Stockholmse politie maakt einde aan gijzelingsdrama KOFFIE Kamer voor steun aan "t noorden 20t taptoe delft Bij marine hier en daar nog de hand aan de pet Voor en na de vakantie !n deze krant WASAUTOMATEN 499,- Vrije interpretatie groetplicht Nog zonnig Albert Heyn verkoopt weer Angola koffie deze week bij reuzepak 500 gram 382 Overheidsdeelneming Een oude belofte Kil Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ienstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 HAARLEMMERSTRAAT ?250 LEIDEN Alle bekende merken „Stantvastich is ghebtaven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij enkele onderdelen van de marine blijkt de afgeschafte groetplichtregeling nog gedeeltelijk van kracht te zijn. Dit is met name het geval bij het marine opleidingskamp te Hilversum, dat per jaar 4000 vrijwillige en dienstplichtige marinemensen binnen de poorten heeft. De marineleiding stelt hier een onderzoek naar in. Een woordvoerder van de marine noemde gisteren desgevraagd de groetregeling die met ingang van 15 augustus in het opleidingskamp is ingevoerd 'wel erg stringent'. Hij wees er daarbij op dat de door staatssecretaris Mommersteeg (de fensie) uitgevaardigde nieuwe re geling niet op alle punten even duidelijk is. 'De regeling is riet honderd procent waterdicht, de uitwerking kan op een punt wel eens mislukt zijn'. Zoals bekend werd de groetplicht regeling per 1 augustus afgeschaft met twee duidelijke uitzonderin gen, het groeten bij ceremoniële gebeurtenissen en bij verblijf in het buitenland. Naar aanleiding van de hangende afschaffing van de groetplicht zond de comman dant zeestrijdkrachten vice-admi- raal Roest al op 18 juli een tele- groet aan boord van schepen en bij inrichtingen. Ik hoop zelf dat de vrijwilligheid het uitwisselen van de groet zal bevorderen'. 'Blijvend' gram naar zijn ondercommandan ten. Hij zei daarin onder meer: 'De groet blijft een uiting van welle vendheid en saamhorigheidsgevoel. In een organisatie als de marine, waar teamgeest en goede houdin gen zo belangrijk zijn, vervult de wederzijdse groet een duidelijke stimulerende functie en is als zo danig onmisbaar. Ik neem dan ook aan dat de nieuwe regeling weinig verandering zal brengen in onze gewoontes, waaronder de ochtend- De commandant van het oplei dingskamp in Hilversum, de kapi tein ter zee J. W. Herrijgers inter preteerde dit telegram en de nieu we regels van de staatssecretaris op eigen wijze. Zo verduidelijkte hij in een zogenaamde 'order van blijvende aard' van 15 augustus dat onder ceremonieel niet alleen de gebeurtenissen moeten worden verstaan waarover het voorschrift ceremonieel van de marine spreekt, zoals beëdigingen, vlaggenparades, uitreiking van onderscheidingen, bezoeken van vorstelijke personen en dergelijke. Volgens zijn order vallen onder ceremonieel ook het halt en front maken voor de com mandant, vlag- en opperofficieren, het op rapport komen bij de com mandant, het vervoegen bij de meerdere, omstandigheden waarin volgens hem dus ook de groet ver plicht is. Voorts verklaarde hij 'uit overwegingen vn wellevendheid en opleiding', ook de bij de marine ge bruikelijke ochtendgroet verplicht. Ook op andere marine-onderdelen is de verplichte groet, nog gedeel telijk gehandhaafd. Dit geldt, voor alle onderdelen bij de marine, spe ciaal als de militair bij zijn com mandant op rapport moet in ver band met een straf. De woordvoer der van de marine zei: 'Als een militair voor straf bij zijn com- mandat moet komen, beschouwen wij dat ook als een soort cérémo nie, het is dus logisch dat daar de groet verplicht blijft'. Voorts moe ten de mariniers op de Van Gent kazerne in Rotterdzm nog ver plicht halt en front maken als zij hun commandant tegenkomen. Het Kamerlid Wieldraaijer (PvdA) zal over de situatie bij de marine ten aanzien van de groetregeling, vandaag nadere inlichtingen vra gen. 'Wat er gebeurt lijkt mij toch niet overeenkomstig letter en geest van de nieuwe groetregeling', zei het Kamerlid gisteren. odelijk ongeval met Dg duistere oorzaak rSWIJK In het ziekenhuis yenburg is maandagavond de 40-ja- e heer J. T. P. Bruijns van de Oca- alaan overleden aan de gevolgen een aanrijding, die hem maandag half zes was overkomen op de tising Steen voordelaan-Si r Winston ïrchilllaan. De heer Bruijns reed de fiets en werd op de kruising iigereden door een motor, bestuurd )r de 21-jarige R. B. uit Rijswijk. (ADVERTENTIE) Alleen sl om de gratis con certen van Syd Lawrence op 29,30 en 31 aug. en Stan Kenton op 1 september... Alleen al om de NOS klank presentatie Alleen al om de drie hlfi- stereo LP's voor speciale RAI-prijzen is de Hifi Ral 73 een gebeurtenis. ionnige perioden en op de ieeste plaatsen droog weer. aximum temperaturen onge veer 21 graden. Zwakke tot ma tige wind, eerst merendeels hoordelljk, later draaiend naar zuidwest. MORGEN EN OVERMORGEN: Vooral aanvankelijk een bui, later zonnige perioden en vrij loei. (Worgen zon op: 05.48 zon onder: 19.32 maan op: 08.54 maan onder: 19.50 jiljoenen kilo's maten doorgedraaid ïlèvi/WtP* waarom gebruiken ze ons niet Ir 't toneel? Trein-Toegangsbiljetten bij NS stations Van een onzer verslaggevers ZAANDAM Albert Heyn gaat met ingang van donderdag weer Angola-koffie verkopen in alle supermarkten, die het concern telt. De koffie, die onder de naam 'Indonesia Melange' wordt ver kocht, bestaat uit een melange van koffie uit Indonesië, Kame roen en Angola. Dit zei een woord- voerdster van Albert Heyn gis termiddag. Albert Heyn is daarmee het eerste grootwinkelbedrijf, dat welbewust het besluit ongedaan maakt geen koffie uit Angola meer te importeren. Begin januari 1972 deelde de directie van Albert Heyn namelijk mee, dat het geen koffie uit Angola meer zou im porteren en dat dit besluit uit com- Voor vervolg zie pag. 5, kolom 5 Het einde van het gijzelingsdrama. Bankrover Olsson (bovenste foto) wordt in de handboeien weggeleid, nadat eerder de gijzelaars per brancard waren weggevoerd (onderste foto)., STOCKHOLM (UPI) De politie van Stockholm heeft gisteravond een einde gemaakt aan het drama in een bankkluis, waar twee misdadigers vier bankemployees zes dagen lang hadden gegijzeld. 'Niemand is gewond', meldde de politie. 1 Op brancards werden de vier gijze laars drie vrouwen en een man het bankgebouw uitgedragen. Toen leidde de politie Jan-Erik Olsson (32) in de handboeien naar buiten, terwijl het publiek woedend naar hem floot. Kurt Lindroth, het hoofd van de poli tie, rende de straat over naar wach tende journalisten achter dranghek ken en kondigde met emotie in zijn stem aan: 'Ik kan u vertellen, dat nie mand is gewond'. De politie had gebruik gemaakt van een snel werkend verlammingsgas. 'Het gas was erg doelmatig',, vertelde Lindroth. 'Zij moesten opgeven. Zij be dekten hun ogen en waggelden.' Het bevel om een machinegeweer door een gat in het plafond aan te geven, kon Olsson niet eens meer opvolgen. I-Iij had nog een paar schoten op de deur gelost, maar had zijn wapen niet op de gijzelaars gericht. Tegelijk met het gas begon men met pneumatische ha mers op het plafond van de kluis oor verdovend lawaai te maken om de bankrover en zijn maat te verwarren een idee, dat uit New York komt. Het gas heeft voor niemand nadelige gevolgen gehad. Premier Olof Palme sprong in zijn auto en reed naar de bank in het cen trum van Stockholm om de politie te bedanken. Hij had het 131-uur duren de drama op de voet gevolgd. Journa listen applaudiseerden voor commissa ris Lindroth, die vertelde: 'Olsson, die we het meeste hadden gevreesd, gaf gewoon op en schreeuwde dat hij zich over gaf'. Het was nogal ondrama tisch', zei een andere agent. Het traangas werd de kluis binnen ge spoten door de gaten die de politie eerder in het dak had geboord. Een van de agenten, die daaraan werkte, werd eerder op de dag aan zijn hand en hoofd gewond, toen er vanuit de kluis op hem werd geschoten. Twee en een halve minuut na het traangas gaven Olsson en Olofsson zich over. De politie duwde de kluisdeur open met een grote hydraulische pers. Olsson en Olofsson hadden de deur gebarricadeerd met twee archiefkas ten. De gijzelaars waren er nog zo goed aan toe dat ze mee konden hel pen bij het opzij schuiven van de kas ten. 'Voordat we het gas aanzetten, wisten we dat geen van de gevange nen vast gebonden was,' zei een poli tieman. Olofsson en Olsson wandelden zwijgend uit de kluis, kregen onmid dellijk de handboeien om en werden naar de wachtende ziekenauto's ge bracht. Toen premier Palme bij de bank aankwam, bedankte hij Lindroth en zijn assistenten. Palme schudde de handen van alle agenten, die zich vrijwillig hadden aangeboden voor de aanvalsactie. MARTELKAMER De rover had, volgens de politie, de kluis veranderd in een ware martelka mer. 'Wat daar gebeurt, maakt me ra zend', zei één van de agenten toen de belegering nog voortduurde. Zij zijn Voor vervolg zie pagina 57kolom 7 ADVERTENTIE liVlili "VSPrj De zomervakantie heeft heel wat Tweede Kamerleden gisteren voor het eerst' na het reces weer bijeen op nieuwe, frisse ideeën gebracht. Bij enkelen van hen trad dat ook naar buiten. De vernieu wing heeft echter juist daar toegeslagen, waar je het niet zou ver wachten. Het Tweede-Kamerlid drs. A. Schouten (ARP) heeft zijn baar laten staan, zijn geestverwant dr. W. de Kwaadsteniet een mar tiale snor. Het verst ging dr. W. Drees jr., fractieleider van DS'70. Ofschoon bekend om de soberheid van zijn levenswijze en zijn afkeer van uiterlijk vertoon heeft hij een haarstukje opgezet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het plan van de regering om de industrialisatie in het noorden van het land te bevorderen door zelf nieuwe bedrijven op te richten of dèel te nemen in nieuwe of bestaande bedrijven, heeft gisteren de instemming gekregen van de Tweede Kamer. Alleen de VVD sprak zich uit tegen deze vorm van hulp. De liberale partij is tegen een te grote invloed van de staat in het bedrijfsleven. Ook de commissarissen van de konin gin in Drente en Groningen, mr. K. H. Gaarlandt en mr. E. H. Toxopeus, die het debat over het noorden, zuid- Limburg en Den Haag op de publieke tribune volgden, waren tevreden over de beslissing van de regering. Alleen wacht men in het noorden in span ning af, hoe de nieuwe maatregel wordt toegepast en wat het effect zal zijn. De bedoeling van het kabinet is een maatschappij op te richten in de zin van de DSM, die in zuid-Limburg met succes heeft gewerkt. Er zal een nau- we band worden gelegd met het bu reau noorden des lands (het acquisi tiebureau Bloemendaal). De maat schappij begint met een eigen vermo gen van 1.000.000 met de mogelijk heid veel meer kapitaal aan te trek ken door middel van leningen, die door de overheid worden gegaran deerd. Op deze wijze hoopt men het voor industriële investeringen zo nodi ge risicodragende kapitaal aan te trek ken. Voor de garanties is voor het jaar 1974 een bedrag van maximaal 50 miljoen beschikbaar. Koppeling Pikant in deze opzet is, dat deze ga rantieverlening wordt gekoppeld aan de opbrengst van het aardgas, dat in de Groningse bodem wordt gevonden. Deze koppeling was door de PvdA in de verkiezingscampagne beloofd. Maar in de regeringsverklaring werd er met geen woord over gesproken. Oorzaak: minister Lubbers voelde er niet voor, omdat de plaats van het vinden van het aardgas niet doorslaggevend kan zijn voor hulp. Er is nu een indirect verband gelegd tussen de aardgasopbrengst en de hulp aan het noorden. Voor de kabi netsbeslissing, die zeer recent is, is door de PvdA hard achter de scher men gevochten. De heer H. Wieringa (PvdA) was in zijn reaktie op het be sluit dan ook bijna lyrisch. Hij zei: 'Alle lof, excellenties en dat laatste woord gebruik ik dit keer zeer be wust. Dit kabinet tracht een funda mentele fout in onze maatschappij te herstellen. Het zorgt niet alleen voor aanvullende werken' en werkgelegen heidsprogramma's. maar het wil zelf blijvende zinvolle werkgelgenheid scheppen door de taak van de onder nemer over te nemen'. Drs. J. F. Scherpenhuizen, de in Gro- ningen wonende WD-er sprak zich principieel uit tegen een soort regio nale ontwikkelingsmaatschappij van de overheid. Hij onderschreef de be zwaren van zijn fraktiegenoot Joekes, die in juni 1968 in de Kamer reeds had betoogd dat deze vorm van over heidsbemoeiing en -bevoogding in het bedrijfsleven niet acceptabel is. Drs. A. Schouten, die vandaag het woord zou voeren namens ARP, KVP en CHU, betuigde tegenover ons zijn instemming met het plan van het ka binet. Evenals de heer Wierenga had hij in zijn betoog, voor het plan van- de regering gistermorgen bekend werd, een pleidooi opgenomen voor een oplossing in deze geest Het aan trekken van risico dragend kapitaal, in de vorm van staatsdeelneming moet worden bevorderd. Alleen vroeg Ad Schouten zich af, waarom nu toch weer een nieuwe maatschappij met een apart bureautje met een directeur Voor vervolg zie pag. 5, kolom 6 Binnenland NS bezuinigt 5 Frans in brugklas 5 Buitenland Sadat vreest linksen 9 Kerk Da Costa actueel2 Congres van Graham2 Sport Hockeyers dichtbij halve fi nales 13 Economie 'Berisping CSM, Gist-Broca- des en Meneba juist' 15 Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Familieberichten IADVERTENTIE kom ook'ns een avondje uitblazen bij de1 elke avond om 9 uur t/m zaterdag 1 sept. kaarten bij alle vvv's Het is al weer even geleden, dat wij ons op of nabij deze plaats een belofte lieten ontvallen. De belofte om de lezers van Trouw/ Kwartet nog eens, en dan wat uitvoeriger dan vorig jaar, over het wel en wee van hun krant te informeren. Het was onze redactie-chef, die ons onlangs aan deze belofte herinnerde. Maar met de milde ironie, hem eigen, begon hij qieteen de onmiddellijke inlossing ervan onmogelijk te maken door zélf dit hoekje te vullen met loftuitingen over ons vorstelijke jubileumnummer. Vanaf vandaag nemen wij zijn taak over. We hopen dat u, lezer, op uw beurt een stukje van onze taak de versteviging van de financiële basis van de krant wilt overnemen. U voelt al waar we heen willen. Inderdaad: naar méér abonnees. Wij zijn vandaag weer begonnen. Begint u ook? DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement np: TROUW DE RO'ITERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). l'letine-schaaltje (flessenon- derv.elters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel Is niel nodig. -Schrijf op de envelop, lie i l»ie betalen wij. 'hr. I'ers. Antwoi rdmnnmei 28X9, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1