John Eelman kiest zekerheid VALSE START' HOCKEYTEAM Springer: de meest universele speler De snelle opmars van Albin Planinc wereldbeker 1973 amsterdam DOOR RUUD VERDONCK Solo wereldcup voor Van Vianen 'Nederland blijft in openingsduel tegen Argentinië ver beneden verwachtingen [STELVEEN Het toernooi de wereldbeker hockey is voor derland ronduit slecht begon- Niet alleen bleek het team ar zoveel van verwacht wordt, t opgewassen tegen het vecht- :key van Argentinië (00), ar het Nederlands elftal lever- op het veld een prestatie, die onder het vernachtte niveau ef. Een slecht begin dus, maar hoop is er natuurlijk nog niet e verloren. Miinchen, tijdens de Olympische len (Nederland werd uiteindelijk ■de) en in Barcelona bij het vorige eldtoernooi (Nederland zesde) •d ook met een gelijkspel begon- i. Alleen heeft Nederland juist r dit toernooi aspiraties getoond uitgaan naar een finale-plaats. In licht gezien viel het gisteren alle- il zwaar tegen, was vanaf de eerste seconde ei- lijk al helemaal mis. Gebrek aan uratesse, te weinig overleg en >ral met een taktik waarmee tegen ploeg, die slechts uit is op gelijk- 1 geen enkele eer valt te behalen, irmate het gevecht vorderde, drong steeds sterker een vergelijking op de voetbalinterland van eerder e week tussen Nederland en IJs- d. Een machtig voetbal dat uitein- ijk toch nog vijf treffers opleverde, hockeyers kwamen er aan geen i toe. Vooral ook omdat Argentinië inisch gezien toch nog wel wat dige dingen bleek te kunnen doen. DERSCHAT kon het, terwijl de verwachtin- zo hoog gespannen waren, zo ver nen? Coach Ab van Grimbergen, r het resultaat, meer over het ver- ade spel teleurgesteld. 'Ik ben toch bang dat de jongens Argentinië hebben onderschat. Ik heb voortdurend willen waken voor zo'n instelling. Ik merkte al eerder deze week dat er zo iets in de ploeg sloop, het is moeilijk om het er weer uit te krijgen. Maar er is nog geen enkele reden tot paniek. Elk toernooi heb je wel een paar van die slechte partijen. Je hoopt alleen dat je die dan toch nog wint. En juist dat kwam vandaag niet uit'. Tactisch gezien leek Nederland het te gen Argentinië vanaf de aanvang aan zwak aan te pakken. De Argentijnen werden in de kaart gespeeld, door het voortdurend pressiehockey van Van Grimbergens formatie. Dat levert nor maal wel een portie strafcorners op, maar doordat Argentinië enkele meters voor de cirkel gegroepeerd voortreffe lijk werk afleverde, bleef die oogst nu beperkt tot twee. De eerste strafcor- ner werd door Ties Kruize tegen doel man Ovidio Adolfo Sodor geschoten, die tweede straf corner (pas diep in de tweede helft) werd door Koen Kra- nenberg niet gestopt. De oogst aan werkelijk goede aanvallen was even groot. In de eerste helft verscheen Frans Spits en Wouter Leefers beiden een keer kansrijk voor Sodor. Beide malen redde de constant pratende doelman voortreffelijk. Ab van Grimbergen: 'Argentinië ontre gelde ons spel voortreffelijk. Die spe lers zijn fysiek zeer sterk, technisch soms knap, en dan hebben ze altijd die lange slag om tijd te rekken nog voor handen. Die verre slagen maak ten ze vooral in de tweede helft om voor wat lucht te kunnen zorgen. Dat gaat zolang goed tot de scheidsrech ters er iets tegen gaan ondernemen. Nu gebeurde dat echter niet. Hun mandekking was ook goed verzorgd. En dan hadden ze in Sabbione een voortreffelijke speler. Zoals hij het nu deed was hij van wereldklasse. Dat al les heeft het voor ons zo moeilijk ge maakt, dat er niets meer van te ma ken viel. We kregen gewoon te weinig ruimte om iets goeds op te zetten'. Van Grimbergen ging daarbij voorbij aan het feit dat zijn team te gretig in de val van de Argentijnen dook. Zich rustig liet verleiden om in de buurt van de Argentijnse cirkel korte com binaties op te zetten. Van Grimber gen: 'In dit soort wedstrijden is rust in de ploeg zo belangrijk. Je mag het overzicht niet verliezen. Die rust heb ben we echter vanaf het begin niet kunnen vinden, daarin ligt een deel van de verklaring voor dit gelijke spel'. ONZEKER Bij de totaalprestatie van het Neder landse team mag zeker ook niet verge ten worden, dat de defensie, die toch werkelijk niet onder zware druk kwam te staan, zo onzeker ingreep. Bart Taminiau bijvoorbeeld, verloor te gemakkelijk onnodig de bal, terwijl zijn plaatsen zo slordig was, dat Ar gentinië soms zelfs gevaarlijke door braken kon forceren. Daarbij had hij dan 't geluk dat cr geen schade viel omdat doelman Maarten Sikking het weinige werk voortreffelijk opknapte. Van Grimbergen: 'Ik wil niet over de prestaties van spelers individueel pra ten. Ik wil alleen over de totaalpresta tie iets zeggen. En daarbij wil ik dan voorop stellen dat er tot het uiterste geknokt is voor een beter resultaat. Dat zat er niet in'. In de tweede helft probeerde Van Grimbergen het Nederlandse aanvals- spel wat meer body te geven door lichtgewicht Wouter Leefers te ver vangen door Paul Litjens. Maar ook hij bleek niet in staat om die nodige impuls te geven aan het spel van de Nederlandse ploeg. Van Grimbergen: 'Ik heb met dat uitwisselen even wil len wachten. Ik heb het na de rust even willen aanzien, omdat de veran deringen in het spelbeeld er in geze ten hadden. Daarom kwam Litjens er pas later bij'. HERSTEL? Voor het Nederlandse team is de 00 tegen Argentinië hard aangekomen. Te meer ook omdat India, West-Duits- land, Pakistan en Engeland hun aspi raties in het eerste duel wél waar konden maken. Nederland krijgt die kans op herstel vanmiddag tegen het gemakkelijk zegevierende Pakistan, waar nog te weinig van bekend is. Een maximaal resultaat lijkt dan ook nu nodig om niet in de poule wed strijden al zoveel energie te verspe len, dat het team aangeslagen in de laatste ronde begint. Op die wending hoopt Van Grimbergen. De geschiede nis vaji de laatste belangrijke toer nooien geven hem dan daarbij nog een klein steuntje in de rug. Nederland: Sikking; Kaanders. Bolhuis'. Ta miniau, Kranenberg, Steens, N(co Spits Zweerts, Frans Spits. Kruize, Leefers (Lit jens). Heren: Nederland-Argentinlë 00. W.-Duits- land-Nleuw Zeeland 21, India-Japan 50. Engeland-België 52, Pakistan-Maleisië 42, Spa'njc-Kenia 41. Dames: Australië-Frankrijk 70, Engeland- West Duitsland 33, Nieuw Zeeland-België 3—1. Een van de vergeefse Nederlandse aanvalsacties. Spits en Leefers komen er niet aan te pas. PLYMOUTH (ANP) De 20-jarige Hagenaar Ronald van Vianen heeft in Plymouth met nog één wedstrijd te varen de Solo Wereldcup (het offi cieuze wereldkampioenschap in deze klasse) veroverd. Hij won de vijfde en voorlaatste race en kan niet meer worden ingehaald. De Brit Stone staat in het klassement op de tweede plaats. Bob Toetenel, die vijfde werd, staat in het klassement vierde en Cos- ter vijfde. Het veld voor de wereldcup telde 120 deelnemers. Ronald van Via nen, die zijn middelbare schooloplei ding heeft voltooid, gaat volgende maand een zeilcentrum opzetten op de Canarische eilanden. x-Haarlem trainer siet amateurkampioen Noordwijk niet als slap terug n onze speciale verslaggever )ORDWIJK/HAARLEM Ruim twee jaar geleden, toen eredivi- Club Haarlem in hopeloze positie zijn Schotse trainer Thompson de kant zette, kwam de toen 27-jarige John Eelman plotseling nieuwe man naar voren. Nóg met B-diploma én dispensatie van KNVB. Eelman heeft zij het vertraagd zijn A-diploma be- ild, maar is van het grote betaalde voetbaltoneel verdwenen. n Eelman heeft die in veler ogen schien 'stap-terug' bewust gedaan, heeft gekozen voor de sociale ze- ïeid boven het wankele full-time nersbestaan. 'Ik had', zegt de irlemmer, die vandaag met zater- - en algeheel amateurkampioen rdwijk in de eerste ronde van de jd om de KNVB-beker tegen Hel- ïd Sport aantreedt, 'een contract 1 anderhalf jaar bij Haarlem bedon- en gekregen toen Thompson ver- Ik had ook dispensatie van de VB om door te kunnen gaan tot- ik mijn A-diploma zou hebben be id. Voor de toch nog gevolgde de- latie van Haarlem kón en heeft niemand mij toen aansprakelijk :eld. Het was een zinkend schip, raan op dat ogenblik weinig eer te behalen. We hebben nog wel le wedstrijden gespeeld, tegen enoord onder andere, maar de de- latie konden we niet meer ontlo- n Eelman begon in de eerste divi- niet aan de weg-terug met Haar- 'Mede op mijn advies is Joop nd aangetrokken. Ik had ook bij Ahead reeds twee jaar onder hém dr. Frantisek Fadrhonc gewerkt leider van het internaat'. IAAR 1 Eelman stapte bewust terug, r een complex van factoren. 'Ik toen 27 en had CIOS gedaan. So- 1 wilde ik mij vérder indekken de akte J (gymnastiekakte voor •- en middelbaar onderwijs tot HAVO-niveau, red.) te halen), lie hiervoor en een baan als 'dtrainer waren niet te combine- Eelman bleef tot het einde van afgelopen seizoen de tweede man Ier Brand. Het laatste jaar in com- itie met een volledige werkkring leraar op een technische school in egom. Daarmee onbewust ook ■uitlopend op een situatie, die •al in het 'lagere' betaalde voetbal fogramma VB-BEKER jte ronde ;'OPVecndam LaborWageningen Roogevee»Vitesse llmaniaFortuna SC HoofddorpHeerenveen jJsselmecnogelsPEC ïoordwijkHelmond Sport terxesHeracles fC Den BoschSC Cambuur txcelsiorEindhoven C VW—SVV fortuna VI.SC Amersfoort fC DordrechtWillem II folendamDe Volewijckers Sporttoto 3 komen verder voor: lehalkeKickers Offenbach yerder BremenHamburger SV ,|C KölnKaiserslautern in Nederland zich dit seizoen duide lijk heeft aangediend. Een aantal clubs is afgestapt van de full-time trainer in een (nieuwe) poging het fi nanciële schip drijvende te houden. Eelman: 'Ik heb, dat is waar, voordat ik besloot het leraar zijn te combine ren met twee amateurclubs (naast Noordwijk ook de zondag derdeklasser Ripperda uit Haarlem, red.) contact gehad met enkele clubs uit het betaal de voetbal. Maar men schrok er van mijn salariseisen'. Die eisen lagen' hoog, dat beslist. Bij SC Cambuur spreekt men van een be drag van rond vijftigduizend gulden. Eelman hiermee geconfronteerd: 'He lemaal juist is dat niet. Maar je moet wél bedenken, dat ik bij het bepalen van dat bedrag logisch ben gaan op bouwen van hetgeen ik op het ogen blik aan zekerheden heb. Je volledige' leraarsfunctie mét al zijn sociale ze kerheden en twee amateurclubs. Ik ben met mijn dertig lesuren, met mijn vier avonden training en twee dagen begeleiding (zaterdags Noord- wijk, zondags Ripperda) beslist ook niet meer tijd kwijt dan bijvoorbeeld bij Haarlem het geval was. Daar was je naast de zaterdagen ook vaak hele zondagen kwijt wanneer je vooruit moest om de tegenstander van de ko mende week te bezoeken. Nu liggen mijn werkzaamheden evenwichtig over de week gespreid. In het begin van de week veel schooluren, aan het einde van de week het voetbal. De combinatie bevalt mij uitstekend'. MEEGEVALLEN Dat John Eelman, 29 nu, zegt zich best te voelen met het partimerschap in het amateurvoetbal het kan in de toekomst ook best op deze basis weer het betaalde voetbal zijn komt niet in de laatste plaats door zijn contract bij Noordwijk, voorlopig voor de duur van twee jaren. De za terdagclub kan zich prestatief én or ganisatorisch meten met een gedeelte van de eerste divisieclubs. Eelman, na anderhalve maand training in Noord wijk en verder bouwend op de basis van de ontslagen Harry van dei- Horst: 'Kwalitatief is het me zeker niet tegengevallen. Een aantal spelers kan op basis van de individuele kwali teiten zonder meer meedraaien in de eerste divisie. Het verschil tussen Noordwijk en het betaalde voetbal is voornamelijk de collectiviteit. Het nog niet zo bewust zijn van wat er ge beuren moet bij balbezit en balver lies. Er is tevéél aandacht voor de bal, te weinig voor de tegenstander bijvoorbeeld bij balverlies. In het be taalde voetbal pakt iedereen gewoon een tegenstander aan. In het amateur voetbal zie je nog teveel dat twee, drie spelers één tegenstander met de bal pakken. Dan word je, het is dui delijk, uitgespeeld. Daaraan kan ge werkt worden. Maar organisatorisch (de medische staf met o.a. Haarlem arts Karsten, oorspronkelijk uit Noordwijk, wordt uitgebouwd en op accommodatiegebied komt er een groot spelersbad, een spelershome etc.) zit het zeker niet slechter in el- John Eelman in Noordwijk aan het werk met doelman Constant Smit. kaar dan bij een eerste divisieclub. En dan: je maakt het bij Noordwijk mee, dat spelers hun vakantie uitstel len, of onderbreken voor een belang- grijke wedstrijd en dan worden opge haald en weggebracht. Zoiets tekent de vereniging'. De woorden van Eelman kunnen ook door cijfers worden gestaafd. Noord wijk draait wat competitieduels be treft met een gemiddelde van 2000 toeschouwers (er zijn eerste divisie clubs die dit niet halen, red.) en heeft toppers van vijf tot negendui zend wanneer gerenommeerde betaal de clubs op bezoek komen of waneer belangrijke competitie- of kampioens wedstrijden op het programma staan. Eelman: 'Noordwijk bezit nu ook een lichtinstallatie, die ruim voldoende is voor het spelen van avondwedstrijden, We willen dat licht méér gaan gebrui ken. Vooral voor aantrekkelijke vriendschappelijke wedstrijden. In de afgelopen periode hebben we Ajax (het complete eerste team won maar juist met 21), Amsterdam en het militair elftal, o.a. als tegenstander gehad. Men komt graag naar Noord wijk'. 'BETAALD' Noordwijk is, z^als vele aan de top meedraaiende verenigingen in het amateurvoetbal, een bloeiende club, die ook veel voor spelers doet. 'Als je dit vergelijkt met het zogenaamde be taalde voetbal in de lagere regionen, dan vraag je je inderdaad af, waarmee we bezig zijn. Het is vaak ook voor de spelers dan niet meer dan de naam betaald voetballer te zijn, want voor die minimale contracten kun je dat moeilijk zijn. Neem nu afgelopen woensdag Wageningen-PEC. Twee maanden geleden nog een duel tussen twee in de nacompetitie voor de ere divisie spelende clubs. Nu bezocht door amper 100 toeschouwers. Er wa ren het afgelopen seizoen wedstrijden die 1.000 toeschouwers niet eens haal den'. John Eelman verwacht en met hem velen dat de eerste divisie in de toekomst met de top van het ama teurvoetbal, die het komende seizoen gaat strijden om 42 plaatsen in drie hoofdklassen, de basis zal zijn voor de 'onafhankelijke' afdelingen. Waarin indien de tendens naar week- en avondwedstrijden zich voortzet, moge lijk ook plaats zal zijn oor enige za- terdagtopteams. 'Het voetbal wordt', zegt Edelman, 'op het ogenblik teveel overtrokken. Met uitzondering van de spelers van enkeje topteams, die ge woon wel full-prof moeten zijn omdat er voor hen door de vele reizen en wedstrijden geen tijd over blijft een normaal beroep uit te oefenen, zou den er in Nederland geen full-profs moeten zijn. Spelers, die nu een 40.000 gulden per jaar verdienen héb ben inderdaad een leuk inkomen. Maar zij vergeten wél, dat zij maat schappelijk achteruit hollen en straks inderdaad terugvallen op dat bestaans minimum. De werkwijze van Go Ahead- in het verleden met de ochtend uren normaal werk en de middagen vrij voor het voetbal is een sociaal veel meer verantwoorde vorm van be taald voetbal'. BEKERSTRIJD Terug tenslotte naar Noordwijk. Naar de confrontatie met Helmond Sport, vorig seizoen in de laatste periode juist de loef afgestoken door Volen- dam. Eelman: 'Ik lig er niet wakker van. Maar ik kan me voorstellen, dat het voor de spelers wél belangrijk is. Zij hebben nu de kans in een echte wedstrijd, die altijd anders is dan die vele vriendschappelijke duels, tegen een betaalde club uit te komen. Maar, en dat heb ik de jongens ook voorge houden, je moet wel het betrekkelijke ervan zien. Deze wedstrijd is mogelijk doordat eerst in de competitie goede resultaten zijn behaald. Je hebt er niets aan als die bekerwedstrijd je straks vijf competitiepunten kost. Die wedstrijd tegen Helmond Sport en ze ker ook die van enkele weken geleden tegen RBC om de nationale amateur- titel vallen trouwens slecht. In een periode van opbouw moest het top prestaties leveren. Vooral die wed strijd met RBC had de afsluiting van seizoen moeten zijn. Wat nu is ge beurd is belachelijk. De terugval die na het behalen van een titel komt, het verslappen, hebben we getracht op te vangen met het aantrekkelijke oefenprogramma. Helmond Sport is daar eigenlijk weer een nieuwe prik kel in. Voor mij is het belangrijkste, dat Noordwijk gewoon een goede wed strijd speelt. En slaag je erin dan ook nog een goed resultaat te behalen, dan is dat zonder meer meegenomen. Wellicht krijg je dan in de volgende ronde dan nog een fijne ploeg thuis. Kijk maar naar Elinkwijk het afgelo pen seizoen. Dan maak je reclame. Méér nog dan met het amateurkampi oenschap'. Maar, en dat staat voorop, niet ten koste van alles'. PETER ONVLEE Alweer enkele maanden geleden ben ik begonnen met de serie Galerij der Kampioenen als voorbeschouwing op het komende wereldkampioenschap. Na Isidore Weiss kregen we nog drie Franse wereldkampioenen: dr. A. Mo- limard (1912), Marius Fabre (1926) en Bizot (1925), Herman Hoogland was de eerste officieel erkende we reldkampioen. Springer begon reeds als knaapje van elf te dammen en ontving vervolgens de eerste lessen van De Haas. Het is merkwaardig dat deze geniale speler, die in 1928 op zo overtuigende wijze en ongeslagen de wereldtitel verover de, nimmer in het bezit van de gewo ne nationale titel is gekomen, wel licht mede door het feit, dat hij in de periode 19221931 in Frankrijk woonde. Springer was ook de meest universele speler. Hij heeft zeer geijverd voor de ver breiding van het internationale dam spel, waartoe hij o.a. in 1947 het ge nootschap Damas stichtte, dat ten doel had de verordening van de orga nisatie van internationale wedstrijden. Reeds vroeg zocht hij internationale contacten. Zo was hij de eerste Neder lander, die in 1923 naar Canada reisde om de Canadese kampioen op de 64, 100 en 144 ruiten Willy Bearegard (18891932) te bekampen. Een te Montreal gespeelde match op het Poolse en Canadese bord tussen Springer en Beauregard werd echter beide keren door laatstgenoemde ge wonnen. Ook was Springer de eerste Nederlan der die in Rusland aan een internatio naal toernooi op de 100 velden deel nam (Moskou 1956). Behalve als fijnzinnig partijspeler blonk hij uit als simultaanspeler. blindspeler, organisator en auteur van talrijke damboeken. Daarnevens redigeerde hij damrubrie- ken in tal van vaktijdschriften en dagbladen. Hij gaf ook zelf een tijd schrift uit, Damwereld in zakformaat. Springer overleed op 63-jarige leeftijd in Parijs. 29 augustus 1960. Deze partij uit de eerste helft van het toernooi, WK, 1928 moest beslissen wie van de beide tegenstanders voor lopig de leiding zou nemen. Springers laatste zet was 18-23. Molimard zag nu luchtkastelen en paste op zichzelf een B. SPRINGER Dr. A. MOLIMARD weinig bekende slagzet toe door 1. 30- 24, 20x29 2. 39-33??, 3-9 3. 33x24, 19x30 4. 28x10, 30-24 5. 40x29 9-14 en wint. Er is niets nieuws onder de zon. Uit dezelfde strijd: Springer won hierdoor: zie diagram 2 1. 33-29, 13-18 (gedwongen met het oog op de damzet naar) 2. 39-33, 23- 28 (en dreigde 33-28) 3. 29-23, 18x38 4. 43x21, 16x27. 5. 30-24 en wint een schijf. POLMAN SPRINGER HARM WIERSMA Drie jaar geleden schoot een 21-jarige monteur uit Ljubljana totaal onver wachts naar voren op een van de eer ste plaatsen in het Joegoslavische schaakleven. En nu behoort Albm Planinc al tot de wereld-elite. Zijn stijl wordt met die van Tal vergele ken. Zijn gewaagde en tactisch gecom pliceerde prestaties in de aanval zijn verbluffend. Dat bleek ook weer in het laatste IGM-toernooi, waar hij de eerste prijs deelde met de ex-wereld- kampioen Petrosjan en zulke gere nommeerde spelers als Spasski, Kava- lek en Szabo achter zich liet. Uit dat toernooi is de volgende partij die ook theoretisch belangrijk is. Konings-Indisch LANGEWEG-PLANINC I. Pf3 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. d4 0-0 6. Le2 e5 7. 0-0 Pc6 8. d5 Pe7 9. Pel Pe8. Gebruikelijker is Pd7. Na de tekstzet is 10. Pd3 f5 9. f4! moge lijk. 10. f3 f5 11. g4 Deze door Benkö ge vonden opbouw is na Pd7 goed, maar hier kan zwart met een interessant te- gen-plan komen; hij begint eerst een actie op de damevleugel en richt dan op het juiste moment zijn aanval op de koning. II. c6! 12. Pd3 Ld7 13. Pf2 Tc8 14. Ld2 Kh8 15. Kg2 Pg8. Met Lh6 als positionele dreiging! 16. g5 Tf7 17. h4 f4 18. Thl Lf8 19. Db3 Pg7! 20. c5 (natuurlijk niet 20. Db7:?? Lh3t) dc5: 21. dc6: Le6 22. Lc4 Tc6: 23. Pd5 Pe7! Na b6 24. Lc3 zou wit een sterk tegenspel krijgen voor zijn pion. Nu kan hij echter het punt d5 niet handhaven. 24. Db7: Td6 25. Db3 Ld5: 26. Ld5: Pd5: 27. ed5: Td5: 28. La5 Da8! 29. Pg4 Pf5 30. Tadl Tfd7! 31. Pf6. Heeft zwart zich verrekend? De toren op d5 kan niet weg vanwege Dg7 mat! 31. c4! 32. Td5: (32. Dc4:?? Pe3t) Td5:! (Echter niet cb3: 33. Td7:, want dan zou zwart verloren zijn). 33. Dc3 Td3. Wit gaf op. Tweemaal zetdwang Na de sleutelzet van het volgende probleem (om de oplossing iets een voudiger te maken, verraden wij dat het om een verrassende damezet gaat) dreigt er niets. Het beste antwoord van zwart maakt echter een tweede witte zet mogelijk, waarna ieder ant woord van zwart een direct volgende maitzet toelaat.' Dus tweemaal 'zet dwang' in een probleem! S. LOYD 1890 Mat in drie zetten. Oplossing.. 1. Dh6-hl! Tg7-f7 (Na Kf7 volgt prozaïsch 2. Dh5t Kg8 3. De8 mat) 2. Le4-g6! Tf7g-7 (Na ande re torenzetten zet de dame op h7 mat). 3. Dhl-a8 mat. LUDEK PACHMAN ;i OUW/KWARTET ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1071SPORT T19/K19 n onze speciale verslaggever

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19