(uliana-feest geheel in de binnenstad Nieuws van Mercedes Agenda voor Leiden Groter tennispark ten koste van groen zal het niet halen Nog meer veiligheid en 2 nieuwe modellen. De Oude Draaidoos is weer opgeborgen Z askerette AUTO HEEMSKERK imilieberichten phenaren lezen mtel boeken an urgerlijke stand p r a b o - L e i d e n Tl )l W/KWARTET VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 STAD EN REGIO L3 loemententoonstelling, feestmarkt, vuurwerkopenluchtmaaltijd en nog veel meer a een onzer verslaggevers IIDENHet feest van 5 september (regeringsjubileum) zal zich in Leiden geheel in de binnen- d afspelen. Wie die dag naar het centrum van de stad gaat, kan er blijven 'hangen' en zal van alles nog wat kunnen beleven. Het feestcomité heeft daarmee een goede greep gedaan. Tussen Haarlem- jrstraat en Breestraat is de stad de hele dag afgesloten voor het autoverkeer. begint om half 9 met een ca- orjonbespeling. Om 9 uur wordt op hi Nieuwe Rijn en de Botermarkt (de at e plaats van de markt!) een feeste- isije warenmarkt gehouden, tot 6 uur. kinderen kunnen om half 10 naar poppenkast op de Breestraat ter gte van het stadhuis. Die wordt ahaald om 11 uur, half 2 en half 3. f dagen lang, van 5 tot en met 9 tember, vraagt in de Burgerzaal 1! het stadhuis een bloemententoon- ef ling de aandacht, waarvoor o.a. ra Rijnsburg alle medewerking >38 ft. In het trouwgedeelte van de dil komt een tafel voor 8 personen staan met de originele tafelschik king voor het inhuldigingsdiner van de Koningin in 1948. Het koninklijk huis stond het hiervoor nodige tafel gerei welwillend af. Ook het Leidse stadszilver, afkostig uit De Laken hal, zal er te zien zijn. Een en ander vertegenwoordigt een zo grote waarde, dat er permanente bewaking zal zijn. 's Avonds moet alles weer in de kluis. Öp 5 september is de bloemententoon stelling open van 10 tot 22 uur. Podium Het Stadhuisplein wordt uitgerust' met een podium. Van kwart over 10 tot kwart voor 11 zullen de Leidse Sleuteltjes daarop zingen. Van 11 tot 12 geeft de brandweer een demonstra tie (met het duikersteam) bij het Waaghoofd. Dat wordt van 12 uur tot kwart voor 1 gevolgd door een Japans dagvuurwerk op die plaats. Voor an dere liefhebbers verzorgt de Baker straat-jazzband van half 12 tot half 1 een optreden op het podium van het Stadhuisplein. Wie trek krijgt, kan dan naar de Hooglandse Kerkgracht gaan, waar de Koksschoel van 12 tot 3 uur een open luchtmaaltijd verzorgt. Broodjes, soep en koffie voor 50 cent per stuk. Het comité hecht aan dit programma-on derdeel veel waarde, omdat het de feestgangers de gelegenheid geeft in de stad te blijven. Op het Stadhuisplein-podium treden van 1 tot 2 uur de Lord Folks Singers op. In Rex (Haarlemmerstraat) is van 1 tot 6 uur een cineac-programma van een uur. In de Burcht een disco-drive- in van 2 tot 6 uur. Om half 3 wordt het podium Stadhuisplein bezet door de Randstad-spelers en het Lowland- trio (tot kwart voor 4). Anderen kun nen van 2 tot 5 uur op het Waag hoofd een folkloristisch dansfestival bijwonen. Voor marktliefhebbers is er van half 3 tot 5 uur een standwer- kersccncours op de Breestraat, tussen Gangetje en stadhuis. Muziekshow Waterverkenners tonen van 3 tot 5 uur in de Rijn bij de Hoogstraat hun activiteiten. Gelijktijdig, van half 4 tot 5 uur, wordt de Kaasmarkt bezet door een show van het volledige K. en G., het jeugdorkest De Burcht en Werkmans Wilskracht met majorettes. Op het Stadhuisplein treedt dan nog de Big Band van Frits Landesbergen (4 uur tot half 6) op. Het avondfeest: 8 uur show van Sem- pre Avanti in de Gehoorzaal en half 9 tot 12 uur bingo-dansant met 2 orkes ten in de Burcht. De hele dag is er openbaar vervoer te water met de rondvaartboten, tussen Beestenmarkt en Stadhuisplein. Ver der tal van kinderattracties tussen stadhuis en Minerva (spelen, straatte kenen, draaimolen en behendigheids wedstrijden), luistergebeuren in dub bel stereo op de Burchtheuvel en ver spreid optreden van fanfare-, jazz- en hoempa-orkesten. Het comité heeft tenslotte een foto wedstrijd voor beginners en gevorder den uitgeschreven, met het feestge- beuren als onderwerp. De wedstrijd heeft plaats onder auspiciën van de Vereniging Leidse Amateur Fotogra fen. Half oktober wordt in het Ge meente-archief Boisotkade een ten toonstelling hiervan ingericht. I^'IDEN De leiding van de kinder- JV1 rettegroep 'Maskerette' berust nu M! mej. Clara Smit, de muzikale lei- bij de heer Ger Leeflang. Mej. it speelt vier jaar bij de toneel- Imperium en volgt een oplei- tot docent dramatische expressie, repetities van Maskerette zijn rtaan in het microtheater Imperi- Vestestraat 40 Leiden, 6 tot 9 woensdag 4.30 tot 5.30 uur, 9 tot jaar woensdag 5.30 tot 6.30 uur, ^Idelbare scholieren woensdag 7.30 51 9 uur nam. Aanmelding bij me- va uw Renaud Lammenschansweg 35, Jij mej. Clara Smit, Oude Vest 233 den. ort de: W e; Rj eer! dielgf tev ADVERTENTIE DATSUN DEALER Leythenrode voelt zich op de boot helemaal thuis ERGENS IN NEDERLAND Vanaf de boot Prins Willem Alexander, die met verpleegden en personéel van het reactive ringscentrum Leythenrode (Lei derdorp) een week door Neder land vaart, werd ons gemeld, dat alle opvarenden de nieuwe leef- en woonomgeving met een opvallende vanzelfsprekendheid beleven. 'Werkelijk alles loopt op rolletjes'. Op de route Utrecht-Volendam zorgde een *l)straffe wind ervoor dat sommi- je opvarenden wat moeilijkhe- den ondervonden met het zich voortbewegen. Dinsdagavond bebben allen genoten van een teer geslaagd optreden van het Volendams Operakoor, dat zich presenteerde in Volendams kos tuum. rieden: Jacoba Pletertje van Egmond, 5 Burg. Meljboomstraat 47 Rijnsburg. Be- fenls maandag 27 augustus 3.15 uur op "f, begraafplaats, na rouwdienst ln herv. om 2.30 uur. n Geerts Jonker, 61 jaar, ovan Assen- Na ««raat 30 Oegstgeest. Begrafenis zater- d eid die tal bele« Volgens het jaarverslag Br 1972 van de Stichting Openbare me szaal en Bibliotheek, was het aan- leden-lezers per 31 december 7.962 jaar daarvoor was dit cijfer 6.101. het totaal woneni2521 in Ridder- Er waren 3482 jeugdlezers. Het constateert trots dat het aan- ingeschrevenen vèr boven het lan- jke gemiddelde ligt. Dat met de ;i de financiële zorgen stijgen is «r*ens voorzitter C. Otto duidelijk. faanial boeken van de centrale bi- jtheek bedroeg aan het eind van jaar 29.684, waarvan 20.561 voor -assenen en 9.123 voor de jeugd, lerveld resp. 10.997, 7.146 en 3.751. centrale bibliotheek had 120.788 [eningen voor volwassenen pn 5 voor de jeugd. Ridderveld: 30.180 en 28.910. Het aantal uit ingen was 254.744 tegen 178.438 in jaar daarvoor; ;r. erenigingshuis medio jtotember in gebruik ;ng jSENHEIM Medio september Ho het pand Hoofdstraat 167 het trk.; rmalige klooster officieel war geopend als huisvesting van het Loptselijke verenigingsleven. Tegeij i. y tijd rullen voorzieningen zijn ge- ffen, waarmee een bedrag van Wt 5.500 is gemoeid, ojialiteiten zijn toegewezen aan: be- rdenwerk, openbare bibliotheek, (1 eniging van huisvrouwen, drum; B showband 'Adest Musica'. Welfare pe Kruis, Christen Vrouwenbond, aretgroep 'Narcis' en Geref. Jonge- verschillende verenigingen zijn al Ig de lokaliteiten op te knappen. -«v wm Roomburg: domein van ongeorganiseerde sportbeoefenaars. Meeste raadsfracties tegen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het plan om het tennispark Roomberg uit te breiden niet zes banen ten koste van een aanzienlijk deel van één der beide aangrenzende speelweiden, zal liet niet balen. .^ELOFARENDSVEEN LEIDEN iemadelaan 1 Herengracht 79 13-2866 01710-33861 Waardeiland een sportcomplex te rea liseren. Ook mevrouw Van der Boom Ontmoette deze kwestie in raadskrin- gen al eerder grote bezwaren, de com missie voor volkshuisvesting en open bare werken wees het plan gistermid dag vrijwel unaniem van de hand. KVP-er Cornelissens aanvankelijk nog een weifelend voorstander zal zich met zijn fractie nader beraden, evenals de heer Leeuwenburgh, wiens oordeel echter al voor een groot deel bleek vast te staan: 'Ik heb me in het verleden ook altijd voor de aanleg en het behoud van groen getoond.' Tegen De andere fractievertegenwoordigers in de commissie hadden hun stand punt al bepaald. Oosterman (D'66) was fel tegen, en wilde, zelfs dat ook de bestaande zes banen zouden wor den overgeplaatst naar de overkant (Vlietpark). Niet alleen de verwijde ring van een stuk openbaar groen er gerde hem, maar ook de bestaande en nog te venvachten verkeerssituatie die hij bijzonder gevaarlijk noemde. De PvdA-ers Ouwerkerk en Verboom sloten zich hier bij aan; de laatste deed de suggestie om op het onlangs gekochte grofsmederijcomplex op het (CPN) voelde niets voor het plan. 'Die banen zijn nodig', zei ze, 'maar niet ten koste van een stuk openbaar groen.' WD-er Taffijn sloot de rij van tegenstemmers, samen met Ampt- meijer (PSP), die de tennisbanen lie ver 'op deze of gene parkeerplaats' zag aangelegd. Garenmarkt Dat ontlokte weer wat grappen. 'Aan de Ir. Driessenstraat?' vroeg Cornelis sens daarop, waarop hij met Ampt- meijer alvast de afspraak maakte dat zij er samen te zijner tijd de eerste partij zouden spelen. 'Maar ook als er een boksstadion komt, speel ik met jou de eerste partij', gniffelde de PSP-er, die een dergelijk tennispark toch maar liever op een terrein aan de Garenmarkt zag aangelegd. Wethouder Ham vond het zelf ook ADVERTENTIE een omstreden zaak, en met hem de directeur van Gemeente Werken, de heer Vos, die toegaf dat er tegenwoor dig aanzienlijk .meer gebruik wordt gemaakt van het speelveld dan een paar jaar geleden, toen de zaak ook al speelde. Hoe dan ook, het is vrijwel zeker dat de verschillende raadsfrac ties het plan zullen afwijzen, waarmee een fraai park met speelweiden voor tal van Leidenaars in zijn geheel be houden blijft. ZATERDAG 26 AUGUSTUS Den Burcht, 8 uur: Bewegingstheater. DAGELIJKS van 10.00-16.00 uur vakantleakn- viteiten voor kinderen tot 13 Jaar op het Jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg (naast zwembad De Vliet): kielen, verven, typen, poffertjes .akken, hutten bouwen enz.. Iedere vrijdagmiddag speciale kinder voorstelling. Dienst apotheken: De avond-, nacht-, en zon dagsdienst der apotheken ln de regio Lei den. wordt waargenomen van vrijdag 17 aug.-24 aug. door Centraal-Apotheek, Leiden, apotheek Voorschoten te Voorschoten en do apotheek Beker, Lijtweg 4. Oegstgeest. FILMS TOT 30 AUGUSTUS Camera: Psycho 18 J. Elke avond 20 uur. Kindervoorstellingen Laurel en Ilardy, schots en scheef, a.l. za en wo 14.30 en zo 14 en 16.15 uur. Nachtv. Women In love, do-vr-za 23,30 uur. Lido: Een slippertje met allure. 14 j, Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur, zo om 16.45 uur extra voorstelling. Studio: Les deux Anglaises. 14 j. Tijden zie Lido. Luxor: Dé tien stalen vingers. 18 j. Tijden zie Lido. Trianon: Frank en Eva, 18 j. Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur en zo extra 14 15, 16.30 's mid dags. Rex: De overwinnelijke zeven', 18 j Dag. 14.30, 19 en 21.15 uur. Zo 14.15, 16.30.' 19 en 21.15 uur. Nachtv. vr-za 23.30 uur 'Naakt ln vreemde bedden', 18 j. Alleen woensdagmid dag kindervoorst. 'Pippl Langkous', om 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Drukkerij De Bink. Rooseveltstraat 3 Leiden: grafische expositie Hab van den Wijngaard, 'De Stilte'. Tot 28 september. Rijksmnseum v. Oudheden: Casper Jacob Chrlsliaan Reuvens archeoloog. Tentoonstel ling bij de uitgave van zijn reis door Dren the in 1833. Rijksmuseum v. Volkenkunde: In het Pren- tenzaaltje 'Japanse Prentkunst uit eigen be zit van 1670-1750'. Tentoonstelling 'Thailand, land zonder honger' met woensdag (15.30) en zondag (15) filmvoorstellingen. Sted. museum De Lakenhal: Hendrik Valk met schilderijen. Galerie Van der Vllst: Botermarkt Zomerten- toonstelllng, wandkleden, schilderijen, kera miek en tekeningen. Rijksmus. voor de geschiedenis der weten schappen v. d. Natuur: Tentoonstelling litho mie (steensnijden, blaassteenbehandeling, tentoonstelling op medisch gebied tegelijk folkloristisch). DIENSTVERLENING ARCHITEKTEN-lnformatlecentrum Rijnland Donderdagavond 19.30-21.30 uur zitting in Lelds Volkshuis Apothekersdijk 33. tel. af spraak noodzakelijk, tel. 01710-26385 op alle werkdagen tussen'2 en 5 uur. Juridisch Adviesbureau: Rechtswinkel. Apo thekersdijk 33. Geopend dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 13 uur. Donderdagavond van 19 tot 21 uur. Dependance ln De Zeven sprong. Bemhardkade 35. Geopend vrijdaga vond van 19 tot 21 uur. Stichting Werkgemeenschap Kindercentra Lelden: Kantoor Haarlemmerstraat 73-b. Lel den, tel. 30360. Openingstijden dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag 's ochtends van 9.30 tot 12 uur: woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en donderdagavond van 19 tot 21 zieken. Spreekuur ma t.m. vrijdag 9 tot 10 uur. Lange Mare 45. tel. 49441. Dienstencentrum: Noordeindsplein 2b, tel. 40483, algemene informatie dagelijks van 9-10 Actie Moeders voor Moeders: Opgave zr. E. Janssen-Niemeyer. Hofdijck 32 Oegstgeest, tel. 01710-53652. Release, hulpverleningsdienst, Nieuwe Rijn, tel. 24555, ma t.m. vrij 20-22 uur en dl t.m. za 14-17 uur (behalve vrijdags). SOS telefonische hulpdienst: Tel. 01710-25202. elke werkdag van 20.00 uur tot 08.00 uur en gedurende het gehele weekeinde. Gemeenschap Zuid-West: Hulpverlenlngs- en informatiedienst, tel. 64115. 33921 en 61944. BEZOEKUREN ST .ELISABETH ZIEKENHUIS Klasse-afdelingen: Volwassenen dagelijks van 11.15-12 uur, 14-14.45 en van 18.45-19.45 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15-12 (alleen v. echtgenoten) 15-16, en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. en van 18.45-19.45 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15-18.30 uur. Endegeest: dinsdag en vrijdag 13-14 uur, 's zondags 11-12 uur en 14-15 uur. Ie klasse de gehele dag. Annakliniek: dag. 13.30-14.30 uur en 1S-19 uur. Bezoekuren Dlaconessenhuls le klas; dagelijks van 11-12 uur, van 13,15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 2e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. 3e klas: dagelijks van 13.15-14 uur en van 18.45-19.30 uur. Kinderafdeling dagelijks van 14-19 uur. Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: elke dag 15-16 uur en van 18.30-20 uur; voor de kinderafdelin gen elke dag 15-16 uur en van 18.30-19 uur. Bezoekuren Acad. Ziekenhuis Leiden Voor de prematurenafdeling gelden de vol gende bezoekuren (alleen voor ouders): maandag t.m. vrijdag 18.30-18.45 uur en za terdag aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. ALPHEN AAN DEN RIJN Rijnoord: le en 2e klasse 10.30-11, 14-14.45 e 18-19 uur. 3e klasse 14-14.45 en 18-19 uur. 3e klasse: Volwassenen dagelijks van 14-14.45 Kraamafdeling 16-17 uur alleen voor echtge noten 19-20 uur. Kinderafdeling 15-15.30 uur. (ADVERTENTIE) DEN Geboren: Johanna L E dr v A repaal en E van der Meijden, Ruben A v r Moonen en A Dellen. Mathleu B zn v p «brugge en J Warmond, Marlen C zn v C - ncken en J Glasbergen, Carln A dr v E rner en A Bal, Maartje L dr v H Hetsen M Ettema, Reindert F zn v G Jonker en evo 'an Duljn, Petra A dr v W van RIJ en M Afrieden: J MPrins 1905 man, J C Duijn- 1918 man, H C M Meijerink 1942 echtg»- van H T Stevens, J D Crama 1912 man. luwd: J JKloeg en M A HSchreuder. boekhouden opleiding voor praktijkdiploma duits conversatie engels conversatie inl. w. de greef - leiderdorp telefoon 32532 Elke Mercedes heeft nu nóg meer veiligheid te bieden. Zo worden thans bijvoorbeeld op alle typen hoofdsteunen vóór en radiaalbanden standaard gemonteerd. Door ingenieuze constructies kan tijdens het rijden nauwelijks meer regenwater op zijramen en achterruit komen. Een speciaal profiel houdt de achterlichten beter zichtbaar, ook na lang rijden in slecht weer. De zijspiegel heeft een vuil- werende vorm en is van binnen uit verstelbaar. De motorkap is verlaagd en de grille verbreed. Nieuwe modellen: Mercedes 240 D en 230/4. De nieuwe 240 D, met een 2,4 liter dieselmotor,versterkt het Mercedes Diesel aanbod. Z'n extra vermogen komt hoofdzakelijk de acceleratie ten goede. Verder de nieuwe 230/4 met viercilinder benzinemotor. Wij staan klaar voor een proefrit en uitgebreide informatie. Bel ons even voor een afspraak. Het nieuws is vanaf heden te zien in de showroom van: B.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710- 52643/4. Glenda Jackson en George Segal in 'Een slippertje met allure' - Lido. Films in Leiden Van onze filmredactie LEIDEN De vakantie loopt ten einde, en dat schijnt in Lei den altijd gepaard te gaan met de komst van een aantal nieuwe films, nadat we enkele maanden op de oude draaidoos hebben moeten teren. Het opvallendst is natuurlijk de Nederlandse pre mière 'Frank en Eva' van Pim de la Parra en Wim Verstappen (Trianon). In onze krant van maandag werd dit nieuwe Neder landse overigens twijfelachtige product al aan een recen sie onderworpen. Het is een film zonder satirische kracht gewor den, al was dat wel bedoeld, en ook als zedenkomedie heeft hij te weinig diepte. Frank en Eva (Hugo Metsers en Willeke van Ammelrooy) zijn een melig en oppervlakkig stel, dat maar wat aanrommelt. Technisch is de film wel vakwerk: goed geregis seerd en een dito fotografie; montage en geluid. Slippertje met allure LIDO Een getrouwde man die een slippertje maakt en daarna het object van zijn verlangen ernstig gaat beminnen dat is een the ma, waarop al heel wat is afgebor- duurd, in donkere en lichte kleu ren. Zolang het spel, voor het overspelige paar, in droefenis ein digt is er niets aan de hand het instituut van het huwelijk blijft overeind staan als een rots in troe bel water. In 'Een slippertje met allure' gaat het niet anders. Een jonge zakenman met een echt genote en twee kinderen laat het oog welgevallen rusten op een ge scheiden vrouw en weet haar zon der veel moeite mee te lokken naar Spanje. Maar reeds alvorens zij daar zijn aangekomen beginnen de ongelukken: het scheelt niets, of de man moet zijn hele familie meetorsen en als hij die op het laatste moment heeft afgeschud ontmoet hij onderweg een vriend tegenover wie de schijn bewaard dient te worden. En eenmaal in het hotel gaat het niet veel beter: de man verrekt een spier, waar door hij tot onbeweeglijkheid wordt gedoemd, de vrouw ziet niet in waarom zij hem, gegeven de omstandigheden, om zijn prestaties moet aanbidden kort en goed, ze gaan elkaar zo onvoorstelbaar op de zenuwen werken, dat er slaande ruzie van komt. Maar dan verschijnt warempel de liefde toch nog. En wel zo hevig, dat ze na te rugkeer in Londen de romance op slinkse wijze voortzetten. Doch de hindernissen van alle dag worden alras onneeembare horden en het afscheid komt met een traan. De perikelen van het liefdespaar zijn vermakelijk om naar te kijken eii de sentimentaliteit is tot vlak voor het einde met veel behendig heid vermeden, 't Is alleen een beetje vreemd, dat er geen seconde wordt getornd aan de gelukkigheid van 's mans huwelijk, terwijl alles wat we ervan zien sleur en status ademt en niet meer. Bij zoveel koddig realisme in kleine dingen zou enig serieus realisme op dat punt veel goed hebben gedaan. Nu hangt om heel de film de geur van kleinburgerlijke hypocrisie. Maar allé toch goed voor een gezellig avondje uit. dat 'Slippertje met al lure'. Uitstekend gespeeld door George Segal en Glenda Jackson in de hoofdrollen, vaardig geregis seerd door Meivin Frank. Anne Muriël STUDIO Francois Truffaut, al eerder geïnspireerd tot het verfil men van de roman 'Jules et Jim'. doet nu het omgekeerde met de ro man 'Les deux Anglaises et le con tinent'. Konden Jules en Jim niet leven met hun beider liefde, Anne en Muriel kunnen dat evenmin met de door beiden beminde jonge Fransman Claude, die in Engeland op vakantie is. Claude benadert eerst Anne, die aarzelt. Eenmaal weer terug in Parijs heeft Claude weer andere vriendinnen, totdat Muriel zich daar als beeldhouwster komt vestigen. Maar ook dit wordt geen blijvende liefdesverhouding omdat Anne er nog is. Maar die blijkt in Engeland te lang gewacht en geleden te hebben om zich voorgoed aan Claude te kunnen binden. Ook niet als Muriel sterft en zij zich eveneens als lerares op het vasteland komt settelen. Het is een weemoedige liefdesge schiedenis geworden, gevoelig, te der en bijna kuis. De gedeelde lief de ontluikt aarzelend, lang en op een eerbiedige afstand. Hartstoch ten worden daardoor onderdrukt maar de spanningen zijn er niet minder om. Als vanouds weet Truffaut dat goed voelbaar te ma ken. Hij geeft dat weer met stem mingen en kleine, maar geladen voorvalletjes. En hij weet zich daarin gesteund door het zeer in getogen spel van zijn drie hoofd rolspelers Jean-Pierre Leaud, Kika Markham en Stacy Tendeter. Tien stalen vingers LUXOR We kennen de laat-ste tijd niet alleen Westerns, maar ook Easterns. Zij komen uit Hong kong, waar twee broers er een lu cratief bestaan in vinden (per jaar rollen zo'n vijftig films uit de nachtmerriefabriek). Oorspronke lijk werden ze alleen vertoond in Hongkong, Taiwan, Japan, Singapo re en Indonesië, maar nu heeft het Westen er zowaar ook goesting in gekregen. Waarom? Alleen en uit sluitend om het geweld, dat dat van de Italiaanse Westerns verre ach ter zich laat. Het flinterdunne ver haaltje, waardoor de gevechten met moeite bijeen worden gehou den is zo stereotiep, dat niemand er vermaak of spanning uit kan peuren. Nu moet gezegd, dat 'De tien stalen vingers' gemaakt door ene Kin Lun. nog tot de zachtste in het genre behoort: er zijn veel wrede re. Maar de onverkwikkelijke Wang Yu, die naar Japan trekt om zijn uitgemoorde familie te wre ken, weet zich toch aardig te red den met zijn karate grepen en zijn tweesnijdend zwaard. Bloed vloeit er relatief weinig, maar doden val len in scharen en het doffe ge schreeuw is niet van de lucht. Ge krijst wordt er in het Chinees, ter wijl de rekst in het Engels is na gesynchroniseerd. Voegt men daar bij de sombere bekkentrekkerij en de theatrale lichaamshoudingen, dan komt men tot een zeer singu lier geheel. Voor de liefhebbers. Elders REX vertoont deze week een film van een genre, dat anno 1973 wel haast is uitgestorven. Geweld uit de eerste eeuwen van onze jaartel ling, dat veelal met speer en zwaard op krasse houten schepen werd uitgevochten. 'De onoverwin nelijke zeven' maken daarop geen uitzondering en bieden weliswaar wat amusement vcor de opgroeien de jeugd (maar dan wel ouder dan 14 jaar), echter voor wat ouderen is dat allemaal al te bont. CAMERA probeert het nog eens met een oudje van Hitchcock, wel licht een van zijn beste films: 'Psycho', waarin Anthony Perkins in een obscuur motelletje een schi zofreen leven leidt. Gedurende een slopende intrige wordt een jonge vrouw daarvan het slachtoffer. Nogmaals het zien waard, evenals het serene filmwerk 'Women in Love', dat nu al voor de derde

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3