Liberale Russen bekennen schuld in politiek proces taptoe delft Martha Mitchell wil gaan scheiden Zweedse bankrover overbluft politie !n deze krant ^ruijters geeft piet toe aan wens A'dam Warme bakkers kunnen voor deel gaan samenwerken Man verbrandt zich in auto Jakir en Krasin werkten met neo-fascisten samen Twee zonen naar school 1 1 1 B 1 Landelijke actie: zwembad voor gehandicapten Ka] MSTERDAM Minister Gruij- Ihu ü's van ruimtelijke ordening h ijft bij z'n besluit de gemeente 1 f aarlemmerliede te steunen in 34jB strijd tegen de opdringende industrieterreinen van Amster- Ëm. Een gesprek tussen de mi- s,ter en Amsterdams burgemees- r Samkalden en wethouder it1 ootsma (havens) heeft gisteren iets opgeleverd. i een persbericht liet de Amsterdam- burgemeester na het gesprek weten at tussen hem en Gruijters 'een fun- amenteel verschil van inzicht over d bestuurlijke toelaatbaarheid van linisters handelswijze' bleef bestaan, ruijters weigert, zoals bekend, op erzoek van de'provincie Noord-Hol- ind een voorbereidingsbesluit van de 3 5emeente Haarlemmerliede te vernie tigen. Met dit besluit heeft de kleine ameente Amsterdam de voet dwars tCI fzet bij het opspuiten van industrie- jvi ronden in de Houtrakpolder langs •ra et Noordzeekanaal. Gruijters liet vo ilfs weten op het ruimtelijk beleid ja an Haarlemmerliede geen enkele l 1 inmerking te hebben. In het gesprek 3eiiet burgemeester Samkalden liet de Minister gisteren weten de hele zaak •d Is een goede aanleiding te zien om n' i economische ontwikkeling van Am- 17 erdam en de planologische gevolgen dl aarvan ter discussie te stellen. Zijn eslissing mag echter niet gezien wor- en als een vooruitlopen op het oor- eel van de Kroon, zei Gruijters. Bur Samkalden kon toen alleen ■»g wijzen op de enorme schade die e Amsterdamse economie door de ouding van de minister en Haarlem- leriiede zou kunnen lijden. Een ieuwe afspraak over de kwestie is iet gemaakt. i ïevaaraanduiding op floretten gevraagd Bewolkt Geleidelijk meer bewolking. Aan vankelijk weinig, later op de dag matige wind tussen west en noord. Maximum temperaturen van 19 graden in het westen tot rond 26 in het oosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Op de meeste plaatsen droog en ongeveer normale temperaturen. Morgen zon op: 05.46 onder: 19.34 maan op: 07.35 onder: 19.32 President Nixon verwoestte mijn huwelijk WASHINGTON (AP) Martha Mitchell heeft gezegd dat haar echt genoot, de voormalige Amerikaanse minister van justitie John N. Mitchell 'naar de gevangenis zal gaan' en dat zij van plan is hem te verlaten. Dit heeft de zondagseditie van de Washington Star-News gemeld. Volgens het blad zou mevrouw Mit chell in een telefoongesprek gezegd hebben dat president Nixon een bloed zuiger is. Zij zou gezegd hebben dat haar man 'een goede reputatie had op Wallstreet totdat Nixon hem in zijn macht kreeg'. Nixon heft door zijn leu gens in de Watergate-affaire ons huwe lijksleven verwoest', aldus Martha Mit chell. Mitchell die in New York in staat van beschuldiging is gesteld wegens het belemmeren van de rechtspraak en liet plegen van onwettige handelingen in verband met bijdragen aan het her verkiezingsfonds van president Nixon, trad in juli 1972 af als voorzitter van het herverkiezingscomité van de presi dent. Volgens het artikel in de Washington Star-News had mevrouw Mitchell haar dochter op een kostschool geplaatst en had zij een advocaat geraadpleegd over een mogelijke scheiding. Volgens het artikel zou zij haar man willen verlaten 'omdat hij naar de gevange nis gaat'. Volgens Martha Mitchell was aan de goede verstandhouding met haar man een eind gekomen na een incident in Californië tijdens de verkiezingscam pagne toen zij volgens haar zeggen 'een pak slaag kreeg' van een agent Van een verslaggever DEN HAAG Kleine zelfstandige bakkers kunnen gaan samenwerken om beter en gemakkelijker het hoofd te kunnen bieden aan het grootbe drijf. Per brief zijn de bakkers giste ren uitgenodigd toe te treden tot een nieuwe organisatie die bepaalde acti viteiten gezamenlijk wil verrichten om de kosten zoveel mogelijk te druk ken. Tot de activiteiten die beter ge meenschappelijk kunnen worden ge daan behoren b.v. de administratie en de reclame. Het zou dc bedoeling zijn dat de bakkers die toetreden onder dezelfde naim ('De waere bakker') en met dezelfde winkeluitrusting zich aan het publiek presenteren. De orga nisatie zou hulp en begeleiding aan de leden kunnen bieden, terwijl die leden toch geheel zelfstandig blijven. De nieuwe organisatie is opgezet op initiatief van mr. H. de Koning, direc teur van een adviesbureau te Hilver sum. AMSTERDAM De 23-jarige H. J. T. uit Krefeld (Duitsland) is zondaga vond bij de RAI in Amsterdam om het leven gekomen nadat hij zijn auto in brand had gestoken terwijl hij erin zat. Eerder had de Duitser in de Roerstraat opzettelijk een aanrijding gemaakt. Toen de politie ter plaatse kwam stapte hij, met achterlating van zijn vrouw, in zijn auto en reed naar de parkeerterreinen van de nieuwe RAI. Toen de politie hem daar vond zat hij in de afgesloten auto benzine te sprenkelen. Zonder te reageren op de mensen buiten stak hij de wagen in brand die vrijwel direct explodeer de. De politie vermoedt dat de man tot zijn daad kwam doordat hij huwe lijksproblemen had. Martha Mitchell: scheiden John Mitchell: overspannen van de geheime dienst om haar te be letten tegen de pers te spreken. Volgens het blad zou mevrouw Mit chell gezegd hebben dat zij een in 'leer gebonden boek met campagne strategieën' heeft gezien met plannen voor 'vuile trucs', dat was geschre ven door Nixon en zijn vroegere advi seur H. R. Haldeman. Zij heeft vorige week verklaard hierover te willen ge tuigen voor de Senaatscommissie Sam Ervin inzake het Watergate-schan- daal. Volgens de Star-News ontkent Witte Huis-woordvoerder Gerald L. Warren het bestaan van ccn dergelijk boek. Zij verklaarde gisteren dat haar man door het Watergate-schandaal een ge broken man is geworden en dat zij niet langer met elkaar praten. Zij ver klaarde in een telefoongesprek dat zij en John Mitchell nog wel samenwo nen, maar 'ik praat niet langer met hem ik kan niet tot hem doordrin gen. Hij gaat nooit uit, hij wil onze vrienden niet meer bezoeken, hij is gebroken. Dat zeggen de dokters ook. Hij is afwezig. Hij is ingestort. Hij heeft een verschrikkelijke klap gehad. Nixon heeft alle banden met hem ver broken en het advocatenkantoor van mijn man heeft hem afschuwelijk be handeld. Hij blijft 24 uur per dag in ons huis zitten', zo vervolgde ze. (ADVERTENTIE) Alleen al om de gratis con certen van Syd Lawrence op 29,30 en 31 aug. en Stan Kenton op 1 september... Alleen al om de NOS klank presentatie Alleen al om de drie hifi- stereo LP's voor speciale RAI-prijzen is de Hifi Rai 73 een gebeurtenis. tentoonstelling van hifi-stereo apparatuur aug. aug aug. aug. sept. sept. 28 29 30 31 1 2 dagalijkj 10 17en 19-22 uur zondag 10-17 uuc toegang f4.- Raiamsterdam Trein-Toegangsblljetten bij NS stations elke avond om 9 uur 't/m zaterdag 1 sept. kaarten bij alle vvv's Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Meer keus in passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG I s Nieuwe Leidse Gourant „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenipoet!" mstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 126 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Twee zonen van prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren voor het eerst naar school ge gaan. Willem Alexander, cle oudste zoon naar de nieuwe Baarnse (lage re) school. Prinses Beatrix bracht hem weg en de jongste zoon, prins Con- stantijn mocht mee (foto rechts). Prins Claus bracht Willem Friso naar de Baarnse montessori kleuterschool, waar hij par mantig binnen stapte (foto links). Binnenland Dupuis' mening veranderd.7 HiFi geperfectioneerd 11 Buitenland Gesprek met Sacharow 9 Kiiaddaffi gelooft niet in unie met Egypte9 Kerk Jubileum strijdgeschrift2 Sport Wereldtitel voor Cees Stam 13 Economie Situatie op arbeidsmarkt gun stig voor Vlaanderen15 Nieuwe boeken 2 Men schrijf» ons 2 Radio en tv 6 Strips en feuilleton 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep toeristen 7 Beurs g Puzzel 11 Familieberichten 12 Van een verslaggever HILVERSUM Dit najaar zal een landelijke actie starten met als doel gelden in te zamelen voor het konink lijk instituut voor blinden. De op brengst is bestemd voor de bouw van een aangepast zwembad, waarvan de kosten worden geraamd op 650.000 gulden. Het bijzondere zwembad komt bij het Elizabeth Kalishuis te Huizen (N.H.), waar woon- en werkgelegenheid gebo den wordt aan meervoudig gehandi capten, zoals spastici wier gezichtsver mogen in meer cf minder ernstige mate is aangetast. Er komt onder andere een landelijke loterij met tal van prijzen. Aan de ac tie zal bekendheid worden gegeven door de TROS-televisie, met een door Theo Koomen' te presenteren kwis- programma 'Een gulden de man'. Tot dusver is ruim 225.000 gulden met de ze actie bijeengebracht. RITA 'Zij zijn met vakantie en ze vergaten de rijpe kersen er af te halen.' Vandaag Vandaag ontvangen onze abonnees het speciale num mer ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Koningin Juliana. Het kan zijn, dat hier en daar door de speciale expeditie-maatregelen, die voor de verzen ding moesten worden genomen, de bezorging morgen valt. Maar deze week zullen alle abonnees '25 Jaar Koningin Juliana' in hun bezit hebben. En u weet het nieuwe abonnees, die zich spoedig melden, of door u gemeld worden, krijgen de bijlage ook nog. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. (ADVERTENTIE) kom ook 'ns een avondje uitblazen D bijdeJ2^^e MOSKOU (AFP, UPI, Reuter, AP) Twee dissidente Russische intellec tuelen, die vooraanstaande figuren waren in de beweging voor burgerrech ten, hebben gisteren na een langdurig voorarrest voor een rechtbank in Moskou toegegeven, dat zij als 'betaalde agenten van fascistische groepen in het buitenland' optraden. De 50-jarige historicus Pjotr Ionavitsj Jakir en zijn vriend, de 44-jarige Joodse econoom Viktor Krasin, ston den terecht op beschuldiging van staatsondermijnende activiteiten. Zij zouden onder meer samengewerkt hebben met de anti-Sowjet-organisatie van Russische ballingen, de Volksunie van de Arbeid (NTS) in Frankfort. Deze zelfde organisatie werd ook in 1965 ter sprake gebracht in het proces in Moskou tegen de Britse lector Ge rald Brooke, die toen bekende in op dracht van de NTS naar Moskou te zijn gereisd om ondermijnende litera tuur naar Russische contactadressen te brengen. De beklaagden zouden tevens hebben samengewerkt met Europea Civilta (door het persbureau Tass omschre ven als een Italiaanse neofascistische organisatie), met de Herzen-stichting in Amsterdam (die geschriften van dissidente schrijvers uitgeeft met het Vlaamse Comitee van Solidariteit met Oost-Europa, met de organisatie SMOG (die haar hoofdkwartier in Stockholm heeft en 'lasterlijke anti- Sowjet-pamfletten' in Moskou en Le ningrad heeft trachten te versprei den) en met Posew (door Tass als een anti-Sowjet-uitgeverij in Frank fort omschreven). Bovendien zouden de beklaagden als betaalde informan ten van bepaalde westerse correspon denten in Moskou zijn opgetreden. ARTIKEL 70 De organisatie NTS zou de beklaag den instructies, geld en ondermijnen de geschriften hebben gegeven. In die binnengesmokkelde ondermijnende ge schriften, die verspreid werden in Moskou en andere Russische steden, werd de Sowjet-Unie en de bevolking ervan belasterd en werd opgeroepen tot het aanbrengen van wijzigingen in het bestaande stelsel in de Sowjet- Unic. Tijdens het vooronderzoek, aldus nog steeds Tass, hadden beide verdachten, die beschuldigd zijn op grond van ar tikel 70 van het Russische wetboek van strafrecht, bekend schuldig te zijn en hun spijt daarover betuigd. Volgens artikel 70, dat gaat over anti- Sowjet-propaganda en -agitatie, kan ie mand tot twee jaar gevangenisstraf, gevolgd door vijf jaar werkkamp en nog eens vijf jaar verbanning worden veroordeeld. Maar zij, die reeds eer der werden veroordeeld 'wegens bij zonder gevaarlijke misdaden tegen de staat' kunnen een uitgebreide werk kamp-straf van tien jaar krijgen. ZUIVERING Jakir is de zoon van generaal Jonas Jakir, die in 1937 tijdens een stalinis tische zuivering werd vermoord. Om dat de vader vermoord werd, was de destijds1 veertienjarige zoon automa tisch ook verdacht en dus heeft hij zeventien jaar in een werkkamp geze ten. De jonge Jakir werd in 1955 vrij gesproken van alle, tegen hem inge brachte beschuldigingen en zijn vader werd posthuum gerehabiliteerd. Pjotr voor vervolg zie pag. 9, kolom 3 Zweden wacht gespannen de afloop van het drama af dat zich afspeelt in en bij de kluis in het bankgebouw waar een gewapende rover zich heeft verschanst met vier gijzelaars. Kurt Lindroth, commissaris van politie in Stockholm (zie f«to) gaf gespannen luisterende journalisten gisteren de laatste bijzonderhe den. STOCKHOLM (AP, Reuter, UPI) De Zweedse bankrover, die zich met vier gijzelaars in een Stockholmse bankkluis heeft verschanst heeft zich nog steeds niet aan de hem belegerende politie overge geven. De man zorgde gisteren voor een sen satie door met een list te voorkomen dat hij in zijn massieve 'schuilkelder' in slaap zou worden 'vergast'. De poli tie was erin geslaagd drie gaten te bo ren in de bankkluis, waarin de 22-ja- rige rover Jan Erik Olsson zich met de bankbediendes, onder wie drie vrouwen, had opgesloten. De- rover werd opgeroepen tevoor schijn te komen omdat anders slaap gas door de gaten in de kluis zou worden gepompt. Olsson liet de poli tie weten dat hij de gijzelaars staande aan de muur had vastgemaakt en dat hij een touw aan hun nek had vastge bonden. Zou slaapgas binnendringen dan zouden de gijzelaars vallen en zichzelf wurgen. Olsson zei dat hij geen vinger zou uitsteken om de gij zelaars te helpen wanneer er gas zou worden toegevoerd en dat de politie voor hun dood verantwoordelijk zou zijn. Ongeveer 600 veroordeelde misdadi gers in een gevangenis ten noorden van Stockholm hebben een telegram aan de radio-omroep gestuurd, waarin zij uitdrukking geven aan liun 'diepe afkeer van de misdaad'. De politie heeft opnieuw contact ge had met de gijzelaars via een telefoon in de kluis. 'Zij zijn nu absoluut wan hopig en smeken ons hun leven niet in gevaar te brengen', aldus de poli tie. Via een van de gaten in het pla fond van de kluis is hen voedsel en drinken aangereikt. De politie heeft besloten voorlopig niets tegen de bankrover te onderne men. 'Wij hebben te maken met een absoluut onmenselijk individu. Wij willen de gijzelaars redden. Daarom besloten wij alle actie tot de middag op te schorten', aldus de hoofdcom missaris van de politie Kurt Lindroth. De bankrover had in de kluis de helft van de drie miljoen Zweedse kronen (ongeveer één miljoen gulden) bij zich die hij als losgeld had geëist. De politie heeft meegedeeld dat de rover had laten weten dit geld te hebben verbrand. Stank Volgens de politie moet in de bank kluis, waarin de rover en gijzelaars zitten, nu een ondraaglijke atmosfeer heersen. De kluis is twaalf meter lang en drie meter hoog en de vijf zitten er sinds vrijdagnacht ingesloten zon der dat er een wc aanwezig is. Ook het licht in de kluis is sinds gister ochtend uitgevallen. Dit was het ge volg van een kleine explosie, die plaatsvond toen de politie de lading verwijderde die de bankrover had ge- voor vervolg zie pagina 12,

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1