Top-militair verlaat Allende's regering FBI breekt sinds jaren 30 in II ij a Steeds minder blanken willen in Rhodesië wonen u f\ Geen eenzijdig terugtrekken van VS-troepen VS trekken troepen uit Thailand terug Rover gijzelt \ee vier Zweden *1 Dodelijke demonstratie Europa wi Nixon nieter TROL KW \RTET ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 BUITENLAND ïfcjIV Crisis in Chili verergert door ernstige tegenslag teneinde zo het klimaat te scheppen voor de omverwerping van de marxis tische regering-Allende. SANTIAGO (Reuter, AFP, UPI, AP) De politieke crisis in Chili is nog verder verslechterd, nadat de minister van defensie Carlos Prats zijn ontslag heeft ingdiend en tevens als opperbevelhebber van de strijdkrachten is af- Schoolvakantie getreden. De 58-jarige generaal, een goede vriend van president Allende diende donderdagavond zijn ontslag in onder sterke pressie van zijn mede-officie ren. Volgens president Allende trad Prats af 'om de eenheid binnen het leger te handhaven.' Allende sprak een menigte van honderden van zijn aanhangers toe, die zich voor zijn pa leis hadden verzameld, terwijl het ka binet in spoedberaad bijeen was om de ontslagaanvrage te bespreken. De mensen riepen dat zij het land tegen een fascistische aanval zouden verde digen. Tenslotte stapte Allende op het balkon en vroeg de menigte het volks lied te zingen. Prats zelf heeft tegen journalisten ge zegd dat hij is afgetreden, omdat er binnen de strijdkrachten s'eu ,s grote re ongerustheid was ontstaan over zijn betrekkingen met de regering-Al lende. Dit was hem duidelijk geble ken, toen vrouwen van hoge officie ren onlangs voor zijn woning hadden gedemonstreerd (militairen mogen zelf niet demonstreren) en hem had den verzocht af te treden. Daaronder waren ook 'verscheidene vrouwen van generaals'. De demonstratie, die dins dag plaatsvond, werd door de oproer politie met traangas opgebroken. Het ontslag van Prats werd door Al- lende aanvaard, maar de president weigerde het daarop volgende ontslag van het hele kabinet te accepteren. De Chileense regering besloot af te treden om de president de 'volledige vrijheid van handelen' te geven. Al lende heeft de plaatsvervangende op perbevelhebber, generaal Augusto Pi nochet onmiddellijk benoemd tot op perbevelhebber. De benoeming van een nieuwe minister van defensie wordt vandaag verwacht. 21-ste wi,jziging Het is de 21e maal dat Allende (die in voortdurend conflict is met het Congres, waar de oppositie in de meerderheid is) zijn kabinet heeft moeten wijzigen, sinds hij in 1970 president werd. De president had zijn laatste 'kabinet voor nationale veilig heid' pas twee weken geleden samen gesteld, door in het oude kabinet van uitsluitend burgers, ministersposten in te ruimen voor de commandanten van leger, vloot, luchtmacht en poli tie. Het vertrek van generaal Prats die algemeen werd beschouwd als de man, die Chili vorig jaar gespaard had van ernstige onlusten of zelfs een burgeroorlog is een ernstig verlies voor de regering-Allende, hoewel zijn aftreden door de regering als 'een duidelijk patriottisch gebaar" werd ge karakteriseerd. Hij is de tweede com mandant van de strijdkrachten, die de regering verlaat sinds op 9 augustus de vier hoogste militairen in den lan de in het kabinet werden opgenomen, Vredeling terug uit Amerika Van een verslaggever SCHIPHOL West-Europa behoeft niet bevreesd te zijn voor eenzijdige terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Europa. Dit zei minister Vre deling toen hij gistermorgen terug keerde van een bezoek aan zijn Ame rikaanse ambtgenoot van defensie. Terugtrekking van Amerikaanse troe pen kan alleen geschieden als resul taat van onderhandelingen met de partners van het Warschaupact, zei de minister. Er zal dus geen sprake zijn van een gat dat do»Westeuropese lan den zelf moeten opvullen. Over de waarschuwing die de Chinese premier Tsjoe En-Lai richtte tot de Nederlandse parlementaire delegatie (dat West-Europa zijn defensie niet moet verslappen) zei de bewindsman: 'Het lijkt mij nogal doorzichtig. China heeft weinig belang bij een situatie, waarin Europa zwak zou staan tegeno ver Rusland'. Van de zijde van Ameri ka verwachtte hij in dit opzicht min der gevaar. 'Ik ben er wel van over tuigd dat de Amerikanen dit proces serieus aanpakken' meende hij. ADVERTENTIE Reizen in China Deze weck in Hervormd Neder land o.a.: Een maand in China Russen vragen om ons protest Gesprek met Henri Knap Verandert de religie? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per half jaar: 38,per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. in verband met de desastreuze staking van wegvervoerders. Vorige week trad de minister van vervoer, luchtmacht commandant Cesar Ruiz af. omdat hij niet in staat was een eind aan de sta king van wegvervoerders te maken. Hij werd vervangen door luchtmacht- generaal Humberto Magliocchetti. Prats zelf is drie jaar opperbevelheb ber van de strijdkrachten geweest. Hij werd ongeveer gelijk met president Allende in die functie benoemd en onderhield zowel met de regering als met de strijdkrachten uitstekende be trekkingen. Forten van verzet Enige uren voor het aftreden van de minister riep de marxistische vakbond CUT zijn 800.000 leden op om de fa brieken te veranderen in 'forten van verzet tegen een geplande omverwer ping' van de regering-Allende. De bond omschreef de toestand van het land als 'zeer ernstig'. De arbeiders kregen opdracht om onmiddellijk 'co- mitees van waakzaamheid' voor de verdediging van hun fabrieken op te richten. Ongeveer honderd grote fabrieken worden sinds 29 juli door arbeiders bezet gehouden. Op die dag drukten regeringsgetrouwe troepen een rebel lie van een tankregiment bij het pre sidentiële paleis de kop in. Intussen hebben de regeringspartijen verbitterd gereageerd op de anti-Al- lende-motie, die de Kamer van Afge vaardigden woensdag aannam en waarin gezegd werd dat de president de wet en de grondwet in de afgelo pen 33 maanden herhaaldelijk heeft geschonden. De linkse christendemo craat Luis Maira zei dat het de bedoe ling van de oppositie is om chaos en een abnormale situatie te scheppen, Duizenden jongeren hebben gisteren bij het presidentieel paleis in Santia go gedemonstreerd tegen een beslis sing van de regering om de schoolva kanties te verlengen. De regering had die beslissing genomen in verband met het gebrek aan transportmiddelen door de staking van wegvervoerders. De jongeren, leden van de Federatie van Middelbare Scholieren in Santia go een organisatie die door oppo nenten van Allende geleid wordt waren met maskers en helmen ge tooid en gewapend met knuppels, stokken, stenen enz. Al zeer snel ont aardde de betoging in heftige vecht partijen met de politie. BANGKOK (UPI) In de hoofdstad van Thailand hebben de Verenigde Staten en Thailand gisteren bekendge maakt, dat de VS zullen beginnen met de terugtrekking van 3.550 man troe pen en meer dan 100 vliegtuigen uit Thailand gedurende de eerste fase van een Amerikaanse ontruiming van zeven bases in Thailand. Vertegenwoordigers van de twee lan den zullen voortgaan met besprekin gen om te komen tot een overeen komst over plannen voor verdere ge leidelijke inkrimping van het peil van de Amerikaanse troepenmacht in Thailand, met inbegrip van strategi sche, tactische en ondersteuningsvlieg tuigen. Bij dit alles zal evenwel reke ning gehoouden worden met de eisen voor de veiligheid van Zuidoost-Azië. De Amerikaans-Thailandse besprekin gen worden in de eerste week van september voortgezet. In Thailand zijn op het ogenblik ongeveer 45.000 Amerikaanse militairen en meer dan 500 vliegtuigen STOCKHOLM (Reuter, UPI) 22-jarige schutter, die sinds d< dagmorgen vier mensen in gijl houdt in een bank in het cei van Stockholm heeft gisteren gei het gebouw op te blazen als zijn niet worden ingewilligd. Zijn menten worden serieus genomei hij schoten heeft gelost op zijn en de politie, die hem wilden len zich over te geven. Hoewel aan zijn eisen (een li van meer dan twee miljoen guldi de vrijlating van een gevangen tegemoet gekomen, blijft hij staan dat hij met zijn gijzelaars, een vliegveld kan gaan, waar eei IR stel klaar staat om hen naar het tenland te brengen. De Zweedse ring weigert de gijzelaars mee 1 ven. OI n Toeschouwers kijken ontsteld hoe sergeant Roland Allard zijn dood tegemoet valt. Tijdens een festival in Amerika gaf Allard, hangend aan een touw onder een helikopter, een demonstratie. Vijftien meter boven de grond viel de sergeant. Nieuwslekken WASHINGTON (AP) De A lit kaanse minister van justitie heel onderzoek naar de zogeni •nieuwslekken' bij het officiële ojke zoek tegen vice-president Agne ee handen van een hoge functionari ds het ministerie geplaatst, zo is in n c brief aan Agnew meegedeeld. O) ministerie van justitie wordt bevL dat het Witte Huis zelf de bron de 'lekken' is. Vergissing WASHINGTON (Reuter) Het rikaanse ministerie van defensie laten weten dat het bombardemei de Cambodjaanse plaats Neak Li waarbij 137 mensen om het kwamen, het gevolg is geweest ;fbo een fout van de navigator van de aan' bommenwerper. De navigator hai resc geten een schakelaar over te iged van de computer aan boord va reusachtige bommenwerper, waa ipar de bommen op een afstand van 1 ens van het doel terechtkwamen. De van de navigator die gestraft kan den, is niet onthuld. Onechte Bordeaux BORDEAUX (AP) In een wijnkel der in het gebied van Bordeaux is door de overheid een hoeveelheid on echte Bordeauxwijn aangetroffen, die groot genoeg is om twee miljoen fles sen wijn mee te vullen. Als deze wijn verkocht was, zou de opbrengst zeker 10 miljoen francs bedragen. Tot ont steltenis van de Franse wijnhandel, die van tradities aan elkaar hangt, is er een schakel vastgesteld tussen de vervalsing en een gerenommeerde wijnfabrikant, wiens produkten over de gehele wereld worden verkocht. Fiscus luisterde STRAATSBURG (Reuter) Een prostituee, die tijdens een radio-pro gramma haar inkomsten onthulde om dat ze ijvert voor meer respect voor haar beroep, heeft gisteren van de fi cus een aanslag gekregen van 150.000 francs (ƒ95.000). Jacqueline Trappier, 34, bepleitte de stichting van 'Eros- centra' naar het «Westduitse voor beeld. Verder vertelde zij dat ze onge veer 15.000 francs per maand (ƒ9.500) verdiende. De fiscus luisterde mee en heeft haar nu vanaf 1969 aangeslagen. Fatale val stle LONDEN (UPI) Een hoge E sche diplomaat is gisteren van dwcj gende verdieping gevallen van t flatgebouw in Londen en om h ven gekomen. De overleden dipli generaal el Leissy Nassef, was k< leden tot ambassadeur in Grieke ta j benoemd en verbleef in LondeiJ, gezondheidsredenen. Koning nu burger ROME (Reuter) De afgezett ghaanse koning Mohammd Zal SAN CLEMENTE (UPI, Reuter) De Amerikaanse federale re cherche, FBI, heeft sinds de jaren dertig inbraken uitgevoerd, zo hebben voormalige FBI-agenten verklaard. Maar zij zeiden dat de ze inbraken niet werden uitge voerd op last of met medeweten van de regering, zoals president Nixon op zijn persconferentie van deze week had beweerd. De gemiddeld tien inbraken per jaar werden uitgevoerd op eigen initiatief van de FBI en bleven altijd beperkt tot buitenlandse ambassades en groe peringen en vermeende binnenlandse subversieve organisaties. 'Ik heb nooit iets gehoord over inbraken zoals bij een dokter of over een inbraak om in lichtingen te krijgen over iemand, die terecht moet staan', zei één van de voormalige FBI-mannen. Op zijn personferentie had Nixon ge zegd, toen hem vragen werden gesteld over het inbreken bij de psychiater van Ellsberg door medewerkers van het Witte Huis, dat er tijdens de twee voorgaande regeringen 'op zeer grote schaal' werd ingebroken, dat dat een publiek geheim was en dat niemand het die regeringen kwalijk nam. Nfxon ontkende dat hij tevoren wist van de inbraak bij Ellsbergs psychia ter en zei dat hij haar ook nooit van tevoren zou hebben goedgekeurd. Maar voorgaande regeringen hadden ook in verband met de nationale vei ligheid inbraken gepleegd, aldus Nixon. De inbraken begonnen in de jaren dertig tijdens de regering-Roosevelt. 'Dat was voor de tweede wereldoorlog en tijdens de oorlogsjaren en inlich tingen kreeg je, waar je ze kon vin den', aldus één van de FBI-mannen. 'Maar tegenwoordig doen we het niet meer'. De inbraken werden uitgevoerd in ambassades en consulaten, vooral die van communistische landen, de Russische handelsmissie in New York, het Japanse consulaat in Seattle in de jaren vijftig, burgerrechtenbewegin gen en militante linkse groeperingen in de jare zestig en de Amerikaanse communistische partij. Het hoofd kwartier van de Amerikaanse commu nistische partij werd 'constant' inge broken. De FBI was altijd zeer voorzichtig bij de inbraken, aldus de oud-FBI-functi- onarissen. De FBI-inbrekers droegen nooit enige identificatie bij zich, die hen kon koppelen aan de federale re cherche en meestal werden hun acties zo opgezet, dat ze ze altijd konden ontkennen. Het doel van de inbraken was doorgaans het stelen van geheime codes en het installeren van afluister apparatuur. In 1966 werden de inbra ken na een onderzoek door een se naatscommissie gestaakt, maar onder Nixon werden ze weer hervat, aldus de FBI-functionarissen. GROOT VERSCHIL De zegslieden wezen er echter op dat de inbraken in de ambassadegebou wen duidelijk verschilden van de in braak in de zaak-Ellsberg, omdat de gezochte codes duidelijk van belang waren voor de spionage. 'Volgens de normen van de FBI is er geen enkele wijze om de inbraak bij Ellsbergs psychiater te rechtvaardigen met een verwijzing naar de rationale veilig heid', zei één van de oud-FBI-mannen. Volgens ingewijde functionarissen kwam de toestemming voor de FBI-in- braken niet van hogere functionaris sen dan J. Edgar Hoover, de toenma lige directeur van de FBI. Zij voeg den eraan toe dat de inbraakpraktij ken nooit bekend waren aan de minis ters van justitie. De oud-ministers van justitie Nicholas Katzenbach en Ramsey Clark hadden al eerder ver klaard dat bij hun weten nooit was in-> gebroken door hun regeringen. HERVATTING Onlangs is onthuld dat Thomas Hus ton, een voormalige adviseur van het Witte Huis op het gebied van veilig heidszaken, een memorandum aan Nixon heeft geschreven, waarin hij hem voorstelde de inbraken .bij bui tenlandse ambassades te hervatten. 'We besteden miljoenen dollars bij de pogingen geheime codes te breken. Een succesvolle inbraak kan het werk gratis doen', aldus Huston, Car iecu —Mrs hah heeft gisteren afstand gedaa Ji>ö de troon van Afghanistan, dat e" verleden maand na een staats gr e( republiek heeft uitgeroepen. D ning verklaarde dat hij zijn br genomen had in overeenstem r met de wens van zijn volk, dat niem de vestiging van een republi regime als hun toekomstige regej vorm heeft verwelkomd.' lals ol B n hee or dc mee pei zijr Confucius HONGKONG (Reuter) Com een Chinese wijsgeer die leefde sen 551 en 479 voor Christus is i China gehekeld als een koppjïfc£Zl hanger van de slavernij, zo blijF mededelingen van het persbi[ Nieuw China. Confucius stond j nekkig aan de kant van het nijsysteem en verzette zich i tegen de hervormingen van het feodalisme die in zijn tijd plaats den. in oek dei door lan Mills Afrikaanse verzetsbewegingen zijn bezig een der voornaamste pronkstukken van het blanke Rhodesische regime de immi gratie van blanken langs indi recte weg te ondergraven. Sinds vorig jaar december een begin werd gemaakt met invallen van guerilleros in Rhodesië is ei' een sterke daling opgetreden in de aantallen blanken die uit het bui tenland naar Rhodesië zijn ge- emigreerd. Tevens is het aantal Rhodesiërs vooral jongeren dat de biezen heeft gepakt en naar het buitenland is gegaan, sterk gestegen. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn er netto slechts 1940 personen meer binnenge komen dan er zijn weggegaan. In het eerste half jaar van 1972 was dat aan tal 5370. Rhodesië dat door sancties van de Ver enigde Naties door bijna de gehele we reld wordt gemeden, heeft in het ver- leden zijn immigratiecijfers steeds be schouwd als een belangrijke oppepper van het moreel. De Rhodesische mi nister van financiën, John Wrathall gaf onlangs toe dat de toegenomen guerrilla-activiteiten de immigratie en emigratie ongetwijfeld hebben beïn vloed. Maar functionarissen in Salisbury pro beren de problemen óp rekening te zetten van een aantal aanvullende fac toren. Zij wijzen erop zoals ook premier Ian Smith dat onlangs deed dat diverse landen Rhodesië niet toestaan via advertenties emigranten te winnen voor dit apartheidsland om dat dit een schending van de VN-sanc- ties zou betekenen. (Zuid-Afrika mag dit wel red.). Een andere factor zou de politieke si tuatie kunnen zijn waarin Rhodesië zich bevindt: bijna acht jaar nadat de blanke minderheidsregering zich een zijdig van Engeland onafhankelijk verklaarde is er nog geen enkel teken dat er een einde komt aan de grond wetsgeschillen die tenslotte de sanc ties hebben opgeleverd. Rhodesische ministers, met inbegrip van premier Ian Smith, hebben de kans op een re geling onlangs gering genoemd en de Rhodesiërs opgeroepen de kwestie naast zich neer te leggen. Maar dat is moeilijk omdat de sancties voortduren en op economisch terrein bestaat er een lome atmosfeer, aldus zakenlie den. Rusteloosheid onder de jeugd draagt wellicht bij tot de emigratie van jon geren. De ambtenaren beweren dat jongeren vaak het land verlaten om er een paar jaar later weer terug te keren. Zij ontkennen dat Rhodesië last heeft van een 'brain drain' van jonge ren, het wegtrekken van hoogge schoolde werkkrachten en academici. Anderen beweren dat de acties van de verzetsbewegingen de uittocht hebben veroorzaakt. Er zijn verschillende ge vallen bekend van jongeren, die het land onmiddellijk verlieten nadat zij hun oproep voor militaire dienst had den ontvangen. Wat de redenen ook mogen zijn, het blijft een feit dat in de eerste zes maanden van dit jaar van de jongeren tussen de twintig en vierentwintig jaar er 88 meer het land hebben ver laten dan in dezelfde periode in 1972. Het aantal emigranten tussen de 25 en 29 steeg met 122 en in de leeftijds groep van 30 tot 39 gingen er 92 meer weg dan in de eerste helft van het vo- J 1.. Lis.) - '0. Ian Smith rige jaar. Ook het aantal toeristen is in de eer ste zes maanden van 1973 teruggelo pen. Er kwamen slechts 117.000 bui tenlandse bezoekers tegen 133.000 in dezelfde periode in 1972. De sterkste teruggang vond in juni plaats. Dat was een paar weken nadat twee Canadese meisjes-toeristen bij de Victoria-waterval de voornaamste toeristische attractie van Rhodesië werden doodgeschoten tijdens een vuurgevecht, waarbij Zambiaanse mili tairen betrokken waren. In juni 1972 kwamen 32.779 toeristen het land in tegen slechts 23.213 in de afgelopen junimaand. Niet alleen de hoeveelheid nieuwe immigranten de Rhodesische regering zorgen, maar ook de kwaliteit van de nieuwkomers. Eerder dit jaar klaagde premier Smith dat het moeilijk was de juiste personen te krijgen in verband met de ernstige problemen die door de sancties worden veroorzaakt. De situatie werd in krachtiger be woordingen beschreven door Jack Humphries, de vice-voorzitter van de kleine- Centrumpartij, die zowel blan ken als Afrikanen telt. Hij verklaarde kortgeleden dat zwermen ongeschool de, blanke analfabeten Rhodesië bin nenstromen. 'Tegelijkertijd trekken veel van onze briljantste en meest veelbelovende jongeren van alle ras sen Rhodesië uit omdat zij geen toe komst zien in een land dat toestaat dat het wordt geregeerd door een kliek blanke racisten', zo voegde Humphries eraan toe. Los van net verlies aan mankracht be tekent het dalende immigratiecijfer ook een verlies aan kapitaal. Dit is een situatie die wordt weerspiegeld in het feit dat deze mensen die bijdroe gen tot de economische groei van rond acht procent van 1972 bovendien in het bezit waren van goederen ter waarde van 19 miljoen Rhodesische dollars (ongeveer 109 miljoen gul den). In de -afgelopen maanden in het Het betekent ook een moeilijke tijd voor verhuurders van huizen. De hu ren van huizen en flats zijn sterk ge daald, nadat deze in dc afgelopen twee jaar tot een hoog peil waren ge stegen. Sommige maatschappijen, die flats verhuren, bieden nu een kwijt schelding van een maand huur aan in ruil voor een huurcontract van een jaar. In de afgelopen maanden is het steeds gemakkelijker geworden woon ruimte te krijgen. Ten dele is dit het gevolg van het grote aantal flats dat in de laatste jaren in de belangrijkste centra is gebouwd. De immigratiecijfers bieden weinig vooruitzicht op een spoedige verbete ring. In april kwamen in totaal slechts 100 immigranten meer Rhode sië binnen dan er aan emigranten was vertrokken. Dit was het laatste netto immigratiecijfer sinds de maand de cember 1969. Hoewel het aantal in mei weer tot 500 steeg was er in juni weer een terugval tot 160. De situatie kon echter veel ernstiger zijn. Pat Bashford, voorzitter van de eerderge noemde Centrumpartij waarschuwde onlangs dat 'nog een paar dwaze ver gissingen', zoals het sluiten van de Rhodesische grens met Zambia in ja nuari een blanke emigratiestroom uit het land op gang zou kunnen bren gen. Bashford schat dat zo'n massale uittocht de afmetingen zou kunnen aannemen van die van 1963, toen de federatie-van Rhodesië en Nyasaland werd ontbonden. Bij die gebeurtenis verlieten duizenden blanken het land omdat zij een politieke chaos vrees den. In vergelijking daarmee zijn de huidige immigratie- en emigratiepro blemen nog maar gering. lan Mills is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Salisbury (Rhodesië). Vervolg van pagina 1. buitenlands, monetair en econoh,,. gebied. Vooral over een gemeensöin pelijke buitenlandse politiek is S e het verre van eens. Van de Eur pe; bondgenoten neemt met name ïr00 rijk een sterk afwijkend stam in. Frankrijk wil helemaal geen cou pese topconferentie met Nixon, éSUS.' er nog geen gemeenschappelijk Irasi pees standpunt is en omdat Euro n5. volgens Parijs nog geen eige zicht heeft. De Engelsen zijn nils c gen zo'n topconferentie, maar sta wel koel tegenover, tenvijl de sers ervoor zijn, maar erkennen pc er nog geen Europees concept is. n£ Bij dit alles komt dan nog de op jj?v® ke spanning tussen Frankrijk11® West-Duitsland en de iets mi openlijke spanning tussen Fran en Engeland. de GEEN GROTE TOUR Eei Henry Kissinger heeft op zijn ra conferentie van donderdag erop iva speeld dat de reis van Nixon we lem niet zal doorgaan. Hij zei heel $ir. matiek dat de president van zijn gen aan Europa meer wil maken dailden maar een grote tour' door de Eu can< se hoofdsteden'. 'De heer Nixon mi: wacht belangrijke en tastbare re lies' ten', aldus Kissinger. Diploma n-m: waarnemers interpreteerden tlge woorden als een aanwijzing ei rd dat men in Washington verwaclg v Europeanen nu snel tot een gen ede schappelijke benadering van hun id. den met Amerika moeten komeiuke: straffe dat de reis van Nixon fcht doorgaat. De Amerikanen stellen zich opiatic standpunt dat de militaire en e >rda mische meningsverschillen tusse r p VS en West-Europa niet los vas kaar gezien kunnen worden. In j\t{ schillende Europese hoofdsteden 2jjn heerst echter het wantrouwen d j^e( VS concessies op handels- en op i0 nomisch gebied van de Westeui re, nen eisen, in ruil voor hun mil hulp. De Fransen zijn hierbij; verst gegaan, door officieel op te ken dat er helemaal geen nooi^*. bestaat voor een overeenkomst t ir de VS en West-Europa. 'uj( Maar een dergelijke overeenkom L' door Kissinger in het verleden Ml' '1 van zeer groot belang, omd*t een lairJ tiek succes in Europa hem in de dp van het Amerikaanse publiek opn .7; tot een wereldleider van formaaL kunnen maken. Na de enorme po p, ke schade, die Nixon in de Water i affaire heeft opgelopen, moet I nu op de één of andere manier t op het gebied van de buitenlands L iitiek is dat nog het gemakkelijk "ar een spectaculair succes boeken. 'Nieuw Atlantisch Handvest' gen is juist nu voor president lai

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8