Strijd om bezittingen van de EMS begonnen dichtbij raiment p ardgas Naast 'Bouwcombinatie' drie nieuwe gegadigden ewapemng .nnexatie Mooi weekeinde strandverwachting zeilverwachting vreemd geld +++oproep toeristen+++ 'dichters zijn lieve mensen' Qfelijk scheerwol wolbaby misleiding gul tirw kw vkij t z\i r r..i .M't its iv BINNENL.4iNtiD/<X>»IENTA,AK T5ZK7 noorden en r igers van de proT. 1 "r-ar zit wat ongeduldiq en l;r - - ns ter premier Den Uyl aan om hem Herinneren aan zijn uitspraken uit verleden dat een deel van de op- ngsten van het in het noorden ge- 1 nnen aardgas specifiek aan de irdelijke provincies ten goede moet nen. actie wordt ten onrechte gevoerd; k al kan men voor het ongeduld en kribbigheid begrip hebben. De ac- wordt ten onrechte gevoerd, omdat jj pleidooi van Den Uyl indertijd op goede argumenten stoelde, t noorden moet niet geholpen wor- i, omdat daar aardgas wordt gevon- i, maar om tal van andere eco- - mische en sociale redenen. Het orden zou ook geholpen moeten rden, als niet in Slochteren maar voorbeeld ergens op de Maasvlakte -eel aardgas werd gevonden. t hele pleidooi van Den Uyl, eens jrgelegd in een motie, kan maar het ste vergeten worden, omdat het en- Ie bedenkelijke kanten heeft en het van het noorden te zeer van een iter geologisch toeval afhankelijk iakt. e -- - .j vangenenbewakers mogen, zo heeft atssecretaris Glastia van Loon (jus- ie )bepaald, binnen gevangenissen en iS izen van bewaring niet langer be jikken over vuurwapens. Onder de ;umenten waarop deze beslissing unt. zijn er enkele waarmee niet al- n het gevangeniswezen zijn voor kan doen. Ook voor bewakers ri kazernes geldt bij voorbeeld, dat ~t hanteren van vuurwapens risico's :t zich brengt (om de, wat sobere mulering van het ministerie van titie over te nemen). De ernst van *czc risico's is weer eens gebleken bij recente ongeluk in een kazerne te irderwijk, waar een kogel uit een itool van de wacht een einde maak- aan het leven van een twintigjarige instplichtige soldaat, il men voorkomen, dat onze kazer ne s een soort instuifgebouwen voor al- lei ongeüniformeerde lieden met )de bedoelingen worden, dan is het tuurlijk verstandig, de toegangen in oog te laten houden. Maar wie afweet van moderne alarm- en be- ligingssystemen. zal zich moeilijk -innen voorstellen, dat daartoe per se i-veel dienstplichtigen zo vaak met 1 Iaden vuurwapens moeten worden Igerust als nu het geval is. at verder de persoonlijke beveiliging treft, vormen kazernebewakers ze- r niet de groep Nederlanders die1 artoe het meest behoefte heeft aan urwapens. Het is tegenwoordig vaak vaarlijker een taxi' te besturen dan kazerne te bewaken. Niet zonder den hebben de Amsterdamse taxi- lauffeurs dan ook aan hun gemeen- bestuur gevraagd, hen te bewapenen, un wens is overigens bescheiden: een ipenstok vinden ze voldoende. Mis- bien zouden de opstellers van de be- jj ipeningsvoorschriften voor militair al achtpersoneel wel iets van deze be ll heidenheid kunnen leren. H nder druk van de komende verkic- 13 ngen in dit najaar dreigen er in Is- ël dingen te gaan gebeuren, die on- 101 rroepelijk zijn. De minister van de- 22 nsie, Dajan, zet zijn Verenigde Ar- iiderspartij onder zware druk om zo- iel mogelijk Israëlische vestigingen de bezette gebieden af te dwingen, ij heeft zelfs gedreigd uit de partij te appen als deze hem zijn zin niet regerende arbeiderspartij vreest bij uittocht van de bewierookte oor- 0()gsleider in te schrompelen en heeft inmiddels al mee ingestemd nóg ns 35 Joodse nederzettingen te doen ichten in de bezette gebieden, naast 44 (met meer dan 5.000 inwoners) e er al zijn. Dajan had ook geëist it Joden onbelemmerd grond moes- kunnen aankopen in de bezette ge ls' eden, maar dat is tot nu toe verhin- rd. Door slechts nederzettingen toe laten en geen grondaankoop heeft regering tot nu toe de illusie in ^nlaiid gehouden, dat hiermee nog niets finitiefs over de toekomstige gren- is gezegd zodat daar altijd nog 'er onderhandeld zou kunnen wor- :n. Maar voor Dajan zijn die neder- ittingen definitief en moeten ze bin- :n Israëls toekomstige grenzen ko- 2 icn te liggen. Dajan kan verzekerd ijn van veel binnenlands applaus, e 'anneer het de zaken zo stelt. laar naar buiten komen deze voorne- lens over als woordbreuk. Sinds de uni-oorlog van 1967 heeft de Israëli- iu che regering altijd .verklaard dat de iczetting (behalve die van de Golan- a loogten en van het oude Jeruzalem) feV een vredesverdrag met de Arabi- :jiiche staten voor het grootste gedeelte ingedaan gemaakt zou worden. Gaat lc Arbeiderspartij nu voor Dajans ei- eh door de knieën, dan wordt achter af de bezetting tot annexatie en vordt de juni-oorlog achteraf tot een 'eroveringsoorlog gemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De strijd om de bezittingen van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (waaronder het Kurhaus) is deze week be gonnen. Aanvankelijk was er slechts één serieuze kandidaat-koper, de als 'Bouwcombinatie' bekend staande groep Ballast Nedam-Wilma- Hollandse Betongroep. De laatste dagen hebben zich echter drie nieuwe kandidaten aangediend. Deze plotselinge interesse komt voort uit een uitspraak van de Haagse wet houder voor stadsontwikkeling, maandag gedaan in de raadsvergade ring, waarin de richtlijnen voor de wederopbouw van Scheveningen wer den vastgesteld. De wethouder zei daarin onder invloed van geruch ten, dat de onderhandelingen tussen Bouwcombinatie -en EMS niet best verliepen dat de gemeente wel be reid was om met andere bouwers in zee te gaan, mits deze zich hielden aan de maandag vastgestelde richt lijnen en mits zij wat potentieel be treft 'minstens gelijkwaradig' waren aan de bestaande Bouwcombinatie. De wethouder liet er overigens geen twij fel over bestaan, dat de gemeente het liefst ziet dat de Bouwcombinatie Scheveningen gaat opknappen. De drie nieuwe kandidaten zijn de Maatschappij tot instandhouding van Kurhaus ;n Scheveningen (Miks '73), de Sticnting Kurhaus Scheveningen en het Haags bouwbedrijf MAB van de heer T. Meijer. Alle drie kandida ten zeggen genoeg mogelijkheden te hebben om Scheveningen op te knap pen met behoud van het Kurhaus. De plannen van Miks '73 zijn al in een zeer vergevorderd stadium. De direc tie van Miks heeft een groot Neder lands bouwconsortium gevonden dat serieuze plannen heeft om de bezittin gen van de EMS over te nemen. Wat de naam van dat consortium is wil men nu nog. niet bekend maken om dat dat de onderhandelingen, die nog gevoerd moeten worden, in de war zou kunnen gooien. Wel spreekt men van 'een combinatie, die financieel en wat technische kunnen betreft, zeker de gelijke is van de Bouwcombinatie, zo niet beter'. Dat consortium zou gezocht moeten worden in de top van de Nederlandse bouwwereld. Nadat deze bouwers eventueel de EMS overgenomen heb ben, zou de Miks, die een eigen kapi taal aan het vergaren is, van deze bouwers het Kurhaus terug kunnen kopen. Met dat Kurhaus heet Miks grote plannen. Door de Voorburgse restauratie-expert, de architect ir. Kruger, is een voorlopig plan opge steld om het Kurhaus volledig in zijn oude glorie te herstellen. Zoals vroeger Men wil daarbij zelf zover gaan. dat het Kurhaus er precies gaat uitzien als tientallen jaren geleden, in de glo rieperiode van Scheveningen. Door Miks is al een exploitatieplan voor het Kurhaus opgesteld, compleet met een voorlopige winst en verliesreke ning voor de eerste jaren. Na de miljoenen kostende-restauratie denkt men in twee jaar tijd al quitte te kunnen spelen. De heer Kruger zegt dat als de koop in september ge sloten wordt, in maart 1974 reeds tweederde van het Kurhaus als ver- maakcentrum voor het publiek kan worden opengesteld. Rond het Kur haus zou door middel van groot scheepse nieuwbouw een groot recrea tiecentrum gecreëerd kunnen worden. Die bouw komt echter volledig voor rekening van de eventuele kopers van het EMS-bezit. De directie van Miks noemt de uit spraak van EMS-commissaris Reindert Zwolsman van donderdag, dat hij Miks niet meer als een serieuze kan didaat ziet, 'een politieke zet'. Miks heeft woensdag een brief gestuurd aan het Haagse gemeentebestuur, waarin zij voor komende dinsdag een onderhoud vraagt, om opening van za ken te geven. Volgens de Miks-diectie zijn hun plannen zo goed, dat de ge it. Zwolsman meente maar al te graag met hun in zee zal willen gaan. Een gedetailleerd bouwplan voor Scheveningen is ook ontworpen door de Voorburgse architect professor Lu cas, in opdracht van het bouwbedrijf MAB. Dit bedrijf liet al eerder dit jaar weten belangstelling te hebben voor de EMS-bezittingen. maar kon nog niet eerder tot actie overgaan, omdat de Bouwcombinatie tot 30 juni een optie op de EMS had. Li de gemeenteraadsvergadering van maandag kwam de MAB ook al ter sprake, zij het dat de naam toen niet genoemd werd. Wethouder Nuij had het over een 'serieuze andere gegadig de'. De MAB is bij de wethouder ge weest, die verzocht nog even het stil zwijgen te bewaren. De gemeente vreesde namelijk dat de onderhande lingen tussen de Bouwcombinatie en EMS in de wielen gereden zouden worden, als zich nu andere kopers zouden aandienen. Nu de onderhande lingen echter dreigen stuk te lopen (Zwolsman heeft verklaard het bod van de Bouwcombinatie te laag te vinden) is de weg voor andere kopers vrijgemaakt. De heer Meijer van de MAB zegt een groep 'zware financiers' om zich heen verzameld te hebben. Tekeningen wil hij nog niet openbaar geven, terwijl over de onderhandelingen met de EMS evenmin wat gezegd wordt. De heer Meijer zegde toe binnen enkele weken met concretere gegevens op tafel te willen komen. Het gaat hierbij, om vijf grote beleggers, twee Engelse en drie Nederlandse. Voor de herbouw is een bedrag nodig van 150 tot 200 miljoen gulden, een som die ook al door andere plannen makers wordt genoemd. Voor dat geld zou men in een jaar of acht het Kur haus willen restaureren, hotel en wo ningen bouwen en een recreatiecen trum scheppen. De MAB zal wachten met het uitbrengen van een bod tot de onderhandelingen Bouwcombinatie- EMS definitief zijn afgeketst. Derde De derde kandidaat, de Stichting Kur haus Scheveningen, zegt eveneens fi nanciers achter de hand te hebben, die de EMS zouden willen opkopen. De stichting ijvert al een jaar voor het behoud van het Kurhaus. De Nij meegse arohitect ir. Van Heezik heeft in opdracht van de stichting plannen opgesteld, die aan de EMS zijn voor gelegd. De stichting zegt weinig ver trouwen te hebben in de plannen van de Bouwcombinatie. Zij staat daarin niet alleen. Weliswaar heeft de combinatie toegezegd het Kurhaus voorlopig twee jaar te zullen laten staan, maar de voorstanders van het behoud vrezen, dat na die twee jaar alsnog gesloopt gaat worden. Het Kurhaus zal omdat er niets aan ge daan wordt in die tijd zo verval len, dat van een eventuele restauratie dan geen sprake meer kan zijn. De Miks heeft in zijn plannen de toe komst van het Kurhaus in elk geval voor 10 jaar veilig gesteld. Men re kent erop, dat de exploitatie in die tijd zichzeJf heeft bewezen. Het laat ste woord is nu aan de EMS. De vraag is met wie de EMS uiteindelijk in zee gaat. Na uitspraken van de heer Zwolsman lijkt het erop, dat de hoog ste bieder met de EMS-bezittingen kan gaan pronken. Of dat een onver kwikkelijk spelletje \an loven en bie den gaat worden, valt nu nog niet te zeggen. Van onze weerkundige medeioerker Af en toe drijft de bewolking over, soms wilde vèerwolkjes en zoals giste ravond een uitgebreide altocumulus- bank (van de Noordzee Friesland en Groningen binnen), maar het mooie weer is toch nog niet op. Ook dit weekeinde zal Nederland profiteren van het augustus-zonnetje. Het blijft op de meeste plaatsen droog. Dat 'op de meeste- plaatsen' wordt toegevoegd omdat een dood-enkele bui of een spettertje regen niet geheel kan wor den uitgesloten. Tenslotte is de circu latie op 5000 meter in het Noordzee gebied nog altijd west tot noordweste lijk zoals ballonopstijgingen gister avond 7 uur nog weer eens uitwezen. Het is de verdienste van een hoge- drukgebied dat een depressie boven Finland en een andere bij IJsland niet hier de lakens kunnen uitdelen. Genoemd maximum van 1022 millibar trok via de Schotse oostkust (cen trum) gisteravond om 7 uur bij Fra serburgh in de richting van Denemar ken. Een andere iets sterkere hoge- drukcel ligt met 1024 millibar bij de Zwarte Zee en dat is in feite te ver af om ten westen van het IJzeren Gor dijn nog veel macht uit te oefenen. In verschillende Europese oorden heeft het de laatste dagen nogal geonweerd in de nacht van donderdag op vrijdag viel in zuidwest Frankrijk het nodige water: 21 tot 28 millimeter over de voorafgaande 12 uur. In de vooravond van vrijdag werden onweersbuien ge signaleerd in zuid-Frankrijk, noord- Italië en Joegoslavië. Wat ons be nieuwd is, of de natuur in de laatste augustus-week, werkelijk op de weste lijke circulatie-toer gaat, zoals de computers hebben uitgestippeld. (Min der vast met plaatselijk regen). Om dat de lucht boven west-Europa in middels zoveel kan verdragen, dat de ze sproei-activiteiten in de lange lan den niet doorgaan. Gunstig strandweer met zon. Tempe- ratuur-maxima 20 tot 23 graden, (week einde). Noordwest tot noordoost onverander lijk, aximaal 3 of 4 (matig) (week einde). AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het tweede wat het hem kost. Amerikaanse dollars 2.62- 2.72 Engelse ponden 6.53- 6.83 Belgische francs 6.92- 7.17 Duitse marken 107.00-110.00 Italiaanse lires 42.75- 45 75 Portugese escudos 11.00- 12.00 Canadese dollars 2.60- 2.70 Franse francs 61.00- 63.00 Zwitserse francs 87.25- 90.25 Noorse kronen 47.00- 49.00 Zweedse kronen 63.00- 65.00 Deense kronen 45.25- 47.25 Oostenrijkse schillings 14.73- 15.03 Spaanse peseta's 4.68- 4.93 Griekse drachmen 8 50- 9.50 Finse marken 70.75- 73.75 Joegoslavische dinars 17.25- 20.25 Nice onbewolkt 28 0 Oslo onbewolkt 20 0 Parijs licht bew. 28 0 Rome zwaar bew. 32 0 Split half bew. 32 0 Stockholm half bew. 18 0 Wenen zwaar bew. 24 0 Zllrich mist 26 0 Casa Blanca mist Istanboel onbewolkt 28 0 Las Palmas onbewolkt 22 0 New York licht bew. Tunis onbewolkt 36 0 (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen.) De onderstaande personen wordt dringend verzocht de ANWB-a.larmcentrale ln Den Haag te bellen (070-264426). NEDERLAND Joseph Martin, Nolseux I BelgiëCLtroën DS, 22-H3-4, J. van den Broek. Duitsland. DUITSLAND H. de Groot, Utrecht, witte Flat 850 20-85-BZ. ZWITSERLAND/DUITSLAND/BELGIc Fam. F,. S. E. Jahn-van der Does (Frankrijk), per trein of vliegtuig. ENGELAND A. B. Douwes Dekker. Do- dewaard. rode Peugeot. FRANKRIJK Fam. C. Koetsier, Wijdenos, witte Peugeot 504 combi plus car. 79-76-UP. Richting huls: fam. H. Houet. Eindhoven, lichtgrijze VW 1600, 09-19-JM. Fam. C. Mark- man-Rochus, Bilthoven, groene Mercedes. FRANKRIJK/SPANJE O. van Munster, Rotterdam, reist per trein. OOSTENRIJK S. Wortel. Oudenbosch, don- ker-groene Audi 100 CL, 64-79-VJ. ITALIë Fam, Van Gettt-Dljt, VW Variant. JOEGOStAVIë J. H. Lubberdtng, Deventer, donker-groene Ford Escort, 86-27-RR. Fam. A. van Rijn-Dijt, Den Haag, beige VW 1300. Fam. H. Smeele-Valk, Schoonhoven, witte Re nault 10. 91-92-MF. BULGARIJE J. Hendrikse. Roosendaal, groene Audi 100 Hoog water 26-8-1973 Vlissingen: 0.09- 12.37; Haringvlletslulzen: 1.35-14.10; Rotter dam: 2.47-15.05; Scheveningen: 1.11-13.46; IJ- mulden; 1.48-14.21; Den Helder: 5.38-18.52; Harlingen: 8.12-21.10; Delfzijl: 10.16-22.57; 27-8-1973 - Vlissingen: 1.05-13.27; Haring vlletslulzen: 2.31-15.02: Rotterdam: 3 46-15 57: Scheveningen: 2.07-14.37; IJmulden: 2.40- 15.10: Den Helder: 7.13,19.59; Harlingen: 9.17- 22.12; Delfzijl: 11.12-23.52;. onder redactie van loessmit De Leeuwarder Courant stelt eens per maand zijn kolommen (één of meer pagina's) open voor gedich ten van lezers, 'in het Fries, in het Nederlands, in het Stelling- werfs, kortom in elke taal en ie der dialect van deze provincie', zo als het in de aankondiging van deze 'Lyrische Courant' heet. De aankondiging zegt ook dat maatstaven voor de beoordeling moeilijk te geven zijn, maar 'het spreekt vanzelf' dat alle inzendin gen gewetensvol zullen worden be oordeeld. Maandag stond de aankondiging van dit initiatief op de voorpagina van de L.C., gisteren vertelde hoofdredacteur Eddy Evenhuis dat er al ontzettend veel inzendingen waren binnengekomen. Alle genres en erg veel leuke brieven. 'Dichters zijn lieve mensen', con cludeerde Evenhuis dan ook opge wekt en dat oordeel slaat op hem en een groot deel van zijn redac tie terug. Evenhuis zelf kan name lijk op een paar echte gedichten bundels - en zelfs een betrekkelijk dikke verzamelbundel - terugzien; al ivekt het soms de indruk dat dat dichterschap van Evenhuis tot de best bewaarde geheimen van Friesland hoort. Sommige Friezen schrikken er oprecht van, als zij er van horen.Wat zal er in die mensen omgaan als zij daadwerke lijk tot het lezen van die gedich ten overgaan, denk je dan. Ook een zeer groot deel van de re dactie van de L.C. moet onder de 'lieve mensen' worden gerang schikt, want in een begeleidend commentaar zegt Evenhuis dat de poëzie in de samenleving en de Leeuwarder Courant verwaarloosd is en 'dit ondanks het feit, dat- haar redactie waarschijnlijk het hoogste percentage poëten en poë tasters onder haar leden telt van alle dagbladen in dit platte land'. Wie zijn dan wel al die dichters, daar in die Leeuwardense redac tie? Evenhuis noemt geen namen, maar hij bevestigt dat het er nog al wat zijn - voldoende om op de redactie een vaste kern te vormen die het lezersexperiment kan bege leiden. In elk geval is bekend - of mag bekend zijn - dat twee van de re dacteuren van de Leeuwarder Courant al eerder blijk hebben In hun woonplaats stond de twee- linr bekend als 'de heren van Kaatsheuvel'. Stond, want de heren Jos en Pie van Gastel zijn deze week een paar uur na elkaar over leden. tachtig jaar oud. De twee ling deed vaak dezelfde dingen en nog gelijk ook: ze waren allebei lid van de plaatselijke harmonie, bei den erelid van één en dezelfde voetbalvereniging en bestuurslid van weer een andere vereniging en het kerkbestuur. Ze gingen zelfs nog een stapje verder: kreeg de één een ziekte op de hals, dan kreeg de ander die prompt ook. Niemand is dan ook verbaasd dat 'de heren van Kaatsheuvel' zijn heengegaan zoals ze gekomen zijn* vrijwel tegelijk. gegeven van letterkundige ambi ties. Evenhuis dicht (ook nu nog, alleen publiceert hij niet meer) en wie de oude jaargangen van het maandblad 'Podium' doorbla dert zal daarin proza tegenkomen van een zekere L. O. ten Cate, die niemand anderse is dan L.C.-hoofd redacteur Laurens ten Cate. En wie, goed en regelmatig de com mentaren van de derde L.C.-hoöfd- redacteur Jacob Noordmans leest, zal het vermoeden in zich voelen rijzen dat ook hier een man aan het woord is die eens met sonnet ten heeft rondgetobd. Vanwege deze apebabv en nog twee even jeugdige soortgenoten is de Apenheul het terrein in het natuurpark Berg en Bos bij Apel doorn waar tientallen apen vrij rondlopen in feeststemming. Builen hun verspreidingsgebied Zuid-Amcrika zijn de wolapen vol gens de Apenheuldirectic op de vingers van één hand te tellen. Hier en daar wordt er wel eens eentje geboren, maar drie tegelijk, zoals op de 'heul' is nog nergens vertoond: drie moeders die hun baby's na een draagtijd van 7 maand in dezelfde tijd ter wereld brachten. De eerste twee weken sjouwen zc de kleintjes aan de borst geklemd mee. Daarna vergezelt zo'n baby de moeder op haar rug, bijna op haar stevige staart zelfs, zoals hier op de foto. De vader van het drietal is vermoedelijk de forse ordebe waarder en leider van de groep wolapen, Jefe geheten, wat Spaans is voor 'chef'. Wol schijnt best lekker te smaken. Een sigaret wordt er althans niet slechter op. Want dat kan tegen woordig maar allemaal: een sigaret roken door een zuiver wollen fil ter. Het is een Australische vin ding, die filter, die naar men beweert 18 procent effectiever wekt dan een synthetische filter. In de Australische staat Victoria worden zulke wollen filtersigaret ten opnieuw: naar men zegt al met smaak en in flinke hoeveel heden gerookt. Het nieuwe wolpro- dukt zal de wolhandelaren geen wiindeieren leggen, want er is even goed nog een hoop wol voor nodig en puur natuur is nu eenmaal duurder dan namaak. In Australië kost een gewoon pakje sigaretten 1,60 en een 'wollen pakje' 1,85. Als het wollen rokertje hier een maal te krijgen is, zal het ook wel wat prijziger worden dan een ge wone filtersigaret, en zo ver zal het volgens diezelfde Australiërs echt komen: de grootste sigaretten- fabrikanten in de V.S., Engeland, Canada, West-Duitsland èn Neder land zouden al begonnen zijn met uitproberen. In elk geval is het te gen die tijd zaak om op te letten of er wel een labeltje met 'zuiver scheerwol' aan het pakje hangt, want daar betaal je dan tenslotte voor. Zo'n computer die huwelijkspart ners bij elkaar zoekt, is niet alleen een nutteloos apparaat, maar ook een onheilspellend teken aan de wand. Elke machine trouwens die het zelf denken, kiezen en oorde len van mensen uitschakelt, vindt dr. Igor Aleksander van de univer siteit van Kent. 'Geen mens ter wereld weet welke chemische stof er evenwel werkzaam is als twee mensen verliefd op elkaar worden, laat staan een computer', zegt deze in Zuid-Afrika uit Joegoslavische ouders geboren en tot Brit genatu raliseerde geleerde. 'De prententie dat zo'n machine op een weten schappelijke manier huwelijken tot stand zou kunnen brengen, is een duidelijke misleiding. De mensen die hun partner via een computer denken te vinden, laten zich nog het ergst beetnemen. Klaarblijke lijk hebben ze problemen, maar een machine is dan bepaald niet de aangewezen weg om die op te lossen'. Een deel van zijn populariteit heeft Eduardo L. Joson, gouver neur van de Filippijnse provincie Nueva Ecija benoorden de hoofd stad Manilla, te danken aan zijn goedgeefsheid: sinds 1960, toen hij voor de eerste maal tot gouvefneur gekozen werd, heeft hij met gulle hand ruim drieduizend gratis doodkisten uitgedeeld. Die zijn be stemd voor 'zijn armen'. Die 1 ar men uit zijn gebied hoeven maar te bewijzen dat ze echt tot de eco nomisch zwakkeren behoren om binnen een halfuur een doodkist van zes dollar thuisbezorgd te krij gen. Voorwaarde is natuurlijk ook, dat iemand in zo'n familie een kist nodig heeft. "t Is zijn eerste baan, waarbij hij er uit vliegt en telkens weer mag terug komen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7