gemeentepolitie heeft igen opleidingsschool oor bestrijding rellen IN ihwtiM 'Geef raadsleden een jaarlijkse vergoeding' Vorrink doet niets tegen verkoop van de Vapona-spirelle .aren' wekt de schijn at het goed gaat In de randstad straks met zelfde kaartje in trein, tram en bus Klacht Consumentenbond over verkoop medicijn ote olievondst Brits deel in Noordzee Spiegelkarper van 21 pond Geen doping bij zwemmen Kamerlid vraagt om sigaretten met gevaar-aanduiding 'Laatste waarschuwing' van zuiveringsschap Nieuwe boeken Omdat de ware sigarenkenner nog bestaat, bestaat er ook nog een oprechte corona als ae CK126 van La Paz: ongematteerd en natuurgedroogd, 45 ct. ^tuiVF/KWAiRHET ZATERDAG 25 lAJUGUSTUS 1973 BINNENLAND/XiUïNST T9/K9 eer eenheid in optreden ■ei m onze Haagse redactie OENSDRECHT Vanaf 2 januari 1974 zullen politie-agenten die juist n politiediploma hebben behaald aansluitend een achtweekse basisoplei- ïg krijgen aan het nieuwe opleidingscentrum mobiele eenheden gemeente- Alitie te Woensdrecht. na nals de rijkspolitie zal de gemeen- o ke politie dan ook beschikken ne een eigen opleidingscentrum, iri ids thans geven vele korpsen een n cursus voor leden van mobiele qï >eu plo lat Te( nis genomen van de berichten uit- q erland dat hun wapenbroeders u r in het bad gestopt zullen wor- De Belgische soldaten moeten tot nu toe op eigen kracht doen. ANGELES De Halibut-groep, consortium van oliemaatschappij- heeft in vak 21-18 van de Britse or van de Noordzee bij een derde estefboring bevestiging gekregen van de aanwezigheid van een belangrijke ia< reserve in de zeebodem. Dat is 1 gedeeld door Signal Oil and Gas dochteronderneming van Signal kpanies in Los Angeles. Het' gaat l&ens de maatschappij om een put -meer dan 100.000 vaten per 159 li- per dag kan leveren en lonend worden ontgonnen. De reserve is stle Field genoemd. Er zal onmid- ijk een vierde boring worden ver- om vast te stellen waar een pro- tieplatform moet worden ge- "wd. Signal verwacht dat de pro- tie in 1976 kan beginnen. De an- maatschappijen van het consorti- zijn Camplin Petroleum (dochter- herneming van Union Pacific), ta Fe (dochter van Santé Fe Inter- lonal), Tricentrol North Sea, Uni- Canso Oil and Gas en Charlerhou- iecurities. eenheden, maar de wens tot uniformi teit in de opleiding heeft geleid tot de oprichting van een landelijk cen trum. Tijdens de cursus zal de nadruk worden gelegd op het werken in team verband, niet alleen bij het be strijden van 'rellen', maar ook bij na tuurrampen, ontploffingen en andere gevallen waarbij een massale, gezamen lijke, inzet van politie noodzakelijk is. Ook wordt in de opleiding aandacht be steed aan het vergroten van het psychisch incasseringsvermogen. Een sociaal-psycholoog zal hiervoor wor den aangetrokken. De cursisten maximaal 300 per cursus zullen vertrouwd worden gemaakt met schilden en lange wa penstokken en het gebruik daarvan. Ook zullen schietoefeningen worden gehouden met de karabijn. .Op korte termijn zal een schletbioscoöp gereed zijn, waar de schietvaardigheid van de agent kan worden verbeterd. De officiële cursus begint in januari 1974. Maandag echter worden 50 poli tiefunctionarissen verwacht uit Zuid- Holland voor een eerste test van het centrum, de leerkrachten en de cur sus. Vanaf half oktober tot half de cember wordt er een proefcursus ge houden voor 120 man. De staf van het centrum bestaat uit 54 mensen onder leiding van commis saris G. H. Mol. ilitairen JSSEL (GRAP) Belgische mili- en hebben met veel belantstelling jazzfestival eindigt vanavond or Rud Niemans 'l'e IEN Spandoeken en weg- :ers in het dorp Laren maken oekers deze week duidelijk, er een Jazzfestival wordt ge lden. In het fraai geoutilleer ds Singer-Complex wordt musici, s en publiek (max. 500 min pers) de service geboden die jLoosdrecht ontbrak. Er is eer. er zijn 'clinics' (spoed- sussen), er hangen weinig foto's, er worden Jis vertoond en er zijn dage- 'ni#s concerten, sta klinkt voor vijf dagen allemaal positief, maar er kleven helaas negatieve kanten aan. De Be- ,|jsver. v. Improviserende Musici ibij de NOS Laren '73 en het radioseizoen als een onverhreke- complex van werkgelegenheden de orde. Maar de NOS wilde al- enige BIM-inspraak in het festi- Een rapport met voorstellen t.a.v, radiojazzbeleid werd, naar ver- van tafel geveegd, we lèm Breuker: 'Je praat tegen een el Air. Laren is een elitaire NOS-aan- zijnsgenheid, waarvan de gemaakte en dai len treure herhaalde opnamen on- Eu cansen op werk in de studio's tot con minimum reduceren. Wat hebben re lies' voor een handvol conservato- voor nut, wanneer ^gelegenheid ontbreekt?' Het ant- er rd van de BIM op de Larense 'achg van zaken was Archie Shepp's gen eden in 'Paradiso' donderdag- run id. mei uker weer: 'Waarom van Loos* Bht naar Laren, als je weer slechts man kan bergen?' Een duur, in- °P lationaal bezet jazzfestival zou zich e irdaad open moeten stellen voor 'sse r publiek. Of dat komt opdagen is va; twee. 'Men denke in dit verband ln Newport, New York, Bilzen etc. zijn een aantal openlucht-theaters "'Nederland die zo'n jazz-5-daagse Zouden kunnen herbergen. Maar resultaat van die concerten, de ™V. endingen en opnamen zijn voor de primair belangrijk. Met enige looi 'Psterijlg heb ik vorige week nog t t. Psterd naar het radioprogramma in aktie' waarin de Clarke-Bo- 1-bigband uit de Doelen anno '69 ^eer eens van stal werd gehaald, prpni ^kt wel duidelijk, dat budgetair 5911 nr,.aa./lar:t.. 1»u 1uil Willem Breuker tegen een muur Toenemend aanbod van gestolen kunstschatten HAMBURG De steeds groter wor dende stroom van antieke kunstwer ken uit Azië en de landen om de Mid dellandse Zee naar West Duitsland, heeft de in Bonn geaccrediteerde di plomaten uit die landen dermate ver ontrust, dat zij op middelen zinnen die de onvervangbare getuigen van voorbije culturen voor hun eigen land en volk kunnen behouden. Het grote probleem bij het werk van deze diplomatieke kunsrechercheurs, die een eind willen maken aan het leegplunderen van hun vaderland, is het feit dat de invoer en verkoop ervan niet illegaal is, noch in Europa noch in de V.S.. Kunstvoorwerpen d'ie bij voorbeeld in Birma worden gekocht voor 500 gulden, brengen in Hamburg of Dusseldorf gemakkelijk het tien voudige op. Op het ogenblik worden in de grote westduitse steden eeuwen oude Birmese Boeddhabeelden in brons voor bedragen tot 50.000 gulden aangeboden. Veel komt er uit Pagan, in de elfde eeuw de hoofdstad van Birma; de daar aanwezige hoeveelheid kunstschatten is practisch onbewaakt sn Si*" "L"uo"J,v' en tot voor kort werd noch in Ran- j. j «woordelijke krachten n, Hilver- goon, noch op het vliegveld van Pa- gan de bagage van vertrekkende lucht- gs onze ei&en musici heen een yarde, commerciële koers volgen, opij t0.c^ a^ bestaande scheiding der aaal8ten iazzwereld nog verder escaleren. Zoals ik in het kader jtefl.Cleo Laine's Holland-Festivaloue t j len reeds opmerkte: festivals yzP,I- de schijn, dat het de j^ gÓed nds L M,aar *is vanavond levende lijk m Singer 'irerstommen, w we weer aan heUjfegin van een seizoen vol onzekerheden. reizigers onderzocht. Veel kunstsmok kelaars bedienen zich ook van de im- muiiiciteit van diplomaten zonder .SPupules, die alles ongecontroleerd de grens over kunnen krijgen. De ver koop in Europa en de V.S. levert niet veel problemen op. Handelaars en musea vragen meestal niet naar de herkomst van een stuk antiek, als zij er maar zeker van zijn dat de aanbie der de rechtmatige eigenaar is. Systeem later uitgebreid tot hele land Van een onzer verslaggevers UTRECHT In de Randstad kunnen reizigers over enkele jaren met één kaartje volstaan voor liet bus-, tram- en treinvervoer. De vier gemeentelijke vervoersbedrijven en drie regionale busonderne mingen in de Randstad gaan samen met de Nederlandse Spoorwe gen een algemeen tarief- en ritkaartensysteem invoeren. Het ligt in de bedoeling, dat dit systeem tot heel ons land zal worden uitge breid. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen heeft een paar jaar geleden op initia tief van de Nederlandse Spoorwegen een Commissie Aglomeratie Tarieven 111 het leven geroepen, die een advies over de harmonisatie van tarieven en ritkaarten moet uitbrengen. In een eerste verslag beval de commissie een unificatie van het openbaar vervoer in de vier grote steden, Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht aan. Vervolgens nam de commissie de or ganisatie van de ritkaarten ter hand. Door het nieuwe systeem moeten alle gemeentelijke- en streekvervoersorga- nisaties in de Randstad nieuwe appa ratuur aanschaffen. Daar zijn vele miljoenen guldens mee gemoeid. Op het ogenblik bestudeert de commissie het systeem van zöne-tarieveren. De commissip stelt zich voor, dat het nieuwe gemeenschappelijke kaartje stroken krijgt, waarvan er steeds één bij het passeren van een zönegrens af gescheurd moet worden. Het nieuwe systeem zal de reiziger? veel tijd besparen. Bovendien kan er gemakkelijker gereisd worden: bij ie dere overstap hoeft geen nieuw kaart je meer gekocht te worden. Toch ziel het er naar uit. dat de commissie nog geruime tijd nodig heeft om haar werk af te ronden. Omdat er zoveel vervoersorganisaties bij betrokken zijn. verloopt het overleg moeizaam. Wanneer de vervoersmaatschappijen het met elkaar eens worden, zullen zij, na toestemming van de gemeente besturen. hun rapport aan het minis terie van verkeer en waterstaat aan bieden. De Nederlandse Spoorwegen verwachten van die zijde geen moei lijkheden, omdat minister Westerterp onlangs gezegd heeft, dat het vervoer zich als eenheid moet presenteren, en een algemeen tarief- en kaarten- systeem daarin past. Maar voor het systeem in heel Nederland van toepas sing zal zijn, zullen nog zeer veel ja ren verstreken zijn Henk Mattemaker, een poelier uit Enschede en winnaar van de KRO-Kanjer Competitie in 1969, 1970 en 1971, wist gisteren in het Twente-Rijnkanaal bij Enschede deze spiegelkarper te verschalken. De vis woog maar liefst 21 pond DEN HAAG De Consumentenbond heeft een klacht ingediend bij de hoofdinspecteur voor de geneesmiddelen over een verkoop- actie, die bet farmaceutisch bedrijf, Wellcome Nederland B.V. heeft gevoerd om door bekendmaking van een charitatieve daad de ver koop van een medicijn, genaamd 'Eusaprim', te bevorderen. BELGRADO (Reuter) Anta Lambasa, de Joegoslavische di recteur van de eerste wereld kampioenschappen- zwemmen in Belgrado heeft het besluit van de organisatoren verdedigd om geen anti-dopingcontrole uit te oefenen tijdens de kampioen schappen. 'Het analyseren is een zeer gecompliceerde bezig heid en soms- duurt het wel 24 uur voor de uitslag bekend is, zodat in geval van diskwalifica tie de beslissing te laat komt, omdat de medailles allang zijn vergeven', aldus Lambasa. Hij voegde er aan toe alle vertrou wen te hebben in de sportieve gedragscode van de deelnemers en zei niet te geloven in do- pinggebruik van de beste zwem mers ter wereld, die op diè ma nier jaren van training in de waagschaal zouden stellen Gedurende vijf maanden wilde Well come Nederland vijf procent van de omzet in 'Eusaprim' afstaan aan het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis was ingenomen met deze actie en gaf daarvan kennis in een brief aan Wellcome Nederland. Met een afschrift van deze brief van het Rode Kruis wendde Wellcome zich vervolgens tot de artsen in Ne derland met het verzoek dit initiatief te steunen, met andere woorden 'Eusa prim' voor te schrijven aan hun daar voor in aanmerking komende patiën ten. Over deze handelwijze kwamen bij het hoofdbestuur van het Rode Kruis klachten binnen, die inmiddels voor het hoofdbestuur aanleiding wa ren alle artsen te berichten, dat de actie was gestaakt. De Constumentenbrnd heeft zeer ern- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Vorrink (volksgezondheid) heeft gisteren laten weten de verkoop van de Vapona-spirelle niet tegen le zullen stige bezwaren tegen deze actie van Wellcome en naar de mening van de bond heeft het Rode Kruis (dat zo veel mogelijke inkomsten wordt toegewenst) weinig doordacht gehan deld door deze actie te steunen. 'Me dicijnen dienen alleen te worden voorgeschreven omdat zij voor de pa tiënt nodig zijn. Andere overwegin gen, ook al zijn ze nog zo dierbaar, dienen hierbij buiten beschouwing te blijven'. De Constumentenbond hoopt dat de Nederlandse artsen en apothe kers zullen inzien dat Wellcome met deze actie een medisch-etiseh onjuiste koers vaart. De actie is volgens de Consumenten bond des te bedenkelijker omdat 'Eu saprim' geen onschuldig medicijn is. Bij gebruik kunnen zich talrijke voor de patiënt onprettige bijverschijnselen voordoen, zodat de toepassing beperkt dient te blijven tot de hoognodige ge vallen. Om te beginnen de herdenkingszegels uit te geven door Nederland, de Ne- derl. Antillen en Suriname ter gele genheid van het regeringsjubileum van HM de Koningin. De zegels van abnormaal groot vierkant formaat (39x39 mm) bevatten een modern por tret van onze vorstin, aan de bovenzij de geflankeerd door banen voorstel lende de vlaggen van de resp. rijksde len en rechts door een oranje-kleurige baan. Als gezamenlijke dag van uitgif te geldt 4 september a.s. De resp. waarden zijn: 40 ct., 15 Ant.ct. en 30 Sur.ct. In de serie van drie zegels Hongarije deze maand uitgegeven on der het motto 'verkeersopvoeding' zijn de volgende tips opgenomen en uitgebeeld: 'wees heer in het verkeer', 'zelfs niet één glaasje' en 'zorg voor een verlichte fiets'. Aan de door 'Is raël' op 6 maart van dit jaar uitgege ven reeks van zes zegels met repro ducties van glas-in-lood-ramen, welke door Marc Chagall aan de stammen van Juda zijn gewijd, is op 21 augus tus een tweede zestal toegevoegd. Daarop zijn de overige zes stammen te vinden. Ook deze ramen sieren de synagoge van de medische faculteit van de universiteit van Jerusalem. Ter gelegenheid van de jaarwisseling in Israël - men is daar nu het jaar 5734 ingegaan - verschenen ook op 21 augustus drie zegels met afbeeldingen van de profeten Isaiah, Jeremiah, en Ezekiel. Het kasteel van Gien aan de Loire dat in 1484 in opdracht van An na van Beaujeu werd gebouwd, is voor dit jaar aanleiding voor een Franse toeristenzegel, die op 18 augus tus jl. verscheen. Gien is ook bekend om zijn porselein-werk. Op de welda digheidszegels van West-Duitsland staan porseleinen-schaakfiguren van Gien afgebeeld. Op 23 oktober 1923 zijn in het Vox-huis aan de Potsdam- merstraat in Berlijn de eerste Duitse radio-uitzendingen begonnen. Naar aanleiding van dit jubileum gaf West- Berliin op 23 augustus jl. een herden- kingsblokje van vier zegels uit waarop reminicenties uit de oude omroepja- ren te zien zijn: een ouderwetse luid spreker en een batterijontvanger, de Dionier van de Duitse omroep Hans Bredow (1879-1959) en een Reiszmi- crofoon. een tv-uitzending met casset terecorder en als laatste een tv-came- ra. Aan wijlen Lynden B. Johnson (1908-1973) die onder dramatische om standigheden J. F. Kennedy moest op volgen als 36e president, wordt ter ge legenheid van zijn 65e verjaardag op 27 augustus a.s. een bijzondere zegel gewijd. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG —Het Tweede Kamerlid Lamberts (PvdA) heeft de minister van economische zaken gevraagd of hij iets voelt voor aanduidingen op pakjes sigaretten over het teer- en ni cotinegehalte. Het kamerlid wijst erop dat in Amerika op ieder pakje sigaret ten moet staan dat roken gevaarlijk is voor de gezondheid en vraagt of de minister ook een dergelijke maatregel wil overwegen. Van een verslaggever NIJMEGEN Het zuiveringsschap rivierenland te Tiel heeft allen, die aan de aanslag en aanmaning om de milieubelasting 1972 te voldoen geen gevolg hebben gegeven, een 'laatste waarschuwing tot betaling' thuisge stuurd. Het bedrag op deze laatste kaarten is niet verhoogd: 37.75. Het milieuactiecentrum Nederland afde ling Nijmegen heeft onmiddellijk hierop gereageerd. Sinds enkele dagen worden ook deze laatste kaarten bij de weigeraars opgehaald en met groot succes: praktisch alle weigeraars ver lenen ook nu weer hun medewerking aan de actie door deze kaart in te le veren. Zij antwoordde daarmee op vragen van het PPR-kamerlid J. L. A. Jan sen. Minister Vorrink zegt de aandui dingen die op de verpakking van het giftige bestrijdingsmiddel staan 'vol doende' te achten om een veilig ge bruik mogelijk te maken. Het Kamer lid Jansen zei gisteravond in hoge mate ontevreden te zijn over dit ant woord. Hij had graag gezien dat het Vapooaprodukt geheel verboden zou worden. Hij zegt in de nabije toe- 'Geestesziekte als mythe', door Tho mas S. Szasz. Uitg. Lcmniscaat te Rot terdam. 287 blz. Prijs 19,50. De vertaling van 'The myth of the mental illnes' een van de belang rijkste werken van de Amerikaanse hoogleraar in de psychiatrie Szasz zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat dit werk in nog bredere kring zaj worden gelezen. Szasz is nu eenmaal al enige jaren schrijver van verplichte literatuur voor werkers (en geïnteres seerden) in de geestelijke gezond heidszorg. Degenen, die de oorspron kelijke versie hebben laten liggen, krijgen dankzij deze vertaalde, herzie ne en bekorte uitgave een nieuwe kans zich de controversiële ideeën van Szasz eigen te maken. De boodschap van Szasz is eigenlijk betrekkelijk eenvoudig geesteszieken bestaan niet. Net zo min bestaat er een medische morele of juridische rechtvaardiging voor onvrijwillige psychiatrische diagnose, behandeling of opname. Uiteraard ontkent Szasz niet dat psychiatrische stoornissen als 'verschijnsel' voorkomen, maar hij spreekt dan niet van stoornissen of 'ziekten', -maar van levensmoeilijkhe den. Degene, die wel het etiket 'ziek' gebruikt spreekt een moreel waarde oordeel en geen medisch oordeel uit. De psychiater dringt volgens Szasz van uit zijn machtspositie zijn persoonlij ke moraal, vermomd als diagnose,-op. Aan het gehoor geven aan de roep op menselijke hulp komt de zich per soonlijk afzijdig houdend psychiater niet toe. De auteur vergelijkt dan ten slotte de onvrijwillige psychiatrische behandeling met de middeleeuwse heksenjacht. Ook na vijftien jaar en ondanks de stroom van gelijksoortige publikaties over de psychiatrie is het boek van Szasz nog steeds hoogst actueel. E. komst zijn actie tegen de Vapona-spi relle te zullen voortzetten. Al jarenlang wordt in ons land een juridisch gevecht gevoerd tegen de Vapona-strip. De overheid eiste ten slotte van de producent Shell dat in een tekst op de verpakking, op de ge varen van de strip zou worden gewe zen en dat duidelijk zou worden ver meld dat de consument met 'vergif' te maken heeft. Toen bleek dat Shell niet langer de eisen van de overheid kon negeren en de strip sterk leed onder de negatieve publiciteit werd de Vapona-spirelle geïntroduceerd. Een zelfde produkt, eveneens met het aan zenuwgas verwante dichloorvos. Alleen is de spirelle uitgerust met een kapje, waarmee het vliegendoden- de produkt op tijden dat het niet ge bruikt wordt afgesloten kan worden. De Vaponastrip wordt inmiddels niet meer gemaakt. Het Kamerlid Jansen zegt dat in de praktijk weinig terecht, komt van het gebruik van het de volksgezondheid beschermende kapje. 'En of nu wel of niet het kapje gebruikt wordt, het gif tige spul komt toch op zeker ogenblik in de huiskamer en is dan gevaarlijk voor de gezondheid. Dat is het belang rijkst en daarom moet de strip ver boden worden, aldus Kamerlid Jan sen. ~-i Ggarros Autenticos. Commissie: in afwachting ran nieuwe regeling presentiegeld omhoog Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gemeenteraads leden moeten een jaarlijkse ver goeding krijgen in plaats van het huidige presentiegeld. Die ver goeding moet afhankelijk zijn van de zwaarte van de functie, de door het raadslid gemaakte kosten en het financieel nadeel door inkomstenderving. Dat zegt de Commissie Positie Raadsleden van de Vereniging van Neder landse gemeenten in haar inte rimrapport. De commissie pleit voor een snelle wijziging van de gemeentewet op dit punt. Als die wijziging spoedig tot stand komt, kunnen de in 1974 te kie zen raadsleden nog voor een groot deel van hun zittingsperiode van de verbetering profiteren, aldus de com missie, die onder voorzitterschap staat van ir. W. Merkx, burgemeester van Breda. De commissie is er zich bewust van, dat een wetswijziging ook bij de grootste spoed niet voor de raadsver kiezingen van 1974 tot stand gebracht kan worden. Daarom stelt zij een aan tal maatregelen voor, die de financiële positie van de raadsleden op korte termijn verbeteren. Zo wil de commissie, dat de presentie gelden per 1 januari 1974 met vijftig procent verhoogd worden. Om de ver schillen, die in de hoogte van de pre sentiegelden in de verschillende ge meenten zijn ontstaan, weg te nemen, stelt de commissie voor de gelden van 1 januari 1970 af te indexeren. Daarnaast vindt de commissie, dat aan raadsleden en fracties van gemeente wege faciliteiten, zoals ambtelijke bij stand, het beschikbaar stellen van ver gader- en studeerruimte, verleend moeten worden. De huidige wet staat verhoging van presentiegelden niet in de weg. De commissie wil echter een principiële wijziging doorvoeren. Daar naast kan de regeling dan voor alle gemeenten dwingend worden voorge schreven. Verder maakt een vaste wet telijke basis een zekere landelijke een heid mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9