bortus kliniek iou te hoge irijzen vragen Taxichauffeurs willen meer veiligheid 'Sproeitrein' was in Epe voor een gewone schoonmaakbeurt i Onrust onder personeel van NDU na vijftig ontslagen Geen apparatuur, geen onderzoek, wél rekening lamerleden ■rijgen meer oeding Trouw Kwartet Prof. Schouten mindert werk Navo-smaldeel in Den Helder WERELDRAAD VAN KERKEN Bericht Directeur van Brabants Conservatorium geschorst Marine-officier kritiseert besluit regering TROUW/KWARTET SECRETARESSE Eis van vijf jaar en tbr voor vermoorden vrouw 'Sociaal belang is bij fusies goed gewaarborgd' Wapenstok, gaspistool, zwaailicht en sirene gevraagd MEMOIRES 'K TAMPEN W/KWARTET ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 BIWK.M.WL) Tï K.) Bespoten bramen langs spoorbaan niet zo'n groot gevaar '41 JEPE/UTRECHT In het oost- Veluwse dorp Epe, dat lang ge ileden uit de dienstregeling van jde NS werd geschrapt, ontstond jenige beroering toen er plotse ling weer eens een trein langs kwam. En nog wel een trein, die |de vegetatie tussen en vlak langs Jde rails bespoot, terwijl daar ook bramenstruiken staan. Men vreesde het ergste, want men herinnerde zich een recent krantebe- richt, waarin stond dat kinderen uit Eefde ziek waren geworden, omdat ze langs de spoorbaan groeiende, be spoten bramen hadden gegeten. Na gealarmeerd te zijn door een verontrust schoolhoofd, kwam de zaak 's avonds zelfs in de Eper ge meenteraad. Enkele telefoontjes leerden het gemeentebestuur al gauw, dat de zaak in Eefde wel iels anders lag. Ook wat ernstiger, want daar was met een veel giftiger her bicide gespoten. Dat was dan ook re den geweest om waarschuwingsbor den üc plaatsen. In Eefde ging '"T-t om begroeiing, die het uitzicht bij een ove~?eg be lemmerde, waaronder een bramen struik stond. Bij het daar toegepaste middel pleegt het groen vier maal zo snel te gaan groeien. Het groeit zich dan 'letterlijk dood'. Veiligheids overwegingen doen meestal tot dit paardemiddel besluiten. Wat in Epe gebeurde aldus ver nemen we van de spoorwegen in Utrecht was de gebruikelijke schoonmaakbeurt. Een keer per jaar rijdt de 'sproeitrein' langs het totale spoorwegnet in Nederland, dat 3200 kilometer lang is. 'Het is de trein, waar we het minst trots op zijn. Een noodzakelijk kwaad, maar toch meer noodzakelijk dan kwaad. Wan neer bramen, die een vleug van "net onkruidbestrijdingsmiddel meegekre gen hebben, worden gegeten, dan zal men volgens het ministerie van volksgezondheid bij tien kilo gram misschien buikloop krijgen. Dat ligt dan evenwel niet aan het gif- Oorzaak is in dat geval de grote hoeveelheid bramen, die men heeft verorberd'. Vroeger reed de sproeitrein twee keer per jaar. Dat is teruggebracht tot één maal, primair vanwege de kosten, secundair uit milieu-hygiëni sche overwegingen. Zou men de ve getatie (algen, mossen en dergelij ke) laten kitten, dan wordt de voch tigheidsgraad rondom de rails gro ter. Hierdoor gaan de biels sneller rotten en ze zijn dan eerder aan ver vanging toe. Het is vooral ook om economische redenen dat het onkruid periodiek wordt verwijderd. De samenstelling van de herbicide gebeurt in overleg met 'Wageningen'. De zaak Eefde is nog in onderzoek. Maar waarschijnlijk is hier in strijd met de interne voorschriften gehan deld. Er lijkt in dit geval een beoor delingsfout gemaakt te zijn. Het is verboden te spuiten in de tijd, dat de bramenstruiken bloeien en vrucht dragen. Bij de NS zegt men zeker oog te hebben voor de rijkdommen aan flo ra, die men langs dc spoorlijnen be zit. Met de inzet van eigen mensen en lAologen wordt er op het mo ment zelfs een zekere inventarisatie van gemaakt. "amerlid vraagt controle onze Haagse redactie N HA)AG De economische controledienst zou moeten contro- ;n, of de prijzen, die de abortusklinieken in Nederland bereke- t oi niet te hoog zijn. Mevrouw N. Smit-Kroes (VVD) heeft dit gis pen gevraagd aan de ministers van economische zaken en volks- aii oudheid. 10 ivo toelichting op deze vraag zegt ze to'k de indruk te hebben, dat de a- dgtusklinieken eigenlijk misbruik ma- van de noodsituatie, waarin vrou- i verkeren, die om een abortus jen. Deze misbruik is niet met op- De NVSH bijvoorbeeld gebruikt winst' die de abortuskliniek maakt gst| meer aan voorlichting te doen. k )r mevrouw Smit vraagt zich toch udtjwaarom juist de dames, die door aaiirek aan voorlichting in nood zijn Utrjien te verkeren, deze extra voor- ting moeten betalen. >tu«ileiding van de vragen aan de mi- erkers is, dat de zes abortusklinieken, n samenwerken in de vereniging Mr medisch verantwoorde zwanger- dïapsonderbreking in Nederland 2r mezo) de behandelprijs van een klinische abortus hebben verlaagd 400 tot 350. Het besluit hier- zo iaat Stimezo weten, betekent begin van een gezamenlijk prijs- de :ten f 5k 1^. e ih een verslaggever HAAG Met terugwerken- 0r{kracht tot 1 januari zijn ver- neidene bedragen, die ter ver- ■rijèding van kosten worden uit- iur j:eerd aan leden van de Senaat de Tweede Kamer verhoogd, 1 Tweede-Kamerleden hebben met ,ng van het jaar 1973 recht op een joeding van overige kosten (ver- 'kosten, administratieve hulp, por- en literatuur) van 5.925, 8.025, iO en 11.850 gulden per jaar, al ir gelang zij verder van Den Haag wonen. Deze bedragen waren res- 5.575, 7.550, 9.175 .50 gulden. De vaste vergoeding ir reiskosten voor de Tweede-Ka- •leden bedraagt thans nog 4225 jden. Dit bedrag wordt binnen niet !°rz]lange tijd aangepast aan de geste- kosten. inkomen van de Tweede-Kamerle- werd enige tijd geleden verhoogd 55.172 gulden per jaar. De eerste- erleden die geen inkomen ontvan- hebben recht op een vergoeding ir reiskosten en overige kosten en ir elke dag dat zij een vergadering til de Kamer of van een Kamercom- pfesie bijwonen. De vergoeding voor *«4rige kosten is verhoogd van 2.300 2.450 gulden per jaar en die voor 4 bijwonen van een vergadering van ectievelijk ƒ55.75, ƒ75.50, ƒ91.75 111.50 (al naar gelang de afstand inplaats- Den Haag) tot ƒ59.25, .25, 97.50 en ƒ118.50. De over- itingsvergoeding is verhoogd van 1.25 tot 63. Ook de reiskostenver- "ing voor de senatoren zal rhoogd worden. 105,1 De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. beleid met het doel om elke vorm van winstbejag ten koste van de hulpzoe kende vrouw tegen te gaan. Hoe opgebouwd? Commentaar van mevrouw Smit: Uit deze drastische prijsverlaging blijkt, dat er weinig relatie is tussen de wer kelijke kostprijs van een abortus en de prijs, die wordt gevraagd. Zij vraagt dan ook aan de ministers na te gaan hoe het tarief van een abortus is opgebouwd. In Stimezo werken samen de abortusklinieken in Arnhem, Eind hoven, Groningen, Den Haag Rotter dam en Utrecht. De Nederlandse vere niging voor seksuele hervorming (NVSH) heeft klinieken in Zwolle en Den Haag. Bij deze klinieken kunnen mannen al enige tijd terecht voor ste rilisatie. De Stimezo-kliniek in Utrecht kondigt aan eveneens te be ginnen met deze ingreep. Als prijs wordt genoemd 250 tot 300. Hoewel haar vragen aan de ministers betrekking hebben op de tarieven, meent mevrouw Smit, dat ook het ho norarium, dat de klinieken voor de sterilisatie van mannen berekenen (de ingreep is naar verhouding eenvoudig en vergt een werktijd van tien minu ten) eveneens aan de hoge kant is. In een toelichting op de prijsverla ging zegt Stimezo, dat het prijsbeleid steeds wordt afgestemd op dc kosten- factoren. In een gesprek met Stimezo over de hoogte van de tarieven kreeg mevrouw Smit onlangs geen bevredi gend antwoord. Zij vindt het daarom wel opvallend, dat na dit onderhoud en na een kritisch krantenartikel van dr. Bouricius Stimezo plotseling tot een drastische prijsverlaging is over gegaan. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Sociaal-Economische Raad heeft gisteren besloten de raad voor te stellen prof. dr. D. B. H. Schouten op diens verzoek te ontlasten van het voorzitterschap van de Commissie In komensbeleid. De Tilburgse hoogle raar, die als reden voor dit verzoek opgaf zijn te drukke werkzaamheden te willen verminderen, blijft kroonlid van do SER en voorzitter van de des kundigencommissie van de raad. Een overweging om zich terug te trekken als voorzitter van de commis sie inkomensbeleid is waarschijnlijk oo': geweest het diepgaand menings verschil dat hij met de vakbeweging over deze problematiek heeft. In een interview met ons blad noemde hij het bijvoorbeeld een grote vergissing dat de vakbeweging de inkomensnivel lering hoog in haar vaandel heeft ge schreven. De gevolgen van inkomens nivellering zouden zijn een verminde ring van de belastingontvangsten en de besparingen. De consequenties hiervan wil de vakbeweging niet zien, aldus prof. Schouten. Zijn positie als voorzitter maakte hij er nog moeilijker op met de uit spraak. dat niemand, ook de vakbewe ging niet, een bruikbare gedachte kan produceren over de inkomensnivelle ring. De Èindhovense röntgenologen: UTRECHT De twee Eindhovense röntgenologen, die vorig jaar 675.000 gulden teveel gedeclareerd hebben, hebben in bepaalde ge vallen rekeningen ingediend voor onderzoeken die niet verricht kun nen zijn omdat de daarvoor benodigde apparatuur niet ter plaatse aan wezig was. Daarmee is aan honorarium en kosten een bedrag van Het permanente NAVO-smaldeel Atlantische Oceaan dat uit zeven schepen bestaat, is gisteren in Den Helder aangekomen. Rechts op de achtergrond het Portugese fregat Magelhaes Correia. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Dagblad Unie (NDU) gaat in Emmen en Amsterdam in totaal 50 man tech nisch personeel ontslaan. Gisteren entstond door deze mededelingen on rust onder het expeditie-personeel in Amsterdam dat met staking dreigde. Tijdens een vergadering in Amster dam en gesprekken met de vakbon den, die nog naar andere oplossingen zoeken, werd gisteravond de situatie wat minder gespannen. In Emmen moeten 22 mensen afvloei en, nu besloten is de technische pro- duktie van de Drents-Groningse Pers (eigendom van de NDU) over te ADVERTENTIE WORLD COUNCIL OF CHURCHES Alle uitgaven van de Wereldraad van kerken zullen met ingang van heden in Nederland direct uit voorraad geleverd kunnen worden. De centrale distributie van deze uitgaven is namelijk in handen gegeven van: UITGEVERSMAATSCHAPPIJ KOK KAMPEN Ook bij de boekhandel zullen deze titels verkrijgbaar zijn. De complete catalogus met de Nederlandse prijzen wordt op aanvraag gratis toege zonden. KOK KAMPEN plaatsen naar dc Erven J. J. Tijl in Zwolle. Aanvankelijk zou de techni sche verzorging van de Drents-Gro ningse Pers (die ondermeer de Em mer Courant uitgeeft) geheel naar Amsterdam gaan naar het Handels blad. Dit bericht wekte in mei van dit jaar grote onrust in Emmen. Er werd met staking gedreigd. Het besluit van de NDU werd vervolgens opgeschort. De beslissing om de Emmer Courant nu .in Zwolle te laten drukken, betekent ontslag voor 22 jongere werknemers maar 55 anderen kunnen in dienst treden bij Tijl. De Drents Groningse Pers in Zwolle heeft in totaal 200 man in dienst. Het dagblad de Noord ooster dat ook in handen van de Drents Groningse Pers is en 6.000 abonnees heeft, gaat per 1 septem ber over naar de Winschoter Courant. In Winschoten is een moderne off-zet- drukkerij. De ontslagen in Amsterdam die neer komen op 27 van de 190 man en die 1 januari ingaan, is een gevolg van het verdwijnen van de druk- en zetorder van het dagblad De Tijd. De Tijd gaat per die datum naar Best waar de Ver enigde Nederlandse Uitgeverijen (NDU), eigenaresse van De Tijd, een drukfabriek in gebruik heeft. Van onze correspondente TILBURG Het bestuur van het Brabants Conservatorium in Tilburg heeft directeur Louis Toeboseh (58) voorlopig geschorst uit zijn functie. De heer Toebosch was sinds acht jaar directeur van het conservatorium. De reden van de schorsing lijkt het benoemingsbeleid van de heer Toe bosch te zijn. Het bestuur geeft hangende de kwestie echter geen commentaar. De zaak is naar buiten gekomen door een brief aan de stu denten waarin wordt meegedeeld dat een driemanschap voorlopig met de lei ding is belast. negenduizend gulden gemoeid. Dit blijkt uit een brief van het presi dium van de ziekenfondsraad aan de leden van deze raad over de 'Eindho vense affaire.' De accountantsdienst van de ziekenfondsraad heeft vastge steld dat de röntgenologen vorig jaar 630.000 gulden hebben gedeclareerd voor onderzoeken die de behandelend specialist niet had aangevraagd. De Van een verslaggever DEN HELDER Dc beslissing van de regering om het Navo-eskader waarvan een Portugees oorlogsschip deel uitmaakt niet in Amsterdam te laten binnenlopen, inaar naar Den Helder te verwijzen, heeft de com mandant van het eskader 'een onfor tuinlijke beslissing' genoemd. Commandeur J. W. II. Wevers zei gis teren dat 'Nederland vooroploopt met het uiten van emoties tegen Portugal'. Hij zei dit gisteren op een persconfe rentie na aankomst van het eskader, dat een vijfdaags bezoek aan Neder land brengt. De regering heeft het es kader naar Den Helder verwezen, om dat in Amsterdam moeilijkheden wer den voorzien'. Commandeur Wevers zei nog dat hij aan de Portugese officieren zijn per soonlijk standpunt over het optreden van Portugal in de Afrikaanse gebie den kenbaar had gemaakt. Hij wilde niet vertellen welk standpunt dat was. dienst heeft zich niet verdiept in de vraag of deze onderzoeken ook werke lijk zijn verricht: daarvoor zouden medische deskundigen moeten worden ingeschakeld. Ook zijn door de dienst afwijkingen geconstateerd bij het declareren van onderzoeken |)ij klinische ziekenfonds patiënten die een aanvullende klasse verzekering hadden. Zowel de zieken fondsen als de aanvullende klassever zekering kregen voor deze onderzoe ken elk een volledige nota. Ten aan zien van de tarieven die de röntgeno logen aan particulieren in rekening brachten, heeft de accountantsdienst eveneens afwijkingen vastgesteld. Het presidium van de ziekenfondsraad is tot de conclusie gekomen dat de zie kenfondsen op moeilijkheden stuiten bij' het controleren van declaraties voor röntgenologische verrichtingen 'wegens het in vele gevallen ontbre ken van de voor deze controle zo- vante middelen' Het gaat daarbij zo wel om de controle op de medische noodzaak van de verrichte prestatie als om de controle op het feitelijk verricht zijn van die prestatie. Het presidium vindt daarom, dat de voor zitter van de ziekenfondsraad het ini tiatief moet nemen om in overleg met de organisaties van ziekenfondsen en medewerkers na te gaan, hoe de con trole op de declaraties kan worden verbeterd. De algemee" secretaris van de Unie van Ziekenfondsen, de heer J. de Vries, schrijft in het blad 'Unie' on der meer dat het voor een zinvolle beheersing van de kosten en het te gengaan van de verschijningen vol strekt noodzakelijk is, dat niet langer geheimzinnig wordt gedaan met gege vens over medisch handelen. (ADVERTENTIE) Op het secretariaat van de redactie van in het hartje van Amsterdam, vlak bü de Dam, komt een plaats vrij voor een De belangrijkste eisen zijn, dat zij vlot kan typen en stenograferen (Neder lands) en de nodige administratieve ervaring heeft. Brieven aan: Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. DORDRECHT De Dordtse recht bank heeft gisteren vijf jaar gevange nis straf plus ter beschikking stelling van de regering geëist tegen de 19-ja- rige Abraham de B. uit Sliedrecht. De man bracht op 11 maart van dit jaar een 30-jarige vrouw met acht messte ken om het leven. Hij zou volgens psychiaters sterk verminderd toereke ningsvatbaar zijn. De rechtbank in Dordrecht doet op 7 september uit spraak. DEN HAAG De sociale belangen zijn bij fusies ruimschoots gewaar borgd. Dit zegt het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) in een communiqué naar aanleiding van de vele kritiek, die los is gekomen naar aanleiding van de fusiegebeurte nissen van de afgelopen maanden. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMSTERDAM De taxichauffeurs eisen veiligheidsmaatregelen: zij willen ver gunning voor het meevoeren van een wapenstok en een gaspistool en willen ook dat zij op het dak van hun aulo een zwaailicht en een sirene mogen hebben. Deze eisen zijn gesteld in een nachtelijke vergadering van vierhonderd taxichauffeurs in Amsterdam en zij werden in hun eisen gesteund door collega's uit andere grote ste den. In het Roothaanhuis aan de Amsterdamse Rozengracht hebben vierhonderd taxibe stuurders zich gisternacht be raden over een betere beveili ging in verband met de vele molestaties. Terwijl zij daar over spraken werd zoals hun zegsman later vertelde op het Rokin een van hun col lega's door een buitenlander aangevallen. De verzamelde taxichauffeurs, versterkt met telegrafisch op geroepen collega's uit Rotter dam,. Den Haag, Eindhoven en Haarlem, stelden de volgende eisen op: 1. Sirene en zwaailicht op het dak van de wagens, waarmee een in nood geraakte chauf feur door een simpele druk op een knop hoorbaar en zicht baar alarm kan slaan. Als hij door omstandigheden niet in staat is om hulp via de mobi lofoon in te roepen, kan deze methode uitkomst bieden. 2. Een rechtstreeks kanaal op de mobilofoon naar het hoofd bureau van politie. 3. Iedere tax: moet worden uitgerust met een mobilofoon (In Amsterdam is tot nu toe bijna veertig procent nog zon der). 4. Meer en betere samenwer king met de politie. 5. Vergunning voor de chauf feurs om in de wagen ter ver dediging een wapenstok en een gaspistool mee te voeren. 6. Een boetebepaling voor pas sagiers die na de rit weigeren te betalen. Volgens de chauffeurs, die uit de vier andere grote steden aanwezig waren, is de toestand daar te vergelijken met die in Amsterdam. De vergadering meende te kunnen aannemen, dat vrijwel alle taxichauffems van ons land in een vergelijk bare situatie verkeren. In de vergadering werden te legrammen verstuurd aan pre mier Den Uyl, kamervoorzit ter Vondeling, minister Van Agt, aan B. en W. van Am sterdam en aan de taxicentra les van de vijf steden met de volgende inhoud: 'Wij eisen terstond maatregelen die onze rechteloosheid opheffen en on ze veiligheid voor zover moge lijk garanderen.' De Amsterdamse /chauffeurs besloten verder volgende weck een delegatie af te vaardigen naar ''e vergadering van de gemeenteraad, die zich clan gaat buigen over de proble men van het openbaar vervoer. Dr. W. A. Visser 't Hooft gebonden 27,50 De auteur heeft gedurende bijna 30 jaren de Wereldraad van kerken met kracht en visie geleid. Indringend beschrijft de auteur o.a. de moeilijkheden die de Duitse kerken tijdens het nazibewind ondervonden, de politieke conflicten in de na-oorlogse tijd en de hulp aan ontwikkelingslanden. Verkrijgbaar in de boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5