herplaatsing CBS beperkt tot 1000 Arbeidsplaatsen opgelicht ...met vervalste vliegbiljetten Meerderheid Eerste Kamer achter wet op kansspelen Over stroomopwekkers, milieu en grondstoffen eoeo Proloog krijgt toch subsidie Eindhoven n 78 even grote afdelingen in Heerlen en Voorburg i nieuwe r choenenmode ,t bei pumps Frankrijk verbiedt film over Jezus' liefdesleven Portugese commandant liet niets horen Ontvluchte arrestant meldt zich in Groningen Nieuwe vriend van Taylor Kamervragen over nalatigheid artsen Geldmarkt verwacht nieuwe verkrapping Oppervlakkigheden in rapport Wetei te\ Proloog naar West-Berlijn Collegegeld mag nu in 2 termijnen RL OU W/KWARTET WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/KUNST T9/K11 Hi ia h| de koj_ irnstj tei cichi HAAGMinister Lubbers ziet a^van de overplaatsing n& 1978 van andere onderdelen van het els jitraal Bureau voor de Statistiek uit Den Haag naar Heerlen dan de voorgenomen 1000 arbeidsplaat- ondp- die al ait een brief aan de Tweede Kamer de minister dat als beleidslijn :t worden aangehouden dat het in 1978 over twee ongeveer even ite vestigingen beschikt in Heerlen Voorburg. Eventuele nieuw op te n afdelingen zullen voor zover w^elijk *n Heerlen worden geves- aster Lubbers heeft dit besluit ge- n na verschijning van het rap- van het raadgevend bureau Jfijnstra en Gnudde (RBT) over de organisatiestructuur van het CBS. In het rapport staat, dat pas na de vol tooiing van de verplaatsing van de duizend arbeidsplaatsen naar Heerlen een verantwoorde uitspraak gedaan kan worden over het al dan niet ver plaatsen van de overige eenheden. De ze conclusie heeft de minister aan vaard. Het gevolg echter van het uitstellen van een beslissing tot over vijf jaar zou volgens de minister fnuikend zijn voor het CBS, omdat de blijvende on- m»- miljj rberj rink) jVan een verslaggever mhjfsCHIPHOL De KLM is waar- [^schijnlijk de dupe geworden wajvan een grote fraude in vlieg- :oek«biljetten. Een oplettende em- ^ployé van het KLM-kantoor aan 'an !het Leidseplein ontmaskerde vorige week een vals transat- opflantisch vliegbiljet, dat naar aangenomen wijst op een sPjgroots opgezette organisatie, duijdie op grote schaal valse biljet- aan de man probeert te luW! brengen. ■*Er zijn aanwijzingen dat in Am sterdam meer valse biljetten in omloop zijn. De politie wil daaro ver nog geen nadere mededelingen doen. n, Het, valse, bil jet dat de KLM in handen krêe7g was' een zögfenaaftïd bank settlement biljet. Dat zijn blanco vliegbiljetten, die door een ..^Amerikaanse groep banken worden ■[verstrekt aan Amerikaanse reisbu- rxTeaüs. De banken zijn verantwoor delijk voor de afrekening. Zij ver strekken de biljetten aan de reis- ibureaus, die er hun eigen stempel iën|°P dienen te zetten en de ontvan- jgen passagegelden aan de bank gscimoeteh 'afdragen. Het voordeel van Ideze open biljetten is dat de reis- zbureaus geen stapels vliegbiljetten al'e honderd lata luchtvaart- paatschappijen in voorraad behoe- Ho|ven te.-houden. Aangenomen wordt dat ook andere een luchtvaartmaatschappij en het Iet [slachtoffer zijn geworden. De Am- rS0RSt6Pdamse recherche gelooft overi- jgens, dat de betrokken drukkerij biet in Nederland is gevestigd, in [Het valse vliegbiljet dat de KLM igepivorige week in handen viel, was (afkomstig van een Pakistaan, die elijïyia Londen naar Toronto wilde, stelj 17 I I11IIMI IIIIIB I Hij zei dat hij het toestel naar Londen had gemist en vroeg over boeking op een vlucht direct naar Canada. Toen de employé hem om zijn paspoort vroeg zei de Pakis taan schichtig dat hij in feite een boodschap uitvoerde voor een vriend (wiens naam op het biljet vermeld stond). Deze vriend was zelf niet verschenen omdat hij zeer slecht Engels sprak. Aangezien voor de overboeking echter wel diens paspoort vereist was verliet de man het kantoor met de mede deling dat hij zijn vriend wel zou situren. Hij liet het biljet achter. Zelfde naam... Dezelfde middag kocht een andere reiziger een enkele reis bij de KLM" voor de vlucht naar Canada. Pas toen hij betaald had kwam men tot de ontdekking dat de naam van deze reiziger precies de zelfde was als die vermeld stond op het valse biljet. Men wist de man vlak voor hij in het toestel stapte te achterhalen. Hem werd gevraagd hoe hij aan het valse bil jet was gekomen. Hij gaf het adres van een reisbureau in Amsterdam. 'Ik heb het net voor een prikje op de kop getikt', zei hij. 'Maar het was kennelijk niet in orde. Daar om heb ik nu een veel duurder biljet bij u gekocht dat wel geldig is'. De KLM liet de man daarop naar Canada vertrekken. Daarna stelde de politie een onder zoek in bij het reisbureau. Het is zeer de vraag of het reisbureau be wust heeft gefraudeerd. Het heeft de naam van een buitenlander aan de politie meegedeeld, die zich uit gaf voor KLM-agent. De recherche doet pogingen deze man te achter halen. n onze moderedactie [STERDAM Er is weinig nieuws het schoenenfront te verwachten, meer we 'Mode in leer', gisteren i fj[resehteerd door het Modecentrum, ékef.ten Beloven. Het is allemaal wat li en het lijkt wel of de ontwerpers A de èchoenen in het geheel niet Jten wat ze voor dk. komende win- moesten bedenken. Daarom haal- ze de pumps van de zolder, maak- een smallere, leest en klaar is ~tjes: een nieuwe schoen is geboren. zijn1 laars redt het niet meer deze win- Ujere dat is natuurlijk erg sneu voor n) 'Ienen die zich vorig jbar suf heb- gekocht. hetpe hak .en plateauzolen zijn dras- oor|h ingekort en xvat de kleuren be- chetfL onopvallende, klassieke tinten kjt hier en daar wat donkerrood. Om dcob te. zeggen dat de schoenen erg ngejoi gemaakt zijn: nee, ook dat niet. andoral het geïmporteerde spul uit Ita- oteii i is-in elkaar geknutseld en langer dan een seizoen kun je er waarschijn lijk niet op lopen. Maar dat zal wel de bedoeling zijn van de fabrikanten. Verdrietig allemaal. Volgend jaar be ter. stuurleden in Franeker is op 75-ja- de leeftijd overleden de vooral in rijfieformeerde kringen bekende uitge- tra«f T. Wever. Vooral zijn theologi- legije antiquariaat, genoot grote be de fidheid. gerfgemeester Tot burgemeester li de gemeente Oostdongeradeel is boioemd mr R. W. Dijkstra te Nijme- kri. De heer Dijkstra (31) is hoofd- onümies bij het secretariaat bureau ng flsgewest Nijmegen. Hij is her- en lid van de ARP. PARIJS (AFP). De Deense regis seur Jens Joergen Thcrsen, die het plan heeft een film te gaan maken over het 'liefdeleven van Jezus' mag dat niet doen in Frankrijk, zoals zijn plan was. Djt is gisteren beslist door de direc- teurgeneraal van de Franse filmindus trie, André Astoux. De aankondiging van de film heeft tot heftige protes ten geleid, onder meer van de puas. De opnamen zouden begin september in de streek van Apt in Vaucluse begnnen zijn. zekerheid het behoud en de werving van personeel zou bemoeilijken. Om dat het CBS-belang zekerheid vereist, heeft minister Lubbers afgezien van verdere overplaatsingen. De minister acht het wijzigen van een vroegere beslissing niet in strijd met de belangen van Limburg, omdat het CBS slechts een onderdeel vormt van de totale spreiding van rijksdiensten. De voorgenomen verplaatsing van de duizend CBS-arbeidsplaatsen zal vol gens het rapport in twee groepen moeten gebeuren. Als eerste zullen in de periode 1975-1976 die eenheden kunnen worden verplaatst, waarvan de kwetsbaarheid bij een verplaatsing het minst is. In de jaren 1977-1978 zouden dan, gebruikmakend van de ervaringen van de eerste groep, de eenheden die kwetsbaarder zijn kunnen worden ver plaatst. Het RBT heeft geadviseerd de volgen de afdelingen in hun geheel te ver plaatsen: economische basistellingen, persoons- en gezinsenquêtes, registers, internationale handel en verder on derdelen van de afdelingen verkeer, prijzen, landbouw, financiële statistie ken, inkomensverdeling en -besteding, arbeidsmarkt en centrale bewerking, alsmede delen van de zogenaamde al gemene ondersteunende functies. In het RBT-rapport wordt verwacht dat in 1978 het aantal CBS-arbeids plaatsen in Heerlen ongeveer 1125 zal zijn, diit tengevolge van een nood zakelijk aantal dubbelfuncties in Heerlen en Voorburg (vier procent) en een groei van het aantal arbeids plaatsen van drie procent per jaar. DEN HELDER De afdeling Am nesty International uit Den Helder is boos op de commandant van het Por tugese oorlogsschip dat deel uitmaakt van het NAVO-smaldeel, omdat deze niets heeft laten horen op een ver zoek om een onderhoud over de poli tieke gevangenen in Portugal. Het Navo-smaldeel is gistermorgen uit de haven van Den Helder vertrokken op weg naar Denemarken. ARNHEM De uit de strafgevange nis te Arnhem ontvluchte 21-jarige Enscheër J. P. heeft zich gisteren vrijwillig gemeld bij de Mesdagkli niek in Groningen. P. werd op ver denking van diefstal in Arnhem in voorarrest gehouden. Tijdens het vluchten zag hij kans over een vijf meter hoge muur te klimmen en te ontsnappen. Van onze correspondent EINDHOVEN De gemeenteraad van Eindhoven heeft gisteravond met een ruime meerderheid besloten het toneelgezelschap Proloog te subsidiëren tot september 1975. Weinberg, een Nederlands-Amerikaanse zakenman, wordt de laatste tijd veelvuldig gezien in gezelschap van de filmster Elizabeth Taylor, sinds zij haar man, Richard Burton, heeft verlaten. Kort na elkaar ar riveerden Weinberg en Taylor gisteren bij een Italiaanse villa. De raad accepteerde de voorwaarde, die B. en W. aan het voorstel hadden verbonden, te weten dat ingestemd zou worden met de instelling van een werkgroep, die met het gezelschap in overleg moet treden over de vormge- Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid moet met de koninklijke maatschappij ter be vordering der geneeskunst overleggen, om garanties te verkrijgen dat artsen de geldende voorschriften over de 'be handeling van patiënten zonder meer naleven. Dit verlangen hebben de Tweede-Kamerleden Wieldraaijer, M asm an en Lamberts (allen PvdA) gisteren neergelegd in vragen aan de bewindsman. Uitgangspunt voor ae vragen is het recente geval in Enschede, waarbij het erg moeilijk was voor een meisje de noodzakelijke artsenhulp te ver krijgen. Dit soort gevallen doet zich helaas vaker voor, aldu sde Kamerle den. Zij willen ook weten of tegen artsen, die de bestaande voorschriften overtreden op afdoende wijze wordt opgetreden. Ondanks sterk verzet: DEN HAAG Binnenkort zal de roulette in ons land kunnen wor den ingevoerd, nu ook de Eerste Kamer gisteren in meerderheid zich achter het initiatiefontwerp van de Tweede Kamerleden Geurt- sen (WD) en Van Schaik (KVP) schaarde. ARP, CHU, PSP, SGP en een deel van de PvdA verzet ten zich tegen legalisatie. Bij de behandeling van het wetsont werp, dat ook voorstelde lotto en kie nen in te voeren, spitsten de bezwa ren zich, evenals in de Tweede Ka mer, zich vooral toe op de legalisatie van casino's. Want vooral daar wor den onverantwoordelijke sommen ver speeld, aldus de tegenstanders. 'Speelbanken zijn geen liefdadige in stellingen. Zij willen verdienen en daarvoor het geld bij de zwakken uit de zak kloppen. En stichting van gangsters zal over deze wereld gaan heersen en de levensstijl zal worden verlaagd', zo lichtte prof. Diepenhorst (ARP) het standpunt van de overgro te meerderheid van zijn fractie toe. Mr. P iket (CHU) stelde dat de over heid maar niet klakkeloos moet vol gen, wat een bepaalde groep wil. 'In de speelzaal ziet men de mens met verwrongen gezicht aan de rad van de afgrond raken. Mag de overheid dan de verantwoordelijkheid nemen de mogelijkheid van deze persoonlijke el lende te vergroten?' vroeg hij zich af. evenals het SGP-Kamerlid Meulemans, dat vindt dat de speelbanken de weer zin tegen arbeid, lichtzinnigheid en drankmisbruik in de hand werken. 'De wortel van de godsdienst wordt zo ondermijnd, doordat het fortuin in plaats van de levende-God wordt ge steld', zo meent hij. De PSP-er Van Dijk noemde het rou lettespel 'georganiseerde oplichting'. Het is geen kansspel, maar een vaar- digheidsspel van de rouoeur. Ook de PvdA telt een aanmerkelijk aantal te genstanders in de fractie, die vinden dat de valse sfeër de huidige inko mensongelijkheid accentueert. Voorstanders, als leden van de WD- fractie, noemden bij monde van het Kamerlid Polak het huichelachtig om de bestaande staasloterij aan te moe digen en het gokspel te verbieden. Gisteravond laat bij het ter perse gaan van deze editie, hadden de ver dedigers Geurtsen en Van Schaik nog niet geantwoord op de vraag van D'66, KVP en PvdA om voor de ver deling van de loto- en totogelden een onafhankelijke instelling in het leven te roepen, volgens het huidige ont werp zal de Nederlandse Sportfedera tie een groot gedeelte van de gelden moeten verdelen, terwijl deze organi satie zelf één van de directe belang hebbenden is. AMSTERDAM Op de geldmarkt is in de afgelopen zeven dagen enige ontspanning opgetreden. Door diverse rijksuitkeringen konden de banken bijna 600 min. aan opgenomen voor schotten aflossen. Geldmarktkringen verwachten echter in de komende da gen een nieuwe verkrapping door enerzijds de per 1 september ingaande limieten op voorschotten anderzijds de ultimobetalingen. De callrente die op het ogenblik fluctueert tussen 7.75 en 8.25 pet. zal dan ook weer verder aantrekken, aldus geldmarktkringen. De Internationale unie van elek triciteitsproducenten UNIPEDE, die al de hele week in Den Haag vergadert, is een gezelschap dat je soms ademloos kunt gadeslaan. Het is de stroomopwekkers niet ontgaan dat er iets aan de hand is met energieverbruik en de kwali teit van het milieu en de uitput ting van grondstoffen, maar zij venverken dat probleem soms op een wonderlijke manier. Wij doen geen enkele poging, de kwestie te negeren of er overheen te lopen, zei voorzitter De Roy van Zuy- dewijn heel flink in zijn openingsre de. En hij wees op een fraai glanzend rapport van het UNIPEDE-bestuur waarin dat juist wèl een beetje ge beurt ('Hoe de elektriciteitsvoorzie ning bijdraagt tot de oplossing van milieuproblemen', 38 pagina's kunst druk, kleurenfoto's). In dat rapport wordt over sommige kwesties zo opvallend heengelopen dat vertegenwoordigers van de Nederland se elektriciteitsbedrijven, toen het in discussie kwam, in beleefde termen de gekste dingen er uit haalden. Zo bestaat er wat de samenstellers van het Internationale rapport betreft, ei genlijk geen probleem van luchtver vuiling door elektrische centrales. Als je de schoorsteen maar hoog genoeg maakt valt het met de concentratie van zwaveldioxide op grondniveau best mee. Dat is leuk en aardig, maar, zei drs. P. J. B. Wasser van de KEMA, die hoge schoorstenen brengen de zwavel- produkten en daarmee de proble men naar onze buren. Hij had daarbij waarschijnlijk de meetcijfers in gedachten, die de KEMA in de IJs- selmeerpolders verzamelde voordat daar de Flevo-centrale in werking kwam. De instrumenten 'roken' daar, al naar de windrichting, het zwaveldi oxide uit de hoge schoorstenen van onze eigen randstad of uit het Roerge bied. Het UNIPEDE-rapport gooit het ove rigens niet uitsluitend op hoge schoor stenen. Als er teveel centrales op een kluitje staan helpt het toch niet ge noeg. Nou ja, dan moet je maar ont zwavelde olie stoken, is de conclusie. Er zijn al aardig wat raffinaderijen die ontzwavelde stookolie leveren, in Venezuela en Japan bijvoorbeeld, en er komen er steeds meer bij. Dat is alweer leuk en aardig, maar het woord ontzwavelen suggereert meer dan er in feite gebeurt. Die raffina derijen halen ruim eenderde van de zwavelverbindingen uit de stookolie, en ze komen met de beste wil van de wereld niet verder. Aan processen om het beter te doen, wordt druk ge- door drs. Rol werkt, maar die zijn gewoon nog niet beschikbaar. Informatie die men in het rapport vergeefs zal zoeken. En zo zijn er meer wondei'lijke din gen. De UNIPEDE maakt nogal wat propaganda voor elektrische verwar ming van huizen, wat bekend staat als een dure aangelegenheid. Maar juist omdat elektriciteit duur is, zal men dan ook zorgen dat het goed gebruikt wordt, en dus de huizen van een aan zienlijk betere warmte-isolatie voor zien. En dan blijkt dat je zowaar ook nog de grondstoffenschaarste be strijdt. Want weliswaar kost de om weg, van warmte eerst elektriciteit te maken en daarmee weer warmte, een flinke hoevelheid extra brandstof. Maar omdat die elektriciteit zo doel matig gebruikt wordt, heb je per sal do toch evenveel of zelfs iets minder brandstof nodig, rekent het rapport voor. Wanneer je tenminste vergelijkt met een gewoon gestookt huis zonder extra isolatie. Onder die redenering trok, namens de Nederlandse elektriciteitsbedrijven, ir. F. H. M. van Eyndhoven vriendelijk de bodem uit Wij vinden, zei hij, dat je inderdaad zo zuinig mogelijk met brandstoffen moet omspringen. En dat betekent dat je ook huizen die met olie of gas worden gestookt van een goede warmte-isolatie moet voor zien. Dat scheelt de helft op het brandstofverbruik namelijk. Ir. Van Eyndhoven haalde ook nog een rekenfoutje uit een opmerking van UNIPEDE over elektrische auto's, die wat betreft hun energieverbruik tweemaal zo effeciënt zouden zijn als gewone. Volgens zijn gegevens was er geen of bijna geen verschil op dit punt. Wat trouwens betekende dat, met name voor stadsverkeer, de elek trische auto toch wel verkieslijk was uit overwegingen van milieubeheer. Radioactief Nogal onbekommerd is het bestuur van de UNIPEDE in zijn rapport over de kernenergie, en vooral over het he te hangijzer van de opslag van sterk radioactief afval. Er is overleg gaan de, staat er. En 'het hoge niveau en de kwalificaties van de mensen die deze problemen behandelen, bewijzen de ernstige manier waarop zij worden benaderd en vormen de beste verzeke ring voor succes.' Een ontroerend ver trouwen. Ir. Van Eyndhoven was wat zakelijker. Het sterk radioactieve af val moet, zoals de stand van zaken is, voor een onvoorstelbare vijfhonderd duizend jaar gagarandeerd veilig worden opgeborgen. Op Nederlands aandringen heeft Euratom een studie ter hand genomen om de allergevaar lijkste bestanddelen uit het afval door kernsplijting te vernietigen, waarna een bewaartijd van 600 jaar afdoende zou zijn. Jammer genoeg haalde ir. Van Eynd hoven daarbij niet de opvatting van oud-KEMA, directeur prof. dr. J. J. Went aan, dat dit probleem binnen twintig jaar moet zijn opgelost. An ders kunnen we, vindt prof. Went, ving van het beleid van het gezelsch*- P Een amendement van het PAK en D'66 om deze voorwaarde te schrap pen, werd door deze partijen vlak voor de stemming ingetrokken toen de Combinatie Christelijke Partijen dreigden massaal tegen het voorstel te stemmen als het amendement zou worden aangenomen. Het gezelschap dreigde zijn subsidie kwijt te raken nadat het zich nadruk kelijk ging toeleggen op bewustma king van de jeugd ten opzichte van de maatschappij en daarbij een linkse koers volgde. Voor velen bleek dit een doorn in het oog te zijn. Voor één van de raadsleden is de af faire-Proloog aanleiding geworden uit de raad en uit zijn partij te stappen. Het is de KVP-er drs. H. van de Rijdt, die een voorstander was van Proloog en zich niet met het stand punt van zijn fractie en dat van de CCP kon verenigen. EINDHOVEN - Toneelwerkgroep Proloog is door de directie van de Berliner Festspiele uitgenodigd om van 7 tot 11 oktober in West-Berlijn op te treden. Afhankelijk van planningstechnische mogelijkheden zal Proloog daar optre den met haar collectieve produkties 'Neus en Ko op zoek naar het verzwe gen nieuws' en 'Revu der Veranderin- g'. Het laatste stuk zal eind september klaar zijn. Van 'Neus en Ko op zoek naar het verzwegen nieuws' werden in Nederland al vijftig voorstellingen ge geven en deze produktie blijft ook in het komend seizoen op het repertoire van Proloog. Besluit loopt op verlaging vooruit Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Gisteren is het konink lijk besluit verschenen, waarin de betaling van het collegegeld in twee termijnen mogelijk wordt gemaakt. Het besluit loopt vooruit op'da voor gestelde verlaging van het collegegeld van 1.000 tot 500. Zolang dit wets ontwerp nog niet is aangenomen (en dat kan wel tot begin 1974 duren), is het collegegeld nog altijd duizend gul den. De nu afgekondigde regeling houdt in dat studenten de eerste termijn van 500 betalen bij inschrijving voor de nieuwe cursus. De tweede termijn moet dan voldaan zijn op 1 maart vol gend jaar. Als dan de nieuwe wet van kracht is kan deze tweede termijn vervallen. Elke student die dat wil kan ter beta ling van zijn collegegeld een lening sluiten bij de staat. In dat geval moet hij (of als hij minderjarig is zijn ou ders) een schuldbekentenis tekenen in de vorm van een promesse. Hij kan zijn collegegeld dan voldoen door het afgeven van die promesse. Over het geleende bedrag zal geen rente bere kend worden. Studenten die een rijksstudietoelage krijgen hoeven zelf niets te betalen. Dat doet de afdeling rijksstudietoela gen voor hen. Zij die wel een toelage hebben aangevraagd, maar nog geen antwoord hebben moeten hij hun in schrijving wel zelf hun eerste termijn betalen. Zodra zij de toezegging heb ben dat zij een toelage krijgen kun nen ze hun geld terug krijgen. Theol ogie-studen ten die maar 500 hoeven te betalen volgens de huidige wetgeving kunnen dit bedrag in twee termijnen van 250 voldoen. EVEN PUZZELEN Horizontaal: 4. luehtklepje, 5. borstel. 6. struikhei (gew.) 7, ader in een tin mijn. Verticaal: 1. omwenteling, 2. verslag in snelschrift, 3. voortbrengen. Als je de schoorstenen maar hoog genoeg maakt kernenergie maar beter vergeten. Dan is het afval te gevaarlijk. Blij Al bleek het rapport 'Hoe de elektri citeitsvoorziening bijdraagt aan de op lossing van milieuproblemen' dus een paar oppervlakkigheden te vertonen, het mocht nog een doorwrocht werk heten in vergelijking met het blije voorlichtingsfilmpje dat de UNIPEDE maandag op haar congres in wereld première liet gaan. Ik weet er niets van, vertelde een van de Arnhemse elektriciteitsmensen mij vóór de vertoning. 'Alleen toen ze met dat ding begonnen heb ik een op zet voor het scenario gezien. En ik houd mijn hart vast.' Hij kreeg gelijk. En dat is alles wat er over de film 'L'flge de raison' (De jaren des onder scheids) te melden valt. Hekwerk-puzzel (Tl OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. k, 2. alm, 3. taart, 4. tornado, 5. wreedaard, 6. klandestien, 7 hoog stens, 8. mortier, 9. stins, 10. rel, 11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11