olzjenitsin jeschuldigt 50wjet-systeem Grote opluchting in Witte Huis na persconferentie Kissinger belooft opener politiek Henry Kissinger gaat doen wat hij steeds deed lestand van Zweedse ining 'zeer ernstig' ianese kaper in staat n beschuldiging gesteld litie ontdekt in !/fast bomfabriek Stathis Panagoulis nu ook vrijgelaten Brandstichting in overbevolkt kamp in Beieren Franse radio-tv en beurs staakten vanwege Lip-zaak ROUW/K.W1A1ETET VIUJ'DAG 24 AUGUSTUS 1973 uk ben geen lijfeigene tOSKOU ('UPI, Reuter, (AP) De Russische schrijver Alexander hlzjenitsin heeft bij de minister van binnenlandse zaken scherp protesteerd tegen diens weigering om hem (Solzjenitsin) toestem- ing te geven bij zijn vrouw en twee zoons in Moskou te wonen. BUITENLAND T7/K9 een brief, die hij dinsdag aan mi- iter Nikolaj Tsjekolow verstuurde waarvan hij de inhoud gisteren westerse journalisten bekend akte. schreef Solzjenitsin: 'Ik ben, ils elke burger van dit land, geen 'eigene en geen slaaf en ik ben vrij wonen, waar ik wil. Niemand, zelfs hoogste autoriteiten niet, heeft ei- idomsrechten om mij van mijn ge- "OCKHOLM (UPI, Reuter) —De istand van koning Gustaaf Adolf 1 Zweden is gisteren verslechterd, ordat hij ademshalingsmoeilijkhe- n kreeg. Hij wordt nu geholpen or een beademingsapparaat. Volgens artsen is zijn toestand nu 'zeer kri- k* en volgens een hoveling 'kan het 1 kwestie van uren zijn', n van de drie zonen van de 90-jari- vorst, graaf Sigvard, schudde droe- het hoofd toen hij het ziekenhuis rliet en hij zei dat hij niet dacht t zijn vader hem herkend had. 'Hij rindt zich in een sluimertoestand, ar er is altijd hoop'. De koning be- dt zich sinds zaterdag in het zie- thuis, waar hij dinsdag een spoedo- atie aan zijn maag onderging. L AVIV (UPI) De Israëlische titie heeft donderdag Mohammed Toeni, de kaper van een Libanees ivliegtuig, in staat van beschuldi- g gesteld wegens het in gevaar ngen van het leven van luchtreizi- s. De Libiër voerde zijn kaping vo- e week uit. De stap van de Israëli- e justitie lijkt inwilliging van een lanees uitleveringsverzoek uit te iten. 1 politiewoordvoerder zei dat el- uii een dezer dagen waarschijnlijk tr een psychiatrische inrichting 'dt overgebracht om op zijn geest- mogens te worden onderzocht. Na 1 week in de inrichting zal men gens hem weten of de man toere- Lingsvatbaar is en voorgeleid kan rden. LFAST (AFP, Reuter) De jrdierse politie heeft donderdag in woonhuis in het zuidelijke stads- 1 van Belfast een fabriek voor de vaardiging van helse machines ont- :t. Zij was het huis. binnengegaan, lat er zich een zware explosie had irgedaan waarbij een 29-jarige man een 19-jarig meisje ernstig gewond 'den. de zwaar beschadigde woning trof politie explosieven aan die zowel gekocht als zelf vervaardigd waren verder een hoeveelheid armband- loges, die gebruikt worden als uur- 'kmechanismen. De politie heeft tact opgenomen met Scotland Yard Londen, omdat verondersteld werd hetzelfde type bommen ook bij de ante aanslagen in Londen zijn ge tikt. zin te scheidenVier maanden gele den heb ik verzocht mijn gezin in Moskou te laten inschrijven, maar na langdurige overweging van dit een voudige verzoek is mij door de politie en door u persoonlijk meegedeeld, dat mijn verzoek is geweigerd.' Solzjenitsin heeft sinds begin van dit jaar geprobeerd toestemming te krij gen om in Moskou te wonen. Hij won toen een juridisch gevecht van zestien maanden om zich van zijn eerste vrouw te laten scheiden normali ter in de Sowjet-Unie geen probleem en hertrouwde in mei met Natalja Swetlowa, met wie hij al drie jaar sa menleefde en van wie hij twee kinde ren heeft. Zij is in verwachting van hun derde kind. Solzjenitsins tweede vrouw heeft een woning in het centrum van Moskou. Het is gebruikelijk in de Sowjet-Unie dat personen, die met inwoners van een bepaalde stad trouwen, automa tisch toestemming krijgen om zich daar eveneens te vestigen. Maar het verzoek van Solzjenitsin werd vorige week afgewezen. Hij heeft enige tijd gewoond in een dorpje op 20 km afstand van Moskou in het buitenverblijf van zijn vriend, de beroemde cellist Mstislas Rostropo- witsj. Maar na zijn tweede huwelijk verhuisde hij naar een zomerverblijf, eveneens even buiten Moskou. Enkele vrienden heeft hij verteld, dat hij binnenkort geen. woonplaats meer heeft, als de huurovereenkomst van dat zomerverblijf deze herfst afloopt In zijn brief aan de minister klaagt Solzjenitsin het feit aan, dat iemand 'niet zelf mag bepalen waar hij wil wonen, maar dat dit wel wordt ge daan door een baas, die voor hem denkt, zodat het mogen verhuizen naar een andere stad of een ander dorp tot een gunst is geworden, die men verdienen moet.' Hij zegt dat dit 'beledigende systeem zelfs in de kolo niale landen van de moderne wereld nauwelijks nog bestaatIk zou stomverbaasd zijn over de vraag, wel ke menselijke of wettelijke overwegin gen een man kunnen beletten bij zijn vrouw te wonen, of een vader bij zijn kinderen, als ik niet uit jarenlange ervaring wist dat dergelijke overwe gingen in ons systeem niet bestaan.' Nieuwe wet Solzjenitsin herinnert de minister er aan dat krachtens een op 19 juni van dit jaar afgekondigde nieuwe wet het zelfs verboden is voor een boer om een reisje te ondernemen, teneinde seizoensarbeid te verrichten, zonder dat hij daarvoor toestemming heeft gekregen van zijn collectieve boer derij. 'Ik maak van deze gelegenheid ge bruik om u er niettemin aan te herin neren, dat de horigheid in ons land 112 jaar geleden werd afgeschaft en dat de oktoberrevolutie, naar be weerd wordt, de laatste restanten daarvan opgeruimd heeft.' Met deze zeer scherpe brief heeft Solzjenitsin als tweede vooraanstaande Rus binnen één week het Sowjet- systeem gekritiseerd. Dinsdag oefen de de kernfysicus Andrej Sacha- row felle kritiek uit op een door hem bijeengeroepen persconferentie van westerse journalisten. - De Nobelprijs winnaar Solzjenitsin is al jaren uit de gratie bij de Sowjet-autoriteiten. SAN CLEMENTE (Reuter, UPI) President Nixon schijnt een be perkt succes te hebben geboekt bij zijn pogingen de affaire-Watergate naar het verleden te verwijzen. Volgens politieke commentatoren heeft zijn persconferentie hem goed geholpen. Medewerkers op het Witte Huis waren zeer opgelucht over het optreden van Nixon tijdens de strengste ondervraging door journalisten, sinds hij president werd. l.fl'ulylP .fel"!!®1! De politie van Buenos Aires zoekt dekking achter een patrouille wagen voor schoten van sluipschutters, nadat na een herdenking van de 16 guerrilla's die een jaar geleden werden doodgeschoten relletjes waren uitgebroken. SAN CLEMENTE (UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in spé, Henry Kissinger, heeft gisteren op een persconferentie 'een nieuwe en volledige verhouding met het Con gres' beloofd bij het ontwikkelen van een buitenlandse politiek. 'Wij zullen ons best doen de .buitenlandse politiek zo open mogelijk te voeren. Onder zijn leiding zal de buitenlandse politiek meer 'geïnstitutioneerd' wor den en zal de diplomatie bedreven worden op een meer open basis dan de geheimhouding, die de regering- Nixon in de afgelopen vier jaar heeft gekenmerkt. Kissinger vond zijn voor dracht door Nixon 'een grote eer'. Kissinger, die naast minister ook Nixons voornaamste adviseur op bui tenlands gebied zal blijven, verklaarde dat zijn dubbelfunctie hem niet zal verhinderen voor het Congres te ge tuigen. Voorheen heeft Kissinger ge weigerd voor het Congres te verschij nen omdat hij adviseur is. Senator Stuart Symington heeft reeds gezegd te vrezen dat Kissinger zich zal beroe pen op 'presidentieel privilege' als het Congres hem aan de tand zal willen voelen. Kissinger zei dat hij alleen het Congres niét zal inlichten over 'persoonlijke gesprekken tussen de president en hemzelf of over directe adviezen aan de president', maar dat geen enkele minister over dergelijke zaken zal praten. MIDDEN OOSTEN Toen hem gezegd werd dat Arabische leiders vrezen dat hij vanwege zijn joodse afkomst meer pro-Israël zal zijn dan zijn voorganger Rogers, ant woordde Kissinger: 'Mij is gevraagd de buitenlandse politiek van de Vere nigde Staten te leiden. Dat zal ik doen ongeacht mijn godsdienstige of nationale erfenis'. Kissinger is de eer ste niet in Amerika geboren Ameri kaanse minister. Ook in Israël is men niet zo gelukkig met de voordracht van Kissinger, omdat men vreest dat hij zich zo onpartijdig tegenover de Arabieren zal willen voordoen, dat hij Israël zal benadelen. Over Nixons reis naar Europa zei Kis singer dat dat niet alleen een 'grand tour' zal worden, maar dat die belang rijke resultaten zal moeten opleve ren. Een datum voor het bezoek staat nog niet vast. Wel heeft Nixon beslo ten een voorgenomen reis naar La tijns Amerika voorlopig uit te stellen, in verband met binnenlandse proble men. SIHANOUK Een direct antwoord vermeed Kissin ger op de opmerking dat prins Noro dom Shihanoek gezegd heeft dat Nixon onwaarheid sprak, toen hij zei dat Sihanoek de geheime bombarde menten op Cambodja had goedge keurd. Kissinger zei dat Sihanoek zich in een moeilijke psitie bevnd, om dat degenen die hem nu terug willen brengen hem eens wegens hoogver raad ter dood hadden veroordeeld. Amerika heeft begrip voor die moei lijke positie, aldus Kissinger. ATHENE (DPA) —De 26-jarige Sta this Panagoulis is gisteren, twee da gen na zijn broer Alexandros die in 1968 een mislukte aanslag op de toen malige premier Papadopoulos pleegde, op vrije voeten gekomen. Het Griekse militaire hof van revisie gelastte zijn vrijlating op grond van de door presi dent Papadopoulos zondag afgekondig de amnestie. Stathis werd begin dit jaar tot vieren eenhalf jaar veroordeeld wegens po ging zijn broer te helpen vluchten. Hij zal maar kort van zijn vrijheid ge nieten, want hij ontving gisteren me teen zijn oproep voor militaire dienst. Hij moet zich vandaag bij zijn onder deel melden. Hier en daar werden echter wel vraagtekens geplaatst achter de uit spraken van Nixon en niemand durf de te beweren dat de Watergate-zaak nu definitief uit de wereld is gehol pen. De Republikeinse senator Barry Goldwater, die steeds kritisch is ge- i weest over Nixons optreden in het schandaal, noemde Nixons woorden 'de duidelijkste tot nu toe', maar voegde eraan toe dat hij hoopte dat de president de bandopnames van in het Witte Huis gevoerde gesprekken vrijwillig zou vrijgeven. Senator Ervin, voorzitter van de se naatscommissie van onderzoek, was te leurgesteld. Hij kon niet inzien hoe Nixon 'een beroep op zijn presidentië le privilege kan doen om ons de ge luidsbanden te onthouden'. Nixons be wering dat de besprekingen met zijn medewerkers vetrouwelijk zijn geldt slechts voor zijn officiële taken, aldus Ervin. Die vertrouwelijkheid geldt niet voor gesprekken met Dean, die volgens Ervin hendelden over het te genwerken van de justitie. Dat is geen officiële taak van de president. AGNEW Nixons woorden over Agnew hebben enige bevreemding gewekt. De presi dent gaf voorzichtige steun aan zijn vice-president, maar ging niet zover dat hij absoluut vertrouwen had in diens onschuld. Nixon werd eraan herinnerd dat hij beloofd had ieder een in het Witte Huis te zullen ont slaan, die in staat van beschuldiging wordt gesteld. Gaat dat ook op voor Agnew? 'De vice-president is niet in staat van beschuldiging gesteld,' ant woordde Nixon. 'Er zijn loze beschul digingen geuit, die hij tegen mij per soonlijk en publiekelijk heeft ont kend. Praten over in staat van be schuldiging stellen en praten over af zetten is dan ook geheel niet op zijn plaats en ik wil geen commentaar ge ven in antwoord op die vraag.' Volgens het dagblad Chicago Sun-Ti- mes is er 'een gemene, Kremlinachti- ge paleisstrijd' ontbrand tussen Ag new aan de ene kant en Nixon en mi nister van justitie Elliot Richardson aan de andere kant. Het dagblad ont leent zijn gegevens aan een 'medewer ker' van Agnew, die beweerde dat Ri chardson de 'nieuwslekken' over het onderzoek tegen Agnew niet wil dich ten, omdat Richardson zelf president wil worden. Volgens de medewerker helpen de nieuwslekken NLxon door de aandacht van Watergate af te lei den en door het afzetten van Nixon minder aantrekkelijk te maken, aange zien hij zou moeten worden opgevolgd door een geschonden vice-president. INBRAKEN Nicholas Katzenbach, oud-minister van justitie, heeft Nixons uitspraak tegengesproken, dat onder Kennedy en Johnson 'op zeer grote schaal' in braken door de regering werden on dernomen. Op zijn persconferentie noemde Nixon de inbraak bij Ells- bergs psychiater 'niet-geautoriseerd en afkeurenswaardig', maar hij voegde eraan toe: 'Ik moet er ook op wijzen dat in de drie Kennedy-jaren en de Johnson-jaren, toen inbraken van dit soort plaats vonden en op zeer grote schaal werden goedgekeurd, er niet gepraat werd over het afzetten van de president, hoewel ze een publiek ge heim waren.' Katzenbach, die als onderminister en later minister van justitie het groot ste gedeelte van de regeringen-Ken- nedy en Johnson heeft meegemaakt, zei dat hij niets wist van inbraken Nicholas Katzenbach: geen in braken tijdens Kennedy en John son. door zijn regeringen. 'Als de presi dent dergelijke dingen wil zeggen, moet hij zeggen wie het toestond. De ze vage beschuldiging is oneerlijk'. Het westelijke Witte Huis verwees gisteren journalisten met vragen over dit onderwerp naar het ministerie van justitie. Een woordvoerder daar zei dat hij geen kennis had van dergelij ke inbraken en verwees naar de FBI. Een FBI-woordvoerder weigerde com mentaar. De presidentiële raadgever Fred Buzhardt zei tegen de Washing ton Post, dat hij vanwege de gevoelig heid van het onderwerp geen details kon 'geven, maar voegde eraan toe: 'Maar ik weet dat de president gelijk heeft. Hij heeft gelijk.' AFLUISTEREN Op zijn persconferentie had Nixon ook gezegd dat tijdens de regering- Kennedy veel meer afgeluisterd werd dan tijdens zijn ambtsperiode. 'Ik heb begrepen dat het meeste werd afge luisterd, toen Robert Kennedy in 1963 imnlster van justitie was. Ik heb daar echter geen kritiek op. Hij liet in 1963 250 afluisterapparaten plaatsen en het gemiddelde van de regenngen- Eisenhower en-Nixon is ongeveer 110.' Nixon verklaarde dat als Robert Ken nedy nog eens tien afluisterapparaten extra had laten plaatsen en inlichtin gen had gekregen, waardoor Lee Har vey Oswald verhinderd had kunnen worden om president Kennedy te do den, 'het het waard geweest was.' Nixon verklaarde verder dat toen hij president werd een afluistersysteem erfde van de presidenten Kennedy en Johnson. Hij vond een 'ingewikkeld systeem', dat bedoeld was om gesprek ken in het Witte Huis en in Camp David op te nemen. Hij liet het hele systeem weghalen, maar herstelde het in juni 1970, toen zijn adviseurs had den gezegd dat het noodzakelijk was. Na de onthulling tijdens de Waterga- te-verhoren in de senaat heeft Nixon, naar hij zei, het systeem opnieuw la ten weghalen en nu spreekt Nixon 's avonds zijn herinneringen van de af gelopen dag in op een bandrecorder. Een functionaris van de regering- Johnson heeft gisteren tegengespro ken dat onder Johnson gesprekken automatisch werden opgenomen. WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) President Nixon heeft met de benoeming van Henry A. Kissinger tot minister van buitenland se zaken zijn adviseur nationale veiligheid er een nieuwe functie bijgegeven, die de 50-jarige gebrilde professor in feite al lang ver vulde. Kissinger, de scherpzinnige diplomaat, staat te boek als de ontwerper van de dooi in de Chinees-Amerikaanse betrekkingen m als de man die er tenslotte in slaagde een wapenstilstandsak- ;oord in Vietnam te bewerkstelligen. Het Amerikaanse persbureau Associ ated Press (AP) plaatste woensdag avond boven zijn verslag van Nixons Dersconferentie: 'Kissinger volgt ^ixon op'. Bedoeld was: 'Kissinger Volgt Rogers op'. Deze verschrijving pp de AP-telex speelt voortreffelijk n op de manier waarop Kissinger in de afgelopen periode bij velen is pvergekomen, namelijk als de man üie de machine van Washingtons puitenlandse politiek heeft ontwor pen, dit apparaat nu fijnzinnig be- Öient terwijl Nixon de rol vervult -van de man die op het beslissende moment de knop voor het eindpro- flukt mag indrukken. Hoe misleidend deze voorstelling mag zijn, het is steeds Kissinger ge weest die een toonaangevende rol fcpeelde in alle belangrijke omwente lingen in Amerika's buitenlandse po litiek: de toenadering tot China, ver gaande samenwerking met de Sow- iet-Unie en de aftocht van Amerika nen uit Vietnam. Kissinger opereer de steeds als de diplomatieke wegbe reider. Hij deed dat voorafgaand aan de twee Amerikaans-Russische topge- brekken, 'vóór Nixons tocht naar Peking, bij de Vietnamonderhande- lingen en sinds kort als diplomatiek strateeg ten nutte van de komende Amerikaans-Europese dialoog in het kader van het 'Jaar van Europa'. Europa Het is bekend dat Europa in Kissin gers gedachtenspel een prominente plaats inneemt. Kissinger werd er in 1923 geboren: in de buurt van Neu renberg. Maar zijn joodse ouders moesten in 1938 uit Duitsland vluch ten voor de toenemende nazi-terreur en trokken met de 15-jarige Henry naar de VS. Kissinger kwam toen hij 21 jaar was terug in het versla gen nazi-Duitsland. Hij was Ameri kaans militair en kreeg er een hoge functie, onder meer omdat hij vloei end Duits sprak, wat thans nog dui delijk hoorbaar is als hij Ameri kaans spreekt. Tijdens zijn studie, die Kissinger toen hij 33 jaar was begon, toonde hij al grote interesse voor de Euro- oese politiek. Kissinger studeerde in 1950 af als politikoloog aan de uni versiteit van Harvard en schreef daarop een proefschrift over de di plomatie van Klemens von Metter- nich. Vrouwen Von Metternich was de briljante Oostenrijkse diplomaat die een be langrijke rol speelde op het Congres van Wenen in 1815. Keizer Napoleon was pas verslagen, Europa versnip perd en de Europese vorsten vrees den dat de doorwerking van de idee- en van de Franse revolutie hun machtspositie spoedig zou ondergra ven. Metternich werd de man die de Hei lige Alliantie smeedde van Europese vorsten, die elkaar bij revolutionaire woelingen te hulp zouden snellen. Hij was tevens de diplomaat die er naar streefde een machtsevenwicht tussen Europese landen te scheppen om daarmee de vrede te handhaven. De 'reactionair' (iemand die de vroegere situatie terugwenst) Met ternich gebruikte bij zijn strevingen diplomatieke methoden die later door Kissinger hoog gewaardeerd zouden worden. Carrière In 1957 schreef Kissinger het boek dat de meeste bekendheid verwierf: 'Nuclear weapons and forign policy' (Kernwapens en de buitenlandse po litiek). Zijn opvattingen werden de officiële politiek van de VS toen Kissinger in 1961 adviseur van presi dent John F. Kennedy werd. Hij Md daarvoor reeds naam gemaakt als buitenland-expert. In 1958 werd Kissinger mededirecteur van het centrum voor internationale zaken van de universiteit van Harvard en bleef dit tot 1960. Kissinger gaf al colleges aan deze universiteit en werd twee jaar later tot gewoon hoogleraar In de politikologie be noemd. Deze functie hield hij aan terwijl hij adviseur van Kennedy was, maar ook toen hij het onder Lyndon B. Johnson bleef. In 1968 werd Kissinger de adviseur buiten landse politiek van gouverneur Nel son Rockefeller, toen deze kandidaat was voor het presidentschap. Nixon maakte Kissinger in 1969 adviseur voor de nationale veiligheid kort na dat hij senator Hubert Humphrey in de presidentsverkiezingen had ver slagen. Kissinger, die gescheiden is en twee zonen neeft, staat bij medewerkers van hem bekend als een intelligent, trouw en hardwerkend -man. Door een voormalige medewerker werd Kissinger omschreven als "zelfzuch tig, sluw, berekend, op macht belust en jagend naar publiciteit'. Diplomatieke geslepenheid kan Kis singer dan ook niet worden ontzegd. Bij één van zijn geheime missies verzon Kissinger een list om onop gemerkt Peking aan te doen. Tij dens een bezoek aan Pakistan meld de Kissinger zich ziek 'maag klachten' om later prijs te geven dat hij Nixons visite aan China had voorbereid. Bij verslaggevers is Kissinger, die wegens zijn Duitse accent liever geen openbare redevoeringen houdt, populair omdat hij een interessante babbel weet te maken waar voor de pers wel steeds een verhaal of voor pagina-nieuws in zit. Henry Kissinger SCHWALBACH (Reuter) Een brand die gisteren uitbrak in een overbevolkt Arabisch vluchtelingen kamp in het Beierse plaatsje Zirndorf is waarschijnlijk aangestoken door de bewoners zelf, zo heeft de politie be kend gemaakt. Politieke motieven worden niet waarschijnlijk geacht De politie denkt eerder aan onvrede met de levensomstandigheden in het kamp. Het kamp, dat oorspronkelijk ge bouwd is voor 500 personen, herbergt op het ogenblik 400 Arabieren en 200 andere vreemdelingen, aldus de poli tie. Al wekenlang regent het klachten. Volgens recente kranteberichten ko men Arabieren, die West-Duitsland uitgezet zijn na de gebeurtenissen op de Olympische Spelen in Mllnchen, het land weer in vla Oost-Beriljn en doen zij het aantal kampbewoners in Beieren snel groeien. Olie-stop? BEIROET (UPI) —Sjeik Zayed Ben Sultan, voorzitter van de verenigde Arabische emiraten, heeft de Verenig de Staten gewaarschuwd hun steun aan Israël stop te zetten of anders de gevolgen te riskeren. Sultan, die ook staatshoofd is van het olierijke Abu Dhabi, zei dat hij bereid was de olie- leveranties aan Amerika stop te zet ten als de andere Arabische landen dat ook zouden doen. Corruptie BALTIMORE (AP) De man, die destijds Spiro Agnew is opgevolgd als de hoogste bestuursfunctionaris in het district Baltimore, is gisteren door een grand jury in staat van beschuldi ging gesteld wegens omkoping en af persing. AI lange tijd wordt in Mary land een onderzoek ingesteld naar po litieke corruptie. Top-spion LONDEN (UPI) Het Londense dagblad Evening Standard heeft giste ren een taboe doorbroken door een pagina grote foto te publiceren van Engelands topspion, de chef van de Britse geheime dienst. Het was de eerste keer dat een Britse krant de topspion, die meestal mysterieus als M16 wordt aangeduid, afgebeeld en bij zijn echte naam (Maurice Old- field) wordt genoemd. Vliegen WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse consumentenadvocaat Ralph Nader heeft een belangrijk succes ge boekt op het gebied van de lucht vaarttarieven op de transatlantische route. Het hof van beroep in Wash ington bepaalde dat de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart tarief verlagingen, die buitenlandse maat schappijen hebben voorgesteld, niet mag verbieden. Deze uitspraak zal vrijwel zeker lelden tot een nieuwe tarievenoorlog. Protestmars NICOSIA (Reuter) Mevrouw Elana Vakis, vrouw van de ontvoerde minis ter van justitie Christos Vakis, zal vandaag een protestmars door de stra ten van Nicosia leiden. De vrouwen van andere ministers zullen haar ver gezellen. Vakis werd op 27 juli door twee mannen ontvoerd, omdat de on dergrondse leider Grivas hem wilde spreken. Hersenonderzoek MUNCHEN (Reuter) Achttien Westduitse intellectuelen, onder wie Nobelprijswinnaar Heinrich Bölh heb ben geprotesteerd tegen plannen voor een hersenonderzoek bij Ulrike Mein- hof. Volgens hen zou een dergelijk onderzoek de constitutionele rechten van Ulrike Meinhof aantasten en zou den de artsen die haar zouden dwin gen dit onderzoek te ondergaan, kun nen worden vervolgd. Arrestatie TAOS (AP) Edwin Gaudet, de oud-politieman uit New Orleans, die Nixon zou hebben bedreigd, heeft zich vrijwillig overgegeven aan de po litie. Tegen journalisten zei Gaudet dat de regering een bende misdadigers is, de paus het hoofd van de Ma fia (de Amerikaanse onderwereld) staat en dat hij er voor is dat Angela Davis president wordt. De Geheime Dienst zegt geen bewijsmateriaal te hebben dat Gaudet koppelt aan de vermeende samenzwering tegen het leven van Nixon. Voetbalvrede WASHINGTON (AFP) El Salva dor en Honduras zijn overeengekomen een vredesverdrag op te stellen dat een einde moet maken aan ruim vier jaar onderlinge conflicten, die in 1969 begonnen bij de voetbalwedstrijden tussen de twee staten in de voorron den voor de strijd om de wereldcup. PARIJS (DPA, Reuter) In Frank rijk zijn gisteren verscheidene sta kingen gehouden uit solidariteit met de 1.300 werknemers van de horloge fabriek Lip in Besancon, die strijden voor behoud van hun werkgelegen heid. Bij de staatsomroep (ORTF) legde het programmamakende perso neel het werk voor 24 uur neer, waar door alleen muziek en, wat de tv be treft oude films, afgewisseld met sterk verkorte nieuwsuitzendingen, werden uitgezonden. Het ORTF-personeel wil de met zijn actie ook protesteren te gen het hardhandige optreden van de politie, toen zij vorige week aan de bezetting van de Lip-fabriek door de werknemers een einde maakte. Op de Parijse effectenbeurs lag het werk gisteren een kwartier stil. Ook elders in het gebied van Parijs wer den stakingen gehouden, maar daar had de oproep van de grote vakbon den tot het houden van solidariteits acties niet zoveel succes. MONTEVIDEO (AFP) In veracEêi- dene linksgeoriënteerde publicaties in Uruguay is gemeld dat 250.000 Urugu- ayers, of wel een tiende van de bevol king, in de afgelopen vijf jaar zijn geëmigreerd. Deze emigratie is vooral te wijten aan de werkloosheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9