'Ik Hou van Uw Vrouw' grijpt niet erg hoog De Weldoener Rollins climax van 'Laren' Lieftinck door John Rowan Wilson TROLW/KmARTET MiAiAiNIDAiG 27 AUGUSTUS 1973 Luc Lutz en Simone Rooskens in 'Ik Hou van Uw Vrouw'. Een van de sterkste punten van Lief tinck tijdens zijn ministersschap uas, dat hij weliswaar steeds de vreselijk ste dingen moest aankondigen en uit voeren, maar bijna altijd kans zog de verschijning van at dat naars in de kranten te doen illustreren met een foto van een groot, kaal, maar onte genzeggelijk olijk kijkend hoofd. Gisteravond, in het overzicht van zijn leven en werk in de NOS-serie Mar kant, waren al die kranteknipsels iceer even te zien en ook dat hoofd, dat als het in beweging is iets van zijn geestigheid blijkt te verliezen. Maar er kwam iets bij. Lieftinck is kennelijk een begaafd docent - ie mand die kans heeft gezien zonder veel poeha en pathos, alleen door de kracht van op eenvoudige wijze voor gedragen wetenschappelijke argumen ten, de mensen te overtuigen. Hij was een politicus die het belang van 'de publielce opinie' begreep, maar die politieke opinie niet alleen passief registreerde en aanvaardde maar ook actief meedeed aan de vor ming ervan. Dat lijkt in deze tijd van een door televisie beïnvloede politiek heel gewoon, maar Lieftinck wist ook zonder televisie te roeien met de rie men die hij had. Hij gebruikte bij voorbeeld een bioscoopjournaal om zijn plan voor de geldzuivering aan de bevolking uit te leggen en dat le vert ons, bijna dertig jaar later, uniek historisch fimmateriaal op. De makers van dit programma noteerden ook commentaar van Lieftinck op ac tuele politieke kwesties (de vraag bij voorbeeld waarom hij de PvdA had ingeruild tegen DS70), maar om de fi nanciële en monetaire vraagstukken van dit ogenblik ging iedereen met een icijde boog heen. Zijn die zelfs die oude rot teveel? J.K. door Ber Huising In Rotterdams Hofpleintheater begon het toneelseizoen met de eerste voorstelling van Ik Hou van Uw Vrouw, een blijspelletje waar de (vele) toeschouwers wel om wilden lachen, en waarvoor ze een hartelijk slotapplaus over hadden. Tevreden met weinig. Want wat het ervaren stel Keith Waterhouse en Willis, Hall deze keer moeizaam en met veel gerek voor een avondje ver maak in elkaar hebben geknutseld, en Harriet Freezer in goed lopend Ne derlands heeft vertaald, is niet veel en grijpt maar laag. Er is een zeg maar het voortdu rend harrewarrende echtpaar, waar van zij zich lekker ruzie-achtig uit leeft, omdat zij hem van ontrouw ver denkt, maar ook daarvoor is hij een te goedige sukkel. En eens in de week moet hij met haar naar de bioscoop, omdat zij het huis dan afstaat aan een zelfstandige vriendin, die dan het ge trouwde huisvrouwtje speelt voor haar getrouwde, jaloerse minnaar. Beide voor de gek gehouden mannen weten van niets (en wij wel) en beide vrouwen houden de komedie vol tot kwart voor elf, met leugentjes en gril len. Zodat er voortdurend langs el kaar heen gepraat en gelopen wordt. Voor het elkaar telkens toevallig twee-aan-twee wel en niet ontmoeten stonden er naast het burgerlijke-ka- merdecor (ontwerp Chiel de Meij) ook nog een lift, een trap, een tele fooncel, een parkbank en een café deur op het toneel, waar de spelers dan vlak bijeen stonden, liepen of za ten, zonder elkaar te zien of te horen. TYPETJES Aan dit onlogisch ingewikkelde stui vertje-wisselen had regisseur Paul Melton wel aandacht besteed. Het liep. Het bleef in beweging. Aan ka- rakters of werkelijke spanningen en gevoelens was niet veel te doen. Die zijn er gewoon niet De figuren zijn typetjes, even oppervlakkig algemeen bekend als de mogelijke grapjes. Die hebben de schrijvers er allemaal inge daan. Dubbelop, en ook wel drie- of vier voudig. (Elke man krijgt bijvoorbeeld van elke vrouw wisky in het gezicht gesmeten). Er blijft voor de spelers niets anders over dan het maar leuk te doen. Luc Lutz heeft voor dit werk de achteloze droge humoristische stijl. Simone Rooskens is aardig als het kinderlijke vrouwtje met grillige boosaardighe den. Zij knipt bijvoorbeeld voor de lol alle mouwen van zijn colberts. Ma rijke Merckens doet parmantig het vrijgevochten typetje, en Jacques Luy- er is de geslaagde burgerman, die wel iswaar vreemd gaat. Hij en Luc Lutz hebben deze vrije produktie alleen maar opgezet om te vermaken en naar de reacties in het Hofplein Theater te oordelen doen zij dat ook. 77 'Nou.' zei zuster Nairn, 'wat zeg je déarvan?' 'Ik weet het niet,' zei Adams. 'Ik weet het heus niet' 'Die komt van een koude kermis thuis.' 'Dat zal wel.' Maar goed ook. Ze doet me denken aan een cursusleidster in Dundee Adams zei peinzend: 'Toch kon ze wel eens gelijk hebben 'Ach, kom nouZe keek hem vol afkeer aan. 'Je kunt de christelijke verdraagzaamheid ook te ver doorvoe ren.' Maar toen Adams in zijn eigen kamer zijn pijp rookte cn de Lancet van twee maanden geleden doorsnuffelde, bedacht hij dat de strijd van Miss Forrest met Barrington in wezen niet zo heel anders was dan die hij goed tien jaar eerder had gestreden en ver loren. Hij had geen oordeel over een vliegveldje of over de mogelijkheden van fruitteelt in Kalundani. Details van die aard waren, zo wist hij. niet de werkelijke kern van het verschil van mening. Wat Barrington zwaar gegriefd had, was de suggestie dat het ziekenhuis in een vorm gegoten was die elk jaar wat minder met de reali teit van het ogenblik in overeenstem ming was. Het was een vorm waarin hij na zijn aanvankelijke rebellie met tegenzin was gedrongen. Hij had het systeem zo nauwgezet mogelijk gehanteerd, zo als een trouwe officier zijn mannen drilt op een manier waarvan hij in zijn hart weet dat die achterhaald is. Na het eerste jaar hield hij zichzelf voor dat het toch wel goed liep. Mis schien zouden ze meer kunnen doen als ze het anders aanpakten. Maar dit was de trant van Barrington en zonder Barrington zou Kalundani nooit bestaan hebban. Barringtons trant was warm, sympa- hiek en vol mededogen, en hij was theoretisch gebaseerd op respect voor het traditionele gedragspatroon van de Luako's. Als dat patroon onhygië nisch, asociaal en vaak wreed was, moest het desondanks worden aan vaard. Elke neiging bij de Europeanen om afkeer of kritiek te uiten, maakte Barrington onmiddellijk kwaad. De Afrikanen in Kalundani werden aangemoedigd hun gebruikelijke voed sel verstandiger te gebruiken en met de toekomst rekening te houden wat hun landbouw betreft. Ze kregen een voudige feiten te leren over hoe in fecties zich verspreiden. Maar Bar rington geloofde niet in hoger onder wijs voor Afrikanen. Zelfs voortgezet onderwijs beschouwde hij als verspil ling van tijd en geld. 'Je geeft hun een pen in handen,' zei hij misprij zend, 'terwijl ze nog niet eens de ploeg hebben leren hanteren. Je moet ze leren hun land en hun vee te ver zorgen, om van hun kinderen niet eens te spreken. Afrika heeft boeren nodig, geen ambtenaren.' Er stak veel waars in wat hij zei, maar toch vroeg Adams zich soms af hoeveel van Barringtons theorie niets anders was dan de uitdrukking van emoties die diep in zijn binnenste leefden. Zijn afkeer van de Europese beschaving en zijn wens om de Afri kanen daarvoor te behoeden, waren volkomen oprecht. Maar ze kwamen niet zozeer uit logica voort als wel uit een sterk conservatieve geest en een diepe verering voor primitieve ge woonten. Hij was dol op de eenvoud en de rustige waardigheid van de Af rikanen en hij had in dezelfde dingen plezier als zij. Hun luiheid, hun onbe trouwbaarheid, hun onverwachte driftbuien ergerden hem even, maar wekten geen blijvende boosheid. Hij werd niet, zoals nog steeds bij Adams het geval was, verontwaardigd over het vuil, het ruwe gedrag en over de vernederende onderworpenheid van de vrouwen. Gedeeltelijk daardoor was de atmos feer in Kalundani juist uniek. Anders dan vrijwel elk ander zendingszieken huis, was het geen Europees zieken huis dat naar Afrika was overgeplant; het vormde een deel van Afrika zelf. Maar nu begon het grote, stille we relddeel zich in zijn duizendjarige slaap te bewegen. In de verte was het vage gerommel van opstandigheid te horen. De greep van Europa verslap te. Kalundani had zich aan de oude trant van Afrika gehouden. Zou het daarmee ook ten onder gaan? Ze hadden allen een dramatisch ge volg van de confrontatie tussen Bar rington en Miss Forrest verwacht. Vreemd genoeg gebeurde er niets. Zij en Barrington spraken onder het eten gewoon met elkaar, hoewel ze onder werpen omzeilden die als gevoelig be schouwd konden worden. Barrington was in een van die fasen beland waar in het onmogelijk was zijn aandacht voor enig administratief detail van het ziekenhuis te trekken. Zoals altijd nam Adams automatisch de leiding over, net als wanneer Barrington op reis was. Hij wist dat Barringtons be langstelling te zijner tijd even plotse ling zou weerkeren als hij verdwenen was. Op zekere dag zou hij zich hevig bezorgd maken, er op staan dat hij zelfs de kleinste beslissing zou nemen en klagen dat niemand hem ooit op de hoogte hield. Intussen deed Miss Forrest haar best om zich nuttig te maken. Ze gaf zich voor onprettige klusjes op en hielp op de afdeling en in de apotheek. Adaras had het gevoel dat ze in een goed blaadje bij hem probeerde te komen. Ze was vlug van begrip en haar vra gen waren altijd verstandig. Ze was altijd opgewekt en haar energie scheen geen grenzen te hebben. Zelfs zuster Nairn begon tegen haar bedoe ling in respect voor haar te krijgen. 'Ik wil niet beweren dat ze mijn voor liefde is,' zei ze, 'maar sinds de dok ter haar die avond lik op stuk gaf, is ze heel wat gemakkelijker geworden om mee op te trekken.' Daar was Adams het mee eens. Maar er was iets aan de stemming die Miss Forrest tegenwoordig had dat hem een vaag onbehagen bezorgde. Op de een of andere manier wekte ze toch niet de indruk van een vrouw die op haar nummer gezet is. 'Hebt u enig idee hoelang ze hier denkt te blijven?' vroqg hij. 'Nee.' Hij merkte dat zijn onbehagen zich ook aan zuster Nairn had meege deeld. 'Maar ik denk dat ze geen haast heeft. Ze heeft laatst nog een grote kist met kleren en spulletjes uit Engeland laten komen.' (Wordt vervolgd) KUNST/jRlADIO en TV Tl/K' C MARY PERKINS door Rud Niemans wjfèwJSs Of TtfD IN 6TRATP0 zfl-uftgwst MARTS KUKSU.-ALlttHlk SNAP VAM MöTOWEM HW.6MAAL WIST*,. 1STS DAT \jspje6ep£>2rr., PSTE <Suir?Jj OUVÊR/ SMIDJE VERHOLEN EN DE BOPPERTJES CQPYRIGHT STUDIO A VAN dacht had. Hij zweefde zelfs recht op de voortstuivende auto in. 'Hèèèlpü' gilde de smid. 'Dat wordt een bot sing!' Maar het zou bij deze vruch teloze gil blijven, want met een da verende klap sloegen zijn zware schoe nen tegen de voorruit van de auto. Rinkelend vloog die ruit aan stukken en de scherven vlogen alle kanten op. Doch behalve een aantal glasscherven die hem om de oren vlogen, kreeg Franse Sjarl nog een verrassing méér. De schoenen van de smid troffen hem namelijk midden in zijn gezicht. En nu hebben wij zelf weliswaar nog nóóit schoenen midden ons gezicht ge had, maar toch stellen wij ons voo dat dit nou heus niet zo'n bar aangj name ervaring is. Wij kunnen du best begrijpen, dat Franse Sjarl gedi rende enkele ogenblikken de kluts hf lemaal kwijt was, zijn aandacht nié meer bij de weg kon houden en zij wagen met een krakende slag tegej de harde rotswand deed belanden.7 En zie, daar bleef het voertuigje lif gen. De motor pruttelde nog eventjd na, doch toen gaf het karretje 4 geest. Krakend zakte het door zij wielen, de achterdeuren sprongen ei eindje open en een deel van de kos bare schatten kwam glinsterend na? buiten gerold Radio vandaag de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymfc. v.d. hulsvr. 8.45 Plein publ.: maandagmorgen met men sen en muz., met 9.30 (S) Hier en na en 10.30 Nws. 11.15 (S) V.d. kleóters. 11.30 (S) Hier en nu. 11.32 (S) Zilverpraat. 11.55 Med. 12.00 Strictly country style. 12.21 Voor boer en 'tuinder. 12.20 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier eh nu. 12.50 Ml- kro: aandacht voor het christelijk organisa tieleven. 13.00 (S) Operamuz, 14.05 Schoolra dio. 14.30 (S) Hier en nu. 14J2 (S) Sopraan, klarinet en plano: nederl. famermuz. 15.00 Herv. mlddagdst. 15.30 Nws.fl5.33 (S) Studio 6: middagmagazine met 16.30 (S) Hier en nu. 16.50 Pleisterplaats: toersime en recreatie. 17.20 Overheldsvoorl.: Suriname Journaal. Spreker: dr. E. Th. Waaldijk. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) NCRVCombo Corner, 18.30 Nws. 18.41 Toelichting bij het nws. 18.47 (S) Bandstand. 19.00 <S)' Filter: Jonge- renprogr. 19.30 (S) Literama: kron. over boeken, schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenking. 20 15 (S) A'dams Kamerork.: klass. muz. 20.20 La fllle du re giment, opera van Donizetti» uitgev. door het Covent Garden Koo- en -Ork. m.m.v. solis ten. 22.25 (S) Voordracht. 22.45 Theolog. Etherleergang. 23.20 (S) Klass. kamermuz. en liederen. 23.55-24.00 NwS. HILVERSUM.,.111 KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S)jKRO-op-Drie: dis- cjockeyshow. (8.00. 9.00' 10.00 en 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.03 Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. met 13.00 Nws h- 13.03 Raden maar TROS: 14.00 Nws. 141,' Van twee tot drie op III. 15.00 Nws. 151" Hugo van Gelderen Show, incl. de natlonj tip-twlntig. (16.00 en 17.00 Nws: 17.30 reldkampioenschappen wielrennen in San f bastian.) l NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost mag niet etjn AVRO: 19.00 Nws. 19.02 (S) Nederland-ni. stop. 20.00 Nws. 20.02 Radiojournaal. 20? Take the 8-traln. 21.00 Nws. 21.02 Negen-ufO show. 22.00 Nws. 22.02 (S) Superclean Dfel ammachine. 22.55 Med. 23.00 Nws. 23.02 L. Vanavond laat. 24.00 Nws. 0.02 Radiojor1 naai. 0.05 Droom-top-Uen. 0.55-1.00 Nws. fni BELG1E 324 m NED. 12.00 Nws. med. en SOS-ber. 12.08 LandT kron. 12.15 Licht muz.progr. (12.50 Buité" persoverz. 13.00 Nws. weerber. en tonedp genda.) 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15js en 16.00 Nws.) 16.10 Lichte muz. 17.00 W, en med. 17.10 Big Band sound. 17.55 Wei schaal. Is; BELGIE 324 m NED. 18.00 Nws. 18.05 Uitz. voor en door soil6 ten. 18.53 Paardesportber. 18.55 Taalwenk 18.57 Gramm.muz. 19.00 Nws, act. en m 19.30 Melodie Radio. 19.40 Keurig Engi. 19.45 Openbaar kunstbezit. 20.00 Ëen ve op het dak. 20.30 Uit de wereld v.h. bo 21.00 Splinternws. 21.05 Vakantievitamln 22.00 Nws. 22.05 Korte fllosof. babbeltjes i lichte muz. 23.00 Nws. 23.05 Op de late t met Rita Jaenen. 23.40-23.45 Nws. TV vandaag nieuwsgierige onder zoekers I, NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Marathon Kwis |8) 20.22 Het Fenomeen Peyton Place terugblik op 6 jaar Peyton Place in Nederland f 20.50 Peyton Place 22.00 Televizier i Magazine NOS 22.50 Journaal 22.55 W.K.-wielrennen te San Sebastian BELGIE NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Tekenfilm. 1 Sport. 19.33 Zoeklicht. 19.38 Med. en wi ber. 19.45 Journaal. 20.10 Operation Cn bow. 21.55 Eur. en multinationale problem 22.40 Journaal. 22.50-23.20 W.K. Wielren Eurovisie. BELGIE FRANS 15.55 Eurovisie: W.K. Wielrennen te Sebastian. Horizontaal: 1. strak, 4. dichter, 7. meubel, 9. gehalte,' 11. knol, 13. opera van Verdi, 15. omslag, 16. plaaggeest, 17. zangstem. 18. lied, 20 woonboot, 22.vogelverblijf,24. bloedhuis, 25. voedingsstof, 28. gil, 29. vaartuig om berichten over te fcrengen, 30. houten klepper. Verticaal: 1. hevige wind, 2. dakbedek king (Ind.), 3. dwaar, 4. spitse bek van een vogel, 5. Myth, figuur, 6. hulpmiddel bij de scheepvaart, 8. taal kunde, 9. hoofddeksel, 10. reeks, 12. grond, 14. bij, 18. lasten, 19. Europe aan, 20. Holl. grivin, 21. kafferdorp, 23. vastgestelde hoeveelheid, 24. han delingen, 26. voor1, 27. grondsoort. NOS 22.25 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kiri de Clown 18.55 Journaal AVRO 19.05 De avonturen van Toomal en de olifant 19.30 Het wonder der natuur: Afrika's Oplssing van vrijdag: 1-2 edict, torment, 1-4 eenmaal, 34 takel, 3-6 te bel, 4-5 lijdelijk, 5-6 kerel. IMKEJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4