]uropa wil uitstel an bezoek Nixon Middenstanders woest op Lubbers 2& taptoe delft euning wil soldaten n bad stoppen Tweede nationale luchthaven onzin !n deze krant VADÉMO Kantoorhouder van giro beroofd van tas met 42 mille 'Vlaggetjesdag' en gedonder in vesting Naarden Kampioenschap bloemschikken Prijsmaatregel blijft praktisch gehandhaafd In zwembad verdronken Veilige kinderkleding Kerkenhulp aan Portugese dienstweigeraars Kerstredevoeringen L2 Nieuwe Leidse Cbmramnt HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING [straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10,58 per maand, per kwartaal ƒ31.35 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1973 54ste jaargang no. 124 Meer passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Aid. Bezorging vanaf 08.30 uur in onze Haagse redactie 7jS HAAG Het DS'70 Kamerlid mr. K. A. Keuning vindt t de militaire commandanten weer bindende regels moeten in- eren voor liet gebruik van badplaatsen en douches en bet deel- men aan bet ontbijt door de dienstplichtigen. dens een onderzoek naar de hygië- che toestand in 32 kazernes en le- plaatsen, is hem gebleken dat er ir de dienstplichtigen veel te wei- gebaad wordt. Hoofdoorzaak rvan is volgens het Kamerlid de chaffing van het reveille, waar- >r de militairen te lang in hun blijven liggen en geen tijd voor ssn of ontbijten overhouden. Keuning heeft over zijn onder- ik een rapport geschreven dat gis- en naar minister Vredeling (de- isie) is gestuurd. Aanleiding tot onderzoek waren de vele klach- over de legering die het Kamer tijdens de verkiezingscampagne november vorig jaar te horen ieg. De kwaliteit van de legering de militairen blijkt van goed tot iduit slecht te variëren in de 32 ochte kazernes. t'gernis grootste ergernis onderging het imerlid toen hij moest constateren de legering van beroepsmilitai- in Middelburg en Den Haag niet aan redelijke normen voldeed. 'Als beroepsmilitairen niet goed worden ondergebracht, dan kan men de zaak wel sluiten', zei mr. Keu ning gisteren bij de presentatie van zijn rapport Uit het rapport blijkt dat een aantal kazernes niet voldoet aan de normen van de landmacht van tien personen per kamer. Op sommige kamers wa ren wel 20 tot 30 militairen onder gebracht. Ook het aantal douches en badplaatsen liet nog wel eens te wensen over. De kazerne in Vught gaf volgens het Kamerlid de allerberoerdste situatie te zien. Ik wil hierover niet in details treden, maar het lijkt naar niets', verklaarde mr. Keuning. Globaal ge nomen is ook de sportaccommodatie voor de dienstplichtigen onvoldoen de. Veelal is die te beperkt en slecht van kwaliteit. Verwijt Het Kamerlid heeft op zijn rondreis ook informatie gekregen over het overleg op plaatselijk niveau tussen Mr. Keuning: Hoofdbestuur WDM ondermijnt de waarde van de krijgs macht. commandanten en afdelingen van de Vereniging van Dienstplichtig Mili tairen. Hij constateert dat het beleid van de VVDM-afdelingen zeer gun stig afsteekt tegenover dat van het hoofdbestuur. Hij verwijt in zijn rapport het WDM hoofdbestuur de waarde van de Nederlandse krijgs macht sterk te ondermijnen. Hij vindt ook dat het bestuur teveel in vloed in politiek-Den Haag heeft, waardoor met name de beroepson derofficieren onzeker worden bij hun optreden ten aanzien van de dienstplichtigen \TDEN (UPI) Do Westeuropese regeringsleiders zijn niet erg kig met liet aangekondigde bezoek van president Nixon aan opa in de komende herfst. Zij zouden wensen dat hij zijn be- tot volgend jaar uitstelt. Dit is in diplomatieke kringen in den meegedeeld. (heerst momenteel grote verwar onder dc Westeuropese staten i hun onderlinge betrekkingen en \s beslist niet gereed voor de in- kkelde besprekingen met Nixon dc toekomstige vorm van het At- sche bondgenootschap. Een voor- g begin van de onderhandelingen de VS over deze moeilijke mate- ou daarom meer kwaad dan goed ;n doen, zegt men. Bovendien men dat Nixon pas volgend zich enigszins zal hebben her van de politieke schade, die hij Ie affaire Watergate heeft opgelo- ens eerdere berichten deze week Washington zou Nixon van plan om tegen het eind van oktober Europese reis te beginnen. Kis- er zou eerder komen voor voorn- ig. Deze berichten zijn in de ver lende Europese hoofdsteden nog- )el ontvangen en officieel zijn er noeg geen reacties bekendge- ct. Maar in diplomatieke kring men er weinig twijfel over be- n dat dat uitstel van de reis tot end jaar betere vooruitzichten zou cn. ministers van buitenlandse zaken de EEG beraden zich volgende ind in Kopenhagen over hun be tingen met Amerika. Binnen de bestaat grote onenigheid over groot scala van problemen, op (ADVERTENTIE) Makelaardij \#W HOOGEVEEN. Tèl. 05280 64250 AMSTERDAM Dc agentschaphou der J. Adriaens van de Amsterdamse giro is gistermorgen voor zijn sigaren zaak in de eerste Van Swindenstraat in Amsterdam beroofd van een tas met geld. Volgens de politie verdween er ongeveer 42.000 gulden. De heer Adriaens had het geld opgehaald bij een girokantoor. Van een verslaggever NAARDEN De vesting Naar den zal ter gelegenheid van haar 300-jarig bestaan als Oran jestad een vlagvertoon organise ren dat het grootste heet dat ooit in Nederland iverd vertoond. Meer dan 200 Nederlandse ge meenten sturen zaterdag 8 sep tember hun gemeentebodes met de gemeentevlag naar Naarden om een heraldieke bijdrage te leveren aan de herdenkingsfees ten. Die vlaggenparade wordt gevolgd door de intocht van stadhouder prins Willem III, in dit verband een heer, wiens kleding gesneden is naar het voorbeeld van een of ander schilderstuk. En dit alles is nog maar een onderdeel van de evenementen die Naarden organiseert ter ge legenheid van '300 jaar Oranje vesting'. Er staan van 5 tot en met 12 september 79 evenemen ten op het programma. De orga nisatoren verwachten 150.000 bezoekers uit binnen- en buiten land. Zelfs de slag om de vesting, die in 1673 woedde, wordt met een hoop gedonder nagebootst. vervolg zie pagina 8, kolom 7. Wolkenvelden p de meeste plaatsen droog niet olkenvelden, maar ook perio- en met zon. Zwakke tot matige oordoostelijke wind. Maximum- emperaturen van 18 graden in et Waddengebied tot ongeveer 4 in het zuidoosten van het and. I0RGEN EN OVERMORGEN: rij warm en bijna overal droog. Zon op: 03.41-05.43 onder: 19.41-19.39 Maan op: 03.24-04.49 onder: 18.35-18.56 iderzoek seksuele ug van mug die muggezifters gunnen ons n privacy Het comité staat op het standpunt dat Zestienhoven geschikt gemaakt moet worden voor de functie van tweede nationale luchthaven. Uit financieel oogpunt is het volgens het comité veel aantrekkelijker Zestienhoven een nieuwe baan te geven kosten 150 mnl dan een tweede nationale luchthaven te bouwen waarvan de kosten geraamd worden op 500 mil joen gulden. Rond Zestienhoven zou den dan 300 woningen geamoveerd moeten worden. Zowel het comité werknemers, als de commissie luchthavenbelangen en de directies van verschillende onderne mingen op Zestienhoven staan op het standpunt dat het onzinnig is een luchthaven te sluiten, die een functie heeft bij 's-werelds grootste zeehaven. Zij vragen zich af of het wel zinnig is enkele honderden miljoenen guldens over boord te gooien op aandringen van een schreeuwende minderheid die Zestienhoven dicht bij wil hebben we gens de geluidshinder. Rotterdamse gemeenteraadsleden en het openbaar lichaam Rijnmond heb ben zoals bekend pogingen in het werk gesteld om Zestienhoven geslo ten te krijgen. Recent weigerde de ROTTERDAM De Rotterdamse Bond van Volkstuinders organiseert op zaterdag 25 augustus het kampi oenschap voor Rotterdam, bloemschik ken vcor amateurs. Dit evenement wordt gehouden in het Verzamelge bouw-Zuid, Strevelsweg 716. De wed strijden beginnen om tien uur des morgens en om ongeveer halfvier des middags zullen de prijzen uitgereikt worden. Kom naar het Dolfinarium Harderwijk t sh<,™ In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) heeft zich de woede op de hals gehaald van de vertegenwoordigers van het midden- en klein bedrijf met zijn voorstel de thans geldende prijsmaatregel voor deze sector nagenoeg onverkort te handhaven. Volgens de middenstandsorganisaties betekent dit in feite een verdere daling van de winstmarges. Binnenland Taxichauffeurs willen veiligheid5 Gevecht om EMS 7 Minister Lubbers ontvouwde zijn gin volgende week worden afgekon- plannen tijdens een bespreking met digd. In de komende weken zal de mi- vertegenwoordigers van het midden- nister zich bezighouden met de prijs- en kleinbedrijf. De maatregel zal be- vorming in de industriële sector. Werknemers Zestienhoven ROTTERDAM Het comité werknemers vliegveld Zestienhoven vindt het onzin een tweede nationale luchthaven in West-Brabant aan te leggen. Niet alleen zal het milieu daar ernstig worden aangetast, maar zullen ook 3000 woningen moeten verdwijnen. Dc eerste stap naar het nieuwe en naai algemeen verwacht wordt strakkere prijsbeleid van het kabinet Den Uyl komt erop neer, dat winst marges van de handel gelijk moeten blijven. Inkoopprijsstijgingen mogen tot een bepaald percentage volledig worden doorberekend in de verkoop prijzen. In de tot nu toe geldende prijscalculatiebeschikking was deze marge gesteld op vijf procent. Vol gens het voorstel van minister Lub bers mag dit nu verhoogd worden tot zeven procent. Onvoldoende De middenstandsorganisaties vinden deze verruiming echter volstrekt on voldoende. Onder de oude prijsmaat regel liepenvolgens hun berekenin gen de winstmarges al terug. Volgens het nu gedane voorstel zal dit verlies niet worden goedgemaakt en zullen bovendien de winstmarges ook weer teruglopen, zij het in geringere mate. De middenstandsorganisaties menen daarom dat de minister de basisaf spraak van het Centraal Akkoord heeft geschonden. De afspraak was na melijk dat de nullijn gehyidhaafd zou worden. Niemand zou er beter, maar ook niet minder van mogen worden. De middenstandsorganisaties hebben uitgerekend dat zij inmiddels al drie procent beneden dc nullijn zijn uitge komen. De wijziging van de prijscal- culatiemaatregel zal daar volgens hen weinig verandering in brengen. In een communiqué hebben de consu mentenorganisaties inmiddels laten we ten te overwegen met het overleg tus sen regering en bedrijfsleven over het loon- en prijsbeleid te stoppen. HOOGERHEIDE De 11-jarige Jan van Bakel uit Moerstraten (gemeente Wouw) is gistermiddag bij het school zwemmen verdronken in het overdekte bad van Hoogerheide. (ADVERTENTIE) kom ook 'ns een avondje uitblazen, bij de 1 De kinderkleding die door de twee kinderen op deze foto wordt ge dragen, haalde de eerste en tweede prijs voor veilige verkeerskleding in Kopenhagen. De verkeerstekens op de kleding van het jongetje zijn reflecterend. elke avond om 9 uur t/m zaterdag 1 sept. kaarten bij alle vvv's commissie van verkeer reductie op de landingsgelden te verlenen. Ook ge- lijktrekking van de tarieven met die van Schiphol stuit op bezwaren. Ten slotte bepaalde het dagelijks bestuur van Rijnmond de bestemming van het vliegterrein als 'woongebied' in het ontwerp streekplan te handhaven. Volgens het comité werknemers kan Zestienhoven zonder ernstige milieu belasting het overtollige verkeer van Schiphol overnemen. ADVERTENTIE ROTTERDAM De eerste activitei ten van de samenwerking tussen Uni lever en Gardner Merchant Food Ser vices, een dochteronderneming van de Engelse maatschappij Trust Houses Forte, zijn in West-Duitsland gestart. Van onze verslaggever GENèVE De hulporganen van de Wereldraad van Kerken gaan steun verlenen aan dc tiendui zenden Portugese dienstweige raars in Europa cn Afrika. Dc laatste jaren verlaten tiendui zenden jongeren Portugal, voor dat zij opgeroepen kunnen wor den voor militaire dienst. Hun aantal wordt geschat op zestien tot twintigduizend per jaar. Zij voorkomen hiermee, dat zij in de koloniale oorlogeu in Mo zambique, Angola en Guinee Bissau worden ingezet. Onder deze tienduizenden jon geren is een grote groep, die dit doet uit overwegingen van het geweten. Zij zijn van plan te zijner tijd naar Portugal te rug te keren. Zij willen niet als vluchtelingen, maar als politie ke ballingen gezien worden. Het Wcreldraadprogramma voor geëmigreerde werknemers, een onderdeel van de afdeling ge rechtigheid en dienst van de wereldraad, dat geleid wordt door de Nederlander Plet Bou- man, gaat deze Portugese dienstweigeraars helpen in sa menwerking met het hulpor gaan van de Franse protestan ten Cimade. In Parijs wonen de meeste van deze jongeren. Voor dit werk wordt honderdduizend dollar uitgetrokken. Onze redacteur C. G. van Zweden heeft studie ge maakt van alle Kerstredevoeringen, die onze Konin gin in de afgelopen 25 jaar heeft gehouden. Citaten uit die toespraken tot haar volk zijn opgenomen in het Jubileumnummer van Trouw/Kwartet, dat vol gende week bij u thuis wordt bezorgd. Daarin vindt u ook een boeiende beschouwing van redacteur J. Kuijk over monarchie en republiek. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAM MER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTSDAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje flessermn- der/etters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2889, Amsterdam. Strijd om liet verse kadetje... 11 Buitenland Blank in Rhodesië8 Prof. Berkhof: dc volgende 25 jaar wereldraad Kunst De knusse verhalen van Heeresma enlo verzamelt verzamelingen Economie Wijnschandaal Sport Valse start hockeyteam Radio en tv Recepten Strips, feuilleton Commentaar 17 19 RITA 11 miH+W-H*UU4J 'Jantje, geel' dat boek eens. Dat moet ik ook nog inleveren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1