JChaddaffi gelooft liiet meer in unie We sten buit lesprek met Kremlin niet □enoeg uit Russen 'Club van Tien' is half Zuidafrikaans populariteit van Britse liberalen sterk gestegen Bomexplosie in Britse ambassade Washington :ieuwe uitvoeringen in menos Aires Vier doden na grap op tribune Bomalarm in Londen Marine speelt politie in Chili Peking rehabiliteert 2 oude partijchefs Tien Antillianen omgekomen bjj vliegtuigongeluk HOTEL ARRANGEMENTEN Ka ROUW/KWAjRfTBT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 lEgyote verantwoordelijk voor fiasco' BUITENLAND T7/K9 8 tot cijjlRO Z1J] L'Jeil; n te ■iode fjaaj e< L toi^el ©ei I to ti ïetto 13 coi BEIROET (AFP, Reuter, UPI, AP) Terwijl president Sadat van Egypte nog buitenlands was, ityerband met een vijfdaagse reis naar de olie-staten Saoedie-Arabië en Quatar en vervolgens naar Sy- 1 is de Libische leider, kolonel Khaddaffi onaangekondigd in Cairo aangekomen met de kennelijke oeling alsnog zijn zin door te drukken, wat betreft de unie tussen zijn land en Egypte, waarover aan- inde zaterdag in beide landen een referendum wordt gehouden. twi iluta s ge P desi tUS;] ver ien gisteren gepubliceerd vraagge- ;k met het Libanese blad Al Na- verklaarde Khaddaffi dat hij pessi- ;isch gestemd is over de verwezen- ing van de Egyptisch-Libische unie 1 september aanstaande en dat in het geval van een fiasco itwoordelijk zal zijn. n pte, 'd£an ike 1.17 —81 —10 zijn naar Cairo gekomen om met lident Sadat de kwestie van het re- indum op 1 september te bespre- aldus Khaddaffi, die er de nadruk legde dat er nog 'talrijke geschil- iten zijn tussen de twee landen r 'de vorm van het referendum' de eenheid tussen de beide sta- Hij zei aan president Sadat te iben voorgesteld twee formules r de eenheid van beide landen van Egypte en één van Libië een volksstemming te onderwer- en de formule, die de meerder- kreeg, dan te aanvaarden. Maar at had dit geweigerd en eiste de telling van een gemeenschappelijke mule. iDt is, aldus Khaddaffi, echter mogelijk 'gezien de verschillen van hing tussen Egypte en Libië', iddaffi vertelde verder dat hij Sadat I voorgesteld om zelf een plan op Stellen dat aan een referendum on- worpen zou worden. En 'hoewel ENOS AIRES (AP) De 20-jari- dochter van een Argentijnse indus- lel en een oud-ambtenaar van een cpale rechtbank voor guerrilla-ac- zijn in,Buer.os Aires ontvoerd, ontvoerders eisen vijf miljoen dol- voor het meisje, Mercedes Sola, j ihter van de textielfabrikant Hidal- Sola. Zij werd door een groepje ge mannen en vrouwen overwel- d op het terrein van een golfclub, het daarop volgende vuurgevecht rd een politieman zwaar gewond, ontvoering van Carlos Alberto Bi- :o, onder het oude militaire bewind sleede secretaris van een rechtbank bestrijding van de subversie, heeft Dgstwaarsciijnlijk politieke rede dat niet ons standpunt hoeft te zijn, zijn wij bereid om ervoor te stemmen in het referendum. Maar president Sa- dat heeft erop gestaan dat wij deel zouden hebben aan de opstelling van het unie-plan'. Op de vraag, of een mislukking van de voorgestelde unie tot een verre gaande vervreemding tussen Egypte en Libië zou leiden, zei Khaddaffi dat hij dat niet wist. Maar hij verklaarde wel dat dit vraaggesprek vijf dagen voor het referendum plaatsvond en dat de situatie onduidelijk is. 'Vijf da gen zijn niet voldoende om beslissin gen te nemen voor het deelnemen aan een conferentie of voor het nemen van een historische beslissing'. En de Libische leider besloot dreigend: 'Als de unie op 1 september niet wordt uitgeroepen, zal dat de schuld van Egypte zijn'. Het is nu zelfs zeer de vraag, of er op zaterdag in Egypte een volksstemming zal worden gehouden over de unie. Niets wijst op voorbereidingen daar- 'toe. In plaats daarvan houdt men zich in Cairo vooral bezig met de studie van een discussiestuk van de regering over de vraag, hoe Egypte intern ver sterkt kan worden, als gevolg van de veranderende internationale politieke en financiële situatie. Volgens radio-Cairo heeft president Sadat tijdens zijn besprekingen in Sa- oedi-Arabië en Quatar geheime onder- RIO DE JANEIRO (AFP) Als ge volg van een kwalijke grap zijn in het nieuwe voetbalstadion in Teresina (Noord-Brazilië) zondag vier mensen omgekomen en meer dan honderd ge wond. 'Pas op, het stadion stort in', riep één van de toeschouwers plotseling met opgewonden stem, waarna paniek on der de vele aanwezigen ontstond. Tal van mensen verdrongen zich om de tribunes te verlaten, waardoor een hek bezweek en honderden personen enkele meters omlaag vielen. De 'grappenmaker' is spoorloos. NDEN (Reuter) De Britse Libe- e Partij, die in liet Lagerhuis chts 10 ran de 630 zetels bezet, is de Enjclsen thans even populair de regtrende Conservatieve Partij, blijkt uit dc uitslagen van een teren gepubliceerde opiniepeiling. het d»or National Opinion Polls ;ezette opinieonderzoek blijkt dat Liberalen dc steun krijgen van 6 pet, van de ondervraagden terwijl Conseivatleven 28,9 pet, steun ver- ïjrven. ^isondanss gaat de voorkeur van de este kiezers uit naar de Labour Partij. De Labour-oppositie kreeg de steun van 41,7 pet van de ondervraag den. Dit zou betekenen dat deze partij als er nu verkiezingen zouden worden gehouden weer aan de macht zouden komen. De Liberalen, onder leiding van Je remy Thorpe, hebben inmiddels beslo ten een partijlid kandidaat te stellen bij tussentijds verkiezingen die deze herfst worden gehouden in Hove in het zuiden van Engeland. Hove staat bekend als een bolwerk van de Con» servatleven. handelingen gevoerd over de moge lijkheid dat deze olierijke Arabische landen hun olievoorraden en hun rijkdommen in de strijd tegen Israël zullen aanwenden. vervolg van pagina 1 Jakir ging toen studeren en haalde een graad aan het Moskouse instituut voor historische archieven, waarna hij als bibliothecaris werkte. In de jaren zestig begon Jakir, na de val van Chroestsjew, zijn dissidente activiteiten, toen hij begon te protes teren tegen een door hem gevreesde rehabilitatie van Stalin. Hij werd tenslotte op 21 juni 1972 gearresteerd, terwijl Krasin die ook al in Stalins concentratiekampen had gezeten vorig jaar september opeens werd aange houden. Krasin was na zijn arrestatie in 1969 tot vijf jaar ballingschap ver oordeeld op grond van zijn anti-socia le, parasitaire manier van leven'. Hij werd echter later weer vrijgelaten. De nieuwe arrestatie van beide man nen hield duidelijk verband met de actie van de geheime politie (KGB) te gen de 'Kroniek van de Lopende Ge beurtenissen'. een ondergrondse publi- katie, waarin alle inbreuken van de Sowjet-autoriteiten op de rechten van de mens geregistreerd werden. Kort na Jakirs arrestatie deed onder de dissidente activisten in Moskou het gerucht de ronde, dat zijn alcoholisme hem parten speelde, dat de KGB hem door het ontzeggen van alcohol onder druk zette, dat hij zich vervolgens tot kroongetuige had laten maken om toch aan alcohol te kunnen komen en toen zijn vroegere vrienden verraad de. Na Jakirs arrestatie volgde inderdaad steeds meer huiszoekingen en arresta ties, toen de autoriteiten een campag ne op landelijke schaal begonnen om de tegenstanders van het bewind te achtervolgen. Hoewel eerder bericht was en Tass ook gisteren nog meldde, dat het pro ces tegen de twee beklaagden 'open' was, werden westerse journalisten niet toegelaten. Een functionaris van het Russische ministerie van buiten landse zaken deelde de journalisten mee dat er zoveel 'belangstellende burgers' in de rechtzaal aanwezig wa ren, waarin slechts, plaats was voor honderd toeschouwers, dat de journa listen geen ruimte meer konden krij gen. De functionaris deelde de journa listen mee dat hij ten hunnen behoe ve het proces bijwoonde om hun ver slag erover te doen. Zulks, nadat de journalisten een brief hadden geschre ven waarin zij zeiden belangstelling voor het proces te hebben. Maar de functionaris zei er niet bij, dat die brief van juli aan het ministerie van buitenlandse zaken, zonder commen taar en zonder reactie terug was ge stuurd aan de correspondent, die bo venaan de lijst van de geïnteresseerde journalisten stond. De journalisten kregen wel te horen, dat zij ook in de komende dagen het proces niet kun nen bijwonen, alweer in verband met de grote belangstelling van de Sowjet- burgers voor deze zaak. Londen neemt reeks maatregelen WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) In de Britse ambassade in Washington is gisteren een bombrief ontploft. Een secretaresse van de ambassade, de 51-jarige Nora Murray, werd ernstig geWond. De Britse politie heeft op vele plaatsen in Londen borden neergezet om het publiek voor bommen in brieven en pakketjes te waarschuwen. In de afgelo pen week zijn in Londen bijna dertig bommen gevonden of ontploft. Aangeno men wordt dat de IRA ze heeft geplaatst Campagne tegen Wereldraad van Kerken Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 'Club van Tien', die in Britse, Nederlandse, en Scandinavische kranten gead verteerd heeft tegen het Wereld- raad-programma tot bestrijding van het racisme, bestaat voor onge veer de helft uit Britten en voor de andere helft uit Zuid-Afrikanen. Het ledental is overigens sinds de oprichting gestegen van tien naar twee en dertig. Dit heeft de Engel se woordvoerder van de Club, de 69-JarIge Gerald Sparrow, aan het Britse weekblad 'The Observer* meegedeeld. Sparrow, die ook lid is van het Anglo-Rhodesische Genootschap, geniet volgens dit weekblad in En geland bekendheid als ,een voor aanstaand verdediger van rechtse standpunten. Hij zou de 'Club van Tien' zes weken geleden hebben opgericht, nadat hij was terugge keerd van een bezoek aan Zuid- Afrika. Hij had daar besprekingen gevoerd met zakenlieden, die von den, dat, zoals hij tegen The Ob server zei, 'het Zuidafrikaansc standpunt in belangrijke kwesties in Engeland naar voren moest worden gebracht'. Namen van Club-leden wilde Spar row niet noemen. 'Het zijn particu liere personen en wij respecteren hun privacy'. Wel wilde hij kwijt, dat onder de leden van de Club 'zakenlieden, gepensioneerde hoge ambtenaren, kerkelijke functiona rissen en mensen uit de vrije be roepen' te vinden zijn. De Club maakt geen bekeerlingen, zei Sparrow. Het lidmaatschap staat alleen open voor geselecteer de enkelingen 'die we oprecht vin den en die tot het soort mensen behoren dat ons van dienst kan zijn'. In Engeland heeft de Club advertenties geplaatst in The Ti mes en The Guardian; in Neder land, zoals bekend, in Trouw. Van de heer Sparrow is nog be kend, dat hij zich in 1958 terug trok als Lagerhuis-kandidaat van dc Labourpartij, omdat zijn plaat selijke afdeling van deze partij (in Exeter) geïnfiltreerd zou zijn door communisten. Zij raakte haar linkerhand kwijt ter wijl haar rechter zwaar gehavend werd. Volgens het personeel van de ambassade was de explosie zo hevig dat gedacht werd dat het hele gebouw in de lucht vloog. Ramen vlogen aan scherven en glas viel neer van de zes de etage van het gebouw, waar de ontploffing zich voordeed. De veilig heidsafdeling van de politie in Wash ington is onmiddellijk een onderzoek begonnen. Britse functionarissen heb ben geweigerd gedetailleerde informa tie over het gebeurde te leveren. Al gemeen wordt aangenomen dat de ex plosie in Washington het werk is ge weest van de IRA, het Ierse Republi keinse Leger. In Engeland heeft de Britse regering uitgebreide veiligheidsmaatregelen ge troffen na de reeks brief- en brand bomexplosies van afgelopen week. De politie heeft vakantiegangers verzocht geen afval achter te laten dat zou kunnen dienen om bommen te her bergen. Het ministerie van defensie heeft militairen opgedragen waakzaam te zijn en in burgerkleren te reizen. De waarschuwing werd gegeven na een anoniem telefoongesprek, waarin werd gezegd dat de IRA van plan was liftende militairen te ontvoeren en te doden. Op luchthavens, spoorwegstations, zee havens en bij openbare gebouwen wordt druk gepatrouilleerd, nu in de afgelopen week in Londen in totaal 29 bommen zijn gevonden en deels geëxplodeerd. Een ervan ontplofte in het gebouw van de Bank of England. De Britse premier Edward Heath, die SANTIAGO (UPI) Ongeveer dertig marinemannen hebben zondag een regerings-radiostation bezet in de havenstad Valparaiso en een beroep op alle strijdkrach ten gedaan om hun officieren niet te gehoorzamen. Volgens de politie hielden zij acht employé's van het radiostation gevan gen. Maar al spoedig na hun oproep ging het radiostation (Radio Portena) uit de lucht wegens 'gebrek aan per soneel'. De marinemannen zeiden in hun oproep dat zij handelden in op dracht van de commandant van het eerste marinegebied, vice-admiraal Jo sé Merine Castro, die pas nog enkele weken opperbevelhebber van de Chi leense vloot is geweest. In Talchahuano, een marinebasis ten zuiden van Santiago ging een ander marine-contingent een dichtbijliggend dorp in om huiszoeking te doen bij een ingenieur, waarbij het volgens zijn zeggen 'grote hoeveelheden wa pens in alle soorten' in beslag nam. Volgens een mededeling van de mari ne, behoorde dit arsenaal aan de link se revolutionaire volksbeweging MIR, die de afgelopen week in woord en geschrift de strijdkrachten hfevig heeft aangevallen en een beroep op de sol daten deed om hun officieren niet meer te gehoorzamen. Een Mexicaan en zeven Chilenen onder wie drie studenten werden door de marine in verzekerde bewaring genomen. Intussen is er nog geen enkel voorte ken dat de vrachtwagen-eigenaren en chauffeurs hun 45.000 voertuigen weer op de weg zullen brengen, zodat Santiago en andere steden in toene mende mate aan voedselschaarste lij den. vandaag een tweedaags bezoek aan Ul ster begint, heeft gewaarschuwd dat Engeland zich niet door bommen- plaatsers van de IRA zal laten chante ren. De militante 'provisionele' IRA had verklaard 'krachtig bezwaar' te maken tegen het bezoek van Heath. Roy Haberson, hoofd van de bomafde- ling van Scotland Yard heeft de situa tie in Londen 'wanhopig' genoemd, omdat het bijna onbegonnen werk is alle poststukken op verborgen bom men te onderzoeken. Hij heeft bedrij ven die grote hoeveelheden post ont vangen aangeraden zich een apparaat aan te schaffen dat metaal in post stukken kan ontdekken. Dit zou de politie van een deel van haar taak ontheffen. Volgens Haberson is er nog geen eind aan de bomcampagne gekomen en moeten nog meer aansla gen worden verwacht. PEKING (Reuter) Twee voormali ge Chinese partijleiders, de 67-jarige Oelanfoe en de 70-jarige Tan Tsjen- Lin, die tijdens de culturele revolutie in China in ongenade waren gevallen, zijn zondagavond weer voor het eerst sinds het eind van de jaren zestig in het openbaar verschenen. Zij waren aanwezig op de eerste dag van het tafeltennistoernooi van Aziati sche, Afrikaanse en Latijnsamerikaan- se landen dat in Peking gehouden wordt Oelanfoe was tot 1966 kandi daat-lid van het politburo van de Chi nese partij en partijleider in het auto nome gebied binnen Mongolië. Tan was tot 1967 lid van het politbureau en vice-premier. Tijdens de culturele revolutie van 1966 tot 1969 hadden Rode Gardisten verklaard dat Oelan foe beïnvloed was door de politiek van het voormalig staatshoofd Lioe Sjao-tsji. Tan werd toen door het volksdagblad, dat ook het nieuws van de rehabilitatie bracht, gebrandmerkt als 'afvallige en contra-revolutionaire revisionist'. Kennelijk hebben beide mannen hun 'fouten' toegegeven. BOGOTA Bij een ongeluk met een Colombiaans vliegtuig dat op weg was naar Curacao zijn gisteren kort na de start in Bogota alle veertig inzitten den omgekomen onder wie een tiental Antillianen. Het vloog in dichte mist tegen een 3.200 meter hoge berg in de omgeving van de hoofdstad te pletter. Het vliegtuig explodeerde en vloog in brand. Het wrak brandde ruim vijf uur lang. (ADVERTENTIE) ven 15-9-73 tot 1-1-74 3-dg» reis vanaf f 45,— 5-dge reis vanaf f 85, 8-dga reis vanaf f 138, (2. raap. 4 en 7 dagen volledig peneion bootvervoer) Inlichtingen en boekingen: Tvvv-texel Postbus 3 Den Burg 02220 - 2844 het gesprek met buitenlandse journalisten dal de issiscke kerngeleerde Sacharow vorige week in zijn smingin Moskou hield, stipte hij een aantal onderwerpen n, waarover ivij nog eens wat Verder met hem wilden ivorpmten. In het hier volgend interview gaat Sacharow eperin op de ontspanning in Europa enerzijds en de citerping van de maatregelen tegen de oppositie derzijds. i S'bor Edouard Dillon Welke houding zou volgens u het westen volgende maand moeten aan nemen bij de voortzetting van de Eu ropese veiligheidsconferentie? Sacharow: Het is duidelijk dat wij al len een vermindering van de span ning en van het gevaar van een kern oorlog wensen. De gevaren van de kernbewapening, de bewapeningswed loop, de bouw van anti-raketstelsels of van offensieve stelsels hebben mijn gedachtenontwikkeling sinds 1965 be paald. Van 1958 af ben ik in vertrou welijke brieven aan Chroestjow be gonnen mijn bezwaren tegen de kern proefnemingen te formuleren. Van 1961 af werd mijn verzet meer door dracht en in 1962 is het krachtiger ge worden. In 1964, kort voor zijn val heeft Chroestjow bevel gegeven een belastend dossier aan te leggen tegen mij, naar aanleiding van mijn toe spraak over het genetische vraagstuk voor de academie voor wetenschap pen. Die toespraak werd inmenging in de politiek genoemd. Naar aanleiding van het 23e partij congres heb ik een collectieve brief ondertekend tegen de pogingen om Stalin te rehabiliteren. Ik schreef met een journalist een artikel, dat nooit gepubliceerd werd, over de anti-raket- verdediging en over de rol van de in tellectuelen in de moderne wereld. Vandaar komen we tot mijn memo randum van 1968 waarin ik mij duide lijk uitspreek over de ontspanning en de hoop op de toenadering van de beide maatschappelijke stelsels, name lijk de ontwikkeling van het socialis tische kamp naar een grotere demo cratie en die van het Westerse kamp naar een grotere socialisering. 'Ik blijf die toenadering als de ideale op lossing beschouwen'. Maar de toenadering, welke nu aan de gang is, juicht udie toe? 'Het proces van toenadering dat wij meemaken houdt waarschijnlijk grote gevaren in. De gezagsdragers van ens land, zouden die toenadering wel eens niet voor democratische doeleinden maar voor het tegendeel, een grotere verstrakking van de interne structuur kunnen gebruiken. Reeds sedert het begin van 1972 is in het land de poli tieke onderdrukking toegenomen. Vooral in de Oekraïne was ze sedert januari 1972 zeer sterk. Er zijn ver scheidene drastische vonnissen geveld. Joeri Tjoechewitsj, die als kind reeds in een kamp werd opgesloten, omdat zijn vader een van de leiders van de Andrej Sacharow nationalistische beweging in de Oe kraïne was, beschreef die periode in zijn memoires, een tekst die niemand kent. Men heeft zijn huis doorzocht, zijn memoires werden in beslag genomen en dat had tot gevolg dat hij tot vijf jaar gevangenisstraf plus vijf jaar strafkamp veroordeeld werd en daar bij nog eens vijf jaar onder huisarrest geplaatst werd. 'Eveneens in de Oe kraïne werd Leonid Ploesjtsj,. een bracht. Zijn vrouw heeft hem sinds januari 1972 niet meer gezien. In Moskou werden vele personen gearresteerd, onder wie mijn vriend Joeri Tsjikanowitsj, een wiskundige, schrijver en vertaler van bekende wis- kundeboeken. Na een onderzoek van negen maanden werd hij eveneens krankzinnig verklaard. Mijn vrouw en ik, evenals mijn collega van het Sow- jetcomité voor de verdediging van de rechten van de mens, Odia Polski, kennen Tsjikanowitsj reeds jaren als een goed, sociaal, zeer intelligent, vol komen gezond en evenwichtig mens. Wij hebben voor hem trouwens een beroep op de wereldopinie gedaan. Wij hopen dat die opinie al het moge lijke zal doen om deze man te redden van het vreselijk lot dat hem be dreigt, namelijk een levenslange op sluiting in een krankzinnigengesticht. 'Voorts wil ik nog een geval in de Oe kraïne aanhalen. Een jaar geleden werd David Tsjoemoek tot tien jaar kamp veroordeeld, omdat hij zijn me moires geschreven had over zijn 25-ja- rlg verblijf in een kamp. Hierdoor zal hij in totaal 35 jaar van zijn vrijheid beroofd zijn.' Houdt dit nu allemaal verband met de verandering van de internationale toestand? 'Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat die band bestaat. Ik ge loof dat het Westelijke wereld dui delijk gemaakt zou moeten worden, dat zij de toenadering die de Sowjet Unie wenst, niet voor niets moet aan vaarden. Anders moedigt het westen de zonden van dit regiem aan, wat Leonid Breznjew sum hebben aangevraagd. Het gaat niet enkel om Joden maar ook om de andere nationaliteiten, met inbegrip van de Russen. Talrijker nog zijn die genen die geen visum durven aan te vragen, er zelfs niet over durven te spreken of er zelfs aan te denken, om dat zij niet de minste hoop hebben dat hun verzoek ooit zal worden inge willigd. Vanaf het ogenblik dat ie mand die kwestie te berde brengt een inbreuk op de soevereiniteit van de Sowjet-Unie, maar wel als een bil lijke en onontbeerlijke voorwaarde voor toenadering.' De vraag die in het westen opkomt is: moet hieraan de ontspanning opge offerd worden? éTot nog toe heeft de Sowjet-Unie niet 'neen' gezegd. Zij zegt: *U maakt zich om niets ongerust. Alles gaat zeer goed bij ons.' Dat bewijst dat de Sowjet-Unie niet kan afzien van eco nomische interactie met het Westen. In dat gesprek is de Sowjet-Unie de belanghebbende partij. En zij bluft veel. Het is volgens mij van zeer groot belang dat de westelijke landen hun kansen in deze toestand te baat nemen en al hun troeven uitspelen. Zij moeten echter begrijpen dat zij te doen hebben met een zeer sluwe te genstander, die het voordeel heeft van een totalitair regime. Daarom moeten de Westelijke landen hun beginselen waarover zij onderling niet wezenlijk van mening verschillen, boven de in dividuele of groepsproblemen stellen. 'Er kan geen wederzijds vertrouwen bestaan indien een der landen op een groot concentratiekamp lijkt. De ge vangenen in de Sowjet-Unie noemen niet voor niets het kamp waar zij op gesloten zijn 'de kleine zone', de rest van het land 'de grote zone'. 'In het buitenland wordt niet veel meer gesproken over kwesties als het storen van uitzendingen. Elke avond dat wij onze radioknop omdraaien krijgen wij een schok, die van het 'storingsgezoem'. Miljoenen roebels en heel wat technische kennis worden zeer briljant wiskundige, aangehou den. Na een onderzoek van een jaar werd hij krankzinnig verklaard. Het psychiatrisch onderzoek is blijkbaar buiten hem om verricht. In december vond het proces plaats en werd beslo ten hem als straf in een krankzinni gengesticht op te sluiten. Daar hij als geestelijk gestoorde beschouwd werd, kon hij het proces niet bijwonen en werd hij door niemand vertegenwoor digd. Zijn vrouw en zijn vrienden mochten het proces niet bijwonen. Zijn advocaat heeft het dossier niet kunnen bestuderen en mocht vóór zijn pleidooi zijn cliënt niet eens zien. Hij werd in een ziekenhuis van de ge vangenis te Dnjepropretrowsk onderge bijzonder tragische gevolgen zou heb ben voor de algemene toestand in de wereld. Het zou kunnen leiden tot de besmetting van de hele wereld door het kwaad dat ons verteert. 'De sleutelkwestie, die van meet af aan gesteld moet worden, is de opheffing van het isolement van dit land. Het gaat om de vrijheid het land te verla ten, de vrijheid er terug te keren, de vrijheid de Russische nationaliteit te behouden of op te geven. Dit zijn uni verseel erkende rechten van de mens, die in de universele verklaring van de rechten van de mens staan. In ons land echter worden die rechten niet geëerbiedigd. 'Er zijn veel mensen die een uitreisvi- plaatst hij zich aan de rand van de sa menleving en wordt hij als een op standeling beschouwd. Onze rechtban ken beschouwen een aanvraag om het land te verlaten als een daad van ver raad en leggen daarom straffen op van tien jaar strafkamp. Indien de zelfde persoon reeds eerder een ver oordeling heeft opgelopen dan krijgt hij zelfs vijftien jaar. 'Ik geloof dat het verzoek om de vrij heid van emigratie in te stellen ten einde de Sowjetburgers het recht verlenen uit eigen beweging te emi greren of naar het buitenland te rei zen döor het Westen rustig gedaan kan worden. Zo'n verzoek zou in geen éeval mpgen worden beschouwd als verspild om te verhinderen dat wij buitenlandse zenders zouden beluiste ren. Volgens de specialisten is de ge luidssterkte van de storingen in de buurt van de stoorzenders zo hoog dat zij schadelijk is voor de gezondheid. Opvallend voor ons hier in de Sowjet- Unie was het gemak, waarmee het Westen het idee heeft laten varen van televisieuitzendingen per satelliet, die tot een grotere uitwisseling van we tenschappelijke, artistieke en sociale waarden hadden kunnen leiden. We hebben ons daarover verbaasd'. Edouard Dillon is hoofd van het bu reau van het Franse persbureau Asso ciation France Presse in Moskou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9