i s-ïïfiïs i Husa varna san ós lijn De schrijver van TURKS FRUIT over: de film, politiek, Kuitert, televisie, Texel, Voske en geld. SSSSrssSSssJ 9% pandbrieven 1973 per 1979/1983 tegen de koers va,n 100% Geen beschermde dieren Veel recepten ingezonjrfen Tanja Koen Nachtmode voor kleintjes fcept en kleii TROUW/KWARTET MAANDAG 27 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T6/I BIJ JAN WOLKERS OP DE VOLKSTUIN Jan Wolkers (47) is on danks zijn succes eenvoudig gebleven, zoals dat heet. 'Als ik in Amerika woonde, dan zou ik nu in Hollywood zitten. Opzitten en pootjes geven. Ze nodigden me uit op banketten bij de presi dent en ik zat tot over m'n oren in 'Watergate'. Hier hoeft dat gelukkig niet. Ik zit hier goed, hier, op m'n volkstuin van driehonderd vierkante meter vruchtbare aarde. Karina is al in geen maanden bij de groenteman geweest, want we eten alles uit eigen tuin. Sinds november vorig jaar kan schrijver-beeldhouwer Jan Wol kers tuin nummer 294 van het volkstuinencomplex 'Amstel Glorie' bij de Utrechtse brug van Amsterdam, zijn eigendom noemen. Hij geeft een rondlei ding door de tuin. 'Hier staat bamboe, daar de zonnebloemen, stokbonen, prei, boerekool. au gurken. komkommers, paprika's, knoflook, daar hangen de toma ten te rijpen, wortelen, poste lein alles onbespoten. Als ik andijvie eet, dan proef ik die echte bittere andijviesmaak van vroeger thuis. Tegenwoor dig jagen ze aire's uit de grond met die kunstmest. Er zit geen smaak aan. Maar ik heb makke lijk praten. Als je een ennorme akker hebt van zoveel hecta ren, ja, als er dan een rups in zit, dan zitten er binnen de kort ste keren duizenden rupsen en die vreten de hele oogst op. Bij mij zitten er koolmezen in de tuin en die verdelgen de rup sen. Maar op zo'n akker staat geen enkele boom, dus waar moeten die koolmezen vandaan kompn? Geen wonder dat zo'n tuinder vergif gaat spuiten'. Terug in het huisje op de volks tuin vertelt Jan over de film Turks Fruit, die nu al bijna door vier miljoen mensen is ge zien. Karina Gnirrep (27), het vroegere buurmeisje van de schrijver, die op zestienjarige leeftijd de kunstenaar kwam in- tervieuwen voor de schoolkrant en sindsdien de auteur niet meer heeft verlaten, Karina schenkt koffie met gekookte melk. Poes Voske (16) ligt in de tuin. Jan: 'Als die poes kon schrij ven.... nou, dan was het de bes te schrijver van Nederland, want zij heeft alles meege maakt, de hele periode van Turks Fruit....' Af en toe komt er een tamme merel om de hoek kijken. Karina: 'Dat is Jan z'n vriendje. Die krijgt iedere dag broodkruimels. Tenminste, als Voske niet in de buurt is'. Jan: 'Ja want pas na de jongste dag zal de leeuw met het lam verkeren. Dat is jammer'. We praten over de film. Is Wol kers er tevreden over? 'Ja, kijk, het boek is natuurlijk tien keer beter. Dat klinkt na tuurlijk erg hovaardig, want wie zich verhoogt, zal ver nederd worden. Ik zeg dan ook altijd dat ik eigenlijk in de der de persoon zou moeten spreken wanneer ik het over mijn werk heb. Want ik heb helemaal niet het idee dat ik dat nou heb ge maakt. Ik kan er vrij afstande lijk over spreken. Talenten 'Hoe ik aan de kracht kom om te schrijven? In mijn familie zit ten enorme talenten. Veel broers en zusters van mij kun nen verschrikkelijk goed vertel len en formuleren. Dat hebben veel gereformeerden. En of je nu later socialist of communist wordt, ie haalt ze er zó uit: die gereformeerden. In ons milieu wordt van kinds been af al gediscussieerd over godsdienst, in tegenstelling tot de katholieke kringen. Vanaf dat je oren had om te horen en dat begint in de wieg - dan kwam de stem van vader tot je die drie keer per dag uit de bij bel las. Je wordt op die manier vanaf het babyzijn geconfron- Het echtpaar Wolkers teerd met den stuk Nederlandse taal die boeiend en beeldend is. Die zelfs door een nieuwe ver taling recht overeind blijft staan. In heidense gezinnen werd je opgevoed met zouteloze kinder boeken. Wij hadden de bijbel met de daden van Izebel en Da vid en de karakters van de dis cipelen. Dat is een stuk cul tuur. Niet voor niets zijn er zo veel gereformeerde jongens over de aarde uitgezworven: zij kenden al de gevaren van de woestijn, doordat ze de verha len hadden gehoord van dt' jo den op weg naar het beloofde land'. Dagboek Wolkers vertelt dat hij op zes tienjarige leeftijd merkte dat hij kon schrijven. De kleine Jan hield een dagboek bij, maar de schrijverij is niet doorgezet vanwege het onderbreken van de schooltijd door de armoede der jaren dertig. 'Maar ik had nog meer talenten in het vuur. Ik tekende en schilderde. Ik amuseerde ook de mensen. Som mige jongens in de klas riepen: jij moet bij de radio, jij moet bij de radio! Ik weet niet of ze mij nu zagen als een Peter Pech of als Willy Walden en Prc't Muvselaar. Weer terug naar Turks Fruit In Duitsland zijn al persvoor stellingen gegeven en men is razend enthousiast. In België draait de film prima en het boek komt binnenkort uit in Amerika. Engeland, Zweden en Frankrijk. Karina corrigeert momenteel de Franse uitgave. Karina is erg geletterd, want zc haalde twee jaar geleden haar akte M.O. Frans'. 'Ik ben erg tevreden over de film. Heb deze nu zo'n vier keer gezien. Hét is alleen verve lend dat ik geen vrijkaartjes krijg, want nu moet ik in de rij gaan staan en dan krg je met een een jolige sfeer. Zo van: de schrijver is in de zaal. Ik zit het liefst onopgemerkt in het donker. Met anonieme mensen om mt' heen die pinda's eten en waardoor de doppen om je oren vliegen en ze de sigarettenpeu ken bijna op je knie uitdruk ken'. Jan vertelt over zijn vader in Oegstgeest. Karina: 'Ze kunnen nu goed met elkaar opschieten'. Jan: 'Ja, maar toen ik een tijd je geleden een lezing moest ge ven in Oegstgeest, toen kwam ik een uur te laat. Want ik was toen bezig om mijn vader van de Evangelische Omroep af te krijgen. Ik ben er erg verdrie tig over. Ik heb nu het plan om hem een gratis abonnement op de Omroepgids van de NCRV te geven, ja daar was hij altijd lid van. Maar mijn vader vindt die koren zo mooi. Nou. ik vind het meer folklore. Het christen dom van de laatste tijd is juist zo'n goeie weg ingeslagen. Men sen als Kuitert, he't IKOR, zo'n Dom Helder Camera. Maar ja, zolang die man nog geen paus wordt, moet er nog veel gebeu ren'.' Boven het bed van Jan en Kari na in het volkstuinhuisje hangt een poster van Che Chevarra. Het huisje zelf heet 'Het Smolny' Weet je wat dat was? Dat was een meisjeskostschool in Rusland. Daat ik de revolutie destijds begonnen. Rusland Jan stemt sinds de wat hij noemt 'koloniale oorlog in In donesië' ^altijd C.P.N., hoewel hij het beslist niet eens is met Rusland. 'Ze hebben een ver haal van mij in het Russisch vertaald. Er liggen dus roebels op mij te wachten. Maar eer ik ze ga halen, nou. dan zullen ze toch wel wat collega's van mij uit Siberië moeten loslaten. Trouwens: de C.P.N. is heel iets anders dan die glimlachende ijsbeer van een Brc'znjew, waar nu heel Amerika weer vriende lijk tegen is'. Dan komt het gesprek op het nieuwe werkterrein van Jan. Voor de VARA-televisie werkt hij mee aan streekprogramma's. We hebben uitzendingen gehad over Zeeland en Wieringen. Nu komt er nog een avond uit En schede, op 20 september. Erg verdrietig als je daar komt. Die lege fabrieken, de mensen die er van de ene op de andere dag rijn uitgegooid, alleen maar door het wanbeheer van de tex tielbaronnen. Die inteelt daar. Dat gewoon de zoon van zo'n dirc'cteur ook directeur wordt, of hij nu capaciteiten heeft of niet'. Nieuw Karina: 'Het is helemaal nieuw voor Jan, dat televisiewerk. In het begin was hij steeds alleen aan het woord, inplaats dat hij mensen liet praten, maar hij heeft het nu wel geleerd'. De voorbereidingen van het Twen- te-programma zijn nu voltooid en de familie Wolkers vertrekt voor een korte vakantie naar Texel, waar mevrouw C. C. Ver boon-Verberg al één van de vijf bakstenen vakantiehuisjes in gereedheid heeft gebracht vanwege de komst van de schrijver. In huisje 'De Krukel' voltooide Jan het bo'dk 'Turks fruit' op een houten tafeltje dat mevrouw Boon destijds van de PTT te De Cocksdorp heeft overgenomen- Wolkers is veel in de provincie omdat hij van de natuur houdt. Behalve aandacht voor de die ren des velds en de gewassen gaat zijn interesse ook uit naar verenigingen tot het nut van het algemeen, die nogal eens een beroep willen doen op de voordrachtskunst van de schrij ver. 'Zo was ik eens in het Friese Workum. In een zaaltje, waar de voorzitter dan met een asbak op de lessenaar slaat en om stilte verzoekt. Vanavond hebben we de heer Jan Wolkers die een prachtig verhaal zal voorlezen uit eigen werk. En dan zie ik al die mensen en dan zoek ik naar een Libelle met een mooi verhaal over An nabel die verliefd is op een chi rurg en die dat niet weet. Maar ze krijgen elkaar toch en daar na baart Annabel vele kinderen, al gaan niet alle bevallingen even goed. Maar haar man is tenslotte arts en er sterft geen enkel kind'. Er ligt zelden een Libelle en Jan leest dan maar weer het verhaal 'Dominee met strooien hoed voor. 'Na afloop komen de mensen dan naar me toe en zeggen: ja, we praten ook met onze dominee over Karl Marx en we zien u heus niet als een communist of een halve duivel. Nou, denk ik dan, het gaat goed met het christendom'. Nieuw boek Jan vertelt over het nieuwe boek dat vrijwel klaar is. Het heet 'De Walgvogel' en speelt voor een groot gedeelte in Indo nesië. Jan is er met Karina ook geweest. 'Gewoon met een groepsreis hoor, want ja, ik zat destijds in het comité 'Soeharto ongewenst' en je weet maar nooit om ze daar ook een comité hebben: 'Jan wolkers onge wenst'. Of is dat weer hovaar dig? Nou ja, ik zat nu op een collectief visum en ze hebben niks gezegd'. Wolkers is natuurlijk verschrik kelijk rijk. Helemaal niet. Ik betaal erg veel belasting en dat vind ik prima. Ik hou niet van jongens die eerst in de contraprestatie zitten of van andere sociale voorzieningen profiteren en die - wanneer ze een beetje geld verdienen - dan ineens klagen over de hoge belastingen. Een uitgever heeft wel eens tegen me gezegd: zal ik iets via Zwit serland regelen? Maar dat wil ik niet. Van de honderdduizend gulden betaal ik veertigduizend belasting. Dan twintigduizend alimentatie, verder schenk ik veel weg en voor de rest leven Karina en ik in 'gepaste armoe de'. 'Wat ik voor Turks Fruit Fruit heb gekregen? Ik geloof zo'n vijfendertigduizend gulden. Ja, er komt miljoenen binnen en dan zo'n Monique van der Ven die? maar zesduizend gul den heeft gehad voor haar rol. Maar ze zijn er mee bezig om haar meer geld te geven.' Karina vertelt over reacties die cr komen op de film. Meisjes die zich aanmelden om het ate lier op te ruimen. Brieven van weduwen, wier man ook aan kanker is gestorven en die de film zo prachtig vonden. Ouders die met hun vijftienjarige doch ter Turks Fruit hebben gezien en zo blij waren dat er geen agent bij de kassa stond om hun dochter tegen te houden. ADVERTENTIE I adressenlijst vsn de Husqva Bijbel In de boekenkast van Jan staat een bijbel. 'Ja hoor, ook hier op de volkstuin' zegt hij en haalt het boek uit de rij. Er zit een menukaart in van het stati onsrestaurant te Vlissingen. Op de gedrukte kaart meldt chef kok Martin Paardekoper: 'Zee tong Jan Wolkers. Gebakken borst en blanke zeevis, geser veerd met stuk zwoel geraffi neerd oosters fruit, pikante rijst en gemengde salade. Jan: 'Goed hé, dat hebben we ge maakt na het tv-programma over Zeeland. Nu staat het daar op het menu. Je hebt tegen woordig nog overal Sole k la Pi- C' -so. En dat terwijl cl e man t ch al een tijdje in het graf ligt'. Tot nader bericht verkrijgbaar (ook voor cfcinversie) Nominaal groot 1.000,Naar keuze inr CF- of K-vorm. Verplichte uitloting van 20% per jaar, te beginnen in 1979. Vervroegde aflossing niet toegestaan. Ja arcoupon per 1 september. Prospectus op aanvraag verkrijgbaar. I De afgifte van 8i°/o pandbrieven 1971 is gestaakt. I Am.-.erdam - Arnhem - Eindhoven - Ensc],ed« - s-Grevenhege - Groningen - Rotterdam Het is dan iM>fj ivel steeds verschrikkelijk mooi weer, maar in de winkels hangt -at de nieuwe bontmode. Even dit, om een paar mis verstanden trif de wereld te helpen: de Nederlandse bonthandelaren die zijn aangiesuotcn bij de stichting Bontwaarborg, verwerken géén huiden van bi scherde dieren. Dus ook mode-ontwerper Ronald van Egmond u t Doom, die de kleren op bovenstaande foto maakte. Links een wolltn gebreid jasje met bontmouwen en hoge bontkraag. De jongen hefyt een stiède jasje aan met bont. Het materiaal is Amerikaans opof/sum. ABI Er zijn fiks k vyat inzendingen binnengekomi fn na de oproep vorige week lin 'Dag Maandag' om een eigerfeemaakt recept in te sturen. De ^winnares van deze week is me\ trouw A.de Wilde, Ranonkelstra;tt I in Spijkenisse. Zij kan het kookboek van de week binnenkort thuisverwach- ten. Ook u rrtiakt kans op zo'n kookboek, wanneer u een zelf gemaakt reclfcpt opstuurt naar Redactie Trbnw/Kwartet, post bus 859 in Amsterdam. In de linkerbovenhoek van de enve loppe schrijven 'Recept Dag maandag'. Het recept van me vrouw De Wilde luidt: Zoete Salade V» bosje radijs 1 banaan komkommer 3 worteltjes 1 tomaat 60 gr. ontpitte dadels 1 appel 60 gr. gehakte noten 1 eetl. suiker 1 ei krop sla Snij de groente, het hardge kookte ei en het fruit. Rasp de worteltjes en de appel. Snipper de sla en bewaar het hart als garnering. Doe de gesnipperde sla in een kom, meng er alle in grediënten door, behalve het ei en de noten. Leg het hart van de sla in het midden met daar op het gehakte ei èn de noten. Goed koud serveren. Menutip: Zoete salade, gebakken aardappelen, hamburgers, yog hurt met ananas. Niet alleen de grote mensen kunnen hun nacht- en ondergo overdag dragen: voor kinderen maakte C. A. hetzelfde. De bovi stukken van de pyama's op de foto kunnen overdag als T-sh dienst doen. Eind. augustus komen deze pyama's in de winkels ze kosten van zes tot achttien gulden. Nachthemdjes en ponnen z er in alle lengten en lopen van sportief katoen tot romantische t ner-nightwear. Ze kosten van zeven tot negentien gulden. den, zowel van kinderen als wassenon. Het is dan ook i fijn tijdstip, zo voor het j| naai'. Het trouwen van prinses Anne Nog een paar weekjes waeb en het is zover: prinses Ai van Engeland gaat huwen Mark Philips. Anne krijgt 1 haar moeder een tiara bi met diamanten. Mark kan ti' renpaarden van de konii: verwachten. Intussen is er] roering ontstaan in de geboc1 plaats van Mark. Het plaats1 ke comité ter inzameling een geschenk voor het bri1 paar heeft kritiek gekrr van een progressieve groep, vindt dat het geld veel b1 kan worden gebruikt voor i kinderspeelplaats. Want heeft geld genoeg, zo luidt verweer. Wél is afgesproken( de gehele stad op de trou\^ vrijaf zal krijgen. (ADVERTENTIE) Ze is morgenavond te zien in het televisiespel 'Zo vader, zo zoon' en eerder op de avond spreekt ze het commentaar bij de dierenfilm 'Wild in Europa' Over een paar weken start TANJA KOEN weer met haar programma 'Dier en vriend'. Heeft u zelf dieren thuis? 'We hebben t\wee honden, drie katten, vier konijnen, kavia's, een schildpad en drie pony's. Het is behoorlijk veel werk om ze allemaal te verzorgen, maar je kunt nou niet stellen dat het een dagtaak is'. Houdt u meer van dieren dan van mensen? 'Nee, dat vind ik een onzinnige uitspraak. Dieren kunnen wel ontzettend lief en trouw zijn en ze voelen erg goed stemmingen aan. Als je bijvoorbeeld in huis met wat stemverheffing praat, dan komen ze naar je toe en dan moet je tegen ze zeggen dat je' helemaal atiet hoos bent'. Wat zijn de. plannen voor liet komende seiaoen? 'Eens per maand zenden we uit, zo'n vijfentwfintig minuten. We bepalen onze onderwerpen voor- ai tot de dieren die in de on middellijke omgeving van de mensen zijn, dus de dieren in en om het lïuis'. Nog speciale onderwerpen? 'We gaan hpt uitgebreid hebben over-dierem.en bejaarden. Want het is vaak; e enverdrietige zaak dat de onderen hun huisdier niet mogen meenemen naar de bejaardentehuizen. Ik ken dat probleem uloor mijn eigen moe der'. Komen er ook reacties? 'Het blijkt1 dat mensen het erg leuk vind Dn om gewoon fijn plaatjes te.zien van dieren. Dat hebben wei vooral gemerkt aan de série van de afgelopen maan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6