Gereformeerden helpen Pakistaanse kerken Portugezen bang kadervorming in voor kerken Sowjet-Unie ontkent kerkvervolging Subsidie op loon indienstnemen van langdurig werklozen t AmIUJ! 'Jezus Christus bevrijdt en verenigt' Vandaag Trouw Kwartet Poolse kerk tegen onderwijs hervorming Koningschap in Nederland Beroepingswei Nieuwe boekt Telegram ove Solzjenitsin t TROUW/KWARTET DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 KERK Overstromingsramp teistert land UTRECHT Tiet werelddiakonaat van de Nederlandse gerefor meerde kerken gaat de Pakistaanse kerken bijstaan bij het hulppro gramma, dat zij in samenwerking met de regering in Pakistan opzet om slachtoffers van de overstromingsrampdie dit lang op het ogenblik teistert, te helpen. Hiertoe is dringend verzocht door In- nayat Masih, de bisschop van Lahore van de verenigde kerk van Pakistan, die hiervoor dezer dagen persoonlijk op bezoek kwam op het algemeen dia- konaal bureau van de gereformeerde kerken in Utrecht. Zoals bekend is Pakistan de laatste weken getroffen door een overstro mingsramp, die de ergste uit de ge schiedenis van dit land wordt ge noemd. Reeds zijn enige duizenden mensen omgekomen. Men schat, dat acht miljoen mensen van huis en haard zijn verdreven. Dat is ongeveer 15 procent van de Pakistaanse bevol king. bergen in het noorden in te grote hoeveelheid naar beneden kwam. In dit deel van Pakistan woont ongeveer 60 procent van de bevolking. In totaal is daar nu een gebied overstroomd in grootte van anderhalf maal Neder land. Enige dagen later konden ook de meer zuidelijk gelegen rivieren de watermassa's niet meer verwerken. De dijken braken op verschillende plaat sen door en grote delen van het land kwamen onder wqter te staan. Epidemieën De overstromingen vonden eerste plaats in het noordelijk deel van Pa kistan, vooral in de Pundjaab. Daar traden de vijf rivieren buiten hun oe vers door de watervloed, die van de Verschillende regeringen geven al hulp aan de Pakistaanse regering. Daarnaast, zo vertelde bisschop In- nayat Masih, hebben de kerken in sa menwerking met de Pakistaanse rege ring een hulpprogramma opgezet. In de eerste plaats wordt de nadruk ge- legd op het verstrekken van voedsel en medicamenten om te voorkomen, dat er besmettelijke ziekten uitbreken onder de verdreven bevolking. Daar naast moeten er zo snel mogelijk voorzieningen worden getroffen voor de wederopbouw van de vele getrof fen dorpen, omdat de winter nadert en de ellende helemaal niet meer te overzien is wanneer dan nog grote groepen van de getroffen bevolking geen onderdak hebben. Bisschop Innayat Masih hoopte, dat door deze ramp de regeringen van Pa kistan en India wat dichter bij elkaar zullen komen. Ook een deel van India is door de overstromingen getroffen en bij de. hulpverlening zullen deze regeringen elkaar moeten bijstaan. Hij hoopte tevens, dat hierdoor een mogelijkheid geopend wordt, dat de honderdduizend nog in India gevan gen gehouden Pakistaanse militairen naar huis mogen terugkeren, omdat ook veel gezinnen van deze militairen tot de getroffen bevolking behoren. Deze mannen zijn nu dringend thuis nodig. De gereformeerde kerken in Neder land werken via werelddiakonaat en Van links naar rechts: mr. C. B. Bavinck, staflid werelddiakonaat van het algemeen diakonaal bureau (ADBj, bisschop Innayat Masih en dr. J. van Klinken, directeur van het ADB. om geld ter beschikking te stellen (giro 2211 ten name van het algemeen diakonaal bureau, in Utrecht, onder vermelding van: overstroming Paki stan. zending nauw samen met de Verenig de Kerk van Pakistan. Deze kerk is enige jaren geleden tot stand geko men door een fusie tussen anglicanen, methodisten, lutheranen en presbyte rianen. Om de kerken in Pakistan zo goed mogelijk te kunnen helpen doet het algemeen diakonaal bureau een be roep op alle Nederlandsé christenen Dc redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkol' weet te geven. Bij pu- bllkatic wordt met de naam van dc inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan hei secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartel, iiostbu' x:,9. Amsterdam. Israël (3) Uw hoofdartikel dd. 14 dezer, 'Hek van de dam' lijkt mij gestoeld op twee onjuiste feitelijkheden: 1. U trekt ten onrechte een vergelijking met invallen van Zambia en Tanzania in Zd-Afrika en Portugal, wanneer u de Israëlische raid bespreekt. U zegt 'Die voelen zich immers ook be dreigd'. Mij dunkt, dat Israël zich. niet bedreigd voelt, maar bedreigd wordt door de onverantwoorde coulance te gen luchtpiraterij en chantages. 2. U stelt dat Israël bewondering bij de pu blieke opinie heeft geoogst. die daden die deze bewondering hebben afgedwongen zijn tot nu toe voorna melijk militaire geweest'. Het komt mij voor dat hier wel een zeer eenzij dige benadering wordt gegeven. Is de schrijver van het hoofdartikel niet op de hoogte van de culturele daden, de economische daden, de milieubehouds- daden. Merkwaardig is ook voor een christelijk dagblad, dat hierbij slechts wordt gesproken van 'bewondering' en voorbij wordt gegaan aan de ge voelens van verbondenheid op grond van godsdienstige opvattingen en op grond van schaamte over de progrom gehouden binnen de christelijke cul tuur. Overveen F. J. Wijkhuizen Israël (4) Hoe is het mogelijk dat men zo af geeft op een volk, wiens bestaan van alle kanten bedreigd wordt, omdat zij omringd zijn door vijandige landen, zijn ze a.h.w. met de rug tegen de muur gedrukt. Vanwaar die haat te gen dit volk, dat hun dit land niet wordt gegund. Moeten ze soms weer in gaskamers en kampen? Nog steeds blijft het goddelijk woord van kracht: Wie u zegent, zij gezegend, en wie u vervloekt, zij vervloekt. Klundert A. D. Boelliouwers-Zwijgers VS en Azië Nixon bedreigt voor de zoveelste maal Noordvietnam. Schaamteloos hebben verschillende Amerikaanse regeringen de agressie, die de V.S. sinds 25 jaar jegens Oost- en Zuidoost-Azië plegen, op hun slachtoffers geprojecteerd. La ten we eerst een paar Amerikaanse generaals aan het woord laten: 'Korea is een zegen. Er moest een Korea De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. zijn, hier of ergens anders. '(Generaal Van Vleet in januari 1952 in Korea.) Als ik terugkijk, krijg ik het idee dat ik Al Capone nog een paar tips had kunnen geven. Het hoogste wat hij heeft kunnen bereiken was zijn bende in drie stadswijken te laten opereren. Ik heb op drie continenten geopereerd.(Generaal-majoor Smedley Butler van het Mariniers corps). 'Ik geloof dat, als wij in het verleden en ook op dit moment onze smerige, met bloedbevlekte, dollars bijeenschrapende handen hadden afge houden van deze landen, zo vol onder drukte en uitgebuite mensen, ze op eigen kracht een oplossing zouden vinden. Dat is hun doel dat ze willen. Dat is waarvoor ze vechten en wer ken. (Generaal David S. Shoup, voormalig commandant van het Mari niercorps in 1967). Helden The Tjoc Tie Den Doolaard (2) Uw televisie-commentator haalt in zijn commentaar op de NCRV-uitzen- ding waarin A. den Doolaard gepor tretteerd werd, cn passant Radia Oran je op om te beweren dat Den Doo laard toen al met zijn praatjes de no dige irritatie verwekte. Ik meen dat in die tijd hongerend en geknecht Neder land luisterde naar ieder sprankje hoop dat er bestond om uit do misèfe te gerrfkeii en dat Den Doolaard hen die hoop gaf. Schoonhoven E. Binnemars Abortus Wij bemoeien ons met allerlei schan dalen in de wereld: Watergate, Zuid- Afrika. MozambiqueMaar in Ne derland worden in vele steden kinde ren vermoord alvorens ze geboren zijn. Zal God dit grote kwaad onge straft laten? Er staat geschreven dat een land dat God verlaat honger, oor log en pest te vrezen heeft. Laten we deze ban uit ons midden wegdoen voordat Gods toorn ontbrandt. Wateringen S. Alblas Regeringsjubileum (9) Wat wordt daar lang en onnodig over gepraat. Ik denk dat er in deze tijd niet meer zo naar gekeken wordt, of het nu een lang of kort défilé wordt. Ik denk dat onze koningin meer aan dacht heeft voor een sportuur. En een warm hart dat van het Nederlandse volk uitgaat. Dat alle vlaggen maar uitgestoken mogen worden, en wij al len ons mogen tooien met de. mooie oranje kleur. En wij met de liederen met de muziek' mee. Het van vreugde uit mogen jubelen: Leve onze lieve koningin. Middelburg A. Dourleijen v. d. Sloot Sanering Vrijgemaakten Alkohol (2) Thema assemblee in Djakarta door Aldert Schipper MOSKOU (Kipa) Als imperialistische propaganda heeft de of ficiële Russische raad voor godsdienstige aangelegenheden de wes terse berichten over kerkvervolging in de Sowjel-Unie bestempeld. (ADVERTENTIE) In het atheïstische tijdschrift 'Weten schap en Godsdienst' typeert I. J. Bontschkovsky, vice-voorzitter van de ze raad, de 'verspreiding van geruch ten over vervolging' door het westen als 'een poging om de gelovigen tegen het communisme op te hitsen en de GENèVE Het centraal comité van de wereldraad van kerken heeft tij dens zijn laatste vergaderdag, gisteren in Genève, besloten dat het thema voor de volgende assemblee, die in 1975 in Djakarta gehouden zal wor den, zal zijn: 'Jezus Christus bevrijdt en verenigt.' De toch meer dan duizend verwachte deelnemers aan de assemblee kunnen over dit thema korte speeches ver wachten. Daarna wordt drie dagen lang in kleine groepen bijbel- en li- turgiestudie bedreven. Tevens is er dan gelegenheid het thema te benade ren vanuit de ervaringen die de deel nemers van huis meegenomen hebben naar Djakarta. WAJANGS Grote plaats zal tijdens de assemblee ingeruimd worden voor het eigene van de huidige maatschappij en cul tuur van Indonesië. Verwacht wordt, dat dit zal geschieden door dans, mu ziek en wajang-uitvoeringen. Gok is het de bedoeling gelegenheid te geven voor de ontmoeting met andere gods diensten. Er komen zes hoofdgroepen met de volgende thema's: 1. Het hedendaags getuigenis over Christus; 2. Eenheid en gemeenschap in kerk en wereld; 3. Vorming voor bevrijding en ge meenschap; 4. Het zoeken van eenheid met aan hangers van andere godsdiensten, ide- ologiën en culturen; 5. Menselijke ontwikkeling; leefbaar heid en het technologische dilemma. Naast de conferentie zullen drie workshops functioneren. Deze gaan over de generatiekloof in kerk en maatschappij, over de manvrouw verhouding en over oude en nieuwe spiritualiteit. WARSCHAU Vanaf de kansels van de r.k. kerken in Polen is zondag een herderlijke brief voorgelezen, waarin de bisschoppen zich verzetten tegen de voorgestelde hervorming van het onderwijs. Volgens hen bedoelt het voorstel, het ateïstisch onderwijs in Polen ccn mo nopolie-positie te geven. In het voor gestelde staatsprogramma is geen plaats ingeruimd voor godsdienston derwijs. Ook is het aantal schooluren verlengd, zodat de ouders weinig gele-. geilheid meer hebben hun kinderen buiten de school godsdienstonderwijs te laten volgen. Het voorstel, zo zeggen de bisschop pen, kan leiden tot schending van het recht op vrijheid van geweten en godsdienst, dat gewaarborgd is in de Poolse grondwèt. De school behoort tot het gezin en de gemeenschap en niet tot een bepaalde partij, aldus de brief. De Poolse autoriteiten hebben laten weten, dat de hervorming bedoeld is om het onderwijsniveau op het platte land gelijk te brengen met dat in de steden. eenheid van de arbeiders te verzwak ken.' Hij wijst er op, dat de Russische de- mokratie een reële garantie is van de sociale en politieke rechten en vrijhe den van alle arbeiders, inbegrepen de vrijheid van godsdienst en van anti godsdienstige propaganda. Bontsch- kowsky benadrukt dat voor de staat de godsdienst e-èn privézaak is, maar dat dit anders ligt voor de partij. Hoewel de partij zich nooit tot taak heeft gesteld om de godsdiénst te ver bieden, is de ideologische strijd tegen de godsdienstige wereldbeschouwing toch een van de 'belangrijkste onder delen van haar opvoedende werk.' NIET GEDULD Belediging van godsdienstige gevoe lens en twijfel aan de politieke loyali teit van de gelovigen wordt echter niet geduld, aldus het tijdschrift. 'De strijd van de atheïsten richt zich te gen de religieuze opvattingen, maar niet tegen de gelovigen.' Hetzelfde tijdschrift noemt de 'nieuwe weg' van' het orthodoxe patriarchaat van Moskou een reële houding van 'christelijk communisme'. Tegelijker tijd stelt 'wetenschap en godsdienst', dat het christendom geen beslissende bijdrage kan leveren tot de verande ring van de maatschappij. Want 'het blijft een duister bijgeloof'. Deze week in Hervormd Neder land o.a.: 9 Dr. Buskes over God, Neder land en Oranje. 9 Christenen en communisten in gesprek. 9 Majoor Bosshardt: „We heb ben eigenlijk een dubbele moraal". 9 Oorlogsmisdaden: De hand in eigen boezem steken. Ik abonneer mij op/vraag i 111 6011 proefnummer I if van 'SB Hervormd - 1 1 «Jv I B Nederland. w y NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per half jaar; 38,per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan.. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. WOORD EN GEEST 1 ■Twee berichten troffen mij onla^l Het eerste vermeldt dat de vicaris 1 neraal van de r.k. bisschop vah clayo (Peru) verklaard heeft dat., z.g. Maria-verschijningen in het df1 je Olmos niet geloofwaardig zijn. ria zou daar verschenen zijn aanU meisje Teodora Torres. Dat laatstef niemand verbazen, want ook in I- ma (Portugal) zouden het unn meisjes geweest zijn aan wie Mn zich liet zien. Waarom daar wel ei Olmos niet geloofwaardig zal vf. ontgaan. Of lopen de zg. verschij15 gen uit de hand? Een tweede ber is dat van de Dalai Lama, die vag tot 9 oktober a.s. een bezoek aan derland zal brengen. In Rome zalf worden ontvangen door de Paus.10' Tibetanen beschouwen hem (en hij zelf ook) als een incarnatie vai als god vereerde bodhisattva Ava]'° tesjvara. Het programma in Ne land is nog niet vastgesteld. Het zaak zijn deze man, die uit zijn verdreven is, en die in ons land a de Tibetaanse vluchtelingen z^l or- ken, vriendelijk te ontvangen. Hi een geestelijk leider en zal ook wege zijn achtergrond een bewtf mens zijn. Een andere vraag is of, ze man kerkelijk ontvangen dien worden. We hoeven het voorbeeld]: de paus niet te volgen. Zijn preter' hoe begrijpelijk ook, is er één1 lijnrecht tegenover het evanC. staat. Het zal dan ook verstandig1, de gesprekken met deze man in persoonlijke sfeer te houden. He niet zo dat wij geen boodschap ben aan al wie zich voor god of delijk houden, maar dan wel een ciale boodschap, nl. die aan dit n>iet voorbij kan gaan. Beide bene,' hebben hierin overeenstemming - ze demonstreren hoe mensen zoc' naar een stuk vertegenwoordiging e de goddelijke wereld in de wereld',, hier. In dat opzicht heeft de kerks< duidelijke oriëntatie. Daar hoeft manid aan te twijfelen. De Heer i|a ons door Woord en Geest. Wie door deze gedachte laat leiden kate voor bewaard worden om wat al dingen betreft 'licht in het hooft n, worden. Wn Qnze sociaal-economische redactie DEN HAAG r Minister Böersma van sociale zaken heeft besloten met ingang van 1 september loonsubsidie te verstrekken aan werk gevers, die bereid zijn moeilijk plaatsbare en daardoor vaak lang durig werklozen in dienst te nemen. NED. HERV. KERK Beroepen: te Wieringermeer: J. der Schee te Zierikzee: te Reet (töez.J: G. Voordijk te Oldebroe Nijmegen (toez.): J. Colijn, pred. bijz. werkzaamh. t.dv prof maatseh centrum te Nijmegen,! dit. beroep heeft aangenomen; te dénbqrg: C. Vos te Amersfoort. Aangenomen naaf JünTdït'överir Walpot te Alphen, a. d. Rijn. Overidden: J. A.i' Mulder (65),] pred te Naarden; stond voorhet Meeden, Oosterwolde (Fr.) e Naarden; Ci. van Rhijn (96), em. te Deventer; stond voorheen te Raalte en te Deventer. Beroepen te Wagenborgen: Hoogkamer te Bolnes; te JourefiS Blokland te Colijnplaat; te Leet den-West: C. van der Woude te drecht. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Wetsinge-Sauwerd: Broeder, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: R. van te Steenwijk GEREF. GEMEENTEN lm Beroepen te Gouda: J. C. Wests^ te Meliskerke VRIJE EV. GEMEENTEN v» Beroepen te Oldebroek: J. IJ. r* man, legerpred. te 't Harde, di^L ber. heeft aangenomen. ,1 Mgr. Gijsen gaat door met het sane ren van zijn bisdom. Als theologie studenten neen zeggen tegen het ker kelijk systeem waarvan hij de verte genwoordiger is, is het duidelijk dat zij zich tegen de r.k. kerk zelf verzet ten, want dat systeem behoort tot het wezen van die door Christus gestichte kerk.De dekens, veelal benoemd onder het slappe bewind van de vorige bis schop. willen op de door hun bisschop gestelde vraag, of zij het met deze studenten eens zijn, niet rechtstreeks antwoorden. Dan zal mgr. Gijsen, evenals Christus, terecht kunnen zeg gen: 'Wie niet met mij is is tegen mij' én tegen de door Christus ge stichte kerk. Het goed goed in het Roermondse diocees, veel beter dan in het Rotterdamse! Leidschcndam J. II. Maas Het 'Leuke en boeiende gesprek' (al dus A. J. Klei) tussen prof. Veenhof en Wim Jansen voor de N.C.R.V. mi crofoon is voor ons besef een trieste wanklank. Het geeft een niet te ver antwoorden beeld van de strijd om schriftuurlijke en confessionele waar den dat iemand die heter kan weten minstens publiek zou moeten terugne men. Vooral de passages over het ge bed. Amsterdam D. v, Driel Zou het niet goed zijn, de aandacht ook eens te vestigen op het gebruik van alcoholische dranken, in het bij zonder bier? Op zichzelf doet een glas bier niet zoveel kwaad, maar doordat deze drank in grote hoeveelheden wordt gebruikt is ze voor het gehele volk schadelijker dan welke andere al coholische drank ook, Arnhem Bercns Van een onzer redacteuren AMSTERDAM 'Het christendom is in de weréld het onsterfe lijke zaad van de vrijheid'. Deze uitspraak van de Zwitserse réveil- theoloog Alexandri Vinet (1979-1847) wordt in Frans-Zwitserse kerkelijke kringen geciteerd in verbarid met het optreden van de Portugese geheime politie in Mozambique jegens dc nièt-katholieke kerken, cn vooral tegen de presbyteriaanse kerk.. Over het rapport van de internatio nale commissie van juristen, die on menselijke wreedheden in Mozambi que vaststelde, berichtten wij giste ren. Tussen de presbyteriaanse kerk van Mozambique en de hervormde kerken in Franssprekend Zwitser land bestaan op historische gronden nauwe contacten. Leerschool Waarnemers hebben de indruk, dat de Portugese autoriteiten vooral daarom zo gebeten zijn op deze kerk, omdat zij het verst gevorderd is in zelfbestuur. Daarom zou zij een potentiële leerschool zijn voor het kader van een onafhankelijk Mo zambique. Op een bevolking van 6,6 miljoen inwoners telt Mozambique ruim 200.000 protestanten. Dat komt over een met drie procent van de bevol king. In het zuidelijke deel (ten zuiden van de Save-rivier) is dat echter tien procent. De belangrijkste protestantse groepen zijn de metho disten (50.000), vrije methodisten (20.000), en nazareners (20.000), die het resultaat van het werk van Ame rikaanse zendelingen zijn, de angli canen (30.000) en de presbyterianen (40.000). Laatstgenoemden waren het eerst in Mozambique. "Negentig jaar geleden, in 1883, werd do .eerste zendings- post, Antioca, gesticht door een Tsonga-£vangelist, Yozefa. Deze was, toen hijinTransvaaJ verbleef, door de Zwitserse zending tot het christe lijk geloof bekeerd'. Na zijn bekering werd hijnaar zijn land van her komst teruggestuurd om er het evangelie te verkondigen. Twintig jaar later, in 1903, hield de presby teriaanse kerk van Mozambique haar eerste synode. In de loop van deze negentig jaar is door tweehonderd Zwitserse zen dingsarbeiders en talloze Tsonga-pre- dikanten, evangelisten, onderwijzers en hulpkrachten een enorm pro gramma verwezenlijkt. De kerk heeft scholen, landbouwcentra, poli klinieken en twee belangrijke zie kenhuizen (in Lourenco Marques en Chicumbane) geopend. In Macuvula- ne zette zij een landbouwcoöperatie van tachtig gezinnen op. Zelfstandig De kerk kreeg haar eigen bestuurs vorm met haar synode, synodale raad en plaatselijke kerkeraden. Vervolgens nam zij de leiding op zich van de gemeenten, van de op leiding van haar predikanten, de medische diensteii met inbegrip van de opleiding, van .verplegers en ver pleegsters en -deleiding' van haar scholen. A Overigens--is aande. presbyteriaanse kerkvan., Mozambique tot nu toe nog steeds. rechtspersoonlijkheid ge weigerd. Dat is' dé reden, dat alle kerkeklijke bezittingen formeel nog steeds op naam staan van het 'Dé partement,. 'missionaire romand', het gemeenschappelijke orgaan voor de zending, van de hervormde kerken in Franssprekend Zwitserland. Thans telt de kerk in Mozambique 24 predikanten, 39 jeugdleiders, 80 onderwijzers' en 80 verplegers en verpleegsters, bijgestaan door 42 buitenlandse zendingsarbeiders. Wie deze cijfers ziet, beseft wat een slag het voor deze kerk was, toen in juni 1972 69 leidinggevende presbyteria nen gearresteerd werden. Van deze 69 zijn er vier in de ge vangenis omgekomen, onder wie ds. Manganhela, de voorzitter van de synodale raad. De officiële lezing luidt in al deze gevallen zelfmoord. Zevenendertig anderen werden na zes maanden, aan de vooravond van kerstfeest 1972, vrijgelaten, omdat hen niets ten laste kon worden ge legd. De overigen zitten nog steeds gevangen. Het is niet bekend, of er enige beschuldiging tegen hen is in gebracht, of ze zijn berecht en of ze veroordeeld zijn. Inmiddels is op 2 juni 1973 een nieuwe voorzitter van de synodale raad in functie getreden, en wel ds. Isaias Funzamo. De loonsubsidie-regeling heeft tot doel alle werklozen in het hele land die "moeilijk te herplaatsen zijn, weer een plaats te geven in het arbeidspro ces. 'De maatregel, onderdeel van het programma ter bestrijding van de uit zonderlijke werkloosheid, houdt in dat dertig procent van de loonkosten als subsidie wordt verleend aan werkge vers, die bereid zijn een niet of moei lijk plaatsbare werkloze in dienst te nemen', 'aldus het; ministerie van soci ale zaken. Dc 'loo'nkostenstibsidiqï:egeling' is be doeld voorwerknemers in functies tot 35.000 gjSMëfl ,'per 'jaar werkgevers- koste tiDe dertig procent subsidie wordt'bij plaatsing van werklozen van 45 jaar en ou'dër (mét een maximum van tienduizend gulden) verleend ge durende oen vol jaar. Voor werklozen jonger dan 45 -jaar (met een maxi mum yan vijfduizend gulden) geduren- de een half jaar. De laatste groep moet langer dan zes, maanden werk loos'zijn om voor de subsidie in aan merking, te komen. De'regeling geldt voorlopig voor een proefperiode van twee jaar. De zoge naamde "35-procents-regeling, die een veel beperkter werking had en waar van slechts eh betrekkelijk gering gebruik werd gemaakt door de leef tijdsbeperking (vijftig jaar en ouder) wordt met het in werking treden van de nieuwe regeling ingetrokken. ROERMOND Bijna alle Limburgse dekens zullen donderdag weigeren, om met 'ja' of 'nee' te antwoorden op de brief van bisschop Gijsen, Deze had hen voor de keus gesteld, te kiezen voor of tegen de brief van acht studenten van de Heerlense hoge school voor theologie en pastoraat. Donderdag is er een vergadering van de bisschop met de dekens. Tweeën twintig van de 24 dekens weigeren te antwoorden. Alleen deken Th. Joosten schaart zich achter het standpunt van bisschop Gijsen, terwijl een ander on bereikbaar is wegens vakantie. Het is de bedoeling, dat na de vergadering van donderdagmiddag een gezamenlijk communiqué van de bisschop en de dekens wordt gepubliceerd. Dr. L. de Jong 'De Bezet^j beeld van Nederland in de Twzj Wereldoorlog, uitg. Em. Querido L 816 pagina's met honderden illu. ties, gebonden 49,- (na 1 jaf 1974 55,-). De tweede druk va^«. teksten van de televisle-uitzendij over de jaren 1940-1945, die ondek/ ding van dr. De Jong werden genf1 en die lussen I960 en 1965 met z4- enthousiasme door de kijkers we^ ontvangen. Mr. W. B. van der Mijn: WeU lee regelingen voor beroepen in d! zondheidszorg. Serie Medisch reef Kluwel - 311 blz. - 42,50. J. A. Knepper/J. Kamphuis:»1 spreks - vergadertechniek. De V* baak -174 blz - 15.- GENEVE Meer dan dertig P1 van het centraal comité van de wé*s raad van kerken, onder wie een! tal Nederlanders, hebben een jv gram aan de secretaris generaal^- de communistische partij in de [ai jet-Unie, Leonid Breznjef, gezor' Zij vragen de Sowjet-leider de b_ king van de bewegingsvrijheid^ Alexander Solsjenitsin op te h^ei Onder de ondertekenaars zijn de tc se hoogleraar dr. H. Berkhof, d cretaris-generaal van de hervo^ kerk, dr. A. H. van den Heuve' Duitse bisschop Hans Lilje enjp Britse ambtgenoot Tomkins van H tol. In het telegram wordt gezegd dlr perking van de mensenrechten i dig is met ontspanning, samenwe! en vrede. Gevraagd wordt aan 1 njef Solsjenitsin in staat te stelle zijn gezin in Moskou te wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2