drukkern van 1013 millibar vormde (om 7 uur gisteravond bij Bristol), die de neerslag-intensiteit deed toene men en sporadisch omveer uitlokte. Plymouth tapte gisteravond 8 mm neerslag af, Blackpool en het eiland Man 9 mm. en Dublin 16 mm. De nat tigheid was gisteravond Londen en Kanaalstation Dungeness in het uiter ste zuidoosten van Engeland al voor bij. Op veel plaatsen in Nederland zal de regen welkom zijn, al zal er heus niet genoeg vallen. Achter het kou front volgen snel zonnige perioden, die de komende dagen slechts onderbro ken zullen worden door een enkele bui. Hogedruk uitlopers van het. Azo- renmaximum (meer dan 1030 millibar spelen in de rest van deze iveek zon in de kaart. Om 7 uur gisteravond was de neerslag in Zuid-west-Enge- land en het westen van Wales al ge stopt. De temperatuur blijft bij wind uit zuidwest tot west (vandaag tijde lijk vrij krachtig) gematigd, met ui terste waarden van circa 20 graden. Strandverwachting Na ochtendregen zonnige doorbraken, het eerst in het westen, 's Middags een frisse westenwind. Zeilverwachting Eeest zuidelijk, later westelijk toene mend tot vijf Beaufort (vrij krachtig). Hoog water: 31 augustus Vllssingen: 3.43- 15.57; Ilarlngvlietsluizen: 5.23-17.45; Rotter dam: 6.39-18.41; Schevenlngen: 4.52-17.17; IJ- mulden: 5.28-17.53: Den Helder: 10.06-22.35: Harlingen: 0.16-12.02; Delfzijl: 1.55-13.59. onder redactie van loes smit Ook al zijn wij bewoners van een van de tien rijkste landen ter we reld, daarom hoeven we nog niet te denken dat we het dan ook het rijkst hebben. Wel goed natuur lijk, maar nog lang niet het beste, want dat moeten we bij de Ameri kanen zoeken. Weliswaar is hun dollar lelijk gekelderd, maar des ondanks hebben de Amerikanen van bijna alles nèt een beetje meer: ze kunnen het meest uitge ven, hebben de meeste telefoons, televisietoestellen, auto's en waar schijnlijk ook koffiemolens, ball points en ontbijtbordjes, alleen net niet de meeste dokters. En dan te bedenken dat de OESO-or- ganisatie voor economische samen werking en ontwikkeling die Amerika met andere rijke en iels minder rijke landen heeft vergele ken, iot die conclusie is gekomen door alle rijkdommen door het aantal burgers te delen om de 'ge middelde rijkdom' te kunnen uitre ken. De heel armen, die in die ge fortuneerde samenleving nog altijd honger lijden, zijn daar dus bijge teld, ivat betekent dat erg veel Amerikanen erg ver boven dat ge middelde moeten uitsteken. Het OESO komt tot de slotsom, dat een Amerikaan aan pretjes en an dere privégrapjes jaarlijks 3230 dollar uitgeeft, een Canadees 2450, een. Zweed 2390 en een Zwitser 2230. Van de landen die onder de 2000 dollar de man uitkomen, noemt het rapport West-Duitsland, Frankrijk, IJsland, België, Luxem burg en Australië. De Japanners vormen het staartje met bijna drie maal zo weinig als de Amerikanen en Nederland wordt niet eens ge noemd. Per duizend inwoners waren bij Amerikanen thuis 587 telefoontoe stellen geplaatst, vijftig minder bij de Zweden; onder de 500 hadden de Zwitsers er en de Canadezen, en de rest blijft ver onder de 400 toestellen. Helemaal onderaan de lijst stonden Italië en Frankrijk (171 respectievelijk 172 toestellen), maar gelukkig trad de Ierse Repu bliek tot de EEG toe en toen stond dat land onderaan met 104 telefoons. Natuurlijk bezitten de Amerikanen ook de meeste personenauto's per duizend mensen: 432. Het land dat zich ticeede op dit lijstje mag noe men als je daar tenminste trots op kunt zijn is Canada, dat des ondanks ruim honderd auto's la ger staat (312). Ook in deze op somming komen we Nederland niet tegen terwijl onze wegen toch ook bol van het blik staan maar als het om tv-toestellen gaat, staan we kennelijk ons mannetje wèl. NatuurlijkAmerika heeft er weer meer (duizend Amerikanen doen het met 412 apparaten) en de Zwe den, Canadezen. Britten. Westduit sers, Denen en Australiërs zijn ons ook nog een toestelletje of wat voor, maar als we hen allemaal be leefd hebben laten voorgaan, mo gen wij er toch ook zijn (223 appa raten per duizend man) en kunnen we ook nog voldaan volhouden dat de Finnen, Noren, Belgen, Japan ners en Zwitsers er lekker minder hebben. En na lang zoeken zijn we dan toe aan een terrein, waarop de Ameri kanen niet nummer één zijn: dui zend van hen moeten het doen met niet meer dan 1.65 artsen. Een raar aantal, zou je zeggen, maar vermenigvuldigd met honderd wor den dat al gewoon 165 dokters op honderdduizend mensen. Oosten rijk en Italië hebben er meer, maar de rest, ook ons land, moet het met minder doen. En die 165 Amerikaanse dokters schijnen je allemaal nog te helpen ook als je ze 's nachts nodig hebt. Een van de twee vrouwen ter we reld die kapitein op een schip zijn is de Poolse mevrouw Danuta Ko- bylinska. Ze voert het bevel over het vrachtschip Bieszcady, dat ko len van Stettin naar Hamburg brengt. Door haar baan is ze erg vaak van huis, wat zou moeten be tekenen dat ze óf ongetrouwd is óf haar gezin zelden of nooit ziet. Maar dat gaat in mevrouw Ko- bylinska's geval allebei niet op: haar man Czelaw is eerste officier op hetzelfde schip en dus haar on dergeschikte en hun zoon Konrad, die kort geleden zijn zcemansoplei- ding afgemaakt heeft, is als jong ste lid tot liaar bemanning toege treden. Iedereen die zich vertwijfeld zit af te vragen hoe het nou verder moet met de auto-kentekens, als de serie van nu (met de letters achteraan) op is, kan gerust zijn. Het is waar: je kunt al auto's voorbij zien snel len met de letters ZP of nog ver der in het alfabet en binnen een paar dagen moeten, ze wel aan de ZZ toe zijn. En wat dan? Wat er dan moet gebeuren is allang uitge dokterd, zodat iedereen zijn twij fels opzij kan zetten: na de ZZ ko men de letters in het midden. Vanaf maandag wordt er zelfs geen nieuwe auto meer afgegeven zon der zo'n ander nummerbord. Het eerste kenteken is al bekend (00- AD-01) en al uitgegeven trouwens ook. Het zit op een Japanse wagen en de importeur vindt dat zo'n eer dat hij de auto niet eens wil ver kopen. De rijksdienst wegverkeer denkt een jaar of acht met de nieuwe manier van nummeren vooruit te kunnen. Met de serie waarin de letters helemaal voorin stonden hebben ze vijftien jaar gedaan, maar teen het eerste kenteken werd uitgegeven (ND-00-01), was het pas begin 1951 en tegenwoor dig gaat alles wat kwieker. Eind 1965 was de combinatie met de let ters achterin aan de beurt en als het zo omstreeks 1980 zo ver is, dat de letters middenin óók op zijn, zullen de oude nummers zó oud zijn en de auto's met die oude nummers zó versleten, dat de rijks dienst wegverkeer zonder bezwaar van voren af aan kan beginnen. Zijn er nog tippelaarsters in Lon den? Jazeker. Ze opereren welis waar illegaal, maar je vind ze zon der moeite in Soho en andere buurten, zc berekenen zo tussen de tien en twintig pond voor hun diensten en zijn 'spijkerhard'. De 'lekkerste meiden van New York' kosten zo'n vijftig dollar en in Pa rijs gaat het allemaal wat luxer en comfortabeler toe. In het zestien de arrondissement vooral vind je dat bepaalde soort huizen (maisons Clandes), 'prachtig gemeubileerd', met bedienden in livrei en uiterst 'discrete meisjes' behalve als het op afrekenen aankomt Een echte 'ster' kan de geachte clientè le wel driehonderd tot tweedui zend francs kosten. Deze informatie komt niet uit een of ander lichtvoetig blaadje, maar wordt door de grote' eerbiedwaar dige luchtvaartmaatschappij ver strekt aan zijn vliegende klanten, die kennelijk geacht worden overal een bepaald soort vertier te zoe ken. En kijk daar nu niet meteen onze keurige KLM op aan. Het is de Pan American, die onder het metto 'PanAm maakt het reizen tot een feest' voor een gulden of dertien een pakje kaarten verkoopt met voorlichting over New York, Parijs, Londen, Rome of Amster dam. En dan natuurlijk niet alleen over de lichte kant van zo'n stad, want in één pakje zitten vijftig kaarten, waarvan eentje met de ti tel 'het rosse leven'. Een deel van de kaarten in het Amsterdamse pakje gaat uiteraard over de 'tul pen van Arasterdam', maar er zijn volgens het gidsje ook nog 'andere bloemen': 'Voor vijftien gulden is hier al iets te krijgen, maar zeker voor vijfenzeventig gulden. Je ziet de meisjes hier achter de ramen en op straat. Sommigen houden je zelfs op de fiets aan'. Wie PanAm's 'feest' niet zo nodig hoeft mee te maken is natuurlijk niet verplicht de kaarten te kopen, maar blijft dan wel verstoken van informatie over alle andere we tenswaardigheden. 'Hij kreeg het idee, toen hij een verhaal over Uamcln las.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7