REVANCHE VOOR ORANJE •li Hockeyteam van favoriet maakt rol toch waar madurodam derlands elftal maakt met 8-1 zege veel goed van matig eerste duel tegen IJsland 3n kckeycijfers Stand groep 3 Zelfvertrouwen groeit: 2-1 winst op Engeland na 0-1 achterstand Bereidheid om te werken geprezen wereldbeker 1973 Amsterdam RUUD VERDONCK DOOR OUD PERZIE - NIEUW IRAN ^w/kwartet donderdag 30 augustus 1973 SPORlT T13/K15 eroep 1 Difl ;nkoi Stii ispoi at jangj lertisi eraoponze speciale verslaggever Door de grote (S-l) overwinning in de tweede wed- tegen IJsland heeft het Nederlands elftal gisteravond de eer- mts in de kwalificatiegroep 3 van het toernooi om het wereld- ïoénschap van rivaal België overgenomen. Tegelijkertijd echter de formatie zijn eerste tegendoelpunt in de voorrondes incas- vaj. De IJslander Geirsson zorgde kort voor rust voor 4-1. et openstelling tot het eerste duel H^beide landen voerden de Neder- in de tweede helft de score ridrukkelijk op. De 81 zege gediitot stand via doelpunten van de ":ende Johan Cruijff (2), Willy (2), René van de Kerkhof, Neeskens, Wim van Hanegem ;k Schneider, die een strafschop Belangrijker is echter dat de n unjandse formatie voor een groot tvanche heeft genomen voor het 1 week in Amsterdam gespeelde •egen IJsland, ndscoaches Cor van der Hart en jsek Fadrhonc hadden hun for- in vergelijking met het duel vorige week in Amsterdam fors rlerd. JDeels noodgedwongen, om- Ajacieden Piet Keizer en Ger- ihren met hun club geblesseerd wamen van het toernooi in Deels ook omdat zij ontevre- Craren over het concept van de j wedstrijd. Vandaar dat Dick lider-de plaats van Johan Nees- lals laatste verdediger overnam u Amsterdammer was terug ver- naar zijn vertrouwde stek op liddenveld. Fadrhonc hierover: tens moet gaan strijden, bouwen ireken. Hij is een typische po- lyer en hoort op de plaats waar daan komt. Schneider is een iwbare libero. Als hij tenminste nonchalant speelt en durft te iseren'. Willy Brokamp acteerde plaats van Piet Keizer als lin ts, terwijl René van de Kerkhof jjn mislukte gevecht tegen Oos- k op rechts een nieuwe kans I 'Geen beslissende kans', aldus jonc, 'we willen hem stimuleren, de bezetting van die positie is leeds een manco in het elftal. De jeid van René is alleen, dat hij pg teveel van zijn snelheid moet !n en problemen ondervindt op Bine ruimte'. ZICHTIGHEID laatste gold trouwens voor het elftal. Het teleurstellende optre- !an de vorige week was hier een 0e belangrijkste oorzaken van. te, het Nederlands elftal euwde erom. IJsland is door zijn sieve instelling vaak lastig te be en. Cruijff: 'Bij een bepaalde ac- 5b je soms drie spelers tegenover verwacht normaal, dat er dan e gaat aanvallen. Maar dan blij- ze toch allemaal staan, Probeer naar eens op te lossen'. Neder- koos voor die oplossing in eerste htie voor voorzichtigheid. De 'ompeling van de zwakke noorde amateurs moest via een sluippass i vinden. Massale aanvallen waar- Nederlanders zich eerder had- [erslikt, moesten worden voorko- Fadrhonc: 'Daarom hebben we ;oor minder specifieke aanvallers iddenvelders gekozen. De ruimte 1 de linies moest kleiner wor- jOok tussen de verdediging en middenveld. Temeer omdat de jders vorige week een paar keer l voor onze doelman waren geko- [land manifesteerde zich veel ir nadrukkelijk als de hongerige !die het arme lammetje wel even Ippeuzelen. De brigade acteerde Br gretig en daarom juist slim- Als er geen ruimte was, werd Èeforceerd. Simpelweg, door de jders te laten komen. Schneider, |ier, Hulshoff en Krol waren ge- Ichuwd. Voor de razendsnelle lin- jits Geirsson met name, die sa- met Hallgrimson het IJslandse lsduo vormde. Vooral in de be- >e mochten de noorderlingen Éoede bedoelingen even tonen. Jlahd wachtte af, wilde niet per middellijk gaan jagen en hield [Zeeland liitsUuid ■aten Muhajnmed Ali heeft een bod 9 miljoen gulden ontvangen gevecht tegen de huidige we ipioen George Foreman. Ali. die rechtskundig adviseur Bob Arum len weten de zaak serieus te zul- irwegen, bokst eerst nog tegen irten <op 10 september; Norten be- Ali begin dit jaar een gebroken Rudi Lubbers. Foreman verde- n januari op Joe Frazier vero- (itel voor de eerste keer op 1 sep- in Tokio tegen Joe 'King' Roman, en De KNSB heeft een tweetal snten aangenomen, die het houden dstrijden voor 12-14-jarigen en de iden over super lange afstanden, ie het afgelopen seizoen succesvol feëxperimenteerd. ^aan regels bin- •e afdracht voor het deelnemen idstrijden werd voor senioren ver ban 27.50 tot 30 gulden en voor de cn van 2.50 naar 5 gulden. >AL De Nederlandse herenploeg vrijdag 31 augustus tijdens een jgsweekeinde in de Roerhal in Vio len zaalhandbalwedstrijd tegen Tu it Essen IWest-Duitslandi met dc lie spelers: Peter Geerts (Swift), Irbart (Sittardia), Wim Pik 'Esca). AHC'31), Bob Sondaar Theo van Oort (Attila). Peter iwift), Paul Schuurkes (Swift). Jo tan, Jo Helwegen, Wim Hofman, Ihjyres. Ton ReijndeTs, Gaby Rlet- 6rt John Thissen (allen Sittardia). Betty Stöve heeft met de Fran- /eClrrancois Dun- het damesdubbelspel £t toernooi in Newport gewonnen. irbai de vernietigende gretigheid buiten. Willem van Hanegem vooral belastte zich op het middenveld mét het tem poriserende werk. Hij deed dat voor treffelijk en intelligent cn revancheer de zich knap voor zijn zwakke eerste wedstrijd. Van Hanegem leefde zich uit in zijn specialiteit, stoorde met passes en bracht onder meer via een lange bal in de diepte Johan Cruijff vrij voor doelman Olafsson. De Span- jeganger tekende daarmee op briljante wijze voor het vierde doelpunt. Toen al was er een half uuur gespeeld. Ne derland had echter, zoals vorige week, keepersfouten nodig om de score open Nederland België Noorwegen IJsland 22—1 10—0 8—12 2—29 te breken. Olafsson blunderde bij een eerste doelpunt van Brokamp en ging ook niet vrijuit, toen Johan Cruijff vanaf de rand van het strafschopge bied en via de binnenkant van de paal voor nummer drie zorgde. Johan Neeskens strafte nog geen drie minu ten later'één van de vele misgrepen in de IJslandse defensie genadeloos af. TEGENDOELPUNT Nederland breidde het doelpuntenfes- tijn na rust nog verder uit, maar voor die tijd moest de formatie toch weel een duidelijke misser schrijven. Voor het eerst in het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap moest het elftal een tegendoelpunt noteren. IJslands beste speler, Geirsson, profi teerde van een collectieve blunder van de Nederlandse defensie. (Suur- bier was er niet om zijn directe man af te stoppen, Krol bleef staan cn Schneider corrigeerde niet). Hij Willy Brokamp heeft de IJslandse doelman Olafsson voor het eerst het nakijken opgevoerd. gegeven. De Nederlandse produktie werd later tot acht maakte alleen voor doelman Piet Schrijvers geen fout: 41. De Neder landse defensie bjeef daarna niet brandschoon. De spaarzame tegensto ten waren net als in het Ajax-stadion niet Zonder gevaar. Vooral als de krachtmeting door de counters van de IJslanders op pure snelheid aankwam, werd de verdediging bij vlagen flink gewaarschuwd. Een rehabilitatie werd de officieel genoteerde 'uitwedstrijd van het Nederlandse elftal dan ook niet helemaal. Daarvoor speelde het ook in dit duel te wisselvallig. De fraaiste acties werden gevolgd door 6—2 12—1 9—5 13—8 6—14 3—19 Belgic- 5 1 1 3 3 5—12 5 0 3 2 3 2—9 EngelandBelgië 4—0 Van onze speciale verslaggever AMSTELVEEN Het Neder lands hockeyteam heeft gister middag als nooit tevoren karak ter getoond. Karakter dat nodig was, toen Engeland in het sleutel duel dat Nederland in ieder ge val één punt moest opleveren om de halve finales te bereiken, twaalf minuten voor het einde een 1-0 voorsprong nam. Het Ne derland van het begin van het toernooi zou door die klap van z'n stuk gebracht zijn, het Neder lands elftal zoals dat echter sinds zondag opereert kon die klap wel opvangen. Sterker nog, Neder land stoorde zich niet aan de ach terstand, bleef drukken en het loon kwam uiteindelijk met twee doelpunten. Waarmee 't toernooi om de wereldbeker voor Neder land voor zestig procent geslaagd is. Het laatste kwartier van Nederland- Engeland, heeft diepe indruk ge maakt. Toen toonde de ploeg zijn wa re gezicht: goed hockey, een volledige inzet en een onverwoestbaar zelfver trouwen. De favorieten maakten zich v/aar. Ties Kruize: 'Favorieten? Dat hebben een paar kranten van ons ge maakt. We zijn gewoon goede kans hebbers in dit toernooi. In ieder ge val voor een plaats bij de laatste vier. Dat hebben we nu waar gemaakt. En dat na die twee wedstrijden waarin alles zo tegenzat. We groeien naar on ze topvorm. De vorm die we tijdens de trainingsperiode ook hebben ge had. En dan ben ik redelijk optimis tisch voor de halve finale tegen West Duitsland.' ZWAK PUNT Tegen Engeland toonde Nederland nog maar één zwak punt. Bij vrije slagen en die vallen er nogal wat in een hockeywedstrijd werd er dik wijls te gehaast en dus onnauwkeu rig gewerkt. Daardoor ontstonden er nogal eens hachelijke momenten die tegen een koelbloediger ploeg als En geland, desastreus kunnen zijn. Coach Schnitger: 'Ik geloof dat die fouten kwamen omdat de spanning wel erg groot was voor dit duel. Er stond zo veel op het spel, dat je dit soort fout jes wel mag vergeven als je ziet hoe ze voor de rest hebben gespeeld.' Nederland speelde vanaf de eerste mi nuut zuiver op winst. De viermans- voorhoede was gehandhaafd, met als enige truc dat Frans Spits in de be ginfase slechts op links opereerde. Van Grimbergen: 'Dat was een tac tisch foefje. We kennen Engeland veel te goed. En zij kennen onze op stelling van haver tot gort. Dan kun je ze in verwarring brengen, als je een kleine verandering aanbrengt. Zo moest ook Paul Litjens de eerste strafcorner afronden in plaats van volkomen onnodige, slordige passes, sloten de linies matig aan en mislukte er teveel individuelp acties. WINST Wat in vergelijking met de thuiswed strijd' wel pure winst opleverde, was het aantal doelpunten en de sfeer in Deventer. Wat de score betreft: na rust voerden Van de Kerkhof, Schnei der (strafschop), Van Hanegem en Brokamp de stand op tot 8-1. Vorige week nog werden vooral na rust alle acties van de Nederlanders door het kritische Amsterdamse publiek bijna vijandig belaagd. De massa in het uit verkochte stadion van Go Ahead stond als één man achter dit elftal. En dat is een stukje goodwill, dat in voorgaande duels per sé niet werd verzameld. Deventer is dan ook een nieuwe interland waard. Met het gis teravond veroverde sterkere doelge- middelde dan België kan het Neder lands elftal op een goede basis gaan starten met de voorbereiding voor de resterende twee en beslissende duels. Over twee weken al volgt in Oslo de uitwedstrijd tegen Noorwegen. Op 18 november moet de definitieve kwalifi catie volgen tegen België. Van der Hart en Fadrhonc hebben nog even tijd om hun elftal tot een glad geheel te schaven. Hoe sterk dat nodig is, is in beide duels tegen IJs land gebleken. IJSLAND-NEDERLAND 1—8 (1—4) 16. Brokamp 0I, 20. Cruijff 02, 23. Neeskens 0—3, 29. Cruijff 0—4 45. Geirsson 1—4, 46. René van de Kerkhof 15, 48. Schneider (strafschop) 16, 71. Van Hanegem 16, 73. Brokamp 18. Scheidsrechter: Hirvlnieni! (Finl.). Toeschouwers: 24.000. IJSLAND: Olafsson; O. Slgurvlnsson, A. Gun- narsson, KJarCansson. E. Gur.'narsson; M. Geirsson, Edvaldsson, Lelfsson: Juliusson (Oskarsson). Hallgrimsonn (A. Gunnarsson). E. Geirsson. NEDERLAND: Schrijvers: Suurbler, Schnei der, Hulshoff, Krol; Haan, Neeskens, Van Hanegem; René van de Kerkhof, Cruijff, Bro kamp. GERRIT DEN AMBTMAN DEVENTER Het meest saillante verschil dat bondscoachCor van der Hart in de 'dubbel' tegen Jsland had opgemerkt, school in de insteling van zijn spelers. Van der Hart: 'Er was nu een geweldige bereidheid om te wer ken. De jongens gingen er veel har der tegenaan dan vorige week. En ik moet zeggen, dat we daarop in de af gelopen dagen ook wel aangedrongen hebben'. De return tegen IJsland week overi gens op meer punten van de eerste confrontatie af. Er was meer rust in de ploeg, deformatie organiseerde zich bovendien wat sterker op het midden veld. Dat was de les van de eerste te leurstelling geweest. Want zo erkende Cor van der Hart ruiterlijk: 'We heb ben de vorige week echt een fout in ons spelconcept gemaakt. Wij hebben te aanvallend gespeeld, iedereen wilde te gehaast in de richting van het IJs landse doel, maar nu groepeerden we ons sterk op het middenveld en na wat ik vandaag heb gezien, kijk ik weer veel optimistischer tegen de ko mende wedstrijden aan'. Al zou Van de Hart in nauwe coöpe ratie met Fadrhonc zich dan toch pro beren in te dekken tegen het ebrek aan inspiratie, dat nu toch bij sommi ge spelers opnieuw was te vinden. Van der Hart: 'Ik moet toegeven dat ik bijvoorbeeld een Ruud Krol wel eens sterker hebzien spelen. Daar staat tegenover dat ik erg enthousiast ben over het spel van René van de Kerkhof. Zowel aanvallend als verde digend heeft hij uitstekend werk ge daan'. In zijn lof betrok Cor van der Hart toch niet het centrale verdedi gers-duo. Hij: 'Ik heb ze nu goed zien spelen. Maar ik wil ze nu toch ook wel eens onder grote druk zien. Pas dan valt er iets zinnigs over te zeg gen'. En eigenlijk omrandde hij het optre den van Willy Brokamp met dezelfde kanttekening. Brokamp had vrijheid op de linkerflank, war hij zo graag wilde schitteren. Brokamp zelf: 'Ik ge loof inderdaad dat ik meer wedstrij den moet spelen, om me echt te laten gelden op die positie. Het was de be doeling dat ik veel zou switchen en daartoe keeg ik ok alle kans van de Jslandse tegenstander. Ik ben niet on tevreden, maar nogmaals, ik heb meer kansen nodig aan die linker kant. Ik zou het jammer vinden, als dat 'expe riment' nu afgesloten zou worden'. Ook de spelers bleken na afloop aan zienlijk beter geluimd dan een week eerder. Johan Cruijff. de aanvoerder die uitgroeide tot de beste speler van het veld: 'Er werd zuiverder geplaatst, beter bewogen en we hebben de ruim te geforceerd die we nodig hadden. Dat laatste lukte vorige week een stuk minder'. IJsland heeft zich in de beide seances op Nederlandse bodem in ieder geval sterker gemanifesteerd dan algemeen verwacht werd. Ondanks de smadelij ke nederlaag probeere de noordelijke formatie steeds weer via uitvallen toch nog enig opportunisme in hun spel te brengen. Cruijff weer: 'Na tuurlijk waren we als team veel beter, beweeglijker vooral. Maar toch zijn ze me sterk meegevallen, die IJslanders. Ze lopen alleen niet zoveel als wij. Juist die beweegijkheid is een nood zaak in het moderne voetbal. Maar wat wil je, het zijn maar amateurs'. Deveter is een goede greep van de KNVB gebleken. De sfeer in het sta dion van Go Ahead bleek een niet weg te cijferen injectie voor de greitgheid en ht enthousiasme van de Nederlanders. Willem van Hanegem, nog steeds niet honderd procent fit door een hardnekkige enkelblessure: 'Omdat het publiek zo meeleeft, ga je automatisch beter spelen. De sfeer doet tijdens een wedstrijd heel wat. Dat is nu wel gebleken'. Reneé van de Kerkhof was bijzonder tevrdden over zijn rentrée in het Ne derlands elftal. De PSV'e die enkele maanden geleden tegen Oostenrijk nog mislukte, stichtte nu voortdurend gevaar en verwarring inde IJslandse defensie. Van de Kerkhof: 'Ik ben met de gedachte het veld ingegaan om me nu eindelijk eens waar te maken in het Nederlands elftal. Ik dacht dat het dit keer wel gelukt was. POUL ANNEMA ADVERTENTIE Ronnie Steens is (liep in de Engelse verdediging doorgedrongen, maar zijn schot wordt door doelman Mills gestopt. stopt. En als zo'n bal dan stil voor je ligt en je bent zo geladen als ik toen v/as, dan moet het een doelpunt zijn.' Het betekende ook 11. Aanvoerder Nico Spits was er geen ooggetuige van. De Nederlandse aanvoerder draaide zich om toen Ties Kruize aan legde. 'Ik wist dat ie d'r in zou gaan. maar ik kon 't niet aanzien. TOPVORM Engeland was vanaf dat moment de geslagen ploeg. De Britten gingen te gehaast spelen, moesten verdedigend wat spelers opofferen voor de aanval en daar profiteerde Nederland drie minuten voor het einde nog en keer van. Frans Spits soleerde zich langs twee tegenstanders en plaatste de bal toen precies voor Jeroen Zweerts die geen moeite had om 21 aan te laten tekenen. Ties Kruize: 'We waren de hele wedstrijd sterker dan Engeland geweest. Toen Engeland voor kwam waren we ervan overtuigd dat als we zouden blijven drukken we toch in ie der geval gelijk moesten maken. Ge weldig dat niemand daar aan twijfel de in de ploeg. We weten dat als we honderd procent in vorm zijn, we voor geen enkele ploeg angst hoeven te hebben. We zijn nu naar die top vorm gegroeid.' NEDERLAND-ENGELAND (2—1 (0—0) 58 Long 01, 63. Kruize 11, 67. Zweerts 21 Toeschouwers: 8000. NEDERLAND: Sikkirtg: Tamlnlau, Nico Spits. Van Lith de Jeucde. Kranenberg; Bolhuis, Zweerts; Litjens, Steer.'s, Kruize, Frans Spits^ Ties Kruize. Allemaal om de tegen stander wat in verwarring te brengen. We hadden tevoren besloten zuiver op winst te gaan spelen. Wil je proberen een gelijkspel vast te houden, dan loop je toch wat meer risico's dan wanneer je gewoon de aanvai kiest. We hebben er lang over gesproken en het leek ons de beste oplossing.' KOUDE DOUCHE Niet dat het in de eerste helft veel vruchten afwierp. Nederland kwam aan twee strafcorners toe die door Paul Litjens en Ties Kruize niet be nut werden. De enige goede kans van die 35 minuten kreeg Engeland, toen aanvoerder Michael Crowe voor open doel de bal hard over het doel joeg. Na rust slaagde Nederland er ook lang niet in de juiste openingen te forceren. Al speelde Ties Kruize op de linkervleugel een voortreffelijk wedstrijd, zijn voorzetten leverden geen enkel rendement op. En toen kwam plotseling die Engelse treffer. Als een koude douche. Doel man Maarten Sikking: 'Engeland nam een vrije slag enorm snel. We hadden ons er nog helemaal niet op ingesteld en daardoor kon Long helemaal vrij in de cirkel verschijnen.' Van Grim bergen: 'Dat was een heel ontnuchte rend moment. Als je zoveel aanvalt en je krijgt dan zo'n doelpunt tegen. Het was een moment van gebrek aan concentratie, dat mag natuurlijk niet meer voorkomen. Als de ploeg dit al lemaal niet had kunnen opbrengen, had dat doelpunt beslissend kunnen zijn.' PUBLIEK Het werd het niet. Nico Spits: 'Op dat moment merkte je dat het publiek he lemaal achter ons stond. Ongelooflijk werkelijk. Ik heb nog nooit zoiets me- gemaakt. Die steun heeft ons gewel dig geholpen.' Ties Kruize: 'Gewoon on-Hollands enthousiasme. Het deed me wel wat toen ik die mensen zo te- heer hoorde gaan.' De derde strafcorner die Nederland mocht nemen betekende de ommekeer in liet duel. Vanaf de rand van de cir kel joeg Kruize de bal haarzuiver in het Engelse doel. Ties Kruize: 'Wat mij zo getroffen heeft is dat we de rust konden opbrengen om op zo een moment in de wedstrijd toch zuiver zo'n strafcorner te nemen. Hij werd zuiver aangeslagen, precies goed ge- Dat is het motto van een unieke ekspositie in Madurodam. U kunt er kennismaken met het sprookjes achtige Esfahan - Stad der Moskeeën - dat ten tijde van Koning Abbas 1600 v. Chr.) hoofdstad van Perzië was. U kunt genieten van Perzische miniaturen en fraaie kunstnijverheid. En ...van de tapijtweefkunst van een karpetweefster uit Iran, die dit eeuwenoude ambacht demonstreert. Oud Perzië - Nieuw Iran tot midden september van 9.30 tot 21.30 uur in

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15