Kwalificatie enige winst van PEC bij IJsselmeervogels Slechts lof voor Noordwijk 'n Streepje meer of minder maakt nog geen goeie schoen... Selectie ongewijzigd Beter spelende amateurkampioen via strafschoppen toch uit bekertoernooi Ouitlj TOP enige amateurteam in tweede bekerronde TROUW/KWARTET MAIANOAJG 27 AL'GL'STL'S 1973 SPORT T9/K1 DEN HAAG Vanavond pas zullen de bondscoaches dr. Fadrhonce en Van der Hart het elftal prijsgeven dat woensdagavond in Deventer tegen IJs land uitkomt. De bondscoaches willen de terugkeer van Ajax uit Cadiz af wachten. voordat zij zich over de sa menstelling uitspreken. Wel is de zes- tien-mansselectie waaruit Fadrhonce en Van der Hart de vorige week reeds putten gehandhaafd. Zeker is het wel dat Piet Schrijvers het doel van Oran je zal verdedigen. Die toezegging is hem al voor de eerste interland tegen IJsland gedaan. Aangenomen wordt dat Gerrie Mühren de plaats van Wim van Hanegem inneemt. De spelers groep bestaat nu uit: Van Beveren (PSV), Schrijvers eb Jeuring (FC Twente), Suurbier, Hulshoff, Krol, Xeeskens. Gerrie Mühren, Haan, Cruijff, Keizer en Rep (allen Ajax), Schneider en Van Hanegem (Feyen- oord), René van der Kerkhof (PSV) en Brokamp (MVV). Programma KNVB-BEKER Eerste ronde TOPVeen dam 21, LaborWage- ningcn 03, HoogeveenVitesse 1 4, AlmaniaFor tuna SC 02, Hoofd dorp—Hcerenveen 05, IJsselmeervo- gelsPEC 13, NoordwijkHelmond Sport 22 (Ilelm. Sport wint na strafsch.), XerxesHeracles 22 (Heracles w.n.s.), FC Den BoschSC Cambuur 21 (na verlenging), Excel sior—Eindhoven 1—0, FC VVV—SVV 41, Fortuna VI.SC Amersfoort 1 I (SC Amersfoort w.n.s.), FC Dor drechtWillem II 11, Volendam De Volewijckers 41. Jpugdolflallcn po uit I: 1 SC Amersfoort-FC Amsterdam 42. Ajax-FC Utrecht 31 2 Volendam-AZ 67-03. Telstar-Haarlem 20 3 Excelsior-Fcyenoord 05. SVV-Sparta 10. ■I Veendam-FC Gronir.gen 03. Heerenveen- SC Cambuur 12. 5. Hcraclps-Go Ahead Eag les 06. FC Twen te-De Graafschap afg 8 WaBemngen-FC Den Bosch 13. Vitesse-NEC 1—1. 7 Eindhoven-MAC 0—1. Willem II-PSV 2—5 8 FC VW-MVV 0—3. Fortuna SC-Roda JC 4—2. Een juist Ingevulde kolom van Sporttoto 3 net er als volgt uit 1233131132231 Gisteravond had nog geen enkele deelnemer zich gemeld met 13 goede uitslagen De cij fers van toto 3 zijn: Bruto-inleg 934.540. Eerste, tweede, derde prijs rn premie elk 98.827,60. Het prljzcnbedrag bedraagt J 395.310,42. Lotto De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 1-4-5-31-35-45 Reservegetal: 33 Olymplenummer: 2072 Toonde aan, dat het verschil tussen de amateurtop en het lagere betaalde voetbal Helmond Sport mag gezien de verrichtingen zeker tot de gemid delde eerste divisieclubs worden gere kend slechts is gelegen in detail punten. Had in het middenveld-trio Kees Karstens, Ben Barten en de zich beter aanpassende nieuweling Cor Vreugdenhil, een dominerende linie, die het toch wel gerenommeerde drie tal Prins-Bcekmans-De Haan aan ban den legde. Vooral Kees Karstens, in het verleden wel diverse keren bena derd voor een profcontract, viel daar bij op. Met nog de krammen boven zijn linkeroog op de vraag van trainer Eelman donderdag tijdens de laatste training of hij ermee mocht voetballen van de dokter antwoordde hij: 'Dat heb ik maar niet gevraagd' pakte hij Prins aan. zoals je dat ei genlijk andersom had mogen verwach ten. Co Prins kwam hierdoor niet aan zijn spelbepalende acties toe. Co Prins, hij viel enkele minuten voor het einde geblesseerd uit na een bot sing met centrale verdediger Hans Plaatzer en moest verlenging en straf schoppen-toegift vanaf de kant volgen: 'Karstens is een goede voetballer, dat wel. Noordwijk heeft over het alge meen ook een leuke ploeg. Maar je moet niet vergeten dat zo n ploeg in zo'n wedstrijd alles mee heeft. Voor een betaalde club is er tegen ama teurs geen enkele eer te behalen. Je hebt in feite alles te verliezen. Je on derschat het onbewust. Ik merk het ook zelf. Je leeft niet zo geconcen treerd naar zo'n wedstrijd toe. Op het veld merk je dan dat het niet mee valt. Dat het anders moet. Maar dan is het al te laat'. Dat de Helmond Sport-leiding het be ker-duel met Noordwijk niet onder schatte blijkt uit de voorbereidingen van René van Eek. In tegenstelling tot John Eelman was hij zelf persoon lijk naar zijn tegenstander komen kij ken. Gold er verder voor het duel met de zaterdag- en algeheel amateur kampioen de normale, voor de eerste divisie zeker hoge 300 gulden winst premie. 'Dit Noordwijk heeft een knappe ploeg, we zijn er ook zeker niét slecht weggekomen'. ONNODIGE ANGST Evenals Helmond Sport bleef Noord wijk overigens onder het eigen topni veau. Ondanks de ogenschijnlijke ba gatellisering van de bekerstrijd leefde er bij de spelers wel degelijk de wil zich via een zege op de betaalde voet ballers nadrukkelijk te manifesteren. Verdedigend oud-amateurinternati onal Jaap van Kesteren was de duide lijke zwakke man in de afweerlinie; hij kwam tegen Vardic, met verdedi ger Milovanic, Joegoslaaf in het Van Eek-team, vooral snelheid tekort, ter wijl zijn plaatsen ronduit zwak was was er onnodig angst in de gelederen geslopen en met uitzondering van laatste man Hans Plaatzer en invaller Aad Glas waagde men zich nauwelijks naar voren. Desondanks waren van begin af aan de meeste cn beste mo gelijkheden voor Noordwijk. Met in de hoofdrol niet de al jaren als het grote talent afgeschilderde Albert Spaanderman, de eens voor Ajax voor bestemde spits faalde volledig, maar de snelle, zaterdag weer ongrijpbare Jan Willem Bogers. Bogers hij trof tweemaal het houtwerk nam ook de openingstreffer voor zijn rekening. Na een goede actie van Plaatzer en (hoe kon het zaterdag anders) Kar stens. Het was ook Bogers, die in de laatste minuut van de eerste helft dicht bij Noordwijks tweede treffer (ADVERTENTIE) De beslissende strafschop in Noordwijk. Vardic heeft raakgeschoten, doelman Smit is kansloos. was, maar doelman Honings greep toen op het laatste ogenblik de bal nog van zijn schoenen. De stand was op dat ogenblik echter al gelijk. Co Prins, één keer even vrijgelaten op het middenveld, had die gelijkmaker voor zijn rekening genomen. Met een schot van rond 25 meter uit een wei nig gevaarlijk ogende aanval. Tegen het in de uiterste hoek stuiterende schot was doelman Constant Smit niet opgewassen. GEEN EINDSTOOT Het Noordwijk-overwicht was in de tweede helft aanvankelijk verdwenen. Even leek Helmond Sport orde op za ken te kunnen stellen. Met een beter sluitende defensie vooral het cen trum bleek zwak en een nadrukke lijker pressievoetbal ontwikkelende ploeg. Noordwijk wankelde laatste man Van der Heuvel kopte echter juist naast, Vardic faalde vrij voor Smit maar bleef overeind. Leek. nadat Ruud Bröring van een foute te rugspeelbal van Meéuwse profiteerde en 2-1 scoorde, ook voor de sensatie van de uitschakeling van een betaalde club te kunnen zorgen. Zelfs de enke le minuten daarna door Beekmans ge scoorde gelijkmaker fraai doelpunt, gescoord na een knap door Van Put ten teruggekopte bal deed daar niets aan af. Maar de eindstoot van Noordwijk bleef uit. Ondanks moge lijkheden voor Vreugdenhil, Bröing (doelman Honing? en verdediger Meeuwse haalden hem beide een keer juist buiten het strafschopgebied on deruit. nadat hij was doorgebroken) en vooral Vieveen, twee minuten voor het einde van de laatste verlenging. John Eelman: 'Het had een bekeken zaak moeten zijn. Dit Helmond Sport had verslagen moeten worden'. Helmond Sport kwam in de straf- schoppenserie toch een ronde verder. Ook al omdat Noordwijk hier de afge lopen weken geen enkele rekening mee had gehouden. 'We hebben niets aan strafschoppen op de training ge daan'. bekende Eelman. 'Wel enkele weken terug voor de wedstrijd tegen RBC. Maar ik dacht niet dat dit de oorzaak was. In de training schiet ie dereen de bal er tien keer achter el kaar in. Op zobi moment «als nu als het erom gaat, is het echter anders. De druk is te zwaar geworden. Sneu voor de jongens gewoon'. Voor Noordwijk restte slechts de lof. Voor het betere spel. Noordwljk-IIelmoml Sporl 22 na verlenging. Helmond Sport wint na strafschoppen (rost 1—1, einde 2—2) -18. Bogers 1—0, 38. Prins 1—1, 70. Bröring 2—1, Beekmans 2—2. Scheidsrechter Van Dijken. Toeschouwers 3000. Xoordwljk: Smit; Glas. Plaatzer, C Spaan derman. Van Kesteren; Barten (Van der Niet). Karsten. Vreugdenhil: Bröring. A. Spaanderman (Vieveen), Bogers Helmond Sport: Honings; Milovanic. Meeuw- se. Van der Heuvel. Van Lint; Beekmans. De liaan. Prins (Van der Ven): Vardic. Krekels (Vri der Putten), Brandes. PETER ONVLEE Gedeukte zelfvertrouwen in Spakenburg niet hersteld Van onze speciale verslaggever SPAKENBURG In de kwalifi catie voor de tweede ronde van het bekertoernooi verankerde PEC de enige winst, die het uit het duel met IJsselmeervogels peurde. En dat terwijl het vooraf zo veel méér wilde. Via de Spa- kenburgse kampioenséquipe dacht PEC zich op te kunnen richten uit de impasse, waarin het al in dit prille competitiebegin is ver vallen. Vooral door, dóér aan de boorden van het IJsselmeer veel doelpunten te sco ren, zo hield Georg Kessler zijn one venwichtige formatie voor, zou het ge deukte zelfvertrouwen hersteld kun nen worden. Zou de in de competi tiestart opgelopen averij wellicht ook nog op korte termijn gerepareerd kunnen worden. En IJsselmeervogels onthield zich niet eens van medewer king. Het bood PEC een gigantische vrijheid, werkte weliswaar hard maar kon toch de individuele tekortkomin gen het verschil in conditie ook, niet verdoezelen. PEC echter profiteerde niet. Het won (13). maar nogmaals in die conclusie zijn vrijwel alle posi tieve aspecten, die PEC in Spaken burg uitstraalde, opgeslagen. Gaf ook IJsselmeervogels' trainer Pierre Ste venaart op: 'Als we ooit een kans had den om van een semi-prof-club te win nen dan was het vandaag wel.' TE GEWAAGD Dit PEC imponeerde geen moment. De onvoorstelbare werklust, de enor me actie-radius en de perfecte balbe handeling van de absolute uitblinker Jan Rorije ten sjnjt. Zoals PEC tot dusver in de competitie faalt, zo faal de het ook tegen IJsselmeervogels. Stevenaart: 'Ik kan me voorstellen dat deze ploeg zo laag op de ranglijst staat, liet speelt veel to gewaagd. Die buitenspelval klopte vrijwel nooit en als onze jongens wat meer macht had den gehad, dan hadden we nog enkele keren kunnen scoren ook.' Buiten die communicatie-stoornissen in de defen sie, die overigens niet zelden tot een complete chaos leidden, wringt het gebrekkige aanvalsspel van de Zwolle naren nadrukkelijker. PEC's construc tieve daden verzandden te vaak in ei gen onmacht. De aanvankelijk zo sub liem schakelende Jan Rorije. die PEC ook na een half uur sp"' n floor een grote miseer van do ter aan een 01 werd daardoor wat oiu»-.. u weliswaar domineren, maar snakic naar hulp. die uitbleef. Dit PEC ook ontbeerde de doortas- IJsselmeervogels-aanvoerder Jan Vedder belaagt PEC-speler Drost (6). Klaas tendheid. de slagvaardigheid, die het het vorig seizoen nog in Herman Hes kamp belichaamde. Erkende George Kessler: 'Vooraf was ik niet zo onge lukkig met deze wedstrijd, omdat de jongens zichzelf konden overtuigen. Nu achteraf, geloof ik niet dat het on- u trangsstelling voor de volgende KHitiewedstrijden heeft verbeterd. V, combineren nog steeds om de bal kwijt te raken, we combineren niet om fel te zijn. We missen de kiüers- mentaliteit in deze ploeg, dat is de re aliteit. De professionele aanpak ook. Deze jongens hadden bij wijze van spreken met alle respect voor IJssel meervogels in staat moeten zijn om hier met 110 te winnen. Dat is niet gebeurd. Daarom richt ik me op de werkelijkheid, die wil dat Rorije per wcdst-ij.i -rker wordt en dat Her man Het>!:..i.»p er nog niet is. Hij is laat met uc teaming begonnen dit jaar. Hij heeft nog geen kracht. Bin nenkort verandert hij evenwel van werkgever en krijgt weer meer tijd om te trainen en ik hoop dat ik dan weer op hem kan rekenen.' Nogmaals: felheid was een begrip dat PEC niet kende. Vanuit de defensie gaf Klaas Drost nog wel eens het voorbeeld, maar dan wel met de bal aan de voet. Puck van der Hurst prik te jich aan de andere kant van de af weer vast aan zijn eigen stek en in het middenrif maakte toch offensief ingestelde Jan Hoogendoorn zich ook al nauwelijks los van zijn linie. Kess ler weer: 'Ik heb dagen het voorbeeld van Nico Jansens (FC Amsterdam) doelpunt tegen PSV 'geschouwd.' Zo wilde ik dat mijn jongens ook als schichten voor de doelman van de te genstander opduiken. Dat verrassende dus. Het gebeurt echter nog niet We werken er hard aan. En niet door hard te schreeuwen of commando's rond te schallen. Nee door rustig blij ven trainen. Want in paniek zijn we nog lang niet.' Ook in de tweede helft overheersten PEC manco's. Op grond van z'n fysiek surplus drukte het IJsselmeervogels wel voor eigen veste, maar handelde in de buurt van Jos de Freyters doel zo onovertuigend dat IJsselmeervogels tamelijk simpel stand kon houden. CONDITIEVERSCHIL Trainer Stevenaart: 'Vergeet niet dat PEC al vier competitiewedstrijden heeft gespeeld en wij nog maar vijf oefenwedstrijdjes. Het conditiever- schil is dus logisch.' IJsselmeervogels had daarom ook niet de macht om ge vaarlijk te worden al verhoogde het zijn aanvalsspirit wel, toen Jan Ved der naar de voorhoede schoof. Toch kwam PEC op 02. Door Jan Ver- heyen, de overigens nauwelijks opval lende UEFA-jeugdinternational. En zelfs toen vond PEC niet de rust om het stormrijpe IJsselmeervogels rustig uit te tikken. Integendeel. Toen na melijk de voor Heyne ingevallen Klaas Box een knappe actie van Jan Zwan verzilverde (12) kwam het nog onder grote druk. IJsselmeervo gels namelijk veerde op, oefende pres sie uit, maar werd dan twee minuten voor het einde toch definitief geveld toen opnieuw Jan Verheyen doeltref fend uithaalde: 13. IJsselmeervogcls-PEC 13 (01). 30 Jan Rorije 01; 58. Jan Verheyen 0—2, 82 Klaas Bus 1—2: 87. Jan Verheyen 1—3 Scheids rechter Gans. Toeschouwers 2000. IJsselmeervogels - De Feyter; Harry Koele- wijn. Kok (Henk Koelewijn), Bram de Graaf. Evert de Graaf; Heynen (Bos). Henk de Graaf. Vedder. Jean de Graaf, Van der Grup en Zwan. PEC: Post. Drost. Schubert. Hendriks (Bos man). Van der Horst: Kragt. Rorije. Hoogen doorn Stoffels. Heskamp en Verheyen. POUL ANNEMA Van onze speciale verslaggever 'We hebben', zei John Eelman, de trainer van Noordwijk dan ook te recht, 'deze wedstrijd zelf kunnen pakken. Verschillende keren, maar vooral ook in het laatste kwartier van de verlenging. De uitschakeling was niet nodig'. Noordwijk kwam evenwel in hon derdtwintig minuten voetballen niet verder dan 2-2, na twee keer de lei ding te hebben genomen. Noordwijk deed in die twee uren met uitzonde ring van het eerste kwartier van de tweede helft, toen Helmond Sport ein delijk even greep op het spel kreeg, zeker niet onder voor de Brabanders. NOORDWIJK Toen achtereenvolgens verdediger Jaap van Keste ren en de uitblinkende middenvelder Kees Karstens hun strafschop op het door Honings verdedigde doel van Helmond Sport niet konden verzilveren nadat Van Putten en Brandes dat wél hadden gedaan, was de mooie Noordwijk-droom feitelijk al verleden tijd. Want ook al miste aVn Lint voor de Helmonders door tegen de paal te schieten, de overwinning in het strafschoppenduel én daarmee de plaats in de tweede bekerronde van de KNVB was voor de eerstedivisievoetbal- lers. Tegen de verhoudingen in We kunnen twee. drie of lien strepen op onze voetbalschoenen zetten. Ze pimpelpaars maken, als u dat wilt. Maar dat zegt helemaal niets. Waar het op aankomt is de kwaliteit. De pasvorm. Het leer. De afwerking. Dus doel het er niet loc of o» stippeltjes, strepen of puntjes op staan. Als er maar Quick on staat! uw spometoen met dc twee htokhanden Van onze correspondent OSS Voor de sensatie van de eerste bekerronde tekende de Brabantse'eerste klasser TOP, dat er op eigen veld in slaagde Veendam uit te schakelen (2 1Een overwinning waar niets op af te dingen viel, omdat de Brabanders eigenlijk negentig minuten lang superieur waren Veendam kon zijn als semi prof club opgebouwde reputa tie geen moment waar maken, het voelde zich zelfs gedwon gen op een moment dat TOP, het verschil in de score nog markantere vormen dreigdt aan te geven robuust in te grij pen. Dat resulteerde onder meer in eer gele kaart voor de Veendammei voorstopper Meindert Halmingh Overigens was de stand op dat mo ment al 1—0. TOP startte namelij furieus. Het had zich bijzondei goed op dit prestigegevecht gepre pareerd en bleek niet te intimide ren. TOP liet bovendien knap voet bal zien.- Via de uiterst gevaarlijk Leen de Ridder werd het Veei dam-doel onder grote druk g< plaatst. En ook nadat de scher opgestelde Van Lokven de hem ge gunde vrijheid doeltreffend afstral te (1—0) bleef TOP het spel dicte ren. Tót enthousiasme van dc 2500 koppige aanhang. Uit een scala va scoringskansen liet TOP zelfs d meest simpele onbenut en bespaai de de noordelijke eerste divisit ploeg daardoor toen al een fors vernedering. Pas in de tweed helft kwamen de Veenkoloniale enigszins los van de grote drul Dick Nanninga cn Bert Wiereng kregen toen ook de gelegenhei om evenwicht in de stand te brei gen. Beiden faalden evenwel allee voor doelman Ligthart. Veendam poging om met een tempo-verhi ging TOP op de knieën te krijge liep op niets uit. De Brabandei bleken niet te overrompelen e sloegen verrassend terug. Dat g beurde toen de doorgebroken Va Lokven op de rand van het stra schopgebied onderuit werd g haald. Uit de vrije trap tilde E Wit de stand naar 20. OFFENSIEF Veendam besefte dat het iets terul moest doen. Startte een vertwijietr offensief, maar kwam niet verdff dan een doelpunt, van Eppo LP main, die kort voor het einde prof teerde van een misser van doelma Ligthart, die zich verkeek op e< hoge voorzet. Verder liet TOP noordelijke semi-profs niet komei Fortuna-VIaardingenHVC 1- (1o)' HVC wint na strafscho pen. 15. Reijgersberg 10, 55. Mi delkoop 1—1. Scheidsrechter: Joi ker. Toeschouwers: 3.000. In d enerverende duel was Fortui Vlaardingen doorlopend iets ste ker, maar de voorlinie zag nauw lijks kans dit in wapenfeiten uit drukken. Ook in een krachtensl pende verlenging slaagde HVC e in overeind te blijven. Omdat Vlaardingers in de eerste stri schoppenserie twee maal faaldt werd de Amersfoortse formatie teindelijk de gelukkige winna van dit bekertreffen. FC Dordrecht—Willem II 1- (12) 6. Leushuis 01, 3 Leushuis 02, 38. Naaktgebori 12 (strafschop), 75. Van Meter 13, 79. Van den Berg 1— Scheidsrechter: De Bruin. Tc schouwers: 5.000. De nederlaag v FC Dordrecht hoewel volkom verdiend, kwam hard aan. De T burgers, die heel wat geroutinet der speelden toonden de kwe baarheid van de jeugdige Dordl ploeg duidelijk aan. Vooral def< sief klopte er weinig bij de Doi tenaren, die het gebrek aan kwa teiten niet konden compenser door enthousiasme alleen. AlmaniaFortuna S.C. 02 (0— 39. Prauser 01, 85. Bohni 02. Scheidsrechter Van Ooye Toeschouwers: 2500. De plaatselij derby in Sittard werd een telei stellende wedstrijd met weinig i zet en slecht voetbaL Prarn strafte een fout van doelm Smeets af, terwijl Bohnen 0- scoorde na een goede corabinal met Erkens. FC VVV—SVV 4—1 (1—0) De Klerk 10, 63. Cramer 2- 67. Joop Hendricks 30, 71. Ct nen 31, 90. Cramer 4- Scheidsrechter: Berrevoets. T( schouwers: 4.000. FC VW was d delijk de betere ploeg, die Si verdiend uit de eerste bekerron wipte. Vooral de verdediging v de gasten liet de VW-spelers veel ruimte, waarvan men dar baar profiteerde. VolendamDe Volewijckers 4- i (0—0) 50. Kok 1—0, 57. D l Bond 20, 70. Karsten 30, a Kok 40. 81. Binken 4— r Scheidsrechter: Wellinga. T a schouwers: 4.000. LaborWageningen 03 ((F- 25. Wellerdieck 01 (str schop), 70. Meurs 02. 77. V Vijfeiken 03. Scheidsrecht Draaisma. Toeschouwers: 2.000. c HoogeveenVitesse 1I (12) 1 13. Eefting 10. 25. Veenendi 11. 31. Veenendaal 12, 71. Is' precht 13, 76. Veenendaal 1-v Scheidsrechter: Mulder. Toeschi wers: 2500. 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10