Burgemeester ziedend over gas-rapport dichtbij -ommentaar ubbers en Langman ^utovergoeding Soldaat dood door ongeluk Brand in wolkenkrabber Nieuwe boycot collegegelden vreemd geld +++oproep toeristen+++ wïndverwaehting voor zeilers het weer strandweer Droge augustus wam heskes, een 'gewone man' stem recht bezoek 1/ )L'W/KW<ARiTE'T VRIJDAG 24 iAiUi&USTUiS 1973 BINNiENL AND/COMMENT AiAK T5/K7 jt kabinetfDen Uyl mag er in de der óndernemers hier en jdaar schien Wat te rood opstaan, het 'het kapitaal' in zeker opzicht vriendelijker tegemoet te willen den dan van de vorige minister van nomische zaken, de WD'er Lang- i, gezegd kan worden. Zijn opvol minister Lubbers, heeft Langmans werp voor een selectieve investe- isregeling tenminste zodanig veran- d, dat ondernemers die in de bijna haar voegen barstende Randstad len investeren, aanzienlijk minder asting hoeven te betalen. Het hef- gspercentagc voor bedrijfsinvestc- gen is in Lubbers' regeling bijna de ft van dat van Langman. De minis- heeft deze concessie aan het bc- fslevcn mede gemotiveerd met een 'ijzing naar de inmiddels wat on- istiger geworden economische situa- Maar het blijft een concessie, die naar men mag hopen liberale itici wat voorzchtiger zal stemmen het hanteren van het verwijt, als het kabinet-Den Uyl het klimaat »r de ondernemers bederven. Dr het overige: men vergisse zich in dc mogelijkheden tot strenge ening van het economische leven, de vernieuwde regeling de regering dt. Door het accent van de regeling vergunningen te leggen, verschaft linister zich de bevoegdheid, ver- saantrekkende en milieu-belasten- jinvesteringen zonder meer uit het Ireigde gebied van de Randstad te een versterking van het be- icentralisme die in ons land nog Ier voorbeeld is. nlenen evepwcl, dat we voor der- jke yerstrekkende maatregelen niet moeten zijn: de nood is in :nhbpingen van mensen en econo- che bedrijvigheden als Amsterdam Rotterdam al zo hoog gestegen, het met minder niet toe kan. Het is ook te honen dat het kabinet-Den zijn nieuwe bevoegdheden inneer zij door de volksvertegen- irdiging zullen zijn aanvaard :t wijsheid, maar ook met een ze- e onbekommerdheid zal gebruiken. Fr^was het slechts om wethouders zo- vroeger Den Uyl er een was, te- spel te kunnen leveren wanneer zij lustrieën als Mobil Oil aantrek- Jai st:l kabinet-Den Uyl gaat er terecht iwi uit dat een snialle beurs doelmatig !t worden beheerd. In deze visie het dat de bestaande overheids- [aven telkens aan een kritisch on- :oek worden enderworpen. Op zich oeft het daarom geen verbazing te :ken dat het rode potlood onder !r bij de onkostendeclaraties van ambtenaren is blijven steken. Met ie de autovergoeding die het rijk betaalt, wanneer een ambtenaar privé-auto voor zijn werk gc- ikt, zou best wat omlaag kunnen, regering hanteert hiervoor het ar- ïent dat zo langzamerhand iedere llbtenaar wel een auto heeft. Het daarom onjuist zijn wanneer de !e kosten van deze auto (verzeke- afschrijving, motorrijtuigcnbelas- gehcel worden doorberekend in kilometervergoeding. Dit zou best leeltelijk kunnen, meent het kabi- Eenzclfde filosofie wordt gehan- d met betrekking tot de telefoon, rvoor de overheid nu in veel ge- ie oi en naast de gesprekken ook het ■ld innemcntsgeld betaalt. Verk ajJ|t heeft er veel van weg dat hier dc e"k. i ligheid de wijsheid toch wel be- irlijk aan het bedriegen is. In de "ite plaats voert de overheid al een ngent beleid met betrekking tot het mik van de auto. Wie maar even zal het openbaar vervoer moeten ruiken. Een machtiging wordt al maar verstrekt wanneer de auto 1 enoeg onontbeerlijk is, voor diver- ambtenaren bijvoorbeeld die bij een lbouwdienst werken en die de boe- inogaleens persoonlijk bezoeken. ^5 ziet er daarom naar uit dat heel ambtenaren zullen weigeren hun d nog langer voor het rijk beschik- r te stellen. Dit. betekent dan dat I meer dan tot nu toe het geval is I M ïstauto's beschikbaar gesteld zullen iten worden. En dat lijkt ons toch wel wat duurder. t tenslotte het merkwaardige ver- il dat hogere ambtenaren een kilo ervergoeding krijgen van 36 cent kilometer en dc lagere en middel- ambtenaren slechts 25 cent. Dit schil is er kennelijk op gebaseerd hogere ambtenaren in duurdere en tere auto's behoren te rijden. Het een van zo'n onderscheid lijkt ons uist. Uiteindelijk moet iedereen zelf en in welke auto hij rijdt, maar het te ver wanneer de overheid het mik van dure en grote auto's sti leert, al was het alleen maar uit oogpunt van milieubelasting. zacH b4< iken ■rroe, ma- ;aas, is merkwaardig dat het kabinct- Uyl, dat het streven naar een iets tere inkomensgelijkheid, hoog in vaandel heeft geschreven, dit be- inde onderscheid (nog niet) in zijn nnen heeft betrokken. Bij Rijnmond wisten ze de naam niet eens Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Burgemeester A. J. M. Derksen van Heenvliet/ Geervliet is boos over een minuut-tot-minuut rapport dat de meld- en regelkamer van Rijnmond in de nacht van woensdag op donderdag heeft opgesteld naar aanleiding van het ontsnaft- pen van een wolk giftig chloorgas uit een gesmolten restleiding bij de AKZO-fabriek in het Botlekgebied. Als gevolg van dit on geluk werd Heenvliet/Geervliet in staat van alarm gebracht, tot dat bleek dat de hoeveelheid uiterst giftig gas niet rampzalig was. Het in deze nacht opgestelde rap port van Rijnmond bevat alle bij zonderheden over de manier waar op vanuit de meld- en regelkamer de gifwolk werd begeleid. Volgens een woordvoerder van Rijnmond is echter de enige zwakke schakel in dit rapport het falen van het alarmnummer van de rijkspolitie in Heenvliet/Geervliet. Vanuit de meldkamer heeft men tussen 22.53 uur en 22.58 uur te vergeefs het alarmnummer laten rinkelen. Rijnmond deed dit toen gezocht werd naar de burgemeester van deze gemeente, van wie men overigens niet wist hoe deze heette en waar hij te bereiken was. Een ziedende burgemeester Derk sen daarover: Tijdens de hele operatie-Akzo en ook de morgen erna was ik alleen maar tevreden over de procedure, die die nacht is gevolgd. We werden van minuut tot minuut op de hoogte gehouden zodat we onze maatregelen hebben kunnen nemen.' 'Als de wolk chloorgas ons had be reikt zou de bevolking in elk geval niet in de slaap worden verrast. Nu ik uit het bewuste rapport be grijp dat men zich in Rijnmond heeft staan opwinden over het feit dat een alarmnummer in Heenvliet niet antwoordde, zeg ik op mijn beurt: er is helemaal geen alarm nummer in mijn gemeente. Er is duidelijk afgesproken hoe men moet handelen ,bij calamiteiten zo als nu, maar ook bij roofoverval len, grote botsingen en dergelijke. De afspraak in zo'n geval is ge maakt dat de melding moet lopen via de gemeentepolitie in Rotter dam of de rijkspolitie in Dor drecht. Daar heeft men al het no dige adressenmateriaal bij de hand. De heer Derksen vindt het bovendien een grof schandaal dat men bij Rijnmond niet wist hoe de burgemeestér van Heenvliet/Geer vliet heette. Uit het Rijnmond-rapport blijkt dat om één minuut voor elf wet houder Lammertink van Heen vliet is gealarmeerd omdat men hem toevallig kende. Om zeven mi nuten over elf werd de politie in Spijkenisse gebeld. Daar vertelde men evenwel dat men al op de hoogte was. In Heenvliet en Geervliet zelf heeft men op enkele autoritei ten na niets van de paniek ge merkt. Teon burgemeester Derksen gewaarschuwd door de rijkspo litie laat in de avond op het marktplein voor het gemeentehuis arriveerde, wees niets er op dat de inwoners zijn komst en die van en kele geluidswagens van de Brielse rijkspolitie hadden opgemerkt. Op de vraag wat er tegen een on verhoopte chloorgasramp gedaan zou kunnen worden antwoordde burgemeester Derksen; 'We zouden de bevolking hebben geadviseerd zo hoog mogelijk weg te kruipen. Daarnaast zouden we het onvermij delijk op gang komende vluchtver- keer in goede banen geleid hebbe- Achteraf bleek dat de bij AKZO entsnapte wolk chloorgas hooguit enkele tientallen kilo's gas kon be vatten. Volgens een AKZO-woord- voerder is de chloorfabriek voor honderd procent), beveiligd en is het produktieproces zo ingericht dat calamiteiten zo goed als uitge sloten zijn. Schade klein Volgens een AKZO-woordvoerder is de schade door brand in de chloorfabriek niet erg groot. Al leen de kunststofleiding waarin het brandje heeft gewoed zal moe ten worden vervangen. Dat karwei zal enkele dagen in beslag nemen. Gedurende die periode kan de chloorfabriek slechts op halve ca paciteit draaien. Voorbijgangers kijken naar de hoogste verdiepingen van West-Duits- lands hoogste wolkenkrabber, het Selmi-kantoor in Frankfurt, waar woensdag brand uitbrak. Het gebouw van 130 meter hoogte en veer tig verdiepingen is nog niet voltooid. UTRECHT De laatste week van augustus en de hele maand september zullen in de meeste universiteits- en hogeschoolplaat sen nieuwe boycotacties gevoerd worden tegen de wet collegegel den. HARDERWIJK De twintigjarige dienstplichtig-soldaat H. Neef uit Em- men is dodelijk in het hoofd getrof fen door een kogel uit een dienstpis tool. Het ongeluk gebeurde in de Willem George Frederikkazerne te Harder wijk, toen een andere twintigjarige dienstplichtige de werking van het pistool met het slachtoffer besprak, Hij wist niet dat het wapen was gela den. Het pistool behoorde tot de uitrusting van het wachtpersoneel. Verscheidene leden van de kazernewacht hadden het wapen tevoren aan elkaar overge geven. Daarbij zijn op een gegeven ogenblik de patronen in het wapen geplaatst. Bij het overdragen van het pistool aan ander wachtpersoneel en ten slotte aan soldaat Neef, is nagela ten het wapen voldoende te controle ren. Door het demonstreren is een pa troon in de kamer van het pistool ge schoven en werd de haan gespannen. Gistermorgen én gistermiddag is in Utrecht al een demonstratieve actie gevoerd tijdens een vergadering van de presidenten van colleges van bestu ren. In de nog te voeren acties zal het lan delijk overleg grondraden (LOG) zijn uitgangspunten voor een goed stelsel voor de studiefinanciering op ruime schaal ter discussie Mellen. Volgens het LOG gaan de acties nu niet meer alleen om de collegegelden maar om de principiële en praktische aspecten van de gehele studiefinanciering. De eisen van de actievoerende studenten zijn: volledige intrekking van de dui zend-gulden-wet, geen heffing college geld tot aan de kamerbehandeling van het collegegeld, intrekking van de verhoging van het inschrijfgeld, gratis onderwijs voor iedereen, geen nahef- fing van 1000 gulden en geen aantas ting van het recht op examens. Speciale aandacht zullen de LOG-stu- denten besteden aan de inschrijvings advertentie van de VU, waarin iedere student opgeroepen wordt zich te la ten inschrijven voor 15 oktober, om dat hij anders alle rechten o.a. op kinderbijslag verliest. Ook examen- en tentamenstudenten, die vorig jaar werden vrijgesteld van het betalen van collegegeld, moeten zich laten in schrijven aan de VU. De VU kan dit doen op grond van een speciaal artikel in het VU-regle- ment, dat vorige jaar overigens niet werd toegepast. Dinsdag zal de uni versiteitsraad zich over deze kwestie beraden. AMSTERDAM Vakantiegangers die vandaag vreemd geld kopen of ver kopen, kunen rekenen op de volgen de koersen. Het eerste getal geeft aan wat vreemd geld de toerist opbrengt, het weede wat het hem kost. Amerikaanse dollers 2.63-2.73 Engelse ponden 6.53-6.83 Belgische fanres 6.92-7.17 Duitse marken 107.00-110.00 Italiaanse lires 0.4250-0.4550 Portugese escudos 11.00-12.00 Canadese dollars 2.61-2.71 Franse francs 61 00-63.00 Zwitserse francs 87.25-90.25 Zweedse kronen 63.00-65.00 Noorse ki-onen 47.00-49.00 Deense kronen 45.25-47.25 Oostenrijkse schillings 14.75-15.05 Spaanse peseta's 4.70-4.95 Griekse drachmen 8.50-9.50 Finse marken 70.75-73.75 Joegoslavische dinars 17.25-20.25 (Amerikaanse en Canadese dollars evenals Britse ponden, staan vermeld in guldens. De overige noteringen zijn in centen) OPROEP TOERISTEN De onderstaande personen wordt dringend verzocht de ANWB-alarmcentrale In Den Haag te bellen (tel: 070-2644261. NEDERLAND Fam. J. Houtman, Den Haag. witte Volkswagen, FN-52-06. J. van den Broek, Eural (Duitsland). ENGELAND W. Fox. Amsterdam, liftend. A. B. Douwes Dekker, Dodewaard, rode Peu- DUITSLAND Fam. J. in 't Hout. Venlo, in auto. FRANKRIJK A. Geraedts. Nijmegen, en F. Geraedts, Elshout, In grijze Opel Kadett, 01- 10-NU. Fam. H. Houet, Eindhoven, lichtgrijze VW 1600. 09-10-JM. FRANKRIJK/SPANJE O. van Munster, Rotterdam, per trein. ITALIë/OOSTENRIJK Fam. F. Berkhout. Amsterdam, witte Ren'ault Estafette, 08-82- NM. OOSTENRIJK S. Worelel. Oudenbosch, donkergroene Audi 100 CL. 64-79-VJ. BULGARIJE J. Hendriks. Roosendaal, groene Audi 100. JOEGOSLAVIë fam. H. Smeele-Valk, Schoonhoven, wilte Renault 10. (U-92-MF. J. 11. Lubberding. Deventer, donkergroene Ford Escort Zuidoostelijke wind 2 tot 4 Bf. (zwak tot matig). Weerrapporten van gisteravond 19 u., maximumtemperauur en neerslag van 7-19 uur: Aanhoudend mooi en warm strandweer met zon: 20 tot 25 graden Celsius. Zee water 19 gr. C. Amsterdam onbew. 22 0 De Bilt onbew. 25 0 Deelen onbew. 25 0 Eelde licht bew. 21 0 Eindhoven onbew. 26 0 Den Helder onbew. 18 0 Luchth. Rtd onbew. 23 0 Twente onbew. 23 0 Vlissingen licht bew. 23 0 Zd.-Limburg onbew. 26 0 Aberdeen regen 21 0.1 Athene onbew. 33 0 Barcelona half bew. 30 0 Berlijn onbew. 22 0 Bordeaux zwaar bew. 26 0 Brussel onbew. 26 0 Frankfort licht bew. 26 0 Genève licht bew. 28 0 Helsiki half bew. 13 0.3 Innsbriick regen 25 3 Kopenhagen onbew. 19 0 Lissabon onbew. 33 0 Locarno zwaar bew. 27 0 Londen zwaar bew. 24 0 Luxemburg onbew. 26 0 Madrid half bew. 32 0 Malaga half bew. 29 0 Mallorca onbew. 32 0 München onbew. 22 0 Nice zwaar bew. 28 0 Oslo onbew. 20 0 Parijs half bew. 28 0 Rome onbew. 32 0 Split licht bew. 32 0 Stockholm half bew. 18 0 Wenen onbew. 24 0 Zürich onbew. 26 0 Istanboel licht bew. 28 0 Las Palmas licht bew. 22 0 Van onze weerkundige medewerker Augustus is een opvallend droge maand. In sommige gebieden in het zuiden is nog niet meer dan 5 tot 15 mm regen gevallen, terwijl de oogst- maand normaliter toch altijd goed is voor zo'n 85 95 mm, zijnde het ge middelde over de laatste dertig jaar. Wij peilden gisteravond de grondwa terstand op 1.20 meter onder het maaiveld, de laagste stand tot nu toe in deze zomer. Een vergelijking met 1959 toont aan, dat dit seizoen nog extremer was: op 22 juni was het grondwater tot min 1.32 meter gezakt, op 27 juli min 1.37 m, op 15 augustus min 1.43 m en nog op 10 oktober min 1.35 m. De huidige maand is op veel plaatsen de op twee na droogste augustus van deze eeuw. Nog armer aan regen wa ren de augustusmaanden van 1911 en 1944. In laatstgenoemde maand kwam het Friese vakantie-oord Appelscha niet hoger dan 3.5 mm, Dwingeloo 4, Chaam 7 mm, Urk 8 mm, Denekamp en De Bilt 9 mm en lieerde 10 mm. Het Limburgse Schaesberg verzamelde echter 70 mm en Vaals 72 mm. Hier ook nog een greep uit de legen darische droge augustus uit de lang geleden zomer van 1911: lJsselmonde U mm, Geertruidenberg, Weert en Til burg 1.5 mm, Breskens 2 mm, Naald wijk en Bussum 6 mm, Ossenisse en Sappemeer 7 mm, Herwijnen 10 mm en Wijk aan Zee 11 mm neerslag. Topsco rer ivas in dat geval Leersum met 82 mm, dankzij een bui van 46 mm op de 2e. Aan regen zijn wij vooreerst beslist nog niet toe. Een stabiel hogedrukge- bied van de Noordzee tot de Balkan is mans genoeg het droge, zonnige en nu ook warme augustus-weer te pro longeren. Gistermiddag is het in De Bilt 25 graden Celsius geworden, in Manchester 24, in Cardmgton (zuid- Engeland) 25 gr. C. Warmer nog was het in Frankrijk: Marseille en Perpig- nan 31, Toulon 33 gr. C. Cordova meldde 37 mm. Over Frankrijk trok een onweersstoring naar Zwitserland. Om 7 Uur gisteravond meldde Millou nog zwaar onweer met hagel. Hoog water 25 augustus Vllsslngen: 11.31-; "Baringvliotsluizen: 0.21-13.04; Rotterdam; 1 33-14.02; Scheveningen: 12.42-; IJmulden: 0.33-13.19; Den Helder; 6.55-19.44; Harlingen: 6.46-19.49; Delfzijl: 9.03-21.50. onder redactie van loessmit Er loopt een kloof door het Neder landse volk. Aan de ene kant staat de groep, die nog weet heeft van de gewone man, die er in het be gin van de jaren vijftig voor de KRO-microfoon het zijne van mocht zeggen en aan de andere kant staan zij, wie de naam van Wam Heskes niets meer zegt. Deze week is Wam Heskes in Zeist overleden, 82 jaar oud. Hij was de man, die zijn stem leende voor de ze 'gewone man'. De teksten waren eerst van de journalist Jan Derks en later van KRO-man Toon Ram melt, maar dat iverd er nooit bijge zegd en dus identificeerden talloze luisteraars die denkbeeldige 'ge wone man' met Wam Heskes. Ei genlijk een geweldioe prestatie voor een acteur die als radioman alleen zijn stem als materiaal had; als prestatie op hetzelfde niveau als die van toneelspelers in de ou derwetse schurkenrollen, die in het geheim de schouwburg uitge smokkeld moesten ivorden omdat het boze publiek wraak op hen trilde nemen. Die identificatie had de wonder lijkste gevolgen voor Heskes. Hij was een vakman zonder meer, die verbonden was aan de hoorspel kern van de Nederlandse Radio Unie en zich als zodanig aan de KRO verhuurd had om op elke uit- zendavond van de KRO, na het nieuws in het kort (om vijf over acht) een tekst voor te lezen. Maar als lid van de hoorspelkern moest hij ook voor andere omroepvereni gingen optreden en toen de NCRV het is nog steeds het begin van de jaren vijftig begon te expe rimenteren met eigen hoorspelen en daarom een dramatische bewer king van het Huis Lauernesse van mevrouw A. L. G. Bosboom-Tous- saint uitzond, moest ook Wam Hes kes zijn zegje zeggen. En dat klonk wel eens (dat zal niemand verbazen die die turf van mevrouw Bosboom heeft gelezenanti-rooms of zelfs anti-papistisch. Wam Hes kes bleek, door geiooon als vakman zijn werk te doen, heel wat katho lieke landnenoten op. het hart te hebben getrapt en in toen nog vol uit roomse dagbladen als dc Volkskrant en de Tijd verschenen verontwaardigde ingezonden stuk ken: na het Huis Lauernesse met de gewone man hoefde de gewone man van de KRO ook niet meer. Het is allemaal voorbij de NCRV zal zich wel wachten om an- ti-papistische hoorspelen uit te zenden en naar de radio luistert alleen de happy few, die zulk soort fouten als de identificatie van een acteur met zijn rol niet zal maken. Zelfs de teksten van 'de geioone man' zijn er niet meer. Een paar jaar geleden was Heskes zo arm, dat hij al zijn bezittingen moest verkopen. Daaronder was ook een stel teksten van 'de gewo ne man'. Op de veiling bleek nie mand er belangstelling voor te hebben. Het inmiddels opgerichte Katholiek Documentatie Centrum in Nijmegen heeft niets meer van deze laatste, na-oorlogse opflakke ring van het rijke roomse leven, en bij de KRO heeft archivaris H. W. H. Joosten alleen hier en daar, op het laatste ogenblik, nog een paar teksten van Derks en Ram melt kunnen weggraaien. Maar voor de rest.niets dan stilte. 'De gewone man zegt er het zijne van' is geschiedenis gevon den en de in de aanhef gesigna leerde kloof in het Nederlandse volk zal ook wel verdwijnen, om dat steeds minder Nederlanders er weet van zullen hebben. Antiek Zaterdag hobbelt een stoet bezienswaardige oudjes van Utrecht naar Noordwijk. Dat zijn honderd antieke auto's van de pio nier automobielen club, die hun jaarlijkse ritje maken. Rond tien uur starten hun eigenaars bij het Utrechtse winkelcentrum Over- vecht, rijden via Breukelen .Woer den en Alphen aan de Rijn naar het. automobielmuseum in Leid- schendam en komen tegen vier uur in Ncordwijlf aan Zee aan. Bo vendien paraderen ze zondag rond het middaguur nog door Noord- wijk. Corso Hopelijk is het diezelfde zaterdag goed weer, an ders ziet het er voor het bloemen corso in Eelde slecht uit. Verloopt alles naar wens, dan trekken er ze ventien praalwagens door Eelde, geïnspireerd op t.v.-successen. Er zijn zo'n miljoen bloemen ver werkt in de wagens, waarop o.a. Bartje en zijn t.v.-ouders meerij den. En als dat nog niet vrolijk genoeg is, zijn er ook nog elf drumbands en fanfarekorpsen bij. 41 Balloncross Per heteluchtbal lon gaat de 'ballon sociëteit Mont- golfier' op 3, 4 en 5 september wenskaarten inzamelen voor de ju bilerende koningin; later worden die op paleis Soestdijk afgeleverd. Op 1 september is er in Brielle al een 'tour de ballon': 's morgens stijgt er een ballon op voor een vaart van drie a vier uur, waar al le deelnemers (voor ƒ2,50) achter aan mogen fietsen. Wie het eerst bij de landingsplaats weet te ko men, is winnaar. Popgala Ten bate van het werk van het Jeugd Rode Kruis voor invalide jongeren treedt 15 september in het Turf schip in Breda de inmiddels we reldberoemde groep Focus van Thijs van Leer op. Verder op deze popgala nog twee groepen: Crypto uit Zandvoort en Banzai uit Ant werpen. De presentatie heeft Joost de Draaijer, die evenals de pop groepen gratis meewerkt, zodat het tientje toegang helemaal gereser veerd kan worden voor het jeugd werk. De (4000) plaatskaarten zijn van zaterdag af o.a. verkrijgbaar bij de WV's van Breda en Dor drecht en het (Jeugd) Rode Kruis in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Hoorspelacteur Wam Heskes: al leen zijn stem als materiaal (zie ook: 'Wam Heskes, een gewone man'). Een man heeft precies evenveel recht op alimentatie als een vrouw, vindt het Hof van Rome. Weliswaar oordeelde een rechter aanvankelijk dat dc Italiaanse pop musicus Marcello Gigante geen cent van zijn ex-vrouw nodig had, maar toen Marcello tegen deze be slissing in hoger beroep was ge gaan, wees het Hof de musicus een maandelijks bedrag van 50.000 lire toe, dat mevrouw Gigante haar ge wezen man zal moeten betalen. Marcello betoogde dat zijn vrouw heel wat, rijker was dan hij. Hij verdiende maar 175.000 lire in de maand, maar zij inde uit haar hui- zenbezit zeker 800.000 lire. Dat lij ken wel gigantische bedragen, maar die 50.000 komen neer op een kleine 250. En zodra de mu sicus er financieel beter voor komt te staan, mag zijn vrouw dat geld weer voor zichzelf houden. Een boerderh bij Lutteigeest in de Noordoostpoldcr heeft onverwacht bezoek gekregen van een zeer vreemde vogel en omdat de bewo ners wel eens precies wilden weten hóe vreemd, haalden ze cr de ama- teur-ornithcloog M. de Jong bij. Die constateerde dat het een jonge vale gier was, een Zuideuropees dier dat deze eeuw niet meer dan een keer of vijf ons land heeft aangedaan. Nu is dit exemplaar vermoedelijk van veel dichterbij afkomstig. De gier loopt moeilijk door een zwaar stuk ketting aan een van zijn poten, waaruit gecon cludeerd mag worden dat hij er gens ontsnapt is. Voorlopig wordt het dier met hapklare brokken rauwe lever op de poot gehouden. 'Wat zeg je: hebben we nu ook een auto niet de motor achterin?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7