hoop op oplossing Van vervoersproblemen Voor ruim miljoen aan schilderijen uit villa geroofd 'Voedsel vervoeren door pijpleidingen' Eventueel ook mensen van NS verplaatsen Driekwart van klachten over reizen was gegrond linister Van der Stoel in Bonn. alvering van raf VVDM b officieel Strafexpeditie loopt uit op dodelijk schot Politie pas na een week op speurtocht Korte staking bij bedrijf VMF Haarlem Stiptheidsactie beladers KLM Werkgevers niet content met lagere in vesteringshef f ing Oprichter D'66, EL J. Koenen, verlaat partij Nederlander suggereert om hongergebieden te helpen: ^rervallers binden ■h ee meisjes vast I DUW/KWARTET VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 BINNENLAND T3,K5 lm ,i NN (AP, ANP) Op 4 sep- tikber beginnen de Nederlands- itse onderhandelingen over de 8 voersproblemen. Dit heeft "c nister-president drs. Den Uyl er teren op een persconferentie Bonn meegedeeld. De minister buitenlandse zaken mr. Van Stoel merkte op dat, gezien Duitse reactie, meer hoop be- )7at dat een 'constructieve op- sing' kan worden bereikt. minister-president en de minister buitenlandse zaken brachten gis- tri een eendaags werkbezoek aan ^yin, waar zij besprekingen voerden bondskanselier Willy Brandt en Westduitse minister van buiten- dse zaken Waiter Scheel, st problemen van het wegvervoer el in het bijzonder het aantal ritver- al riingen voor Nederlandse transport- ernemingeri blijken slechts in algemeen ter sprake te zijn geko- i. De eigenlijke onderhandelingen en worden gevoerd door het mi- erie van verkeer en waterstaat. In- sen heeft minister Van der Stoel Westdiiitse ambtgenoot er wel op w< rezen dat beperkende maatregelen welijks. zijn te rijmen met de Eu- "ese eenwording. Zouden zich tij- is de komende onderhandelingen ,uJeilijkheden voordoen, dan zullen Uyl en Brandt opnieuw recht- ;eks contact opnemen, landingsrechten van de KLM blij- eyeneens in algemene zin ter %ke te zijn gekomen. In beginsel is ^jlotbn dat de delegaties van de bei- 'spoedig' daarover rond de zullen gaan zitten. Zowel van Nederlandse als van Duitse zijde wordt gesproken over verstrek kende overeenkomsten op belangrijke Europese punten. Op de vraag of hij het eens was met de recente beschul diging van Frankrijk dat de Bondsre publiek zich van Europa zou afkeren, antwoordde Den Uyl: 'absoluut niet'. Intussen blijkt de kans groot dat, als Koloniën gevolg van Franse bezwaren, de mi nistersconferentie over de vervuiling van de Rijn niet in november, maar pas begin volgend jaar zal worden ge houden. Nederland heeft er bij de Duitsers op aangedrongen, dat de stu dies over dat probleem worden be spoedigd. Ook de Duitsers zijn onge rust en willen deze kwestie zo spoedig mogelijk oplossen. Gesproken is ook over hulp aan de bevrijdingsbewegingen in de Portuge se koloniën Angola, Mozambique en Guinee-Bissau. Beide landen zijn het eens over de noodzaak van een snelle dekolonisatie van Afrika, maar over de methoden daarvan bestaan 'enige verschillen' van inzicht. Den Uyl sprak van accentverschillen, terwijl Van der Stoel opmerkte dat de Bonds republiek meer rechtstreeks met de problemen zal worden geconfronteerd wanneer het land lid van de Verenig de Naties is geworden. Premier Den Uyl heeft gisteren een gesprek gehad met de Westduitse bondskanselier Willy Brandt, onder meer over de Europese Economische Gemeenschap. Na afloop maakten ze een wandeling door de tuin van het paleis Schaumburg, de ambtswoning van de bondskanselier. Samen met minister Van d er Stoel bracht de premier een eendaags werkbezoek aan Bonn. onze Haagse redactie HAAG De straffen van tui zeventien oud-leden van de die op 22 november 1972 ren veroordeeld wegens de or- i lisatic van de groetweigerdag ,*van een sit-down staking, zijn icieel gehalveerd. Minister Van en staatssecretaris Stemer- ian|k hebben dit gisteren meege- ld in antwoord op vragen van PPR-kamerlid Jurgens. straffen van de militairen varieer- .van drie tot zes weken. De halve* rib is via een koninklijk besluit ge- ,T ed. nli ïpo reden voor de gedeeltelijke gratië- wijst minister Van Agt er ten te op dat alle gratieverzoekers daa niet meer in dienst bevinden, zo- n. de straf moet worden uitgezeten onien civiele strafinrichting in plaats im in Nieuwersluis. Hoewel de straf op le week-ends mag worden uitgeze- acht de minister het verblijf in civiele strafinrichting dermate mn zwaarder dat verlichting van de Vdf redelijk is. Voorts wijst hij erop wo de groetplicht inmiddels is afge- en dat de reactie op de sit- ïge nstaking momenteel door de zich nei wijzigende opvattingen over kk(dhaving van de krijgstucht, mo- iteel toch anders, zou zijn geweest. ls bekend heeft de minister als lid het vorige kabinet geen aanlei- gezien gratie toe te kennen, r zijn veranderde opvatting, zéi onlangs: het is niet zo dat er in vorige kabinet een andere Van zat als in het huidige. Men móet er bedenken dat het advies aan de helingin over deze gratiëring tot stand eat onder verantwoordelijkheid van ministers, van justitie en van nsie. Als de inbreng van een van ninisters zich wijzigt (die van mi- x Vredeling in dit geval red) wijzigt ook de uitkomst van het es', aldus minister Van Agt. dere berichten dat de gratiever- ,en van de VVDM-leden niet ten i zouden worden gehonoreerd, slechts voor de helft, hebben bij Ha irogressieve regeringsfracties in de Kamer veel kwaad bloed ge- de 'Ik vind het eenuitermate half- aaute beslissing: ik vind dat de straf kwijt gescholden had moe oor worden', reageerde; het Kamerlid rouw A. Goudsmit (D'66) giste- Zij zal volgende week de zaak in fractievergadering aan de orde len om eventuele verdere moge heden voor volledige gratiëring te '„.ireken. Ook in de PvdA-fractie zal Ie zich nog over de situatie .bera- H. 3enü gin Van een verslaggever GELDERMALSEN De 20-jari- ge M. van S. uit Utrecht is gister nacht overleden nadat hij getrof fen was door een geweerkogel. Het schot zou gelost zijn door de 22-jarige P. V. Laatstgenoemde heeft bekend. Het slachtoffer Van S. was met drie mannen uit Utrecht per auto naar Geldermalsen gereden om daar bij een oud-Utrechter, N. A. D., die een sexwinkel heeft, een ruzie met geweld te beslechten. De vier jongemannen waren voor dit karwei gehuurd door de 27-jarige R. K., die in De Bilt een sauna beheert. Deze man js, evenals de drie maats van het slachtoffer, aangehouden. K. was eigenaar van de sex-zaak te Geldermalsen voordat N. A. D. de ex ploitatie overnam. De rijkspolitie is aan de weet gekomen dat K. de huidi ge man (N. A. D.) weer uit de zaak wilde hebben. Hij huurde hiervoor de vier Utrechters, en verklaarde dat best geweld mocht worden gebruikt. De vier Utrechters waren behalve het slachtoffer, de 22-jarige timmerman E. S., de 18-jarige koopman A. II. G. en de 23-jarige loodgieter L. van H. Alle betrokkenen zijn gearresteerd, ook N. A. D., omdat in zijn woning het vuurwapen was waarmee zijn maat P. V. het dodelijke schot heeft gelost. In de woning werden ook tien tallen patronen aangetroffen. De poli tie stelt verder een onderzoek in naai de aanwezigheid van verdovende mid delen. Fractie PvdA over spreidingsbeleid: De 84-jarige Hendrik Hoenders, die al een week spoorloos is. Geen resultaat actie Van een onzer verslaggeefsters VELP Een week nadat de 84-jarige Hendrik Koenders uit Velp voor het laatst gesignaleerd werd door zijn omgeving, is de politie van Velp gis teren samen met een honderdtal mili tairen uit de Oranjekazerne te Schaes- bergen een grote zoekactie naar de man begonnen. Deze actie heeft niets opgeleverd tot nu toe. De bejaarde man, die aan aderverkal king lijdt en zelf niet weet hoe hij naar huis terug moet komen, ging vo rige week donderdag weg om bood schappen te doen en is sindsdien niet meer teruggekomen. De politie in Velp, die het afgelopen weekeinde tot dinsdag regelmatig tips kreeg over de man, is tenslotte gister ochtend een zoekactie begonnen. De laatste tip dateerde toen cverigens al van dinsdagmiddag. Als reden om pas een week na de melding, dat de man verdwenen was, te gaan zoeken, zegt de politie, dat de man wel eens vaker een dagje weg was. Omdat de tips over de man "oorname- lijk afkomstig waren uit de buurt van een camping in Schaesbergen waar de dochter van de bejaarde man in een caravan verbleef heeft de poli tie gisteren deze buurt uitgekamd, zonder succes overigens. Een woord voerder van de politie gaf gisteravond toe, dat de kansen om de man te vin den waarschijnlijk groter waren ge weest, wanneer men onmiddellijk op de binnengekomen tips gereageerd had. Men is nu van plan niet meer zo maar te gaan zoeken, maar op elke tip, die nog binnenkomt te reageren met een gerichte zoekactie. 1 Politie zoekt, dief van 22 kunstwerken Van een onzer verslaggeyers WASSENiAlAiR De Wassenaarse politie is op zoek naar 22 waar devolle schilderijen, die gisternacht zijn gestolen uit de villa van de heer R. W. Hoos (directeur van een N.V. met vele filialen in ous land) aan de Rijksstraatweg. De verzekerde waarde van de buit be draagt 1.115.000 gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen in Utrecht en de universiteiten in de randstad zul len eventueel ook een aandeel moeten leveren in de over te plaatsen rijksambtenaren naar het noorden van het land en Limburg. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is gisteren tot deze conclusie gekomen tijdens een voorbereidende bespreking over de nota spreiding rijksdien sten, die volgende week aan de orde komt in de Tweede Kamer. De nota spreiding rijksdiensten, die nog door de vorige regering is ingediend, gaat ervan uit dat in de komende tien jaar circa zestienduizend rijksambtenaren uit Den Haag moeten worden overge plaatst naar het noorden en Limburg. In de eerste vijf jaar zal dit aantal circa achtduizend moeten bedragen. Inmiddels is de werkloosheid in de grote steden toegenomen, zodat vraag tekens achter het plan zijn geplaatst, ook door de nieuwe regering. De PvdA-fractie vindt nu dat het plan onverkort moet worden uitgevoerd, zij het dat uitvoering van de tweede fase van het plan vooraf moet worden ge gaan door een structuurnota over de problematiek in de randstad. Wanneer uit deze studie mocht blijken dat de overplaatsing van de laatste achtdui zend rijksambtenaren grote moeilijk heden zou opleveren in Den Haag, zal niet geaarzeld moeten worden rijks ambtenaren over te plaatsen uit de rest van de randstad. Gedacht wordt dane aan de ambtenaren van de Neder landse Spoorwegen in Utrecht en de universiteiten in de randstad. De fractie van de Partij van de Ar beid staat ook positief tegenover het destijds door haar fractiegenoot ir. Oele ingediende plan een ontwikke lingsmaatschappij voor de regionale industrie (ORI) in het leven te roe pen. Deze maatschappij zou dan ge voed moeten worden door hetzij een gedeelte van de aardgasopbrengsten, hetzij uit de algemene middelen. Het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid herinnert er aan dat er in het noorden van het land en in Limburg onrust is ontstaan en dat het de taak is van de regering die weg te nemen. De Kamer debatteert volgende week over deze problemen. Met het oog op dit debat publiceren we in deze krant een overzicht van de problemen in het noorden van het land en van zuid-Limburg. Zie ook pag. T9/K11 HAARLEM Bij het VMF-bedrijf Conrad Stork in Haarlem (650 werk nemers) is gisteren gestaakt uit on vrede met verschillen in beloning van het personeel dat al jaren in het be drijf werkzaam is en enige nieuwe aangenomen mensen van het VMF- zusterbedrijf Werkspoor Amsterdam. Een actiegroep stelde de eis dat de mensen in alle toongroepen een func tie hoger gesteld zouden worden. De werknemers uit Amsterdam waren in Haarlem namelijk in een hogere func tie ingedeeld dan waarop zij krach tens het in Haarlem toegepaste systeem recht hadden. De directie zeg de toe maandag de eisen aan de orde te stellen in een vergadering met de vakbonden Hierna ging het personeel weer aan het werk. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het is nog niet be kend, of de vierhonderd beladers van de KLM, die gisteren een spontane stipheidsactie hebben gehouden, van daag hun actie zullen voortzetten. Dc vakbonden weten overigens offici eel nog niets van de actie af en heb ben ook noghgeen overleg gehad met de ontevréden KLM-mensen. De eigenaar, die op vakantie is in Ba- li en volgende week naar ons land te rugkeert, had de schilderijen al jaren lang in huis. Hij staat bekend als een verwoed verzamelaar van zestiende en zeventiende-eeuwse werken. De in brekers zijn de villa via een WC- raampje op de eerste verdieping bin nengedrongen. Zij doorzochten het he le huis en namen volgens de politie op goed geluk een aantal kunstwerken mee. Vijftien schilderijen lieten ze hangen. De politie heeft een buurtonderzoek verricht. De omwonenden van de vrijstaande villa hebben niets bijzon ders opgemerkt. Van de daders ont brak gisteren elk spoor. Vier schilderijen worden vermist met elk een verzekerde waarde van meer dan een ton, onder meer een winter- gezicht van de zeventiende-eeuwse meester Salomon Ruysdael, een zee stuk van de zeventiende-eeuwer Wil lem van der Velden en een gezicht op Warmond van de zeventiende-eeuwse schilder Jan van Gooijen. Voorts zijn gestolen: schilderijen van romantici uit de Haagse school (negentiende eeuw), onder meer van Klinkenberg, Bosboom, Mauve en Jacob Maris. Op de lijst van gestolen werken staat voorts een zestiende-eeuws paneeltje van Hans Memlinc, voorstellende 'Ma donna met kind', eenzelfde werk van Lucas Cranach (waarde 80.000 gul den), een schilderij, voorstellend Trie- DEN HAAG De werkgeversorgani saties zijn nog niet tevreden met de nu gewijzigde plannen van de rege ring om de industrievestiging in de Randstad tegen te gaan. Het bezwaar blijft, dat minister Lubbers (economi sche zaken) vasthoudt aan de investe ringsheffing, hoewel hij deze belang rijk heeft verlaagd. De voorgestelde heffingen, aldus het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond verslechteren de kostenposi- tie van het bedrijfsleven en bevorde ren de inflatie. Het verbond meent, dat de regering ook om budgettaire redenen de heffingen wil handhaven. Het Verbond van Nederlandse Onder nemers meent, omdat de regering con sequent met vergunningen gaat wer ken, de heffingen overbodig zijn. Over het vergunningenstelsel zelf heeft het VNO nog geen oordeel. Eerst moet de criteria bekend wor den. Tot zolang bestaan voor het be drijfsleven nog grote onzekerheden. Van een verslaggever ZWOLLE De veertienjarige J. A. Kamphuis uit Heino is in een zieken huis overleden, nadat hij in zijn woonplaats op zijn fiets door een auto was aangereden. trac-spelers van Jan Steen (75.000 gul den), drie werken van Van Ostade en een David Teniers (17e eeuw, waarde zestigduizend gulden). De politie kon niet zeggen of deze enorme kunstdiefstal verband houdt met de antiekroof, vorige week, uit de woning van de oud-directeur van het Prinsenhof-Museum, drs D. Bolten in Den Haag. De gestolen meesterwerken zijn overal geregistreerd, zodat het voor de dieven uiterst moeilijk zal zijn de buit te verkopen. 'Zelfstandig optreden een stap terug' Van een onzer verslaggevers DELFT De heer drs. H. J. Koenen, één van de oprichters van D'66, is gis teren uit deze partij gestapt. Hij heeft bedankt voor het lidmaatschap van provinciale staten van Zuid-Holland, waarin D'66 zelfstandig optreedt. De heer Koenen blijft wel lid van de Maaslandse gemeenteraad. De heer Koenen noemt het zelfstandig optreden van D'66 bij de komende statenverkiezingen een stap terug in het proces van partijconcentratie. Bij de oprichting van D'66 heeft de ge dachte van sanering van de partijen een grote rol gespeeld. 'Bij ons be stond voortdurend de angst dat D'66 een splinterpartij zou worden. Daar om leefde bij de oprichters de gedach te, de partij op te heffen, wanneer hij klein zou blijven.' Op het ogenblik kan D'66 een bijdra ge leveren in het saneringsproces, al dus de heer Koenen, door op te gaan in de grote, progressieve volkspartij. Een gebundeld optreden van Partij van de Arbeid, PPR en D'66 bij de statenverkiezingen, zou een flinke stap op weg zijn geweest. Maar bin nen D'66 overheerst op het ogenblik de gedachte dat de partij zelfstandig de verkiezingen in moet gaan. 'Het is mij gebleken, dat de oprich ting van een partij een zeer moeilijke, tijdrovende zaak is', zegt de heer Koe nen, 'maar dat het opheffen van een partij een onmogelijkheid is.' De heer Koenen is de laatste tweeën half jaar zowel van D'66 als van de Partij van de Arbeid geweest. 'Bij de PvdA zijn ingrijpende veranderingen te constateren. In deze partij hoort men velen praten over een moderne partij, welke de problemen van de huidige maatschappij zeer goed door ziet.' Daarom blijft hij ook lid van de Maaslandse gemeenteraad, waar de drie progressieve partijen één fractie vormen Consumentenbond: 'topje van ijsberg' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De geschillencommissie van de Consumentenbond en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus heeft het afgelopen jaar 270 klachten gegrond verklaard. Dat is 77 procent van alle binnengekomen klachten. De commissie keerde bijna vijftig duizend gulden aan schadevergoeding uit. Bijna alle klachten hadden betrekking op een zogenaamde pakketreis, een reis waarbij het reisbureau zowel voor het vervoers- als voor het ver- blijfsgedeelte zorg draagt. Driekwart Van een onzer verslaggevers WIJK BIJ DUURSTEDE Een groot deel van Afrika wordt op liet ogenblik ge teisterd door honger. Als er, in het beste geval, voedsel beschikbaar is, ligt dat vaak op grote afstand opgeslagen. Transport naar de noodgebieden levert reusach tige problemen op: vervoer over de weg is bijna niet mogelijk en door de lucht kunnen slechts minimale hoeveelheden worden overgevlogen. tGEN Twee mannen hebben derdagmorgen dc Boerenleenbank de Dorpsstraat in het Noordhol- Ise Bergen overvallen. De mannen manden twee meisjes vast. Zij gingen at 'andaag met naar schatting 30.000 z™! ien. De meisjes hebben ongeveer bl minuten vastgezeten. Nadat zij zelf hadden bevrijd, waarschuw- zij de'politie. De politie heeft een >®%raktiè op touw gezet. Het is haar bekend, waarmee en waarheen de Dnen zijn gevlucht. Om aan deze problemen tege moet te komen zijn er naar de mening van de heer G. Jou- stra uit Wijk bij Duurstede Veel betere' transportsyste men. Joustra is landbouwtech- nicus en werkte na een studie in Wageningen en Delft als adviseur voor irrigatiewerken en wateropsporing in onder meer Algerije, Kenia en Koe weit. Zijn idee is pijpleidingen aan te leggen van de kust naar ge bieden die regelmatig hebben te lijden van hongersnood. Pijpleidingen nu eens niet voor het smeermiddel van de westerse samenleving- olie maar voor voedsel. Als draag- stof kan zowel water als lucht worden gebruikt, terwijl het ook mogelijk is voedsel vloeibaar te maken. Met lucht als draagstof zijn volgens Jou stra behoorlijke hoeveelheden voedsel te vervoeren. De dia meter van de buis moet dan klein zijn, terwijl naar ver houding veel energie nodig is. Deze wijze van vervoer is waarschijnlijk de meest kost bare van de drie. 'Maar', aldus Joustra, 'voedselvervoer met conventionele transportmidde len zal ook altijd duur blij ven. Bovendien hebben buizen met een kleine diameter het voordeel dat ze in bundels ge legd kunnen worden, zodat ie dere buis een andere eindbe stemming kan krijgen.' Pakjes De minste energie vragende transportwijzé is die met wa ter als draagstof, waardoor kleine pakjes voedsel, liefst rond of bolvormig getranspor teerd kunnen worden. Joustra: 'Het water moet wel onbe perkt voorradig zijn en in de meeste gevallen zal het daar om zeewater worden. Dat heeft verzilting van het land aan de andere kant van de pijp tot gevolg, maar dat kan worden voorkomen door de buis te laten eindigen op ta- Daarvoor is naar het idee van melijk waardeloze en goed doorlatende grond.' Bij de derde oplossing het vloeibaar maken van voedsel is volgehs Joustra het pro bleem dat de 'substantie' nog eetbaar moet zijn bij het eind punt. 'Transport-technisch is deze oplossing tamelijk sim pel, maar de voedseltechnici komen voor grote problemen te staan.' Samenvattend meent hij dat lucht als draagstof het meest geschikt is. 'Het is overal be schikbaar en volkomen on schadelijk. Alleen ontbreekt nog de kennis voor het trans port over lange afstanden, maar dat hoeft niet doorslag gevend te zijn. Technisch is deze transportwijzé zonder meer mogelijk.' 'Wil van politici' In hoeverre zij ook zal worden toegepast is een andere vraag. Joustra vooral 'de wil van de politici nodig. Op het ogenblik zijn zij nog veel te veel inge steld op het lenigen van acute noodsituaties, wat bijna iedere keer weer vrijwel onmogelijk blijkt te zijn. Aanleg van een pijpleiding naar de doorgaans meest bedreigde gebieden kan in de toekomst acute hongers nood althans voor een deel voorkomen. Bovendien kun nen de buizen wanneer er geen voedseltekorten zijn ook voor andere doeleinden wor- den gebruikt, bijvoorbeeld voor het verpompen van be- vloeiingswater.' Over zijn plannen heeft Jou stra contact gehad met Franse overheidsinstanties de noodlijdende gebieden in Afri ka waren vroeger grotendeels Frans maar ook vanuit po litiek Den Haag verwacht hij belangstelling. 'Daar moeten dc gelden beschikbaar komen om dit verder te ontwikkelen *n uit te voeren.' G. Joustra van de klachten was afkomstig van degenen, die een vliegvakantie hadden geboekt. Slechts vijftien procent van de klachten kwam van bus- en trein reizigers. Bijna de helft van de klachten had betrekking op een vakantie in Spanje. De belangrijkste grieven betroffen ge luidshinder, onjuiste voorlichting vooraf, het eten en sanitaire voorzie ningen. Verder kwamen veel klachten binnen uit Oostenrijk, Roemenië, West-Duitsland, Italië, Joegoslavië en Griekenland. De commissie werd met een breed scala van problemen geconfronteerd, meldt de Consumenten-Reisgids van augustus: van regelrechte vechtpartij en tussen reizigers tot het missen van chartervluchten. De meeste klachten betroffen echter het eten en de ac commodatie in het algemeen. De Consumentenbond meent dat dit beeld niet als representatief voor de klachten in het algemeen mag worden beschouwd. De klachten, die de com missie bereiken, vormen slechts het topje van de ijsberg, en het is maar de vraag wat daar onder schuilgaat. Wanneer de consument bijvoorbeeld teleurgesteld is in het door het reis bureau geschetste beeld van een paalde streek of een hotel, kan i.-j zich niet tot de commissie wenden. Toch zegt de Consumentenbond tevre den te zijn. 'Het begin is er. De reis organisator kan in een geval van dui delijke nalatigheid door de consument ter verantwoording worden geroepen.' AMSTERDAM De Australische minister van vervoer, de heer G. T. Virgo brengt vandaag en morgen een bezoek aan Amsterdam. Hij komt zich op de hoogte stellen van het tempo waarin deze stad de rvrijc banen voor tram- en busverkeer aanlegt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5