Allende verliest steun militairen Bankrover weigert zich over te geven Ierse kerkgangers gewond door bom h9b w Martha Mitchell klaagt Nixon aan Economische groei in Nederland nodig Kamerleden met vertraging uit China huistoe ïezoek van NAVO- maldeel lokt lemonstratie uit het weer +++oproep toeristen+++ strandverwachting Karl Hermann Flach (van FDP) overleden Belgische artsen planten hart over TROUW/KW1A1RTET MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND TS/K7 Politie arresteert leider van rechtse terreurgroep SANTIAGO (Reuter, UPI) President Allende van Chili, die dit week einde de steun van de strijdkrachten heeft verloren, heeft gisteren eindelijk een voor hem gunstig bericht ontvangen: Roberto Thieme, leider van een rechtse terreurorganisatie, werd gearresteerd. (ADVERTENTIE) Allende moest zich dit weekeinde be zig houden met de samenstelling van een kabinet, dat over genoeg steun beschikt om het land bij elkaar te houden als hij volgende week vertrekt naar Algiers. Drie van de vier gene raals, die zitting hadden genomen in Allende's kabinet van 'nationale vei ligheid' zijn opgestapt. Het kabinet had zich ten doel gesteld een einde te Zweedse gijzelaars boos op premier Palme STOCKHOLM (Reuter, AP, UPI, AFP) In Zweden hoopte men met het ingaan van de nacht dat de bankrover, die al sinds donderdag vier bankbedienden als gijzelaars vasthoudt" gaat inzien dat zijn situatie hopeloos is. De rover heeft zich met de vier gijze laars (drie vrouwen en een man) en een tijdelijk vrijgelaten tot levens lang veroordeelde gedetineerde in de kluis-ruimte van de Zweedse Krediet bank in Stockholm verschanst. Met machinepistolen gewapende poli tiemannen zijn zaterdag het bankge bouw binnengedrongen. Zij namen stellingen in bij de kluis-afdeling, waarvan de deur op een kier blijft staan, klaarblijkelijk voor onderhan delingen tussen politie en overvaller. De man liet weten, de kluis te zullen opblazen, als men hem niet binnen tien minuten met enige van de vier gijzelaars zou laten vertrekken. De termijn verstreek echter zonder dat er iets gebeurde. Voedsel Dc zes mensen in de kluis zitten zon der eten en drinken. Volgens de'poli tie is het onmogelijk, voedsel te ver strekken. Experts van de politie (die zich in de hal van het bankgebouw achter zandzakken heeft opgesteld) hebben met elektronische apparatuur de gesprekken in de kluis afgeluis terd. Soms leek het, of de rover ruzie had met zijn vriend, Clark Olofsson. Intussen staat de identitieit van de overvaller nog niet vast. De politie meent, niet te doen te hebben met de 21-jarige Kaj Robert Jansson, die uit een gevangenis was ontsnapt, maar met een 32-jarige brandkastenkraker en inbreker wiens naam niet is mee- j gedeeld. Gisteren heeft de rover enige ji tijd geslapen. In een telefoongesprek met de Zweed- se Omroepmaatschappij wilde de rc- ver zijn naam niet zeggen. 'Ik ben de knaap die jullie voor de radio en op de televisie de 'desperado' noemen', zei hij. Ook de 'moeder' van de man die vrijdagmiddag haar 'zoon' smeekte zich over te geven, heeft zijn stem niet herkend. De 21-jarige vrouwelijke bankbedien- de Kristin Ehnmark - één van de vier gijzelaars - heeft in een telefoonge sprek met de Zweedse radio gezegd niet bang te zijn voor de bankrover of Clark Oloffson. Wel was zij bang voor de politie. 'Als die met twintig of meer man het gebouw gaat bestor- cKmen zal dat onvermijdelijk de dood Al van één of meer van de gijzelaars be tekenen', waarschuwde zij. Haar collega, de 21-jarige Elisabeth Oldgren, beaamde dit. Beide meisjes iir zeiden, bereid te zijn samen met de er bankrover weg te gaan. Kristin Ehn mark zei dat zij en haar vriendin het volste vertrouwen in 'Hansson' had den. 'Hij heeft beloofd ons na zjjn vlucht uit het bankgebouw vrij te la ten'. ^Verwijt Kristin Ehnmark, een van de vier gijzelaars. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Door een technische storing aan het vliegtuig dat hem gis teravond naar Schiphol had moeten brengen, zijn de vijftien Eerste- en Tweede Kamerlden die onder leiding van dr. A. Vondeling in China op be zoek geweest zijn, gisteren in Paki stan gestrand. De parlementaire dele gatie wordt (voor een deel althans) pas morgenochtend op Schiphol ver wacht. Zaterdag vertrok de delegatie per vliegtuig uit Shanghai maar vrijwel direct begon de pech. Het toestel (van de Pakistaanse luchtvaartmaatschap pij) was niet op tijd gereed. Later maakte men een tussenlanding in Pe king en daarna eon in Rawalpindi in Noord-Pakistan.Daar moest het toe stel aan de grond blijven, naar uit een telexboodschap viel op te maken ten gevolge van een technische manke ment. Doordat overstromingen in Pa kistan telefoon- -fen telexverbindingen deden uitvallen, wa- gisteravond op Schiphol niet precies bekend wat er met het toestel aan de hand was. Uit een boodschap dié bij het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag binnenkwam viel op te maken dat de delegatie nu waarschijnlijk morgen op Schiphol aankomt; met een lijntoestel van de KLM. In dat toestel zijn waar schijnlijk nog maar zes plaateen open, zodat het mogelijk is dat negen Ka merleden pas woensdag aankomen, zo werd nader op Schiphol vernomen. maken aan de verlammende transport-! staking en aan de gewelddaden en het' terrorisme, die daarmee gepaard gin gen. i De man, die verantwoordelijk wordt\ gehouden voor veel gewelddaden, Ro- berto Thieme, werd zondag gearres-' teerd in een restaurant in een voor- i stad van Santiago. Thieme is de leider }i van de neo-fascistische 'Vaderland en vrijheidsbeweging. Hij wordt ervan beschuldigd deel te hebben genomen aan de mislukte militaire rebellie te gen Allende op 29 juni, en van sa menzwering, van diefstal van een vliegtuig en van schending van de na tionale veiligheidswetten. Hij en zes andere leden van zijn clandestiene be weging werden gearresteerd tijdens een vergadering. Ze waren allen gewa pend, maar boden geen weerstand. Verheugd Een verheugde chef van politie ver klaarde tegenover journalisten, dat 'met zijn arrestatie wij hebben afgere kend met bijna alle recente terroristi sche daden.' Sinds 33 dagen geleden de staking van vrachtwagenchauffeurs begon hebben ongeveer 600 geweldda dige incidenten plaats gevonden. De staking kost het land ongeveer 15 mil joen gulden per dag. Zij is verant woordelijk voor de nieuwste rege ringscrisis in Chili. De opperbevelhebber van de lucht macht, generaal Cesar Ruiz Sepulveda, trok zich zaterdag, een ruime week geleden, als eerste terug uit de rege ring, nadat hij er niet in was geslaagd de onderhandelingen over het beëin digen van de vervoerdersstaking tot een goed einde te brengen. Generaal Carlos Prats, opperbevelhebber van het leger, diende vorige week zijn ontslag in als minister van defensie. Hij vreesde een tweespalt binnen de strijdkrachten over zijn steun aan de regering-Allende. Ook admiraal Raul Montero, de minister van financiën, is daarop uit de regering gestapt. 'Laatstè kans' Er zit nu nog maar één militair in het kabinet, dat Allende Chili's 'laat ste kans' voor het socialisme had ge noemd. Maar zelfs deze generaal, José Maria Sepulveda, zal naar verwachting zijn portefeuille indienen, zo zeggen regeringsfunctionarissen. Allende zou nu een kabinet van louter burgers overwegen, hoewel sommige waarne mers de kans niet willen uitsluiten dat enkele lagere officieren tot de re gering zullen toetreden. In Santiago wordt er rekening mee gehouden dat oud-generaal Prats, die aftrad als minister en operbevelheb- ber om verdeeldheid in het leger te voorkomen, gevraagd zal worden toch in het nieuwe kabinet plaats te ne men, maar dan als burger. De leiders van de stakende vrachtwa genchauffeurs hebben vrijdag het overleg met de regering afgebroken. Ze zullen pas worden hervat als de re gering zeven gearresteerde stakingslei ders heeft vrijgelaten. De opschorting komt op een moment, waarop beide partijen het vrijwel eens zouden zijn over een overeenkomst, die een einde moet maken aan de vijf weken oude staking, die het land iedere dag 15 miljoen gulden kost. Artsen Een andere slag voor Allende bracht het college van artsen, waarvan de president lid is. Zaterdagavond deed het een beroep op Allende als presi dent af te treden uit 'patriottische overwegingen'. De artsen steunden een recente motie van de oppositie, waarin de president ervan werd be schuldigd systematisch de grondwet te overtreden. Volgens het OESO-rapport blijft de verdeling van de werkgelegenheid in ons land een van de belangrijkste pro blemen. Naar het idee van de OESO zijn de tegenstellingen tussen het 'rijke' wes ten en de 'arme' probleemgebieden wat minder schril geworden, maar op een werkelijke overbrugging van de 'kloof' is nog steeds geen uitzicht. Weliswaar krijgen bedrijven die zich bijvoorbeeld in het noorden willen vestigen veel tegemoetkomingen, maar de OESO meent dat die selectiever moeten worden toegepast. Dan kun nen vooral bedrijven worden aange trokken waar de regio van profiteert, bijvoorbeeld omdat ze niet vuil zijn en veel werkgelegenheid bieden. Overi gens vraagt de OESO zich wat betreft de werkgelegenheid wel af, of de on voldoende scholing van de arbeidsre serve' in, de probleemgebieden niet een belangrijke handicap blijft bij het aantrekken van industrie. Vaak wordt ook gedacht dat de uit straling van de Randstad positief zal werken voor de andere delen van ons land. De OESO betwijfelt dat. Wan- BELFAST (Reuter, UPI, AP) Door het ontploffen van een bom in een geparkeerde auto zijn gisteren voor een roomskatholieke kerk in Ballycastle ten noorden van Belfast tweehonderd mensen gewond geraakt, van wie drie zwaar. De lichtgewonden werden geraakt door splinters van glas-in-lood ramen van de kerk. De daders zijn onbekend, maar een extremistische protestantse organisa tie, die zich de 'Vrijheidstrijders van Ulster' noemt, heeft de verantwoorde lijkheid op zich genomen voor de dood' van rooms-katholieken in de af gelopen weken. Door bomontploffin gen elders liepen twee mensen ver wondingen op. De bom buiten de kerk in Ballycastle ontplofte even voordat de mis was afgelopen. De slachtoffers vielen onder degenen, die te vroeg waren vertrokken. Een bijgebouw bij een niet meer ge bruikt cricketterrein in Belfast is eveneens door een explosie vernield. Er vielen drie doden. Eerder was bij Londonderry het lijk gevonden van een door de IRA twee weken geleden ontvoerde en terechtgestelde 'verklik ker'. Het was de 37-jarige Patrick Duffy, vader van zeven kinderen. Zijn lichaam lag in een stationcar, die bij de grens met de Ierse republiek stond geparkeerd. Zaterdag deed zich ook een explosie voor in het souterrain van de Bank van Engeland, waarbij drie mensen werden gewond, van wie één ernstig. Aan de ontploffing was geen waar schuwing voorafgegaan. De bom zat in een pakje dat men in de postkamer trachtte met zandzakken te omringen. Bij de ongeveer tien explosies, die zich vorige week in Londen hadden voorgedaan, was telkens telefonisch gewaarschuwd. j*Op heftige toen verweet zij de politie deze helemaal geen rekening met e%le gijzelaars hield. 'Zij willen zelfs met ons praten'. Zij had ook fel le kritiek op de regering en in het bijzonder op premier Olof Palme dat ■■deze nog steeds niet bereid was de bankrover een vrijgeide te geven als hij niet alleen het gebouw verslaat. De onderhandelingen tussen de bank rover en de politie zijn vastgelopen >p de vraag of de man al dan niet al- een kan vertrekken. De regering leeft zich op het standpunt gesteld lat hij alleen moet gaan en Iloffson die nog steeds een gevangene is) en !e vier gijzelaars moet achterlaten, üansson' wil samen met zijn vriend n twee gijzelaars vluchten. jan een verslaggever jlEN HELDER Leden van de PPR, e wereldwinkel, Pax Christi en het .ngolacomité in Den Helder hebben rotest aangetekend tegen het bezoek an een Navo-smaldeel waarvan een ortugees fregat deel uitmaakt, aan 'en Helder. Het protest betreft het fficiële karakter van het bezoek en e receptie die het gemeentebestuur indaag in de schouwburg geeft. De ïnoemde groepen zijn begonnen met ;n handtekeningenactie en willen Undaag bij de schouwburg een de- onstratie houden. os van deze actie heeft de plaatselij- groep van Amnesty International - commandant van het Portugese egat in een brief zijn ongerustheid ïnbaar gemaakt over het lot van de ortugese politieke gevangenen. De erngroep van de landelijke PPR eeft zaterdag protest aangetekend te en het officiële karakter van het be- oek. weerrapporten Weersgesteldheid van gisteravond 19.00, maximumtemperaturen van gisteren en neerslag van 0700-1900 u. Amsterdam onbew 20 0 De Bilt onbew 22 0 Deelen onbew 24 0 Eelde onbew 22 0 Eindhoven onbew 25 0 Den Helder onbew 17 0 Luchth. Rtd. onbew 21 0 Twente onbew 24 0 Vlissingen onbew 21 0 Zd. Limburg Onbew 24 0 Aberdeen z\y bew 19 0 Athene onbew 30 0 Barcelona geh bew 30 0 Berlijn onbew 23 0 Bordeaux onbew 26 0 Frankfort onbew 27 0 Genève zwaar bew 23 0 Helsinki licht bew 12 0 Innsbriick regenbui 22 0.2 Kopenhagen onbew 18 0 Locarno rebenbui 24 1 Londen onbew 24 0 Luxemburg onbew 26 0 Madrid half bew 34 0 Nice omyeer 27 24 Oslo licht bew 21 0 Parijs licht bew 27 0 Rome half bew 27 0 droog en zonnig oj, V-c i S 23 4-- cfSS?24 ANP/KNMI J7-t 1? 00 Dc onderstaande personen worden dringend verzocht de ANWB alarmcentrale ln Den Haag- te bellen tol 070-264126. Nederland .Joseph Martin Belglc citroen ds. 22 1IS 4. .1. F. Oort Den Haag. Gruéne DAK 44 Engeland: A. B Douwens Dcjee Dekker. Ro de Peugeot. M S. Chand en R. M. Idn uit G/oinngen. Dulrslund - Mevr. Maria Martens-Sol Nljt veen, motorschip Azulla. H. de Groot Utrecht witte Fiat S50 20-85 BZ. Fam. W. L. E. van Rtjnee van Stijn Nijmegen, Blauwe Fiat 125 27-69 EV. Zvvltscrland-Dultsland: Fam. E. S. E. Jahn- Van der Douws Frankrijk, per treln-vlieg- tuig. Zwitserland: Mevr. C. Shaw-Frederiks Enge land. Fraai strandweer met zon. Temperatu ren van 20 tot 22 graden, zeewater ne gentien graden. z^i'vn'-wftebting Oost tot Zuid-Oost, 1 tot 3 (zwak tot matig) Rapport van OESO: AjMSTERDAM Voor het terugdringen van de werkloosheid in Nederland is een hoog percentage van economische groei nodig, schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont- wjikkeling (OESO) in een vandaag verschenen rapport. Om het nbg harder hollen van de inflatie in ons land te voorkomen moet deze groei wel samengaan met een effectief anti-inflatdebeleid, al dus het rapport. NEW YORK (UPI) Mevrouw Martha Mitchell heeft opnieuw voor sensatie gezorgd door te ver klaren dat president Nixon af wist van 'de hele vervloekte zaak', of te wel van de affaire-Water gate. De vrouw van oud-minister John Mitchell meende dat zij als getuige moest worden opgeroe pen door de commissie-Ervin. Martha verbrak haar zwijgen, dat een kleine maand heeft geduurd, nadat ze naar Nixons persconferentie had geke ken. Ze had zich bijzonder kwaad ge maakt over de volgende woorden van de president: 'Hoewel ik altijd ver wacht had dat Mitchell mij ervan op de hoogte zou stellen als hij of ie mand anders erbij (de Watergate-zaak - red.) betrokken mocht zijn, heeft hij (Mitchell - red.) mij niets gezegd. Ik neem het hem niet kwalijk, dat hij mij niets gezegd heeft. Daar zal hij wel zijn redenen voor gehad hebben.' Deze opmerking was volgens Martha 'een vervloekte leugen' en ze werd nog kv/ader, toen ze vrijdagavond pro beerde met het westelijke Witte Huis in San Clemente te bellen om over de betrekkingen tussen Nixon en haar man te praten. 'Ik vroeg of ik de pre sident te spreken kon krijgen. Ik wil de hem iets vertellen. Zij zeiden, ver tel het maar aan UPI'. Mevrouw Mit chell placht regelmatig haar hart te luchten bij UPI-coirrespondente Helen Thomas. Nadat ze afgewezen was door het Witte Huis belde ze inderdaad UPI, om drie uur 's nachts. neer, zo schrijft zij, bedacht wordt op grond waarvan vele bedrijven zich in het westen hebben gevestigd dan zou den de aangrenzende EEG-landen daar best eens veel meer van kunnen profi teren. Als oorzaken van de inflatie in Neder land noemt de OESO onder andere ook 'het conflict over de verdeling van de inkomens', die de verhouding tussen lonen en prijzen aantast. Ver der vormt het structurele tekort aan agrarische produkten, vooral vlees, een factor die de inflatie opschroeft.. Ook dit jaar zal de inflatie volgens de OESO, blijven voortwoekeren, on danks de prijscontrole en het 'herstel van het inkomensbeleid'. Oorzaak is, volgens de OESO, dat de vraag van de consument pijlsnel blijft stijgen. In haar analyse van de Nederlandse economie, noemt de OESO het vreemd dat een hoog inflatiepeil werkloosheid en een bijna optimale benutting van de produktiecapaciteit samen géan. Bovendien is er een be moedigende groei van de export, maar de investeringen in het bedrijfsleven blijven achter. Boek 'Ik ben zo kwaad', vertelde ze. Mar tha vertelde dat ze een boek over de verkiezingsstrategie voor 1972 had ge lezen, dat geschreven was door Nixon en Haldeman. 'Daarin staat de gehele procedure van alles wat er gebeurd is. Ik zag het met mijn eigen ogen, toen ik poogde John ertoe te bewegen niet aan de verkiezingscampagne mee te doen. Het boek was minstens enige centimeters dik. Er stond alles in, van a tot z. 'Een deel van het boek had ze gelezen, zo vertelde ze. Mevrouw Mitchell vond haar man 'een vervloekte dwaas', omdat hij Nixon in bescherming neemt. John Mitchell had dat volgens haar gedaan in de hoop dat Nixon hem zal begena digen, als Mitchell aan misdrijven schuldig bevonden zou worden. Vol gens haar wist Nixon alles. 'Mijn he mel, hij placht John om 2 uur in de nacht op te bellen en hij (Nixon) zegt dan, dat hij zijn minister van justitie niet ontboden heeft. Nixon belde hem iedere nacht. Ik kan dat la ten bevestigen door Julia (de huisbe waarster). Waarom gingen zij (Nixon en Mitchell) vorige zomer tijdens de verkiezingscampagne elke nacht met de Sequia (het presidentiële jacht). Nixon wist van de hele vervloekte zaak af', aldus Martha. Egoïst Atigustuszomer Van onze weerkundige medewerker In Friesland bestaat de uitdrukking: 'augustus makkert de cimmer', wat zo veel zeggen wil als: wanneer in au gustus het weer goed is, zal het oor deel over de zomer als geheel ook gunstig uitvallen. Dit gezegde is echt van toepassing op het weer in het huidige seizoen. Na een nogal ernsti ge depressie-inzinking in juli en be gin augustus, is het weer in belangrij ke mate gestabiliseerd en zo profite ren wij ook op dit ogenblik van de goede diensten en van een uitgebreid hogedrukgebied met barometerstanden boven 1020 millibaar. Het ligt over Zuid-Skandinavië, de Noodzee en de Oostzee. Het-wordt op het moment niet ernstig bedreigd. Een depressie bij IJsland vaart een noordelijke koers en het bijbehorende tot de Azo- ren rijkende koufront gaai langzaam in noord- tot noord-oostelijke richting. Het draagt ertoe bij dat de wind meer in zuid-oostelijke hoek terecht komt. Hierbij helpt ook de verplaatsing van het hogedrukcentrum van de Noord zee tiaar noord-Duitsland en Polen. Vandaag en morgen zal het overal in den lande mooi augustusweer blijven met zonneschijn en middagtemperatu- ren veelal tussen 22 en 25 graden. La ter in de week is een enkele bui niet uitgesloten. In de Middellandse Zee landen duurt de toestand met lokale onweersactiviteiten voort. Rome meld de zich zondagmorgen met 26 millime ter, in Ancona (Italiaanse oostkust) viel tussen zeven uur zondagmorgens en één uur 's middags maar liefst zes tig millimeter. Nice meldde zich gister avond met 24 millimeter, gevallen tussen één uur 's middags en zeven uur 's avonds. HOOG WATER 28 augustus Vlissingen- 1.50-14.11: Harlngvlietsluizcn: 3.18-15 47; Rot terdam: 4.34-16.41: Schevenipgen: 2.53-15.22- I.Iniulden: 3.26-15.55; Den Helder: 8.10-20.53; Harllngen: 10.08-23.02; Delfzijl: 12.01. Zij kenschetste Nixon als 'de meest egoïstische persoon, die ik ooit in mijn leven heb ontmoet.' 'Hij heeft hetzelfde temperament als ik, als ik over iets kwaad word.' Martha be schuldigde Nixon ervan haar en haar man alles te hebben afgenomen, wat ze hadden of wilden hebben. En dat terwijl haar man Nixon in het Witte Huis had 'gezet'. Inmiddels heeft William Rogers, mi nister van buitenlandse zaken, een nieuwe kritische opmerking gemaakt over het Watergate-schandaal. Hij le verde kritiek op Nixons bekentenis, dat hij toestemming had gegeven re geringsfunctionarissen en journalisten te laten afluisteren om het uitlekken van geheim materiaal te voorkomen. Rogers verklaarde dat hij nooit toe stemming zou hebben geegven om zich drie hoogste medewerkers af te laten luisteren. Rogers zal binnenkort de regering-Nixon verlaten. BONN (DPA) De secretaris-gene raal van de Westduitse liberale Vrije Democratische Partij (FDP), Karl- Hermann Flach, is zaterdag op 43-jari- ge leeftijd in een ziekenhuis in Frankfort overleden. Hij was daar vo rige week opgenomen wegens een ver stopt bloedvat in de hersenen. Flach heeft er tweemaal in 1961 en 1972 in belangrijke mate toe bijge dragen dat de liberalen bij verkiezin gen vanuit een bijzonder slechte posi tie grote vorderingen boekten. De FDP, waarvan hij sinds 1949 deel uit maakte, vormt met de sociaaldemocra ten onder bondskanselier Willy Brandt de Westduitse regeringscoali tie. Voordat hij zich enkele jaren geleden opnieuw in de actieve politiek begaf, genoot Flach grote bekendheid als hoofdredacteur van de links liberale Frankfurter Rundschau. Martha Mitchell een leugen BRUSSEL (Belga) Belgische chi rurgen in het Brugman-ziekenhuis van Brussel hebben donderdagnacht een hartoverplanting verricht Deze eerste harttransplantatie in België stond onder leiding van dr. G. Primo en duurde vijf uur. De 50-jarige vrouw, die het hart van een 40-jarige man kreeg, maakt het goed, maar het is nog te vroeg om te kunnen zien, hoe het overgeplante hart reageert Gestraft WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Pentagon heeft disciplinaire maatregelen genomen tegen de piloot van de B-52 die per vergissing het Cambodjaanse stadje Neak Lunong bombardeerde. Spoorweg NAIROBI (UPI) Het leger van Chinese technici en arbeiders dat de bijna 1.800 km lange spoorweg van Dar es Salaam, de hoofdstd van Tan zania, tot de kopermijnen dn Zambia moet aanleggen, heeft de grens van Zambia bereikt. Daarmee is men twee jaar voor op het schema. De presiden ten Nyerere, Kaoenda en Moboetoe zijn naar de grens vertrokken, waar vandaag feestelijkheden worden ge houden. Bedreiger ALBUQUERQUE (AP) De politie heeft de beschuldigingen tegen Edwin Gaudet, dat hij het leven van presi dent Nixon had bedreigd ingetrokken- Hij wordt nu nog beschuldigd van po gingen een politieagent te doden, toen die hem wilde arresteren. Gaudet ont kent dat hij heeft geschoten. Verkiezingen SAIGON (AP) Bij verkiezingen over de helft van de Zuidvietnamese senaatszetels zijn gisteren zeven men sen om het leven gekomen door be schietingen van guerrilla's zo is in Saigon meegedeeld. Arrestaties KARATSJI (AP) In Lahore zijn gisteren zes oppositieleiders gearres teerd, omdat zij een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid hadden gelanceerd. De oppositieleiders ijver den voor herstel van fundamentele rechten en opheffing van de noodtoe stand. Eén partij MOELOENGGOESJI (Reuter) Pre sident Kaoenda van Zambia heeft za terdag de nieuwe grondwet van Zam bia getekend, waarbij het land een een-partijstelsel krijgt. In een rede hekelde Kaoenda de westelijke pers, omdat zij 'koud en overschillig' staat tegenover het onafhankelijke Afrika. Tevens uitte hij kritiek op Britse fi nanciers, die hun 'tentakels over heel Afrika hebben uitgestrekt en daar rijkdommen vandaan halen, zonder daar veel voor terug te doen.' Sowjet-aanval MOSKOU (Reuter) Het Russische partijdagblad Prawda heeft de Chine se leiders ervan beschuldigd dat zij van hun land snel een supermogend heid van kernraketten maken. Peking zou van plan zijn een militair-politie ke groep van landen in Zuid-en Zuid- oost-Azië te vormen en deze in de Chi nese invloedssfeer te brengen, aldus het dagblad. Spanje LONDEN (DPA) Amnesty Interna tional heeft de Spaanse regering in een brief verweten dat er tegen poli tieke tegenstanders bruut en discrimi nerend wordt opgetreden in de gevan genissen. Folteringen in politiebu- reau's zouden 'wijdverbreid, regelma tig en vrijwel onbeperkt' voorkomen. Ik vroeg Simpkins, of hij mijn auto even wilde verzeilen en ik vercat hem het sleuteltje te geven.' b

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7