fi Op Chinese platteland 'eenvoudige welvaart' dichtbij jmmentaar VPRO-team reisde een maand 4' toekomst lang door de volksrepubliek Mishandeling te licht beoordeeld door NS-personeel +++oproep hi toeristen+++ vreemd geld Zomer op erelijst Strandverwachting Zeilverwachting Meer vrouwen op de kansel? prenten olijk oud herfst 4UW /KWARTET WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 is geen gering gezelschap, dat ons iet rapport 'Werk voor de toe- it' een aantal aanbevelingen over r grondstoffenproblemen v^jt gedaan. De leden van de werk- Nv'- Toekomst zijn mannen van ni- wier gezamenlijke stem zeker in maakt.; is jammer, zij het niet helemaal ijpelijk, dat zij van de kansen ij hadden, maar gedeeltelijk heb- gebruik gemaakt. De werkgroep komst is een gemengd gezelschap, jwerd anderhalf jaar geleden opge- toen het wenselijk werd, het ver- pnderzoek te coördineren dat her -rwrfer. was. opgebloeid na het 'uitlek- ^Hvan het wereldmodel van Dennis [dows, het 'rapport van de Club Rome.' de behoefte aan coördinatie was het enige motief. Het vervolgon- iek was gebonden aan de beschik- leid van zeldzaam grote compu- en die waren onder andere bij bedrijven te vinden. Zo sloeg niet ^lleén aan sommige universi- aart het rekenen, maar bijvoor- ook bij Staatsmijnen en ook bij was onder de gegeven omstandig- n een fraai voorbeeld van maat- ppelijke dienstverlening, en het le- ook wetenschappelijk waarde- resultaten op. Maar het bedrijfs- was intussen natuurlijk wel zelf bi ij de vraag of economische nog wel mocht of kon. pm/was het idee om de industriële ie «universitaire onderzoekers in wat neutraler kader samen te gen', heel welkom. Dat kader de werkgroep Toekomst, waarin eren nog wat industriële en econo- he versterking kregen van onder :ren bankntesident dr. J. Zijlstra ihell-president mr. G. A. Wagner, inisatorisch werd die werkgroep orgaan van de stichting Mnat- is etppij en onderneming, een onder- [instituut dat als kader misschien niet zo vreselijk neutraal was. stichting heeft onder andere als het inzicht te hevorderen in 'de likkelina van maaKchanneliik n in relate tot onderneming en staa1 iu L rbahet op deze gebaseerde produktie- cl.' -f/rolorrr] Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De VPRO laat de parlementsleden, die niet naar China mochten, niet in de kou staan: in september begint ze met een serie van drie tv-uitzendingen over dit land, vervaardigd door het 'eerste Nederlandse tv-team, dat officieel door China werd toe gelaten.' dus rpn st'^Mini met een min ieer va«t«trt'"id maatscbanniibe^ld. eliik- hp<" nu en in onze streken fsende. Voor het denken over de tomst is ""en derqelëk U't«an<ïsnnnt t nood7i«-»iiik het meest vruchtba- Tiflfl dewerkprnen Toekomst daar- kurinen ontkomen. Ten eerste 'f een dereelüke verzame'mg kon- [ken niet aan een soort hal«band te die door de stichting wordt leehouden. Ten tweede hebben de !n van de werkgroep in de verant- irding van hun rapport uitdrukke- vastgesteld dat zij niet stuk voor alle details van hun eeschrift hun rekening nemen. Dat was extra mn«?elükheid om dn b«>Hem- van het bestaand? uit dit stuk de toekomst te weren, dat is slechts gedeeltelijk gelukt, iet rapport wordt zonder veel ar- ^jientatie aangenomen dat de econo- ifche groei moet worden voortgezet ?os«idat ei nog veel dringende hehoef- !t Jzijn'). Of er met die behoeften, en N| het maatschappijbeeld waaruit zij voortkomen, niet iets aan de zon kunnen zijn, komt niet ter jke. lullend in hun onevenredigheid de beschouwingen over beïnvloe- van het gedrag van consumenten. ,er-[consument zal een voorkeur aan Raidag moeten leggen, aldus de werk- 1 wfP' voor goederen en diensten die ider vervuiling en verspilling met i.45l meebrengen. Daartoe moet hij, jr massamedia en consumentenor- isaties Objectief worden voorge- in"lt. Om te zorgen dat die voorlich- inderdaad objectief blijft, moet er I beroepsinstantie komen, die als —[nodig is, een corrigerende publika- jverplicht kan stellen, ir de werkgroep slaagt er niet in jilelijk te worden over de andere es ft van de beïnvloeding van consu lten. Ondernemingen en instellin- die reclame maken voor zaken die liling en verspilling bevorderen iten zich beperkingen opleggen'. Liar de werkgroep 'ziet geen kans U^deze aanbeveling kracht bij te zet- I' Dat is jammer. Wij zouden een lepsinstantie willen aanbevelen, die igerende advertenties verplicht kan len. In Amerika is daarmee al be- |nen, om een voorbeeld te noemen, bezwaren willen intussen niet iS Igen dat de werkgroep over het hele 1 jfit voor het bedrijfsleven gecapitu- zou zijn. Sommige aanbevelingen jen in die kring hard aankomen, ,epjls een openbaar toegankelijke data- i(j Jk voor milieugegevens, en een cen- inje ipilieu-inspectie met een actief ;enlporingsbeleid. 'e4 rapport 'Werk voor de toekomst' is een slechts gedeeltelijk mislukte as. Van het aanzienlijke deel dat wèl i0 jlaagd is, hopen wij binnen afzien- fe tijd flink wat in het overheidsbe- s, I te herkennen. Daarbij denken wij ^Mt name ook aan de voorgestelde rcj|atregelen tegen auto's die 'uit pres- ^-overwegingen' aanzienlijke hoe- jlheden extra benzine verbruiken. Dit team, bestaande uit Roelof Kiers (samensteller), Jochgem van Dijk (ca mera) en Hugo de Vries (geluid) reisde een maand door de volksrepu bliek. Bij hun reis kregen ze voortdu rend bijstand van mensen van de Chi nese televisie, die de reis had georga niseerd aan de hand van voorstellen van de VPRO. Het team kwam terug met materiaal voor drie documentaires. De eerste, die 13 september wordt uitgezonden, gaat over het alledaagse leven in een klein afgelegen bergdorpje. Een week later worden kunst en kunstenaars in China behandeld, in een werkstuk on der de naam 'Het heroïsch optimisme van de pruimenbloesem'. Op vier ok tober zijn 'Voorbeeldige taferelen uit het Chinese volksbevrijdingsleger' te zien. Klemtoon In deze laatste naam verdient het woord 'voorbeeldig' de klemtoon. Sa mensteller Roelof Kiers is er niet ze ker van of hij met deze film een be trouwbaar beeld van de werkelijkheid in het Chinese 'eger kan bieden. 'We hebben in het leger van alles kunnen filmen. Je ziet al gauw dat de verhou dingen daar totaal anders zijn' dan bij ons in het leger. Sommige dingen zijn zo ongel Tlijk, dat je gaat denken: dit zal toch wel niet waar zijn. Ze verzekeren je dan dat het allemaal heel gewoon is. Maar je kunt niet goed schatten of je nu voorbeelden krijgt voorgeschoteld of niet. Daarom hebben we de film maar 'voorbeeldige taferelen enz.' genoemd,' legt hij uit. Daarmee wil Roelof Kiers niet in twijfel trekken, dat het Chinese volks leger anders is dan onze krijgsmacht. In de eerste plaats bestaat het uit mensen, die het dienen in het volksle ger als een eer beschouwen. In de tweede plaats staat het leger daar veel dichter bij de burgermaatschappij. Het leger moet deel uitmaken van de hele samenleving. Daarom vervullen de militairen ook taken in de land- In september begint serie tv-uitzendingen bouw, de industrie of de gezondheids zorg. Roelof Kiers gelooft, dat bij zijn re portage over het Chinese dorpsleven minder vraagtekens geplaatst kunnen worden dan bij de film over het le ger. De VPRO-ploeg verbleef een week in een dorp en kon er eigenlijk alles wel filmen. Het dorp telde 1720 inwoners, die samen één brigade vor men. Een Chinese plattelandscommu ne bestaat uit een aantal van. dergelij ke brigades. Postbode op brommer Het leven op het Chinese platteland is niet erg spannend verzekert Roelof Kiers. De meest opwindende gebeurte nis in zijn dorp was het dagelijkse be zoek van de postbode, die op de brom mer kwam. De bevolking haalt twee maal per jaar een rijstoogst binnen, produceert houtskool en teelt varkens. Ze moet hard werken, maar maakt de indruk wel tevreden te zijn met haar lot. De dorpsbewoners kunnen zich ver heugen in een 'eenvoudige welvaart'. Kiers bedoelt daarmee dat de belang rijkste benodigdheden er wel zijn. De mensen hebben te eten en te drin ken, ze kunnen zich kleden, ze krij gen medische verzorging en de kinde ren kunnen naar school. Luxe voor werpen oi'breken. Zelfwerkzaamheid De sfeer in het dorp omschrijft Kiers Roelof Kiers: ontspannen sfeer in de Chinese dorpen als 'ontspannen'. De mensen werken voor hun eigen groep en zijn nauw betrokken bij de beslissingen over hun werk. Dat schijnt voldoening te schenken. Daar komt nog bij, dat de ouderen allemaal de barre ellende, die tot voor nog geen twintig jaar al gemeen heerste op het Chinese platte land, aan den lijve hebben ondervon den. Ze leven nu in een onvergelijk baar betere wereld. Roelof Kiers wil niet behoren tot de verheerlijkers van de Chinese revolu tie. Hij vindt het volstrekt onrealis tisch om te denken, dat het Chinese model een oplossing voor allerlei pro blemen in het westen zou zijn. Dat dit systeem in China zeer goed vol doet is volgens hem onmiskenbaar. Positief vindt hij vooral de grote zelf werkzaamheid, waartoe de Chinezen worden gebracht. De hele opvoeding is er opgericht de mensen tot deelna me aan de samenleving te dwingen. Dat opvoedingsprogramma werkt door in alle sectoren van de maatschappij. Alles is ervan doordrenkt. Als wes terling kun je dat hoogst hinderlijk vinden maar je moet niet uit het oog verliezen dat het voor Chinezen be stemd is .'Het is hun oplossing voor hun probleem', verduidelijkt Kiers. Wel vindt hij de wijze, waarop de ge wone Chinees deelneemt aan het maatschappelijk gebeuren, iets waarop je in Nederland jaloers kunt zijn. Kunst De kunst, waarover de VPRO-ploeg ook een documentaire maakte, staat uiteraard ook ten dienste van de revo lutie. De kunstenaar heeft een opvoe dende taak, hij mag zich niet isoleren van de samenleving. Roelof Kiers sprak daar met een bekende stripteke naar. Die moet een strip maken, die in een bepaald dorp speelt. Hij gaat daarvoor naar dat dorp om met de be volking het verhaal te bespreken. De bevolking geeft adviezen over de ka rakters en twee dorpelingen tekenen zelfs mee. Dat is wederzijdse opvoe ding: die amateurs leren van de be roemde tekenaar, maar omgekeerd leert hij van zijn verblijf in het dorp', vertelt Roelof Kiers. Of hij nog eens naar China gaat weet hij nog niet. 'Het blijft interessant om er heen te gaan, maar ik weet niet of de VPRO daar nog wel een taak heeft. Er bestaan ontzettend veel misverstanden over China. Wij heb ben meegewerkt aan een beeldvor ming, die wat meer op de realiteit is gericht. Dat begint nu wat door te breken. Als er nu een permanente stroom informatie uit China komt, hoeven wij misschien niet meer. Gro tere organisaties, die daarvoor beter zijn toegerust dan wij, kunnen daar voor wel zorgen', aldus Roelof Kiers. Van een verslaggever DEN HAAG De hoofddirectie van de spoorwegen vindt dat het perso neel van het staion te Haarlem het incident, enkele maanden geleden, waarbij de zangeres Lenny Kuhr werd mishandeld, te licht heeft beoordeeld. Het personeel had volgens de directie in ieder geval aandacht aan haar moe ten besteden omdat zij gewond was en hulp nodig had. Dit heeft minister Van Agt meegedeeld op vragen van het tweede-kamerlid Geurtsen (WD). Ondanks het horen van een groot aan tal getuigen is er geen bruikbare aan wijzing van de identiteit van de da der. De onderstaande personen wordt dringend verzocht dc ANWB-alarmcentrale In Den Haag te bellen (070—26 44 26). NEDERLAND J. F. Oort, Den Haag in groene DAF 44. NEDERLAND-DU1TSLAND Maria Martens-Sol, Nijeveen op motorschip Azolla. FRANKRIJK Fam. A. E. Eygenraam-Schut, Delft DAF (stationcar) 59-02-PU, fam. B. J. M. Schulte-Besuyen, Amsterdam in donkerblau we Vauxhall Viva, 35-95-NZ, fam. J. I. Sie- pen-Van den Berg, Breukelerveen in licht blauwe Mercedes 250 S Caravan Sprite, 14- 15-ES. OOSTENRIJK S. Kranenburg, Amstelveen, S van der Mey- den, Tilburg in grijze Opel Kadett Olympia, fam. J. Stroo-Net, Castricum in lichtblauwe Morris. ZUID OOSTENRIJK A. van Othuizen, Amsterdam In beige Merce des. HAM-FS-S9. SPANJE J. B. Mertens, Nijmegen In witte auto Bian- ci. 42-12-XM, fam. J. Meurs. Arnhem in lichtblauwe Renault 16. fam. C. J. Wouters, Rotterdam in lichtblauwe Opel Manta Cara van. JOEGOSLAVIË Frank de Groot, Drunen in rode Fiat 1500, G8-91-EZ. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars Engelse ponden Belgische francs Duitse marken Italiaanse lires Portugese escudos Canadese dollars Franse francs Zwitserse francs Noorse kronen Zweedse kronen Deense kronen Oostenrijkse schillings Spaanse peseta's Griekse drachmen Finse marken Joegoslavische dinars (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen). 2.64- 2.74 6.53- 6.83 6.94- 7.19 107.50-110.50 0.43- 0.46 10.90- 11.90 2.62- 2.72 60.75- 62.75 87.25- 90.25 63.00- 65.00 47.00- 49.00 45.50- 47.50 14.75- 15.05 4.68- 4.93 8.60- 9.60 70.75-73.75 17.25- 20.25 Amsterdam De Bilt Deelcn Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneève Helsinki Innsbrlick Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mllnchen half bew half bew zwaar be zwaar bew regen half bew onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew licht bew onbewolkt half bew half bew onbewolkt geheel bew zwaar bew geheel bew half bewolkt regen onbewolkt onbewolkt geheel bew licht bew regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew licht bew zwaar bew zwaar bew half bew zwaar bew onbewolkt zwaar bew zwaar bew onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew Van onze weerkundige medewerker De zomer vin 1973 is een bijzonder seizoen. Dat mag met de 'meteorologi sche einddatum' van 1 september nu al wel gezegd worden. Om een verge lijkend overzicht te krijgen, pasten wij de volgende methode toe. In de eerste plaats werden voor elke zomer dag de afwijkingen van de gemiddelde maximumteperatuur van De Bilt be paald en bij elkaar opgeteld. Hieraan roerden toegevoegd: het aantal meeru- ren aan zonneschijn en het aantal minder milimeters aanregen in ver houding tot normaal. In de einduit komst is dus verwerkt wat de vakan tieganger als positief ervaart. Anders gezegd: hoe warmer, hoe zonniger en hoe droger het weer, hoe hoger de score. Het lijkt dan ook verantwoord dit eindcijfer met 'vakantie-coëfficiënt' te bestempelen. De huidige zomer had tot en met 26 augustus, dus nog vijf dagen te gaan, al een totaalscore van 204 bereikt. Zij komt daarmee na dc seizoenen van 1947 en 1959 op de der de plaats, gerekend over de laatste vijftig jaar. Sedert 1900 is de rangor de als volgt: 1. 1947 met 632; 2. 1959 met 455; 3. 1911 met 439; 4. 1921 met 310; 5. 1973 met 204; 6. 1932 met 190. Over de laatste ruim 100 jaar neemt de zomer van 1973 de zevende plaats in. Nummer één is nu 1868, niet 655 en verder is er tussengeschoven de zo mer van 1899 met 420. Het weer blijft de komende dagen overwegend gun stig met hoogstens tijdelijk een bui, maar telkens een vriendelijke terug keer van de zon dankzij de goede zor gen van een Azoren-maximum. Van het buienfront kan de 23 mm van Lê- on worden gemeld en verder de 16 mm van het Corsicaanse Bastia. Zeer hoge temperaturen werden gemeld uit Sevilla, te weten 37 graden, en Cordo va 38 gr.C. Vandaag zonnig en droog strandweer. Lucht 19 tot 20. zeewater 19 graden. Noordwest tot zuidwest. 3 tot 5 Beau fort (matig tot vrij krachtig). IIOOG WATER 30 augustus Vlissingen: 3.07-15.23; Harlng- vlletslulzen: 4.47-17 09; Rotterdam-6.04-18.01; Scheveningen. 4.14-16.41; IJinulden: 4.48- 17.15; Den Helder 9.36-22.09; Harllrigen: 11.30-Delfzlj 1 1.17-13.24. onder redactie van loes smit Negen jaar geleden deed op de theologische hogeschool in Kampen de eerste vrouwelijke student een beetje aarzelend haar intrede. Maar toen het eerste schaap een maal over de dam wasjawel. Niet dat er nu meteen hele volks stammen meisjesstudenten naar Kampen optrokken, maar wel kun nen ze daar elk jaar opnieuw een recordaantal eerstejaars-dames in schrijven. Vorig jaar waren ze erg blij met hun zes nieuwelingen, maar dit jaar overtreft alweer al les: van de vijftig eerstejaars blij ken niet minder dan vijftien aspi rant-studenten meisjes te zijn. Er waren al éénentwintig ouderejaars, zodat de hogeschool nu zesendertig vrouwen onder haar theologische gelederen telt. Bij een vergelijking met theologi sche faculteiten aan andere uni versiteiten steekt Kampen nog niet met kop èn schouders, maar wel bijna met de kop alleen boven die andere uit. Cijfers van het nieuwe studiejaar zijn nog niet voorhan den, zodat we het met die van vo rig jaar moeten doen, waardoor de vergelijking misschien een tikje mank, maar toch niet zwaar kreu pel gaat. Aan de VU studeren verreweg de meeste studenten theologie: op 1 april stonden er 334 ingeschreven, van wie 42 vrouwen. En daar weer veertien van zijn vorig jaar aan hun eerste jaar begonnen, meer dus dan in Kampen. Maar de VU is dan ook vrijwel de enige die Kampen in dit opzicht overtreft, want aan de rijksuniversiteit van Utrecht zijn vorig jaar acht meis jes ingeschreven, in Leiden zeven, aan de universiteit van Amsterdam vijf en aan de Groningse universi teit maar twee. In Groningen zijn zelfs in totaal maar tien meisjes studenten in de theologie, zonder de nieuw genoteerden voor het ko mende studiejaar dan. Waar ze allemaal vandaan komen, die Kamper studenten inclusief de mannen is nauwkeurig bijge houden. Uit Zuid-Holland komen de meesten wat traditie schijnt te zijn en daarop volgen Gro ningen en Friesland met elk zeven nieuwkomers, Drente en Gelder land met eentje minder. Utrecht, Overijssel, Noord-Brabant, Noord- Holland en Zeeland hebben er elk twee geleverd, Limburg helemaal geen. En dan blijven er nog twee Kamper eerstejaars over, die van écht ver komen: Canada en West- Duitsland. Nu is het helemaal niet gezegd dat al die jongens en meisjes de kan sel zullen beklimmen als ze over een jaar of wat afgestudeerd zijn. Met zo'n opleiding kun je tegen woordig veel meer kanten uit dan alleen omhoog, de preekstoel op. Je kunt pastorale zorg onder scho lieren, studenten, schippers, be jaarden en wat voor groepen nog meer gaan bedrijven, maar ook, heeft de praktijk inmiddels laten zien, docent (e) worden aan een so cial e academie, godsdienstleraar worden, iets hoogs in het maat schappelijk werk doen of zelf soci aal werkster worden, directeur/tri ce van een bejaardencentrum of het misschien zelfs tot hoogleraar brengen. Er zijn althans genoeg studenten in de theologie die van tevoren al heel zeker loeten, dat ze in elk geval die kansel niet op wil len. Tevreden legde de recensent van De Tijd 'De man uit Frankrijk' van Ivans neer. Hij schreef: 'n Aardige, olijke man, die Ivans' en hij vond het boek 'vlug verteld en broodonschuldig'. Dat was in 1917. 'De man uit Frankrijk' was de eersteling van Ivans (schuilnaam van mr. J. van Schevichaven, die in 1935 over leed). Hij stond zo'n beetje aan de wieg van het moderne oorspronke lijke Nederlandse detective-verhaal en had ten gerieve daarvan in de richting van Engeland gekeken, waar het genre druk en goed beoe fend werd. Zijn held is dan ook een Engelsman, mr. Geoffrey Gill. Zoals Holmes z'n Watson en Poirot z'n Hastings heeft, zo heeft GG zijn mr. W. Hendriks, en die is dan wèl een Nederlander. Veertig jaar later, in 1957, brengt Bruna in Utrecht 'De man uit Frankrijk' nog eens op de markt, als Zwart Beertje. Een denderend succes wordt het niet en Jac. de Haan geeft in 1968 in het jubi leumboek van Bruna 'De buste van Beets wordt u persoonlijk aangebo den' (uit dat boek haalden we ook het citaat uit De Tijd van 1917), Jac. de Haan geeft te kennen dat ie die geringe geestdrift voor Ivans best begrijpen kan. Maar inmiddels heeft het jeugdsentiment harder toegeslagen dan ooit, iedereen denkt snakkend aan vroeger, en Bruna probeert het nu opnieuw met Ivans, met 'De man op de ach tergrond' en 'Het spinneweb'. Laten de liefhebbers nu niet met een naar de boekhandel draven. We moeten ze waarschuwen: deze boeken van Ivans zijn bewerkt. Waarom? Om 'de wijdlopigheid' en 'het verouderd taalgebruik' weg te werken. Wat is dat voor mallig heid? Wie uit is op een ouderwet se stoel en er eindelijk één naar zijn zin vindt, zaagt toch ook niet de krullerige poten er onder van daan om ze te vervangen door een stalen frame? Wie Ivans wil, wil hem compleet zoals hij was, liefst nog met de sch's en de uitgangs ennen. Ook al kunnen wij Ivans geen olijkerd vinden, bij Bruna moeten ze ons wel de lol gunnen, ons te verkneuteren in wat toen olijk werd gevonden. Gelukkig maar, dat wat oude illustraties overeind gebleven zijn. De gretigheid waarmee het publiek de door Thomas Rap uitgegeven mapjes met vijftien prentbriefkaar ten van Rie Cramer van de toon banken griste, is in uitgeverskrin gen niet onopgemerkt gebleven. Nu is het Ploegsma, die de illu straties uit de kinderboekjes van Beatrix niet te verwarren met Paulus-Potter op briefkaartformaat lieeft afgedrukt en twaalf van die kaarten, ook in een mapje verza meld, in de (boek-) handel brengt. Beatrix Potters kleurtjes zijn net als die van Rie Cramer allemaal zacht en lekker pastellerlg. Haar onderwerpen verschillen van Rie: geen kinderen, maar dieren, zoals Pieter Konijn en Jozefien Kwebbel eend, die op dit plaatje (deel van zo'n briefkaart) weer druk tegen een mededier loopt aan te kwebbe len. Voor vliegen ben je nooit te oud. Op de passagierslijst van de DC-8. die gisteren met een groep leden van de Nederlandse vereniging van ouders, familieleden en vrienden van emigranten van Schiphol opge stegen is, richting Vancouver, staat een 83-jarige Rijswijkse reizi ger als oudste genoteerd. Maar dat is niet het enige opmerkelijke aan deze lijst. De groep telt 162 passa giers, van wie er 35 in de vorige eeuw geboren zijn. En met z'n allen zijn deze ouders, familieleden en vrienden 2793 jaar oud, wat *niet verhinderde dat er op deze 'bejaar de' vlucht ook een baby van zeven maanden meeging. Misschien helemaal niet leuk om nu al over de herfst te praten, maar het Gooise dorp Laren kijkt er elk jaar naar uit. Dan komt in het Singer Museum de Herfstflora, een tentoonstelling van herfstbloe men, bessen en fruit, waaraan het hele dorp ijverig meedoet. Dit jaar speelt natuurlijk het jubileum van de koningin mee. In verschillende zalen is de Flora gewijd aan lan den die de koningin tijdens de af gelopen vijfentwintig jaar heeft bezocht: Oostenrijk, Roemenië, Mexico, Suriname en de Antillen. Indonesië en Perzië zijn elk in een aparte zaal in beeld gebracht, niet alleen door bloemen en planten van daar, maar ook door kunst- en nijverheidsprodukten, plus foto's waarop de koningin voorkomt. Er zal ook een complete 'Oranjezaal' zijn, waarin een met oranje rozen beklede smeedijzeren kroon komt te hangen en een wandtapijt uit de trouwzaal van Laren, dat de inhul diging voorstelt. Aan de Herfstflora, die 28 septem ber wordt geopend en tot en met 7 oktober open blijft, doen ook een paar 'natuurinstellingen' mee. 'Je moet de spaghetti eerst kokeu, Simpkins'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7