)vertollig gebruik van ■nergie met heffingen tinnen de perken houden NS wil eigen station voor de Schiphollijn TV-verzekering is vaak dure lariekoek NKV loopt weg uit overleg in metaal Verdeeldheid over loongrens ziekenfonds ader schiet er ongeluk [jn zoon dood udenten bezetten s 'waarschuwing' mers m rU-gebouw Rente in VS stijgt verder ociale werkplaats n Doetinchem gaat september open Ondergeschikte rol voor Metrolijn Ford in Keulen sluit fabriek wegens staking Konsumenten Kon takt trekt conclusie na uitgebreid onderzoek: L.de Graaf tweede voorzitter van CNV u >1. Vi'/TCTARTET DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3/K5 Verkgroep toekomstpubliceert adviezen m een onzer verslaggevers EN HAAG Auto's die veel extra benzine verbruiken ter wille van een irondersteld prestige, moeten met een gerichte heffing zo duur worden ge- aakt dat ze van onze wegen verdwijnen. Nieuwe industriële processen die lergie verslinden moeten onder de werking van een selectief investerings- sleid worden gebracht. toepassing van eveneens energie pende luchtbehandelingssystemen gebouwen (air-conditioning) nt aan een sterk beperkend ver- iningenstelsel te worden onderwor- Betere warmté-isolatie kan het ndstofverbruik voor bestaande hui halveren. zijn enkele van de ingrijpende ad- zen die de 'Werkgroep toekomst' ii een verslaggever MELO De 39-jarige G. R. uit nelo heeft per abuis met een schot een buks zijn veertienjarige zoon lanig gewond dat de jongen kort irna in het ziekenhuis is overleden. R. was van plan nog wat te gaan open en haalde zijn buks uit de apkamer. Hij verwijderde de pa- onhouder maar vergat te kijken of nog een patroon achtergebleven Toen hij werd opgehouden zag van zijn stroop-plan af en wilde 1 buks weer naar boven brengen ar raakte daarbij per ongeluk de kker aan. Het schot trof zijn zoon de halsslagader. Van opzet is geen rake, aldus de politie. .n onze ooderwijsredactie ld -ia ASTERDAM Enkele tientallen ir. identen van de Studentenraad van Vrije Universiteit SRVU hebben iteren een waarschuwingsbezettinkje gevoerd in de vleugel van het ofdgebouw van de VU. waar het llege van bestuur zijn kamers heeft. studenten wilden via deze actie itesteren tegen de eis van het colle- van bestuur dat iedereen die aan VU studeert zich zal moeten in- irijven, en wel vóór 15 oktober, identen die zich niet inschrijven len uitgesloten worden van zaken kinderbijslag. Ook studenten die een tentamens of examens willen iggen zullen zich moeten inschrij- i. De studenten zijn het met eze latregel niet eens en zullen van- ond tijdens de vergadering van de iversiteitsraad de inschrijvings- 'estie ter sprake brengen. Als prelu- op deze vergadering voerden de identen gisteren hun bezetting uit. olgd door een gesprek met het be- lurscollege, waarin de studenten n bezwaar kenbaar maakten, t college van bestuur heeft gister- ddag naar aanleiding van de waar- liuwingsactie van de SRVU in een ruime schaal verspreide circulaire g eens zijn standpunt verduidelijkt de kwestie van de registratieplicht n alle studenten. die circulaire doet het college een roep op de SRVU zijn boycotaktie staken en andere, betere middelen kiezen voor het voeren van akties. hen, die gehoor geven aan de ortgezette boycotoproep van de .VU doet het college van bestuur i dringend beroep hun standpunt herzien en zich onverwijld te laten gistreren. gisteren publiceerde. De werkgroep werd begin vorig jaar opgencht om het op verschillende plaatsen verricn- te onderzoek naar aanleiding van het 'Rapport van de Club van Rome' te coördineren. De groep bestaat uit mensen die bij dat onderzoek betrok ken zijn (zoals de professoren Tinber gen, Timman, Van der Grinten en Böttcher), economen (Pen, Zijlstra, Langman) en topmensen uit het be drijfsleven, zoals de heren Justman Jacobs (Hoogovens) en Wagner (Shell). Op het werk dat Meadows voor de Club van Rome deed is veel kritiek mogelijk, aldus de groep in zijn me morandum 'Werk voor de toekomst'. Het onderzoek in die richting moet verder gaan nm een betrouwbaar beeld te krijgen. Maar intussen zijn er inderdaad ernstige knelpunten zichtbaar, die gevaarlijk zullen wor den als niet tijdig tegenmaatregelen worden genomen. De economische groei zal volgens het memorandum door moeten gaan (en daar stelt het zich dus anders op dan Meadows). Meer produktie en inko men is niet alleen nodig voor de ar; me landen, vindt, de werkgroep. Ook in de meer welvarende landen bestaan NEW YORK De Chase Manhattan Bank heeft haar 'prime-rate' (de rente die de bank berekent voor goede klan ten) verhoogd van 9 y2 tot 9% pro cent. Volgens de vice-president van de bank kan de rentevoet nog verder op lopen tot 10^4 10% procent. Het is de vijftiende maal dit jaar dat het 'prime-rate' in de Verenigde Staten wordt verhoogd. nog veel dringende behoeften, zelfs bij een gelijkmatiger inkomensverde ling. Belangrijk knelpunt Wil men bij die verdere groei gevaar lijke situaties voorkomen, dan zullen bronnen van onaanvaardbare vervui ling en verspilling moeten worden te ruggedrongen. De werkgroep ziet de energievoorziening als het belangrijk ste materiële knelpunt vandaar de se rie adviezen over beperking van het verbruik op dit gebied. Voor de milieuvervuiling dient de overheid duidelijke grenzen aan te ge ven, en te zorgen dat die dan ook niet worden overschreden. En centrale mi lieu-inspectie zou de beschikking moe ten krijgen over alle noodzakelijke ge gevens, en een actief opsporingsbeleid moeten voeren. Op het terrein van ruimtelijke orde ning en verkeer acht de werkgroep het onvermijdelijk dat de overheid door geboden en verboden de voor waarden aangeeft voor het autoge bruik, dat zo selectief mogelijk moet worden. De totale verkeersomvang moet zo klein mogelijk worden ge maakt. Aanleg van nieuwe wegen moet tot het uiterste worden verme den, verbetering of verbreding van bestaande moet niet bepaald worden door de drukte tijdens de spitsuren, maar uitsluitend door de gemiddelde drukte en de verkeersveiligheid. Met name moeten ook niet meer natuurge bieden door wegenaanleg worden opengelegd voor massarecreatie. Behalve concrete aanbevelingen bevat het memorandum ook een aantal 'enerzijds-anderzijds'-pitspraken. Zo moet bij de afremming van het ener gieverbruik zorgvuldig rekening ge houden worden met onze internatio nale concurrentiepositie, hoewel die ook weer niet zonder meer de door slaggevende factor zou mogen zijn. in een onzer verslaggevers )ETINCHEM Minister Boersma maandag in Doetinchem het In- strieel Bedrijf Nikor openen. Het treft hier een nieuw gebouwencom- ix voor wat voorheen de sociale irkplaats De Korenbloem werd ge- emd, een naam die men nu een etje uit de tijd vindt. :t Industrieel Bedrijf Nikor, waarin ven gemeenten deelnemen, gaat uit n het werkvoorzieningsschap De ide IJsselstreek. Behalve vier hal waar opdrachten worden uitge- erd van bedrijven onder meer in de ctoren metaal, hout en textiel, om- t het complex ook een administra- centrum voor werkloze hoofdar- iiders. In 's Heerenberg staat ook )g een werkplaats. ider het werkvoorzieningsschap res- rteert voorts een kwekerij, die irkzaam is voor de plantsoenendien en van de zeven aangesloten gemeen- n. Verder is er een soort 'uitzendbu- dat allerhande werkkrachten tleent aan gemeentesecretarieën en ergelijke. In totaal verschaft 'De Ou- 5 IJsselstreek' aan 300 tot 350 men- in arbeid. Na weigering tekenen cao Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De weigering van de Industriebond NKV de cao voor de groot-metaal te tekenen heeft tot gevolg dat de metaalwerkgevers nu op hun beurt weigeren hun bijdrage voor de vakbondsactiviteiten te storten. Dit heeft werkgeversvoorzitter A. r s Prins gisteren meegedeeld na afloop van de vergadering van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM). De delegatie van de indistriebond NKV heeft deze vergadering overigens voortijdig verlaten. Wat er met de naar schatting 1,2 miljöen gulden gaat gebeuren zal op 26 september door de ROM worden bepaald. Gebruikelijk is dat de werkgevers hun bijdrage voor de vakbondsactiviteiten in het zoge naamde metaalfonds storten. Dit fonds wordt beheerd door de werkne mersorganisaties. Vorig jaar heeff dit fonds langs deze weg ongeveer 3,5 miljoen gulden ontvangen. Rekening houdend met een verhoging van de werkgeversbijdrage van 15 tot 18 gul den per werknemer zou de ROM het fonds nu in totaal 4,2 miljoen gulden kunnen overmaken. Minus de 1,2 mil joen, die de Indistriebond NKV nu moet ontberen, blijft er drie miljoen voor de cao-partners over. De vertegenwoordigers van de indus triebond NKV, de heren H. Bode en J. van Nellen deelden, nadat zij de vergadering van de ROM hadden ver laten mee, dat zij eerst hun achterban zullen raadplegen. De Industriebond NKV heeft, zoals al enige malen is bericht, als enige der vijf werknemer sorganisaties geweigerd de metaal-cao te tekenen. Deze bond geeft een ande re uitleg aan de bepaling wat er moet gebeuren als de studie over de wer king van de prijscompensatie niet voor 1 november gereed is. De andere Werkgeversvoorzitter A. Prins vier vakbonden en de werkgeversfe deratie zijn te samen van oordeel dat de visie van de industriebond NKV niet juist is. De NKV-bond blijft wel lid van de ROM, maar zal niet deelnemen aan gesprekken in die raad over de me taal-cao 1973 of over onderwerpen die van die cao zijn afgeleid. Op het terrein bij het Stationsgebouw van Schiphol ligt al een stukje van de tunnel van de Schiphol-lijn. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De Nederlandse Spoorwegen willen een eigen station voor de Schiphollijn dicht bij de Am sterdamse binnenstad. Alleen dan zal de nieuwe spoorweg tussen Den Haag en Amsterdam via de luchthaven Schiphol goed kunnen functioneren. Nachtelijke tocht langs huisartsen met ziek meisje Van een verslaggever ENSCHEDE Een arts in En schede heeft zondagnacht gewei gerd een ziek meisje te onder zoeken, dat met haar moeder en twee politiemannen voor zijn deur stond. De moeder had bij de huisarts en diverse andere artsen geen gehoor gekregen en was op advies van de politiearts met haar kind naar het huis van de dichtstbijzijnde arts ge- gaan. Deze arts stond het gezelschap te woord via de huistelefoon en zei dat het meisje alsnog naar het huis van de eigen huisarts moest. Hij zou het kind wel be handelen als mocht blijken dat de huisarts inderdaad niet thuis was. Volgens hem was de hui sarts van het meisje wel thuis, omdat er geen telefoonbeant- woorder op zijn telefoon was aangesloten. De politie vergezel de moeder en kind daarna naar de huisarts, die ondanks bellen en kloppen geen gehoor gaf. La ter verklaarde deze niets ge hoord te hebben. De nachtelijke tocht ging ver der. De politie bracht het kind naar een ziekenhuis, waar men het verwees naar een ander zie kenhuis, omdat er geen kinder arts aanwezig was. Het meisje werd onmiddellijk opgenomen. De voorzitter van de huisartsen- vereniging in Enschede sprak gisteren van een 'technische communicatiestoornis'. Er alt zijns inziens deze arts in'dit ge val weinig te verwijten. Die visie, waarin de Amsterdamse me trolijn alleen een ondergeschikte en tijdelijke rol kan spelen, was gisteren te beluisteren uit de woorden van mr. M. G. de Bruin, president van de NS, tijdens een officiële 'presentatie' van de spoorlijn die in 1980 in gebruik kan zijn. De Schiphollijn zal de reis tijd tussen Amsterdam en Den Haag terugbrengen tot ongeveer een half uur. Schiphol-Amsterdam zal dan nog acht minuten duren. Maar hoe de Schiphollijn de Amsterdamse binnen stad zal bereiken is ook gisteren niet duidelijker geworden. Volgens het be staande plan zal de lijn aan de rand van de stad onder de grond duiken en eindigen bij het Rijksmuseum. Bij de NS zijn de laatste jaren echter plan nen ontwikkeld om de lijn na het Rijksmuseum ondergronds te verlen gen tot in Amsterdam-Noord. Daarna zcu bovengronds een rechtstreekse verbinding met Purmerend kunnen ontstaan. Deze noord-zuid-lijn op der tig meter diepte onder de stad, noem de mr. De Bruin gisteren voor de ver re toekomst de beste oplossing. 'Maar welke maatschappelijke kosten die op lossing meebrengt is nu nog niet dui delijk'. De gemeente Amsterdam wil echter de kostbare metrolijn graag aan de Schiphollijn koppelen om zo 'om de oost' een verbinding met het CS te realiseren. Volgens de NS-presi- dent zal een dergelijke oplossing al leen geschikt zijn voor regionaal ver voer, het normale Schiphollijn-mate- rieel zal namelijk niet in de Amster damse metrobuis passen. in het nieuwe station Den Haag Cen traal. Miljoenen Voor 1981 worden zes miljoen reizi gers tussen Amsterdam en Schiphol verwacht, voor Amsterdam naar Lei den en verder rekent men op negen miljoen reizigers. Dat jaar zal de Schiphollijn dan bijna tien procent van het totaal aantal NS-reizigers van dit moment verplaatsen. Hoewel het kabinet-Den Uyl pas dit jaar 'het licht op groen zette' voor de aanleg van de Schiphollijn, was giste ren op de luchthaven toch al het eer ste ondergrondse perron te bezichti gen; om de aanleg van de lijn niet on mogelijk te maken werden met dc bouw van het nieuwe Schiphol ook de eerste treintunnelstukken gebouwd, een investering van in totaal 45 mil joen. Volgens de Schiphol-directie betekent de aanleg van de spoorlijn de enige' afdoende oplossing voor de verkeers problemen rondom Schiphol. 'Alleen treinmaterieel kan het massa-v,ervoer verzorgen waaraan 'n moderne lucht haven behoefte heeft, aldus onder-di recteur Riemens van de luchthaven. Verwacht wordt dat veertig procent van het luchthavenpersoneel na 1980 de trein zal nemen. Nu ligt dat rond de twintig procent. Van de buiten landse reizigers die op de luchthaven aankomen zal de helft de trein kiezen voor de reis naar Amsterdam. begonnen. Dit blijkt o.a. uit de nieu we haltes in bijvoorbeeld Hoofddcrp, Nieuw-Vennep en Sassenheim. haltes die destijds niet in de plannen voor kwamen. 'De Schiphollijn gaat steeds meer een rol spelen in de regionale verbindingen. Tussen de sneldienst zal dan een stopdienst worden gere den met ons randstadmateriaal, de Sprinter, die nu in aanbouw is'. De Sprinter zal volgens de NS-president ook gebruik kunnen maken van de Amsterdamse metrotunnel. Het kaartje voor de Schipholtrein zal misschien duurder worden dan de kaartjes voor andere trajecten. De NS- president liet doorschemeren dat de tarief-politiek nog een onderwerp van studie is. 'We willen de klant niet met een ander tarief afschrikken, maar we willen ook iets terugkrijgen van de hoge investeringen', aldus mr. De Bruin. BONN Ford gaat haar vestiging in Keulen in verband met aanhoudende wilde stakingen sluiten. Dit heeft een woordvoerder van deze automobielfa briek bekendgemaakt. De woordvoerder verduidelijkte, dat de maatregel is genomen omdat de veiligheid van de arbeiders die wilden blijven werken niet langer gegaran deerd kon worden. Talrijke arbeiders hadden in de fabriek betoogd nadat 12.000 man van de ochtendploeg het werk had neergelegd. In het geheel werken bij Ford in Keulen 30.000 man. Bij Opel in Bochum is de activiteit voor een groot deel hervat, maar wordt het gesprek met 'een harde kern stakers' voortgezet. Hervat is het werk ook in de staalfabrieken van Duisburgwanhoim en in Dortmund en bij de kabelfabrieken van 'AEG' in Duisburg en Mülheim. Bij de accu- en batterijfabriek Varta in Hagen is de helft van de 2.000 werknemers weer aan de slag gegaan. Van de drie Phi- lips-fabrieken in Aken wordt nog ge meld, dat slechts bij een van de drie, die 500 werknemers telt, nog wordt gestaakt. Via rmgspoor Regionaal Om de Schiphollijn zo snel mogelijk door te verbinden naar het Centraal Station denkt de NS zelf aan een 'op lossing' via de bestaande ringspoor- baan 'om de west' van Amsterdam. 'We hebben die mogelijkheid bestu deerd en het is een goede oplossing. Over de mogelijkheden via de metro lijn hebben we nog geen gegevens, Maar ook die oplossing wordt bestu deerd in het overleg tussen de NS, Amsterdam en het rijk'. Deze studie kan nog anderhalf jaar duren zonder dat de aanleg van de Schiphollijn daardoor vertraagd zal worden, aldus de NS-president. Het tracé van de nieuwe spoorweg de bouwkosten worden geschat op on geveer 590 miljoen op basis van prijs peil 1972 ligt dus pas vast vanaf de ringbaan. Vandaar loopt de lijn naar Schiphol, duikt daar een tunnel van vijf kilometer in, gaat verder door Haarlemmermeerpolder (ongeveer pa rallel aan de rijkswegen 4 en 44) naar de bestaande spoorweg Haarlem, Den Haag, Rotterdam; sluit ter hoogte van Warmond aan op die lijn en eindigt Mr. De Bruin zei dat de gedachte over de functie van de Schiphollijn evolueren terwijl de aanleg nog pas is (ADVERTENTIE) WOOOOOQOCOOg Van onze sociaal-economische redactie AMSTELVEEN Met enige spanning wordt de vergadering van de ziekenfondsraads (donderdag a.s.) tegemoet gezien. Er is namelijk een meningsverschil over het advies dat gegeven moet worden over het optrekken van de inkomensgrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering. De verhoging van die grens zou per 1 januari 1974 moeten ingaan. Thans ligt de grens bij een jaarinkomen van 20.900. De grens zou volgens de tot nu toe gangbare procedure ƒ22.900 moeten worden. Over deze verhoging moet de ziekenfondsraad een advies uitbrengen aan de staatssecretarissen van sociale zaken, volksgezondheid en milieuhygiëne. Maar de meningen ver dit advies lopen uiteen. Tot he den toe koppelde men de loongrens aan de gemiddelde stijging van lonen en prijzen. op de grens zitten komen voor aan zienlijke kostenverhogingen te staan als ze een particuliere ziektenkosten- verzekering moeten betalen. De over gang van ziekenfonds naar particulie re verzekering betekent doorgaans dat ze een aanzienlijke welvaartsvermin dering ondergaan. In de commissie verzekerden van de ziekenfondsraad (een voorbereidende commissie) zijn vooral de vakbonds vertegenwoordigers voor een gewijzig de techniek. Zij menen dat er met spoed een wetswijziging moet komen waardoor de loongrens uitsluitend ge koppeld wordt aan de gemiddelde loonstijging. Zij willen dan ook dat de loongrens het komende jaar komt op 24.200. Een vrij forse extra ver hoging dus. Dat zou betekenen dat veel meer werknemers in het zieken fonds kunnen blijven. Mensen die net Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De televisie verzekeren is niet alleen duur, maar is ook vaak larie koek. Tot deze conclusie komt Konsu-mensen Kontakt op grond van een uitge breid onderzoek naar de zin en onzin van televisieverzekeringen. EERSSEN In het Limburgse eerssen is de 35-jarige L. J. Pluy- aekers om het leven gekomen toen j te voet de weg overstak en door -en personenauto die een inhaalma- oeuvre uitvoerde. Kleurentelevisie (daar op was aet onderzoek vooral gericht) blijft een kostbaar bezit, voor al voor die 45 procent van de Nederlandse bevolking die tot de lagere inkomensgroepen be hoort. Niet alleen moet er een fikse aankoopprijs voor wor den betaald, maar juist met een kleuren-tv kan gauw wat gebeuren. Daarbij komt dat de reparateurs meestal niet mis selijk zijn met hun prijzen, zo wordt opgemerkt. Bovendien blijkt Philips Duitsland onlangs meegedeeld te hebben dat nog geen 37 van de honderd nieuwe kleuren-te- levisiies in het eerste jaar vrij van reparatie blijven. In het eerste jaar moet 36.8 procent (ruim een op de drie) kleuren- ontvangers een keer worden gerepareerd, 18.4 procent twee keer, 6.2 procent drie keer en 1.5 procent vier keer. In ons land stonden eind vo rig jaar al in 600.000 gezinnen een kleurentoestel en de ver wachting is dat dit aantal eind dit jaar zal zijn gestegen tot 900.000. Drie soorten Er bestaan drie soorten tv-ver- zekeringenen die qua dekking kunnen worden ingedeeld in; beperkte tv-verzekeringen, uit gebreide tv-verzekeringen en reparatie-verzekeringen (certi ficaten) Beperkte verzekering; De ze (beperkte) tv-verzekering heeft, aldus Konsumenten Kontakt, weinig of geen waar de; met name niet als men al een inboedelverzekering heeft en/of een particuliere verzeke ring tegen wettelijke aanspra kelijkheid. Maar ook als men dergelijke verzekeringen niet heeft hoeft men niet onmid dellijk een tv-polis af te slui ten, integendeel, zo wordt zelfs opgemerkt. Want dat wat mensen veelal willen verzeke ren, zoals storingen, slijtage en in het algemeen 'van bin nen het toestel uit' komende oorzaken, komen in beperkte verzekeringen niet ter sprake. Wie er zeker van wil zijn dat zijn kleuren-tv hem de eerst komende jaren niet op kosten jaagt, moet zo'n beperkte ver zekering in elk geval niet af sluiten. Uitgebreide verzekering: De bezitter van een kleuren-tv die een dergelijke polis heeft lijkt op rozen te zitten, maar het is slechts schijn. Mocht er iets met het apparaat gebeu ren, dan zal de verzekeraar geen poging nalaten om van zijn 'ontsnappingsclausule' ge bruik te maken. Alle uitge breide verzekeringen sluiten namelijk twee belangrijke punten uit, namelijk slijtage en convergentie (het afregelen van de kleuren). Bovendien moet voor deze verzekeringen een forse premie worden neer geteld, waarbij het opvalt dat de duurste maatschappij (150 gulden) één keer zo duur is als de goedkoopste (75 gulden jaarpremie) Reparatie Reparatie-certificaat: Ie mand die een reparatie-certifi caat bezit kan zich voor de overeengekomen periode 'be hoorlijk op zijn gemak voe len', al moet hij daar wel naar betalen. De meeste van deze certificaten zijn zo prijzig, dat men zich kan afvragen of ze kerheid die prijs (van een 150 tot 160 gulden per jaar) wel waard is. Een positief buitenbeentje blijkt V. en D. want de Ven- lopolis kost 35 gulden per jaar. Hierbij geldt de absolute voorwaarde dat het apparaat bij dit grootwarenhuis moet zijn gekocht. Van een verslaggever UTRECHT De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de heer L. de Graaf (43 geko zen als tweede voorzitter van het CNV. Hij volgt de heer L. C. van Da len op die zoals gemeld per 1 oktober is benoemd tot voorzitter van do raad van arbeid in Assen. Twintig jaar geleden trad de heer De Graaf in dienst bij het CNV als des kundige voor de sociale verzekering. Sinds april '67 was hij secretaris in het CNV-bestuur. Hij is onder meer lid van de Sociaal Economische Raad, de sociale verzekeringsraad en de ver zekeringskamer. Voorts maakt hij deel uit van het presidium van de zieken fondsraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5