antoestanden in opvangtehuis voor probleemkinderen Lada is steeds minder Fiat Weesp ontdekt opslag van vergif: bedrijf waarschijnlijk dicht iaffa spr*ngt er fris u&tl Kritiek op militaire werkweek van 42,5 uur J Eerder een huis van bewaring clan een vluchthaven In gevangenis meer privacy ^Benoemingen bij programmaraden Regionale omroep weiiets beter dan devest dat weten jullie best! Goeree stopt (als eerste) fluoridering Onderzoek naar NV V-conflict Miljoen gulden voor rampgebied Pakistan Engelsen verkochten valse vliegbiljetten Waarschuwing Russisch gevaar Veel roalty Katendrecht Oorlogsmisdaden Over koningin Dr. Beel If ROUW /KWARTET DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T9/MHL11 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het opvangtehuis De Vluchthaven in Amsterdam heersen afgrijselijke toestanden. Het tehuis heeft meer weg van een straf gevangenis, dan van een tehuis, waar probleemkinderen worden opgevan gen. In plaats van dat kinderen geholpen worden, lopen zij de kans in De Vluchthaven een extra klap van de molen te krijgen. )it zijn de voornaamste-,conclusies uit en door de Belangengroep Minderja- igen vervaardigd rapport over de in e Vluchthaven heersende toestanden. Iet rapport werd gisteren aan de di- ecteur van het tehuis aangeboden, s'a enige vechtpartijen, aan de poort, rerden de leden van de Belangen- ;röep Minderjarigen tot de .Vluchtha- en toegelaten. In een gesprek met de ictiegroep deed directeur Stienstra de oezegging het rapport serieus te zul-' en bestuderen. Iet was de eerste keer, dat leden van le Belangengroep het tehuis binnen nochten. Groepsleiders en directie ladden de afgelopen maanden op alle Qogelijke manieren proberen te voor- coraen, dat de actiegroep met de in iet tehuis ondergebrachte kinderen in :ontact kon komen. Onder deze moei- ijke omstandigheden is het de Belan gengroep Minderjarigen toch gelukt tan feiten te komen. De meeste gege vens zijn afkomstig van ex-bewoners in ex-groepsleiders van het tehuis. In de Vluchthaven vinden jongens, lie in een noodsituatie verkeren (met ïame moeilijkheden in het gezin) een ijdelijk onderdak. Jongens, die dn af- vachting van hun rechtszaak in voor- rrest zitten, worden ook in het te nds ondergebracht, leide groepen leven door elkaar leen. Jaarlijks verblijven zo'n 250 ongens enkele maanden in het te- mis. De groepsleiding noemt de oVluchthaven geen open huis, geen ge- Op10*611 huis, 1 maar een besloten huis. Eigenlijk een soort Huis van Bewa king', Ex-bewoners van het tehuis :hoemen 'dit een te zwakke omschrij- r?ing. 'Een Huis van Bewaring is beter tlan de VJuchthavefi. In een gevange- his heb je m -r privacy, meer recrea tie, meer sport, je word er elke dag gelucht en ook word je beter betaald'. De werkende jongeren moeten hun loon inleveren, tweederde daarvan gaat naar het Ministerie van Justitie, een derde deel wordt opzij gelegd. Daarvan krijgt de jongen tien gulden in de week. Dé 'rest ontvangt hij bij vertrek. Scholieren (in de Vluchtha ven zitten jongens van zes tot acht- jaar )krijgen van 75 cent tot drie gulden per week. Kleedgeld ontvan de jongens niet, dit in tegenstel ling tot de meeste tehuizen. Het te- 1 huiis ontvangt daarentegen 65 gulden per jongen van het ministerie van justitie. [lunst en straf leen ervaring -h groepsleiders moeten dat zelf ook wel aanvoelen. De afgelopen tien jaar werkten honderd groepsleiders in het tehuis. De meestèn vertrokken binnen de korst mogelijke tijd. De kinderen worden van deze situatie het slachtoffer. Het zijn probleemkin deren na een kruimeldiefstal opge pakt of door noodtoestanden bij de ouders vandaan die extra aandacht nodig hebben. Niet orde en tucht, maar begrip en hulpvaardigheid kun nen deze kinderen weer op de goede weg brengen. 'In de Vluchthaven daarentegen krijgen de kindereneen extra klap van de molen'. Relletjes n de begeleiding 'van dit gesloten tysteem' staan gunst en straf centraal, 'akgeld, verlof en buitenshuis werken if schoolgaan zijn de gunsten. In het ehuis' worden straffen uitgedeeld als: illemaal vroeg naar bed, twee rnaan- geen tafeltennis, geen televisie, of jidenteél, enkele dagen in de cel, [een verlof krijgen, niet mogen ro- Volgèns een groepsleider is 'met lit soort jongens niet te werken. Het ft s een negatieve selectie', k feit ds, dat in de Vluchthaven jon- [ens terecht komen, die in andere te- ïuizen niet meer kunnen worden ge- landhaafd. Een vertegenwoordiger jan de Raad van' de Kinderbescher ming merkte daarom gisteren op, dat ivanneer je de Vluchthaven wil aan takken, je de hele situatie in de regio jioet bezien'. De leden van de Belan gengroep Minderjarigen zijn het daar neaaar ten dele mee eens. Toestanden Igiïat er veel te veel jongens in één ka- ner moeten slapen, dat de jongens f fliet aan sport kunnen doen, dat de f sanitaire toestanden slecht zijn en dat f je behuizing allerbelabberdst is, kan bnder meer worden veranderd. Veiligheidsvoorschriften genegeerd Van een onzer verslaggevers WEESP Ambtenaren van de gemeente Weesp zijn deze maand tot de verbijsterende ontdekking gekomen dat een in deze ge meente gevestigde latexfabriek Rubatex zonder enige vergun ning grote hoeveelheden van het uiterst giftige acrylnitril heeft opgeslagen en verwerkt. Ook de aanvoer van de levensge vaarlijke stof gebeurde volstrekt il- legaa door een particuliere trans portonderneming. Nu iedere aan voer van acrylnitril is verboden zal het bedrijf waarschijnlijk op korte termijn de poorten moeten sluiten. Acrylnitril is zo gevaarlijk dat de opslag aan uiterst strenge veilig heidseisen is gebonden. Ook de aanvoer van de stof mag slechts geschieden onder speciale voor waarden. Rubatex blijkt zich hier niets van te hebben aangetrokken. Brief Een geschokte gemeente stuurde de directie van de rubberverwer- kende industrie dan ook een brief met onder meer de volgende con statering: 'Wij kunnen ons onmo gelijk voorstellen dat u niet op de hoogte bent van het zeer gevaarlij ke karakter van acryilnitril en dat u. niet weet, dat door vervoer, op slag en verwerking van deze stof vergunningen- nodig zijn. De con clusie ligt daarom voor de hand dat u willens en wetens nalatig bent gebleven, hetgeen wij, mede gelet op het uiterst gevaarlijke acrylnitril, een zeer ernstige zaak achten die wij hoog opnemen', aldus het gemeentebestuur. De tanks van Rubatex hebben een totale capaciteit van twintigdui zend liter. Het bedrijf vestigde zich ongeveer tien jaar geleden buiten de bebouwde kom van Weesp nadat een andere vestiging in Nigtevecht was uitgebrand. Toen het bedrijf zich in Weesp vestigde was nog geen sprake van het gebruik van acrylnitril. Het bedrijf hoopt nu dat in samen werking met het provinciaal be stuur, de hinderwet en de raad voor de arbeidsinspectie een oplos sing kan worden gevonden. Vol gens de directie gaat het maar om 'kleine hoeveelheden' acrylnitril, die voor de omwonenden 'volstrekt ongevaarlijk' zouden zijn. Marbon In Amsterdam ontstond twee jaar geleden grote onrust toen na de ontploffing van de Marbon-fabriek in het westelijk havengebied be kend werd welke gevaren het ont snappen van acrylnitril bij een ramp kan hebben voor de omwo nende bevolking. Bij het open scheuren van een tank kan afhan kelijk van hoeveelheid en tempera tuur een dodelijke gifwolk ont staan. Na de ramp bij Marbon zijn nieuwe veiligheidsmaatregelen ge nomen om de opslag van acrylni tril zo veilig mogelijk te maken. ADVERTENTIE [ovendien kan er ervaren personeel [orden aangenomen. De huidige [roepsleiders hebben absoluut geen Earing met de opvang van deze jon- s. Het enige, waaraan zij waarde [echten is orde en rust. Wanneer een pngen eens een vertrouwelijk ge- fek met de leider voert, is hij er ze- van dat deze alle wetenswaardig- len aan de rechter doorspeelt. Elke troilwerisbasis ontbreekt. De brJ )EN HAAG Minister Van Doom leeft benoemd tot lid van de pro- •ammaraad voor de regionale om- ep zuid voor een periode van vier ar: drs. M. J. A. R. Dittrich te le'erlo-Wansum (voorzitter), A. V. G. I. Goossens te Tegelen, ing. H. W. iibbeling te Heerlen, mevrouw A. Ilchgelsen-Poelmann te Venlo, mejuf frouw drs. J. C. M. Neven te Roer bond, S. J. J. Oomen te Maasbracht, f. Sterrenberg en J. van de Veen, eiden te Hoensbroek. lot lid van de programmaraad voor Ie regionale omroep noord en oost ijn voor een periode van vier jaar 'enoemd: mevrouw J. W. G. Haikes- (fijhuis te Dieren. W. A. Mateman te lalten en A. F. Uyen te Nijmegen. «afi I ,.i «'-ris k m nieuwe, kloeke hele literfles koel meeneem-blik of beker oftetrapakNl^ JmshHH De bewoners komen in opstand. Op 20 mei braken in het tehuis relletjes uit. Veel haalden de relletjes niet uit. De Belangenvereniging Minderjarigen heeft de directie van het tehuis dan ook verzocht vrijelijk met de bewo ners te mogen praten, zodat de jon gens hun hart eens kunnen luchten. Ook hebben zij directie- en bestuur om een gesprek verzocht. Mochten aan deze eisen binnen veertien dagen niet tegemoet zijn gekomen, dan wil de vereniging hardere acties gaan voe ren. De Stichting Vluchthaven ontvangt subsidies van het Rijk en van de ge meente Amsterdam. De personeelsle den zijn in dienst van de gemeente Amsterdam. Hoewel de Russische automobielindus trie nog niet in de Amerikaanse sfeer van modeljaren werkt,, is er toch als '1974-er' primeur een nieuw type ver schenen: de Lada 1500 S. Het model is gebaseerd óp de gewone, van de Fi at 124 afgeleide Lada 1200 of Ziguli. Maar de sportievere versie heeft meer motorvermogen, een luxueuzere uit rusting en een moderner gevormd front. De veranderingen aan de styling en met name aan de stoelen geven de nieuwe Russische 'Flatski's' een meer eigen uiterlijk en innerlijk. Daartoe draagt ook het gehele forsere karakter van de wagen bij. Een constructie, die zich zeker voor een grotere motorver sie leende. Die motor is nu een an derhalve liter van 75 DIN-pk, wat 13 pk meer is dan de 1200-motor levert. De topsnelheid stijgt daarom van 140 naar 155 km per uur. Het is duidelijk een doelstelling van de Vaz-fabriek tc Togliatigrad dat de Lada, hoewel modern van vorm, Steeds meer van Fiat gaat afwijken. Het is niet alleen bij een zwaarder koetswerk en extra's voor een goede koude start gebleven. Ook aan de vei ligheid is nu gewerkt, waarbij het Russische merk als enige in zijn prijs klasse met een voorruit van gelaagd glas op de 1500 S komt Behalve de knoppen en instrumenten zijn ook de zonnekleppen verzonken in een zachte verdikking aan de binnenkant van het dak. De afwerking van de Lada is uiterst compleet. De wagen heeft een toeren- teller temidden van een uitvoerig in strumentarium op het dashboard, is voorzien van rembekrachtiging en be schikt standaard over een uitgebreide gereedschappenset, die 'doe-het-zel- vers' welkom zal zijn. De Lada 1500 S kost 9.750, incl. BTW tegen een prijs van 7.995 voor de Lada 1200. De eerste honderd wagens van het nieuwe type zijn bij importeur Gremi in Groningen gearriveerd. De 1500 S gaat midden september in de verkoop, waarmee het merk Lada dit jaar de 1500 stuks zal overschrijden. Van een verslaggever MIDDELHARNIS De stich- ting drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee heeft besloten met ingang van 1 januari te sto-ien met toevoeging van flu oride aan het drinkwater. Het algemeen bestuur van de stich ting vindt de overwegingen van de Hoge Raad (die de fluoride- ring onwettig noemde) van zo grote betekenis dat het met een beslissing niet wil wachten op de nieuwe uitspraak van het ge rechtshof. De verbruikers op Goeree-Over- fiakkee kregen sinds december 1961 gefluorideerd drinkwater uit liet pompstation iu Oud dorp. Ook het feit dat de minis ter van volksgezondheid en mi lieuhygiëne een nieuw wetsont werp heeft toegezegd is voor het algemeen bestuur van de stichting geen rede nnu met een bes.uit te wachten. Als het wetsontwerp er te zijner tijd is zal het algemeen bestuur zich opnieuw met de zaak bezighou den. Het besluit dat voor Goe- ree-Overflakkee genomen is, is het eerste in deze zin na de uit spraak van de Hoge Raad. Am sterdam en Rotterdam maakten onlangs nog bekend dat zij met de fluoridering zouden door gaan. ADVERTENTIE Exclusieve bruidsmode en internationale keus Van onze sociaal-economische redactie IJMUIDEN Een commissie.' van goede diensten gaat proberen het con flict tussen de bedrijfsledengroep van de Industriebond NVV bij Hoogovens en de bestuurders van deze bond tot een oplossing te brenggn. De nog na der te benoemen commissie 'begint met het maken van eeninventarisatie van de problemen en grieven, die bij de 500 ledenvan deze bond bij Hoogovens leven. De beslissing om een commissie van' goede diensten in te stellen is geno men op een vergadering, die op ver zoek van de bondsleden is gehouden. Zij hadden er behoefte aan de kritiek die voor, tijdens en na de stakingsac ties van de industriebonden bij, Hoog ovens op de gekozen leden van de on dernemingsraad, op de distiiictsbe- stuurders, op het bondsbestuur en op het bedrijvenwerk is geleverd, door te praten. Van deze zijde van de, vak bondsleden is het bondsbestuur ver wéten het bedrijvenwerk onvoldoende te begeleiden en zich over het alge meen weinig democratisch op te' stel- DEN HAAG De Nederlandsè rege ring heeft een bedrag van een mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de door overstromingen geteisterde gebieden in Pakistan. Daarnaast zal nog duizend ton graan naar dit ramp gebied worden verzonden. De ramp is de ergste uit de geschiedens van het land. Een dertig vierkante kilometer land stat onder water. len. Ook het 'opportunistisch beleid' van de districtsbestuurders vormde op deze vergadering een punt van kritiek. De vergadering nam een motie aan waarin de door het bondsbestuur ge nomen beslissing de bedrijvenmede- vverker K. Wijngaard over te plaatsen van Velsen naar Hengelo werd afge keurd. De meerderheid meende dat de heer Wijngaard, ook gezien het ver trouwen dat hij bij de leden heeft, in Velsen moet blijven. Volgens het bondsbestuur heeft de overplaatsing van de heer Wijngaard niets te ma ken met de situatie bij Hoogovens tij dens de acties. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse politie zoekt naar twee Engelsen, die ervan worden verdacht de valse tran satlantische vliegbiljetten in omloop te hebben gebracht. De verdachten, die zich John Davis en Jerry Gold-, man noemden, zouden hebben samen gewerkt bij het leveren van de tickets aan reisbureaus. Hiertoe vestigden de 'compagnons' half juli in de Amstelstraat in Am sterdam een reisservicebureau onder de naam 'Travel Time Inc.'. Vervol gens werd contact opgenomen met reisbureaus in de hoofdstad en bemid deling aangeboden bij hét vrkrijgen van goedkope reizen. Voorzover thans bekend hebben ten minste twee Amsterdamse reisbureaus gebruik gemaakt van de diensten van het tweetal, dat zich uitgaf voor agent van het Amerikaanse reisbureau 'Tra vel Arrangements Inc.' in New York. Van onze Haagse redactie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Vereniging van Dienstplichtig Militairen is niet te vreden over de nieuwe regeling voor werk en rusttijden in de krijgsmacht zoals staatssecretaris Mommcrslecg die heeft voorge steld. Volgens deze ontwerprege ling wordt de militaire werkweek vastgesteld op 42.5 uur. In verband met oefeningen en dergelijke mag de commandant de werkweek ten hoogste tot 72 uur verlengen. Hij moet die overuren wel zo proberen te verdelen dat iedereen toch aan een weekgemiddelde van 42.5 uur komt. De VVDM betreurt het echter dat er in het ontwerp niets concreets is vastgesteld over eventuele com pensatie voor overuren. De WDM heeft de afgelopen week acties voor compensatie gevoerd. De verschillende militaire belan genverenigingen zullen op 14 sep tember met de staatssecretaris overleg plegen over de regeling. 'In afwachting van dat overleg zul len wij geen verdere acties voeren. Of er na 14 september nieuwe ac ties komen, hangt af van de resul taten van dat overleg', zei een VVDM-woordvoerder gisteren. De Groene Amsterdammer: De reis van de Nederlandse parlemen tariërs naar de Chinese volksrepubliek heeft de weekbladen veel stof tot na beschouwing opgeleverd. De Chinese premier heeft met zijn waarschuwen de woorden niet voor dovemansoren gesproken. In De Groene Amsterdam mer wordt die waarschuwing kernach tig samengevat: 'Vondeling, Andries- sen, Van Thijn, Wiegel, De Brauw en anderen mochten tijdens het hoogte punt van hun bezoek vernemen dat Europa er verstandig aan zou doen zijn spierballen in vorm te houden.' Wouter Gortzak knoopt aan deze sa menvatting een gedegen beschouwing over de toestand in de wereld vast. De Nederlandse parlementariërs komen er in zijn analyse verder niet aan te pas; blijkens de kop beven zijn stuk zijn dat dan ook slechts 'pionnen in de mondiale driehoeksverhouding.' Op de achterpagina van De Groene fi gureert prins Bcrnhard als 'de wijn prins': zijne koninklijke hoogheid heeft blijkens een advertentie van de bond van Chileense wijnexporteurs onlangs zijn voorraadje aangevuld met 'een belangrijke partij Chileense wijn.' De advertentie is een bestand deel van de campagne tegen de plan nen van de Chileense regering tot na tionalisatie van de wijnbouw. De Groene laat overigens onbesproken dat voor Nederlandse adverteerders leden van het koninklijk huis taboe zijn, zoals onlangs nog een Arnhemse handelaar in foto-apparatuur onder vond. Elseviers Magazine: ELSEVIERS D. M. van Rosmalen, een van de hoofdredacteuren van Else viers Magazine, die onlangs een repor- tagereis naar China maakte, heeft de waarschuwing van Tsjoe En-lai gretig aangegrepen om op zijn beurt ook nog eens voor het Russische gevaar te waarschuwen. Het zou dom zijn, meent hij, de woorden van de Chine se premier als 'politieke propaganda' in de ind te slaan. Het omslag van Else vier wordt opgefleurd door een vrien delijk wuivende koningin Juliana, ge flankeerd door haar al even vriende lijk glimlachende gemaal. Het bijbeho rende verhaal doet eindelijk uit de doeken 'hoe de Koningin regeert' Twee redacteuren spraken daartoe met een hele serie hoge pieten, onder wie de heren Luns, Biesheuvel, Steen kamp en De Quay. Allen zagen dat het goed is. Dr. E. van Raalte be schrijft hoe het elders-in Europa met het koningschap is gesteld; Een bij zijn artikel afgedrukt portret van Wil lem de Zwijger draagt als onder schrift: 'Koning Willem I*. Wie daar- op niet let, is geen kniesoor. De Nieuwe Linie: Ter gelegenheid van het regeringsju bileum van koningin Juliana heeft ook De Nieuwe Linie veel royalty in haar kolommen gestopt, al blijft Oranje-boven-geroep achterwege. A. L. Constandse constateert dat, 'het ko ningschap als restant van een over wonnen verleden toch geen kerkelijke functie meer heeft.' De rol van de echte koningen, zo besluit hij zijn stuk, is overgenomen door pseudo-ko- nigen als bijvoorbeeld Johan Cruijff, die in een Spaans weekblad werd aan geduid als 'Cruijff, Johan I de Holan- da.' Jac Vroemen heeft het over 'ko ningen en vermomde koningen' en Friso Endt citeert een Amerikaanse tv-producer: 'Mijn conclusie is, dat het Huis van Oranje de enige monar chie in Europa is, die zich welbewust en positief uit de Middeleeuwen heeft losgemaakt' Boven een verhaal over Katendrecht, heel iets anders dus, wordt de vraag gesteld: 'Als hoerderij een natuurrecht is, wat is dan wo nen?' Haagse Post: Ook de Haagse Post heeft zich in het 'kabaal op Katendrecht' begeven; de verslaggever vertoefde voornamelijk in de Melody Bar en vernam daar on der meer: 'Kijk wij zitten nu eenmaal aan de zelfkant vao de maat schappij. En de pers kan het gewoon niet verkopen dat wij misschien gelijk zouden hebben. Dat slikt het publiek niet, wij zijn nu eenmaal zo, wij oefe nen een noodzakelijke functie uit maar alles wat van ons komt, komt per definitie uit de foute hoek.' Cherry Duyns reisde naar Kopenha gen om achter de bedoelingen te ko men van de cineast Jens Jörgen Thor- sen, die--aan een. film over het liefde leven van Jezus Christus werkt. Cherry Duyns noteert dat de medede lingen van de filmer hem op de zon dagsschool nimmer hebben bereikt. Het omslagverhaal is gewijd aan Her man Heijermans, 'de held van de en gelenbak', over wie deze week een boek verschijnt, geschreven door zijn ddochter Hermine. Hervormd Nederland: Naar aanleiding van 'het rumoer om de Portugese oorlogsmisdaden in Mo zambique' noteert Catherine Keyl in Hervormd Nederland een paar uit spraken van dr. C. F. Rüter, die dit jaar promoveerde op een proefschrift dat zich met oorlogsmisdrijven bezig hield. Hette Visser laat 'majoor' Boss- hardt van het Legér des Heils aan het woord, onder meer over (natuurlijk) de prositutie: 'Er zijn ongeveer drie duizend meisjes. Die hebben per dag acht tot twaalf klanten. Dat is, everi rekenen, dat zijn zo'n 24.000 klanten per dag. Misschien zijn vrouwen en kinderen onveilig als je de prostitutie verbiedt Bovendien moeten we zor gen dat het bedrijf niet illegaal wordt. Kijk, als christen zeg ik: het moet weg. Aan de andere kant.nou ja, wat ik net zei. We hebben eigen lijk een dubbele moraal.' Aan het ju bileum van koningin Juliana wordt aandacht besteedt door dr. J. J. Bus- kes en prof.mr. I. A. Diepenhorst. Vrij Nederland: Het niet direct monarchistische week blad Vrij Nederland is heviger met de koningin in de weer dan welk week blad ook: deze week weer twee artike len die zich met haar en haar gezin bezighouden. J. van Tijn schrijft zeer uitvoerig over de verwikkelingen rond om het huwelijk van prinses Irene interessanter is het stuk van Hans Smits, waarin Juliana als pacifiste wordt opgevoerd. Onder de titel: 'Ko ningin Juliana sprak tijdens koude oorlog te pacifistische taal', schrijft Smits onder meer: 'Koningin Juliana was in zeker opzicht haar tijd vooruit. Haar ideeën over het verband tussen overproduktie, wapenwedloop en het achterblijven van de derde wereld blijken achteraf te rijmen met 't rap- port-Mansholt en met de gevoelsbena- dering van politieke zaken, die toege juichte politici als Van Mierlo en Bas de Gaay Fortman niet hebben ge schuwd.' Bibeb is in de weer met Mies Bouwman, die niet schroomt zichzelf 'een buitengewoon ouderwets mens' te noemen. Mies Bouwman is bijvoorbeeld tegen abortus: 'Abortus stuit me emotioneel zo af, ik zou het woord niet uit m'n strot kunnen krij gen. Rationeel weet ik dat er gevallen zijn dat het moet, maar ik zeg het niet op het scherm. Ik krijg het er niet uit in flinke zinnen.' Accent: Op een waarlijk koninklijk omslag laat Accent weten dat niemand min der dan dr. L. J. M. Beel, gewezen on derkoning ten slotte over het zilveren jubileum van koningin Juliana schrijft. Dat gebeurt in onderkonink- lijke taal, getuige dit slot: 'Ons ko ningschap, geworteld in de historie en mede in de afgelopen jaren dank zij koningin Juliana in ons volk beves tigd, heeft steeds juist in tijden van spanningen, onzekerheden en tegen stellingen, het bewijs geleverd van zijn zinvolle en duurzame betekenis. Zo moge het ook zijn in verdere toe komst, een toekomst, die heden is aangevangen. Zegene God onze vor stin!' Zoiets moet met een gouden pen geschreven zijn. Alleen al vanwe ge zulke bijdragen zou het jammer zijn als Accent, zoals een in Vrij Ne derland verspreid gerucht wil, met Elseviers Magazine zou samensmelten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11