Nixon wil zijn banden niet geven Inmenging in Portugese kwesties is gevaarlijk J jin Egypte en Libië in theorie één staat i steden uizen i.p.v. antoren In deze krant Het Kwartet Tranen Mexico Bevel van rechter genegeerd Illegaal bomen gekapt Minister drinkt geen Angola koffie Ook Sacharow bij proces tegen Jakir betrokken Stijve mode uit Parijs pag. 13 y>, Koopstaking tegen inflatie Het is weer nieuwjaar Nieuwe Lekke Courant HR1STELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 128 vooraanstaande prot christelijke dagbladen Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Treurend zit een Mexicaanse vrouw tussen wat een aard beving de zwaarste uit de Mexicaanse geschiedenis heeft aangericht. Volgens officiële tellingen zijn er reeds 102 mensen omgekomen, het Rode Kruis meent echter dat er wel 1000 doden gevallen zijn. De aardbeving heeft een gebied van km getroffen, het zwaarst getroffen werd Orizaba, dat zich in het epicentrum bevond. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) President Nixon zal geen gehoor geven aan liet bevel van een federale rechter om een aantal bandopnames, die verband houden met de Watergate-affaire, aan hem te overhandigen. Dit hebben woordvoerders van Nixon giste ren bekendgemaakt. ~My- .va Rechter John Sirica had gisteren be paald dat de banden aan hemzelf over handigd moeten worden, opdat hij ze persoonlijk kan beluisteren en zich vervolgens een oordeel kan vormen. Nixons woordvoerders deelden geheel volgens verwachting mee, dat de advo- katen van het Witte Huis nu de moge lijkheid bestuderen om in hoger be roep tegen het vonnis te gaan. Het js de eerste keer in de Ameri- 1 HAAG Om de grote ste- die aan de verkrotting lij- weer meer bewoonbaar en baar te maken, zal de nieuw- w in de steden worden bevor- d. Dat is mogelijk door eco- jiische- en andere activiteiten de stedelijke ruimte in be- j nemen, naar buiten te ver- itsen. fister Gruijters van volkshuisves- li en ruimtelijke ordening heeft ^eravond in de Tweede Kamer dit Iwe beleid uiteengezet. Wanneer peer woonruimte komt in de ste- aldus de minister, zal de trek buiten (de overloop, zoals van Haag naar Zoetermeer) kunnen aptpinderen. Dit gaat dan weer de ^otting tegen. Den Haag zou dit beleid bete- m, dat er in de binnenstad (Be- ïnhout) huizen worden gebouwd ilaats van kantoorgebouwen. Het leg hierover is nog gaande. In de le Nota 'ruimtelijke ordening' die e maak is, zal de nieuwe beleids- worden opgenomen. de spreiding van de overheids- iten uit Den Haag deelde minis- hoipruijters mee, dat de eerste fase basis van de bekende gegevens ,.jt doorgezet. Vóór 1 januari aan- hde zal iedereen weten, waaraan net de verschuiving van de 6.500 miienaren-plaatsen aan toe is. ure- rdaverder pag. 5 gezegd I Huis van Oranje is de enige barchie in Europa, die zich jjewust en positief uit de Mid- èeuwen heeft losgemaakt. Amerikaanse tv-producer Opklaringen h de morgenuren nog regen, laar van het westen uit opkla- Ingen. Matig tot vrij krachtige find uit westelijke richtingen, laximumtemperaturen rond 20 Faden Celsius. brgen en overmorgen: zonnige rloden en slechts hier en daar ïn bui. Morgen zon op: 05.50 onder: 19.30 maan op: 10.11 onder: 20.10 ïdvinders 'werpen' tfi op natuurbehoud DEN BOSCH Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft illegaal bomen gekapt voor ver betering van een provinciale weg bij Rosmalen. Bovendien heeft de provincie de politie die op het spoor was gebracht door de Brabantse Milieufedera tie verkeerd voorgelicht over haar optreden. Aktiegroepen in Noord-Brabant hebben zich over deze zaken boos gemaakt Het statenlid mr. H. J. J. M. Smeets (D'66) heeft in vragen het provinciaal be stuur ter verantwoording geroe pen. 'Hoe denken Gedeputeerde Staten voort te gaan met 't ver sterken van de mening dat ook een provinciale overheid zich aan de wetten en voorschriften houdt, niet boven de wet staat en geen enkel voorschrift onge straft aan de laars lapt', zo wil de hij onder meer weten. In de vrage ntrekt mr. Smeets in twijel of GS door hun han delwijze 'het vertrouwen in de integriteit van de bestuurders versterkt.' De actie werd ondernomen om de weg tussen Rosmalen en Ber- licum te verbreden en recht te trekken. Een voorstel daartoe was door dc staten goedgekeurd. Voor de operatie zouden veertig oude bomen verdwijnen. Het provinciaal bestuur heeft de bomen inmiddels gekapt, zonder daarvoor een vergunning van Staatsbosbeheer te hebben. Toen de Brabantse milieufederatie de politie inschakelde, ontkende 'n woordvoerder van de provincie categorisch dat de bomen gekapt waren. Het provinciaal bestuur van N. Brabant is al meer keren op il legale handelingen betrapt. Zo werd onlangs begonnen met ont gronding voor aanleg van een provinciale weg, terwijl er geen ontgrondingsvergunning bestond. De heer Smeets zegt in de drie jaar dat hij in de Staten zit al ettelijke keren 'zulke grapjes' te hebben meegemaakt. 'De pro vincie meent zich bepaalde vrij heden te kunnen permitteren, waarvoor burgers en gemeente flink gestraft kunnen worden. Het ergerlijke is bovendien dat als je er naar vraagt, 't bestuur gewoon weigert antwoord te ge ven, of je voor de gek houdt.' hebbes Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken (PvdA) drinkt thuis geen Angola-koffie van Albert Heijn. Zijn eerste indruk is, dat Albert Heijn, die er eerst vanaf heeft gezien nog verder Angola-koffie te importeren, nu een niet zo verstan dig besluit heeft genomen weer wel Angola-koffie in de verkoop te bren gen. De Nederlandse bewindsman zei dit gisteravond tegenover journalisten tij dens een cocktail met 45 Nederlandse ambassadeurs in Wassenaar. 'Ik zelf zal geen Angola-koffie drinken', zo herhaalde hij, 'maar ik vind, dat ie mand, die dat met alle geweld toch deze koffie wil drinken, niet met ge weld weerhouden mag worden om de ze te kopen. De minister vindt boycot- akties van bepaalde artikelen uit be paalde landen in zoverre goed, wan neer hierdoor een grote laag van dc gemeenschap geconfronteerd wordt met de problematiek in die landen. Liever ziet hij echter acties op inter nationaal niveau, zoals via de Veilig heidsraad. Het is dan echter wel zaak, dat de belangrijkste handelspartners van het betrokken land meedoen. 'We zien nu in de internationale boycot met Rhodesië een groot gat, omdat Zuid-Afrika niet meedoet', aldus Van der Stoel. Schakel terug uit Mozambique: Van onze Haagse redactie SCHIPHOL 'De westelijke we reld is op een gevaarlijk spoor, als ze zich te veel mengt in de strijd in Angola en Mozambique. Aan die strijd zitten allerlei as pecten die tot nadenken stem men. De hulp die door Nederland aan de bevrijdingsbeweging in dat gebied wordt gegeven, moet daarom zeer kritisch worden be keken'. Dit zei het AR-Kamerlid Schakel na zijn terugkeer gisteren van een reis door de 'Portugese provincies' in zuidelijk Afrika. De heer Schakel be nadrukte geen onbezoldigd advocaat van Portugal te willen zijn. 'Een Eu ropese staat als Portugal kan niet tot in lengte van dagen het bewind in A- frika blijven uitoefenen. Ik ben geen bewonderaar van de Portugese poli tiek, maar aan de andere kant moet men met de feitelijke situatie reke ning houden? Die feitelijke situatie bestaat er vol gens het Kamerlid uit, dat er in Por tugese koloniën een burgeroorlog woedt. 'Het is niet zo dat de blanke Portugezen tegenover de zwarte Ango- lezen staan; aan beide kanten strijden Angolezen en bewoners van Mozambi que; het Portugese leger bestaat voor de helft uit inwoners van Mozambi que' zei de heer Schakel. Volgens hem is dit laatste ook het bewijs, dat er in de Portugese koloniën geen apartheid bestaat. 'Iedereen heeft daar dezelfde plichten, maar ook dezelfde rechten. De inwo ners van Mozambique vallen daardoor ook onder de dienstplicht, maar dat is dezelfde situatie als in Nederland.' De heer Schakel benadrukte dat de be vrijdingsbeweging Frelimo veel steun De heer M. W. Schakel werd gisteren bij terugkomst op Schiphol afgehaald door zijn vrouw. krijgt van de volksrepubliek China. Er wordt daar een internationale oor log uitgevochten over de rug van de inwoners van Mozambique. Het inter nationale communisme maakt gebruik van de drang die bij groepen inwo- CAIRO (Reuter, UPI, AP) Ra dio-Cairo heeft gisteren omgeroe pen dat er een nieuwe Arabi sche eenheidsstaat is ontstaan, de vereniging van Egypte met Libië. Maar of die nieuwe staat, waarvan de naam niet genoemd werd, nu werke lijk betekent dat de twee landen al samengesmolten zijn, is wel zeer de vraag. Want in de bekendmaking werd gezegd dat 4e Egyptische presi dent Anwar Sadat en de Libische pre sident Moeammar Khaddaffi gezamen lijk 'de verantwoordelijkheid van de nieuwe staat op zich zullen nemen' en dat er een gemeenschappelijk parle- President Khaddaffi ment zal worden gevormd met 50 Egyptenaren en 50 Libiërs. DCit par lement zal een nieuwe grondwet op stellen voor de nieuwe staat en een volksstemming organiseren over de leiding van die staat. Dat betekent dat het aangekondigde referendum van 1 september over de unie is uit gesteld. Wel zal op 1 september over en weer een minister worden uitge wisseld om aan de voltooiing van de fusie te werken. Verder zal er een vrijhandelszone tussen beide landen worden gevormd. De nieuwe staat zal als munteenheid de dinar hebben. Uit alles blijkt dat Sadat zijn zin heeft doorgedrukt en dat Khadaffi heeft moeten toegeven. De Libische leider heeft er in het verleden altijd op gestaan dat de samensmelting on middellijk en volledig moest zijn en volgens de in Libië heersende regels. Hij heeft tot drie maal toe ontslag in gediend en gedreigd zijn functie op te geven, als de fusie op 1 september - de vierde verjaardag van Khadaffi's staatsgreep in Libië - niet volgens zijn conceptie doorging. In een gezamenlijke bekendmaking werd gezegd dat 'de geboorte van een nieuwe staat noodzakelijk is om te le ven en in leven te blijven, in een tijdperk dat kleine eenheden tenonder gaan in de confrontatie met de grote landen-blokken. De unie is een stap naar de bevrijding van Arabisch ge bied, het herwinnen van Palestina en dc economische ontwikkeling en op bouw van een moderne, Arabische staat. Het is ook een uiterst belangrij ke stap op de weg naar economische integratie tussen de delen van de Ara bische natie'. ners leeft om het land in eigen be heer te nemen.' De lieer Schakel meent, dat de bevrij dingsbewegingen de strijd in de Por tugese koloniën nooit kunnen winnen. 'De oplossing kan alleen maar gezocht worden via de dialoog.' Op een tegen werping van leden van het Angola-Co- mitó dat Portugal nooit is ingegaan op pogingen de problemen door over leg op te lossen, zei hij: 'Ik kan me niet voorstellen dat een Europese staat kan weigeren te praten, als de andere kant wel wil praten.' Volgens de heer Schakel bestaan er in Voor vervolg zie pagina 5, kolom 3 MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De naam van de natuurkundige Andre j Sacharow is gisteren ■herhaaldelijk' gevallen tijdens de derde dag van het proces te gen de Russische dissidenten, Pjotr Jakir en Viktor Krasin. Volgens het Russische persbureau Tass 'werd ontdekt dat Jakir vele ma len Sacharow ontmoet heeft bij af scheidsetentjes, die gegeven werden door buitenlandse journalisten nadat zij door de Sowjet-Unie waren uitge wezen omdat zij hun status van jour nalist hadden misbruikt'. Sacharow zelf heeft gezegd dat hij Jakir slechts' éénmaal heeft ontmoet. De mededeling van Tass is volgens waarnemers bedoeld om Sacharow, die als geleerde van internationaal for maat bekend staat, op één lijn te stel len met Jakir en Krasin, die al be kend hebben dat zij met reactionai ren, ja zelfs met neo-fascisten hebben samengewerkt. Zie ook pagina 9 kaanse geschiedenis, dat een president door een rechter gedwongen wordt bewijsmateriaal te overhandigen. De rechter heeft Nixon vijf dagen gege ven om zijn bevel op te volgen, zodat de president in hoger beroep kan gaan. Sirica wil de banden afluiste ren, voordat hij beslist of ze moeten worden overgedragen aan de grand jury, die zich met de Watergatezaak bezig houdt 'Er is alle reden te veronderstellen dat 'n vertrouwelijk onderzoek het hof belangrijk zal helpen in zijn bslis- sing', schreef Sirica in de toelichting op zijn bevel. 'Het feit dat uitgebrei de verslagen van de afgeluisterde ge sprekken onder ede zijn verstrekt door de deelnemers, zal het hof hel pen bij het nemen van een intelligen te en geïnformeerde analyse van het materiaal'. Met deze uitspraak heeft Sirica voor een compromis gekozen tussen beide partijen: Nixon enerzijds, die beweert dat overhandigen van de geluidsban den de vertrouwelijkheid van presi dentiële gesprekken voortaan onmoge lijk zal maken, en'Watergate-aankla- ger Archibald Cox anderzijds, die meent dat de banden belangrijk be wijsmateriaal zijn en dat presidentiële vertrouwelijkheid niet opgaat bij wets overtredingen. Nixons weigering de banden aan Siri ca te geven, zal zeker het wantrou wen toenemen van de Amerikanen, die geloven dat de banden belastend zijn voor de president. Immers een onpartijdig rechter kan het beste con troleren of de banden inderdaad niet relevant zijn voor het strafonderzoek, zoals door het Witte Huis is beweerd. 'Als blijkt dat de banden irrelevant zijn voor het strafonderzoek of dat zij om veiligheidsredenen niet in de zaak geïntroduceerd kunnen worden, dan is een dwangbevel nutteloos', aldus rechter Sirica. 'Maar als dit niet zo is, als zij belangrijk zijn voor het onder zoek, als ze zonder bezwaar kunnen worden beluisterd door de grand jury. eventueel slchts gedeeltelijk, zou het dan niet een smet werpen op de rech terlijke macht, als, in een zaak van een zo groot belang als deze. het hof niet tenminste vroeg voor een onder zoek van het materiaal?' Uit de bandopname zou kunnen blij ken of de president inderdaad wist van de Watergate-inbraak en/of van de pogingen om de zaak in de doofpot te stoppen. Verscheidene medewerkers van Nixon hebben tegenstrijdige ver klaringen afgelegd. Ervin boos Senator Sam Ervin deed gisteren een felle aanval op Nixon. 'Zolang ik een geest heb om te denken, een tong om te spreken en een hart om mijn land lief te hebben, zal ik ontkennen dat de grondwet enige scheidsrechterlijke macht aan een president geeft of een president de macht geeft het Amerika van George Washington te veranderen in het Rome van keizer Augustus', zo sprak de leider van het senaatsonder- zoek in de Watergate-zaak. Binnenland Breuk bouwbonden 5 Toeristenmenu: nood rantsoen 5 Buitenland Nieuwe regering in Chili 9 Ras-klassificatie 9 Kerk Hulp voor Pakistan 2 Vervolging ontkend 2 Sport Hockey'ers in halve finale 15 Oranje wint van IJsland 15 Nleuwo boeken Men schrijft ons 2 FamUleberichten 18 DEN HAAG Koopstakingen helpen de inflatie te bestrijden. Ze behoren er te zijn. Dat is de mening van ir. S. Knottnerus, voorzitter van het land bouwschap. Hij heeft deze opvatting gisteren geuit in de bestuursvergade ring van het schap. Prijsstijgingen, zo voegde hij eraan toe, betekenen voor de producent ook kostenstijgingen. OOSTFLAKKEE De 73-jarige Hen drik Minkus uit Den Haag is gisteren op de provinciale weg in Oostfakkee om het leven gekomen, toen hij met zijn auto werd aangereden door een vrachtauto. De man overleed ter plaatse. 'Als die tv niet klaar is, voor dat het kinderprogramma be gint, konden uw autobanden wel eens leeggelopen zijn.' Voor vele organisaties is het dezer dagen nieuwjaar. Politieke verenigingen gaan weer vergaderen, jeugdgroepen starten met nieuwe acties, predikanten hervatten hun catechisaties kortom, rond 1 september begint het hele kerkelijke, sociale en politieke leven weer goed op gang te komen. Op dezelfde dag breekt voor de kranten het nieuwe leesseizoen aan. De komkommertijd is ten einde. Dagbladlezers de altijd wakkeren niet te na gesproken ontwaken uit hun zomerslaap en beginnen de krant weer nauwkeurig te raadplegen. De tijd is nu rijp om ook uw vrienden en kennissen te adviseren, zich te laven aan de rijke, onvervuilde bron van dagelijkse informatie die Trouw/Kwartet heet. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b:) .PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. •v

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1