Uitstel van usie CSM, ist en Vteneba Groot vertrouwen in 'aan huis winkelen' I AMEV plaatste prefs om vrij te kunnen handelen Japan pakt inflatie nog harder aan Comecon wil met EEG praten Diamant werd weer duurder weekstaat ned.bank Regelmatig vlees afgekeurd: resten van anti-biotica Kon./Shell Igrootste buiten VS DOW JONES INDEX New York goed prijshoudend Van Dorp samen met Britten M>UWAWAlRmBT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T13/K1S fa berisping van SER-commissie "n een onzer verslaggevers [STERDAM De samenwerking tussen CSM, Gist-Brocades en neba is voorlopig uitgesteld. De drie ondernemingen hebben het dingsbericht ingetrokken na een berisping van de Fusie-commis- van de SER, omdat zij de fusiegedragsregels maar liefst zes maal y*)ben overtreden. De aangekondigde aandeelhoudersvergaderingen ii CSM, Gist-Brocades en Meneba zijn uitgesteld. Een andere da- Tjlii is niet bekend gemaakt, maar verwacht wordt dat een nieuwe ie zal worden voorgesteld. Disconto verhoogd tot 7 procent TOKIO Japan heeft voor de vierde keer dit jaar het officiële bank- disconto en de percentages van de verplichte minimumreserves ver hoogd. De tweeledige maatregel heeft tot doel de snelle stijging van de prijzen af te remmen. Het bankdisconto bedraagt met ingang van heden 7 (was 6) procent. commissie stelde een onderzoek in de fusieperikelen van de -drie. op grond van klachten van de cbeweging en van één van de twee lere bieders op CSM, Koninklijke ïolten Honig. Na afronding van het :rzoek zijn CSM, Gist-Brocades en jneba berispt de zwaarste maat- ;el die genomen kan worden idat zij niet tijdig hun plannen tot ïenwerking bekend hebben ge- ikt. Een 'gerechtvaardigde koers- ling' werd daardoor onmogelijk, kon het voorgeschreven overleg de vakorganisaties niet in 'het de fusiegedragsregels bedoelde lium worden gevoerd.' Fusie-commissie heeft de Vereni voor de Effectenhandel gevraagd uitspraak in de officiële Prijscou- |lt bekend te maken. Automatisch idt dan de wettelijke sanctie in 'ng. die inhoudt dat de leden van Vereniging iedere medewerking de uitvoering en afwikkeling van bod moeten weigeren. Het intrek- van het biedingsbericht door Vf, Gist en Meneba is daarvan het ihtstreeks gevolg. Kort voor de her- 'ting van de officiële beurshandel is notering van de drie fondsen aan Damrak gisteren opgeschort. (Zie ons beursoverzicht). Tegen de on- rhandse plaatsing van aandelen |ft, zolang het gisteravond aange- idigde hoger beroep van Suiker lie niet gewonnen wordt, geen be- "iar bestaan, zodat er geen reden is :e operatie terug te draaien. van de Amsterdamse rechtbank over de door CSM, Gist-Brocades en Mene ba genomen 'geëigende maatregelen', om het samengaan van de drie veilig te stellen. De Suiker Unie vindt, dat de rechtbankpresident in kort geding de kernvraag onbeantwoord heeft ge laten, namelijk of de besturen van CSM, Gist-Brocades en Meneba wel gerechtigd zijn onderhands aandelen te plaatsen met een ander doel dan het voorzien in de behoefte aan kapi taal, terwijl het stemrecht op de aan delen wordt voorbehouden. Scholten Honig concludeert uit de be risping, dat haar bod in feite het 'e- nig overblijvende onvoorwaardelijke bod op' de aandelen en certificaten CSM is. Alle - banken zullen volgens haar de tot op heden gegeven advie zen en genomen beslissingen moet te rugdraaien. Nieuwe fase Het intrekken van het biedingsbericht betekent een nieuwe fase in de strijd rond CSM, die sinds 23 mei duurt. Toen bood Suiker Unie ƒ135,6 miljoen voor CSM (samen verzorgen deze twee de Nederlandse suikervoor ziening). Ruim een maand later over trof Kon. Scholten Honig deze bieding met een bod van 143,1 miljoen. CSM voelde voor geen van beide geïn teresseerden. Het bedrijf ging samen met Gist-Brocades en Meneba rond de tafel zitten, wat resulteerde in een bod van Gist-Brocades op CSM ter waarde van 146,9 miljoen, terwijl ook door uitwisseling van aandelen de drie bedrijven innig met elkaar ver klonken houden worden. Kon. Schol ten Honig verhoogde als reactie haar bod tot 158,2 miljoen, terwijl Sui ker Unie het inmiddels verloren kort geding aanspande. De auto van Winkel Thuis voor een flatgebouw. De Gruyter breidt bezorgapparaat verder uit Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het grootwinkelbedrijf de Gruyter heeft groot vertrouwen in het aan huis winkelen. Het concern heeft haar bezorgapparaat omgevormd tot een afzonderlijk bedrijfsonderdeel dat de 'con sument op afstand'moet bedienen. Grondslag van de goede verwachtin gen vormen een aantalonderzoeken naar het winkelen thuis, die de Gruy ter heeft laten verrichten. Daaruit bleek dat er een behoefte is aan deze service-vorm. Veel vrouwen kunnen moeilijk boodschappen doen, óf omdat zij op grote afstand van een winkel wonen, óf omdat zij in kleine kinde ren 'zitten', óf omdat zij een baan hebben. Twintig procent van de klan ten willen om deze en andere redenen hun boodschappen graag thuisbezorgd krijgen. De Gruyter hoopt daarvan ongeveer éénzesde van voor haar reke ning te kunnen nemen. 'Dat zijn zo'n 120.000 vaste afnemers en het bete-' kent een zeer behoorlijke omzet', al dus Winkel Thuis-directeur II. van Woensel. Thans worden 60.000 klan ten bediend. Juiste cijfers over de huidige omzet van Winkel Thuis wer den niet bekend gemaakt, omdat deze divisie een onderdeel is van het de Gruyter-concern en in nog groter ver band van de SHV, maar de Gruyter- directeur drs. H. Menco antwoordt op een schatting van 85 miljoen per jaar dat 'dat aan de hoge kant is, maar tussen nu en eind volgend jaar zullen wij dat cijfer dicht benaderen'. Het onderdeel van de Gruyter draait met winst, zo wordt verzekerd. Gegroeid De gezorgdienst van de Gruyter is voor de oorlog min of meer gegroeid door het willen benutten van de leeg loop van personeel in de winkels, vooral aan het begin van de week. Werknemers konden hun tijd nuttig maken door het klaarmaken van be stellingen, die dan aan huis werden bezorgd. Toen de overgang van bedieningswin kels op zelfbediening kwam stond de Gruyter voor een moeiluke beslissing: Om in een kleine winkel een bestel ling klaar te maken, liep de winkel juffrouw hooguit 20 cf 30 meter, in een normale zelfbedieningszaak was dit al-gauw 90 tot 120 meter per be stelling. De kosten voor het klaarma ken dreigden te hoog te worden. Oplossing was het oprichten op indus- Schaalvergroting geivenst geacht akbonden i vakbonden vinden de veroordeling jecht maar zijn er zeer ongelukkig |e dat de hele fusie opnieuw op lns- jf schroeven staat. 'Iedereen kan nu «er de markt op en dan is het voor 1 zoveelste maal de vraag wie de logste ogen gooit*, zegt de heer A. jry^6 van Industriebond hoopt, dat het op korte termijn jjigelijk is met alle betrokkenen rond 13 tafel te gaan zitten. 'Anders wordt |t een puinhoop'. De bonden waren prtien dagen geleden juist met M, Gist-Brocades en Meneba tot 1 :reenstemmmg gekomen over een uale paragraaf in het fusiebericht. 2 armee alle partijen zeer tevreden "^en. heer W. Winter van de Voedings- id van het NKV noemt de nu ont- ne situatie 'het spijtige gevolg van ^nalatigheid van de fusiepartners gevolgen'd"™nv«Mhrow!i UTRECHT 'Wij kunnen niet overzien in welke richting de ontwik- hwdhiwen. He zdeel iinan'c'iSlf wereld Mure die ze hebben gevolgd', kelingen in de naaste toekomst zullen gaan. Duidelijk is echter wel, dat de neiging om tot grotere internationaal gerichte verzekeringsbe- de eenvoudige reden, dat gezien in drijven te komen, toeneemt. Wij zullen gaarne aan het overleg dat Europees en wereldverband, de' Ne- trieterreinen van gesloten winkels waar alleen voor bezorgklanten de be stellingen worden klaargemaakt. Om een bestelling klaar te maken, loont de juffrouw in een dergelijke 'geslo ten winkel' maar 18 meter. Een rech te 'straat' van 9 meter heenen terug, waarin zij per dag voor 50 tot 70 huisvrouwen de boodschappen dort. Om alle bezorgklanten die voorheen vanuit de Gruyter-winkels bezorgd werden, op zulke klaarmaakcentra on der te brengen moest een 25-tal ge bouwen opgericht worden. Vanuit deze klaarmaakcentra gaan in totaal 260 verkopers dagelijks cp pad om klanten te bezoeken. Zij geven de krant Winkel Thuis af met daarin een bestelblad. De bestelbladen door dc klant in de voorafgaande week inge vuld, nemen ze mee terug. Die wor den op het klaarmaakcentrum uitge werkt en vervolgens door dezelfde verkoper bij de klant afgeleverd. De klant kan er op rekenen elke week op een afgesproken dag en uur aldus be diend te worden, met artikelen die wat betreft prijs niet veel afwijken van het gemiddelde. In maart van dit jaar was het discon to nog 4,5 procent. De verplichte mi- himumreserves die handelsbanken moeten aanhouden bij de centrale bank belopen vanaf 1 september 2 tot 3,5 procent van hun middelen, tegen voordien 1,75 tot 3,25 procent. Vol gens de centrale bank zal hierdoor ruim 200 miljard yen (ca 2,5 mil jard) aan overtollige gelden uit de circulatie worden genomen. Sinds april van dit jaar was reeds een be drag van naar schatting 1300 miljard yen (ongeveer 15 miljard) aan de geldmarkt onttrokken. De maatregelen, die thans zijn getrof fen waren nodig omdat de voorgaande kredietbeperking niet tot de verwach te vermindering van de economische oververhitting heeft geleid. Een mid den augustus ingesteld onderzoek heeft nl. aangetoond, dat de Japanse industrie ondanks de kredietbeperken- de maatregelen nog steeds grote in vesteringen in fabrieken en installa ties op het programma heeft staan. De Japanse groothandelsprijzen zijn sterk gestegen (in juli met twee pro cent) en hebben nu een niveau be reikt. dat 15,7 procent hoger is dan een jaar geleden. Er zijn tekenen van speculatie op de goederenmarkten. Verwacht wordt, dat de Japanse rege ring later deze week een beslissing zal nemen over uitstel van een deel van de overheidsprojecten die onder de begroting 1973 vallen tot het volgende jaar. Dat zou eveneens een maatregel zijn om de totale vraag naar goederen MOSKOU De Oosteuropese tegen hanger van de Europese Economische Gemeenschap, de Comecon, wil offi- cieelond erhandclingen met de EEG beginnen. Nicolai Faddcjew, secreta ris-generaal van de Comecon, vindt, dat de twee economische blokken on- 'AC-| dcrhandclingsdclegaties moeten be- GulK noemen. Op 21 september komt het bid. voorstel in de vergadering van de raad van ministers van dc EEG. en diensten te beperken en de inflatie te beteugelen. Japan had in juli een tekort van 657 min op haar betalingsbalans. Het was de vijfde opeenvolgende maand, waarin van een tekort sprake was. In juni bedroeg het nadelig sal do op de handelsbalans 959 min. AMSTERDAM De prijs van ruwe diamant is voor de vierde maal in dit jaar door de Central Sellihg Organisa tion van The Diamond Trading Co. verhoogd. De gemiddelde verhoging bedraagt ditmaal 10.2 pet voor ruwe sier- en industriediamant, aldus de Diamond Investment Association in Amsterdam. Sinds 1 januari 1972 heeft de Central Selling Organisation, via welk kanaal ca. 90 pet van de wereldproduktie aan ruwe diamant wordt verkocht, dc prijs van ruwe diamant nu al zesmaal verhoogd. Vanaf 1959 (is: 100) komt het totaal van de prijsverhogingen voor ruwe sier- en industriediamant nu uit op 268.48. In dezelfde periode is de prijs van briljant geslepen dia mant van topkwaliteit in de sortering 1.00 karaat meer dan verzesvoudigd. Welk effect de jongste prijsverhoging zal hebben op de prijzen van geslepen diamant is, volgens de DIA, nog niet te zeggen. Vermoedelijk echter is al vooruit gelopen op de algemeen ver wachte prijsverhoging voor ruwe dia mant, die nu heeft plaatsgevonden. In duizenden guldens -'A 20-8 1973 27-8-1973 Verschil 6.842 055 6.848.795 +6.740 trekkingsr IMF 2.140.125 2.140.125 onv vepos IMF 1.581.051 1.564.628 —16.423 builehl geld 5.354.231 5.333.084 —21.117 Buitenl. bet. inid. Void. buMeril. gids. Disconloporlef. Gekocht papier Voorsch rek crt. Vuurschot Slaal Ned inuiilen Bel kap. en res. Gcb. en Invent. Div. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten Rijks schatkist Iedereen Van een verslaggever DEN HAAG De Consumentenbond Banken Nederiu vindt het principieel onjuist dat uCucrctrcu"t.kn slachtdieren, die eerder met hormo- And. niet Inge/, nen zijn behandeld en daarom niet 's K|Jks *<-+.. btjz. voor uitvoer in aanmerking komen, {^Jed'tei imk wel voor binnenlandse consumptie bh geldsoorten worden vrijgegeven. re«enw%MF-trekk Van de ongeveer twaalf miljoen die- mv^Vkeningen ren die de vleeskeuringsdiensten in de Totaal slachthuizen passeren, wordt ongeveer Goutl deviezen 456.816 —1.000 onv. 1.092.320 505.375—586.945 18.071 17.372 —699 423.687 423,441 —246 195.071 195.071 onv. 539.587 537.234 —2.353 18 644.25018.022.159 622.091 lgens hem is bij deze fusie alleen economische kant van de transactie het geding en zijn de belangen van werknemers sluitpost geweest. Gist Jcades en Meneba zijn van mening zij 'voor zover de omstandigheden toelieten' de fusiegedragsregels >ben nageleefd, terwijl CSM tegen berisping schriftelijk bezwaar heeft naakt. oger beroep sterkt door het commissie-besluit ;ft de Suiker Unie zoals gezegd besloten in hoger beroep te gaan en de uitspraak van de president NEW YORK Koninklijke Shell, "Unilever en Philips wa ren in deze volgorde in 1972 wederom aanvoerders op de door het Amerikaanse maand- 'blad Fortune samengestelde Ülijst van de 300 grootste onder nemingen buiten de Verenigde Staten. Op basis van de omzet kwam de British Petroleum op de vierde plaats, gevolgd door Nippon Steel, Volkswagenwerk, Siemens, Hitachi, Imperial Che mical Industries en Toyota. De verkopen van de 300 grootste bedrijven buiten de VS stegen in liet afgelopen jaar in totaal met 19 pet. De winsten namen met 14,5 pet toe. Van de 300 had meer dan éénderde een om zet van meer dan 1 miljoen dol- |lar. Bij de vier maatschappijen t waarvan de omzet het sterkst toenam, behoorde Estel (Hoogo- •vens/Hoesch). Er waren echter Jj3ook bij de 300 enkele bedrijven, die geen winst behaalden, te we ll ten het Italiaanse chemische be drijf Montedison (verlies 779 miljoen dollar, de Britse Natio nal Coal Borad (verlies 205 mil joen dollar) en de Duitse Ruhr- kohle met een verlies van 106 miljoen dollar. daartoe nodig zal zijn, deelnemen. Voorkomen moet echter worden dat wij al doende in een dwangpositie zouden worden gemanoeuvreerd, waardoor immers slechts een eenzij dig gesprek mogelijk zal blijven', al dus de voorzitter in een buitengewone aandeelhoudersvergadering van AMEV, waarin een toelichting werd gegeven op de plaatsing van 18.075 preferente aandelen bij de Münchener RückversicherungsgeselLschaft, die ca. 60.000 aandelen van de bijna 3.62 min geplaatste gewone aandelen in bezit heeft. 'We moeten ervoor zorgen vrij te kunnen handelen en misschien on derhandelen'. Wat betreft de situatie bij AMEV ziet de raad van bestuur de wenselijkheid van schaalvergroting. Men denkt hier bij aan het verzekeringsbedrijf in en buiten Nederland, in andere financië le diensten verlenende bedrijven in en buiten ons land en in alle andere, mits goed beheerde, bedrijven met goede toekomstverwachtingen. De vei ligheidsmaatregelen van AMEV zijn ruimschoots voldoende om ongewen ste belangstellenden buiten de deur te houden en sanering is bij AMEV niet nodig. Met betrekking tot de gebeurtenissen van de laatste weken in de verzeke ringswereld werd opgemerkt dat, om deze beter te kunnen begrijpen, moet worden teruggegaan naar ADA, de nooit 'geboren jonkvrouw ADA' zo legde directeur mr. Nengerman de aandeelhouders uit, 'staat voor de maatschappijen AGO, Delta Lloyd en AMEV. Als één van de voornaamste oorzaken van het mislukken van deze samenwerkingsonderhandelingen noemde hij de ongelijkheid van de partners, in het bijzonder waar het betreft de opvattingen over de manier waarop het bedrijf moest worden ge organiseerd en geleid. AMEV brak het overleg af, omdat het niet moge lijk bleek voldoende overwicht te krij gen voor de invoering van enkele noodzakelijk geachte systemen. Een jarenlange strijd over principes dreig de te zullen ontstaan. 'Er broeide iets' 'Na begin mei 1972 is er in schijn niets gebeurd, zij het dan dat de om zetten van de beurshandel in aande len Delta-Lloyd onmiddellijk toena men tot een veelvoud van wat voor dien gebruikelijk was, terwijl de koers steeg tot een peil dat, althans in de hier in Nederland gebruikelijke verhoudingen, niet door de bedrijfsre sultaten kon worden verklaard. Het was duidelijk dat er iets broeide', zo zei mr. Nengerman. Inmiddels waren de verzekeringscon cerns Amfas, Delta-Lloyd, Ennia en AMEV besprekingen begonnen om ter bescherming van de onafhankelijkheid wederkerig preferente aandelen te plaatsen, volgens het door de statuten tegenwoordig mogelijk gemaakte systeem, waarbij 33 procent van de stemmen bij bevriende relaties kan worden ondergebracht zonder dat gro te kapitaalstortingen nodig zijn. 'Het overleg stokte: slechts AMEV wilde direct plaatsen, maar de drie anderen vonden dat plaatsing wel kon worden uitgesteld tot het huis in brand stónd: juridisch maakte dat toch geen ver schil'. Volgens mr. Nengerman werd de schijnbare vrede tenslotte wreed ver stoord door het bod dat Commercial Union eind juli verklaarde op Delta- Lloyd te willen uitbrengen. Wat de gevolgen hiervan op wat langere ter mijn zullen zijn, is onmogelijk te voorspellen, zo meende hij, maar dat er veel zal gaan veranderen is zijns inziens wel duidelijk. Eervolle plaats Na het bekend worden van de plan nen van Commercial Union om Delta- Lloyd over te nemen, plaatste AMEV pref's bij de Münchener Rückversiche- rung en stelde aan Nationale Neder landen voor gezamenlijk een bod op Delta-Lloyd uit te brengen. 'Het zou mogelijk zijn geweest aan Delta-Lloyd een eervólle en nuttige plaats in de verzekeringswereld te garanderen, zij het dat intern een aantal sanerings maatregelen hadden moeten worden ingevoerd. Helaas voelde Nationale Nederlanden meer voor solistisch op treden, zodat het voorstel niet wehl aanvaard', aldus mr. Nengerman. Een poging van enkele maatschappij en om alsnog een 'nationale reddings actie' te ondernemen mislukte. Vol gens de AMEV-directeur had een der gelijke operatic alleen maar de bedoe ling de status quo in Nederland te derlandse maatschappijen te klein zijn om een rol van betekenis te spelen'. Als men er niet in slaagt om binnen een termijn van tien jaar internatio nale samenwërkingen tot stand te brengen, dan is de rol van ons land, volgens mr. Nengerman, op financieel gebied uitgespeeld, zodat er voor Ne derlanders alleen nog wat specialis tisch detailwerk overblijft. Drie groepen Hij stond ook nog stil bij de positie van de drie groepen belanghebbenden: de klanten, de werknemers en de aan deelhouders. Voor de klanten zal er door samenbundeling niet veel veran deren. Hun positie'kan anders worden als de nieuwe meesters de bedrijfspo- litiek belangrijk zouden veranderen. De werknemers lopen wel gevaar, al thans, de gevaren die zij latent lopen bij een slecht geleid bedrijf worden acuut, omdat saneringen onvermijde lijk zullen worden versneld. Aandeelhouders hebben op korte ter mijn voordeel bij een bod dat boven de beurskoers ligt. Als dat bod niet veel hoger ligt dan de zichtbare in trinsieke waarde, dan ontvangen zij alleen vergoeding voor wat met het bedrijf in het verleden is verdiend, zonder dat met de waarde van de goodwill rekening wordt gehouden. In verzekeringstermen: de portefeuille brengt niets op en vo6r de groep aan deelhouders als geheel gezien is dat een weinig aantrekkelijke geschiede nis, zo meende de AMEV-topman. Wat het lopende jaar aangaat werd nog meegedeeld, dat AMEV een met het vorig jaar vergelijkbare winst blijft verwachten, die past in het stre ven naar een gemiddeld jaarlijks met 10 procent stijgende normale bedrijfs winst, die gelijke tred houdt met de gewenste groei van het bedrijf. De produktie van het levensverzeke ringsbedrijf steeg in het eerste half jaar van 1973 van 876 min tot 1071 min, waarvan in Nederland (alleen individueel) 807 min (eerste halfjaar 1972: 647 min). Het schadeverzekeringsbedrijf onder vond de weerslag van de aprilstorm. Voor zover nu bekend, moet er onge veer 6 min. worden betaald, waar van ongeveer 1.2 min voor eigen re kening komt. Het premie-inkomen steeg van 111 min in 1972 tot 121 min in het eerste halfjaar 1973. Winkel Thuis dekt nog niet geheel Nederland, maar gestreefd wordt naar uitbreiding .In principe kan iedrreen klant worden, zolang hij niet op bui tensporig grote afstand van een klaar maakcentrum woont, of buiten alle routes valt. Dit zijn echter uitzonder ingen. Het merendeel van de klanten woont momenteel in de randgebieden van de grote steden of in de provin cie, wat wel blijkt uit het feit dat 70 procent een tuin heeft. Alle artikelen worden gratis thuisbe zorgd, mits de klant minstens 25.- in de week besteed. (Het gemiddelde bestedingsbedrag ligt thans rond de 40,-). Anders worden twee kwartjes bezorgkosten in rekening gebracht. Winkel Thuis streeft naar uitbreiding van het assortiment, hoewel dat vol gens directeur Van Woensel afhanke lijk is van 'de mogelijkheden die wij bezitten'. Een klein deel bestaat thans al uit non-food. Het assortiment van Winkel Thuis is aanmerkelijk groter dan dat van dd Rijdende Winkels. De Gruyter heeft ook zeer bewust niet voor dit laatste systeem gekozen. Niet alleen is het pakket boodschappen dat de Rijdende new york Winkel 'aan boord' kan hebben be perkt, ook zijn de wagens duur in aanschaf en leveren de gevaartes vaak parkeerproblemen op. onderzocht. Kcrt na invoering van de ze test begin dit jaar werden nog en kele dieren per dag afgekeurd wegens anti-bioticaresten. Nu zijn het er nog enkele per week. De Consumentenbond ziet tekorten in de voorschriften voor vleeskeuring en meent daarom dat deze op verscheide ne punten aangevuld en verbeterd dienen te worden. Prins verwacht gelijke winst DOKKUM De gang van zaken bij Prins NV is van dien aard dat on voorziene omstandigheden voorbehou den eenzelfde resultaat mag worden verwacht als vorig jaar. De orderpor tefeuille is goed gevuld, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. 11.505.86111.565.836 +59.975 1.250.524 665.156—585.368 24.370 13.354 —11.016 39 300 35 707 3.593 340.294 311.938 —28.356 50.092 37.644 —12.448 1.400.00 1.400.000 onv. 2.23G.9H4 2.195.819 —41.145 833.006 833.006 onv. 20.000 20.000 onv. 404.136 404.136 onv. 539.703 539.563 —140 18.644.25018.022.159—622.091 13.290.95613.355.638 +64.682 13.621 13.612 —9 57.99 60.34 +2.5 Indult. Sporen lilll. obl. Modi 24 aug. 863.49 154.44 95.16 71.49 672.0 27 aug. 870.71 155.64 94.84 71.60 674.0 28 aug. 872.07 155.25 95.28 71.64 669.0 Aand. Obl. rut. H. L. 24 aug. 11.200 1.738 673 661 27 aug. 9.740 12.240 1.722 733 612 28 aug. 11.810 15.410 1.752 801 565 Koersen in Montreal Nat. Glas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada ACF Industrie Allied Chemical 33% Alum. Co uf Am. 67% American Brands 34% American Can 28% Am Cyanamld 23'i Am Electr Pow Am Metal Clin Am Motors Am Smelt C Ref i Tel Tel 33' - mpex Bend 11 Bethl Steel Boeing Burlington Ii RIJSWIJK Van Dorp (kantoorbe nodigdheden) en het Britse Twinlock gaan samenwerken, waarbij Van Dorp ceianese 3o%« 30% de Nederlandse en Belgische vestigln- rh««i»M5v^»man 45Io m'l gen (verkoopkantoren en een plastic- Chrysler 2sy« 24% bedrijf) van Twinlock overneemt in C|l|es service 43-, 43% ruil voor een belang van 45 pet. van colfVndu^meJ'*6 \vl 13?» Twinlock door de uitgifte wan 1,6 commonw Edison 28% 29% miljoen nominaal nieuwe aandelen Gons Edison 21% 21% Van Dorp. Een uitbreiding van dit com of" 29% 29% belang wordt niet overwogen. Als ge- curtiss wright 2S% 26". volg van de samenwerking en de daar- Curtiss wngiu a mee gepaard gaande reorganisatie zul- pfeU and co 53%e 55% len ongeveer 20 man moeten afvloei- Duw chemical 52*. 53% en. Du Pont (tl) 159"'» 159% Twinlock maakt en verkoopt admini- Eastmar. Kodak 13S 194% stratie-, organisatie- en communica- First Nat city 45». 46' tiesystemen. Er werken 1500 perso neelsleden. Van Dorp heeft 300 werk nemers in dienst. Het bedrijf leed vo rig jaar een verlies van ongeveer Admiral Corp io> 600.000, nadat de voorgaande jaren Akz'/na*"*' 23 wel winstgevend waren geweest. Am standard 13 Am» fed Ind 40 EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER Ba|( ()h(0 AMSTERDAM In het telefonisch avondver- Bavuk Cigars 9: keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes de officiële slotkoers van gisteren). Can Breweries 4 AKZO (69.30 gl). Hoogovens (67.70). Cetto 14: Kon. Olie 108 (107.80). Philips 49.20-49.30 Chadhourn G"th 1 149.30 gl). Unilever 123.50 (122.50), KLM Chase Select Fd 9.1 1100.50)Columbia Gas 26' NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon Olie noteerde gisteren 43%- lever S 45-'.(.: Philips S 18-'. KLM S 36. Op gave duPont-Wulston Fluor Corp Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Pu hl Uill Gen Tel (fc Tel Ceuv Oil Glleiie G lm bel Brothers Central Ind. Insilco Int Busln Mach Intern Harvester Inl Nick of Car. Int Paper Int Tel Tel Liiig-Lernco Vough 8% 10% Lil ion Ind 8% Lockheed Aircraft 5% 6 Marcur 23'. 23% Martin Marietta 16% 16%e May Dep Stores 28% 29 McDonnell Dougla 20% 20%. Mobil 011 Corp 55% 57 Nabisco 38% 39% Nat Cash Register 349» 34% Nat Distillers 13% 13% Nat Cypsum Nat Steel Nat Lead Ind Pac Gas and El 25% Pcnn Central 2 PepsIco 80% Phelps Dodge 45% Philip Morris 115% Philips Peir 53% Procter Gamhl 101% RCA 23% Republic Sleel 22e Reynolds Ind 44% Royal Dutch Pctr 43.% Sar.ta Fë Ind 22% Sears Roebuck 94% Shell Oil 52% Southern l«% Southern Pacific 28". ilway Spe V ltd 1 Sland Oil Cul Stand Oil lot Exxon Corp Studebaker V Sun Oil Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel 34 33% 10% 11%. 27 26' West Union 34 I Wesilnghous 13% Wuulworth Conl Telephoi ok (or Kec 97%b 974 Madison Fund Nai Can NY Centr A Norlh West R N Am Philips C Union Eleclr Untied Corps United Gas Western Bancorp 26%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15