Solzjenitsin: KGB -Vil mil vermoorden Spanning in Marseille na moord door Algerijn In Mozambique vooral niet-katholieken vervolgd' President Sadat vreest opmars van linkse oppositie in Egypte fakir en Krasin zijn weekhartig, laag, ja bespottelijk India en Pakistan eindelijk eens over vluchtelingen Collega's vallen Sacharow aan Eban niet eens met kaping van liinvliegtuig Allende blijft in Chili wegens crisis Aardbeving Mexico eist vele levens I' (apport van Internationale Juristencommissie over een 'politiestaat' K8 |PW/K' WARTET WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND T7/K9 Sadat door Heinz Gstrein CAIRO In juni zijn in Cairo voorbereidingen getroffen voor een showproces tegen linkse op posanten. Het was gericht tegen de leiders en deelnemers van de protestbeweging die dit voorjaar ongerégeldheden veroorzaakte aan de Egyptische universitei ten en in afzonderlijke indus triële ohdernemingen. Het proces is naderhand echter steeds weer uitgesteld. Waarnemers in de Egyptische hoofdstad hebben deze taktiek van vertraging in ver band gebracht met nieuwe onrust die is gegroeid onder Egyptische linkse groeperingen. De linkse oppo sitie is er in augustus niet alleen in geslaagd intellectuelen en arbeiders, maar ook de boeren en de ortho doxe, islamitische kleine burgerij, te winnen voor het protest tegen presi dent Sadats' minister van binnen landse zaken Mamdoeh Salam. De laatste twee bevolkingsgroepen golden tot dusver als de betrouw baarste steunpilaren van het nasse- risme, dat voortzeulend in het spoor van de traditie en de islamistische religie het Egyptische regime steeds tot politieke koerszwenkingen dwingt. De onrust onder de boeren en de is lamitische kleine burgerij geeft een duidelijker verklaring voor de bij zonder strenge geheimhouding, waarmee de jongste boerenopstand in de provincie Qaljoebia is omge ven. Maar ook wordt het snelle neerslaan van de onlusten in de Cai- rose moskeeënwijk Sajjeda Zeinab er begrijpelijker door. Slechts erva ren waarnemers konden opmerken dat Sadats Orde en Rust opnieuw in het geding is gekomen, zoals bleek uit de gepantserde vrachtwagens vol hooggewaardeerde speciale politie mannen, die half augustus net als in februari en maart plotseling door de straten van Cairo begonnen te ra zen. De fellaha's van Qaljoebia kunnen stellig niet worden beschouwd als boeren, die bijzonder loyaal en aan hankelijk zijn aan de populaire Sa dat, zoals 95 procent van hun colle ga's te boek staat. De boeren van Qaljoebia probeerden deze maand met zeisen en knuppels hun grond te verdedigen. Het was land dat zij hadden verworven door de door Ga- mal Abdel Nasser doorgevoerde landhervormingen. Zij verzetten zich tegen de door Sadat op gang gezette teruggave van stukken grond aan confessionele stichtingen en voor een deel zelfs aan de oude feodale landeigenaren. De provincie Qaljoebia, in de voor buitenlanders verboden zone ten noorden van Cairo, is reeds in hoge mate geïndustrialiseerd. Juist hier speelden in mei 1972 zich de bloedi ge arbeidersonlusten van Schoebra al-Cheima af. De vonken ervan zijn klaarblijkelijk overgesprongen op de boeren. Bovendien heeft bij de 'boe renoorlog van Qaljoebia' de overwe ging meegespeeld dat er in het ge bied agrarische proefbedrijven zijn van internationale farmaceutische concerns, die voor de berichtgeving naar de buitenwereld zouden kun nen zorgen. Deze rekensom is dan ook opgegaan, hoewel alle correspondenten in Cai ro over deze gebeurtenissen nauwe lijks iets hebben gemeld. Een rol daarbij heeft gespeeld dat enkele al te ijverige journalisten Egypte min of meer onvrijwillig hebben moeten verlaten omdat zij te uitvoerig over de studentenonlusten in Cairo had den bericht De ongeregeldheden in de Moskee van de Welvaart in het zuiden van Cairo zijn echter een teken aan de wand. Het is een symptoom van de opbouw van een 'nieuwe Egyptische linkervleugel'. Deze oppositie wil de sociale eisen van de oude nasseris- ten, die van Sadats 'restauratie' niets moeten hebben, verenigen met de radicale opvattingen en metho den van de moslim-broeders. De ex centrieke Libische leider Moeammar Khaddaffie is de uitgesproken held van deze niet te onderschatten bewe ging. Zij hoopt dat het referendum dat op 1 september wordt gehouden over de samensmelting van Egypte en Li bië een verademing zal brengen. Maar eerst zullen in linkse kringen in Cairo nog zuiveringen plaats vin den. Heinz Gstein is onze bijzondere me dewerker Midden-Oosten in Cairo. EH greji ER' _rich enha- "M i.25 ij SKOU (AP, Reuter, UPI) De Russische schrijver Alexander Solzjenitsin heeft in een ongewooi^ nhartig vraaggesprek met Westerse journalisten onthuld dat hij verscheidene malen met de dood is reigd. Hij liet hun drie anonieme dreigbrieven zien, die naar zijn mening afkomstig waren van de isische geheime politie (KGB). ijenitsin verklaarde dat zowel hij zijn familieleden waarschuwingen Iden ontvangen. 'Als ik dood word ilaard of onder geheimzinnige om- idigheden overlijd, kunt u zonder jg risico dat u zich vergist, de con- jsie trekken dat ik met goedkeuring 1 KGB of door agenten van de |B ben vermoord', aldus de Nobel- iswinnaar voor literatuur wiens rkqn in de Sowjet-Unie verboden 25 jgens Solzjenitsin waren de dreige- 6 (nten zogenaamd afkomstig van !25 ngsters' maar kon men er zeker ■25 i zijn dat geen haar op zijn hoofd ;,5 irenkt zou worden zonder medewe- 'j i van de geheime politie, 'aangezien in de gaten worden gehouden, be- pneerd gecontroleerd en afgeluis- 'd worden.' Als er echt gangsters ■|5 1 de gang waren geweest, zouden ze .4 de eerste dreigbrief al in handen de politie zijn gevallen. !25 zjenitsin staafde die overtuiging t te verwijzen naar de vele 'techni- f ie vergissingen van de schrijvers. '25* i over de psychologische vergissin- •5 h maar te zwijgen. Daar is bijv. het 75 t dat deze bandietenbrieven ongelo- '3 .ijk snel worden besteld in min- ■75 r dan 24 uur. Alleen brieven van Is allerbelangrijkste regeringsorganen an normaal zo snel. (Volgens Solz- •5 jitsin duurt het normaal drie tot dagen voordat de post bij hem nt en wordt belangrijke post hele- il niet bij hem bezorgd). Een an- voorbeeld van de technische fou- die ze maken, is dat de KGB-func- narissen zo'n haast hebben, dat er een postzegel op de brief werd ge kt nadat de posterijen ze al hadden lestempeld.' izjenitsin zei dat men hem niet ;fde te vermoorden, om te voorko- n dat er nog iets van hem gepubli- rd zou worden, 'want mijn literair tament wordt dan onmiddellijk van icht. Daarna begint de publicatie 1 alles, wat ik tot nu toe in petto gehouden.' Hij noemde zijn pos- ime boeken zijn belangrijkste werk. jdens de winter van 1971-'72 werd van verschillende kanten gewaar- luwd want ook binnen het appa- it van de KGB zijn er mensen, die lot moeilijk te dragen vinden voorbereidingen werden getroffen mij in een auto-ongeluk om het ren te laten komen.' ieeksel .9 izjenitsin sprak in bijzonder felle doordingen over de maatschappelij- situatie in zijn land, over het sto- van westerse radiouitzendingen .25 !t betekent dagelijks speeksel in je jen en je oren, het is een belediging Alexander Solzjenitsin en een verlaging van de mens tot het niveau van een robot' over het voorbeeld dat gesteld werd door dissi denten als generaal Pjotr Grigorenko, Andrej Amalrik en Wladimir Boe- kowski, over de schrijversbond ('waar over ik niet wil praten, geleid als hij wordt door KGB-genraals als Viktor Ilin')over de schrijver Wladimir Maksimow, die onlangs uit de schrij versbond werd gestoten (een eerlijk en moedig schrijver, die op onbaat zuchtige en opofferende wijze de waarheid is toegedaan en bij het zoe ken daarnaar altijd veel succes heeft gehad. Zijn uitstoting uit de leugen achtige bond is daarom heel nor maal') over de Sowjet-gewoonte pas poorten van vooraanstaande dissiden ten, die haar het buitenland mogen reizen, in te nemen, zoals in het re cente geval van Zjores Medwedjew (het staatsburgerschap is in ons land niet een onvervreembaar natuurlijk recht, maar een soort waardepapier dat door een exclusieve gpoep mensen in handen wordt gehouden, die op geen enkele wijze een door niets hebben be wezen dat zij meer recht op de Russi sche bodem hebben') en over het feit dat in de 50 jaar van het Sowjet- systeem nog nooit amnestie is gege ven aan dissidenten, maar hoogstens aan zuivere misdadigers of aan men sen, die met de Duitsers gecollabo reerd hadden ('Wie zou er een ander voorbeeld kunnen geven van een soci ale struktuur of van een staat op deze planeet, die zo overtuigt is van haar stabiliteit. Laten de bewonderaars dit eens vergelijken met Griekenland als zij dat willen.') De schrijver vertelde hoe hij dag en nacht afgeluisterd wordt en geen en kel gesprek binnenshuis met zijn ge zin kan voeren of een telefoonge sprek, omdat alles door de KGB wordt opgenomen. 'Als hun band op raakt, dan verbreken ze zonder verde re plichtplegingen het telefoongesprek om een nieuwe band op te zetten, ter wijl wij het nummer opnieuw draai en. Hij vertelde hoe zijn vrienden en medewerkers gemolesteerd worden en de jonge literaire specialist Ga briel Superfin zelfs in staat van be schuldiging is gesteld wegens 'bijzon der gevaarlijke misdaden tegen de staat', omdat hij Solzjenitsin geholpen had bij diens onderzoek naar histori sche archieven. Met grote bitterheid sprak Solzjenit sin over de bekentenissen, die de dis sidenten Jakir en Krasin momenteel voor een Moskouse rechtbank afleg gen, en over het daar gevoerde pro ces. 'Zelfs als zij westerse correspon denten tot dit proces toelaten, dan zal het blijkbaar alleen een treurige her haling zijn van de ongetalenteerde farces van de periode van Stalin en Wisjinski (de toenmalige openbare aanklager). Overigens hadden in de dertiger jaren deze farces met al hun onhandige theatrale effekten, onge- klodderde schmink en duidelijk hoor bare souffleurs nog groot succes bij de denkers onder de westerse intellec tuelen, zo sterk was hun wil om te geloven in de moderne maatschappe lijke orde. Dergelijke denkers kan men ook in de generatie van vandaag vinden.Maar omdat niemand voorzover ik weet Jakir en Krasin het volgende in hun gezicht heeft ge zegd, zal ik het als oudgevangene (elf jaar werkkamp) het hen hier en nu zeggen: dat zij zich weekhartig, laag, ja zelfs bespottelijk gedragen door met een vertraging van 40 jaar en in daartoe niet passende omstandigheden het infame gebeuren van de voorbije generatie te herhalen van diegenen, die in jaren dertig hebben gecapitu leerd van die opgeblazen figuren uit de geschiedenis.' En hij onthulde dat aan de dissident Boekowski, die vorig jaar tot zeven jaar werkkamp en nog eens vijf jaar verbanning werd veroordeeld, de vrij heid was aangeboden, als hij de Sow jet-Unie zou verlaten en zijn politieke activiteiten zou opgeven. En dat de schrijver Andrej Amalrik eveneens als een vrij man had kunnen vertrek ken, als hij maar de bekentenissen van Jakir en Krasin zou bevestigen. Maar dat beiden hadden geweigerd en dus nu in het kamp zitten. NEW DELHI (UPI) India en Pa kistan hebben overeenstemming be reikt over repatriëring van honderd duizenden mensen, die door de oor log van 1971 ontheemd raakten. Het akkoord voorziet in de repatriëring van 90.000 Pakistaanse krijgsgevange nen in India, de terugkeer naar huis van 160.000 in Pakistan gestrande Bengalen en de overbrenging van gro te aantallen pro-Pakistaanse moslims van Bangladesj naar Pakistan. MOSKOU (UPI) De Academie van Wetenschappen van de Sowjet-Unie heeft de Russische natuurkundige An drej Sacharow gisteren ervan beschul digd zijn eigen land in diskrediet te hebben gebracht tijdens de persconfe rentie, die hij vorige week aan wes terse journalisten gaf. In een verklaring, die door het Russi sche persbureau Tass werd verspreid, en die door 14 leden van de Academie was ondertelend, wordt 'diepe veront waardiging' uitgesproken over de uit spraken van Sacharow en worden diens activiteiten aan de kaak gesteld, aangezien die de eer en de waardig heid van de Russische geleerden in diskrediet brengen. Het is de scherpste officiële aanval, die oiit op deze internationaal bekend staande geleerde is gedaan. Uitbarsting van racisme gevreesd MARSEILLE (UPI) In de Franse stad Marseille is een uiterst gespannen situatie ontstaan na de moord op een Franse buschauf feur door een Algerijnse gastarbeider. Bij de begrafenis gisteren zijn grote hoeveelheden politieversterkingen aangevoerd om rellen te voorkomen nu de gemoederen van het publiek in deze Zuid-Franse stad zeer verhit zijn geraakt en een pogrom-stemming be gint te ontstaan tegen alles wat Alge rijns, dan wel Algerijns lijkend is. In Marseille, waar vele Algerijnse im migranten wonen en werken, hebben de taxi-chauffeurs uit protest eerder al besloten het werk neer te leggen, nadat ook boze buschauffeurs hun woede uitten door de lijndiensten stop te zetten. De buschauffeur, die gisteren is be graven was Emile Guerlach. Hij werd zaterdag in zijn overvolle bus met meerdere messteken gedood door de 35-jarige Algerijn Salah Bougrine. Voordat de man kon worden opgepakt verwondde hij diverse passagiers tij dens een vechtpartij, die uitbrak en waarna pogingen werden gedaan de aanvaller te lynchen. Bougrine is thans in een ziekenhuis opgenomen. De politie van Marseille heeft de be volking opgeroepen tot kalmte. René Heckenroth, de politiechef van Mar- JERUZALEM (DPA, UPI). De Israëlische minister van buitenland se zaken, Abba Eban, heeft kritiek uitgeoefend op het onderscheppen van een Arabisch lijnvllegtuig in een vergeefse poging een Palestijnse leider te arresteren. Dit schreven twee Israëlische dagbladen. Zijn kritiek was voor premier Golda Meir aanleiding de minister voor een 'ophelderend gesprek' uit te nodigen. Eban zou haar bij die gele genheid hebben gezegd dat hij al leen maar had uitgesproken welke aanvallen Israël kon verwachten op de onderschepping en dat hij niet de wijsheid van de actie in twijfel had getrokken. Volgens het dagblad Ma'ariv zou Eban vorige week op een besloten vergadering hebben gezegd, dat de onderschepping weinig had uitge haald, zelfs al zou de man, die Israël aan boord van het toestel vermoed de, dr Georges Habasj van het Volksbevrijdingsfront voor Palesti na, in het vliegtuig hebben gezeten. Eban meende dat Habasj en zijn ge wapende lijfwacht nooit toegestaan zouden hebben de onderscheppende Israëlische straaljagers te volgen. 'Wat had er dan moeten gebeuren', zou Eban zich hebben afgevraagd. 'Het toestel zou toch zeker niet neergeschoten zijn?' Een ander dagblad, Ha'aretz schreef Abba Eban dat mevrouw Meir aangedrongen had op absolute stilzwijgendheid over de meningsverschillen, aange zien zij van mening was dat een openbaar debat schadelijk zou zijn voor Israël omdat zijn vijanden graag de opmerkingen van Eban zouden citeren. seille waarschuwde dat het 'betreu renswaardig zou zijn als de bevolking na zo'n ernstig incident tot acties zou overgaan die haar traditie onwaardig zou zijn en zou optreden onder in vloed van gerechtvaardigde woede'. Vooral in de wijken waar de 60.000 Noordafrikanen en vele van de 100.000 Fransen wonen, die na de Al gerijnse oorlog naar Frankrijk zijn te ruggekeerd, is de spanning sterk ge stegen. De politie heeft meegedeeld dat bul ten Marseille inmiddels het lijk is ge vonden van de 37-jarige Algerijn Said Aounallah. Hij was maandag door drie geweerschoten gedood. Aangeno men wordt dat dit een wraakoefening is geweest voor de moord op de bus chauffeur. In Marseille is reeds een actiegroep, die zich de Marseillaanse Verdedi- gings Commissie noemt, opgericht, die zich tegen Noordafrikaan se immi granten richt en die een massabeto ging heeft aangekondigd. Commentaar Het in Marseille verschijnende dag blad Le Méridional heeft maandag in een hoofdartikel van hoofdredacteur Gabriël Domenech een onthutsend commentaar op de recente gebeurte nissen geleverd. Domenech schreef: •Wij hebben meer dan genoeg van de Algerijnse herrieschoppers, syfilis- lijders en koppelaars, krankzinnigen, dieven en moordenaars die profiteren van de ongecontroleerde emigratie. De autoriteiten in Marseille hebben zich verrast getoond over de heftig heid waarmee nu tegen de aanwezig heid van Noordafrikaanse gastarbei ders in het gebied wordt geageerd. Roger Etchegaray, de aartsbisschop van Marseille heeft de autoriteiten ge waarschuwd dat het risico bestaat van een verschrikkelijke opleving van ra cisme. In de Franse gebieden langs de Mid dellandse Zee zijn de spanningen tus sen lokale Fransen en Noordafrikaan se gastarbeiders al geruime tijd gele den krachtig toegenomen. Vrijwel da gelijks komt het tot vechtpartijen tus sen de twee groeperingen. Zo werd maandag in Toulouse een Tunesiër gewond bij een 'jachtpartij' die 50 Franse militairen op touw hadden ge zet. Algerijnse gastarbeiders in Frank rijk hebben diverse malen geklaagd over de arrogante, minachtende en discriminerende behandeling die ze in het land ondervinden. Algerijnen in Geldschieter CAIRO (UPI) —Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft president Sadat van Egypte alle geld toegezegd, dat hij nodiig meent te hebben voor zijn confrontatie met Israël, zo is in Cairo KlSSlïlgef vernomen. Sadat bezocht het weekein de Riad. Frankrijk dienen in het bezit te zijn van een blauwe identiteitskaart waar op met vette letters 'Algerijn' gedrukt staat een situatie die doet denken aan het persoonsbewijs van de joden tijdens het nazi-regime, waarop een grote zwarte 'J' was geplaatst. Algerij nen moeten de blauwe kaart desge vraagd aan de politie tonen, vermoe delijk om te controleren of de man niet illegaal het land is binnen geko men. SANTIAG (Reuter, AP), —Terwijl ongeveer 16.000 landarbeiders en circa 140.000 winkeliers gisteren het werk voor 24 uur neerlegden als een nieuw bewijs van solidariteit met de staken de vrachtvervoerders, terwijl nu ook de opperbevelhebber van de marine, admiraal Raul Montero als minister van financiën is afgetreden en daar mee de hoge officieren van de strijd krachten hun steun aan de regering hebben onttrokken, werd gisteren in Santiago bekend gemaakt dat presi dent Allende niet naar Algiers zal gaan om daar de conferentie van niet- gebonden landen bij te wonen, zulks in verband met de gespannen toe stand in zijn, en ondanks het feit dat hij graag aan de wereld had laten zien dat Chili een vooraanstaand niet- gebonden land is. MEXICO STAD (Reuter) —Een zwa re aardbeving in Midden-Mexico heeft gisteren aan ruim 300 mensen het le ven gekost. Het aantal gewonden zou zeker 2000 bedragen. De bergachtige streek bij de vulkaan Crizaba schijnt het ergst getroffen te zijn. In de ge lijknamige stad zouden ruim 100 men sen onder een ingestort flatgebouw liggen. Staking OTTAWA (Reuter) Premier Tru- deau van Canada heeft de kamervoor zitter verzocht het parlement van va kantie terug te roepen om een einde te maken aan de algemene staking bij niet-rijdend spoorwegpersoneel. De staking heeft Amerikaanse dagbladen reeds genoopt bepaalde edities stop te zetten en rubrieken op te heffen. Het meeste krantepapier komt uit Canada. Ontvoering ASUNCTION (Reuter) —De Britse zakenman Ian Martins, directeur van een fabriek in Paraguay, is maandag ontvoerd. De ontvoerders hebben een losgeld van bijna drie miljoen gulden gevraagd. 2 1 1 jENEVE (ANP) Mozambique kan worden aangemerkt als een politie- _J:aat. Er is een internationaal en geen Portugees tribunaal nodig, om de Sf aarheid over de vermelde wreedheden van het Portugese leger vast te stel en. Zo luiden twee conclusies uit een rapport van de Internationale Commis sie van Juristen in Genève over 'de geheime politie (DGS) in Mozambique'. 2(ët rapport, dat vele schokkende ge- 47o!vens bevat over het optreden van 530' geheime politie in Mozambique, is 1 335 de secüe internationale zaken Uo|n de Nederlandse Raad van Kerken 30,ongevraagd 'correct en betrouwbaar' j^noemd. y liet juristenrapport gaat uitvoerig in •160) de activiteiten tegen en de vervol ging van leden van niet-christelijke 4ooirken in Mozambique. De geheime J450Mitie, die voorheen bekend stond als fc°0[DE en nu algemene veiligheids- in eienst (DGS) wordt genoemd, werkt 1025I de Portugese koloniën rechtstreeks .880 ader bevel van de regering in Lissa- "f^n. In tegenstelling tot de gewone 97s[>Utie is zij geen verantwoording naJhuldig aan de gouverneur-generaal 4200 betreffende kolonie. 900'e geheime politie staat volgens de 2owaternationale Juristencommissie dus jjiJJfeds buiten het kader van de wet in 1950B zin van de bestuurlijke structuur. 265[aar zij staat bovendien buiten de i 'et in die zin, dat zij buitensporig rote volmachten heeft om te arreste- 3 en, gevangen tc houden, te verban- 9 en en zelfs om in het geheim te be rechten door hun eigen officieren. Daarbij is de geheime politie niet on derworpen aan het toezicht of de con trole van de rechtbanken. Krachtens een nieuw decreet van 1 oktober 1972 heeft de geheime politie zichzelf rechterlijke bevoegdheden verschaft. Bij veiligheidszaken ligt de afhandeling van het voorlopig onder zoek, het ondervragen van de gevan gene en het uitvaardigen van het be vel tot arrestatie of tot vrijlating op borgtocht nu geheel in handen van de geheime politie. Het decreet bepaalt ook, dat de volmacht van de officier van justitie gedurende het voorlopige onderzoek gebruikt zal worden door inspecteurs van politie. De aanwezig heid van een advocaat voor de verde diging kan bij de ondervraging verbo den worden, wanneer dit voor de poli tie lastig is. Het decreet bevat nog talrijke andere bepalingen, die het werk van de geheime politie moeten 'vergemakkelijken'. GOLF VAN ARRESTATIES Het rapport van de Internationale Ju ristencommissie meldt een golf van arrestaties in juni 1972 onder de Afri kaanse geestelijkheid en leden van de niet-katholieke kerken. Getroffen ker ken zijn met name de adventisten, de congregationalisten, de pinksterge meente de presbyterianen, de joden en de methodisten. Het doel van deze arrestatiegolf schijnt te zijn geweest om de gearresteerden hun aantal wordt op ongeveer 200 geschat een bekentenis af te dwingen, dat zij hun kerkelijke organisaties gebruikten als dekmantel om geld in te zamelen voor het Bevrijdingsleger van het Frelimo. Alle betreffende kerken heb ben deze beschuldiging krachtig ont kend. De Internationale Juristencommissie onthuld mensonterende toestanden in de gevangenissen van Mozambique. Het rapport citeert een arts, die verklaard heeft, dat zieke gevangenen pas in een zodanige staat bij hem gebracht werden, dat hij vrijwel niets meer voor hun kon doen. Anderen gevange nen leden onder nerveuze stoornissen, zoals onsamenhangende spraak, beven, onbeheerst schreeuwen en zelfs volle dige mentale ineenstortingen, die voortduurden ook nadat ze waren vrij gelaten. Het rapport vermeldt ook een bezoek van een afgevaardigde van het Inter nationale Rode Kruis aan een gevan genis, ongeveer vijf maanden na de arrestatiegolf. De afgevaardigde heeft volgens het rapport niet de gevange nen in eenzame opsluiting gezien. Ook heeft hij de gevangenen niet ge zien, wier lichamen littekens of verse wonden van martelingen vertoonden. Deze gevangenen werden voor het be zoek van de afgevaardigde afgevoerd. De afgevaardigde van het Rode Kruis werd slechts toegelaten bij gevange nen, die al veroordeeld waren en meer dan een jaar van hun straf had den uitgezeten. Zij mochten werken en ondergingen een cursus 'heropvoe ding*. ZWEEPSLAGEN Over de verhoren in het hoofdkwar tier van de geheime politie in Lou- renco Marquez vermeldt het rapport onder meer, dat die er helemaal op gericht waren, de gevangene te laten toegeven, dat het werk van zijn kerk een voorwendsel was voor subversieve activiteiten en dat de betreffende kerk voor het Frelimo werkte, en geld voor de Bevrijdingsbeweging in zamelde. Wanneer de gevangene dit ontkende, kreeg iemand van de Afri kaanse politie het bevel hem af te ranselen. Dat begon doorgaans met slagen met een stok op de handen, totdat die bloedden. Daarna werden de gevangenen op de rug geslagen met zwepen. Een aantal van hen ont ving meer dan honderd zweepslagen. Daarna werden ze teruggestuurd naar de gevangenis, totdat ze voor de vol gende zitting werden opgeroepen. Bij enkele gelegenheden werden hun in- jekties toegediend en werden hun wonden behandeld door Afrikaanse verplegers. Volgens verklaringen van gevangenen, waren de martelingen van dien aard, dat zij daardoor bereid waren tot elke bekentenis. Degenen, die grotere weerstand boden, werden in donkere cellen eenzaam opgesloten. Indien ze dan alsnog niet 'samenwerkten', werd hun zelfs voedsel geweigerd en werd hun verboden zich te wassen. Eén van de gevangenen is op die manier krankzinnig geworden. Van de predikanten, die zich onder de gevangenen bevonden, werd naar het schijnt niemand geslagen. Hun verzet werd gebroken door psychologische druk en vooral door hen te confronte ren met valse bekentenissen van ande re gevangenen. Eén van de bekendste kerkelijke leiders, dominee Manganhe- la stierf op 11 december 1972 in de gevangenis. Hij was voorzitter van de synodale raad van de presbyteriaanse kerk In Mozambique zijn de menin gen verdeeld over zijn doodsoorzaak. De officiële versie is zelfmoord. In A- frika menen de meesten, dat hij ver moord werd. ZELFMOORD VERSIE De dood van dominee Manganhela veroorzaakte in ieder geval verontrus ting bij de geheime politie, mede als gevolg van de internationale protes ten. De regering gelastte toen een on derzoek, waarmee de algemeen geachte rechter Valadas Preto werd belast. Rechter Preto accepteerde de zelf- moorversie, maar vermeldde in zijn rapport ook, dat de gevangenen tij dens de verhoren systematisch werden gemarteld. Alleen het feit van de zelf moordversie werd gepubliceerd, de reét van het rapport niet. Wèl werd rechter Petro van zijn functie onthe ven, maar na een protestschrljven van 24 advocaten in Lourenco Marquez aan premier Caetano van Portugal werd hij weer in zijn functie hersteld. Zijn tijdelijke ontslag was toen plotse ling het gevolg van een meningsver schil op ander gebied. Sinds de bekendmaking van Mangan- hela's dood zijn nog drie andere ge vangenen in de gevangenis gestorven. Beweerd wordt, aldus het rapport der juristen, dat zij allemaal zelfmoord hebben gepleegd. 'Zelfs wanneer deze beweringen allemaal zonder meer geac cepteerd worden, blijft de vraag over, waarom zovele gevangenen ertoe geno men zijn zich van het leven te bero ven', aldus het rapport van de Inter nationale Juristencommissie. WASHINGTON (AFP) —Henry Kis singer zal op 10 september niet in Brussel zijn, omdat hij voor de senaat moet verschijnen in verband met zijn voordracht tot minister van buiten landse zaken. Bombrieven LONDEN (Reuter) Scotland Yard werd gisteren overspoeld met tele foontjes over vermeende bombrieven, vermoedelijk afkomstig van het Ierse Republikeinse Leger. Maandag hadden er geen postbestellingen plaats gevon den. Binnen vijf uur had Scotland Yard al 360 meldingen ontvangen. Ook werd gisteren het Engelse Lager huis ontruimd, nadat daar een ver dacht pakje was ontdekt. Argentinië BUENOS AIRES (UPI) —Gemeente werkers in Buenos Aires hebben gis teren het gemeentehuis bezet, de vuil nisophaaldienst gestaakt en begraaf plaatsen gesloten om tot het aftreden van de burgemeester te dwingen. Ook in de kustplaats Mar del Plata ging men in staking, hier uit protest tegen de sluipmoord van een vakbondsleider door linkse peronistische guerrilla's. Les in terreur SALISBURY (UPI) Guerilla's heb ben drie Afrikaanse onderwijzers ge dwongen toe te kijken hoe zij hun schoolhoofd doodsloegen. Het incident vond plaats in noordoost-Rhodeslë. De drie onderwijzers liet men verder on gemoeid. Meineed BONN (AP) De openbare aankla ger van de Westduitse deelstaat Bonn zal een onderzoek instellen naar mo gelijke meineed door de socialistische fractieleider Karl Wienand. De mein eed zou verleden jaar zijn gepleegd toen hij voor een parlementaire com missie ondervraagd werd over zijn be langen in een charterluchtvaartmaat schappij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9