Dr. Dupuis' mening over geslachtsverkeer vóór het huwelijk veranderd dichtbij pmmentaar Niet pessimistisch over sexuele zeden gr. Gijsen esprek structuur andelsbevordering Daders bankroof gearresteerd hoolhoofd in oeiliikheden éor doden duiven +++oproep toeristen+++ vreemd geld het weer weerrapoorten strandverwachting zeilverwachting Wegwijs in je nieuwe wijk herkenbaar uitje ontstemd bellen schadelijk i li HC KWARTET DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 wie bereid is dr. J. M. Gijsen, de is-katholieke bisschop van Roer ei, in zijn wijze van denken te vol- en deze daad van eenvoudige (vaardigheid moet iedereen op- gen; ook de niet-katholiek en niet- loog zal moeite hebben met de Ie uitspraken waartoe de bisschop lagavond tijdens het gesprek voor KRO-televisie is gekomen. Mgr. :n begeeft zich naar een punt, hij van zijn eigen stellingen uit, hoten kan worden, en zal toch de vraag moeten be- 'oorden, wat er gebeurt als straks door hem zo hardhandig terugge- :n theologanten naar een andere :hop gaan om daar een wijding en te ontvangen. Gijsen heeft een jacht van de paus om binnen zijn om dat nauwkeurig samenvalt de Nederlandse provincie Lim- gezag uit te oefenen over de is-katholieken. Toch zal er in de op zijn minst twijfel of zorg ten rijzen als hij ziet dat door afgewezen gelovigen alleen maar irovinciegrens hoeven over te trek- offi bij een collega-bisschop on- lak te vinden. :n beroept zich op de orthodoxie lij wekt de indruk (die indruk is ins ontstaan en hij onderneemt de minste moeite om die indruk te nemen, als deze onjuist is) dat iptreedt in overleg en met een spe- machtiging van Rome. Anders :gd: Gijsen zal toegeven dat alle ïhoppen gelijk zijn, maar hij ge^- igt zich alsof hij, de bisschop van rmond, toch iets gelijker is dan de :ren. Idat kan niet waar zijn; juist niet len het traditioneel-formele denken •langs een man als Gijsen zegt te :n gaan. Hij kan zich niet van de itwoordelijkheid van zijn mede- ihoppen distantiëren met een een- lige redenering als: 'Wat zij doen. :ten zij weten; dit is mijn verant- irdelijkheid'. net als h'i in zijn formele :en in laatste instantie de verant- ie^rdelijkheid teni"sneo1t op de paus, jhij er begrip, voor moeten hebben, ook de ander" bisschoppen dat inen doen en zo lang de paus een ire veelvormighe-d van opvattingen j jiicn de kerk (en zeker binnen de ToPerlandse kerkprovincie) toelaat. ch| één bisschop niet doen alsof er exclusieve maatstaf voor rcchtge- (gheid aan hem alleen gegeven is. is niet alleen in strijd met de ]r het tweede Vaticaans concilie ge- muieerde collegialiteit van de bis hoppen (op welk concilie mgr. Gij- zich graag beroept), maar ook met [erkorte gezag dat elke rooms-ka- lieke bisschop aan de paus ont- I 1 ng mgr. Gijsen zich gedraagt als 'isschop met een extra-krediet van ie en zolang Rome niet duidelijk •nomwonden bevestigt en duidelijk ikt waarom en op grond waarvan fen dit extra-krediet kreeg, doet de jrmondse bisschop denken aan de Ie pas Jopende soldaat die de hele inne voorhield dat de anderen zich ir aan hèm moesten aanpassen in lts van omgekeerd. HAAG Tussen de Centrale ter van Handelsbevordering met ienwerkende instellingen, de Fe- atie van Nederlandse Kamers Van iphandel in en voor het buitenland I de Vereniging van Kamers van pphandel en Fabrieken in Neder- id is momenteel overleg gaande jr de meest wenselijke organisatori- i vorm van de particuliere han- ibevordering. Dit gebeurt tegen de (tergrond van de vorig jaar door lister Langman ingevoerde subsi vermindering die bij onveranderd eid over een periode van drie jaar leiden tot drastische bezuiniging de overheidsbijdragen aan handels- 'orderende activiteiten. Intussen rden de activiteiten van de Centra- Kamer normaal voortgezet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dokter P. J. F. Dupuis, de Rotterdamse huisarts, die tienduizenden echtparen heeft begeleid tot in hun intiemste con tact, vindt het thans niet langer noodzakelijk dat twee mensen offi cieel gehuwd zijn wanneer zij tot dit contact komen. Deze gedachte en verschillende andere nieuwe inzichten heeft hij neergelegd in eén Geen Zedenverwildering geheel nieuw boek, 'Geniet het leven', dat binnenkort bij Ten Have in Baarn zal uitkomen. zwangerschap? Als dat laatste het ge val was, dan' zou je een nieuwe ethiek kunnen krijgen van de coïtus zonder kans op zwangerschap'. Met dit nieuwe boek zal dokter Du puis ongetwijfeld weer een aantal mensen tegen de haren instrijken, maar hem zal vermoedelijk wel de verguizing bespaard worden, die hem ton deel viel na de verschijning van zijn eerste boek, 'Uw deel in dit le ven', in het jaar 1947. Inmiddels zijn van dit boek 60.000 exemplaren gesle ten en vermoedelijk ook wel versle ten. Dokter Dupuis komt de lezer van zijn nieuwe boek niet tegemoet met de stelligheid van iemand die het mens dom van elk denkbaar taboe wil ver lossen. Hij stelt een aantal pertinente vragen, waar je moeilijk omheen kunt en tracht zo een discussie op gang te brengen. Hij brengt ook de moed op om duidelijk toe te geven dat hij op een aantal punten als gevolg van de veranderde omstandigheden van me ning is veranderd. Met name op het punt van het voor echtelijk geslachtverkeer is dokter Du puis 'omgegaan'. Van een verwijt van opportunisme wil hij evenwel niets we ten. In zijn eerste boek erkende hij welis waar dat de geslachtelijke vereniging voor het huwelijk allerlei voordelen heeft, maar gezien de mogelijk gevol gen toch dient te worden afgewezen. De kans op 'misgaan' is nu door het op de markt komen van de pil vrijwel honderd procent uit te sluiten en daarom aanvaardt dokter Dupuis in zijn nieuwe boek nu wel premaritale geslachtsgemeenschap. Maar dan moe ten de verloofden daar wel beiden aan toe zijn. 'Toen die anti-conceptie niet vrijwel totaal was, vond ik het in strijd met de liefde die je voor elkaar moet heb ben. En op precies dezelfde gronden heb ik het dan nu maar geaccepteerd'. Wat voor nieuws staat er in dit boek? Dokter Dupuis vat de basis voor zijn ethische uitspraken op, niet in de zin van 'wat gij niet wilt dat u geschiedt'. 'Het is bij mij niet zo als in de NVSH-leer dat mijn vrijheid eindigt waar die van de ander begint. Dan blijf je naast elkaar staan. Nee, wij zijn er in beginsel niet alleen ten dienste van onze eigen ontplooiing, maar ten dienste van de ontplooiing van een of meer medemensen'. Maar ook voor dokter Dupuis zelf blijft het typisch-ehristelijke van zijn boek moeilijk te omschrijven. 'Ik laat mij door de richtlijnen van de bijbel lei den, maar de NVSH-recensie van mijn boek uit 1947 was al begrijpender dan die van sommige kerkelijk georiën teerde mensen. De NVSH noemde mijn boek toen een verademing'. Dokter Dupius: 'In 1947 verwierp de helft van de christenheid mijn boek omdat het ketters en onchristelijk zou zijn. Mijn pleidooi voor de geboorten- regeling vond men ronduit ketters. Dr. Dupuis Een recensent schreef: 'Wij leggen dit naast ons neer. Gehuwden hebben er niets aan en verloofden worden er door op een dwaalspoor geleid!' 'Als je vraagt een plaats in het boek aan te wijzen, waar het christen zijn expliciet om de hoek komt kijken, dan is dat op het punt van de abor tus. Daar zeg ik voorzichtig: Overweeg zo'n zwangerschap uit te dragen. Er zijn duizenden gezinnen die naar een kind snakken. Laat zo'n kind geboren worden en breng dan het offer er af stand van te doen'. Te beperkt? Een van de vragen die dokter Dupuis stelt is of er in de vriendschappelijke omgang niet wat meer lichamelijkheid zou moeten komen. Nu blijft het vriendschappelijk contact tussen man nen en vrouwen meestal beperkt tot een hand of hoogstens een zoen op de wang. Waarom zou daar nu niet eens een streling van het lichaam bij kun nen, zonder dat het nu gelijk genita- liën zouden zijn. 'Zijn wij in de lichamelijke uitingen niet kunstmatig te beperkt gehouden. En zouden intiemere relaties niet wat meer ook lichamelijk uitgedrukt kun nen worden, zonder die ene eigen partner daarmee kwaad te doen? En dan is er nog een vraag waar ik mij geen oordeel over heb aangematigd. Men heeft de coïtus steeds als zo ex ceptioneel gezien. Daar is een hele e- thiek om heen gekomen. Maar was dat de ethiek van de coïtus of was dat de ethiek van de coïtus met kans op Dokter Dupuis tilt niet zo zwaar aan het vroegtijdig cohabiteren van jonge ren. Hij is niet pessimistisch over de huidige sexuele zeden. 'Er wordt een overdreven aandacht besteed aan een betrekkelijk kleine groep, maar de meeste jongeren liggen heus niet al leen maar samen in bed te kroelen. De huwelijksleeftijd daalt nog steeds, dat wijst niet op zedenverwildering of op de crisis van het huwelijk waar zo veel over wordt gepraat'. De toekomst van het echtelijk samen leven ziet dokter Dupuis nog steeds optimistisch in. 'Al dat gepraat over het autoritaire overheersen van de vrouw door de man en van de kinde ren door de twee ouders is gebonden aan de tijd. Ik heb een ander huwe lijk dan mijn ouders hadden en dan mijn getrouwde dochter nu heeft. De verhouding tussen werkgever en werknemer v as vroeger ook heel an ders dan nu. Die afstand tussen man en vrouw en tussen ouders en kinde ren is er niet meer. Je kunt het hu welijk met het veranderen van de op vattingen een heel andere inhoud ge ven. Ik kan me er aan ergeren da mensen van het huwelijk een carica- tuur ophangen en die alternatieve vormen huizenhoog aanprijzen'. Sterilisatie Dr. Dupuis neigt er toe juist in de al lerlaatste tijd de sterilisatie van de vrouw voorkeur te geven boven die van de man. Er bestaat sinds kort een vrij simpele ingreep, waarvoor de vrouw niet langer dan 24 uur in het ziekenhuis hoeft te blijven. Deze 'lapa- roscopische' sterilisatie houdt minder risico in dan een sterilisatie van de man, hetgeen altijd nog een echte zij het niet grote operatie is. Dok ter Dupuis voelt meer voor sterilisa tie van de vrouw onder meer omdat de vrouw in elk geval weet een on vruchtbare periode tegemoet te gaan. Er is dus bij haar alleen een relatief verschil. 'In de tweede plaats: 'als een vrouw zou sterven en de man met een aantal kinderen blijft zitten en hertrouwt, vaak met een jonge vrouw, dan is het schrijnend als hij die vrouw niet een eigen kind kan geven. Als die vrouw die overblijft gesteriliseerd is, dan heeft zij altijd nog kinderen. Een man heeft in de regel niet zo'n be hoefte aan een eigen kind'. Dokter Dupuis aarzelt een beetje met het naar voren halen van de sterilisa tie van de vrouw, omdat dit in de huidige tijd niet welkom is. 'Maar al te gauw hoor je dan zeggen: echt weer iets voor een man'. De laatste aspecten heeft dokter Dupuis in zijn boek nog wat minder uitgewerkt dan hij op dit moment zou hebben ge daan. Maar dat bewaart hij dan maar voor een herdruk van zijn boek. Dat er herdrukken zullen komen lijkt mij vrij zeker. (ADVERTENTIE) En na deze prachtige lezing van de heer Vervoer, onder de zeer welsprekende titel „Een snoek is slimmer dan een baars" en na genoten te hebben van zijn prachtige lichtbeelden in kleuren van snoeken, baarzen, en snoekbaarzen, wil ik u als voorzitter, op het einde van deze boeiende avond, beleefd doch dringend verzoeken of zij die dit nog niet gedaan hebben, nu dan toch hun contributie willen overmaken. En als zij dat dan doen, willen zij dan duidelijk het bankrekeningnummer van onze vereniging vermelden. Het staat in ons clubblad. Vrienden vissers, ik reken op u. Goedenavond en wel thuis. 't Is waar. Een duidelijke vermelding van banknaam èn bankrekeningnummer op facturen en bij overschrijvingen voorkomt vertraging, in het bankgirale verkeer. De gezamenlijke banken. BERGEN De vorige week gepleeg de bankroof op de boerenleenbank in Bergen (N.H.) is opgelost. De Amster damse recherche heeft in samenwer king met de Bergense politie in de hoofdstad twee buitenlanders gearres teerd verdacht van deze bankroof. On der hen was de 28-jarige Tunesische student F. O. De naam van de andere verdachte was gisteren nog niet vrij gegeven. Beide mannen zijn door de twee vrouwelijke bankemployees als de daders herkend en hebben volledig bekend. Met de arrestatie van dit tweetal blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan want béide mannen maakten deel uit van een goed georganiseerde bende van bui tenlanders die verschillende bank- en roofovervallen in ons land hebben ge pleegd. Bij de arrestatie werd meer dan het in Bergen vermiste geld (40.000 gulden) gevonden en tevens een aantal vuurwapens. NHEM In Arnhem is het >fd van de Burgemeester Mat- school, de heer H. G. A. Strij- jich, gisteren met ziekteverlof tuurd, nadat hij eind vorige ek negen duiven met een wind- had doodgeschoten, r deze afmaak-partij is in 't Duif- zoals de wijk toevalligerwijze heet, te verontwaardiging ontstaan. De ij ven zijn, na te zijn aangeschoten, J' een hard voorwerp verminkt (één 2rfan was onthoofd). Enkele leerlin- hebben de duiven in de patio van school gevonden. heer Strijbosch was van mening het tuintje voor schooldieren te duiven heeft en dat ze mer el- r de zaak enorm vervuilden, zegt dat hij de leerlingen eerst j;Otpt gevraagd of ze de duiven mee 'mr huis wilden nemen, maar dat "dt ontkend. De heer Strijbosch dt het doden van de duiven niets onders. Hij zegt dat 'duivenmel- s' het nog wel anders doen: de kop iff en hetd eksel van de vuilnisem- ouders vinden de handelwijze van heer Strijbosch zeer laakbaar, gst onpedagogisch en in strijd met rige pogingen om de kinderen van basisschool dierenliefde bij te ngen. Zij wensen op korte termijn gesprek met de wethouder van lenvijs, mr. J. Hekkelman. OPROEP DIENSTEN De onderstaande personen wordt dringend verzocht de ANWB-alarmcentralc te bellen <070-261426) Nederland Joseph Martin België Citroen DS. 22 hs 4 J. F. Oort Den Haag groene DAF 44. Fam. p. Hoiting Amsterdam. Crème kleurig kajuitbuotje 'Peter 11' Duitsland H. de Groot Utrecht witte fiat 850 20-85-BZ Zwltscrland-Duitsland- Belgic Fam. E. S. E. Jahn-Van der Does (Fran krijk) per trein of per vliegtuig. Zwitserland: Mevr. C. shaw-Frednks Enge land auto Oostenrijk: D. S. Kranenburg, Amstelveen S. van der Meyden Tilburg, grijze Opel Ka- dett Olympia. Engeland: M. S. Chand en R, M. Idu Gro ningen Frankrijk: Fam. C. Koetsier Wijdenes. Witte Peugeot 504 combi en car, 79-76 up. Fam. C. Markman-Rochus Bilthoven groene Mercedes. Italië Fam. Van Gent-Dijt Ulft. VW Vari ant. Spanje: Bardèlona J. B. Mertens Nijmegen, in witte auto Bianchl, 42-12 XM Fam. C. J. Wouters, Rotterdam, in lichtblau we opel Manta en Caravan. Fam. J. Meuxs Arnhem, lichtblauwe renault AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunnen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.62- 2.72 Engelse ponden 6.53- 6.83 Belgische francs 6.92- 7.17 Duitse marken 107.50-110.50 Italiaanse lires 0.43- 0.46 Portugese escudos 10.90- 11.90 Canadese dollars 2.60- 2.70 Franse francs 61.00- 63.00 Zwitserse francs 87.25- 90.25 Noorse kronen 63.00- 65.00 Zweedse kronen 47.00- 49.00 Deense kronen 45.25- 47.25 Oostenrijkse schillings 14.75- 15.05 Spaanse peseta's 4.66- 4.91 Griekse drachmen 8.50- 9.50 Finse marken 70.75- 73.75 Joegoslavische dinars 17.25- 20.25 (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen.) HOOG WATER Sche veilingen-, 3.35-16.04: IJmuiden: 4.08- 16.37; Den Helder; 8.58-21.36; Ilarlingen: 10.52-23.43; Delfzijl: 0.37-12 43. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcenola Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München zwaar bew zwaer be licht bew onbewolkt half bew onbewolkt zwaar be onbewolkt zwaar bew zwaar be regen onbewolkt zwaar bew onbewolkt zwaar bew regenbui licht bew zwaar bew regen onweer onbewolkt onbewolkt zwaar bew regen half bewolkt onbewolkt half bew onbew vrij veel bewolking^ onweer onbewolkt zwwaar bew half bew geheel bew licht bew onbewolkt licht bew zwaar bew licht bew half bew geheel bew half bewolkt Slap frontje Van onze weerkundige medewerker Het ziet er niet naar uit, dat een of andere onhebbelijke oceaandepressie ons op de laatste augustusdagen de koustuipen op het lijf zal jagen. We rekenen op een weertype, overwegend met zomerse inslag, ook al komt het kwik niet helemaal aan de officiële grens van 25 graden toe. Na een kort durende thermische terugval, zal de thermometer rond het midden van de week in het binnenland opnieuw tot 25 graden kunnen oplopen. Wat we op het ogenblik zien gebeuren, is de overschakeling van het ene hogedruk- gebied naar het andere. Het maximum van 1025 mb, dat ons vooral gisteren zo'n ideale dag bezorgde, met tempera- tuurmaxima van 25 tot 27 graden en in Keulen zelfs 29 graden, Perpignan in Zuid-Frankrijk en Sevilla 35 gra den Celsius, trekt namelijk weg over Polen in oostelijke richting, zij het aarzelend. Tegelijkertijd toont een nieuw Azoren-maximum van 1028 mb. belangstelling voor het verdere weer- gebeuren in West-Europa. Voor dit laatste systeem met hernieuwde opkla ringen passeert vandaag eerst een slap front van een depressie bij Schotland. Dit veroorzaakt bewolking, terwijl hier en daar ook een regen- of onweersbuitje kan vallen, maar veel verwachten ive er niet van, want hel front is aan oplossing onderhevig. Op de weerkaart van gisteravond 7 uur zagen we wel onregelmatigheid in de isobaren, die aanleiding gaf tot on- weer in Wales en midden-Engeland. Verder waren er verschillende cellen boven noordwest- en midden-Frank rijk. Dublin meldde zich met 13 mm neerslag, het Franse Allenon 8 mm en Cherbourg 4 mm neerslag. Achter het front wordt de tcind west tot noordwestelijk, waarbij wat koelere lucht aanstroomt, die geen hogere temperaturen dan 19 a 23 graden Cel sius toelaat. Maar, zoals gezegd, stijgt na vandaag de thermometer opnieuw door de werking van het oceanische hogedrukgebied. Bewolking, maar slechts zeer plaatse lijk een bui. Iets koeler bij wind uit westelijke richtingen: circa 19 20 gr.C. Wind draaiend naar west tot noord west 2 tot 4 Beaufort (zwak tot ma tig). onder redactie vari loessmit uitputten in verontschuldigingen. dat aan het plaatje van het pikto- gram kan zien. Zo kom je er heel eenvoudig achter dat je in de Safa ri- Ruimte-, Vogel- of Bloemenwijk bent. En daar vind je dan weer bordjes met plaatjes die verwijzen naar straten als Aapstede-, Leeuw, Neushoorn- of Zebrastede. Zon-, Maan- of Sterstede, Papegaai-, Gans of Pinguinstede. Zelfs op de gara gedeuren zou het 'beeld' van de straat kunnen staan, maar de com missie vindt het net zo goed denk baar dat die leeuw of papegaai bo ven het huisnummer wordt gezet wordt. Mensen die naar een nieuwbouw- buurt verhuisd zijn weten er alles van: je vindt er niets terug van de oude, vertrouwde woningbouw, al le straten lijken als twee druppels water op elkaar, alle huizen ook en pik daar je eigen huis maar es uit. Autorijdende huisvaders moe ten in het begin aftellen welke af slag ze moeten nemen en voor kin deren is het helemaal een ramp. De kleintjes die nog niet kunnen lezen, moeten overal en altijd ge bracht en gehaald worden, anders komen ze nooit meer thuis. Maar goed, alles went en uiteinde lijk zullen ook de kinderen hun weg door al dat maagdelijke steen en beton wel kunnen vinden. Maar nodig is al die soesa niet. Wie in het Utrechtse Maarssenbroek gaat wonen, zal het heel wat makkelij ker hebben. Zelfs de losse bezoeker zal er zonder veel moeite op het goede adres arriveren. Een wethouder, een ambtenaar van de secretarie, een directeur van een PTT-kantoor en vertegenwoor digers van het instituut Stad en Landschap zijn daar een tijdje ge leden als 'commissie straatnaamge- ving' om de tafel gaan zitten. Na tuurlijk hebben ze ook nageslagen wat er in andere landen op dit ge bied gebeurt en al zoekend beland den ze bij wijze van spreken in Mexico en Tokio. Daar zijn, zo als iedereen zich zal herinneren, vele volkeren samengestroomd voor de Olympische Spelen, maar al die volken spraken nou niet meteen Japans en evenmin kon iedereen alle mededelingen, bordjes, gebo den en verboden in Mexico moeite loos snappenIn die landen had den ze er daarom iets heel handigs op bedacht: piktogrammen, zoals bijvoorbeeld ook de Spoorwegen gebruiken. Wie op een vreemd sla tion rondloopt kan aan zulke pik- togrammen-bordjes met plaatjes zien, waarhet toilet is, waar de restauratie, de uitgang en het per ron. Datzelfde handige systeem willen ze nu ook in Maarssenbroek gaan toepassen en gisteravond heeft de Maarssense gemeenteraad de kant- en klare plannen van alle kanten bekeken en doorgepraat. Die piktogrammen hebben het voordeel dat je niet meer op een bordje hoeft te turen om te weten in welke buurt je bent, maar dat iedereen, ook het kleinste kind. Diezelfde commissie heeft trou wens nog meer denkbeelden op de gemeenteraadstafel gegooid: waar om moeten borden die de juiste richting aangegeven, altijd van die rechthoekige dingen op een paaltje zijn? De heren hebben iets ludie- kers bedacht als dat eertijds zo immëns populaire woord tenminste nog bestaat: maak er een schutting van of een boom- of voor voet gangers een lager bij de gronds struikmodel. Als het maar duide lijk is en dat ene doel dienC.de nieuwe bewoners supersnel weg wijs te maken in een wildvreemde wijk. Het is natuurlijk waar dat buiten landei's een aardig centje in de toeristische pot stoppen, maar vlak ons Nederlanders niet uit: aan kleine trips geven we samen 840 miljoen gulden uit en aan vakan ties in eigen land nog eens 630 miljoen, zodat dat b\j elkaar al bij na 1500 miljoen is. Dat stroomde tenminste de pot in en de porte monnees uit tussen oktober 1971 en september 1972, de periode waarover het nationaal bureau voor toerisme een onderzoek heeft laten instellen. Van de bijna vier miljoen gezin nen althans huishoudens, vwaar- onder dus ook best andere samen levingsvormen kunnen vallen blijkt 23 procent elke week een tripje te maken, meestal niet lan ger dan een dag. Meer dan de helft gaat op familiebezoek (58 procent), de rest gaat uitvoerig winkelen of maakt er echt een uit je van, naar sport- en andere eve nementen of de natuur in. Om er te komen neemt 79 procent de auto, waarvan 65 procent steevast 's zon dags. De onderzoekers hebben uit gerekend, dat er op zo'n dag 450.00 uitgaanders met hun auto op stap zijn. Op een gewone zondag wel te verstaan, want is het een echte zo merse dag, dan kun je wel tegen de 700.000 van dit soort automobi listen op de weg verwachten. Plus de rest 'Niets aan te doen meneer, wij moeten ook ons werk doen', ant woordden ambtenaren van de vei ligheidsdienst op het Londense vliegveld Heathrow knorrig op de herhaalde vraag van een ontstemde passagier, waarom hij van top tot teen gefouilleerd moest worden. 'Speciale opdracht, omdat de Israëli sche minister van buitenlandse za ken met dit toestel meevliegt.' 'Maar dat ben ik toch zelf', riep de vertoornde passagier, die zich in derdaad als minister Abba Eban kon identificeren. Waarop de amb tenaren haastig hun handen van het slachtoffer aftrokken en zich Op die manier moeten de nieuw- bouwstraten in het Utrechtse Maarssenbroek voor bewoners en bezoekers duidelijk herkenbaar worden: door borden met plaatjes (Piktogrammen) in plaats van de bekende 'leesplankjes.' Zelfs een kind zal kunnen zien dat met deze aanduidingen 'Neushoornstede' en 'Zwaluwstede' bedoeld worden (zie ook 'wegwijs in je nieuwe wijk') Sinds begin van dit jaar kan ieder een die van buiten Europa komt, in Utrecht een zgn. 'groepstele- foongesprek' met zijn verre familie voeren: overdag vanuit de 'Indië- cel' (een overblijfsel uit de koloni ale tijd, de, naam althans) en 's a- vonds vanuit het telefoongebouw aan de Burg. Fockema Andreae- laan. Bij zo'n groepstelefoontje voert één het gesprek en kunnen vijf anderen meeluisteren. Hoeveel er overdag vanuit de Indiëcel ge beld wordt is niet na te gaan. maar v.'èl hoe vaak dat 's avonds gebeurt: in het eerste halfjaar werd vanuit het gebouw 131 maal met een ver land gesproken, het meest met Suriname (104 gesprek ken). Antillianen belden 's avonds 24 keer met thuis, Marokkanen drie maal. De Britse socialistische parlemen tariër Tom Thorney wil een motie indienen bij het Lagerhuis, waarin hij er op aandringt dat de regering een paar 'alarmerende feiten' snel gaat onderzoeken, die 'alarmerende feiten' heeft hij uit een Westduits medisch rapport gehaald, waarin wordt geconstateert dat fabrieksla- waai tot doofheid leidt. En daar blijft het niet bij, want die doof heid zou weer 'geslachtelijke on geïnteresseerdheid' bij mannelijke arbeiders veroorzaken. Als dat allemaal ook voor Britse fabrieksarbeiders blijkt op te gaan, moet de overheid daar heel gauw iets aan doen, vindt Thorney. Maar ja, het parlement is met vakantie, de motie moet wachten en de ar beiders zullen dus voorlopig nog bloot staan aan Thorney's alarme rende feiten. 'Die gorillahand bevalt me niet zo, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7