amenwerkingsverband louwbonden valt uiteen II tt» Toeristenmenu lijkt soms noodrantsoen Wettelijke basis plan voor noorden Schakel 'DAGWERS chemische vereniging sageert te weinig op 'oblemen samenleving JM 7» Twee organisaties voor werkende jongeren maken ruzie over samenwerking \actie op scherpe rede voorzitter bouwbond CNV Bejaard echtpaar bij auto-ongeluk omgekomen Bonden boos op De Gruyter Afasiecentrum wordt gesloten 'Zilveren' Johan Bodegraven HJW(V/Hler~allef HeSte kguze If) Ik ben het nieuwe symbool Fietser overleden Patiënt omgekomen van onze nationale spaarinstelling J van den burg Blikopener meest gebruikte gereedschap Prijs valt vaak tegen TO/KWARTET DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De samenwerking tussen de federatie van bouwbonden NVV en NKV enerzijds en de hout- en bouwbond CNV anderzijds in de Centrale Commissie Bouwnijverheid (CCB) is verbroken. Het bestuur van de federatie bouw bonden NVV en NKV verklaarde gis teren naar aanleiding van het besluit uit de commissie te treden, dat er een onwerkbare situatie zou ontstaan als er naast de federatie - 190.000 leden - een tweede officieel samenwerkings verband van werknemers in de bouw en houtnijverheid zou blijven be staan. Het federatiebestuur zal overi gens niet de banden verbreken met de hout- en bouwbond CNV 'voorzo ver deze bond ter behartiging van de belangen van zijn leden incidentele contacten met de federatie wenselijk acht', aldus de federatie. Vorige week kondigde het federatiebe stuur aan zich met spoed te zullen gaan beraden over beëindiging van de samenwerking met de hout- en bouw bond CNV in de Centrale Commissie Bouwnijverheid. Als reden voor dit spoedberaad werd de rede van de voorzitter van de hout- en bouwbond CNV, de heer D. van Commenée, tot de bondsvergadering van deze organi satie genoemd. In deze redevoering viel de heer Van Commenée scherp uit tegen het NVV, die hij naar aan leiding van het conflict in de SER verweet de klassenstrijd opnieuw aan te wakkeren. Niet verrast j onze redacteur wetenschappen iENINGEN De Koninklijke Nederlandse chemische vereni- (KNCV) is onvoldoende georganiseerd om op actuele proble- die in de samenleving opkomen, snel te reageren. Het is eigen- nog een soort rederijkerskamer, zei dr. ir. W. J. Beek in zijn in- uiting op het zomercongres van de KNCV, Chemie in dienst van de menwerkingsorgaan gevoerd, qn ipnlevin? Nu Per 1 Juli de federatie van bouw- 1 5' bonden NW-NKV is ontstaan, is De heer Van Commenée toonde zich gisteren niet verrast door de aankon diging dat de federatie uit de CCB zal treden. 'We wisten dat dit zou gaan gebeuren toen we het besluit namen niet mee te doen aan de gemeenschap pelijke huisvesting van de bouwbon den NW-NKV niet heeft besloten de samenwerking met zijn bond td ver breken. Informele contacten blijven mogelijk. De heer Van Commenée zei dat het aan zijn bond niet zal liggen als een goede verstandhouding tusssen de drie bonden zal blijven bestaan. 'Als dat nodig is, zullen wij steeds ini tiatieven nemen voor overleg met de federatie', aldus de voorzitter van de hout- en bouwbond CNV. De CCB werd op 5 april 1958 opge richt door de toenmalige bouwbonden van NVV, NKV en CNV. Als CCB wa ren de drie bonden in een groot aan tal commissies op plaatselijk, regio naal en landelijk niveau vertegen woordigd. Ook de CAO-onderhandelin- gen werden in het kader van dit sa- lad twee vrij concrete voorstellen het beter te gaan doen. Een leefgroep Maatschappij' moet tot chil krijgen, een breed gezelschap ïundigen samen te stellen dat lpunten over actuele zaken for- ert. ('En dat is dan ons stand- suit, wat ieder daar ook individueel var toe of af wil doen'.). idee kwam bij sommigen een n tie autoritair over. Prof. dr. G. u'al|stra zou in zo'n geval liever eens L gpsymposium organiseren. Dr. Beek: nu ar is vaak geen tijd voor. Op snelle jgJen moet je snel kunnen reageren. n 1 gaat om dingen als 'amarant er y'of er uit'. (Amarant is de rode jselkleur die volgens een bepaald sisch onderzoek kanker zou kun- veroorzaken - red.). 'tweede voorstel van dr. Beek was oprichting van een stichting 'Toe- 1 (Stbeeld der chemie', die ten be- jretfe van ambtelijke en politieke be- vaitvorming mogelijke alternatieven Seri het beleid zou moeten formule- rijd Weest u er wel op voorbereid, t \$r. Beek, dat dat een flink stuk e '$lijker is dan verenigingetje spe- vlijDat weet ik uit ervaring, ït éieer Beek speelt een belangrijke swdn de stichting Toekomstbeeld der piek, die is opgericht door het Jnklijk instituut van ingenieurs nawi). Hij is voorts lid van de werk- tlvejp Toekomst, die eerder deze week lenjezen over milieu- en grondstoffen- ;hoöd publiceerde, en van de Weten- vafcppelijke raad voor het regerings- r- ®id, een overheidsorgaan voor lan- fermijnplanning. J bescheiden klap-effect produceer- ir. Beek toen iemand vroeg welke iouding er zou moeten zijn tussen Idoor hem voorgestelde nieuwe EV-activiteiten en de overeenkom- e groepen van het KLvI. 'Daar wil Ie Natuurkundige vereniging dan i nog wel bij betrekken. Je moet I naar één organisatie toe. Het is I absurd om dit werk met zulke (ie eenheden te doen'. Daar moest 1 congres even over nadenken, k: 'Wat wordt het dan stil. hè'. scheiden was overigens bepaald erg be- jiden over de mogelijkheden van wetenschap, knelpunten in de tschappij te helpen oplossen. De inologische ontwikkeling loopt Btal voor op de wetenschappelijke; Inschap is het ordenen van de ver ten ervaring, een soort elegant jsbruggetje. En trouwens, lang elk probleem heeft een techni- i of wetenschappelijke oplossing g. Zo zag dr. Beek bepaald niet |nut van ontwikkeling van afbreek- I plastics om zichtbare vervuiling verder bezig met chemie, voeding en gezondheid. Voorzitter Van Mameren van de Voedingsorganisatie TNO leg de er de naderuk op dat honderden chemici controleren of er geen onge zonde dingen in ons voedsel zitten, wat hij overigens wèl een teken aan de wand vond. Maar de eventuele chemische gevaren vallen in het niet tegenover de ge zondheidsschade door verkeerde voed- selkeuze. Ir. Van Mameren zou de in dringende reclame voor bepaalde voe dingsmiddelen willen compenseren met veel meer objectieve voorlichting. 'Als hij en zij samen dat pilsje drin ken, 's avonds thuis, is dat wèl de vierde maaltijd van die dag'. Bioloog- politicus Van der Lek was bang dat de voorlichting het systematisch van de reclame zou verliezen. Hij had trouwens net deze week ontdekt dat chips voor vijftig procent uit vet be staat. En dat een heel leger chemici zit te controleren of de activiteiten van een ander leger chemici met onze voedingsmiddelen niet uit de hand lo pen, vond dr. Van der Lek een ironi sche situatie. Van een v erslaggever MEPPEL De 73-jarige J. J. Gal- jaard en zijn 72-jarige echtgenote C. F. Galjaard-Mek uit Vledderveen (Dren te) zijn bij een autóbotsing omgeko men. Op de rijksweg Assen-Bijlerbrug bij Havelte is de heer Galjaard met zijn auto op een voor hem rijdende vrachtauto gebotst. Man en vrouw wa ren op slag dood; de auto vloog in brand. Vervolg van pagina 1 de Portugese koloniën geen echte be vrijde gebieden. Hij vergeleek de situ atie met de toestand in Nederland ge durende het laatste oorlogsjaar, toen het zuiden bevrijd was en het gebied boven de rivieren nog door de Duit sers bezet, terwijl daar groepen Ne derlanders verzet boden. 'In Angola en Mozambique is de situatie zoals toen bij ons in het noorden.' Waar gehakt wordt De heer Schakel heeft zijn inzicht in dc situatie kunnen verkrijgen door gesprekken met de Portugese autori teiten, de missie, maar ook met terro risten, die in gevangenissen of hospi talen waren opgenomen. 'Ik heb geen persoonlijk onderzoek kunnen instel len naar de gruweldaden die door de Portugezen worden bedreven. Wel heb ik slachtoffers gezien van aansla gen van de bevrijdingsbewegingen. Ik neem echter zonder meer aan, dat gruweldaden aan beide kanten voorko men: waar gehakt wordt, vallen spaan ders. Het AR-Kamerlid achtte het ook zeer wel mogelijk, dat de Portugese autoriteiten tweehonderd predikanten, waarover Trouw-Kwartet gisteren be richtte, gevangen hebben gezet. 'In zo'n burgeroorlog kan van alles gebeuren', constateerde hij. Voor zijn aankomst op Schiphol had een kort geleden uit Afrika gevluchte Angolees benadrukt, dat er wel degelijk sprake is van bevrijde gebieden, maar dat de ze, zij het met zeer grote risico's nog voor de Portugezen toegankelijk wa ren. tachtig procent van alle georganiseer de bouwvakkers in deze federatie on dergebracht. De federatie die onlangs een nieuw gemeenschappelijk kantoor gebouw in Woerden heeft betrokken, streeft naar een zeer nauwe onderlin ge samenwerking bij de uitvoering van de taken van beide bonden. Gedu rende lange tijd hebben de bouwbon den NVV en NKV vele malen de CNV-bond verzocht tot de federatie toe te treden. Om de federatie daad werkelijk te kunnen laten functione ren, vonden beide bonden gemeen schappelijke huisvesting noodzakelijk. Deze voorwaarde bleek echter het gro te struikelblok voor de hout- en bouwbond CNV te' zijn. De bond vreesde dat de eigen identiteit ermee verloren zou gaan en bovendien zou het project te veel geld kosten. De ge volgen van het besluit van het NW en NKV-bonden voor de samenwer king in organen, commissies en insti tuten zal nog nader worden geregeld. Van een verslaggever UTRECHT De vakbonden zijn boos op De Gruyter. 'Dezelfde direc teuren die ons vorige week donderdag een lijstje hebben gegeven van hon derd mensen die eruit moeten, vertel len nu een feestelijk verhaal over uit breiding van de thuisbezorging. We zijn daar woedend over'. Dat heeft de heer P. de Wit gezegd namens het samenwerkingsorgaan van de bonden van winkelpersoneel, de Decom. De heer De Wit zei dat de banden verleden week bij De Gruyter zijn geweest voor en gesprek over een ingrijpende reorganisatie, waarbij ook de'Winkel thuis' betroken was. Maar nu heeft de directie op een persconfe rentie een feestelijk verhaal gehouden over de bezorgingsdienst van De Gruyter. De directie heeft 'groot ver trouwen' uitgesproken in deze sector. Het eerste en enige Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederlands eer ste en enige behandelingscentrum voor afasiepatiënten in Amster dam wordt morgen definitief ge sloten. Alle pogingen het cen trum te behouden zijn vastgelo pen op de scherpe conflicten tus sen bestuur en team van het afa siecentrum. Met afasie wordt een stoornis in het taalgebruik en in de mogelijkheid tot communicatie aangeduid, veroorzaakt door beschadiging van de hersenen, bijvoorbeeld door een beroerte of een ongeval. Drie jaar lang heeft het dag behandelingscentrum in het oude noodziekenhuis Zeeburg in Amster dam gefunctioneerd. Vijf vrouwelijke logopedisten, bijgestaan door twee fysiotherapeuten, een psycholoog en een maatschappelijk werkster behan delden dagelijks 25 patiënten. Conflic ten over het karakter van die behan deling en financiële problemen ver oorzaakten op den duur scherpe per soonlijke tegenstellingen tussen direc tie en staf. Nadat twee maanden gele den het bestuur al had besloten tot sluiting van het centrum zijn o.a. op verzoek van familieleden en verzor gers van patiënten pogingen onderno men om het centrum te redden. Ge sprekken tussen provincie, gemeente bestuur en staf leverden echter geen oplossing. Het centrum gaat nu defi nitief dicht. De patiënten worden on dergebracht bij de GG en GD van Amsterdam en bij particuliere logope disten. ADVERTENTIE Johan Bodegraven, 'beroepsbedelaar' bij uitstek uit de tijd, dat nog het hele ge zin aan de luidspreker zat gekluisterd, vierde gisteren zijn zilveren jubileum bij de NCRV. Onder de velen, die hem kwamen feliciteren, bevonden zich ook de buren van de NCRV, de familie ruis, van wie het tweejarig dochtertje Eske zilveren Johan een bedrukt T-shirt aanbood. (ADVERTENTIE) MAGERE VARKENSLAPPEN 500 gram4*# GELDIG T/M ZATERDAG GEKOOKTE GELDERSE WORST 150 gram KLEI AARDAPPELEN bintjes 5 kilo HAGELWITTE BLOEMKOOL per stuk U vindt alle andere VIVO-aanbiedlngen op pagina2en3 van Uwdamesbla< In te gaan, Is ÖEVENUM In het Limburgse Se- venum is gisteravond de 65-jarige M. A. van Kempen uit die plaats bij een verkeersongeluk gedood. De heer Van Kempen reed met zijn fiets naar links op het moment dat hij werd inge haald door een landbouwtractor. VENRAY Op de Stationsweg in Venray is gisteren de 60-jarige patiënt A. J. Kuiper van het psychiatrisch ziekenhuis Servatius in Venray bij het oversteken van de weg gegrepen door een personenauto en gedood. Mensen weten clan ivaar ze aan toe zijn Van onze parlementasredactie DEN HAAG Het struktuurplan voor het noorden dat in 1976 af gerond zal zijn wordt vergezeld van een dekkingsplan. Hierin wordt aangegeven, hoe alle voorzieningen voor de economische ontwikke lingen van het noorden betaald moeten worden. Minister Lubbers van economische za ken, die gisteren voor het eerst in de Tweede Kamer sprak, deelde verder mee, dat hij er voor was dat aan het struktuurplan en het dekkingsplan een wettelijke basis wordt gegeven. Het noorden weet dan waar het aan toe is. Zuid Limburg Het is de bedoeling in 1976 ook de perspectievennota voor zuid-Limburg te voltooien. In deze nota wordt aan gegeven hoe dit eel van het land ver der londer chte probemen kan werken en leven na de sluiting van de kolen mijnen. Voor minister Lubbers is de recht streekse koppeling van de aardgasop brengsten aan de steun van het noorden een praktische kwestie. Hij achtte de direkte koppeling nadelig. Nu echter besloten is dat de regering rechtstreeks kan gaan deelnemen in het bedrijfsleven, is een nieuwe situa tie ontstaan. De maatschappij is voor het noorden des lands, door middel waarvan de re gering in het bedrijfsleven gaat deel nemen moet die projecten gaan aan pakken. die het partikulier initiatief laat liggen omdat men het niet aan durft. Het is niet de bedoeling een nieuw zwaar apparaat te creëeren. De maatschappij zal voorzichtig en gelei delijk worden opgebouwd. In tegen stelling tot de Nationale Investerings bank zal de houding van de maat schappij niet passief zijn. De mogelijkheid moet bestaan, dat, wanneer het plafond voor de garan ties van vijftigmiljeen gulden te laag is, dat het wordt verhoogd. Bij de In vesteringen die de maatschappij doet wordt gelet niet alleen op de rentabi liteit maar vooral ook op de effecten voor het noorden. Drs. Ad Schouten (ARP) had kritiek op de nota noorden des lands. Naar zijn mening wordt te weinig aandacht besteed aan de programma's per pro bleem en per streek. Een manco is ook dat te weinig wordt vooruitgegrepen op de toekomst om bepaalde ongunstige ontwikkelingen tegen te gaan. De heer Schouten kon digde aan dat binnenkort weer een rapport van de ARP zal verschijnen over het probleem van het noorden. De KVP-er W. G. Bremen zei over de toestand in Zuid-Limburg dat daar te leurstelling en verbittering heersen. De pendel naar West-Duitsland zal toenemen. Van onze onderwijsredactie UI'IIKjBCHT De Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) en liet NW-Jongerencontact hebben ruzie over de samenwerking van plaatselijke groepen- Volgens de KWJ wordt zulke samenwerking op plaatselijk vlak vanuit het Jongerencontact in Amsterdam tegen gegaan. Volgens Lorenzo Martina van de KWJ blijkt dit uit brie ven van het Jongerencontact aan de afdelingen. De KWJ verwijt de NW-jongeren dat zij zich steeds presenteren als de grootste organisatie met 150.000 leden. Zij komen aan dat getal doordat alle jonge NW-leden automatisch zijn aangesloten bij het NW-Jongerencon- tact. Maar, aldus de KWJ, 'men weet zelf heel goed, dat maar een zeer klein aantal van die 150.000 leden zelfs maar van het Jongerencontact KNCV-congres hield zich gisteren (ADVERTENTIE) 3 mogelijkheden contant-koop huurkoop huur m. kooprecht met garantie/service piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13877 Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG De blikopener is een van de meest gebruikte keukengereedschap pen voor de bereiding van liet toeristenmenu. Daar waar een menu met verse sla op liet bord toch niet verder kwam dan de waardering 'matig', haalden we de harde buitenste bladeren van de krop onder de slasaus weg.' Dit is de conclusie van de redactie van de Toeristenkampioen' een uitgave van de ANWB na het (wil lekeurig) proeven en keuren van dit soort menu's. Niemand kan voor de prijs van 8,50 gastronomische wonderen verwachten, zo wordt opgemerkt, maar' als we ons bliksemonderzoek toch met weinig geestdrift afslui ten, dan heeft dat te maken met het vervelende gevoel een noodrantsoen of een kinder menu voor volwassenen te hebben verwerkt. Tijdens de steekproef werd er varen, dat verschillende hore cabedrijven de gebruikers van de 'kleine kaart' niet als vol waardige gasten verwelkomen. Bedrijven als Britannia, Hotel Polen, De Leeren Doedel, Het Speulderbos en Prakken serve ren het toeristenmenu bij voorkeur in een daartoe aan gewezen hoek ('counter') of in het café. De eetzaal blijkt be stemd voor de hotelgasten of de klanten voor de 'grote kaart'. Het argument is ruim tegebrek. Lang wachten Het 'gaatje', dat een toeristen menu kan maken in de porte monnee, blijkt bij afrekening meestal groter dan de bedoe ling kan zijn geweest. Vastge steld wordt dat de bedrijven kennelijk van het oude princi pe: ze eten me arm maar ze drinken me rijk, uitgaan. Vandaar dat het personeel vooral in de grotere restau rants nadrukkelijk vraagt of men iets wenst te drinken. In de goedkope restaurants in de provincie was de prijs van een glas bier zo'n 80 90 cent, maar in verschillende andere gelegenheden moest 1,30 worden betaald en in Britannia (Vlissingen) zelfs 1,60. In het algemeen duurde het een kwartier alvorens de soep of een ander voorgerecht werd opgediend. Het glaasje bier kwam derhalve op de reke ning die daardoor in vrijwel alle gevallen voor twee perso nen boven de twintig gulden uitkwam. De kinderen Voor een prijs tussen de vier en vijf gulden krijgen kinde ren een kopje soep, een kro ket, worst of hanepoot met frites en appelmoes en een kinderijsje toe. Om de kinde ren in zo'n wachtkwartier zoet te houden, gaat vaak een glaasje 'prik' vooraf. Iemand die met zijn vrouw en twee kinderen op die wijze een hapje gaat eten, betaalt daar voor al gauw ruim 31 gulden. Dan ziet zo'n warme toeristi sche hap er al veel minder voordelig uit, aldus de Toeris tenkampioen. Het blijkt dat het in tegen stelling tot vele andere landen weinig of niets uitmaakt of een toerist in ons land in de stad of in een kleine provin cieplaats gaat eten. De prijzen van een drankje kunnen welis waar verschillen, maar het toeristenmenu in al zijn ver schillende vormen blijft 8,50. Ook een vergelijking met buitenlandse horeca-be- drijven maakt het toeristen menu in eigen land er niet goedkoper op. Gewaarschuwd wordt tenslotte niet zonder meer af te gaan op de lijst-1973 van het Natio naal Bureau voor Toerisme, die bij alle WV-kantoren te krijgen is. In twee van de veertien bezochte bedrijven bleek het toeristenmenu al leen te bestaan voor groepen, en dén nog op vooraf-bestel- ling. heeft gehoord'. In het blad van de KWJ wordt nog eens uitvoerig ingegaan op het ver schil in opzet van deze twee organisa ties van werkende jongeren. De KWJ ziet zichzelf graag als een beweging, waarin de plaatselijke groepen de dienst uitmaken. Het landelijk be stuur is meer een contactpunt dan een beleidsbepalende instantie. Daar tegenover wordt het NW-Jongeren- contact afgeschilderd als een instel ling die van bovenaf het beleid be paalt en doorgeeft aan de plaatselijke groepen, al wordt daar in de praktijk wel geprobeerd dat beleid vanaf de basis te laten groeien. De KWJ zoekt zijn krach tin de acti viteit van plaatselijke groepen. Niet minder dan zeventig vrijgestelde func tionarissen houden zich daarmee be zig. Het aantal vrijgestelden bij het NW-Jongerencontact is elf. De NW-jongeren reageerden gisteren nogal geschrokken op de publikatie van het KWJ. Secretaris Toon Muller ontkende dat er vanuit Amsterdam een richtlijn gegeven was om plaatse lijk niet meer samen te werken met de KWJ. Geen verdeeldheid 'Er is wel een verschil in aanpak, maar dat hoeft niet tot verdeeldheid te leiden. Wanneer er moeilijkheden zijn op plaatselijk niveau is dat inci denteel. Het kan zijn dat een NW- groep liever op zichzelf wil blijven, en om die reden niet met de KWJ in zee gaat. Het is natuurlijk Vel verve lend als wij merken dat vrijgestelde functionarissen van de KWJ opereren binnen onze groepen en dan onze jon geren proberen te overtuigen dat ons beleid verkeerd is. Dat geeft spannin gen binnen de groepen en dan kan het nodig zijn je eigen groepen te be schermen en te bewaken', aldus Mul ler.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5