ries reer Kruize maakt doelpunten in amateurvoetbal GUDMUNDSSON DOCEERT IJSLAND Voor roeiploegen slechts succes via herkansingen Iïerlands hockeyteam behoudt kans op halve finales Tennisbond dreigt met uitsluiting wereldbeker 1973 amsterdam DOOR RUUD VERDONCK Joegoslavië weert Taiwan van zwemmen SF Wereldrecord kogelstoten Hockeycijfers Snelle rugslag Staartjes zevende .WlAjRITBT WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 SPORT T11/K13 ze speciale verslaggever ÏRDAM Na vier wedstrijden in het toernooi om de wereld- Argentinië niet verder kwam dan een gelijkspel kan Nederland met behoort Nederland dan toch weer tot de favorieten voor een een puntenverdeling tegen de Britten zich vandaag toch nog tot de in de halve finales. Geïnspireerd rekende de Oranje-formatie top-vier van dit toernooi gaan rekenen. Maar juist in die optimistische in met Maleisië af: 4-0. En omdat concurrent Engeland tegen buien is het Nederlands team kwetsbaar. irstel van Nederland is gepaard met de nieuwe opstelling die \b van Grimbergen na het te lende gelijke spel tegen Ar- en de nederlaag tegen Paki- nd. Van Grimbergen vond een ;nd concept dat in twee duels oelpunten opleverde. Daarbij lan ook nog, dat Nederland al- delen van deze speelwijze uit- heeft uitgebuit. CORNERS moderne hockey is de. strafcor- geweldig wapen (al haalt het 1 wat schoonheid uit het spel) en wanneer een team voortdu- lijft drukken kan men rekenen aardige oogst aan straf corners, es Kruize als kampioenschutter cirkel is Nederland er dit toer- indelijk ook weer in geslaagd jen ten volle te benutten, ruize was tegen Maleisië giste er de topscorer. Tot tweemaal ïtte hij een strafcorner feilloos röoral keihard achter doelman Khairuddin. Eenmaal schoot ■der ook nog raak toen Nico em in kansrijke positie had ge- rreerd (de vierde treffer kwam formidabele schijnbeweging ans Litjens). Kruize zelf staat jk niet zo verbaasd over zijn te- als koningsschutter. 'Ik wist terug moest komen. Ik heb al- at pech gehad in de voorgaande jden. In de eerste twee draaide :tal niet zoals we wel zouden Dat is een deel van de verkla- lu het wel mee zit komen de nten ook weer.' 3R Ab van Grimbergen weet ech- het bij Ties Kruize wat dieper man die in München de beju- topscorer was, kan zich in het ie hocey steeds minder vrijhe- reroorloven. De tegenstander ;ich in zijn verdediging steeds op de uitschakeling van de ge- ke Nederlandse spits. En zoals ere sport die nijgt naar 'profes- sering' worden de middelen ee een tegenstander geëlemi- wordt ook steeds harder. Van tergen: 'Ties heeft het daar erg aoelijk mee gehad. Hij houdt nu link,al van goed clean hockey; Dat echter steeds minder in het mo- hockey. Ties wordt harder aan- t. Hij raakt er nu langzaam aan gewend. Je ziet hem iedere J"ijd groeien. Maar ik heb erg itfuet hém moeten praten om hem dat punt hen te helpen. Hij nog wel moeite het juiste ant- te vinden. Zijn hele spel is im- ip Clean hockey afgesteld. \URE groeide over dat punt heen, jl Maleisië zeker in de laatste fa- het duel dikwijls naar forse Jen greep. Nederland ging, hoe- Jkleisië al volstrekt verslagen was, gretig op de intimidatie in. Het tweede Nederlandse doelpunt tegen Maleisië. Ties Kruize passeert doelman Zanail. Litjens kreeg het zelfs als de bal niet in de buurt was aan de stok met Phan Pho Meng. Een blessure leverde hem dat niet op. Maar Bart Taminiau kreeg in het voorbijgaan wel zo een tik tegen zijn knie dat hij geblesseerd het veld moest verlaten. Van Grim bergen: 'Het valt nogal mee met Bart. Hij heeft een klein scheurtje vak on der zijn knieschijf dat al gehecht is. Van de dokter hoorde ik toen meteen dat hij rustig verder kan spelen. Overigens was dat proberen een ant woord te geven op het harde spel van Maleisië iets wat mij zorgen heeft ge baard. Maar ja, je kunt er zo moeilijk iets tegen ondernemen. Het zijn dan wel heel ervaren jongens, maar het zijn zo verschillende karakters waar mee je werkt, dat je er slecht greep op krijgt. Ik zal er echter wel op wij zen omdat de gevolgen ook wel eens veel ernstiger kunnen zijn.' UITGANGSPOSITIE Nederland heeft dus nu een uitsteken de uitgangspositie gekregen om toch die zo fel begeerde halve finales te bereiken. In feite gaat het al jaren zo, met hangen en wurgen worden top prestaties bereikt. Alleen blijkt dan ook weer dat Nederland op het juiste moment toch nog voldoende hard kan toeslaan om een afgang te voorkomen. De start tegen Argentinië kan echter steeds beter verdonkeremaand wor den. Gisteren hielpen de Argentijnep immers Nederland door ook tegen En geland zich naar een gelijkspel te vechten. Van Grimbergen concludeer de nu dan ook: 'Het is helemaal niet zo vreemd allemaal achteraf dat gelij ke spel. Argentinië maakt dit toernooi toch wel indruk. Drie gelijke spelen zegt iets over de kracht die wij toen hebben moeten ondervinden. Natuur lijk is dat allemaal achteraf praten. Maar we hebben onze kans nu in ei gen hand.' En dan tot slot van de poulewedstrij den vandaag Engeland. Van Grimber gen is redelijk optimistisch geworden. 'We zijn er een half uur na de wed strijd tegen Maleisië eigenlijk al aan begonnen. Dat is ook zo geweldig met deze ploeg. Er wordt niet meer verder gepiekerd over die ene nederlaag, we beginnen gewoon aan de volgende wedstrijd. We moeten nu wel oppas sen voor een al te groot optimisme. Maar we hebben een kans gekregen.' NEW YROK (Reuter) De Interna tionale Lawn Tennis Federatie heeft gedreigd de spelers en speelsters die een contract tekenen met de nieuwe organisatie World Team Tennis, vol gend jaar van zijn toernooien uit te sluiten. Robert Abdessalam, technisch directeur van de ILTF, heeft ver klaard dat de kampioenschappen van Forest Hills, die vandaag beginnen, geen gevaar lopen. Zowel Biliie-Jean King, John Newcombe en anderen zullen dus mogen deelnemen. De ILTF heeft nog geen goedkeuring ge hecht aan de plannen van de WTT, die volgend seizoen een competitie tussen stedenploegen in de Verenigde Staten wil organiseren. Tom Okker zou bijvoorbeeld uitkomen voor To ronto. De toernooicommissie van de ILTF heeft het recht gekregen WTT- contractspelers, die door hun ver plichtingen niet kunnen deelnemen aan Grand-Prix-toernooien, te schor sen. Een definigitieve regeling in de ze zal gestalte krijgen tijdens een ver gadering van de ILTF in New York van 6 tot 9 september. Het is duide lijk dat het toernooi van Forest Hills evenwel niet onder de moeilijkheden zal lijden. Het wordt het sterkst be zette toernooi van dit seizoen. De Wimbledon-boycotters van de Associa tion of Tennis Players (ATP) doen nu namelijk mee. Het prijzengeld be draagt ruim 600.000 gulden. Voor de eerste keer in de hoofdprijs in het da mes- en herenenkelspel geluk: onge veer 75.000 gulden. BELGRADO (UPI) Het ministerie van buitenlandse zaken van Joegosla vië heeft het onmogelijk gemaakt dat Taiwan zal kunnen deelnemen aan de eerste wereldkampioenschappen zwem men, die van 1 tot 9 september wor den gehouden in Belgrado. De zeven deelnemers, die door Taiwan, dat lid is van de internationale zwemfedera- tie (FINA), zijn aangemeld, krijgen geen inreisvisa voor Joegoslavië. Ha- sim Husovic, voorzitter van het orga nisatiecomité: 'We hebben er alles aan gedaan om de komst van Tai wan mogelijk te maken. Dat was ook onze plicht. Taiwan als lid van de FINA is immers gerechtigd tot deelnemen. Helaas was alle moeite te vergeefs'. Husoyic vertelde niet, waar om er geen inreisvisa voor zwemmers uit Taiwan waren verstrekt. Men ver moedt dat de oorzaak gelegen is in het feit dat Joegoslavië Nationalis tisch China niet erkend als staat. Ver der besprak Husovic uitvoerig welke veiligheidsmaatregelen men had geno men 'om een tragedie als in München' te voorkomen. 'De hotels, waar de deelnemers worden ondergebracht, zullen verboden terrein zijn voor ie dere onbevoegde. Dat geldt ook voor journalisten'. Somber perspectief voor Europese titelstrijd MOSKOU (ANP) Hein Pannekoek klaagde niet. 'Op enkele pun ten zit het wat mee, op andere tegen', stelde de Nederlandse chef d'equipe nuchter vast toen na een lange procedure eindelijk de loting voor de series van de Europese roeikampioenschappen voor heren bekend was geworden. Het lot was Nederland in de conferentiezaal van de ultra-moderne roeibaan, op zo'n kleine 20 kilometer van het centrum gelegen, beslist niet slecht gezind geweest. it enquête onder clubs blijkt: N HAAG (ANP) De sectie pteurvoetbal van de KNVB een brochure het licht doen |i, waarin de resultaten zijn op domen van een enquête die Is (esteld onder 3069 amateurvere- Öngen in Nederland. De, volgens jtievoorzitter Jo van Marle, 'tota- (doorlichting' van het amateur- ttbal was noodzakelijk, omdat jn liet gevoel had, 'dat er iets [ïcturcel dreigde mis te gaan' jt de omvangrijke tak van Ne- flandse grootste sportbond. De pons was opvallend groot: niet nder dan 2775 van de daartoe (gezochte 3069 amateurvereni- Igen verleenden medewerking j de enquête. De lieer Van Mar- sprak van onthullende cijfers, j enquête, bestaande uit 62 bfdvragen, spitste zich toe op de n- jgende punten: is- i- Zijn er voldoende speelvelden andere accommodaties? Marlc: 'Ik vertel waarschijn- niets nieuws als ik zeg dat er tekort is. Maar we weten nu er bijvoorbeeld voor de 6500 iteurverenigingen (inclusief het Irijfs- en zomeravondvoetbal) velden te weinig zijn. Dat be- int 3000 hectare, dat is een weg zes rijstroken van Groningen Maastri clit'. eeft de stijging van het aantal lerleden naar verhouding gclij- i tred gehouden met de toene- ng van het aantal spelende le- ln Marle: 'Dez elaatste toeneming (enorm geweest. In 1967 noteer- 1 701 we ons 600.000e lid. Nu, zes d0 ir later, ons 900.000e en over rIa|1ee jaar hopen we het miljoenste 'fh' begroeten. We beschikken daar- "onl over 35.000 jeugdleiders, die nu0 deo werken. Dat zijn er 7000 weinig, een tekort van 20 pro- ht. Van de ruwweg 3000 clubs Ibben er verder ongeveer 1300 ien trainer, vooral in het lagere (fdelings-) voetbal'. Betalen de amateurclubs verma- (Hjkheidsbelasting? >n Marle: 'Ja, dat gebeurt nog. Onder het motto 'geen heffing ver makelijkheidsbelasting op volksge zondheid' willen we daar vanaf. Bij sommige overheden is er be grip en medewerking'. 4. Worden aan amateurclubs direc te subsidies verleend en zo Ja. tot welke bedragen? Van Marle: 'Ongeveer 70 procent van de clubs ontvangt subsidie, voor het overgrote deel van de ge meenten. Dit alles tot een bedrag van 2,5 miljoen gulden (1972). Dat betekent drie gulden per c,ublid. Maar van die drie guldens werd in veel gevallen weer één terugbe taald via de vermakelijkheidsbelas ting. Wij durven dan ook om een forse verhoging te vragen, want het voetbal, dat rocht zórgt voor de grootste actieve en passieve re creatie in dit land, heeft meer no dig om de ledenaanwas op verant woorde wijze te kunnen opvangen*. 5. Welke vraagstukken bestaan er met betrekking tot d etoto? Van Marle: 'Meer dan 80 procent van de Totogelden wordt door mensen van amateurclubs bijeen gebracht. Het is gebleken dat de Toto-inkomsten per lid in het dichtbevolkte westen gunstiger ligt dan in het noorden, oosten en zuiden. Dit ligt zonder twijfel aan de Westduitse Lotto. Gelukkig is de initiatiefwet tot wijziging van de wet op de kansspelen inmiddels door de tweede kamer aangeno men. Dat wetsontwerp behelst on der meer de invoering van een Lotto, naast de Toto. Deze gelden vormen voor de voetbalverenigin gen een absoluut noodzakelijke bron van inkomsten'. De KNVB méént te kunnen stellen dat liet amateurvoetbal, ondanks of misschien juist door de opzienba rende ledengroei, in nood verkeert. Jo van Marle: 'Ér zullen op korte termijn maatregelen moeten wor den genomen om die noodtoestand op te heffen. De uit het oogpunt van recreatie gunstige ontwikke ling (naast jeugdvoetbal ook zaal voetbal en damesvoetbal) verwist een nieuwe aanpak en een toene mende steun van de overheid'. De teruggang van het peil van het Nederlandse herenroeien is echter een onmiskenbaar feit. Even duidelijk is dat de concurrentie veelal aan kracht heeft gewonnen. Pech en geluk zou den ten aanzien van de Nederlandse afvaardiging dan ook amper een rol kunnen spelen. Bij voorbaat stond im mers vast dat de nationale equipe bij elke serie-indeling hooguit een plaats in de volgende ronde zou kunnen be reiken door succes in de herkansin gen. 'De vier zonder stuurman zit moeilijk', aldus chef 'd equipe Panne koek, 'de twee zonder en de dubbel- twee hebben het beter getroffen, al is de Noorse doublescull erg gevaarlijk'. Aan de bespreking van de eventuele mogelijkheden van de acht van Aegir kwam hij in he t geheel niet toe'. Voor Aegir betekent het gewoon blij ven doorgaan met roeien', grapte FI- SA-bestuursli'd Van der Ploeg. Voor de Groningse studenten liggen de fei ten inderdaad overduidelijk. De inter nationale terugval van de kwaliteit van de achten heeft zich al het gehele seizoen doen gelden. Daarbij komt nog dat de hoge kosten van uitzen ding van een dergelijk type boot er zorg voor hebben gedragen dat een zeer bescheiden veld op het hoofd nummer in Moskou zal starten. Acht boten hebben zich aangemeld, zes ploegen zullen via voorwedstrijden en herkansing de eindstrijd bereiken. Of Aegir daarbij zal zijn is echter aller minst zeker. Dat de Groningers via een zege in de serie direct de finale zullen binnenvaren is uitermate on waarschijnlijk Oost-Duitsland - wan- naar van het brons in München en tweevoudig triomfator in de Rotseere- gatta van Luzern - is daarvoor een te genstander van te grote klasse. Achter de 'zekere' finalisten Oost-Duitsland, Verenigde Staten, Rusland en West- Duitsland zullen Polen. Hongarije, Tsjechoslowakije en Nederland moe ten strijden om twee plaatsen in de eindstrijd. Een geluk hebben de vier ploegen van het tweede garnituur: Nieuw-Zeeland, Olympisch kampioen, heeft ter elfder ure besloten niet naar Moskou te komen. In de gouden tijd van het Nederland se roeien zou de heat van de onge stuurde vieren weinig minder zijn ge weest dan een loterij zonder nieten. Van de vijf ploegen van elke serie gaan de snelste drie naar de halve fi nales. Nu zal Asopos het uiterst moei lijk krijgen. Olympisch kampioen Oost-Duitsland en Rusland - vierde in München - moeten de Leklenaars al vrijwel zeker laten voorgaan, zodat de ploeg zowel de Amerikanen als de Joegoslaven achter zich zal moeten la ten. Een lichtpunt is er gelukkig. De ploeg zal in zijn oorspronkelijke op stelling kunnen roeien. Evert Maan zal in Moskou kunnen starten. De Leidenaar liep tijdens een trainings kamp in München in de sportzaal een scheur in een polsbeentje op. In eer ste instantie werd verwacht dat een reserve zijn plaats zou moeten inne men. Dat blijkt achteraf echter niet nodig. De dubbeltwee van Skadi, Bruijn-Ver- hulst, zou - wanneer de vorm tenmin ste na de ziekte van Bruijh is terug- LWOW (AFP) De Russische ko- gelstootster Nadesjda Tsjisjova heeft tijdens wedstrijden in Lwow haar ei gen wereldrecord verbeterd en ge bracht op 21.50 meter. Het oude re cord stond sinds de Olympische Spe len van München op 21.03 meter. Ook het Nederlands elftal bereidt zich voor op de strijd van vanavond in Deventer. In alle rast. Doelman Piet Schrijvers neemt er dan ook zijn gemak van. Idealistische ex-voetbalprof verricht ontwikkelingshulp in eigen land gekeerd - favoriet zijn geweest voor een zege in de series als niet de Noor se gebroeders Frank en Alf Hansen, juist buiten de prijzen in de Olympi sche regatta, twee banen naast hun de 2000 meter moeten roeien. Op de wed strijden van de Koniinklijke-Holland- beker was het duo goed voor twee zeer duidelijke eerste plaatsen en een nieuw internationaal baanrecord. Ludwig Benecke en Johan Steenkost kennen al dezelfde problematiek De 'nieuwe-oude' formatie zal voor een plaats in de halve finales de Roeme nen Oanta - met Papp finalist in München - en Grumezescu moeten verslaan. Gezien de vooruituitgang die de Roemeense combinatie dit jaar heeft geboekt - zilver op de Rotsee was het gevolg - een opgave waaraan nauwelijks is te geloven. NEDERLAND-.vlALEiSIë 4—0 (2—0) 31. Ties Kruire (strafcorner) 10. 34. Ties Krui ze 20, 53. Ties Kruize (strafcorner) 30, 68. Paul Litjens 4—0. NEDERLAND: Sikklng: Nico Spits, Van Lidth de Jeude, Taminiau (Van Nes), Krancnberg; Bolhuis. Zweerts; Frans Spits, Steens (Loe iers). Litjens. Kruize. GROEP A: SpanjeJapan 3—0. India Nieuw Zeeland 11. West-DultslandKenia 2—1. West-Duitsland 4 3 1 0 7 5—2 India 4 2 2 0 6 10—1 Spanje 4 3 0 1 6 9—3 Nieuw Zeeland 4 112 3 116 Kenia 4 0 13 1 4—12 Japan 4 0 13 1 3—18 GROEP B: Engeland—Argentinië 0—0. Ne derlandMaleisië 40. PakistanBelgië 2—0. Pakistan 4 3 1 0 7 10—5 Nederland 4 2 1 1 5 9—3 Engeland 4 12 14 8—6 Argentinië 4 0 3 1 3 2—3 Maleisië 4 1 1 2 3 5—10 België 4 1 0 3 2 5—12 NEDERLAND-FRANKRIJK 5—0 (3—0) 11. Hagermans 10. 16. Oomens 20. 30. Oo- nter.'s 30, 38. Oomeivs 40, 49. Van Oosler- iiout 50. Nederland: Nicole van Lierop: WUma Koop man: Susan Bekken Anneke Bax; Toos Bax; José Poelmans: MaTja llagermans; Cora de Groot; Ingrid Oomens; Calhrien Hilbrands; Tanja van Oosterhout. DAMES: EngelandNieuw Zeeland 2—1. Bel giëWest-Dultsland 01. AustraliëVer. Sta ten 20. NederlandFrankrijk 50. Australië 3 0 0 6 12—0 Engeland 2 10 5 125 Nederland 2 1 0 5 92 Nieuw Zeeland 1113 54 West-Dultsland 1113 4—6 België 1 0 2 2 3—5 -Ver. Staten 0 0 3 0 2—7 Frankrijk 0 0 3 0 119 QUEBEC (SID) Tijdens de Cana dese zwemkampioenschappen, die dinsdag afliepen in Quebec, zijn enke le goede prestaties geleverd. Wendy Cook won de 100 en 200 meter rugs lag dames in 1.05.8 en 2.23.2. De 100 meter vrije slag zwom zij in 1.00.6. Bij de heren maakte Bruce Robertson op de 100 meter vlinderslag een tijd van 56.6. Het meisje Stuart won de 100 meter schoolslag in 1.16.1. NAPELS (AFP) —De Nederlandse equipe Staartjes-Kurpershoek is in de eerste race van de reeks om het we reldkampioenschap in de Tempest- klasse. dat wordt gehouden in de baai voor Napels, op de zevende plaats ge ëindigd. De zege was voor de Italiaan Milon, tweede werd de Rus Mankin, een oude rivaal van Staartjes. De Finnjollen-zedlers Douze en Kruy- er hebben in de eerste wedstrijd van ■de Open Westduitse titelstrijd op het meer van Steinhuder bij Hannover geen rol van betekenis kunnen spelen. Douze werd negende, Kruyer 31e. Winnaar werd de Westduitser Sülberg, die zijn titel verdedigt. NOORDWIJK Eén dag voor de return tegen Nederland legden de IJslandse voetballers hun maskers af. Werden die, het semi-profes- sianalisme zó knap immiterende, amateurs weer koele IJslanders. die volledig in het alledaagse ge beuren opgingen. Die niet meer, zoals ze een week lahg hadden vol gehouden, twee maal per dag het trainingsveld opsjokten, die de verplichte midagrust negeerden en die zich niet meer hadden te houden aan een meldingsplicht. De IJslandse spelers staken zich op hun laatste vrije dag in Neder land in het kostuüm van de toe rist. Flaneerden derhalve over de Noord- wijkse boulevards en propten de tas sen vol met souvenirs voor thuis. Geen moment eigenlijk was de nade rende revanche tegen het Nederlands elftal (vanavond in Deventer) aanlei ding tot enige opwinding of nervosi teit. Alleen in de ontspannen sfeer van een laatste training drong zo af en toe het aanstaande gebeuren door. Toen bijvoorbeeld de Deense trainer Enoksen op de verdediging van Ne derlandse vrije trappen oefende, kwam de zwaarlijvige voorzitter van de IJslandse voetbalbond Albert Gud- mundsson, zelf het veld op om de jon gens te laten zien hoe Piet Keizer ge wend is de bal over het 'muurtje' te deponeren. Met een sigaar lussen zijn lippen en zijn handen in de broekzak ken permitteerde Gudmundsson zich een groot aantal mislukte pogingen. En als hij dan uiteindelijk slaagt is Gudmundsson de gevierde man. Maar niet alleen op die momenten be nadrukt het IJslandse gezelschap dat het uit louter 'liefhebbers' bestaat. El- mar Geirsson bijvoorbeeld traint op sokken en enkele van zijn makkers houden hun outfit beperkt tot een zwembroek. En toch zo stelde Albert Gudmundsson, al veel eerder vast: je moet dit team niet als een stelletje vakantiegangers beschouwen. Want hoewel ze dat in feite wel zijn, ieder een heeft vakantie moeten opnemen en krijgt van de Ijslandse voetbal bond geen cent' vergoed hebben we deze jongens laten leven in een pro fessioneel klimaat. Dat wilden ze ook gijaag. Twee keer trainen is erg onge woon voor deze knapen. Toch hebben we het gedaan. We hebben ze maan dag het Go Ahead-veld in Deventer la ten zien. Ik weet zelf wat het is om voetbalprof te zijn. Ik heb veertien jaar als full-prof bij achtereenvolgens Glasgow Rangers, Arsenal, Nancy, AC Milan, R. C. Paris en Nice gespeeld. Ik was de eerste 'Skandinavische' voetbalprof.' ASSISTENT Albert Gudmundsson bepaalt wat er in het IJslandse voetbalwereldje ge beurt. Ook in Noordwijk. Enokson leidt de training, maar niet zelden in tervenieert Gudmundsson. Met een simpele opmerking, een nuttige aan wijzing of zomaar een grapje. 'Dat doe ik niet om Enokson voor schut te zedten. Maar in feite is het zo, dat Enokson gekomen is om mij te assis teren. Op IJsland leid ik de trainin gen zelf, bepaal ik ook de taktiek. Al leen hebben we nu ingezien dat er een official en een trainer naast de ploeg moeten staan. Als voorzitter van de IJslandse voetbalbond richt ik me nu in het buitenland op mijn re presentatieve taak. Enokson werkt op het taktische vlak. Hij gaat straks te rug naar Denemarken en dan ontferm ik me weer over deze ploeg, die ik mijn ploeg noem.' Gudmundsson ver heelt zijn trots niet Hij beschouwt dit lJslands elftal als een produkt van zijn noeste arbeid voor de voetballerij op het eiland. Verduidelijkt: 'Zes jaar geleden heb ik deze jongens, die nu het nationale team vormen al geselec teerd. Met de bedoeling om ze naar de eindronden van het wereldkampi oenschap in 1978 te brengen. En dat meen ik serieus! Toen ik na mijn prof- avonturen terugkeerde in IJsland heb ik me al voorgenomen om het Uslands voetbal naar een, voor veel van mijn landgenoten, onbereikbaar gedacht niveau te stuwen. En dat lukt daar ben ik zeker van.' Gudmundsson heeft zich in die ge dachte overigens niet alleen door het national elftal laten leiden. Hij: 'Ik geloof niet dat IJsland op zijn kop staat als we met 50 van Nederland verliezen. We moeten de interesse van onderaf opvoeren.' Hij haalde daarom de Britse trainer Joe Hooley naar Kef- lavik, de IJslandse kampioen en trok bovendien een Russische coach aan: Met duidelijk positieve resultaten. Gudmundsson: 'Wie hield het enkele jaren geleden voor mogelijk dat wij met slechts 1—0 van Zweden met 2— 0 en 21 van Oost Duitsland en met 50 van Nederland zouden verliezen. En dat met een elftal met een gemid delde leeftijd van 21 jaar. Ons voetbal zit in de lift. En ik ga er, ondanks mijn drukke activiteiten in de poli tiek en in mijn dagelijks werk mee door. Dit jaar nog stuur ik 35 tot 40 trainers naar Engeland waar ze een langdurige stage zullen volgen. Enke le van onze scheidsrechters gaan naar een congres in Zwitserland'. De waardering voor zijn werk. treft Albert Gudmundsson in eigen kring. Zijn spelersgroep steunt hem in zijn bedoelingen. 'Die jongens weten wat ik graag wil bereiken, aansluiting bij de Europese middenmoot. Dat moeten ze zich als pure amateurs realiseren. Bij ons is geen mogelijkheid tot beta len. We hebben een kleine bond, tien topclubs vormén de eerste divisie, ge middeld 1500 tot 2000 toeschouwers bij de wedstrijden het klimaat bij ons leent zich eigenlijk niet voor voetbal en het geld dat je dan nog eens opstrijkt gaat op in trips als de ze. Onze spelers moeten hun eigen schoenen kopen en krijgen alleen een shirt van ons. We kunnen zelfs geen vergoeding voor gemiste loonderving geven. Maar de jongens accepteren het. Daarom vond ik het ook zo sneu, dat we met 50 van Nederland verlo ren. Dat namelijk hadden ze niet ver diend En dat was ook niet gebeurd als onze sterkste man het doel had verdedigd. Hij namelijk is niet alleen sterker op de lijn hij ook is een leider van de gehele achterhoède. Mocht hij vana vond keepen (vandaag wordt daar pas over beslist) dan zul je ook zien dat onze ploeg niet per definitie angstig speelt. Ze durven wel, als ze de aan wijzingen van achteruit maar krijgen.' TOEKOMST Zover is Gudmundsson met zijn culti verende arbeid gevorderd, dat zijn ploeg werkelijk anders gemotiveerd is geraakt. Het gelooft niet meer dat de nederlagen bij voorbaat vaststaan.Gud- mundsson: 'Uiteraard weten de jon gens dat Nederland sterker en beter is. Maar daar berusten ze niet in. Ze zijn niet naar Nederland gekomen om te verliezen. In hun bespiegeling op deze wedstrijd bouwen ze een element voor een verrassing in. We zijn, als ik de stemming zo proef, rijp voor een sensatie, we zijn er in onze laatste in terlands toch dicht bij geweest.' De realiteitszin van trainer Enkokson dwingt hem evenwel terug. Enokson: 'Uiteraard willen we graag wat op merkelijks doen, maar wat kunnen wij nou tegen dit geroutineerde Ne derland uitrichten. Ik weet niet wat ik in de toekomst precies blijf doen bij dit team, maar ik ben er wel ze ker van dat wanneer het de tijd krijgt om te rijpen uit kan groeien tot een hechte formatie.' Ook Gudmundsson beseft dat de ex pansie van zijn talent een onvermijde lijke interesse van de buitenlandse profclubs tot gevolg zal hebben. Ei genlijk heeft de talentvolle Sigur- vinsson al model gestaan voor die ontwikkeling. Hij werd opgeslokt door Standard Luik. Elmair Geirsson voet balt dan nog als amateur voor Hertha Zhelendorf, omdat hij in Berlijn voor tandarts studeert. Toch zal de IJsland se voetbalbond niet toestaan dat al het zo zorgvuldig gekweekte talent verscheept wordt. Gudmundsson: 'We hebben onze regels aangepast. Niet ie dereen kan zo maar weg. Wat we ach ter de hand hebben, kan ik nu niet zeggen. Dat zie je wel als het eens zo ver komt. Sigurvinsson hebben we la ten gaan, omdat iedereen kan zien dat hij een grote voetballer wordt. Voor IJsland zit het karwei er in de voorronde bijna op. Gudmundsson volgt de finale met grote spanning, hij: 'Ik ben er nog niet zo zeker van dat Nederland van België gaat winnen. Natuurlijk spelen de Nederlanders be ter en sneller voetbal, maar de Bel gen zijn fysiek sterker. En voor dat soort wedstrijden blijft het moeilijk een prognose te doen.' POUL ANNEMA

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13