Oppositie in Chili wil militaire actie BOOT Groots onthaal voor Cruijff in Spanje Pensioen van een ton geen uitzondering Potest egen rooien ran jomen In deze krant Pianist kan niet spelen, bezoekers krijgen plaat mee 'Situatie delicaat' exclusieve herenkleding -I oordenaars nderbraken rijpartij Z.-Afrika praat met Westduitsers over splij tstof produktie Actiegroep 'Cyaankali' wil proces tegen gemeente Agenten neergeslagen door automatenkraker Mensen zonder schoolkinderen met vakantie buiten seizoen Een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten: Sennocol! Vriendinnen Nieuwe Leidse Comiraait CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ienstraat 37 Postbus 76 Teletoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement ƒ10.58 per maand, per kwartaal ƒ31.35 Modehuis SL00S Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur it protest tegen liet rooien van bo en langs de weg Rosmalen-Veghel bben zeven jongelui van de actie ehoudt Wamberg' zich gistermiddag et kettingen aan bomen vastgelegd. gens mevrouw A. Verkaar van de ichting Milieubescherming Noord- abant, heeft de provincie al veertig men gekapt zonder de vereiste ver- nning daarvoor. Daarentegen stelt ofdinspecteur-directeur ir. Smits na- ;ns de provincie, dat er alleen wat ut is opgeruimd, dat opgeruimd jest worden. bomen zouden gekapt moeten wor- n wegens een voorgenomen verbre- ng van de weg tussen Rosmalen en ;ghel. Motie in parlement tegen Allende SANTIAGO (Reuter, UPI, AP) De Kamer van Afgevaardigden van Chili (vergelijkbaar met onze Tweede Kamer) heeft de hoge militairen in het kabi net van president Allende opgeroepen 'onmiddellijk stappen te ondernemen, opdat de regering volgens de wet en de grondwet zal handelen'. Binnenland Voedsel door de buis5 Ook Kamer aarzelt over spreiding 11 Buitenland (ADVERTENTIE) ORGELS-PIANO'S KOOP RECHTSTREEKS UW ORGEL OF PIANO IN BODEGRAVEN Centrum van fabrikage import en verkoop Alle vooraanstaande orgel- en pianomerken (keuze uit meer dan 20 wereldmerken) viridt u- bijéén in de centrale toonzalen van RnnFcna\/PM AMSTERDAM De in Monaco wonende pianist Loek van der Gaag, die gisteravond als solist in de Grote Zaal van liet Concert gebouw moest optreden, heeft op liet laatste moment verstek moe ten laten gaan. Als compensatie bood hij de bezoekers allemaal een grammofoonplaat aan waarop hij zelf is te beluisteren. TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2:28 betalingsspreiding inr franco levering landelijke ser.vice-dienst en 1LFAST (Reuter, UPI, AP) Pro- tantse extremisten hebben in de :ht van woensdag op donderdag in Noordierse grensplaats Newry een jarige roomskatholieke man uit de 0nen van zijn verloofde gerukt en m even later doodgeschoten Het ichtoffer kuste zijn meisje goede- cht in zijn auto, toen een andere langs kwam met twee mannen Zij dwongen de jongeman in tl auto over te stappen en vertelden t meisje dat ze naar huis moest in en dat haar vriend afgemaakt i worden als vergelding voor de lord op een protestant een paar we geleden in dezelfde plaats. Vrij zonnig Vrij zonnig en bijna overal droog weer, maar voornamelijk in het zuiden van het land tijdelijk wat meer bewolking. Zwakke tot ma- ige, in hoofdzaak oostelijke wind. Maximum-temperaturen van omstreeks 19 graden Celsius in het Waddengebied tot 25 plaatselijk in het binnenland. MORGEN EN OVERMORGEN: droog en zonnig zomerweer. Morgen zon op: 05.40 onder: 19.43 maan op: 01.58 onder:-18.09 entoonstelling in dwerggeiten Namens Van der Gaag werd bekend gemaakt dat hij een ontsteking had aan de rechterhand. Overigens had de heer Van der Gaag gistermiddag nog geoefend. De vleugel stond nog op het podium. Loek van der Gaag zou als solist op treden in het tweede pianoconcert van Rachmaninoff en in het eerste pi anoconcert van Liszt. De bezoekers waren weliswaar niet in grote drommen komen opdagen, maar voor de 350 bezoekers die er waren, was het toch een. teleurstelling. Zij kregen bij de uitgang als compensatie een grammofoonplaat. De concertbezoekers hebben het ver der moeten doen met de ouverture fantasie Romeo en Julia van Tsjai- kofski, drie Roemeense dansen van Theodor Rogalski en de tweede rhap- sodie van Enesco. Het laatste werk moest door het Roemeens staatsorkest zonder repetieie worden gespeeld BONN (UPI) Vertegenwoordigers van een Westduits energiebedrijf en van Zuid-Afrika onderhandelen op het ogenblik over mogelijke samenwer king bij het verkrijgen van uranium. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van wetenschappen en technologie in Bonn bekendgemaakt. Hij legde er de nadruk op dat de Westduitse regering niets met de be sprekingen te maken heeft, en dat ook het onderzoekcentrum van de bondsrepubliek in Karlsruhe in het geheel niets met de zaak van doen heeft. Licht verrijkt uranium vormt de brandstof voor kernenergiecentrales, het hoog verrijkt materiaal wordt in kernwapens toegepast. Een woordvoerder van de Steinkohlen Elektrizitat A.G. (STEAG) uit Essen bevestigde dat er met Zuidafrikanen werd onderhandeld, maar kon zonder toestemming van zijn gesprekspart ners geen details geven. STEAG houdt zich bezig met de scheiding van licht en zwaar uranium door middel van 'straalscheiding'-, een methode die volgens de laatste openbaar geworden gegevens nogal wat nadelen zou heb ben ten opzichte van het ultracentri- fugeproces waaraan West-Duitsland, Engeland en Nederland op grond van een verdrag samen werken. Van de scheidingsmethode die in Zuid-Afrika in ontwikkeling is, werd het technische principe ncoit bekend gemaakt. Maar volgens recente berich ten uit het land zou de Zuidafrikaan- se techniek economisch bijzonder aan trekkelijk zijn, en het stadium van proeffabrieken hebben bereikt. DEURNE De Deurnese actiegroep 'Cyaankali' onderzoekt de mogelijk heid tot een proefproces wegens het storten van cyanide-houdende afval stoffen in de gemeente Deurne (NB). Het proces zou gericht moeten zijn te gen de gemeente Deurne. Vanavond wordt het concert herhaald ih Scheveningen in het Circustheater. Het is niet bekend of Loek van der Gaag dan weer grammofoonplaten laat uitdelen. Beide kamers van het Chileense parle ment worden door de oppositiepartij en beheerst. De motie, die gisteren werd aangenomen met 81 tegen 47 stemmen, is de scherpste veroordeling van de politiek van Allende, doe ooit door het parlement is doorgedrukt. Zij volgde op de woeste vechtpartijen van dinsdag in Santiago tijdens de al gemene staking, waarbij zes aanhan gers van de oppositie door schoten ge- wond werden. Wél heeft het parle ment in het verleden de regering her haaldelijk ervan beschuldigd in strijd met de grondwet te handelen. Nadat de motie tijdens geheim beraad van de Kamer was aangenomen, zongen de opponenten van de regering uit volle borst het volkslied, terwijl Allende's aanhangers duidelijk van hun afkeu ring lieten blijken. Terwijl de afgevaardigden bijeenkwa men voor hun offensief tegen de rege ring, belegde de president een bijeen komst met de opperbevelhebbers van de strijdkrachten en de belangrijkste ministers, de Nationale Veiligheids raad. Volgens regeringswoordvoerders werd de toestand van het land bespro ken, die ronduit miserabel is, door het niet aflatende geweld en door de staking van de wegvervoerders, die nu AMSTERDAM Twee politiemannen zijn in Amsterdam door de 24-jarige J. A. van D. neergeslagen, toen zij hem op heterdaad op de Amstel be trapten bij het kraken van een par- keermeter. BARCELONA/AMSTERDAM Johan Cruijff is gistermiddag op tumultueuze wijze in Barcelona ingehaald. Veleh onderden supporters van CF Barcelona, de club die Cruijff voor zes mil joen gulden naar Spanje haalde (de helft voor Ajax, de helft voor Cruijff), waren naar het even buiten Barcelona gelegen vliegveld getrokken en zorgden daar voor een luidruchtig en met vele roodblauwe clubvlaggen opgesierd welkom. Johan Cruijff noemde het welkom in Spanje 'buitengewoon'. Be schermd door een flinke politie macht werd hij met zijn vrouw Danny door de massa geloods I. Cruijff verklaarde eenmaal op Spaanse bodem de vele toege stroomde verslaggevers 'niet over de financiële zaken te willen pra ten' omdat zei hij, 'ik dat nooit doe.' Cruijff is voor enkele dagen in Spanje om er 'in een rustige omgeving van Barcelona een huis te zoeken, waar hij de komende drie jaren zal wonen.' Cruijff keert uiterlijk dinsdag weer naar Nederland terug, waar na hij zich diezelfde dag nog zal voegen bij de selectiegroep van het Nederlands elftal, dat zich dan voorbereidt op de tweede wedstrijd vcor de voorronde van de strijd om het wereldkampioenschap te gen IJsland in Deventer. Cruijff wil de komende weken ook zijn za ken in Nederland zover afhande len, dat hij daarna op zeer korte termijn 'hopelijk ook volgende week al' met vrouw en twee kinderen definitief naar Barcelona kan verhuizen. President Allende al een maand duurt en die catastro faal is voor de economie. Na afloop van de zitting verklaarde de comman dant van de marine die tevens minis ter van financiën is, admiraal Raul Montero: 'De situatie in het land is delicaat'. Eisen Woordvoerders van de uund van weg vervoerders hebben verklaard dat zij waarschijnlijk vandaag tot een voorlo pige overeenkomst met de regering zullen komen over beëindiging van de staking. De stakers eisen hogere tarie ven, nieuwe wagens, meer reserve-on derdelen en bovenal garanties tegen nationalisatie van hun bezit. In Santiago doen momenteel berich ten de ronde over Boliviaanse troe penverplaatsingen langs de noordoos telijke grens met Chili. Tijdens de ge heime zitting van de Kamer van Afge vaardigden zou het communistische parlementslid volgens een lid van de oppositie vlak voor de stemming ge zegd hebben dat de regering een inva sie uit Bolivia vreest. Maar woord voerders van de oppositie hebben de regering ervan beschuldigd dit soort verhalen in omloop te brengen, ten einde de aandacht van de zeer ern stige binnenlandse situatie af te lei den. De diplomatieke betrekkingen tussen Chili en Bolivia werden tien jaar geleden afgebroken in verband met een geschil over een grensrivier. Bij Europese Gemeenschappen: DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66) heeft inlichtingen, dat bij de Europese Gemeenschappen onmiddellijk ingaande pensioenuitkeringen van 100.000 gulden en lioger niet tot de uitzonderingen behoren. Hij heeft daar om schriftelijke vragen gesteld aan minister-president Den Uyl en minister Dui- senberg van Financiën. De vragen zijn toegespitst op de 42 Nederlandse ambtenaren bij de gemeen schappen, die volgens bet Kamerlid een ontslagregeling aanvaardden omdat zij plaats moetsen maken voor ambtenaren uit de nieuwe partnerlanden. Gevraagd wordt naar tal van bijzonderheden over de pensioenrechten, de sala rissen en verdere faciliteiten zoals belastingvrijdom en naar de kosten voor Ne derland van de ontslagregeling. Malcolm Mtiggeridge en de betere wereld 14 Kissinger gaat doen wat liij deed 9 Kerk Wereldraad naar basis 2 Kerk en geweld 2 Sport Zilver voor Herman Ponsteen 15 Nieuwe boeken Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Wei Familieberichten Puzzel Autonieuws/filmpremières Beurs DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gister middag besloten het gesprek met een delegatie uit het kabinet af te wachten voordat het gaat spreken over het voor 1974 te voeren sociaal-economische be leid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vakantitfepreiding zal in 1975 consequenter moeten wor den doorgevoerd. De commissie coör dinatie vakantiespreiding bedrijsleven en onderwijs hoopt begin volgend jaar met concrete voorstellen te ko men. Uitgangspunt daarbij zal zijn dat meer werknemers dan voorheen, die niet gebonden zijn aan de schoolva kanties, hun vakanties niet opnemen in het hoogseizoen. Door de toename van het aantal va kantiegangers van 29 tot 49 procent in de jaren 1864-1972 en de toenemen de vakantieduur, is er een grote opeenhoping in het hoogseizoen ont staan. Zowel de minister van sociale zaken, drs. J. Boersma als de Stich ting van de Arbeid zijn van mening dat op korte termijn maatregelen moeten worden genomen. Voor 1974 zullen de vakanties voor de ondernemingen die een collectieve sluiting kennen, vallen tussen 29 juni en 10 augustus. In de eerste periode 29 juni tot en met 13 juli gaat de metaalindustrie met vakantie even als het westen van Nederland (Noord en Zuid-Holland, Utrecht en Gelder land ten noorden en westen van de ri vieren. De daaropvolgende twee we ken zijn voor de bouw en nevenbe- drijven en de textielindustrie, terwijl ook noord en oost Nederland vakantie houdt. De laatste periode van twee weken is voor Nederland ten zuiden van de grote rivieren. ADVERTENTIE Sennocol doet zijn werk op natuurlijke wijze, zonder akelige bijverschijnselen, zonder krampen, zonder verstoring van de spijsvertering. Sennocol-voor een probleemloze stoelgang (êj Dag ra N.V., Diemen Enkele vriendinnen van Koningin Juliana waren be reid om onze redacteur Fred Lammers (schrijver van enkele gewaardeerde boeken over het Oranje huis) te woord te staan en hem in deze interviews leuke bijzonderheden te vertellen. Vanzelfsprekend vindt u deze verhalen in de luxueus uitgevoerde ju- bileumbijlage '25 Jaar Koningin Juliana', die over een paar dagen bij u wordt bezorgd. Bij anderen kan het nog, als u meehelpt. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- derzetters). Mapje postpapier en envelop pen. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf up de envelop: De Chr. Pers, Antwuurdnummcr 2889, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1